Tabaksreclame getuigt van wansmaak" li Een week vol verbazing Bevriezing minimumloon kan volgend netelig punt worden' iQounant BINNENLAND ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 stakingsdreiging Ter Beek niet mee met Suriname-missie Kabinet praat nog niet Over euthanasie otterdamse haven RDAM De kaderleden van de isbond CNV in de Rotterdamse Rebben zich uitgesproken voor "keer irfl'es a^s bavenwerkgevers niet iet de nac*ehge gevolgen van de ziektewetplannen van het kabi- 1 nauwbmpenseren. dat hérf gisteren duidelijk na overleg en ho^uurder Cees van der Knaap met rieden. Nu gebleken is tijdens de fe beschouwingen in de Tweede jdat het kabinet in de kern niets egen Hnderen aan zijn plannen, kunnen gelevekgevers een keiharde opstelling pten< volgens Van der Knaap, spits sfct'es betekent volgens hem „heel n jc staking", een to^ DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie zal geen deel uitmaken van de Nederlandse delegatie die eind deze maand een eerste ontmoeting zal hebben met een zware Surinaamse missie op de Antillen. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat minister Van den Broek van buiten landse zaken de Nederlandse delegatie zal leiden. Van den Broek wordt daarbij vergezeld door de ministers Hirsch Ballin van justitie en Pronk van ontwikkelingssamenwerking. Uit het feit dat Ter Beek niet meegaat zou kunnen worden afgeleid dat een eventuele Nederlandse militaire bijstand aan Suriname in het kader van de drugsbestrijding tijdens deze eerste gespreks ronde niet de hoogste prioriteit heeft. Minister Ter Beek is met zijn collega Hirsch Ballin van justitie in gesprek over de vraag op welke wijze op de Nederlandse An tillen eenheden van de Koninklijke Marine intensiever kunnen worden ingeschakeld bij het opsporen en volgen van drugstrans porten, aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie desgevraagd. Een Amerikaans verzoek om extra militairen bij de drugsbestrijding in de Antillen in te zetten, is daarbij niet aan de orde, aldus de woorvoerder. DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat het kabinet binnenkort komt met een standpunt over euthanasie. Het streven was er op gericht uiterlijk 1 november overeenstemming te bereiken in de minis terraad over dit netelige onderwerp, waarover de regeringspartijen CDA en PvdA flink van mening verschillen. Het is daarom nog lang niet zeker of het kabi net nieuwe wetgeving nodig vindt. Volgens de wet is euthanasie strafbaar, maar in de praktijk gaan arsten er zeer zorgvuldig mee om. Bovendien wordt eu thanasie minder vaak toegepast dan lange tijd werd verondersteld. Dit blijkt uit het rapport van de commissie-Remmelink dat begin september uitkwam. Het rapport doet geen aanbevelingen voor wetgeving. Gisteren zou het kabinet het rapport be spreken, maar dat is niet gebeurd. Vol gens premier Lubbers zal de ministerraad pas over twee weken voor het eerst een inhoudelijke discussie voeren. Wel hebben minister Hirsch Ballin (CDA) van justitie en staatssecretaris Simons (PvdA) van volksgezondheid de zaak uitvoerig met el kaar besproken. Hirsch Ballin beloofde bij het in ontvangst nemen van het rapport- Remmelink dat het kabinet snel een be sluit zou nemen over de wenselijkheid van nieuwe wetgeving. Lubbers wilde niet zeggen of de twee bewindslieden al een standpunt hebben geformuleerd waarover het kabinet zich kan buigen. I-ROKERS EISEN NALEVING EUROPESE RICHTLIJNEN t mini: urlijk >89 bij Detreft gaan a| ie burjj pE HAAN j de Tu )od besjlAAG „Je kunt tefiooie wereld creër- d een produkt waar ent en kanker van krijgt!", nog, de Jong, directeur