De slachtoffers van het Vijfhonderdjarige Rijk PROTEST TEGEN SCHAAMTELOZE VIERING VAN COLUMBUS' Volgend jaar is het vijf eeuwen geleden dat Columbus voet aan wal zette in Amerika. Verschillende landen, de Verenigde Staten en Spanje voorop, zijn voornemens de ont dekking van de Nieuwe Wereld in 1492 uit gebreid vieren. Maar wat in de Verenigde Staten een groots nationaal feest moet worden, lijkt op een weinig gedenkwaardige serie omstreden en bedrukte herdenkingen uit te gaan lopen. Was het vorige eeuwfeest nog een eclatante aaneenschakeling van grandioze parades, vuurwerken en, in Chicago, een kleurrijke tentoonstelling van levende indianen, in de afgelopen jaren heeft Amerika Columbus ontdekt als een rover en een moordenaar, die de belichaming is van de twee kolossale misdaden waarmee de moderne Verenigde Staten van Amerika zijn gecreëerd: de (bij na) uitroeiing van de Indianen en de slaver nij. Aan de vooravond van het 'jubileumjaar' 1992 (dat vandaag, 'Columbus Day', offi cieel van start gaat in de VS) verkeren de indiaanse en de zwarte minderheden in Amerika nog altijd in deplorabele omstan digheden, al hebben ze een stem. Een stem die zich krachtig verheft tegen al die onge- voeligen die het in hun hoofd hadden ge haald om de komst van de blanke man naar de nieuwe wereld te memoreren als een wel kome gebeurtenis. Ook in Latijns-Amerika is protest opgegaan valt op de knieën, weent, kust de I Hij loopt, wankelend, want al dan een maand heeft hij weinig of :t geheel niet geslapen, en met enke igen van zijn zwaard maakt hij een vrij van struikgewas. Dan plant hij Ivaandel. Hij knielt, richt zijn ogen de hemel en spreekt drie keer de en van Isabelle en Ferdinand uit. it hem staat de schrijver Rodrigo de bedo, een man met een trage pen, •de gebeurtenis boekstaaft. Vanaf he- jehoort alles aan de verre koningen: :oraalzee, de stranden, de rotsen, >roen van het mos, de wouden, de [gaaien en deze mannen met een 1 als laurier, die de kleding, de ld en het geld nog niet kennen en tfereel verbaasd aanschouwen", ischrijft de Uruguese schrijver Edu- Galeano in zijn 'Kroniek van het het moment waarop Christobal |n, beter bekend als Christoffel Co- Ik bus, voet aan wal zette op de Baha- 5 op 12 oktober 1492. Het is het mo il dat in de Europese geschiedschrij- is vastgelegd als de ontdekking van ^^^^rika. Het verhaal is bekend: Colum- |was op zoek naar een nieuwe zeeweg Indiê en kwam in de Caraïben te- t. In de veronderstelling - waar hij |igens tot aan zijn dood in 1506 jnekkig aan vasthield - dat het Azia- jie vasteland iets verderop lag, noem- de mensen die hij er aantrof india- ollars [500ste veijaardag van deze grootse [urtenis, die de wereld voor Europea- 1 ineens een stuk groter maakte, dient ven grootse wijze gevierd te worden, ians zo menen diverse regeringen in opa en Amerika, die van Spanje en herenigde Staten voorop. Tientallen ioenen dollars worden uitgegeven om ontdekking' van Amerika luister bij ëtten. 2 Moet voor Spanje het jaar worden irop het land zich ontdoet van haar leden als 'achtergebleven land' en de- tief toetreedt tot de geïndustrialiseer- wereld. In Sevilla vindt volgend jaar wereldtentoonstelling - met als lei- ad 'ontdekkingen' - plaats, de Olym- he Spelen worden in Barcelona ge lden en Madrid is culturele hoofdstad Europa. Ie VS mag Columbus dan allang een streden figuurzijn geweest, maar tot ir kort ging de discussie nog vooral jr vragen als: was hij werkelijk wel de I ite die Amerika ontdekte en waar bies is hij aan land gekomen. Vroege- anti-Columbianen relativeerden zijn I Eorische betekenis, onder meer omdat -__J ontdekker het Noordamerikaanse Iteland nimmer heeft bereikt en figu- I als Hudson en Verazzano veel be- Brijker waren voor het ontstaan van ^vpSA. ^iar in de huidige richtingenstrijd zijn y ïQul onbetekenende thema's. De herden- Jg van 1492 heeft weinig meer te ma- non i met 500 jaar geleden, maar alles met lerika negentienthans. De 'anti-Co- ■^■ïbianen' hebben intussen meer pro- **^^en gepland tegen de