liepe politieke crisis iond 'intimiteiten' in VS 'Kosmische Bob' weet menigten in VS tot tranen toe te bewegen trijd voor onafhankelijkheid voert Sikhs buiten de grenzen honecker: „Omwenteling DDR veroorzaakt door Sjevardnadze" Vamps in zwarte kant DE KONINCK TirrawviMU muuau n UAlUfllül IHTT Idoor CHRISTINE TOOMEY WASHINGTON Bob Kerrey is beroemd om wat hij niet heeft: een vrouw, politieke ervaring en een rechtervoet. Maar wat de senator uit Nebras- ka mist zou wel eens zijn grootste politieke pluspunt kunnen zijn in de Demo cratische verkiezingsrace. De winnaar moet het bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen van volgend jaar opnemen te gen George Bush. Nu de rij van aspirant-presi denten steeds langer wordt, wordt Kerrey door insiders ge tipt als favoriet. De 48-jarige ex-gouverneur van Nebraska heeft er zelf zoveel vertrou wen in, dat hij vorige week zijn kandidatuur bekendmaak te op de klanken van 'Born to Run' van Bruce Springsteen. Kerrey staat, evenals de ande re Democraten die zich heb ben aangemeld, voor de ont moedigende taak Bush van zijn voetstuk voor buitenlands beleid te stoten door de aan dacht te vestigen op interne kwesties. Sommige Democra ten koesteren het geloof dat de geschiedenis zich zal herhalen. Zij argumenteren dat Bush de oorlog heeft gewonnen maar de vrede heeft verloren, en verwijzen veelbetekenend naar de nederlaag die Labour- leider Clement Attlee aan Winston Churchill in 1945 toe bracht in Engeland. Kerrey heeft een ongewone staat van dienst en weet de schijnwerpers al op zich te vestigen. Zijn naam wordt al tijd in één adem genoemd met die van actrice Debra Winger, die schitterde in films als 'An Officer and a Gentleman' en 'Terms of Endearment'. De twee ontmoetten elkaar toen Debra Winger begin jaren tachtig aan het filmen was in Nebraska. Ze begonnen samen weekeinden door te brengen in de woonstede van de gou verneur. De meeste inwoners van Nebraska vonden de pu bliciteit wel amusant omdat hun staat erdoor op de politie ke kaart werd geplaatst. De senator zegt dat Winger en hij nu „gewoon goede vrien den" zijn, voor veel democrati sche aanhangers een reden om te kwijlen bij Kerrey's kandi datuur: Het is opwindend om een presidentskandidaat te hebben die vrijgezel is", aldus een van hen. „Moeders kun nen dromen dat hun dochter op een dag met de president zal trouwen". Kerrey's cam pagnevoerders leggen echter niet de nadruk op deze kant van zijn privéleven. Zij vrezen dat zijn tegenstanders de gele genheid te baat zullen nemen om te beweren dat Kerrey wel stijl heeft, maar weinig in houd. Ze hebben in zekere zin wel gelijk. Kerrey is een liberale Democraat met radicale plan nen om de gezondheidszorg te hervormen. Verder is hij ech ter tot vervelens toe conven tioneel. Dit heeft tot resultaat dat Kerrey's campagne zich bijna zeker zal concentreren op zijn oorlogsverleden. De se nator heeft de 'Medal of Ho- nor' opgespeld gekregen, de hoogste beloning voor betoon de moed in de Verenigde Sta ten. Als vrijwilliger in de Navy Seals, een elite-comman do, verloor hij zijn rechtervoet en een deel van zijn been toen een granaat explodeerde bij een aanval op een bolwerk van de Vietcong. Kerrey heeft menigten tot tra nen toe bewogen door regels te zingen van de Australische ballade „And the band played Waltzing Matilda", een klaag zang voor een jonge Australiër die beide benen verliest bij Gallipoli. Hoewel critici hem ervan beschuldigen dat hij zijn verwonding uitbuit, vraagt een Democraat tot zijn verde diging: „Hij moet iedere mor gen wanneer hij opstaat een kunstvoet omgespen. Waar waren zij twintig jaar gele den?" Kerrey's oorlogsverleden be hoedt hem ten dele voor de kritiek waaraan ziin rivalen worden blootgesteld over de oppositie van de Democraten tegen de Golfoorlog. „Ik denk dat hij meer dan wie ook de bevoegdheid heeft om kritiek uit te oefenen op Bush", bena drukt een Democratische vete- Volgens strategen staat of valt Kerrey's campagne met zijn oorlogshelden-imago. Hij zal moeten proberen de Vietnam- en post-Vietnamgeneraties voor zich te winnen die niet op conventionelere politici zouden stemmen. Ook wil hij de middenklasse terugwinnen en de jongere kiezers die bij de laatste drie verkiezingen de Republikeinen hebben ge steund. Kerrey brengt zijn relatieve gebrek aan politieke ervaring - hij is één ambtstermijn gou verneur geweest en twee jaar senator - als een politiek plus punt. De senator speelt het al oude spel van de 'generatiepo- litiek'. Toen hij vorige week zijn kan didatuur bekendmaakte, klonk in zijn woorden duidelijk de echo door van de inauguratie rede van John F. Kennedy in 1961. Waar Kennedy sprak van het doorgeven van de fak kel aan een nieuwe generatie Amerikanen, had Kerrey het over „Amerika's onversaagde, rusteloze reis van vooruitgang van generatie tot gereratie". Hoewel deze tactiek de afgelo pen drie verkiezingen heeft gefaald, zijn de Democraten van mening dat zij vrucht zou kunnen afwerpen in het eco nomisch klimaat van vandaag de dag. Teer punt Een teer punt is echter Ker rey's geneigdheid om te ver vallen in diepgaande cause rieën over de zin van het le ven. Het heeft hem de bijnaam 'Kosmische Bob' opgeleverd. „De scheidslijn tussen oncon ventioneel en onpresidentieel is heel smal", aldus een analy ticus. De andere Democratische kan didaten houden het op meer populistische, klassegerichte oproepen. In commentaren die veel weghebben van een Mon ty Python sketch leggen ze de nadruk op hun nederige af komst. Senator Tom Harkin zegt dat hij „uit de achterbuur ten" komt. Gouverneur Bill Clinton, die vorige week ook zijn kandidatuur bekendmaak te, meldde dat zijn familie „naar alle maatstaven... arm" was. Gouverneur Douglas Wil der vermeldt regelmatig dat hij de kleinzoon van slaven is. Kerrey speelt dit spelletje niet mee. Hij ziet in dat de meeste Amerikanen liever zeggen hoe rijk ze willen zijn dan hoe arm ze zijn geweest. De Democratische strijd is nog maar net begonnen. Nu de zwaargewichten zich buiten de race houden, zou 'Kosmische Bob' met zijn sentimentele versie van 'Waltzing Matilda' voor de kiezers wel eens een zeer vertrouwd beeld en ge luid kunnen worden voor zij volgend jaar herfst naar de stembus gaan. (c) The Sunday Times MILAAN De Genny- klant is als een Fenix, al tijd klaar voor een weder geboorte. Aldus deelt hui ze Genny mee. Maar eigenlijk is de Genny- vrouw een kameleon, 's Och tends, zo tegen een uur of elf, tref je haar op de Milanese modestraat Via della Spiga aan in appelgroene of citroengele broek en felle zijden blouses, bedrukt met zwarte dambord jes en Milanese pentekenin gen. Vervolgens rept ze zich naar naar een afspraakje in een crè- merie in een romig broekpak jasje met brede revers en twee grote knopen, smalle, en- kellange broek over een chemisier zonder knoopjes, maar achteloos in de taille ge strikt als een sjaal. Dat biedt perspectieven. Tegen de avond ontpopt de signora zich tot een punkster in zwart leer, door Genny ver werkt tot strakke broeken of minirokjes en blousons met rondjes van