ge „Ik was een piepkleine Billy Graham" Braziliaanse RK kerk in ernstig verval GEESTELIJK LEVEN OPINIE iic mSr £eidóc6oma/nt Êcidóc Soman! zaterdag 12 oktober Relikwie H. Antonius, patroon verloren zaken, uitkerk geroofd PADUA Drie gewapende mannen hebben deze week een relikwie van de H. Antonius en een gouden voetstuk geroofd uit de kathedraal van Padua. De H Antonius, die in 1231 in Arcella bij Padua stierf, geldt binnen de RK Kerk als patroon van verloren zaken. Hij wordt door gelovigen aangeroepen als ze iets kost baars kwijt zijn. Volgens ooggetuigen gingen de drie mannen kort na 6 uur 's middags naar de kapel achter het hoofdaltaar waar de relikwie wordt bewaard. Voordat zij de kapel ingingen, deden zij bivakmutsen om en bedreigden met een pistool een groep pelgrims en de bewakers van de kapel. Een van de rovers sloeg met een stok de glazen vitrine in en nam de kostbaar heden eruit. Toen het alarm afging, vluchtten zij een straatje bij de kathedraal in, waar een medeplichtige in een auto op hen wachtte. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. De politie sluit niet uit dat zij een losgeld zullen eisen voor de relikwie die door de gelo vigen zeer wordt vereerd. OM NORMVERVAGING TEGEN TE GAAN Kosto: moralistische benadering „onontkoombaar' Ik heb hier alleen maar een ambtgeen mening. AMSTERDAM Hoewel er in het verleden hierover de nodige aarzeling bestond, is een moralis tische benadering volgens Justitie nu „onontkoombaar". Dit stelde staatssecretaris van justitie A. Kosto gisteren in Amsterdam op een congres over normvervaging. In het kader van het voorkomen van criminaliteit roept Justitie „ouders, onderwijzers, jongeren werkers en sportverenigingen" op de essentiële normen in de sa menleving „breed en onvoor waardelijk uit te dragen", aldus Kosto. Hij wenste overigens liever te spreken over verschuiving van normen. „In het algemeen wor den de essentiële gedragsnormen, zoals respect voor het mijn en dijn en voor ieders fysieke integriteit, door iedereen gekend en aan vaard." Wel corrigeerde hij de de- kaan van de organiserende theo logische faculteit van de Universi teit van Amsterdam, prof. dr. K.A. Deurloo, volgens wie er slechts sprake is van „relatief kleinere onaangenaamheden". De criminaliteit is in Nederland sinds de jaren '60 scherp gestegen. En kele specifieke strafrechtelijke normen worden echter niet meer algemeen onderschreven: zwart rijden in het openbaar vervoer, zwart werken, het opgeven van neveninkomsten, verkeersover tredingen, winkeldiefstal en het kopen van kennelijk gestolen goe deren. Kosto wees in dit verband op een kloof tussen norm en han deling. „Men is tegen fraude, maar 'knoeit' met het invullen van het eigen belastingformulier; men is tegen heling maar zwicht voor een op straat aangeboden aantrekkelijk geprijsde fiets." Kosto, zelf ooit student aan het Doopsgezind Seminarium, zei nietde klok terug te willen draai en naar een samenleving van voor de secularisatie „omdat dat toch geen invloed op de criminali teit zou hebben". JAN VAN CAPELLEYEEN: Toewijding door MARINUS V.D. BERG „Met mijn verstand zowel als met mijn verkommerende ziel, ben ik tot het besef gekomen dat-de bestemming van de mens, zo ergens, dan alleen in de liefde tot de naaste is gelegen. Dat is de kant die wij uit moeten, daar ligt onze bestemming! Dat is mijn vaste overtuiging". Deze gedachten lees ik bij de Russische schrijver A.P. Tsjechow in zijn 'Het verhaal van een onbekende.' In dit verhaal staat het verhaal van een man centraal. Hij 'verhuurt' zich als huisknecht bij een rijke familie in Sint Petersburg. Hij is in die situatie in staat om het leven van de rijken waar te nemen en ontdekt hun armoede. Hij ontdekt de geestelijke armoede van de mens die geen antwoord