Georg Kessler ondanks alles toch een persoonlijkheid 19 B|tóc6ouna/nt SPORT ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 filarbiter d geschorst De voetbalbond scheidsrechter aetano Bueno en maand ge arbiter straf omdat e derde speel de Spaanse de wed "'Aenerife Alba- I) drie spelers thuisclub van had gestuurd 4al had heftig teerd Albacete een p had toege Prijzengeld voor tennis toernooien weer fors omhoog PONTE VEDRA De organisatie van het ATP-tenniscircuit geeft in 1993 negen toernooien een aparte status. Het is de be doeling dat aan die evenementen meer topspelers meedoen dan tegenwoordig. Het prijzengeld gaat fors omhoog. Dat verklaarde een woordvoerder van de prof-vereniging gisteren tijdens een bij eenkomst in Ponte Vedra Beach, Florida. In elk van de negen toernooien is een prijzengeld van ongeveer 2,8 miljoen gul den gegarandeerd, exclusief startgelden. Nu is dat in de top-evenementen tussen 1,5 miljoen en 2,4 miljoen gulden. Volgens ATP-zegsman Greg Sharko ver schijnen bij alle negen evenementen ten minste acht van de tien spelers uit de top tien aan de opslag. Trainster RSG is ontevreden over tempo ATHENE Veneta Michailova, de Ne derlandse bondstrainster uit Bulgarije, is duidelijk als het gaat om de toekomst van de ritmische sport gymnastiek (RSG) in ons land. De Bulgaarse: „Het internaat, waar wij nu twee jaar mee bezig zijn, heeft reeds veel verbetering gebracht maar het gaat nog steeds te langzaam. Bo vendien is de selectie nog te smal". De Bulgaarse vindt ook de Nederlandse in stelling ten opzichte van topsport een an dere dan in haar geboorteland. „In Neder land heeft men er over het algemeen moeite mee zich voldoende zelfdiscipline op te leggen. Bovendien bestaat bij de bonden niet voldoende begrip wanneer het gaat om het scheppen van trainings mogelijkheden". Rechtbank straft hippische familie ANTWERPEN De correctionele rechtbank van Antwerpen heeft drie leden van de in de hippische wereld bekende Belgische familie Van Paesschen straffen opgelegd wegens ontduiking van de belas tingen. De 34-jarige springruiter Stanny van Paes schen en zijn zus Eva van Paesschen (35) kregen drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf op gelegd. Bovendien moeten ze respectievelijk een boete van 10.000 en 5.000 gulden betalen. Vader Rene van Paesschen (62) werd veroordeeld tot vijf maanden voorwaardelijke celstraf en een boete van circa 13.000 gulden. De rechtbank achtte be wezen, dat het trio zich schuldig had gemaakt aan het 'zwart' kopen en verkopen van paarden en het verzwijgen van prijzengeld voor de fiscus. De fa milie Van Paesschen, die bij een concours hipique in Palermo verblijft, werd bij verstek veroordeeld. DDR experimenteerde met doping op jeugdigen HAMBURG De onthullingen over ge bruik van verboden middelen in de de sport in de voormalige DDR hebben een vervolg gekregen. Volgens „Spiegel TV" zijn in 1981 in het onderzoeksinstituut voor lichamelijke opvoeding en sport in Leipzig op een groot aantal jeugdigen experimenten met dope uitgevoerd. Aan de hand van ver slagen en testresultaten van de leiders van het experiment, Dr. Hans Henning Lathan en Dr. Ulrich KSmpfe zegt „Spiegel TV" te kunnen bewijzen, dat in 1981 aan veertig zestienjarigen het middel „Oral-Turinabol" is verstrekt. De proefpersonen, die geselec teerd werden op de vroegere kinder- en jeugdsportscholen, zouden elite-gewichthef- fers bij de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles, waar de DDR door de boycot niet deelnam, moeten worden. Ben Johnson