Industriebond FNV ziet milieu en werkgelegenheid samengaan Philips investeert 200 miljoen in platte beeldschermen Vergeet het koopkrachtverlies niet geld goed £eidóc Qowuvnt ECONOMIE ZATERDAG 12 OKTOBER 199 tfLxz' EINDHOVEN Philips gaat investeren in een fabriek voor massaproduktie van platte LCD-beeldschermen in Eindho ven. Met de uitvoering van de eerste fase van het project zal meer dan ƒ200 mil joen zijn gemoeid. De eerste commercië le leveringen moeten in de eerste helft van 1993 plaatsvinden. Als de fabriek op topcapaciteit draait, zal zij aan 450 men sen werk bieden, aldus Philips. De beeldschermen worden geleverd aan zowel verschillende Philips-divisies als derden. Er vinden gesprekken plaats met andere bedrijven over hun mogelijke deelneming in een geza menlijke onderneming, briek dan het produktiecentrum zal zijn. Phi lips verwacht dat de markt voor produkten waarin LCD-beeldschermen worden verwerkt de komende jaren aanzienlijk zal groeien. LCD- beeldschermen worden in een breed scala van produkten toegepast, onder meer in TV's en in schootcomputers. Een woordvoerder van Philips verklaarde dat de fabriek wordt ondergebracht in de ruimten die waren bestemd voor de produktie van me- gachips, een project dat nooit van de grond is gekomen. Deze moderne fabriek staat sinds on geveer een jaar leeg, maar de infrastructuur is in tact gehouden. Net als bij het maken van chips zijn ook voor de produktie van de scher men 'geconditioneerde' ruimten, bijvoorbeeld op het gebied van stof, belangrijk. Aan de ge bouwen zullen wel de nodige aanpassingen moeten plaatsvinden. De vakbonden hebben opgetogen gereageerd op de bekendmaking van Philips. Bestuurder J. Cuperus van de Industriebond FNV zegt erg ingenomen te zijn met de beslissing van Philips om de produktie van LCD-schermen in Eind hoven te laten plaatsvinden en niet in het Ver re Oosten of de Verenigde Staten. Die laatste twee mogelijkheden waren volgens hem ook bij Philips „in beeld". „De investeringin LCD- technologie is gericht op de toekomst. Philips laat die technologie niet over aan de Japanners. Dat is erg belangrijk. Ook met het hoog op de werkgelegenheid is het besluit van Philips van belang", aldus Cuperus. Hij wijst erop dat er PEET VOGELS AMSTERDAM Milieu beleid en werkgelegen heid is bij uitstek een item dat de industriebonden raakt. De dreigementen van de energie-intensieve industrie om naar het bui tenland te gaan als de verhoging van de brand stofheffing doorgaat, raakt de bond op haar meest gevoelige plek, de werkgelegenheid van de leden. Bij de industrie bond FNV wordt dan ook genuanceerd over de mi lieuproblematiek gedacht, hoewel een schoon milieu wel uitgangspunt blijft. Vastberaden, doch soepel en met mate, op weg naar een schoon milieu, zo laat de strategie van de bond zich het beste samenvat ten. J. van het Veld is sinds 1989 verantwoordelijk voor het mi lieubeleid van de industrie bond FNV. Daarvoor werd er binnen de bond nauwelijks aandacht besteed aan de mi lieuproblematiek. „Dat is een taak voor werkgevers en over heid", was de heersende ge dachte. Toen de overheid eind jaren '80 echter dreigde bedrijven te sluiten wegens milieuvervui lende produktie, werd de bond bij de problematiek betrokken. „Het bedrijf belde ons dan en vroeg of wij niet even met Den Haag wilden bellen om het belang van de werkgele genheid te onderstrepen. Op die manier werden we steeds voor het karretje van de werk gevers gespannen. Voor ons was dat de reden zelf eens aan een milieustandpunt te gaan werken", aldus Van het Veld. Spanningsveld „Ons werd de vraag gesteld zitten jullie er voor de boter ham of voor de vissen, om het maar eens populair uit te drukken. Er zit natuurlijk een spanningsveld tussen milieu beleid en werkgelegenheid, maar wij menen dat dat toch goed samen kan gaan". Van het Veld wil de indruk vermij den de kool en de geit te wil len sparen en benadrukt dat een schoon milieu het uit gangspunt blijft. „Waar het ons om gaat is het tempo waarin. Wij zijn tegen een