SAMEN GEZELLIG Rijbewijs direct kwijt bij zware dronkenschap Scoor nu 25 28 Toezicht op Irak permanent Bonn, Parijs en Madrid: EG-defensie zonder NAVO „Leger vertrekt niet uit Kroatië" 14 Dagen Gratis CeidóeSouocmt 19 ZATERDAG OKTOBER 1991 ïefkok Frans de blijft in de running met Uit Duits 3 ,ciai ]„hoedmetten Transfo Mr. T !3 10. ag Ooi uitToky oos Alberts: „Die hoort bij mij" o:i,oel iet, riati Protest tegen laamteloze viering van Columbus' ontdekking 5TELIJK LEVEN/OPINIE 2 ENLAND3/4 n,10„0tNLAND 5 jn9eon IOMIE 6 live!, k IE 7 H EN'REGlO 9/10/11 stranqeilSÏVERLENING 10 1215<>TRTV 13 PROGRAMMAS 14/15 R/MENU 15 Sport S| |T 17/19/21 25 t;m 32 00 Alfi art. Afl. noten. ale; 29 9 tier; £eid&e6omcmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur. J.W C. Leune. 83ste jaargang no. 25159. Losse nummers 1.45. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55. 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Verkiezingen in Bulgarije De oppositiepartijen van Bulgarije gaan morgen zwaar verdeeld naar de *■- parlementsverkie?ingen. maar zijn eensgezind in de wens de voormalige communisten uit hun machtspositie te verdrij ven. Bulgarije was het enige Oosteuropese land dat in vrije verkie zingen na de val van het IJzeren Gordijn de voor malige communisten, nu socialisten genoemd, weer aan de macht heeft gebracht. FOTO: EPA NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gister avond besloten een permanent toe zicht in te voeren op wetenschappelijk onderzoek en industrie in Irak om te voorkomen dat dit land nog ooit mas savernietigingswapens bouwt. De con trolemechanieken waarvoor de raad unaniem stemde, zijn zonder weerga in de geschiedenis van overwonnen staten. Irak kan zich er niet aan ont trekken. Zij beslaan alle civiele en mi litaire installaties en alle instellingen voor wetenschappelijk onderzoek die de VN of het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) verden ken van betrokkenheid bij de produk- tie van ABC-wapens of raketten. In het besluit wordt verwezen naar Hoofdstuk VII van het VN-verdrag, dat de VN het recht geeft geweld te gebruiken als een land weigert zich aan een resolutie te houden. Onder de procedures voor het toezicht, dat voor onbeperkte tijd wordt ingesteld, kun nen VN-inspecteurs vrij rondreizen in Irak, zowel te land als in de lucht, al les fotograferen of meenemen wat zij van belang achten, al het personeel interviewen en overal waar zij maar willen apparatuur installeren om elektronisch toezicht uit te oefenen. Irak moet wetgeving doorvoeren waarin elke Irakees het recht wordt ontzegd door VN-resoluties verboden activiteiten uit te voeren. Twee doden bij vertrek schip in Scheveningen DEN HAAG Bij het vertrek van een Russisch schip gistermiddag omstreeks vijf uur uit de Eerste Binnenhaven in Scheveningen zijn een 10-jarig Haags jongetje en een 32-jarige man om het leven gekomen. De 28-jarige vriendin van de man raakte zwaar gewond aan haar schouder. Het ongeluk werd veroorzaakt door een losschietende tros. Het jongetje had niets te maken met de man en zijn vriendin. De politie wilde gisteravond nog niet zeggen waar de man en zijn vriendin vandaan ko men, omdat de nabestaanden van de man nog niet waren ingelicht. Het drietal stond te kijken naar de afvaart toen het ongeval gebeurde. De Haagse politie, de rijkspolitie te water en de scheepvaart inspectie hebben de zaak in onderzoek. Totdat de exacte toedracht van het ongeval bekend is, wordt het schip in de haven vastgehouden. PARKEERBOETES FORS OMHOOG DEN HAAG Vanaf 1 februari volgend jaar krijgt de politie de plicht het rijbewijs in beslag te nemen van automobilisten die meer dan 1,3 promille alcohol in hun bloed heb ben. Ook zal het rijbewijs onmid dellijk worden gevorderd als een dronken rijder (ongeacht de hoeveelheid alcohol) wei gert mee te werken aan een adem-, bloed- of urineproef. Een rijbewijs dat in beslag is genomen, moet worden opge stuurd naar de officier van justitie. Deze beslist dan hoe lang het rijbewijs wordt inge houden. Bij