aan d Stichting Volksge- men stftd en Roken (Stivo- stichting wil dat Nederlandse over- daar k<e Europese richtlij- 'oor tabaksreclame Dat zou betekenen ir eenk in Nederland een r zal oVeverb°d voor ta- \1 wastikelen zou gaan en nog- iet sar^recjame js per defini- ituatieieidend. Jonge mensen re doel voorgehouden dat je roken bij de 'happy hoort. Als je bedenkt 'o van alle kanker te en is tot roken is het te iel om dat roken 'hap- Dat getulgt van **et is overduide- h 4 directeur van de Sti- ,7 oudt niet van sigaret- llusiepjmes Een belangrijk n de Stichting Volksge- id en Roken is dan ook pCIligdringen van het aan- (innende rokers onder Us ik naar buiten kijk, ns de jeen poster waarop een 'lp vaheisje staat met een Ti- 'geroeparet. 'Some girls have ,van un' staat er bij. Meisjes fufcen hebben meer pïe- ;n uit ijjk eens rond in een zie- hofkamer van een termi- Zoveel 'fun' zul- iijdaar niet hebben". Tij- vrede |e achtste najaarsverga- van de Europese niet- ber be^ organisaties gisteren in ember het Promenadehotel in Den Haag stond het reclameverbod boven aan de agenda. Houding De alarmerende cijfers klin ken al haast bekend in de oren. In de Europese week te gen de Kanker wordt nog eens benadrukt dat roken de oor zaak is van de dood van 440.000 Europeanen per jaar en dat alleen al de afschaffing van tabak het totale Europese sterftecijfer met een derde zou doen dalen. Maar dat roken niet bevorderlijk was voor de gezondheid wisten we al. „Ja, op het gebied van kennis valt weinig meer te doen", geeft De Jong toe. „We hoeven niet meer met een opengewerkte long van een verstokte roker op de televisie te komen. Iede re Nederlander weet nu wel dat roken slecht is. Het gaat er nu om de houding en het ge drag te veranderen". Het ver anderen van de attitude ten opzichte van roken is volgens de Stivoro alleen dan moge lijk, wanneer de tabaksindus trie de kans wordt ontnomen zich te presenteren. De Stivoro staat daarin niet alleen. „Als Nederland dan zo graag har monisatie in het Europa van '92 wil, laten ze dan ook de simpele richtlijn van de Euro pese Commissie overnemen", vindt De Jong. Als het aan de Europese Com missie zou liggen, werd met ingang van 1993 alle reclame voor tabaksprodukten verbo den, behalve op de plek waar het verkocht wordt. Het abso lute verbod zou niet alleen gaan gelden 'voor etherreclame en advertenties, maar ook voor T-shirts en (jawel) aan stekers. Zelfs Formule 1-cou reurs zullen de Marlborostic- kers van hun spoilers moeten krabben. Felle kritiek op het In reclames voor shag en sigaretten worden vaak stoere krachtpatsers opgevoerd. Vijftig jaar gele den identificeerde de roker zich kennelijk graag met de gewichtheffer van de 'Rotterdamsche Sportvereeniging'. Iets wat nu niet meer kan. Reclamemakers mikken tegenwoordig op het avon tuurlijke leven van een cowboy. FOTO'S: SP weert De Jong. Bovendien vindt hij de zelfregulering on praktisch. „Voor elke reclame uiting moet de fabrikant aan kloppen bij de Reclame Code commissie. Er moet een hele procedure gestart worden en dat is ontzettend bureaucra tisch. Dat is te voorkomen door heel het verbod over te nemen". Donderdag zal in mondeling overleg tussen kamerleden en de bewindslieden Simons en Andriessen (economische za ken) worden bekeken of Ne derland vast blijft houden aan zelfregulering. Als Simons be sluit het oude beleid toch door tt- zetten, wil de Stivoro dat plan dat in april dit jaar gelan ceerd werd, bleef niet uit. De tabaksindustrie voerde aan dat de commissie zich op glad ijs begaf. Dergelijke beslissingen zouden niet binnen het taken pakket van de EG vallen