Marc van Belkum keert terug op het oude nest Quick Boys en Noordwijk rekenen op goed resultaat JUij Jj) JUQ-i 'finale ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 PAGINA 31 down i heel vt| door I DICK KERKVLIET en ERIC STEEGERS ig houd#' ens 4-2.LEIDEN - Zijn tijd van rebellie Kjkt een gesloten boek. In het wa ter, maar ook op de kant. Immers ijn meest extravagante kleding langt in de kast, maar zijn enorme mntschoenen zijn hem nog te hef. dare van Belkum, 26 jaar, oogt ïonchalant, heeft soms een grote nond, maar is bovenal een aardige noord) 'ent' een r *n te >en gspeeld, keert hij terug op het Dude nest, de Zijl/LGB. Een maat- Hi chappelijke carrière krijgt de voor- blofang boven een langer verblijf bij al knulliuet Italiaanse Camogli. n diverse toernooien. Straatsburg 1987 en Bonn 1989, werd de jongste van Bel- cum-telg al door scouts van Camogli, ge- egen bij Genua, gevolgd. Indertijd was iet Nederlands zevental nog volop in voorbereiding voor de WK-kwaliflcatie n Perth (Australië), dus bedankte van lelkum op dat moment voor de eer. Het U herhaal is bekend. De Nederlandse r 2 teren maakten 'down under' een trieste 2 bfgang mee. Terstond werd broer Stan, :veneens ooit voor Camogli uitkomend, 2 ;ebeld om de interesse van Mare voor pen Italiaans avontuur te polsen. Nu la- >en de zaken anders voor Van Belkum. iamen met Stan reisde hij in december if naar de laars van Europa om zich te jewijzen. En dat viel vies tegen. Van Belkum had immers na het debacle met iet Nederlands zevental niet meer in het kater gelegen. Ondanks zijn povere con ditie gingen de oefenwedstrijden niet igde ooftiet hoongelach gepaard. Sterker nog, hij klaveiwerd verkozen boven een Hongaar en m, maapen Joegoslavische international. Van r betrofBelkum speelde niet voor een habbe- krats, maar het bedrag stak schril af te- •g wel ojgen de bedragen, die in het Italiaanse wordenyoetbal of basketbal omgaan. Slechts een reageertpnkeling, zoals de Spanjaard Estiarte kan zijn toekomst veilig stellen. Toch wer- aansluiden hem faciliteiten geboden, die in Ne 5 ruiderland ondenkbaar zijn. Vooral de goe- n er sade trainingsmogelijkheden onderscheid- 4 kaarden zich van ons bekrompen sportkli- maat. ommunicatie oor de komst van Van Belkum was Marc van Belkum kiest voor zijn maatschappelijke carrière en speelt daarom weer in Leiden. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Camogli reeds uit de beker geknikkerd en stond voor de blonde Leidenaar 'slechts' de competitie van de A2-klasse op het programma. Hij had geen last van aanpassingsproblemen en voelde zich direct geaccepteerd. Al verliep de communicatie vrij moeizaam. Slechts één van zijn teamgenoten sprak Engels en de trainer kon slechts met handen en voeten zijn bedoelingen duidelijk ma ken. Maar dit was alleen in het begin. Van Belkum maakte zich snel wat weg wijs in het Italiaans. Het reizen naar uit wedstrijden kende een vast stramien. Op vrijdag werd een hotel opgezocht en naar gelang de afstand werd voor bus, trein of vliegtuig gekozen. Voor uitwed strijden werden de verwachtingen ge temperd. Uit winnen was bijna onmoge lijk, maar thuis was het andere koek. Ca mogli bleek voor het thuispubliek van zo'n 700 man onverslaanbaar. In het zuiden, waar de bevolking hartstochtelij ker is, viel het van Belkum enigszins te gen. „Het is daar brood en spelen, maar de interesse gaat slechts uit naar Al- ploegen". Van Belkum constateerde tij dens zijn verblijf in het sportgekke land enkele markante verschillen met de Ne derlandse competitie. „Er wordt gevoch ten, of liever gestreden op de goede ma nier. De spelers hebben meer bezieling. Ook was het spel statischer en speelde geen één ploeg het zonespel. Wél in de Al-klasse, maar daar is geld om een ster ke midvoor- te kopen. Daarnaast floten de arbiters anders. Ze lieten fysiek meer geweld toe, maar ziet wat dat laatste be treft ook hier een ommekeer". Bescheiden Camogli eindigde als vierde in de com petitie. Zodoende