een alcoholpromil lage hoger dan 2 wordt het rij bewijs in elk geval ingehouden totdat de rechter zich over het misdrijf heeft uitgesproken. Naast de genoemde verplich ting om in bepaalde gevallen het rijbewijs in te houden, heeft de politie ook de be voegdheid op eigen gezag een rijbewijs af te nemen. Dat is bijvoorbeeld mogelijk als een bestuurder onder invloed van alcohol het verkeer ernstig in gevaar heeft gebracht. Fout parkeren gaat vanaf 1 novermber aanzienlijk meer kosten. Een 'normale' parkeer- overtreding kost nu ƒ35 en wordt 50. Wie ten onrechte de auto op een parkeerplaats voor invaliden neerzet, zal daarvoor 100 moeten gaan betalen. Dat is nu ook nog 35. Alle verkeersovertredingen gaan meer geld kosten en vooral gedragingen waardoor andere weggebruikers in ge vaar worden gebracht, zullen strenger worden gestraft. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met dit voorstel van minister Hirsch Ballin van justitie, dat onderdeel uit maakt van de wijziging van het Besluit Politietransactie. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRAMGEKS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Duitse justitie zoekt Hagenaar wegens kinderhandel BERLIJN De politie in Berlijn heeft een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen onder anderen een Hagenaar en een Breda- naar. Zij worden gezocht voor hun aandeel in een internationaal georganiseerde bende gericht op de handel in kleine kinderen. De politie kwam de bende op het spoor, toen uit een Berlijns asielzoekerscentrum een kind van één jaar werd geroofd. Twee daders, Roemenen, hebben de daad inmiddels bekend en zitten in Berlijn vast. Inmiddels zijn nog negen arrestaties verricht. PARIJS Drie EG-lan- den - Frankrijk, Duits land en Spanje - zijn voorstander van een EG- defensiepolitiek zonder enige band met de NAVO. Zij vinden dat de EG-landen daarover bij gekwalificeerde meerderheid zouden moeten stemmen; niet binnen de EG- instellingen, maar binnen het militaire bondgenootschap van de West Europese Unie. In deze bewoordingen keerden Parijs, Bonn en Madrid zich gisteren tegen de andere voor stellen die binnen de EG de ronde doen voor een gezamen lijke politiek op het terrein van buitenlandse zaken en de fensie. Gisteren vond in Parijs een spoedoverleg plaats tussen de Franse minister van bui tenlandse zaken Roland Du mas en zijn Duitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher, waarbij de Spaanse minister Francisco Fernandez Ordonez ook „toevallig" aanwezig was. Na de rel die afgelopen zondag ontstond toen Dumas en Gen scher onverwacht, onaange kondigd en in strijd met eer dere EG-afspraken een uitno diging aan andere EG-landen lanceerden om in Parijs over de EG-defensie te komen pra ten, hebben de Duitse en Franse regering het belang van hun overleg van gisteren in Parijs danig afgezwakt. VAKANTIE y/R\f>TUD ZIE PAGINA 24 DEN HAAG Minister van den Broek heeft giste ren een brief ontvangen, waarin het Joegoslavische staatspresidium zich op het standpunt stelt dat alle legereenheden moeten blijven waar ze zich nu bevinden tot een politieke oplossing voor de crisis in Joegoslavië is gevonden. Terugtrekking van het leger uit de gebieden in Kroatië waar Serviërs wonen, zou deze blootstellen aan liquidatie. Wel verlangt het presidium dat de blokkade van legerplaatsen en 'kazernes in Kroatië worden opgeheven. In een antwoord op deze brief heeft minister Van den Broek dit standpunt volledig in strijd genoemd met wat donderdag was afgespro ken tussen de presidenten Mi losevic (Servië) en Tudjman (Kroatië) en de federale minis ter van defensie, Kadijevic. Hij heeft de heren herinnerd aan details van de afspraken van donderdag over de geleidelijke terugtrekking van het leger uit Kroatië. Hij heeft het mi nisterie van defensie verzocht de gemaakte afspraken te be vestigen en daaraan toege voegd dat het EG-voorzitter- schap bij het uitblijven van een dergelijke bevestiging de EG-partners zal voorstellen te gen de republieken Servië en Montenegro en het