vindt op de vraag naar de bestemming van de mens. Geen antwoord op de aloude vraag: 'Waartoe ben ik op aarde'. De huisknecht is rond zijn veertigste jaar. Juist rond die leeftijd dient zich in het leven de vraag aan: 'Waartoe leef ik Het is de periode van de 'levenswende'. Je kijkt terug op je leven en je vraagt je af: 'Is het dit? Wil ik zo verder?' Je gaat ook beseffen dat de tijd kostbaarder wordt. De tijdelijkheid dient zich meer aan dan in de jaren van de jeugd toen je dacht 'nog alle tijd' te hebben. De huisknecht in het verhaal van Tsjechow is de zoekende mens. De zoekende mens die niet onverschillig is voor de vraag: Waartoe ben ik onderweg?' Of misschien is het beter om te zeggen. 'Naar wie ben ik onderweg?' De huisknecht vindt als zijn antwoord dat de bestemming van de mens in de liefde tot de naaste is gelegen. Een evangelisch antwoord. Een even eenvoudig als diepzinnig antwoord. De bestemming van de mens ligt in de toewijding. Zo zou ik het willen noemen. Toegewijd leven is je leven toewijden aan de mens, maar je kunt ook je leven toewijden aan de natuur. De natuur, waarin de mens mag leven en ademen, is immers een bedreigde. Toegewijd leven is je oefenen in zorgvuldigheid. Zorgvuldig omgaan met menselijke relaties, met de dingen om je heen, het huis waar je woont, de dingen op straat, de natuur. Ze zijn immers niet van jou, maar ze zijn je tijdelijk toevertrouwd. In onze tijd zoeken heel wat mensen naar de vraag: Waartoe leef ik uit-eindelijk. Je kunt die vraag lange tijd uit de weg gaan, ontlopen. Je kunt het zoeken in eer, in macht, in bezit, in het steeds meer hebben. Toch kan juist die weg doodlopen. Je kunt van die weg zelfs ziek worden. Diepe twijfel kan je ziel raken en je van binnenuit doen zeggen: 'Waartoe dient alles als ik heel de wereld heb gewonnen, maar mijn ziel heb verloren'. Het is Paulus, die zelf ondervonden had dat je hoog te paard kunt reizen, maar van dat paard kunt afvallen, die zegt dat heel je leven een hol en leeg vat is en al je woorden hol, als je de toewijding, de liefde mist. Zijn val van het paard, paard is hier symbool voor macht èn geweld, werd zijn 'levenswende'. Hij ontdekt dat de bestemming van zijn leven ligt in de toewijding aan de weg van de Liefde. De weg die zorg heeft om elke mens. De weg die ziet dat in elke mens het geheim van de Goddelijke Liefde verborgen is. Bijna vijfenveertig jaar na de Tweede Wereldoorlog zoekt Europa opnieuw naar de toekomst. Ook Europa maakt een 'levenswende' door. Kan zij de toewijding tot de mens ontdekken als de weg verder, opdat Liefde en Gerechtigheid bloeien Misschien kunnen we leren van de Russische ziel, zoals zij spreekt in het verhaal van Tsjechow. HAARLEM „De bijbel is altijd de leidraad ge weest in mijn leven. Ik ben op een christelijke la gere school geweest en daar hoorde ik er uit ver tellen. Maar mijn ouders voelden zich niet meer thuis in het geloof. Daar om wist ik van de bijbel niet zoveel toen ik in 1945 tot het geloof was geko men. Daarna ben ik de bijbel meer en meer gaan lezen die in mijn leven het centrale boek is geble ven". Aan het woord is Jan J. van Capelleveen, nog een kleine drie weken in dienst van het Nederlands Bijbelgenootschap als voorlichter. Per 1 novem ber gaat deze overijverige functionaris die wel het ge zicht is van het bijbelgenoot schap met pensioen. In zijn eenvoudige kantoortje op de eerste verdieping van het pak huisachtige gebouwencomplex van het NBG in Haarlem blikt hij terug. Eenentwintig jaar lang reisde hij van zijn woonplaats Den Haag naar Haarlem heen en terug. Hij laat niet na met eni ge trots te vertellen waarom hij niet is verhuisd: zijn wo ning in de residentie doet voor een deel dienst als atelier van zijn vrouw, die schilderes is. Journalist is