,Sov jet- atoomgeleerden illen weer aan de slag" duinrell Waarom zou je thuisblijven? CRI verhuist naar Zoetermeer BUITENLAND Terug trekking rechter Thomas nabij KGB wordt opgeheven be. Aaakbeen van St. Antonius gestolen (APITEIN ROB Palestijn rijdt in op Israëlische soldaten Sovjetunie valt nu ook militair uiteen DE SCHAT VAN OPA LARSEN iGou/uwit ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 luis Mandela schoten ANNESBURG De [ng van ANC-leider idela was op het moment de beschieting thuis, [ar hij noch een van de We aanwezigen liep let- i. In totaal werden twee jo's op de woning in een ggelegen deel van het jnoord bij Johannesburg gevuurd. Volgens het ANC 5 de politie na het inci- it, waarbij de woning inelijk niet werd getrof- snel ter plaatse. Vader verkoopt dochter voor 'een pond rijst' DHAKA Een arme boer in Ban gladesh heeft zijn acht dagen oude dochtertje aan een postbode ver kocht voor een bedrag waarmee hij een pond rijst kon kopen. De dramatische gebeurtenis speelde zich af in het district Jaipurhat, een van de 24 districten die vorige maand door overstromingen wer den getroffen en waar duizenden mensen dakloos zijn geworden. De boer, Tajuddin, verkocht zijn baby voor het equivalent van 35 cent. De 16-jarige moeder van het kind was er vandoor gegaan uit angst voor honger en voor mishandeling door haar man. Le Pen: Afrikanen met borgsom toelaten PARIJS Alleen Afrikanen die be reid zijn een borgsom van ruim 32.000 gulden te betalen zouden nog moeten worden toegelaten tot Frankrijk. toe, zo zegt de extreem-rechtse leider Jean-Marie Le Pen gezegd vandaag in een interview in de zaterdagbijla- ge van Le Figaro. De leider van het Nationaal Front vindt dat Frankrijk alleen nog „echte toeristen" uit Afri ka kan toelaten. Als teken van hun goede bedoelin gen zouden zij een borgsom moeten storten. Vrede Nu naar Hooggerechtshof JERUZALEM Vrede Nu is bij het Israëlische Hooggerechtshof een pro ces begonnen om verdere bouw van nederzettingen op de bezette West oever en in de Gazastrook te verhin- In een toelichting zei de vredesbewe ging dat zij met het geding, dat mor gen bij het Hof dient, uit is op een uit spraak die de „legaliteit van de hele nederzettingenkwestie op losse schroeven zet". Het belangrijkste ar gument van Vrede Nu is dat de ne derzettingenpolitiek van de rechtse regering-Shamir maar één conclusie toelaat, te weten dat Israël de bezette gebieden nooit meer zal opgeven. Secretariaat CP Cuba afgeschaft HAVANA Het Vierde Congres van de Cubaanse Communistische Partij heeft gisteren besloten het Se cretariaat van het Centrale Comité van de partij af te schaffen. In het Secretariaat zat onder anderen par tijleider Fidel Castro. Naar analogie van wat in enkele andere landen lange tijd leek te gebeuren - uittre ding van de president uit de een heidspartij waardoor de weg vrij werd gemaakt voor een scheiding tussen staat en partij en daarmee voor een meerpartijensysteem - zou de afschaffing van net Secretariaat het begin kunnen inluiden van poli tieke hervormingen in Cuba. Miyazawa bijna zeker premier TOKYO Kiichi Miyazawa heeft gisteren de onontbeerlijke steun van de machtigste leiders van de Libe raal Democratische Partij verwor ven voor zijn streven naar het pre mierschap. Met de grootste factie van de regeringspartij achter zijn kandidatuur kan de post Miyazawa nauwelijks meer ontgaan. De Libe raal Democraten zijn al sinds 1955 aan de macht en leveren sinds jaar en dag de premier. De 72-jarige Miy azawa heeft als oudgediende in het kabinet een betere startpositie dan de nu vertrekkende premier Kaifu, die destijds werd beschouwd als een pure marionet van de partijleiders. fcNBEKENDE KANS OP KLEIN CONFLICT Zee geheimen INDRE HORLINGS HAAG Voor het sinds veertig jaar igen er geen Ameri- ise en Russische bom- jnwerpers in de lucht kernwapens aan ird. Het permanente •m voor de piloten is jeheven. Ze kunnen langer theoretisch ie- ogenblik van de