nationale leger maatregelen te nemen zoals in de verklaring van Haarzuilens van 6 oktober in het vooruitzicht zijn gesteld. Twee krachtige explosies heb ben gisteren in Kroatië een konvooi opgeschrikt dat onder escorte van EG-waarnemers voedsel en medicijnen naar de belegerde stad Vukovar bracht. daag geleidelijk meer i/olking, maar in het /irden en oosten van land eerst nog af en zon. Later op de dag het zuiden uit gelijk een bui. dagtemperatuur eveer 18 graden, akke tot matige doostelijke wind, rond in het Waddengebied st nog vrij krachtig, ht 5. lizend dollar 9r terugvinden i basgitaar )EN Janis Ian heeft beloning van duizend dol- jitgeloofd voor degene die bassist Ken Watson zijn jtaar terug bezorgt. Janis ?af vorige week een con- n de Leidse Schouwburg, [voor in allerijl een basgi- in Leiden moest worden geld omdat de eigen basgi- I een paar minuten voor Jang van het concert uit de □kamer was gestolen, bekendf de dief is de gitaar van- e lengt* zijn opvallende uiterlijk 22vooffelijks verhandelbaar. De Engelait elektronische snufjes zijn Woord, er van enorm belang voor der In Itjpeciale sound van Janis gelwonWDe zangeres maakte gis- wonlngj'ond in het Tros-televisie- •amma Crime Time be- voor de gouden tip dui- dollar over te hebben. made; krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- 18 en uw krant wordt nog dezelf- ond nabezorgd. Ter Beek wil meer vrouwelijke militairen Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie wil dat de komende jaren meer vrouwen onderdeel van de krijgsmacht gaan uitmaken. Hij wil daar voor extra maatregelen nemen, zoals meer geld voor kinderopvang. Het budget voor kinderopvang in de krijgsmacht bedraagt momenteel een half miljoen gulden. Ter Beek gaat dat van af dit jaar verhogen met 120.000 gulden per jaar. De mi nister schrijft dit in een brief die hij gisteren naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Op dit moment bestaat 5,1 pro cent van het militaire perso neel uit vrouwen. In de be leidsnota 'Vrouw in de krijgs macht' van december 1985 werd aangekondigd dat in 1993 het aantal vrouwelijke militairen acht procent zou moeten bedragen. Om dat te bereiken wil Ter Beek ook zo geheten opstapcursussen orga niseren voor vrouwen die niet voldoen aan de technische ei sen voor diverse functies. Daarmee zal het voor vrouwen aantrekkelijker moeten wor den een baan in de krijgs macht te zoeken of de krijgs macht niet te verlaten, zoals nu nog vaak voorkomt. ADVERTENTIE China wil emigratie met spookverhalen beteugelen Idoor KATHY WILHELM Surfpak laat schadelijke stoffen lichaam indringen HENGELO De zogenaamde wet-suit surfpakken mogen de sportieveling op de surfplank, ook na een val in het water, dan lekker warm houden, ze zorgen er ook voor dat kankerverwek kende polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) in het lichaam van de surfer worden opgenomen. Dat beweert drs. R. van de Weerdt, medisch milieudeskundige van de provincie Overijssel, op basis van onderzoek dat hij heeft uitgevoerd. Van de Weerdt liet een aantal proefpersonen, bij wie hij vooraf de hoeveelheid opgenomen PAK's in het lichaam kunstmatig drukte, surfen op het Ketelmeer bij Kampen. Dat staat bekend als een open riool en heet één van de meest vervuilde opper vlakte-wateren van Nederland te zijn. Via de urine van de proefpersonen werd na afloop van elke surfsessie een verhoogde hoeveelheid pyreen - een verbinding die tot de PAK's gerekend wordt - aangetroffen. Nu is van pyreen op zich niet bekend dat het kankerverwekkend is. Maar het is volgens Van de Weerdt wel een indicatie, dat PAK's via het surfpak in het lichaam van de surfer doordringen. PEKING Een Chinees echt paar op zoek naar de Ameri kaanse droom merkt vlak voor aankomst in New York dat zijn bagage is gestolen. Als het gezin ten slotte toch in goeden doen raakt wordt de dochter ontvoerd en vermoord. Dat staat een Chinees te wachten die de veiligheid van het soci alisme verruilt voor het „goe de leven" in het westen, waar schuwt het Avondnieuws van