koude sanering van be paalde industrietakken. We hebben dan ook begrip voor de reactie van de werkgevers op het besluit van de regering de brandstofheffing drastisch te verhogen. Dat is tegen eer dere afspraken en brengt de Het is niet zo dat milieubeleid alleen geld kost. Hergebruik van grondstoffen, zoals onder meer gebeurt bij Dutch Plastics Industry (DPI) in Helmond, levert ook iets op. Een medewerker laat recycled plastic zien in de vorm van korrels, waarmee bijvoorbeeld weer vuilniszakken kunnen worden gemaakt. FOTO: ANP bedrrjv ïn serieus in de proble- Het verpakkingsconvenant van de overheid en het bedrijfsleven, de afspraak waarin geregeld wordt dat het aantal verpakkingen drastisch teruggebracht gaat worden, is een ander voorbeeld van mi lieubeleid waarmee de bond niet gelukkig is. „Wij onder schrijven de doelstellingen i harte, waarop het is uitgewerkt, bevalt ons minder. Het gaat dan om het verlies van 1600 arbeidsplaatsen dat voorzien is. Wij zijn helemaal niet bij het overleg betrokken geweest en dat is natuurlijk fout. Wij vinden dat er ook naar de sociaal-economische effecten, zoals bijvoorbeeld werkgelegenheid, gekeken moet worden". Betrokkenheid Daarmee komt Van het Veld toch weer terug op het dilem ma van milieu versus werkge legenheid. Toch moet het mi lieubeleid niet zo eng worden opgevat vindt hij. „Milieube leid is ook voor een deel ar beidsomstandighedenbeleid. Voor ons is het ook van belang dat werknemers in een gezon dere en schone omgeving kun nen werken en dat het wer ken met gevaarlijke stoffen wordt teruggedrongen. Verder is het niet zo dat mi lieubeleid alleen geld kost. deskundigen die er binnen een bedrijf rondlopen. Een onder zoek van ons heeft aangetoond dat de bedrijven waarbij het personeel bij de milieumaatre- Energiebesparing, hergebruik gelen wordt betrokken de bes grondstoffen en dergelijke leveren natuurlijk ook iets op. Bovendien wordt er nieuwe werkgelegenheid gecreëerd in de milieusector". Een tweede belangrijke reden voor de industriebond om zich met milieubeleid bezig te hou den, is het feit dat de werkne mers degenen zijn die het mi lieubeleid binnen het bedrijf gestalte moeten geven. „Uit eindelijk zijn het de werkne mers die de maatregelen uit moeten voeren. Daarom heb ben we ook intensief contact met de werknemers en de on dernemingsraden over hun be trokkenheid bij de interne mi lieuzorg bij de bedrijven". Van het Veld spreekt hier over de zogenaamde bedrijfs milieuplannen, de plannen waarin het beleid wordt ver taald in concrete maatregelen om de vervuiling terug te dringen. „Ook voor werkgevers is het van belang het personeel goed bij de milieuproblematiek te betrekken. De mensen op de vloer zijn de grootste milieu resultaten boeken. Dat ook logisch, want zonder ge motiveerd personeel bereik je Consistent beleid De noodzakelijke betrokken heid van het personeel is voor de industriebond een mooie gelegenheid meer greep te krijgen op het bedrijfsbeleid. Door de steeds verdergaande uitholling van de factor arbeid moest de bond toezien hoe haar invloed de laatste jaren verder afnam. Nu de kwaliteit van de werknemer en het werk sterker om de hoek komt kijken, speelt de indus triebond daar actief op in. Toch is het milieubeleid voor Van het Veld geen achterdeur waardoor de bond meer in vloed uit kan gaan oefenen binnen de bedrijven. „Een duurzame economische groei is voor iedereen van le vensbelang. Daarover zijn geen verschillen van mening tussen werkgevers en werkne mers". Ook de suggestie van de milieubeweging, dat ver vuilende zware industrie maar uit Nederland moet verdwij nen, kan in zijn ogen geen ge nade vinden. „De zware indus trie is een van de pijlers van de Nederlandse economie en wij moeten er niet aan denken dat die uit Nederland zou ver dwijnen". Ook ae overheid krijgt een veeg uit de pan mee. „Waar het om gaat is dat de overheid consistent moet zijn in het be leid. Je kunt niet de ene dag een norm zus en de andere dag een zwaardere norm zo opleggen aan bedrijven". Ook