Ame- nse president George en te (ush of zijn Sovjet-collega ichail Gorbatsjov het be- -DHUISel ontvangen koers te itten naar het te decode- MOSKOU De Staatsraad van de Sovjetunie heeft gisteren besloten het Comité voor de Staatsveiligheid, beter bekend als de staatveiligheidsdienst KGB, op te heffen. De raad be sloot ter vervanging van de KGB een aantal nieuwe dien sten in te stellen die de huidige taken van de opgeheven veiligheidsdienst moeten overnemen. Het gaat hierbij om de oprichting van een onafhankelijke centrale inlichtingen dienst, een interrepublikeinse dienst voor contra-spionage en een staatscommissie, bestaande uit ministers, die belast is met de verdediging van de staatsgrenzen en de grenswach ten moet leiden. Het besluit om de KGB te ontbinden was enkele weken geleden al aangekondigd door KGB-chef Va- dim Bakatin. laten vallen. oorddel 's sights een detail in de Iwapeningsrace', waarmee •erde Verenigde Staten en de lt da ^jetunie een oprechte po- dal "8 lijken te doen de wereld te maken. In de afge- gezii ?en weken kwamen de twee geringsleiders beiden met ectaculaire voorstellen voor aupt n drastische vermindering n de atoomdreiging, met ens le me cloor het vernietigen van ,laats a tactische kernwapens te Wij j ffiden ter zee. i hrf$Jtordi§ dat ze dat toch nog op me&fcfW161' willen zetten", relati- datttKrt J Siccama van In- jut Clingendael de plan- iwenafM "De tactische kernwa- ens, bedoeld voor gebruik op slagveld, hadden hun nut ing verloren. Van de Sov- IW lunie gaat geen dreiging eer uit, het Warschau Pact is geheven en er staan tot 1995 eer dan 300.000 Russische ilitairen op NAVO-grondge- „Onzi vreest de deskundige op de me 1 gebied van vredesvraag- kken dat de wereld er niet it veiliger van wordt. „Er 3»ft een verschuiving plaats- r ,je v vonden van een kleine kans dien: leen groot conflict naar een eerap bekende kans op een klein nflict en een onbekende ins dat dat conflict gaat esca- ren. Er is een sterke toena men in e aan nationaliteitsproble- ;n. En er staan in de Sovjet- ie atoomgeleerden op k zij ïisatie ;d on goed Jverschatting 1 ze®> ien jaar geleden was in Mos mi Leonid Brezjnev nog aan in er* macht en demonstreerden kker in Amsterdam ruim 400.000 mensen tegen de dreigende plaatsing van kruisraketten in Nederland. De installatie van het wapentuig werd niet door de betogingen voorkomen, maar door de komst van een nieuwe leider in het Kremlin. „Het is een misverstand dat het gevaar van wapens uit gaat", stelt Siccama vast. „Het gaat om de intentie. Het zijn nog altijd de mensen die de hand aan de trekker hebben. Kijk maar naar Joegoslavië". Sinds Gorbatsjov de Sovjetu nie bestuurt zijn de ontwikke lingen elkaar in een razend tempo opgevolgd. De recente geschiedenis heeft duidelijk gemaakt dat kijken in het kof fiedik een riskante bezigheid is. „Het klinkt nu absurd en achterhaald, maar nadat hij de intentie had getoond om de wapenwedloop te beëindigen golden voor mij twee zaken als toetssteen: wil Moskou echt af stand doen van zijn conventio nele overwicht in Centraal- Europa èn trekt de Sovjetunie zich terug uit Afghanistan. Niemand dacht aan de moge lijkheid dat Oost-Europa zou worden verlaten, laat staan aan een Oost-Duitsland in de NAVO. Achteraf gezien heb ben we de mogelijkheden van de totalitaire regimes over schat. We dachten echt dat de Sovjetunie zijn machtspositie zou kunnen behouden door dwang uit te oefenen en als je de laars in je nek voelt heb je weinig keuze. Ik zie de ont wikkeling trouwens nog steeds als een wonder. Ik weet niet of de revoluties gelukt waren als men had durven schieten". Kerngeleerden Toch voorziet Siccama belang rijke problemen, met name voor de Sovjetunie. „Over het allerbelangrijkste is tot nu toe gezwegen. Maar de inkrim ping van het defensie-apparaat en het schrappen van atoomta- ken in de Sovjetunie brengt met zich mee dat er een aantal atoomgeleerden op straat zul len worden gezet. Ze