zonder trainer HOUSTON Ben Johnson zit zonder trai ner Zijn Amerikaanse coach Clyde Duncan heeft de samenwerking met de Canadese sprin ter deze week om per soonlijke redenen be ëindigd. Johnson, die begin dit jaar zijn come back maakte na een schorsing van twee jaar wegens dopegebruik bij de Olympische Spelen van Seoul, werd aan vankelijk door de Ame rikaan Loren Seagrave getraind en later door Duncan. Wereldtitel RSG naar Sovjetunie ATHENE De Sovjet unie heeft gisteravond de wereldtitel ritmi sche sport gymnastiek geprolongeerd. Oksana Skaldina, Alexandra Timosjenko en Oksana Kostina vergaarden een totaal van 118,45 punten. Het verschil met Bulgarije bedroeg ruim twee en een half punt. Het brons ging naar Spanje. De Neder landse ploeg eindigde met 101,90 punten op een met België gedeel de 24ste plaats. Er de den dertig landen mee. analys ontwik aid om en. Iminisj ^pedipj i uitstel aarreg Het is een wat kolderieke kolonne, die zich eerder deze week in beweging zette op de parkeerplaats voor stadion De Baandert in Sittard. Voorop reed de meer dan modale middenklasser van Georg Kessler, met Duits nummerbord. Daarachter een viertal vehikels met Nederlandse en Duitse persmensen, die de net benoemde trainer van de plaatselijke eredivisieclub Fortuna in woord en beeld wilden vangen. Wat eerder was de hernieuwde kennismaking van ondergetekende met de 'grijze eminentie' uitgemond in zijn voorstel om in een etablissement op de Markt in Sittard een hapje te gaan eten. Je kon immers maar beter het nuttige met het aangename verenigen. Een mededeling van één van de medewerkers in De Baandert dat op de Markt de kramen werden opgebouwd en er nauwelijks parkeerruimte zou zijn, veroorzaakte even een kort moment van verwarring. Waarheen dan wel? Goede raad was duur, maar even later was een oplossing gevonden: een wegrestaurant met een directe verbinding naar Luik (waarheen Kessler na het interview moest) en het westen en oosten, waar de verslaggevers en fotografen vandaan kwamen. Ook in het bewuste hotel werd Georg Kessler als een oude bekende begroet. Een verloren zoon bijna. Niet zo vreemd, want na meer dan dertig jaar keerde de mijnwerkerszoon terug naar de stad waar hij het levenslicht zag. Alsof het zo moest zijn. Tijdens een dis keek Kessler veel terug en een beetje vooruit. EERLIJKHEID IS DE BASIS VOOR ALLES' VRD - De ietwat ge- f strengheid heeft emaakt voor een los- spontane houding. andere woorden de Iijke Georg Kessler ie jaren zestig en ze- I is 'vervangen' door •Jcwinkslaande, soms end grimassende /an inmiddels 59 jaar. qq| sinds mensenheuge- (oojerwitte haar is onder- i heel dun geworden dekt nauwelijks meer jhedel. Twee dingen l ^Jïbleven: de docerende en de wijdlopende Examilrant. Waarmee Kess- outin^g steeds zijn gehoor lorhand domineert en s,tion'Lend °ok' toch' res" Officelfdw'HP- puterjB- hij inmiddels ook ion hahoots heeft verdiend fo21)0 activiteiten in de ilwereld. Reden voor het tellend presterende For- ittard om hem te benade- 3aaiaar pas na ettelijke po- UQQi 20 ver te krijgen nota 991 )ls veldtrainer naar zijn leplaats terug te keren. hij technisch directeur, :jop afstand vanachter een Maar het bloed kruipt niet gaan kan en nu ieorg Kessler op het trai- eld in Sittard en zit hij wedstrijden van de club ior hij zelf ooit speelde bank. Het kan verkeren. I fi» e lach Georg Kessler doceert als bondscoach in de jaren zestig. „Happel maakt nergens veel woorden aan vuil. Zo heeft iedereen zijn ei gen methode". FOTO: SP de 'catacomben' van De ert valt al