hij eigenlijk al die tijd gebleven. Niet alleen van wege de stroom publikaties die uit zijn pen is gevloeid. Als hij 's ochtends in de Noordhol landse hoofdstad arriveert, heeft hij via zijn autoradio de ANP-nieuwsberichten, maar bovendien het voornaamste wereldnieuws via de BBC in zich opgenomen. Crisis In Ede stond 65 jaar geleden de wieg van Jan Jonas en in Arnhem ging hij naar school. Na de HBS wilde hij studeren. Hij koos voor een studie aan de Landbouwhogeschool (nu universiteit) in Wageningen. Waarom? „Mijn ouders hadden het niet breed. De keuze van •a» Jan van Capelleveen Wageningen was eenvoudig dat ik er met de fiets kon ko men". Hij kwam echter niet verder dan het propedeutisch examen. „Ik raakte toen in een crisis. Daarna ben ik tot geloof gekomen". Hij kwam in aanraking met de Amerikaanse beweging Youth for Christ en werd er zo door gegrepen dat hij met vier an dere jongeren naar Amerika mocht. In Chicago volgde hij van 1947 tot '51 een middelba re theologische opleiding. „Hier zouden ze bijbelschool zeggen. Ik heb er, achteraf ge zien, erg veel aan gehad. Ook door de cursus Engels die ik kreeg. Ik was nooit een talen wonder, ben zelfs eens blijven zitten door onvoldoendes op de talen. Maar daar ontdekte ik dat ik toch wel wat taalgevoel had". Op de laatste zondag van 1950 werd de studie bekroond: Van Capelleveen werd bevestigd tot predikant in de Evangeli cal Free Church (Evangelische Vrije Kerk) te Minneapolis, met de opdracht naar Neder land terug te gaan, als 'missio nary'. Het bestuur van Youth for Christ vroeg of hij de zaak in Nederland 'op poten' wilde zetten. En zo gebeurde. „Ik zeg nu nog dat ik de grootvader van Youth for Christ ben". Hij reisde rond "als een piepklein Billy Grahampje". Niet zo lang daarna kwam de echte Billy naar Nederland. Van Capelleveen kreeg toen het verzoek om medewerking te verlenen aan een speciale bijlage van de Rotterdammer bladen, vier protestantse kran ten die tot aan de jaren zeven tig in de Randstad verschenen. Na het succes van die bijlage werd hij redacteur van die kranten. „Ik nam toen een abonnement op Time, om te kijken: hoe doen ze dat? Dat ben ik gaan naapen". Het was ds. Ype Schaaf, des tijds werkzaam bij het NBG, die Jan van Capelleveen daar in 1970 binnenhaalde. „Toen is er iets heel geks gebeurd. Ik werd in de sollicitatieprocedu re psychotechnisch getest en onderzocht, er werd overal over gesproken behalve over geld. Maar de eerste dag in, Haarlem vroeg de baron (ba ron Van Tuyll van Seroosker- ken was in die tijd algemeen secretaris): Wat verdien je ei genlijk? Nu. dat viel hoger uit dan ze gedacht hadden. Daar is toen een mouw aan gepast met het voorstel: als we je nu eens uitlenen. Toen heeft Ype mij 'verkocht' aan het wereld- FOTO: PERS UNIE diaconaat van de Gerefor meerde Kerken. En de baron kwam met het voorstel van de zending. Die dubbele baan is tot op de dag van vandaag ge bleven". „Ik heb bij het NGB de boel in publicitair opzicht opengebro ken, soms een persbericht wel in tien verschillende versies verstuurd". Het resultaat was dat hij soms kreeg te horen: het NBG is teveel in de publi citeit. Een belangrijk moment voor hem was de verschijning van de Groot-Nieuws-bijbel, die nogal wat doorgewinterde principes in de vertaalpraktijk overhoop gooide. Toen heb ik een eenvoudig blaadje opgezet voor predikanten. 