Zelfregulering In Nederland wordt dan ook vastgehouden aan zelfregule ring. De overheid maakt sinds 1982 zelf afspraken met de tabaksindustrie over beperkin gen. De reclamecode voor si garetten en shag is daar een voorbeeld van. Etherreclame is absoluut taboe. Verder mag in reclame-uitingen geen ver band worden gelegd tussen sport en roken. Het uitdelen van sigaretten (het zogenaam de 'sampling') door promotie teams werd in de ban gedaan. Ook mogen in reclame-uitin gen geen personen onder de 25 worden afgebeeld. „Maar het afgelopen jaar is het reclame budget van de tabaksfabrikant weer gestegen, ondanks de be perkingen. Er gaat nu 200 mil joen om in die branche. Er wordt nu veel meer reclame gemaakt op plaatsen waar dat vroeger niet zo veel werd ge daan. Op bushaltes, sponsoring en in bioscopen. Van een re clame-beperking is bij zelfre gulering dus geen sprake", be- het onderwerp in stemming wordt gebracht in een plenaire vergadering van de Tweede Slogan-oorlog Een argument van de sigaret- tenfabrikanten tegen het ver bod is dat nooit is aangetoond dat er een verband bestaat tus sen het reclameverbod en het stoppen met roken, waar het uitendelijk allemaal om te doen is. De Jong geeft toe dat reclame niet de enige factor is, die jongeren aanzet tot roken. „Er zijn vriendjes en ouders die het verkeerde voorbeeld geven. Maar juist daar probe ren we wat aan te doen". De Stivoro voert al enkele ja ren een 'slogan-oorlog' met de tabaksindustrie en het Voor lichtingsbureau voor Sigaret ten en Shag. 'Roken moet mo gen' stelt het voorlichtingsbu reau. 'Roken, waarom zou ik?' vraagt de stichting zich ver volgens af. Dat de stichting be kend is met de technieken van de tegenstanders blijkt wel. Identificatie is het wapen. Ro kende jongeren identificeer den zich jarenlang met uitda gende femme-fatales en ruige cowboy's. „Wees een bink, rook en drink", zo typeerde ontwerper Jaap Vegter dit ge drag. De Stivero probeert in haar campagnes nu juist een beeld van stoere en sexy niet-rokers op te bouwen. Dat de strijd tussen fervente pro- en anti rokers op vele terreinen wordt gestreden, blijkt wel. Zelfs de theaterwereld ontkomt er niet aan. Zo kan het gebeuren dat in de musical 'Funny Girl' van Simone Kleinsma een acteur live-reclame maakt voor Phi lip Morris sigaretten, terwijl de Stivero adverteert in het pro grammaboekje van de André van Duin Revu. door BERT JANSMA Een week vol verbazing. Eerst, zeven dagen geleden, lezers die me beschuldigen in deze kolom Johan Stekelenburg c.s. met fascisten vergeleken te hebben. Nee natuurlijk, ik ben niet gek. Het illustreert hoe gevoelig die wao-problematiek ligt. Toen ik na het weekeinde in besloten comité vertelde hoe gezellig het was in Den Haag met die demonstratie, volle horeca-ondernemingen. winkeliers die zich tevreden in de handen wreven over de omzet en alleen klaagden dat er wel erg veel papier op de vloer was beland (politieke pamfletten dus), werd ik alweer aangekeken of ik heiligschennis pleegde. Een paar dagen later benadert iemand me achterdochtig met: Doe jij aan politiek?". Nee hè, niet weer, denk ik. „Wat doe jij dan in het Britse parlement?" Nu kom ik daar zéér zelden, dus ik verbaas me opnieuw. Blijken de makers van uw eigen krant mijn fotootje en naam boven de verbale zeepkist van onze Engelse correspondent op pagina vijf gezet te hebben. Waardoor ik opeens een eind weg blijk te kunnen oreren over Members of Parliament en „de ongekende voordelen van het lobbyen". Echt. ik weet er niets van. Dan lees ik over het vermeende racisme in Thea Beckmans kinderboekenweekgeschenk, „Het wonder van Frieswijck". Ik