Desinteresse tekent Roemenië Maffia, een stukje Colombia in Europa 'CcidócSoirumt' BUKAREST - Aan de nog steeds roestbruine kleur is niet af te zien dat de kozijnen van de supermarkt aan de Nicolae Balcescuboulevard in Bukarest een paar uur geleden geschilderd zijn. Als om toch zo veel mogelijk mensen van dit heu gelijke feit kond te doen, heeft het personeel de doorgaans lege etalage juist vanmorgen volgestouwd met draagbare radio's, stereotorens en videorecorders. De apparatuur trekt drommen mensen die zich vergapen aan de Oostaziatische kwaliteit. Pas als de voorsten zich met bruine vegen op hun lichte zo merkledij uit de massa wringen, dringt het tot de achtersten door: 'NAT'. Alleen het bordje ont breekt. Gelaten volgen de meesten hun weg. De gemiddelde Roemeen heeft al lang gele den afgeleerd zich nog op te winden over een vlekje extra in zijn kleding. Geld voor de stomerij is er niet, evenzo min als voor de uitgestalde stereotorens. Een radiocassetterecorder moet 15.000 lei opbrengen, toch al gauw twee modale maandsalarissen. Voor een kleuren-tv van een wat beter merk, die overigens niet in de supermarkt ligt, loopt de prijs op tot een miljoen lei. Toch worden de toestellen goed ver kocht. In Bukarest/Berlin, een van de bekendste elektronicazaken van de Roe meense hoofdstad, lopen de klanten in en uit. „Allemaal zwarthandelaren", gromt een passant die uit moet wijken voor een man die een Samsungdoos op de achterbank van zijn Mercedes pro beert te stouwen. De kopers van dure apparatuur vertonen inderdaad opvallende gelijkenis met de bij voorkeur in leren jack gestoken peno- se die voor de internationale hotels hangt. Buitenlands ogende gasten krijgen de meest vette winsten voorgespiegeld als ze hun dollars toch maar bij deze heren wisselen. Dat deze er zelf ook niet slechter van worden, blijkt uit het op zichtige goud, de westerse kleding en de grote wagens die overdag voor de hotels en 's avonds voor de duurste restaurants van de stad staan. Rotzooi Hoewel de blikkerige rijkdom van zwart handelaren en eigenaren van privébe- drijfjes veel Roemenen in het hart steekt, zien sommigen wel dat dit onlos makelijk verbonden is met de invoering van een vrije-markteconomie. „Kijk naar Bukarest/Berlin. Eerst kon je daar alleen maar rotzooi kopen voor veel te veel geld. Nu ligt er kwaliteit in de win kel voor prijzen die je in het Westen ook zou moeten betalen", aldus Gheorghe, een werkloze inwoner van Bukarest. In derdaad kost een Toshiba-tv honderd duizend lei (vierhonderd dollar) minder dan eenzelfde toestel in Joegoslavië moet opbrengen. Waarmee echter niet gezegd is, dat dergelijke prijzen ooit voor een werkloze als Gheorghe is op te brengen. Zelf heeft hij een Chinees ra diotoestelletje. Het mag dan naar westerse maatstaven niet onredelijk zijn om achthonderd gul den voor een tv, twintig gulden voor een maaltijd of honderdvijftig gulden voor een overnachting te moeten betalen, voor een Roemeen met zijn gemiddelde salaris van 7000 lei (70 gulden) zijn deze zaken door de prijsstijgingen van de laatste maanden ver buiten bereik ge raakt. Inmiddels als klassiek voorbeeld van de scheefgroei gelden de witte Adi- dasschoenen waarover iedereen in Buka rest de mond vol heeft. Zonder deze overigens ook werkelijk te kunnen dra gen. „Onze president verdient ongeveer 40.000 lei. Deze schoenen kosten 45.000. Iliescu heeft ongetwijfeld andere bron nen van inkomsten tot zijn beschikking en diverse bonussen maar zelfs hij kan zich dergelijke stappers "eigenlijk niet veroorloven", rekent Sorin Botez, sena tor voor de nationale liberale partij voor. Wat hij zelf als kamerlid verdient, wordt niet verteld. Inderdaad rekenden Roemenen als de werkloze Gheorghe in het verleden eerder in hele en halve leis dan in brief jes van tien, maar tegenwoordig gooche len zij ook met getallen van honderd lei. Ondanks de hoge prijzen wordt er druk gehandeld op de privémarkt in Bukarest. Een kilo paprika kost vijftig lei, een