goud en glitter. Daarbij tikkende naaldhak ken. Ze schuwt echter even min de verleidingen van het Onder het licht van de kristal len luchters komt haar ge bronsde velletje tot zijn recht onder zwarte kant, bijvoor beeld onder een zwarte hui- denge tailleur, waarvan het jakje met kanten polsboorden openzwaait op een zwart kan ten topje. De wespetaille wordt benadrukt door een gouden gordijnkoord plus kwast. Biagiotti Laura Biagiotti kwam het pu bliek begroeten met een schaartje aan een touwtje om de hals. En we hadden best een beetje zin om dat schaartje te grijpen en hier- een overtol lig satijnen lintje of strikje af te knippen, daar een asymme trische punt wee te happen. Biagiotti bracht een reeks lin gerie-jurken, witte en zwarte satijnen plissé en spaghettilin- tjes, die meer weg hebben van veredelde bloempotversierin gen en dus inderdaad beter onder de kleding blijven. Het overwegen waard zijn Laura's enkellange reuzencardigans van kasjmier in zonnegeel, Oranje, zwart, blauw en gian- duia met diepe splitten opzij die openwaaien op ivoorwit zijden tricot. Een opwaaiende zomerjurk van Laura Biagotti. foto: ap durende gesprek waren even buiten Moskou gemaakt. Ho- necker leeft in Moskou in bal lingschap en wil pas naar Duitsland terugkeren als het arrestatiebevel tegen hem wordt vernietigd. De oud-leider van de DDR zei dat het „een grote vergissing" zou zijn te denken dat „die Wende" in de herfst van 1989 van de bevolking zou zijn uit gegaan. „Dit historische beeld moet worden rechtgezet". Hij citeerde daarbij de memoires van Edoeard Sjevardnadze, de voormalige Sovjetminister van buitenlandse zaken, „die al in 1986 tot de conclusie kwam dat het bestaan van de DDR kunstmatig en onnatuurlijk was". Sjevardnadze voerde een buitenlandse politiek waarin de bondgenoten van de Sovjet unie niet gekend werden, meende Honecker. „Dit is geen aanklacht tegen de Sov jetunie, maar tegen de toenma lige minister van buitenlandse zaken van dat land". De arrestatie en het voor de rechter brengen van grens wachten, die in de voormalige DDR op vluchtende Oostduit sers schoten, vindt Honecker een grote schande. „Ze hebben niet meer gedaan dan het op volgen van een bevel, op grond van de door hen afge legde eed". Honecker zei niet te weten dat de Stasi, de geheime dienst van de DDR, een massaal ap paraat vormde. De voormalige DDR-leider wist niet beter, zo verklaarde hij voor de ARD- televisie, dan dat de Stasi over ruim 30.000 medewerkers be schikte. Honecker zei over de wijdverbreide spionagepraktij- ken „dat als het ministerie voor de staatsveiligheid wer kelijk een grote druk op de be volking heeft gelegd, het zich niet aan de wet heeft gehou den". 3INGTON In on- nderde staat van op heeft Amerika Icht op de verhoren iw jaag in de Senaat van '90j|d opperrechter Cla- Thomas en profes- nita Hill. Zij beschul- hem van ongewenste jjiteiten, tien jaar ge- 2 vier verschillende lan- tv-kanalen zenden de 15.9{jtting, die meerdere da- «nnn/i gaan duren, recht- en integraal uit. De jrjkaanse samenleving Ï7.0flzichzelf volslagen over- 38.0<Jrd met haar eigen kolos- jjjjjjjkndacht voor de vraag of yerigens alom gerespec- I12.5qman in een ver verleden 77.00scènes uit pornofilms 159.60 beschreven tegenover ^•^rouwelijke ondergeschik- 74"l0' 48,ooet antwoord op die vraag 69.90ht moet worden tijdens O^Openbare hoorzitting waar ^jftTnen Amerikanen en - CNN - andere wereld burgers rechtstreeks van kun nen meegenieten, lijkt een uit was van persoonlijke tragiek voor de twee hoofdrolspelers, die