direct de uit- op van Sir George als it spelershome betreedt jn bezoekers te verwei ko- Kantinemensen, tech- ing zfcersoneel en een paar an- 7 t/mbetrokkenen kijken hem e ogen. Die liggen in een iels tamelijk getekend ge- vaarin de mond vrijwel lurend in beweging is. meer om met een niet o grappige opmerking een ach te ontlokken aan zijn >rders. Het blijkt teke- voor de Georg Kessler >91, die later zal vertellen zijn weer terug te zijn in ;ebied van zijn roots', zich inmiddels al lang teer druk zegt te maken i-at anderen van hem vin- /roirv )f van ,je prestaties die nu door de onder zijn lei- taande ploeg worden gele- :n rijper geworden", ver- essler tussen twee happen jn visschotel door. „Veel servaring opgedaan. En doe ik nu mijn voordeel Er zijn nu niet veel zaken waardoor ik kan worden it. Dat ik me niet meer over wat er om me gebeurt wil niet zeggen dat Georg Kessler op pad met het toenmalige Oranje. Staand v.l.n.r. Daan Schrijvers, Miel Pijs, Eddie Pieters Graafland, Rinus Is rael, Piet Fransen, Ben Muller en Cor Veld hoen. Zittend v.l.n.r. Sjaak Swart, Klaas Nuninga, Piet Keizer en Coen Moulijn. FOTO: SP ik me niet weer met honderd procent inzet voor de taak waarvoor ik nu sta. Zoals ik al tijd en overal heb gedaan". De zich voor zijn tweetalige gehoor afwisselend van Nederlands en Duits bedienende Kessler, die zijn verhaal afsteekt met zo veel decibellen dat het hele res taurant kan meegenieten, stoort zich naar zijn zeggen dan ook niet meer aan zijn 'etiket'. In ons land was hij immers altijd bekend als de voetbalman, bij wie vooral organisatie hoog in het vaandel stond. Taktiek zou een van zijn mindere kwalitei ten zijn. Monoloog „Kijk", begint Kessler een lan ge monoloog. „Kijk, die naam van iemand die zich vooral om de organisatie bekommert dank ik aan het feit dat toen ik bij de KNVB kwam te werken en la ter bondscoach werd inderdaad alles van de grond af aan moest opbouwen. Er was toen, begin jaren zestig, niets. Lo Brunt, voor wie ik een geweldig res pect heb en van wie ik erg veel heb geleerd, zei eens tegen me: voor je er was moest er twee dagen over bepaalde zaken worden vergaderd; jij brengt het in twee uur voor elkaar. Ik was de Sporthochschule in Keulen en de Duitse voetbal bond gewend en met die ach tergrond ben ik ook daarna steeds aan het werk gegaan. Maar zeg nu eens: zou ik alle successen die ik overal heb ge boekt alleen maar hebben be reikt door organisatietalent? Kom nou!" „Mijn euvel is misschien wel dat ik overal waar ik me be vind zo dominant aanwezig ben. Dat gevoegd bij resultaat roept jalouzie op. Vandaar dat je als je ergens werkt nooit di rect die waardering krijgt die je eigenlijk verdient. Bijna bij alle clubs waar ik ben geweest kwam de waardering pas ach teraf. Als ik al weg was. Verve lend? Ach, dat heb ik leren ac cepteren. Dat hoort bij de les van het leven". Schiller Wilde Georg Kessler vroeger ook nog wel eens Schiller cite ren en filosofisch getinte uit spraken ten beste geven, die neiging heeft de bijna zestigjari ge voetbalman nog steeds. Het is een deel van zijn image ge worden, zoals hij op zijn feite lijke vakgebied ook een reputa tie heeft opgebouwd. Hij was inderdaad degene die het pro vincieclubje AZ '67 opstuwde naar de Europese top. Óm toen geldschieter Molenaar de pijp aan Maarten gaf te verkassen naar zijn 'derde vaderland', België. Waar hij tien jaar eerder Anderlecht uit het slop haalde. „Constant Vandenstock, met wie ik nog steeds een goede re latie heb, zei me in m'n eerste jaar in Brussel: jij