kilo vlees komt op vierhonderd lei, een kopje koffie kost ten minste veertig lei. „Ge middeld geven we zestig procent van ons loon uit aan voedsel. Lonen zijn sinds het invoeren van de prijsliberalisa- tie verdubbeld, maar de prijzen op de markt zijn soms acht maal hoger gewor den", aldus Valentin Negoitan, econoom en redacteur van het vakblad Tribuna Economica. Volgens hem is de produk- tie van voedsel met vijftien procent ge stegen en beginnen de hervormingsmaat regelen van de regering in die zin vruch ten af te werpen. Paprika's Erger is dat de andere sectoren van de economie stagneren. „De ijzerproduktie is ineengezakt, er is geen geld voor on derdelen van vrachtwagens waardoor het transport in gevaar komt. De prijzen van schoenen en kleding zijn mede hier door sterk gestegen zodat de mensén dit allemaal niet meer kunnen betalen". Op een van de privémarktjes rond het cen trum van Bukarest blijkt inderdaad dat de Roemenen slechts met moeite de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Na enig wikken en wegen ziet een oude man toch maar af van de koop van een kilo paprika. Hij dacht dat de prijs nog vier lei was, zoals hij ook nog meent dat, evenals onder Ceaucescu, het spreken met buitenlanders verboden is: „Je moet niet met buitenlanders praten, daarvoor ga je de gevangenis in". Ook het vrouwtje achter de kraam klaagt over de prijzen. „Ik verkoop niets. Ie dereen vindt het te duur". Dat ze mis schien de prijs iets zou moeten laten zakken om vraag en aanbod beter op el kaar af te stemmen, komt niet in haar op. „Het is de schuld van de regering", ontkent ze een van de wezenlijke ken merken van de vrije markt. Onder het motto: 'Ik moet toch zelf ook veel meer dan vroeger voor mijn vlees betalen', verkoopt ze liever niets dan dat ze min De enkeling die zich met een tas langs de winkeltjes in Bukarest reptkomt van de privémarkt of gaat daar naar toe. der geld per paprika krijgt. Wordt er ondanks het gemopper en de hoge prijzen toch nog druk gehandeld op de markt, op de aanpalende oude staats- markt is behalve het talrijke personeel vrijwel niemand te zien. De enkeling die zich met een tas langs de winkeltjes rept, komt van de privémarkt of gaat daar naar toe. „Ik doe mijn boodschappen hier niet meer. Ze hebben niets en wat ze hebben is niet vers", aldus een jonge vrouw. Uit haar tas steekt een bosje prei, op de buitenmarkt gekocht. De vrouw heeft twee kinderen. Alleen omdat ze - zoals in de meeste Roe meense gezinnen - evenals haar man werkt, kan ze het hoofd nog enigszins boven water houden. Toch is ze blij met de verbeterde situatie op de voedsel- markt. „Vooral de seizoengroenten zijn nu tenminste te krijgen. Aan de komen de winter denkt ze nog maar liever niet te veel. Kleding en schoeisel kan ze nau welijks betalen. Pizza Menig marktbezoeker legt met volle tas even aan in de moderne fast-foodcoun- ter om de hoek. Voor de volgens de klanten redelijke prijs van vijftien lei worden daar stukjes pizza en warme sandwiches geserveerd. In de duistere eettent ernaast is het sinds de komst van de privé-pizzeria uitgestorven, zo verze kert men om het hardst. Vandaag staat er toevallig een lange rij wachtenden. „Ze hebben een vracht salami binnenge kregen. Die nemen de mensen mee naar huis, die gaan ze niet hier opeten". Ook bij de Turkse bakker om de hoek staan de mensen tot buiten in de rij. Niet dat het brood schaars is, integen deel. Het wordt met bakken tegelijk aan gevoerd, maar nog sneller weer ver kocht. „Heerlijk, hier koop je het brood warm uit de oven. Het is iets duurder, maar veel beter dan het soms dagen oude grijze brood van de normale bak kers, weet een van de klanten de kwali teit op waarde te schatten. „Dit brood kun je eten Het brood dat we vroeger hadden, kon je beter aan de mijnwerkers geven om het parlement mee te bestor men". Volgens een van de wachtenden heeft de eigenaar van de Turks-Roemeense joint venture plannen om een hotel in Buka rest te kopen omdat hij niet