raken hun werk kwijt en wellicht ook hun privileges". Maar ze hoeven volgens hem niet te wanhopen. Net zoals de VS en de Sovjetunie zich na de Tweede Wereldoorlog gretig meester maakten van de Duit se deskundigen op het gebied van de VI- en V2-raketten, die vervolgens de basis legden voor de ruimtevaart, zal er el ders veel belangstelling voor hun deskundigheid zijn. „Ze zouden best weieens naar het Zuiden kunnen verhuizen". Veel kans dat de Sovjetunie hen tegen kan houden ziet hij niet. „Sacharov mocht niet naar het buitenland omdat hij kennis zou hebben van staats geheimen. Maar de Sovjetunie is geen land, geen eenheid meer. Het zoü ons een lief ding waard moeten zijn om verspreiding van die kennis te voorkomen". In het uiteenvallen van de Sovjetunie ziet Siccama nog een gevaar. „We hoopten dat de Sovjetunie een soort NAVO zou worden, met een militaire integratie en de Unie als over koepelend defensie-apparaat. Maar intussen heeft de Oek- raiene al duidelijk gemaakt kernwapens op eigen bodem te willen behouden. Als er één begint, dan zie ik de rest vol gen. En dat geeft zorgen op het gebied van de wapenbe heersing. Het Westen zou de erkenning van de afzonderlij ke republieken dan ook moeten koppelen aan de vraag of ze het non-proliferatiever drag willen ondertekenen. Dat verdrag is bedoeld om de ver spreiding van kernwapens te voorkomen". Hij vreest bovendien dat de kernwapens die nu worden af geschaft gevaren kunnen blij ven opleveren totdat ze des kundig zijn vernietigd. „Er is vastgesteld dat de tactische kernwapens worden terugge trokken. Maar het is onbekend waar ze vervolgens blijven. Er zijn betrekkelijk betrouwbare berichten dat de raketten domweg ergens langs de weg worden neergezet. Het zijn le vensgevaarlijke apparaten, die een goed onderhoud vereisen. Dat leidt trouwens tot een nog dringender vraag: hoe staat het met de chemische wapens in de Sovjetunie? Het is be kend dat de Amerikaanse che mische wapens die in Duits land zijn opgeslagen al last hebben van lekkages. We we ten intussen iets meer over het technische voorzieningenni veau in de Sovjetunie, en dat betekent dat we ons ernstige zorgen zouden moeten maken over de chemische tijdbom die in de Sovjetunie ligt te tik ken". „Laten we bidden dat het goed gaat, maar als de dreiging van de kernoorlog wegvalt is er een kans dat allerlei politieke heersers en generaals gaan denken: 'zullen we niet eens een krijgsdansje wagen'. Je ziet dat feitelijk al in Joegosla vië gebeuren". Er is, aldus Siccama, een drin gende noodzaak de collectieve veiligheid te verzekeren door een organisatie voor het voor komen van onderlinge oorlo gen. „De NAVO heeft altijd een 'verborgen functie' gehad: het bij elkaar houden van de bondgenoten; met name het voorkomen van een nieuwe oorlog tussen Frankrijk en Duitsland. Dat, en niet de dreiging van een rechtstreekse Russische confrontatie met tanks en vliegtuigen, was in 1949 de belangrijkste reden voor het oprichten van het bondgenootschap. We gaan ho pelijk toe naar een wereld waarin regionale veiligheid sorganisaties een rol kunnen krijgen". Om de vrede en sta biliteit te blijven verdedigen is het volgens hem nodig dat de NAVO - „maar het mag even tueel ook best de Conferentie voor Veiligheid ep Samenwer king in Europa (CVSE) zijn"- wordt uitgebouwd tot een or ganisatie die het hele noorde lijke halfrond verbindt, „van San Francisco tot aan Wladi- wostok". •Til rewe ov! 