'Met andere woorden', heet het. Er gaat bij na geen week voorbij of er ko men abonnees". Troost Als bijbellezer heeft Jan van Capelleveen aanvankelijk ge dacht dat het vooral om de persoonlijke troost ging; hij is echter veel meer gaan inzien dat de bijbel tegelijk een boek voor de samenleving is. „Ik geloof dat het Evangelie in vloed mag hebben op de maat schappij. Dat ontdekken ze nu in de Derde Wereld. Overal waar de bijbelverspreiding sterk omhoog is gegaan, zie je dat er allerlei nieuwe theolo- gieën zijn ontstaan. Op hun ei gen vragen ontdekte men ant woorden in de bijbel waar wij altijd overheen gelezen heb ben". „Nog rond 1800 kon slechts tien procent van de Neder landse bevolking lezen. Dat waren vooral de machtheb bers. In 1814 is het NBG opge richt. De bijbelgenootschappen begonnen met de bijbel .voor de armen. Om de mensen in staat te stellen deze te lezen, werden scholen opgericht. Voordat het socialisme op kwam, leefden er al christe- lijk-sociale ideeën. Die ont waakten in de wereld van hen die niet de macht hadden". Nog altijd doen de bijbelge nootschappen aan alfabetise ring. Er zijn boekjes gedrukt in een oplage van 60 miljoen. Je ziet nu ook iets dergelijks in de Sovjet-Unie. "Onze Startbij bel is daar het grote voorbeeld om een brug te slaan naar de kinderen en nieuwe lezers". Jan van Capelleveen zit op zijn stokpaardje, want hij heeft van zijn werk z'n hobby ge maakt. "Er is geen afdeling bij het NBG waar ik niet mee te maken heb. Ik heb een gewel dig leven gehad doordat ik kon reizen en trekken en zien, bij voorbeeld in Kameroen, hoe de bijbel vertaald werd. Daar heb ik begrip gekregen voor de moeilijkheden met het vertalen in Afrikaanse talen. Je hebt er ook meteen met po litiek te maken". Er is veel belangstelling en het aantal bijbels in de wereld neemt nog altijd stormachtig toe: sinds 1966 is het in Latijns Amerika jaarlijks verdrievou digd. In Afrika is het aantal talen waarin de bijbel vertaald is sinds 1970 verdubbeld en het aantal bijbels twee-en-een- half keer zo groot. In China werd in 1956 weer voor het eerst een bijbel gedrukt; nu produceert de bijbeldrukkerij er anderhalf miljoen per jaar. "Ik denk dat ik, internationaal gezien, een van de meest inte ressante periodes van het NBG heb meegemaakt", concludeert Jan van Capelleveen. Hij is niet van plan, nu hij 65 wordt, op zijn lauweren te gaan rus ten, maar gaat eigenlijk ge woon door met schrijven. On der meer enkele boeken. DEN HAAG Paus Jo hannes Paulus II bezoekt vanaf vandaag tót 21 ok tober Brazilië, het grootste katholieke land ter we reld dat met de dag min der katholiek wordt. De Rooms-Katholieke Kerk, die zich jaren heeft inge zet voor de vele armen in het land, ziet met lede ogen steeds meer armen vertrekken naar de evan gelische 'sekten'. Jaarlijks vertrekken ongeveer 600.000 katholieken naar klei ne protestantse kerken en fun damentalistische evangelische groeperingen, zo hebben de bisschoppen onlangs laten uit rekenen. Ook Afrikaanse cul- tusbewegingen als umbanda, candombla en macumba zijn zeer in trek. De bisschoppen hebben beslo ten campagne tegen al deze sekten te voeren. Zij weten zich gesteund door de paus die de laatste maanden geregeld tegen de sekten in Latijns- Amerika heeft gewaarschuwd. Samen met de secularisatie vormen zij een grote bedrei ging voor de RK Kerk, waar op gereageerd dient te worden met een programma voor her evangelisatie. Niet alleen de RK Kerk, ook de grotere protestantse kerken zijn bezorgd over de onstuimi ge groei van de sekten. Vol gens officiële cijfers is 85 pro cent van alle Brazilianen rooms-katholiek en verenigen de protestantse kerken 10 pro cent van de inwoners. In wer kelijkheid is, aldus een ruwe schatting, 35 procent van de bevolking aangesloten bij wat rooms-katholieken steevast een sekte noemen. Vooral de op Amerikaanse leest geschoeide pinksterker ken mogen zich in een grote belangstelling verheugen. Zij verkondigen een duidelijke boodschap waarmee de gelovi gen direct aan de slag kunnen: niet drinken, niet roken en hard werken. Ondertussen sla gen zij erin hun doorgaans arme achterban tot grote fi nanciële inspanningen te ver leiden. De