heb het ook cadeau gekregen bij een leesboek voor kleindochter, dus ik neem het onmiddellijk tot me. Wat een aardig boekje. Een uitstapje in de Middeleeuwen aan de hand van het meisje Alijt dat voor het eerst een Portugese handelaar met een negerslaafje ziet. En verbaasd is. Thea Beekman beschrijft hem weliswaar wat ouderwets, „met rollende ogen (nooit gezien trouwens), maar haar bedoeling is duidelijk: lezertjes doen beseffen hoe makkelijk je discrimineert wat je niet kent. Prima juist. Shatterhands. z'n Kara ben Nemsi's als z'n Zuidamerikaanse avonturen. Ik kan u verzekeren dat daar nogal wat Hoognobele Duitsers in voorkomen, Slechte Mormonen. Onbetrouwbare Joden en Bar en Boze Zigeuners. En ik ben noch antisemiet, noch germanofiel geworden. Verder met de verwondering: een lezer van deze krant vertelt me naar aanleiding van mijn stukje over racisme een schrijnend verhaal. Vanuit het Huygens Lyceum. Voorburg, wordt door leerlingen een busreis naar Berlijn gemaakt. Op een ouderavond maakt een vader, die zichtbaar niet uit Groot-Germanië. maar uit het Verre Oosten afkomstig is, zich zorgen: Zou zijn zoontje niet door racistische Duitsers aangevallen kunnen worden? Waren er genoeg garanties voor diens veiligheid? Verbaasd? Ja en nee. Kijk naar het tv- journaal en je kan je zijn ongerustheid voorstellen. Maar verbijsterd dat de vader van een Nederlands schoolkind anno 1991 zo moet denken? Ja. Kamer vergadert tussen Kerst en Pasen minder DEN HAAG De Tweede Kamer moet tussen Kerstmis en Pa sen voortaan minder vergaderen. Dit voorstel wil kamervoorzit ter Deetman eind dit jaar indienen, zo heeft hij gisteren aange kondigd. Daarmee gaat hij in op de suggestie van de fractielei ders van PvdA en CDA, Wöltgens en Brinkman, om het aantal vergaderdagen te halveren. BRINKMAN NA AFLOOP VAN DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN: i welkom arm onthaal van zijn vrouw en dochterjte wachtte sergeant Anne Hendriks gisteren bij zijn lomst op de vliegbasis Soesterberg. Hij maakt deel uit van het 298-Squadron alouette-heli- ,efs. Het squadron werd in Joegoslavië ingezet om missies met EG-waarnemers te vliegen. FOTO: ANP DEN HAAG Na de tamste algemene beschouwingen sinds jaren is er eigenlijk wei nig reden meer om daar op te rug te zien. Als het aan CDA- fractievoorzitter Brinkman ligt, zit er echter nog wel een aantal debatten met vuurwerk in het vat. „Het volgende nete lige punt wordt wellicht de be vriezing van het minimum loon", voorspelt hij. Ook het ontwerpen van een nieuw sociaal stelsel en de uit voering van het plan-Simons voor een nieuwe ziektekosten verzekering zal de politieke tongen volgens hem nog fiks in beweging^kunnen brengen. In de Tweede Kamer bleef het deze week opvallend rustig. De vlam sloeg alleen even in de pan aan de overzijde van het Binnenhof, in het door gaans serene gebouw van de Eerste Kamer. De senaatsfrac tie van het CDA leek een bom te leggen onder het plan-Si mons, maar het keukenbrand je werd snel geblust. De wette lijke voorbereiding van het toekomstige ziektekostensys teem, waar de Eerste-Kamer- leden van het CDA aanvanke lijk bitter weinig voor voelden, gaat nu gewoon door. Toch heeft ook de CDA-fractie in de Tweede Kamer deze week en kele kanttekeningen geplaatst bij de invoering van de basis- verzerking. Volgens Brinkman zijn er nog onvoldoende waarborgen om het nieuwe stelsel betaalbaar te houden. „Om de kostenbe heersing beter in de hand te houden, moet er een grotere keuzevrijheid komen voor de verzekerden en een maximaal budget voor de verzekeraars", legt hij uit. „Die keuzevrijheid is nodig voor