bent gewoon vijf jaar te laat gekomen. De ja ren daarvoor was Standard steeds landskampioen gewor den, maar in mijn eerste jaar haalde Anderlecht de titel en de beker. Zoals ook Hertha BSC onder mijn leiding de beste tijd beleefde uit de na-oorlogse ge schiedenis. En Köln, toch één van de moeilijkste clubs uit de Bundesliga, de Europa Cupfina- lt^haalde met mij als trainer. Of Wacker Innsbruck, dat Euro pees de laatste acht bereikte en er tegen het toen erg sterke Bo- russia Mönchengladbach door toedoen van die Zweedse scheidsrechter Eriksson uitging. En de opmars van FC Ant werp? Heeft allemaal alleen te maken met organisatietalent? Ja, ja". Kleine clubjes Tussen de bedrijven door heeft Georg Kessler sinds zijn bonds- coach-schap bij Oranje ook nog de nodige 'kleine clubjes' ge traind. „Daar voelde ik me nooit te groot voor", kijkt hij terug op PEC Zwolle en Sparta („Een heel mooie tijd") en nu vooruit naar Fortuna Sittard. „Ook daar heb ik me altijd vol ledig ingezet en ook, al zeg ik het zelf, iets neergezet. In mijn loopbaan, die inmiddels dus al ruim dertig jaar duurt, heb ik nog nooit ergens gesolliciteerd. Steeds werd ik gevraagd. Ik heb nooit in de Zuideuropese lan den gewerkt, hoewel ik beginja ren tachtig wel ben gevraagd om in Portugal bondscoach te worden. Maar ik had toen nog een contract bij AZ, de beste ploeg die ik ooit onder mijn hoede heb gehad. Dat het even later in Alkmaar was afgelopen, omdat er geen andere geldschie ters te vinden waren, vind ik Georg Kess ler in het sta dion van zijn laatste werk gever, Fortu na Sittard. „Ik heb me zelf de vraag gesteld of ik er nog het en thousiasme voor kon op brengen". FOTO: BUREAU WIDDERSHO- VEN nog altijd jammer. Toen al speelde geld een grote rol in de voetballerij. Nu is dat nog na drukkelijker het geval". Georg Kessler, die toegeeft het contact met de media nog im mer een plezierige tijdspasse ring te vinden, maar een autorit naar het Gooi toch te veel moeite vond voor een radio- en televisie-optreden, toont zich thans meer dan ooit een gezelli ge, graag op de praatstoel zit tende Limburger. Die de anek dotes en feiten uit het verleden nu losjes uit de mouw schudt. „Ik ben niet meer zo stijf als vroeger", typeert hij zijn ge daanteverwisseling. „Minder formeel. Ik sta nu meer dan vroeger open voor een gesprek en andermans mening. Ernst Happel, die ik bewonder, maakt nooit veel woorden vuil. Ik doe het op een andere ma nier. Zo heeft iedereen zijn ei gen methode. Ik ben een Weeg schaal en ook nu, terwijl ik ou der word, geniet ik nog van het leven. In Duitsland was ik de Hollander, in Nederland was ik die Duitser. Mischien ben ik wel de eerste Europeaan. Ha ha". Mensen pesten Kessler was in elk geval wel de bondscoach die medio jaren zestig een aanstaande topgene- ratie zag aankomen. „Ik zag CruijfT nog spelen in een jeugd wedstrijd West I tegen West II. Dat werd 7-1 voor West I. Na afloop kwam CruijfT, die zes maal had gescoord, naar me toe en vroeg me wat ik er van had gevonden. Je hebt te weinig doelpunten gemaakt, zei ik te gen 'm. Ha ha". CruijfT en Bec- kenbauer noemt Kessler de weinige oud-topvoetballers, die zonder de door hem ook gepro pageerde cursus in staat zijn aan de top optimaal te functio neren. „Maar zo'n opleiding is er niet voor niets", vervolgt de zelf aan de Sporthochschule in Keulen gevormde voetbalman. „Die wordt niet alleen georga niseerd om die mensen te pes ten". Kessler zegt ook de opbloei tij dens de jaren tachtig van het Nederlandse voetbal te hebben voorspeld. „Na de