'ADUA Vier gemas- erde mannen hebben nder dreiging van vuur wapens het kaakbeen van Ut. Antonius gestolen, een t, zullielikwie dat werd be waard in de St. Antonius lasiliek in het Italiaanse 'adua. Behalve het kaakbeen, dat en kele tanden bevat, namen de overvallers de met goud en ju welen afgezette kist mee waar in het relikwie lag. Het pers bureau ANSA meldde gisteren dat de overvallers waarschijn lijk losgeld willen, omdat ze andere kostbare spullen heb ben laten liggen. St. Antonius, die in 1195 in Portugal werd geboren, preekte in Padua on der St. Franciscus. De St. An tonius basiliek in Padua wordt jaarlijks door vier miljoen mensen bezocht. Alleen de St. Pieter in Rome en het bede vaartoord Lourdes trekken meer katholieke gelovigen. St. Antonius wordt vaak aange roepen voor het terugvinden van vermiste voorwerpen. optiek 's-GravenhagA. L v Meerdervoort 135 v. Hoytemastraat 107 IFr Hendriklaar^42 Heulslrut 19 ,QN966 - Wanneer het schip na vijf dagen de haven van Aladio ff binnenloopt zorgen de schepelingen er voor, dat Rob direct in !i bet ziekenhuis wordt opgenomen. Hij bedankt zijn nieuwe vrien den hartelijk voor de ondervonden hulp, maar ze willen van geen dank weten. In het hospitaal krijgt Rob een uitstekende verple ging en met de dag voelt Rob zich beter worden. Maar van op slaan is voorlopig nog geen sprake. Hier maakt Rob ook kennis "iet een patiënt, die er al jaren vertoeft. Het is „opa Larsen", een Ic l met zijn daad het bloedbad op de Tempelberg heeft willen wreken. Op 8 oktober 1990 opende de politie het vuur op betogende Palestijnen op de Tempelberg. Daarbij kwamen 17 Palestijnen om het leven en vielen minstens 150 gewonden. TEL AVIV In Tel Aviv zijn gisteren twee Israëlische sol daten om het leven gekomen toen een Palestijn opzettelijk inreed op een groep militairen die op een lift stonden te wachten. Elf soldaten raakten gewond. De politie zei dat de 25-jarige Palestijn is gearres teerd en dat zijn daad kenne lijk was ingegeven door „na tionalistische" gevoelens. Pre mier Yitzhak Shamir sprak van „een terreurdaad". Een woordvoerster van de politie van Tel Aviv bevestigde ra dioberichten dat de Palestijn WASHINGTON In onge twijfeld de pijnlijkste openbare vergadering die de Ameri kaanse politiek ooit heeft ge produceerd, hebben gisteren beoogd opperrechter Clarence Thomas en diens voormalige assistente Anita Hill ontken ningen en beschuldigingen uit gewisseld over de ongewenste intimiteiten die de rechter zich jaren geleden zou hebben ver oorloofd. In een extreem gela den atmosfeer van hevige emoties, diepe ontroering en algehele publieke beschaamd heid, keken en luisterden mil joenen mensen over de gehele wereld mee naar de expliciete beschrijvingen die professor Hill aan de onderzoekscom missie van de Senaat gaf van het wangedrag waaraan Tho mas zich zou hebben schuldig gemaakt. Getuige een lawine van reac ties aan tv- en radiostations en discussies in alle bedrijven, winkels en woonhuizen in de VS, werden de gevoelens van het Amerikaanse volk heen en weer geslingerd tussen sympa thie voor beide hoofdrolspe lers, wier getuigenissen diame traal tegenover elkaar ston den. Rechter Thomas opende gisteren de hoorzitting met een emotionele ontkenning in alle toonaarden van Hill's aan tijgingen. Thomas klonk en toonde uiterst overtuigend en persoonlijk gewond door het onrecht dat hem zou zijn aan gedaan. Hij liet blijken zich als kandidaat-opperrechter te wil len terugtrekken (maar deed zulks vooralsnog niet) om niet langer aan de beledigende be noemingsprocedure en aan de pijn voor hem en zijn gezin onderworpen te worden. Anita Hill's getuigenis, op gezagheb bende en beheerste toon uitge sproken, klonk echter niet minder geloofwaardig. Ook de nadere vragen waarin de juri disch meest bedreven senato ren haar op tegenstrijdigheden probeerden te betrappen, doorstond Hill met indruk wekkende koelte. De indruk van politieke waarnemers in Washington was gisteravond laat, dat Clarence Thomas zich alsnog zou terugtrekken, om dat ook het resteren van twij fel omtrent zijn gedrag jegens Hill te veel schade zou doen aan het gezag van het Ameri kaans Hooggerechtshof. 