mensen die be paalde zaken buiten hun ver zekering willen houden, zoals fysiotherapie of psychothera pie. Naast het 'algemene' eigen risico van maximaal 1250 dat men volgens de huidige opzet mag nemen, moet er nog een individueel eigen risico bijko men. Iemand die bijvoorbeeld het risico van een beenbreuk buiten z'n verzekering wil houden, moet die mogelijkheid krijgen". Over de maximale hoogte van het extra individuele risico wil de CDA-fractievoorzitter nog overleg plegen. Hij denkt niet dat dit de invoering van het nieuwe stelsel zal vertragen. „Ik heb onderhands in de pa pieren mogen kijken en zo doende weet ik dat de staatsse cretaris heel serieus meedenkt in dit soort zaken". Minimumloon Brinkman verwacht dat in het komende parlementaire jaar vooral de bevriezing van het minimumloon de aandacht zal trekken. Premier Lubbers liet deze week al doorschemeren daar geen bezwaar tegen te hebben. Hoewel Brinkman enerzijds het werken voor werkloze burgers aantrekkelij ker wil maken, is hij eveneens voorstander van het geleide lijk verlagen van het wettelijk minimumloon. „Een plotselin ge verlaging van het mini mumloon met 30 procent, zoals de VVD propageert, vinden wij echt veel te fors", zegt Brinkman. Wel vindt hij het, met het oog op de bevordering van de werkgelegenheid, een goede gedachte om het minimum loon te bevriezen. „Want dan zullen werkgevers meer ge neigd zijn banen te creëren". Het kostwinnerschap zal daar bij wel een probleem vormen, denkt de fractieleider. „Het feit dat iemand van zijn ver diende loon een gezin moet kunnen onderhouden, blijft wat ons betreft voorop staan. Het maakt mij overigens niet zoveel uit hoe we de geleidelij ke verlaging technisch invul len. Misschien moet er een toeslag komen of is het moge lijk twee soorten minimimloon te introduceren. Je krijgt dan een minimumloon voor twee verdieners en een minimum loon voor kostwinners, dus al leenverdieners". Brinkman verwacht overigens niet dat dit binnen de coalitie op grote bezwaren zal stuiten, ook al vindt de PvdA dat van het kostwinnersprincipe afge stapt moet worden. Terwijl de PvdA na jaren van verzet het huidige sociale stel sel op de helling zet, maakt het CDA net de omgekeerde beweging. De christen-demo craten waren tot nog toe voor stander van een stelsel met een basisuitkering op het soci ale minimum voor werklozen en arbeidsongeschikten. Daar bovenop moesten afspraken gemaakt kunnen worden met de werkgevers en daarnaast zouden werknemers zich nog eens apart kunnen gaan verze keren. Het zou voor de hand liggen dat het CDA nu daarover met de PvdA tot overeenstemming kan komen, maar Brinkman heeft daar weinig hoop op. „Het zijn nog allemaal vogels in de lucht. Ik geloof niet dat we het, als puntje bij paaltje komt, eens worden over die basisuitkering. Vooral de ver mogenstoets en de hoogte van de uitkering zullen heel wat stof tot discussie opleveren. Het lijkt me dan ook beter voorlopig niet over iets nieuws te gaan filosoferen. Laten we eerst maar kijken hoe we ar beid weer aantrekkelijk kun nen maken ten opzichte van de uitkeringen. Zo moet wat ons betreft het arbeidskosten forfait volgend jaar nog een keer omhoog, zoals ook in het plan tot belastinghervorming van de commissie-Stevens wordt voorgesteld", aldus Brinkman. Sjnsioenfonds PGGM weigert verlaging pensioenpremie 'Geschiedschrijver' schoonmaakbedrijf hoort jaar eisen (ch fnfCHT Het pensioenfonds PGGM weigert de pensioen- Ie voor volgend jaar te verlagen van 8 naar 4 procent, zoals nst door minister De Vries (sociale zaken). Door dat besluit 9). ;n grote problemen te ontstaan bij de financiering