mochten van Belkum en kornuiten meedingen om een promo tieplaats. Onderlinge duels tussen de nummers drie tot negen van de A2-klas- se en de nummers negen en tien van de Al-klasse moesten uitsluitsel geven. Ca mogli ging thuis middels strafworpen onderuit. Van Belkum houdt op de vraag over zijn eigen prestaties in eerste instantie de boot een beetje af. De Lei denaar is een bescheiden sportman en wars van bombast. Het is zelfs zo dat degene die hoog van de toren blaast, de kans loopt door hem op de hak te wpr- den genomen. Toch is zijn palmares in drukwekkend. Topscorer van Camogli met tachtig goals in 22 wedstrijden, nummer twee volgde op grote afstand met de helft. De plaatselijke krant, la Lavoro gaf soms hoog op van van Bel kum. „In het begin leuk en aardig, maar je moet het met een korrel zout nemen. Als je.beroerd speelde, maar scoorde kreeg je desondanks een goede kritiek". Zo relativeert hij ook de uitnodiging voor de wedstrijd tussen de topscorers van de Al en de A2. „Want de competi tie was gespeeld, de buitenlandse spelers waren vertrokken en de beste Italiaanse spelers waren met de selectie op pad". „Mijn ontwikkeling als speler zal deze competitie moeten blijken. Ik ben rusti ger, geroutineerder geworden". En dat is heel wat voor iemand die vroeger van zijn hart geen moordkuil maakte. Een erfenis die hij nu nog met zich mee draagt. Het Zijl-team van enkele jaren geleden werd ooit als een bende krakers afgeschilderd. Maar van Belkum gelooft niet dat de beleidsdragers de Zijl hier mee nog achtervolgen. „Integendeel de arbiters worden toleranter; hebben meer gevoel voor verhitte situaties". Spuker vertrek van 'de witte' in duigen viel. De Zijl kon altijd gerieflijk op de schouders van van Belkum rusten, maar toen hij vertrok was het initiatief van de ploeg vér te zoeken. Iets dat hem aan het hart ging, want hij is al ruim twintig jaar Zijl lid. Dat schept toch een band. Zo be treurt hij ook de wijze waarop coach Al- bert Spijker de deur werd gewezen. Want waar oneerlijkheid geschiedt, is het kwaad kersen eten met de jongste Van Belkum. Toch waarschuwde hij De Zijl bij de aanstelling van clubman Spij ker. „Spijker moet met te veel mensen rekening houden, kan nooit objectief zijn". Bij De Zijl heeft Van Belkum nu een route uitgestippeld voor de toe komst. Hij zal de komende jaren een studie volgen. Niet dat Van Belkum nu zo serieus geworden is, maar de notoire liefhebber van het maken van grappen en grollen wil ook maatschappelijk een woordje meespreken. Daarom lijkt een terugkeer naar het Zuid-Europa, on danks Italiaans aandringen, uitgesloten. Gedurende zijn verblijf probeerde Van Belkum contact te houden met de bond. Tevergeefs trouwens. En hij kijkt dan ook met gram terug op de tijd van inte- rim-bondscoach Nico Landeweerd. Van Belkum zwaaide onder het bewind van Landeweerd zonder tekst of uitleg af als internatinal. „Onbegrijpelijk, want ik was altijd goed voor mijn doelpuntjes" Hij voelt zich zondebok, laat de details achterwege, maar dat het hem dwars zit mag duidelijk zijn. „Ik heb altijd respect gehad voor een speler als Landeweerd, maar zo leer je mensen van een andere kant kennen". Hij begrijpt ook niets van de vernietigende kritiek van enkele spe lers op de toenmalige bondscoach Schouten. Van Belkum wordt ongemeen fel en slaat ferme taal uit. „Achteraf kri tiek spuien vind ik altijd misselijk en die gasten van tegen de dertig moeten de hand in eigen boezem steken. Op die leeftijd maak je toch geen misbruik van iemands integriteit". Hij windt er ook geen doekjes om en geeft ruiterlijk toe dat ie het leed van het Nederlands team op de afgelopen EK handenwrijvend heeft gadegeslagen. Van Belkum kent Schouten van haver tot gort en prijst zijn tomeloze inzet. „Ook tactisch doet ie niet onder voor andere coaches". En van Belkum heeft onder velen getraind. De huidige bondscoach Ivo Trumbic is wél een heer met manieren en heeft in middels een gesprek met hem gehad. Van Belkum