de invoering van de regu lerende heffingen, populair de eco-tax, moet goed bekeken worden.1 „Het klinkt wel leuk, de vervuiler betaalt, maar je moet ook kijken of dat zo is. Door de belasting te verleggen van inkomen naar energie be geeft de overheid zich op glad ijs. Loon- en inkomstenbelas ting is nu de belangrijkste in komstenbron voor de over heid. Als die lager wordt en de huishoudens en bedrijven kunnen energiezuiniger wer ken, dan loopt de overheid in komsten mis. Bovendien wor den de regulerende heffingen gebruikt om de schatkist te spekken en niet voor milieu maatregelen". De vermogende belegger be leeft moeilijke tijden. Het kli maat op de meeste beurzen van de wereld is door de vele politieke en economische on zekerheden niet al te best. Waarin kunnen vermogende beleggers dan het beste hun geld steken zonder extreme ri sico's te lopen? Commercieel onroerend goed? Gezien de wildgroei op de kantorenmarkt zullen alleen uiterst selectieve projecten kans op een aanvaardbaar rendement maken. Obligaties? Denk aan het koopkrachtver lies, nu de inflatie toeneemt. Bovendien kan koersverlies ontstaan als de rentevoet ver der stijgt. Spaarrekeningen en deposito's? Weliswaar geen kans op koersverlies, maar precies als bij obligaties bestaat de kans op koopkrachtverlies. Beleggingsfondsen? Het is de vraag of die voldoende be scherming tegen koopkracht verlies bieden. Beleggingen in vreemde valuta wellicht? Wie de schommelingen van de dol larkoers volgt, begint meteen achterdochtig te worden. Niet Verkoopgolf Maar wat dan? Uitgaande van het idee dat de koersen langza merhand toch wel hun laagste punt moeten hebben bereikt, lijkt het zinnig nu in de markt te stappen. Sommige analisten in New York verwachten ech ter een verkoopgolf, waardoor de koersen, ook in Europa, over een breed front zouden kunnen worden meegesleurd. Daarom zou het dus weer ver standig kunnen zijn nog even een afwachtende houding aan Ik noemde hiervoor globaal een aantal problemen waar mee de belegger te maken kan krijgen. Er zijn natuurlijk veel meer problemen, waarmee hij dag in dag uit wordt gecon fronteerd. De kwaliteit van de adviseurs levert voor kleine beleggers in feite weinig of geen problemen op, omdat zij vaak door hun bank of com missionair in effecten zodanig worden gemanipuleerd dat zij hun hele hebben en houwen tegen beter weten in in beleg gingsfondsen steken. De kwa liteit van die fondsen is dik wijls matig en absoluut geen garantie voor behoud van koopkracht van de spaarpen ningen. Aantrekkelijk in deze beleggingscategorie zijn de obligatiefondsen, waarvan de rentebaten na aftrek van 35 procent vennootschapsbelas ting worden bijgeschreven bij de hoofdsom. Voor de bezitters van deze soorten fondsen ont staat op die manier een belas tingvrije vermogensgroei. Let wel: beleggers die van hun rente moeten leven, hebben niets aan deze soort fondsen. Onmogelijk De kans op verkeerde beleg- gingsbesluiten is altijd levens groot. Vervelend is dat objec tief advies een onmogelijkheid is, omdat de factoren die bij het geven van een advies mee spelen, niet te tellen zijn, ter wijl de ene adviseur de ene factor zwaarder laat wegen dan de andere. Wie zich nog de fanfares herinnert, waar mee in 1988, 1989 en 1990 gro te aantallen aandelen werden geïntroduceerd op de parallel- markt of de officiële markt van de Amsterdamse effecten beurs, weet precies waar de schoen wringt. Namen van ge ïntroduceerde fondsen die de vele beloften in de prospectus sen en introductieberichten absoluut niet waargemaakt hebben, zijn Air Holland, DAF, HCS, Holland Sea Se arch, Homburg, Infotheek, Management Share, Newtron, Pirelli. DOCdata heeft destijds bij de introductie in niet mis te verstane bewoordingen ge waarschuwd voor de risico's. Zoiets zou in meer introductie- berichten moeten plaats heb ben. De wilde speculatiegolven die nadien ontstonden waren alleen maar dom. Twijfelach tig zou ik de kwaliteit willen noemen van fondsen als Medi- copharma en Vredestein. Het nieuws van