viering dan dat |pro-Columbianen vieringen weten té janiseren. Gevolg van het dispuut is tter meer dat de Christopher Colum- Quincentenary Jubilee Commission, meer(l984 geïnstalleerd door het Ameri- inse Congres, nauwelijks donaties jgt en door interne ruzies wordt ge- agd. pe Paolucci, voorzitter van een con- rrerend feestcomité, Columbus Count- Ivn 1992, erkent: „Het vierhonderdste lenkjaar was een geweldig festijn. iar deze keer steekt het monster van (polarisatie zijn kop op en dreigt de je quincentennial in duigen te vallen". llschoppen iniddels is in de VS in '84 al wel een [ciale commissie opgericht om 'de reis de ontdekking van Columbus te her- iken'. De kleine vloot van de held 'dt nagebouwd, de NASA stuurt drie iteschepen naar Mars die de namen ;en van Columbus' boten (Santa Ma- Pinta en Nina), er komen speciale itzegels en munten, talloze conferen- worden .belegd en het publiek kan vergapen aan bootraces, vuurwerk arades. Ook de bisschoppen in de - - I doen mee om te vieren dat 'de goede pdschap van Jezus 500 jaar in de jeuwe Wereld' is. jmmige bedrijven sponsoren activitei- i van jubileumcommissies, die naar batting 150 miljoen dollar gaan kos- O b. Daarnaast gebruiken ze '1492' voor ter directe promotie-doeleinden. Zo eft de Amerikaanse uitgever Forbes Sens een 'vriendschapstournee' al een fhtballon in de vorm van de 'Santa aria' over Spanje laten cruisen. En [ca Cola heeft een campagne gestart (der de titel 'Ontdekking '92 - erfgoed I toekomst'. rschillende Latijnsamerikaanse rege- ïgen sluiten zich bij deze feestelijkhe- n aan. Eén van de hoogtepunten moet jn grote lasershow in de Dominicaanse epubliek - de eerste officiële kolonie - >rden. Een sloppenwijk waar duizen- i mensen wonen, wordt voor de gele heid opgeruimd. Protest (tussen heeft in Latijns-Amerika een jote groep intellectuelen en kunstenaars CcidócGoiriatit Portret van Columbus uit de 16e eeuw, toegeschreven Ghirlündaio, een campagne gestart tegen de schaamteloze viering van de grootste volkerenmoord aller tijden. Een grote groep intellectuelen en kunstenaars vraagt aandacht voor het erf goed en de toekomst van hun continent. Er is geen enkele aanleiding voor uitbundig heid, zo meent dit forum, want in 1492 be gon voor Latijns-Amerika het nog altijd niet afgesloten tijdperk van plundering en uit buiting. Rechts: Columbus ontmoet de eerste bewoners van de 'Nieuwe Wereld', de Taino- indianen. Illustraties uit 'Columbus, voor goud, God en glo- Uitgeverij Van Holkema en Wa- rendorf. zich verenigd in het forum voor 'eman cipatie en identiteit van Latijns-Ameri ka, 1492-1992' om campagne te voeren tegen de viering van Columbus' ontdek king. Ze vragen ook aandacht v-oor het erfgoed en de toekomst van hun conti nent, maar de invalshoek ligt iets anders dan bij Coca Cola. Er is geen enkele aan leiding voor uitbundigheid, zo meent dit forum, want in 1492 begon voor Latijns- Amerika het nog altijd niet afgesloten tijdperk van plundering en uitbuiting. Daarnaast verklaarden 120 inheemse volken vorig jaar in Quito (Ecuador) dat 12 oktober een dag van rouw moet wor den om de 500 jaar durende vervolging te herdenken. Toen Columbus het Amerikaanse conti nent betrad, leefden er naar schatting 75 miljoen mensen. Vijfhonderd jaar later zijn er nog zo'n 35 miljoen afstammelin gen van die oorspronkelijke bewoners over, terwijl de wereldbevolking in die tijd meerdere keren is gekwadrateerd. Al vrij snel na de verovering werden india nen ingezet als slaven in de mijn- en landbouw. Miljoenen zijn hierbij in de loop der eeuwen uitgeroeid. Velen wachtten hun lot niet af, schrijft Galea- no. „Ze doodden hun kinderen en pleeg den massaal zelfmoord". Eén landschap van privatis' 'ngen, kapi- taalvlucht en ontwrichting .e leidt tot concentratie van monopolies, het ver groten van inkomensverschillen, margi nalisering van de armere bevolkings groepen en ecologische verwoesting". Bonasso is uiterst somber over zijn con tinent. De hoop op verbetering die twin tig, dertig jaar geleden bestond, heeft