en twee andere ex-interna- tionals krijgen tot november de kans om zich te bewijzen. „De Olympische Spe len vormen voor mij in ieder geval een motivitatie om mijn kwaliteiten in de competitie zo goed mogelijk te etaleren". RBC EN EMMEN TEGENSTANDERS IN KNVB- BEKER igooien. is 6SA het ook art har-B door KEES VAN KESTEREN waalfde LEIDEN - De strijd om de KNVB-beker vormt ieder jaar voor 10, de top-amateurteams een prima podium om zich aan een wat bre- der publiek te presenteren. Van avond kunnen Quick Boys en aan de Noordwijk hun krachten meten met respectievelijk RBC en Em- f £ege" men. De confrontaties met deze n zeertwee ploegen uit de eerste divisie wordt in de beide kustplaat sen met enig optimisme tegemoet ties in gezien. „De verschillen tussen de t. Ver- top van de eerste klasse en de eer- boek ste divisie zijn te verwaarlozen. Daarom reken ik ook op een goed resultaat", aldus een zelfverzekerde e Quick Boys-trainer Wim van landse Zwam. Lau- Quick Boys heeft in het KNVB-toernooi een goede reputatie opgebouwd. Vorig door Jaar werd op sportpark Nieuw Zuid Hel- mond Sport uitgeschakeld en slaagde NEC er in met veel moeite de volgende ronde te bereiken via dé Katwijkers. In Roosendaal heerst dan ook het nodige ontzag voor de blauwwitten. RBC-trai- ner Wally Jansen erkent de kwaliteiten van Quick Boys. „Ik heb ze vorig sei zoen in de nacompetitie aan het werk gezien en het is een heel goede ploeg die we zeker niet zullen onderschatten. Vooral de voorhoede vond ik erg ge vaarlijk". De Brabantse oefenmeester was jarenang werkzaam in de top van het amateurvoetbal (TSC uit Ooster hout) en weet als geen ander dat de ver schillen tussen de amateurs en de eerste divisie steeds kleiner worden. „Daarom ben ik helemaal niet zo blij dat we Quick Boys geloot hebben in deze ronde. Je hebt in deze wedstrijden als semi- profclub heel weinig te winnen. Veel mensen rekenen gewoon op een over winning terwijl het verschil in kwaliteit tussen RBC en Quick Boys helemaal niet zo groot is". De ploeg uit Roosendaal neemt momen teel in de eerste divisie een bescheiden plaats in. Uit de eerste dertien wedstrij den werden dertien punten behaald en daarmee nestelde RBC zich in de mid denmoot. Jansen is niet ontevreden over deze klassering. „Het vertrek van Pierre van Hooydonk naar NAC hebben we slechts kunnen compenseren door het aantrekken van amateurs uit de regio en het huren van John Mutsaers van Wil lem II. Daarom ben ik met de huidige stand op de ranglijst zeer tevreden. De KNVB-beker blijft voor RBC heel be langrijk omdat een aantrekkelijke tegen stander altijd wat geld in het laatje kan brengen en daarom is het bereiken van de volgende ronde voor ons heel aan trekkelijk". le leden: men om- Ambitieus Voor Quick Boys is het bereiken van de Johan Jonker heeft van Quick Boys-trainer Wim van Zwam een belangrijke rol toege wezen gekregen. M FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN volgende ronde van minder belang. De kampioensploeg van vorig jaar is ook in deze voetbaljaargang nog ongeslagen en toont zich bijzonder ambitieus. De op volger van Arjen van de Werf, Wim van Zwam, is dan ook tevreden over de prestaties van zijn team. „Het loopt nog niet helemaal naar wens, vooral het aan tal tegendoelpunten is te groot, m^ar van een terugslag na het kampioensjaar is nog geen sprake. De wedstrijd tegen RBC is voor ons een ideale gelegenheid om ons weer eens in de kijker te spe len". In het concept van Van Zwam is voor Johan Jonker een belangrijke rol wegge legd. Vorig seizoen beperkte Jonker zich nog tot het uitschakelen van de vijandi ge spitsen maar dit jaar mag hij zijn kwaliteiten op de het middenveld laten zien. Van Zwam: „Johan is heel belang rijk voor ons elftal. Een type Jan Wou ters dat zelf niet opvalt maar anderen beter laat voetballen". De Katwijkse schilder is zelf ook content over zijn nieuwe positie in het elftal. „Als voor stopper is het vooral belangrijk om ge concentreerd te blijven