weet waar hij met zijn geld heen moet. Hij heeft al een keten van dit soort broodwinkels door heel Roemenië. Anders dan de zwarthandelaren voor het hotel en ande re eigenaren van privézaakjes, wordt hij echter niet aangekeken op zijn welvaart. „Iedereen is tevreden, iedereen Ignalen waar voor zijn geld. De man heef]slapen moeten zoeken en veel personeete ma was aangenomen weer ontslagen, ts te v< nu is de bediening snel. vriendeliikantei schoon", aldus een van de klanteifa wor danks de rij staat hij binnen vijf Bedel: ten weer buiten met zijn nog damfet lijfj brood onder de arm. In de rij vorijderd salami is nog geen beweging waar pent c men. De in het wit gestoken dameiswacht ter de toonbank kijken glazig ovpn dan hoofden van de wachtenden de sou ruimte in. >n p, En juist dat zou zowat twee jaar fV/ivri revolutie volgens veel Roemenen v derd moeten zijn. urien h ;nde b; Duister &d l word De absolute desinteresse die veel gekste ders in hun werk tonen, doet mevers^r£ meer vermoeden dat veel mensen°P z n willen meewerken aan het nieuwe teraan. menie zoals dat in december 198^em g( te zijn bevochten. Nog steeds duu^J de aan de grens uren voordat alle fornl sleute ren zijn ingevuld, nog steeds is d« kreeg reaucratie enorm, nog steeds molr vei"d smeergeld worden betaald, nog s]Remb kunnen mensen geen grip krijgen opeen F directe omgeving. Gheorghe bijfd aanj beeld ligt in scheiding, maar moetij da zijn vrouw blijven wonen zolang ei^g het twee nieuwe appartementen zijn ge sleute den. Het huidige waarin zij beiden 11 8e'°( is te groot, daar mag een alleenstajs in"e volgens de geldende normen van dl meentelijke huisvesting niet in blg^H wonen. De wachttijd voor kleinere ningen kan oplopen tot acht jaar. I iets huren is veel te duur. De woningnood klemt des te meeri de nieuwe autoriteiten duizenden hj gebouwde flats hebben geërfd van malig dictator Ceaucescu, bestemd i diens toenmalige nomenclatuur-kari den. Rijdend over de ooit door de c munisten geplande en half-aangel Laan van de Socialistische Overwin] dringt zich de conclusie op dat er s de revolutie geen kraan meer bew| heeft. Kilometer na kilometer rijgel karkassen zich vanuit het centrum I een, slechts een enkel blok is bewoj Veruit het merendeel hult zich 's na] in het complete duister, een makke) prooi voor weer, wind en Roemenei zoek naar goedkope bouwmaterialen Niemand heeft tot nu toe de moeite nomen het waarom van deze verwaj zing uit te leggen aan de inwoners Bukarest die op een huis wachten. zal wel geldgebrek zijn", gokt Gheoi] „of desinteresse of waarschijnlijk beil m: cc de ROME - Italië raakt steeds meer verstrikt in de kille greep van de 'drie gezusters' der georganiseerde misdaad. De Siciliaanse maffia, de Napolitaanse camorra en de Cala- brese 'ndrangheta zijn niet alleen heer en meester in hun eigen regio, maar rukken bovendien gestaag op naar het noorden. In steeds grotere delen van het land controleert de criminaliteit het economische en politieke leven en de rechterlijke macht. Dank zij de massale naoorlogse migratie bevinden zich overal in het noorden Si ciliaanse of Calabrese maffia-kernen. De Italiaanse regering heeft ongewild tot die ontwikkeling bijgedragen door personen die van maffiose activiteiten werden verdacht naar Noord-Italië te verban nen. Het onlangs afgeschafte 'verplichte verblijf had tot doel maffiosi ongevaar lijk te maken door ze uit hun natuurlijke omgeving weg te halen. Het resultaat bleek precies omgekeerd. De verbannen gangsters bleven hun beroep gewoon uit oefenen. In Milaan, waar de beurs al jaren wordt gebruikt om zwart geld te witten, zijn vorig jaar 110 maffiamoorden gepleegd, bijna drie keer zo veel als in Palermo. Maar ook uit Turijn, Bologna, Genua, Toscane en Rome wordt een schrikba rende toename van de maffiose crimina liteit gemeld. De 'drie gezusters' zijn nu al druk doende hun activiteiten uit te breiden naar Frankrijk en Oost-Europa. Wanneer de communautaire grenzen wegvallen, zullen de