successen van de zeventiger jaren werd wel tegen me gezegd: dat was mooi, maar het komt nooit weer terug. Ik zei toen: Neder land zal elke keer weer een nieuwe generatie topvoetballers voortbrengen. Na de periode- Cruijffkwam inderdaad de fase Van Basten/Gullit/Rijkaard. Wat ik wel als min of meer bui tenstaander meen te moeten constateren is een zekere mate van genoegzaamheid. De scherpte bij de toppers is er een beetje van af. De continuiteit is weg. Dat ligt niet aan de coach. Het is een normale ontwikke ling na een top-periode. Maar ik ben er desalniettemin van overtuigd dat het Nederlands elftal het Europees kampioen schap in Zweden zal halen. Portugal wordt volgende week verslagen, daar ben ik van overtuigd. Nederland wordt eerste in de poule voor Portu gal en Griekenland". Zelf is Georg Kessler nog twee maal benaderd om weer bonds coach bij Oranje te worden, in 1977 en in 1982, maar hij be dankte voor de eer. „Ik wilde alleen nog in clubverband wer ken. Dat ik weer werd gevraagd betekende voor mij wel een dubbele erkenning, omdat ik het al een aantal jaren was ge weest. Maar ik had mijn tijd in Zeist gehad. Of ik kan terugkij ken op een geslaagde carrière? Dat moeten anderen maar be oordelen. Ik heb voor me zelf het gevoel dat ik overal vaak het optimale er uit heb gehaald. Mijn aanpak was altijd dat een ploeg zelf moest meedenken. Zelf moest helpen de kar te trekken. Als het dan eenmaal liep kon ik rustig aan de kant gaan zitten. Met m'n ene oog controlerend op het veld, het andere genietend. Zoals bij AZ '67". „Afgelopen woensdag, na de wedstrijd tegen Roda JC, vroeg een radioverslaggever me hoe het kon dat ik toch nog steeds zo enthousiast ben. Ja, dat heb je. Dat komt door het werken in dit vak. Dat houdt je jong. Als je dan zoals hier weer in die sfeer aan de slag gaat. gaat het vuurtje vanzelf weer branden. Ik heb veel te danken aan de grote persoonlijkheden met wie ik in mijn leven te maken heb gehad. Klaas Molenaar, Sepp Herberger, Lo Brunt, Hennes Weissweiler. Je moet zelf wel steeds eerlijk zijn en blijven. Als je dat niet doet houd je het geen dertig jaar vol in dit vak. Fairness is de basis voor alles". „Toen ik hier bij Fortuna werd gevraagd heb ik gezegd: ik wil niet meer op het veld staan; zoek maar een ander, maar als je niemand kunt vinden kom dan maar terug. En ze kwamen terug. Ik zei: ik wil er over na denken. Ik ben in het bos gaan wandelen en heb mezelf de vraag gesteld of ik er het en thousiasme nog voor kon op brengen. Of ik niet 'vol' was. Het antwoord aan mfczelf was nee. En daarom ben ik hier nu weer. Na zo veel jaar. Voor het geld hoefde ik het absoluut niet te doen. Maar het gaf toch wel een mooi gevoel, terugkeren naar je geboorteplaats. De plek waar je ook zelf nog hebt ge voetbald. Hoe lang ik dit werk nog blijf doen? Normaal ge sproken is dit mijn laatste jaar als veldtrainer. Maar wat er daarna gebeurd? Dat weet God alleen". Filosoof De filosoof-Kessler maakt weer plaats voor zijn charmante alter ego. Hij verstrekt het telefoon nummer van zijn hotel in Val kenburg, vraagt de dienster ui terst voorkomend om de reke ning, betaalt, neemt afscheid en stapt in zijn auto om naar Luik te rijden. Om weer een paar oude bekenden te ontmoeten. Want wie kent Georg Kessler intussen niet? De mijnwerkers- zoon, die ook uitgroeide tot een persoonlijkheid. Het kan haast niet anders of hij zal Fortuna Sittard ook uit het moeras ha len. Hij is het bijna aan zijn re putatie verplicht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19