plaats gemaakt voor pessimisme. De in telligentsia heeft zich aangepast aan het overheidsbeleid of is uit de weg ge ruimd. „De huidige democratieën in La tijns-Amerika houden zich staande door de bevolking te chanteren. De grote meerderheid van de bevolking houdt zich rustig, stelt niet te hoge eisen en aanvaardt de toenemende verpaupering uit angst voor een terugkeer van het staatsterrorisme". En de regeringen wor den op hun beurt weer gechanteerd door de rijke landen, voegt hij eraan toe. Wie zich niet schikt in Westerse gareel, kan creperen. Deze sociale en economische onderwer ping wordt in zijn ogen gecompleteerd door een culturele kolonisatie. „De ge programmeerde imbeciliteit, de banale en gekunstelde levenswijze, de saaie voorvallen in de 'American way of life', de geplande veroudering en verspilling krijgen we via de satelliet-televisie uitge stort. Dagelijks wordt ons getoond hoe het hoort. Zo wordt onze identiteit stil zwijgend ontkend". Slachtoffers Bonasso is lid van het forum voor 'emancipatie en identiteit van Latijns- Amerika, 1492-1992' en in die hoedanig heid was hij vorige week in Nijmegen. Het forum wil ook in Europa proteste ren tegen de prestigieuze viering van de 'ontdekking door Columbus van de door indianen bevolkte Nieuwe Wereld'. In de terminologie zijn de verhoudingen aardig weergegeven, zeggen de critici misprijzend. Want goed beschouwd was er van een ontdekking noch van een Nieuwe Wereld sprake; er woonden im mers al 25.000 jaar mensen op het Ame rikaanse continent. Bovendien waren Chinezen, Ieren en Noormannen Co lumbus al voorgegaan. Met publicaties, lezingen en kunstwed strijden wil het forum de Latijnsameri kaanse versie van Columbus' ontdek king onder de aandacht brengen. Twee punten staan daarbij centraal: de uitroei ing van de inheemse volken en de per manente staat van onderdrukking door de Westerse wereld. Hoogtepunt van de campagne wordt de oprichting van een monument in Puerto Real, niet ver van het Spaanse Cadiz, voor de slachtoffers van het Vijfhonderdjarige Rijk. Deze term is afkomstig van Heinz Die- terich, de coördinator van de campagne en ook in Nijmegen aanwezig. De Mexi caanse hoogleraar sociologie blijkt een meester in ideologische stijlfiguren en legt moeiteloos verbanden met het nazi tijdperk. De overigens zeer beminnelijke Dieterich heeft zich nog lang niet neerge legd bij het door Francis Fukuyama af gekondigde 'einde van de geschiedenis'. Na de ineenstorting van de communisti sche regimes in Oost-Europa was de strijd tussen ideologieën definitief be slecht in het voordeel van de liberale de mocratie, zo meende deze beleidsmede werker van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Maar toen had hij Dieterich nog niet horen fulmineren tegen 'economische kapitalistisch-fascis- tische basisprincipes'. Kretologie Ontdaan van de kretologie komt Diete- richs analyse erop neer, dat apartheid niet tot Zuid-Afrika beperkt blijft, maar ook op wereldschaal bestaat. De Eerste Wereld domineert en exploiteert de Der de Wereld. Tachtig procent van de we reldbevolking moet lijden opdat de ove rige twintig in welstand kan leven. „Er bestaat in de wereld een anti-democra tisch systeem dat in dienst staat van de rijke landen. De zeven rijkste landen be palen wat er op economisch en finan cieel gebied gebeurd, hoewel er 177 lan den zijn. Op politiek gebied stippelen de vijf permanente leden van de Veilig heidsraad de koers uit. Militair gezien is de NAVO, gedomineerd door de Vere nigde Staten, de bepalende factor. En in cultureel opzicht maakt de Eerste We reld de dienst uit door middel van hun multinationals en media". Het forum onder leiding van Dieterich wil met z'n campagne bereiken dat men sen in Europa en Latijns-Amerika in het geweer komen om te strijden voor de mocratische verhoudingen in de wereld. Het idealisme doet in het van materia lisme vergeven Westen wereldvreemd aan. Tegelijk geeft het de burger moed: er bestaan nog mensen die ergens in ge loven. Bonasso zoekt de oplossing