de grote inter nationale beurzen is op het ogenblik bepaald niet inspire rend. De koersen in Wall Street zakken steeds verder weg en pessimistische effec tenhandelaren vrezen een koersval als in 1987 en 1989. Koersval Voor een dergelijke koersval is wel degelijk reden, omdat algemeen bijzonder slechte cij fers voor het derde kwartaal worden verwacht. Daarbij komt dat de Amerikaanse eco nomie ondanks lage rente tarieven en een goedkope dol lar die voor de exporten be vorderlijk is het recessiedal maar niet wil verlaten. Boven dien blijven de Amerikaanse consumenten op hun geld zit ten, zodat het gevaar dreigt dat de industrie op een ongele gen moment met afzetproble- men krijgt te kampen, omdat de opslagplaatsen van groot- en kleinhandel tot in de nok zijn gevuld. Ook op de grote beurzen van Frankfurt, Londen, Parijs en Tokio is het klimaat op het ogenblik allesbehalve goed. De grote onzekerheid over de po litieke, economische en mone taire ontwikkelingen speelt de beleggers parten. In Amster dam komt daarbij dat veel be leggers uitwijken naar het bui tenland, waar zij terecht of ten onrechte grotere kansen dan op het Amsterdamse Beurs plein 5 aanwezig achten. Bo vendien zijn de provisietarie ven op sommige buitenlandse beurzen en in het bijzonder in Londen aantrekkelijker. An dere beleggers zijn om een grote verscheidenheid aan gel dige en begrijpelijke redenen uit de sfeer der aandelen en obligaties overgestapt naar spaar- en depositorekeningen. Domper Tenslotte is een domper op alle enthousiasme gezet door het nieuws dat de winst van ter beurze genoteerde aande len in 1990 met ruim 45 pro cent daalde van 20,6 miljard gulden naar 11,2 miljard gul den. Voor nog wat leven in de brouwerij zorgen alleen de grote institutionele beleggers, zoals levensverzekeraars en pensioenfondsen, die grote posten kwaliteitsaandelen uit de markt nemen. In het eerste kwartaal van dit jaar kochten deze institutionele beleggers aandelen ter waarde van liefst 3,7 miljard gulden. Daaraan werd in het tweede kwartaal 3 miljard gulden toegevoegd. De waarde van hun gezamenlijke aandelenportefeuilles bedroeg zodoende op 30 juni 82,3 mil jard gulden. Het financiële lijden van de Amsterdamse effectenhande laars is ernstig. De eerste fail lissementen zijn al uitgespro ken denk aan de Rotter dam Investment Group (RIG) en het Effectenkantoor Otter vanger terwijl andere ef fectenbedrijven de handen ineenslaan om in de huidige beurscrisis te kunnen overle- Het is niet de eerste crisis in het bestaan van de Amster damse beurs. Het grote ver schil met de vorige crises is evenwel dat de markt door de opmars van de Europese Ge meenschap niet meer de be scherming van weleer geniet. niet alleen hoog gekwalificeerde arbeidsplaat sen beschikbaar komen in de fabriek van Phi lips, maar ook bij toeleveringsbedrijven. Vol gens Cuperus is het ook een goede zaak dat Philips eindelijk weer op een positieve manier in het nieuws komt. „Daar komt bij dat de LCD-fabriek start zonder dat er hoge investe ringen in gebouwen nodig zijn. Ook bestuurders van de Vereniging van Hoger Personeel VHP en de Unie BLHP hebben ver heugd gereageerd. Volgens J. Hermus van de VHP blijkt uit de beslissing dat Philips weer durf toont. M. Pieters van de Unie BLHP noemt het verheugend dat Philips eindelijk weer eens een groot produktiecentrum in Ne derland vestigt. Noteringen van vrijdag 11 oktober 1991 (tot 16:30 uur) 45.70 45.70 42.00 42.00 58.00 58.00 43 60 43.30 Delft Instruments niet vervolgd DEN HAAG Het openbaar nministerie in Den Haag ziet af van vervolging van Delft Instruments. Het bedrijf vorm de onderwerp van onderzoek omdat het nachtkijkers aan Irak zou hebben geleverd, ter wijl daar een handelsembargo tegen liep. De belangrijkste re den voor stop zetten van het onderzoek is dat Delft Instru ments al grote schade lijdt als gevolg van de sancties die de Verenigde Staten tegen het bedrijf hebben uitgevaardigd. Het bedrijf voorziet voor dit jaar een verlies van 34 miljoen gulden. Het openbaar ministe rie is tevens tot het besluit ge komen omdat de straf die het bedrijf opgelegd zou kunnen worden in geen verhouding staat tot de verliezen die het bedrijf nu ondergaat, aldus persofficier H. Vos. „De maxi male geldboete bedraagt 25.000 gulden.