drie Zuiditaliaanse regio's een stukje Colombia in Europa gaan vormen. Drugshandel Oorspronkelijk hielden de Siciliaanse maffia, de Napolitaanse camorra en de Calabrese 'ndrangheta zich bezig met af persing, gokspel, roof, prostitutie, siga rettensmokkel en ontvoeringen. Totdat rond 1970 de drugshandel voor de Itali aanse maffia hetzelfde zegenrijke effect bleek te hebben als de 'drooglegging', een halve eeuw eerder, voor haar Ameri kaanse tegenhanger. Afpersingsgelden werden op grote schaal geïnvesteerd in de aankoop en raffinage van heroïne en cocaïne, waarmee ongekende winsten werden gemaakt. In de jaren tachtig heeft de maffia, op korte termijn gevolgd door de minder hecht georganiseerde camorra en 'ndrangheta, een nieuwe sprong voor waarts gemaakt door de bouwwereld - de enige economische activiteit in Zuid-Italië die echt wat voorstelt - te monopoliseren en door beslag te leggen op de voor openbare werken bestemde overheidsfondsen. Doordat de centrale overheid nauwelijks enige controle uit oefent op de besteding van de miljarden subsidies voor het arme zuiden, hoefde de maffia zich alleen van.de medeplich tigheid van lokale politici te verzekeren. Door omkoping, intimidatie of in het ergste geval door moord. Vandaar de massale corruptie op lokaal niveau en de moorden op wethouders en gemeente raadsleden. Uit een rapport van de parlementaire anti-maffia-commissie over de maffia in Rome blijkt dat de drie gezusters in de hoofdstad niet alleen de drugshandel en de afpersing in handen hebben, maar hun criminele inkomsten bovendien lu cratief weten te beleggen door de over name, al dan niet met geweld, van hon derden winkelbedrijven en bouwonder nemingen. Verder beheren zij in Rome een vijftal professioneel geleide onderne mingen waar dagelijks duizenden gesto len cheques centraal geïncasseerd wor den. Met behulp van een breed net van 'leveranciers' van cheques, medeplichti gen binnen de banken en duistere finan cieringsmaatschappijen, werd vorig jaar binnen een half jaar driehonderd mil joen gulden binnengesleept. Op de groente- en fruitveiling van het nabij Rome gelegen Latina wordt alleen ge handeld tegen prijzen die van tevoren in het produktiegebied zijn vastgesteld. De camorra controleert de groenteprijzen; de maffia die van sinaasappels en de 'ndrangheta die van perziken en citroe nen. Tenslotte hebben de drie gezusters hun begerige blikken laten vallen op een serie openbare werken in en rond Rome, waar in de komende jaren circa 140 mil jard gulden mee gemoeid zal zijn. Twee clans van de camorra zijn er al in ge slaagd om zeven van de elf concessies voor de verbreding van de snelweg Rome-Napels naar zich toe te trekken. Fiat Drugshandel en tegen woekerprijzen uit gevoerde overheidsopdrachten hebben de maffia een ongekende rijkdom en macht geschonken. De jaaromzet aan af persingen, illegale lotto, controle op groente- en vismarkten van Napels, drugs- en wapenhandel van camorro- boss Carmine Alfieri, wordt op 2,3 mil jard gulden geschat. Bij zijn eveneens Napolitaanse collega Lorenzo Nuvoletta gaat jaarlijks 1,9 miljard om aan con structiewerkzaamheden voor de over heid en het witwassen van zwart geld. En de holding van de al zestien jaar 'voortvluchtige' Siciliaan Totó Riina Zelfs de groente- en fruitmarkten in Rome (drugs en onroerend goed) zet zo'n 1,4 miljard per jaar om. Volgens een schatting van het economi sche magazine II Mondo zijn de over zeshonderd families verdeelde vijftien duizend beroepsmaffiosi die Italië telt, samen goed voor ruim 75 miljard gul den per jaar, ongeveer even veel als de complete Fiat-groep. Maar als daarbij de circa honderdduizend 'part-timd gauwdieven en onafhankelijk opererek/i oplichters worden geteld, dan komtp-*-!1- totale 'criminele economie' volgens i recent onderzoek van de Italiaanse lok ht mer van Koophandel uit op 300 miljlisvat gulden, ofwel vijftien procent van ptere bruto nationaal produkt. Pn kr den. E

Leidse Courant | 1991 | | pagina 26