Peking zijn lezers. Het populaire dagblad publi ceert dagelijks afleveringen van een roman onder de naam „Pekinezen in New York", een verhaal over de belevenis sen van het geëmigreerde mu zikantenechtpaar Wang Qi- ming en Guo Yan. „Verdomde mensenrechten", is Wangs oordeel over de Amerikaanse maatschappij na dat hij zijn dochter heeft ver loren. Een Chinese restauran teigenaar houdt hem voor: „Omdat jouw gezicht geel is, krijg je nooit de kans om voor uit te komen. Amerikanen praten altijd over mensenrech ten, maar discriminatie zit hun in het bloed". Volgende maand wordt het verhaal ook nog eens uitgezon den via een landelijk te beluis teren radioprogramma. Het vervolgverhaal is een van de wapens die de regering ge bruikt in de strijd tegen het beeld van westerse welvaart en vrijheid dat de afgelopen twaalf jaar al honderdduizen den van de beste en intelli gentste Chinezen naar het bui tenland heeft gelokt. Uit sta tistieken blijkt dat zeker 200.000 Chinezen alleen voor studie naar het buitenland zijn gegaan, maar dat minder dan een kwart van hen is terugge keerd. Met een bevolking van 1,1 miljard zielen heeft China emigratie lange tijd niet als een probleem willen zien. Maar bijna alle emigranten be horen tot een 'bijzondere' po pulatie: die van de 16 miljoen mensen met een voltooide middelbare-schoolopleiding. De wereld van kunsten en we tenschappen is zwaar getrof fen. Het Centraal Filharmo nisch Orkest is 32 procent van zijn leden kwijtgeraakt, het Centrale Balletgezelschap 31 procent en het Symfonie-or kest van Shanghai 62 procent, zo is onlangs in regeringskrin gen bekendgemaakt. Het door heel voetbalminnend Nederland met spanning tege moet geziene voetbalduel tussen Nederland en Portugal woensdag in de Rotterdamse Kuip is nu al het gesprek van de dag. De gevolgen van een nederlaag voor Oranje zijn im mers fataal. „Ons land mag dan een Generaal naar voren schuiven1', zo schrijft Frank Werkman vandaag in de Leidse Courant, „Portugal doet het met een Professor". Pas woens dagavond weten we wiens tactiek het meeste effect heeft ge had. En al zien we dat allemaal op de tv, we willen er vóór, tijdens en na de match alles over weten. Van wie anders dan die er dichtste bij zit? De Leidse Courant, de krant met de beste sportrubriek. Wacht niet langer, scoor nu. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: I Postcode/Plaats: Martinair gaat straal- omkeerders Boeings aanpassen SCHIPHOL De motoren van de twee Boeing 767's van Mar tinair zullen worden aangepast. De straalomkeerders worden herzien en extra beveiligd. De wijziging houdt verband met de ramp met het toestel van Lauda Air op 26 mei, waarbij 223 men sen omkwamen. Tijdens de vlucht was een straalomkeerder plotseling in werking getreden en ging de bewuste motor in de 'achteruit' draaien. Waarschijnlijk is dit de belangrijkste oorzaak van de ramp geweest. Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, j 2501 VC Den Haag Of bel 071 -313 677 ■n proefabonnement worden g> 711848 003017 ■i:uur.iii»ii:in»iTTTT SPORT handiGeorg Kessler ne^ -ndanks alles toch mms persoonlijkheid Le Nieuwe schietbaan Oranje Nassau Met het afschieten van een oud kanon heeft mr. Pieter van Vol lenhoven gisteren de nieuwe schietaccommodatie van de Ko ninklijke Schietvereniging Oranje Nassau geopend. De in 1875 opgerichte vereniging heeft daarmee aan de Oude Waalsdorper- weg in Den Haag eindelijk een goed geoutilleerde baan te bieden aan de ruim tweehonderd leden. Jarenlang had Oranje Nassau bij de gemeente tevergeefs om subsidie gevraagd. Pas onder het bewind van sportwethouder Dijkhuizen kreeg de club subsidie om het clubgebouw en de baan te vernieuwen. FOTO: MILAN KONVALINKA Femino do's de mooiste mode De lekkerste hopjes en drankjes De nieuwste keukens Shows Interieurs «Video «Stereo •Trouwen op Femina «Vrije tijd luruj De laatste snufjes Demonstralies Proeven Keuren Ideeën opdoen Plezier voor twee... Do's Femino, do's op en top gezelligheid.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1