terwijl je op het middenveld veel meer aan het spel deel neemt en dat bevalt me zeer goed. Over de kansen van Quick Boys tegen RBC heeft Jonker geen uitgesproken mening. „Het is jammer dat we niet op Nieuw Zuid kunnen spelen maar kwalitatief zijn we niets minder dan RBC. Daarom zijn we zeker niet kansloos". Turbulent Noordwijk ontmoet in de strijd om de KNVB-beker een oude bekende. Piet Buter, de oefenmeester van Emmen, was werkzaam op sportpark Duin wetering in Noordwijk in de seizoenen 1981/1983. De opvolger en voorganger van John Eelman voerde bij de roodwitten des tijds nogal geforceerd de veijonging door waardoor zijn naam nog altijd wat dis cussie in de kustplaats oproept. Buter is na een turbulent jaar bij Wageningen, waar hij halverwege het seizoen de steun van Willem van Hanegem kreeg, sinds 1 juli actief op sportpark Meerdijk in Em men. „Noordwijk is voor mij persoonlijk na tuurlijk een erg leuke tegenstander. Ik heb er twee jaar met plezier gewerkt en het blijft natuurlijk een club met uitstra ling. De laatste jaren heb ik de ploeg niet zoveel zien spelen en er zijn nog maar weinig spelers die ik ken maar het blijft een met te onderschatten tegenstander". De Haarlemse oefenmeester kende met Emmen een stroeve start van de compe titie. Vooral de defensie baart Buter de nodige zorgen. „In twaalf wedstrijden hebben we 23 doelpunten moeten incas seren dat is natuurlijk veel te veel. Ge lukkig is er in de laatste wedstrijden een kentering merkbaar waardoor we weer wat punten zijn gaan pakken. Tegen Noordwijk moeten we de stijgende lijn doortrekken want het bereiken van de volgende ronde zijn we aan onze stand verplicht". De ploeg van John Eelman bereikte via een klinkende overwinning op ADO'20 de tweede ronde en acht zich bij voor baat niet kansloos in de confrontatie in Drenthe. Leonard van Utrecht is zelfs optimistisch. „Na een wisselvallige start van de competitie hebben we afgelopen zaterdag tegen FC Lisse laten zien dat we in de top van de eerste klasse kunnen meedraaien. De wedstrijd tegen Emmen is een ideale gelegenheid om het zelfver trouwen verder uit te bouwen. De duels om de KNVB-beker geven altijd iets ex tra's en daarom denk ik dat we best voor een stunt kunnen zorgen". Virus De naweeën van 3 oktober waren in de uitslagen van het afgelopen weekeinde goed af te lezen. Het merendeel van de Leidse voetbalploegen presteerde onder het normale niveau. Het feestvirus werkte verlammend op de ledematen en de te genstanders profiteerden hier optimaal van. Nu is dat in de voetbalwereld geen uniek gegeven. Ploegen uit Brabant en Limburg hebben soms nog weken last van een al te uitbundige viering van het carnaval. Sommige trainers proberen dat dan op te lossen door met de ploeg naar rustiger oorden te vertrekken. Een aan pak die in Leiden de nodige weerstanden zou oproepen. In de Sleutelstad is men immers gewend aan het idee dat het feestgedruis in begin oktober de nodige punten kost en daar heeft men in de loop der jaren mee leren leven. En dat lijkt ons een verstandig uitgangspunt. Enthousiasme Sommige momenten in een voetbalwed strijd hebben niet veel meer van doen met de uitgangspunten van de sport. In hun enthousiasme gaan de spelers soms heel ver om de bal te bemachtigen. Niets is hen dan te dol. Deze tonelen leveren echter wel aardige plaatjes op. Het is ech ter wel de vraag of VVSB-doelman Mi chel van Haaren wel zo blij is met deze gang van zaken. Houding Het voetbal leeft weer in Lisse. De goede prestaties van de plaatselijke FC heeft ge zorgd voor een voetbalsfeer waar men ja renlang op gewacht heeft. Een bezoek aan Ter Specke staat weer garant voor een leuke voetbalmiddag. En dat is iets wat wij van Hutspo(r)t graag zien. Wij rekenen er dan ook op dat FC Lisse-doel- man deze houding nog vaak zal aanne men dit seizoen. Boven: Enthousiasme... FOTO: ANDR E VAN HAASTEREN Links: Houding... m FOTO: HENK SNATERSE CcidócSouAcmt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31