gevestigde kerken zien de oorzaak van de evangelische opmars in de grote sociale, economische en politieke pro blemen van Brazilië: de enor me groei van de bevolking, de trek naar de grote steden en de algemene armoede in het land. In een dergelijke situatie ligt het voor de hand dat ker ken rpet een simpele bood schap het goed doen. Een van de snelst groeiende sekten is de Universele Kerk van het Koninkrijk Gods van bisschop Edir Macedo. Voor de leider is het duidelijk dat de Heilige Geest zelf verantwoor delijk is voor de explosieve groei. Maar hij geeft aan dat ook de polarisatie in de RK Kerk een oorzaak kan zijn. „Voor mij is die kerk een li chaam met een linker- en een rechterarm. Daarom verliest ze zoveel leden." Verdeeldheid De Braziliaanse kerk kampt inderdaad 'al jaren met een grote interne verdeeldheid. Lange tijd ging de kerk door voor een progressief bolwerk. De bevrijdingstheologie heeft er diep wortel geschoten en vertaalde zich onder meer in een onomwonden keuze van de bisschoppen voor de vele armen van het land. Sinds de jaren tachtig echter voert Rome een ontmoedi gingsbeleid. Progressieve bis schoppen worden stelselmatig vervangen door conservatieve collega's; bevrijdingstheologen wordt het werken onmogelijk gemaakt. „Belangrijke secto ren" in het Vaticaan willen de Braziliaanse kerk van de ar men elimineren, zei de bevrij dingstheoloog Leonardo Boff kort voordat hij dit voorjaar een nieuwe onheilstijding uit Rome kreeg. In april dit jaar bevestigden de bisschoppen weliswaar hun keuze voor de armen, maar daaraan ging een uiterst moei zame bespreking vooraf van maar liefst 130 amendementen op de concept-tekst. De pro gressieve aartsbisschop van Sao Paulo, kardinaal Evaristo Arns, toonde zich opgelucht: „De armen zouden zeer teleur gesteld zijn geweest." Arns zelf heeft aan den lijve het Vati caanse beleid ervaren, toen zijn immense aartsbisdom werd opgedeeld in vijf bisdom men. Arns raakte daarmee in een klap de helft van de 14,5 miljoen gelovigen en een groot deel van zijn invloed kwijt. Vooral uit de basisgemeen schappen is geruime tijd fel verzet gepleegd tegen de de ling van het aartsbisdom. Symbolisch voor het Vaticaan- se beleid jegens de 'linkse' be vrijdingstheologie was even eens de sluiting van twee pro gressieve seminaries in Olinda en Recife. Deze waren destijds opgericht door de populaire Dom Helder Camara. Zijn be- De als te progressief beschouwde seminaries die Dom Helder Camara oprichhte werden op last van het Vaticaan gesloten. FOTO: ANP houdende opvolger José Car doso Sobrinho draaide tal van besluiten terug en liet op last van het Vaticaan de semina rie-deuren sluiten. De grote kerkelijke en politie ke druk heeft ertoe geleid dat de Braziliaanse bevrijdingsthe ologen moegestreden zijn, ver zuchtte pater Carlos Mesters onlangs. Maar „terwijl onze idealen een voor een worden stukgeslagen, komen er elders nieuwe op". De Nederlander die al vele jaren in Brazilië werkt, vestigt zijn hoop vooral op „het ontwakende zelfbe wustzijn" in de volksbewegin gen van zwarten, Indianen, ar beiders en vrouwen. Binnen de RK Kerk heeft dit ontwakende bewustzijn onder meer geleid tot de vraag aan het Vaticaan om de invoering van een Afro-Braziliaanse ri tus toe te staan. Volgens de zwarte bisschoppen en pries ters zullen Afrikaanse elemen ten de rooms-katholieke ere dienst verrijken. De zwarten voelen zich in de Braziliaanse kerk gediscrimi neerd, weten inmiddels ook de bisschoppen. Zij meldden in een recent rapport dat bijna de helft van de 70 miljoen zwar ten tot de RK Kerk behoort, maar dat slechts een kleine minderheid van de geestelij- 1: stal COMMENTAAR j>"er Niet spits HET beleid van de overheid om het autoverkeer ii> I ft J_c (DAM - sbond C lebben r ities als terug te dringen is tot mislukken gedoemd. Liet de f ^e^tew het autoverkeer zich de afgelopen twee jaar al nauw ,mpense remmen, sinds kort lijkt het er zelfs sterk op dat h<d gister alles aan doet gemotoriseerd Nederland in een hoguurder 1 snelling te krijgen. gleden. 