aan hun eertijdse onge makkelijke relatie niet eens vijandigheid hebben overge houden. In het laat-twintigste-eeuwse noodlotsdrama zijn Thomas en Hill de toevallige slachtoffers van een onvermijdelijke afre kening tussen het vrouwelijke en het mannelijke bevolkings deel in de VS. Opgekropte woede bij ontelbare Ameri kaanse vrouwen over seksisti sche opdringerigheid, vooral in arbeidsverhoudingen, van geestelijk en erotisch onvol wassen Amerikaanse mannen, is collectief tot uitbarsting ge komen. Psychologen De affaire Thomas-Hill heeft tienduizenden vrouwen geïn spireerd om talrijke prompt opengestelde SOS-lijnen te bellen en van hun eigen erva ringen in hun werksituatie te vertellen. Psychologen en ju risten proberen vergeefs in tv- en radio-forums overeenstem ming te bereiken over wat precies ongewenste intimiteit mag heten. Massa's mannen iy: het lijkt op pikant ondergoed, maar het is avondjurk Idoor LILY ARMON Oosten met lichtende pastel- schilderingen van vissen, dra ken en bloemen. Angela Wright, ex-collega van Clarence Thomas uit de commis sie voor gelijke behandeling, heeft in een krant getuigd tegen de beoogd opperrechter. g foto- ap blikeins president Bush aange wezen om de vacante negende zetel in te nemen in het uiterst invloedrijke Amerikaanse Hooggerechtshof. De nomina tie wekte veel beroering om dat Bush met opzet een Repu blikeinse conservatief zou heb ben uitgekozen die zwart is, teneinde het de Senaat (waar in de vooruitstrevender Demo cratische Partij de meerder heid heeft) extra moeilijk te maken om tegen te stemmen. Die strategie leek te lukken totdat vorige week de klacht naar buiten kwam van Anita Hill. Ze zegt nooit fysiek te zijn lastiggevallen door Tho mas, maar veel last te hebben gehad van zijn herhaaldelijke avances, die gepaard gingen met plastische beschrijvingen van door Thomas bekeken pornofilms over groepsseks en seks met dieren. Ook andere getuigen zullen naar verluidt vandaag komen vertellen dat Thomas van seksfilms hield, iets wat hem in de Amerikaanse emancipa tiebeweging de verdenking oplevert van minachting voor de vrouw. Het Hooggerechts hof pleegt jurisprudentie te scheppen in allerlei aangele genheden die de rechten van minderheden en vrouwen aangaan. Een intensieve speurtocht naar andere vrouwelijke ex- collega's van Thomas met soortgelijke ervaringen als Anita Hill had tot gisteravond niemand opgeleverd. Wel zul len enkele vrouwen opdraven die niets dan aardigs van Cla rence Thomas kunnen vertel len. De rechter zal het relaas van professor Hill, die rechten doceert aan de universiteit van Oklahoma, ontkennen. FRANKFURT MAIN Voor Erich Honecker, de oud-leider van de voor malige DDR, is de politie ke omwenteling in de „eerste Duitse Boeren- en Arbeidersstaat" niet van het volk uitgegaan. De sterkste impulsen voor de politieke en maatschappe lijke veranderingen kwa men volgens de 79-jarige Honecker uit Moskou en met name door de hou ding van de toenmalige minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevard nadze. Honecker zei dat gisteravond voor de Duitse televisie. Het gesprek op de Duitse televisie met Honecker werd door twee televisiejournalisten gevoerd, een Duitser en een Brit. De opnamen voor het 45-minuten jSENBARE HOORZITTING RECHTSTREEKS OP TELEVISIE 8| waarover Bush met een veto heeft gedreigd vanwege de ge volgen voor de begroting. Nu Senaat en president zo krach tig met de electorale macht van vrouwelijk Amerika zijn geconfronteerd, lijken 'de oude mannen' ineens veel meer open te