3 VUNDERINK MOSKOU Het onaf hankelijkheidsvirus dat de grootste Sovjet-republie ken Rusland en de Oe kraïne er alsnog van weerhoudt zich aan te sluiten bij de economische unie, is overgeslagen naar de defensie. Na de Oekraïne heeft nu ook de woelige Kaukasische repu bliek Azerbajdzjan het ge meenschappelijke leger van de Sovjetunie de rug toegekeerd. Het parlement van de repu bliek heeft de 140.000 dienst plichtigen teruggeroepen. Het merendeel van hen dient als gevolg van het verdeel- en - heersprincipe van de uit het Kremlin verdreven oude com munistische garde buiten de grenzen van hun thuisrepu- bliek. Ook officieren is ge vraagd de centrale troepen vaarwel te zeggen en voor het nieuwe Azerbajdzjaanse leger te kiezen. Het parlement in de hoofdstad Bakoe heeft al het militaire materieel op Azerbajdzjaans grondgebied tot eigen bezit verklaard. Moskou besloot prompt tot terugtrekking van dit materieel, wat de dwarslig gende Azeri's met een spoor wegblokkade proberen te ver hinderen. Eerder had Moskou al aangekondigd kernwapens te zullen terugtrekken uit Sov jet-republieken waar het on rustig was. Het ultra-conserva tieve dagblad Sovjetskja Rossia meldde eerder deze week ech ter dat zich in alle republieken van het uiteen vallende Sov jet-rijk taktische kernwapens bevinden. De krant zei dat het bevel tot gebruik van die wa pens genomen kan worden op een niveau zo laag als dat van een divisiecommandant. Zorgen Gorbatsjovs zorgen groeien met de dag. De Oekraïne, met 52 miljoen inwoners de tweede republiek van het land, ste vent razendsnel af op totale onafhankelijkheid. Kiev boy cot het economische verdrag van Alma Ata en het Sovjet- parlement in Moskou. Als de militaire afscheiding van de Oekraïne en Azerbajdzjan een trend inluidde, is de definitie ve desintegratie van de Sovjet unie een feit. Alleen een nieuwe coup van ouderwetse communisten die, net als de grondlegger van de Sovjet-staat, Lenin, met harde hand durven op te treden en niet kijken op een druppel bloed, kunnen het land nog 'redden'. Ex-minister van bui tenlandse zaken Sjevardnadze, die al eenmaal gelijk heeft ge kregen, voorspelt nog een staatsgreep. Het weekblad Moscow News verwacht dat het begin volgend jaar weer zo ver is. ADVERTENTIE oude, Noorse zeeman, die jaren geleden hier is gestrand en in Chili is blijven hangen. De zusters vertroetelen hem een beetje en vertellen Rob, dat hij de verhalen van opa Larsen niet al te serieus moet nemen. De oude is niet goed bij zijn hoofd. Hij heeft in zijn jonge jaren op de theeclippers gevaren en praat voortdu rend over een schat, die ergens verborgen zou zijn en waarvan hij de vindplaats zou weten. En Rob krijgt dat verhaal ook wel tienmaal te horen. Want waar vind je zoveel bruisende attrak- ties in één park, zoals de spetterende Aqua Shute en het 3-D filmtheater en nog véél meer. Bovendien is er het tropische Tikibad met de langste overdekte waterglijbanen ter wereld. In de herfstvakantie: dagelijks optreden van de clown Manus. daar kikker je van op! OOA.Q IP WaccpnA^r Attraktiepark: 01751-14765. NS-dagtocht 31. Camping: 01751-19314. DEN HAAG De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) verhuist volgend jaar van Den Haag naar Zoetermeer. Dat hebben het ministerie van justitie en de Rijksgebouwendienst besloten. Bij de CRI werken zeshonderd personen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie ver laat de dienst Den Haag, omdat de stad niet in staat was op korte termijn een lokatie aan te bieden, waar een kantoorgebouw met voldoende capaciteit kan worden gebouwd. Het ministerie vindt het onwenselijk om de medewerkers lange tijd in verschillende gebouwen te huisvesten. Zoetermeer was wel in staat om het ruimteprobleem van de CRI op te lossen. Het nieuwe onderkomen van de CRI, in het Europalace aan de Europaweg in Zoetermeer, zal in het najaar van 1992 worden opgeleverd. Een woordvoerder van de gemeente Den Haag zegt het „in het algemeen niet plezierig te vinden, dat instituties de stad verlaten" Hij wijst erop dat Den Haag twee lokaties heeft aangeboden. „We betreuren de keuze. Kennelijk kiest Justitie voor snelheid boven bereikbaarheid in de regenngsstad". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5