1 ie besch TT dat het UITGEREKEND de Nederlandse Spoorwegen Ijnderen grootste bijdrage aan het voorspelbare fiasco gelevejtgevers deze week maakte de NS,zijn tarieven per 1 januari !>ten' vc En wat bleek? De prijs van het kaartje in de spits s£u®s, gend jaar met gemiddeld negen procent! In een to« liet de NS-directie weten daarmee te willen bevordf meer mensen buiten de spits gaan reizen. I-R< Op deze manier komt van het prijsbeleid dat minisk van verkeer en waterstaat wil voeren, natuurlijk i recht. Het openbaar vervoer, zo werd al in 1989 bij 1 ringsverklaring opgetekend, zou zowel wat betreft p de kwaliteit gunstiger bij de auto moeten gaan a De gedachte erachter was dat de 'calculerende burg als vanzelf voor de trein zou kiezen. DE HAAN MOOIE woorden, die echter begin dit jaar bij de Tu lans danig afgezwakt werden. Uit pure geldnood besüAAG kabinet auto en openbaar vervoer voortaan gelijk tenooie delen. Beide vervoerssystemen zouden evenveel (d een moeten worden: het openbaar vervoer zes procent en ikankei zine een kwartje per liter. Maar ook dat bleek nog, de Jc gevraagd. Hoewel de NS zich formeel keurig aan Stichl drachf heeft gehouden (over de hele linie genomen stHd en 1 tarieven met zes procent) ziet het Spoor zich genoodz$ stich vervoer in de spits via hogere tarieven af te remmen.; Nede de drukke uren puilen de treinen immers uit, daar kie Eur< forens meer bij. roor t Dat z< Gevreesd moet worden dat volgend jaar eenk in treinreizigers voor het woon-werkverkeer weer zal pen op de relatief goedkoper geworden auto. Al was^ikelei leen maar omdat het in de file staan door velen nog- als minder onaangenaam wordt ervaren dan het sar^reciam voel op de drukst bezette treintrajecten. Een situatieleidend, leen nog maar zal verslechteren als twee andere doelvoorge gen van het kabinetsbeleid wèl succes hebben. roker hoort. -KT i van 1NU de economische groei afzwakt stelt het kabinet en is t het werk om het bedrijfsleven nieuwe impulsen te-el om Bovendien wordt de deelname van honderdduizenderoe™erT wen aan het arbeidsproces bevorderd. Een begrijpelrpj.^^ ven, maar een kabinet dat daarbij tevens belooft het'oucjt n werkverkeer terug te zullen dringen, doet aan illusiepjmes. n de St Paus wil tijdens bisschopperigSnnj 1 1 1 [in"^ synode oecumenische dienst}* VATICAANSTAD Paus Jo hannes Paulus II heeft alle bisschoppen in Europa opge roepen tijdens de komende bij zondere bisschoppensynode over Europa in hun eigen bis dom oecumenische gebeds diensten te houden. De paus geeft zelf het goede voorbeeld door op 7 december in de basiliek van St. Paulus buiten de muren in Rome met de deelnemers aan de synode en de afgevaardigden van an dere kerken aan zo'n dienst deel te nemen. In een bood schap die het Vaticaan giste ren heeft gepubliceerd, schrijft Us ik i de paus dat tijdens de |een po diensten de hulp vafoeisje s moet worden ingëroeparet. „alle barrières van 'un' sta schap en onbegrip" tufcen h( Europese volkeren uit ijk een: te ruimen. De paus ho<skame; een nieuwe solidariteit ktiënt. de Europese volkeren itdaar n gerechtigheid en vrede je acht: bloeien. De bisschoppe; van d de, die 2£ november be|0rgani tot en met 14 december zal zich volgens de paus' houden met de uitdaj waarmee de christenen gebeurtenissen van de jaren in Europa worden fronteerd. ken zwart is: 7 van de 376 bis schoppen en ongeveer 200 van de ruim 13.000 priesters. Begin dit jaar werd ook de eerste Indiaanse priester ver welkomd in de Braziliaanse kerk. De 31-jarige