-Je moet een belangen afweging maken". Hoogleraar pleit voor Europese lucht- vrachtbeurs SCHIPHOL In Amsterdam zijn kansen voor vestiging van een Europese luchtvracht- beurs. Dat heeft de Amster damse hoogleraar vervoerseco- nomie, professor H.B. Roos, gezegd tijdens het negende na tionale luchtvrachtcongres op Schiphol. Roos wil de moge lijkheden onderzoeken van zo'n vrachtbeurs. Volgens hem werkt vrachtver voer door de lucht nog veel te versnipperd. Bedrijven die goederen laten vervoeren, ge bruiken luchtvracht doorgaans alleen als een laatste redmid del, als vervoer over de grond het laat afweten en de goede ren te laat bij de afnemer drei gen te komen. Volgens Roos wijzen lucht- vrachtbedrijven ondernemin gen die goederen moeten laten vervoeren er niet voldoende op dat er met vervoer door de lucht nieuwe markten te vero veren zijn voor produkten die tot dan toe alleen over de grond werden vervoerd. Roos trekt in dat verband een ver gelijking tussen Schiphol en de bloemenveiling in Aalsmeer. „De bloemenexporteurs weten zich gesteund door een veiling die hen vrij gemakkelijk toegang geeft tot nieuwe markten". Wat de bloemenvei ling is voor de bloemenexpor teurs, dat zou een vrachtbeurs zijn voor de luchtvrachtbedrij- ven: vraag en aanbod van luchtvracht zouden hier bij el kaar worden gebracht en dat zou luchtvrachtbedrijven bete re toegang verschaffen tot po tentiële klanten. 89/90 1.80 90 2 50 90 7 85 50.00 50.00 73.70 74.50 99.50 99.60 53 60 53 60 59.40 18/9 44.80 16/1 i te le\ ïleid, handt Kok. itter E Slotkoers vrijdag 11 t batenbbeh. 118.00 118.00 burg heybr 2900 00 2900.00 calvè 1000.00 1007.00 calvèc 1005.00 1006.00 andu int 154.00 153.00 claimindo c 348.00 346.00 content beh 22.80 22.50 dorp groep 37.50 37.50 ek's mach 225.00 225.00 nbm-amstel 10.00 randstad h. 43.70 iurnalis ravast 31.00 0ver reesinkc 64.50 Lpn samas c 41.00 sarakreekS 15.70 kniee schuitema 1585.00 kant v schutters* 51.50 (ns hee! smit int c 56.00 men. sphinx c 50.00 cp 431.00 or 15 50 iNS D1JI ilE" 30 royal dutcl 66Va santafe KLM gevraagd op vriendelijk Damrak AMSTERDAM Beursplein 5 verkeerde gisteren in een vriendelijke stemming. Van de 262 genoteerde fondsen moch ten ruim 100 noteringen om hoog en moesten slechts 56 fondsen verlies accepteren. De CBS-stemmingsindex echter liet zien dat de winsten over het algemeen beperkt beleven. De index opende hoger op 88,5 om daarna door te schuiven 8.7. 0,5 punten. De koersindex steeg van 192,5 naar 193,3 punten. Op de aandelenmarkt werd slechts 488 miljoen omgezet tegenover een totaalomzet van ƒ1,41 miljard. De transportsector trok op het Damrak de aandacht. Ned- lloyd ging door dekkingsvraag van de optiebeurs in de och- tendhandel sterk omhoog tot ƒ54,30 en kon later op de dag zijn winst vergroten tot 54,50, een plus van maar liefst 1,60. Verder zouden berichten over een mogelijke uitbreiding van de Rotterdamse haven een rol kunnen spelen. De andere ha venfondsen VOC, Internatio en Pakhoed reageerden niet BEURS op de ambitieuze plann KLM was het andere oog lopende deel van de tr portsector. Door de nog aanhoudende geruchten een samenwerking met a internationale luchtvaartm schappijen en belangstel van vooral Amerikaanse leggers schoot KLM in de van de middag omhoog i 34,50, een winst van dubbeltjes. itati' •t i etei Gist-brocades lag goed markt met een plus van op 33. Océ-Van der profiteerde van de onlangs publiceerde kwartaalcij De Limburgse kopieergi trok aan op ƒ57,30, een v van 1,20. Ondanks de bi tigde berichten dat Ameri t Airlines de opties op de ker-100 met enige zal uitoefenen, kon Fol toch winst boeken dubbeltjes op ƒ28,60. Wi nen en Bührmann-Tettei i| bleven vrijdag flauw gestel Ófid-zi ■a| 'e i ed T

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6