in een „cor recte formulering van democratie". Er is behoefte, zegt hij, aan een 'nieuw Links'. „Dat wil zeggen, een beweging die de oude waarden van een op gelijkheid ge baseerde maatschappij weet weer te ge ven in alle talen en op alle niveaus". Hoewel hij geen lid van het forum is, past Eduardo Galeano helemaal bij het gezelschap. Hij was onlangs in ons land om de Van der Leeuw-lezing uit te spre ken. Bij die gelegenheid zei hij in een in terview: „Ik ben veroordeeld tot idealis me, want ik ben een hopeloos romanti cus. Ik zal altijd een man blijven van utopieën, want ik weiger niet verder te kijken dan mijn eigen tijd en schande. Dat heeft me ervoor behoed dat ik me een kogel door de kop schiet". ONTDEKKING Minstens zo dodelijk waren de bacteriën en de virussen die de Europeanen mee brachten. Pokken, tetanus, long- en inge wandsziekten, geslachtsziekten, tyfus, le pra, gele koorts, oogziekten en cariës maakten onvoorstelbaar veel slachtoffers onder de indianen. Later zijn daar nog cholera en malaria aan toegevoegd. Vol gens een schatting van de Braziliaanse antropoloog Ribeiro is meer dan de helft van de oorspronkelijke bevolking van Latijns-Amerika gestorven door besmet ting kort na het eerste contact met de Europeanen. Slaven De eerste eeuwen ging het vooral om de zilver- en goudwinning; Piet Hein heeft er nog 'ns van meegeprofiteerd. In de loop van de 17e eeuw kwamen daar de plantages bij, waar koffie, katoen, cacao, suiker en rubber werden verbouwd voor de Noordamerikaanse en Westeuropese markt. Nog later leidden de vondsten van tin en koper tot nieuwe vormen van mijnbouw. Het tekort aan arbeidskrach ten werd opgelost met de halen van sla ven uit Afrika. Nederlandse zeevaarders waren het meest bedreven in deze han del en zijn er schatrijk mee geworden. In die situatie is tot op de dag van van daag geen verandering gekomen, meent Galeano. Zijn historisch werk 'De ader lating van een continent' begint als volgt: „De arbeid is internationaal zo verdeeld dat sommige landen zich speci aliseren in winnen en andere in verlie zen. Ons deel van de wereld, dat tegen woordig Latijns-Amerika heet, was er al vroeg bij: het is zich gaan specialiseren in verliezen sinds het moment, lang gele den, dat de Europeanen van de Renais sance de oceaan overstaken en hun tan den in haar keel zetten. In de loop der eeuwen heeft Latijns-Amerika haar func tie geperfectioneerd. Het is niet meer het sprookjesland waar de werkelijkheid het verhaal overtrof en de fantasie be schaamd werd door de trofeeën van de conquistadores: de goudlagen en de zil verbergen. Maar het is nog wel het dienstmeisje. Haar leven staat nog steeds in dienst van de behoeften van anderen, als bron en als opslagplaats van olie, ij zer, koper en vlees, fruit en koffie, grondstoffen en voedsel, die bestemd zijn voor de rijke landen die als consu menten veel meer verdienen dan La tijns-Amerika als producent". De afhankelijkheid wordt weerspiegeld in de honderden miljarden dollars die Latijns-Amerika bij het Westen in het krijt staat. Om precies te zijn 423 mil jard. De rentelasten belopen gemiddeld tussen een kwart en een derde van de in komsten uit export. Per saldo gaat er een f;eldstroom van zo'n dertig miljard dol- ar per jaar uit in plaats van naar La tijns-Amerika. Om voor nieuwe lenin gen in aanmerking te komen eist het In ternationaal Monetair Fonds aanpassin gen van het betreffende land, zodanig dat aan de renteverplichtingen kan wor den voldaan. Dit leidt elke keer ten kos te van binnenlandse uitgaven aan onder wijs, gezondheidszorg, sociale voorzie ningen, en investeringen in de infra structuur en het milieu. Pessimisme Het continent bevindt zich in een onge kende crisis, meent Miguel Bonasso, ooit lid van de Argentijnse verzetsbeweging Monteneros en momenteel directeur van de Mexicaanse krant El Independiente. „Van de Rio Bravo tot aan Patagoniê heeft zich stelselmatig het 'modernise rende' neo-liberale model opgedrongen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25