Alvino An- drade da Silva, behorend tot de stam der Makuxi, liet bij zijn wijding weten dat hij „de stem van de Indianen zal laten horen", niet alleen in de cor rupte, door geweld geplaagde samenleving, maar ook in de Met de hete adem van in heemse religies in hun nek voelen de bisschoppen wel aan dat ze enigszins tegemoet moeten komen aan de verlan gens van zwarten en Indianen. Maar Rome verhindert de La tijnsamerikanen om God in hun eigen taal en cultuur te aanbidden, aldus Boff, die we gens zijn kritische opstelling in mei moest aftreden als hoofd redacteur van het franciscaan se tijdschrift 'Vozes'. Het Vaticaan is weliswaar voorstander van inculturatie - de worteling van het evangelie in de cultuur - maar niet in de cultuur van de Indianen en zwarten, vervolgt Boff. „Om christen te worden moeten deze mensen ophouden Indi aan of Afro-Amerikaan te zijn en moeten zij cultureel gespro ken Europeaan worden", aldus Boff die inmiddels de rust van een sabbathjaar geniet. Het moet minder intellectueel en minder formeel toegaan in de kerk, concludeerden de bis schoppen begin dit jaar, ook al om de trek naar de evangeli sche sekten tot staan te bren gen. De kerk moet meer tege moet komen aan de emotione le behoeften van het volk. De leegloop is volgens aartsbis schop Aloisio Sinesio Bohn voor een groot deel te verkla ren uit „het gebrek aan aan dacht van de kerk voor haar eigen mensen". Ook onder an dere kerkleiders groeit nood gedwongen de zelfkritiek. Uitgave Kantoor Telefoon: 071 -122 244 Telefax 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G.-J Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot 4 047): R. Kleijn (chef). M l n Herpen (chef). F. Buurman, Sport Leiden e o (tel 071 - 144 049). K van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein E Huisman, H. Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veral Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826) F Werkman (chef). P. Alleblas, D Dijkhl D. Kiers, R. Langeveld. drs. H -F Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Pièt Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Evenhuis. S Pieterse n wel J1S1 iarm o pmst i Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef), A de Bruijn, W Diekstra. L. Hefs Hel J. Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H Schneider Redactie-secretaresse (tel, 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v; - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreiding: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, t dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlai) België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers, M. vafQfj'p Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef). H leveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees. 'e - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. uSt do< - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag) en gro drs D J. van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis). A Courant (Athene)jn R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heermg (Roif B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), fou ee F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R Vunderink (Moskoleld is W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (BelgradoL 500 F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) Jjm Qp De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vi publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster M.deCocq. >PE n 08.30 tot 17 00 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op rr 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal n 18.00 tot 19.00 25,70 76,60 294,30 9,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7i Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2