van de incURoi n Z0I'gsect0r- De door de Vries verlangde premieverla- Deihi), ou een bedrag van 500 miljoen gulden hebben opgeleverd. (Mosko eld is reeds ingeboekt in de cijfers van de Miljoenennota, lelgrado e 500 miljoen, en met een besparing van 0,5 procent van de >m op het ziekteverzuim, had de bewindsman de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden in de gezondheidszorg, de be jaardenzorg en het welzijnswerk willen bekostigen. Door de ge wenste maatregelen had de overheid geen extra geld op tafel hoeven leggen. Het PGGM laat het bij een premieverlaging naar 7,3 procent. De voorgestelde verlaging „ondergraaft namelijk de positie van het PGGM als pensioenfonds dat zijn deelnemers fi nanciële zekerheid wil bieden", stelt het fonds. Het werkne mersdeel van de pensioenpremie wordt verlaagd van 5,2 naar 4,9 procent. SPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON „GWXoS? IS 9f B&-ANG- EIJKSTÉ ÉNfeSIÉBRoN Vod? Vt /VIÉNS" „BOVËKPISN' fH- &VM BcVWlËN" '1/ ÊH WACHT -«1 IK HAAT PAT STUK'IK KRIJÖ PIE STOMME DEN HAAG De 56-jari- ge verdachte, voormalig boekhouder van het Rijs- wijkse schoonmaakbedrijf De Zon, zweeg gisteren voor de Haagse rechtbank in alle talen. De man, die werd verdacht van het meewerken aan omko ping, beriep zich op zijn zwijgrecht en had 'geen commentaar'. Tegen hem werd een celstraf geëist van een jaar, met aftrek van voorarrest. Het Rijswijkse schoonmaak bedrijf waarvoor de 56-jarige man werkte, zou zich van 1982 tot 1987 schuldig heb ben gemaakt aan fraude en omkoping. Aan ministeries, instellingen en bedrijven werden meer schoonmaaku- ren in rekening gebracht dan in werkelijkheid waren ge maakt. Daardoor werden deze voor miljoenen bena deeld. Een aantal ambtena ren en werknemers dat een deal met het schoonmaakbe drijf had gesloten, kreeg geld, cadeaus en reisjes als ze hierover hun mond hielden. De zaak kwam aan het licht toen een ex-werknemer uit de school klapte met het schrijven van een boek over 'de vuile streken in schoon- maakland'. Ook gaf een ambtenaar van het ministe rie van binnenlandse zaken toe enveloppen met geld te hebben ontvangen. De 40-jarige ex-werknemer en schrijver van het onthul lende boek moest gisteren overigens ook voor de recht bank verschijnen. De rechter besloot de zaak echter aan te houden, omdat de man nog geen advocaat had kunnen vinden. Verjaard De officier van justitie, M. van der Horst, achtte vol doende bewezen dat de 56-ja- rige boekhouder een actieve rol speelde bij de omkopin gen. Zijn advocaat W. Dek ker, stelde echter dat een groot deel van de beschuldi gingen tegen zijn cliënt was verjaard. De feiten zouden langer dan zes jaar sinds de vervolging werd ingezet, ge leden hebben plaats gevon den. Hij zei het bovendien bijzonder 'zuur' te vinden dat de boekhouder nu wel, en het schoonmaakbedrijf en de ambtenaren niet worden vervolgd. Het enige dat zijn cliënt deed, was het op pa pier zetten van vertrouwelij ke informatie. „Hij was niet meer dan een 'geschied schrijver', die nu de reke ning moet betalen voor iets waarvoor men gezamenlijk aansprakelijk is". Het Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen het schoonmaakbedrijf De Zon geseponeerd. Dat is volgens de officier van justitie niet het geval met zaak tegen de ambtenaren. Toch is ook dat twijfelachtig. De ambtenaren kunnen vermoedelijk niet meer worden vervolgd, om dat ze reeds in februari 1989 zijn verhoord en niet binnen twee jaar zijn voorgeleid. De zaak tegen de ex-directeur van De Zon werd aangehou den omdat de man zeer ern stig ziek is.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3