staan voor een royaler zwangerschapsverlof. Porno Kenmerkend voor de politieke atmosfeer is ook het zwijgen dat senator Edward Kennedy er sedert de Thomas-Hill-rel toe doet. Hij is nooit van min achting voor vrouwen beticht maar is een gerenommeerd rokkenjager. Het toch eviden te verschil zal temidden van de huidige emoties heel wat Amerikanen ontgaan. Edward Kennedy is tegen de benoe ming van Clarence Thomas in het Hooggerechtshof en maakt deel uit van de Senaatscom missie waarvoor Thomas en Hill vandaag zullen verschij nen. 'Als Kennedy zijn mond durft opendoen, zal heel Ame rika in hoongelach uitbarsten', schreef gisteren vermaard co lumnist George Will in de Washington Post. Clarence Thomas is drie maanden geleden door Repu- De gezagscrisis van de Senaat lijkt dat college, maar ook pre sident Bush, parten te gaan spelen op alle politieke terrei nen die speciaal voor vrouwen van belang zijn. Zo moet de Senaat binnenkort beslissen over een wetsontwerp tot uit breiding van het zwanger schapsverlof, een maatregel Erich Honecker tijdens het televisie-interview durven geen vrouw meer aan te kijken en de Senaat zelf, die voor 98 procent uit blanke mannen bestaat, heeft plotse ling als 'ouwe-kerels-sociëteit' zijn voorheen enorme gezag verloren. In alle ophef proberen de se rieuze feministische groeperin gen, zoals de invloedrijke Na tionale Organisatie voor Vrou wen (NOW), de publieke aan dacht te blijven concentreren op de ernst van het ware pro bleem van ongewenste intimi teiten als een verlammend soort agressie jegens de vrouw. Maar een zekere geneigdheid tot hysterie is de Amerikaanse cultuur nooit vreemd geweest, en NOW-voorzitter Patricia Ireland moet dezer dagen dan ook heel wat jonge meisjes uit leggen dat de 'intense blik' die ze zich van een jongen herin neren, niet per se in de catego rie 'sexual harassment' viel. naar smeyt r 128 as, K ;nt en Aan i der op gaf De BAM NS KUITERT ïactie nburj tot aandd empli s 8 DELHI Julio Ri- is in de Indische staat Punjab een ge- man. Hij was jaren- hoofd van de politie ie deelstaat, tot hij in werd benoemd tot sch ambassadeur in de •gtneense hoofdstad Bu ist. Ribeiro had de op- van de naar onaf- kelijkheid strevende beantwoord met een foudige filosofie: oog oog, tand om tand. aanpak leidde tot een spi- van geweld in de deelstaat teeg tot ongekende hoogte et was eigenlijk geen won der dat hij zes weken geleden bijna het slachtoffer werd van een moordaanslag door sikhs in Bukarest. Hij ontsnapte, een aanvaller werd gedood, twee anderen werden gearresteerd en een wist te ontkomen. Sinds die 23e augustus hebben alle Roemeense diplomaten in de Indische hoofdstad New Delhi extra bewaking gekre gen, maar voor de 53-jarige Li- viu Radu heeft dat uiteindelijk niet mogen baten. Twee of drie sikhs ontvoerden hem deze week vlak bij zijn huis in New Delhi. Radu is ongetwijfeld een rui lobject voor de twee in Roeme nië gevangen gehouden sikhs. Wat de ontvoering tot nu vooral aantoont, is dat secties van de sterk versplinterde sikh-opstand nu besloten heb ben hun vrijheidsstrijd verder te internationaliseren. De verantwoordelijkheid werd opgeëist door een nieuw ge vormde groep, de Vrijheidstij gers van Khalistan, zoals de sikhs hun land plegen te noe men. Indische geheime dien sten en de politie zijn er rots vast van overtuigd dat deze vrijheidsstrijders een bunde ling zijn van de in Londen ze telende sikh-jeugdfederatie en de in politieke moorden gespe cialiseerde Babbar Khalsa, een van de hoofdstromingen bin nen de militante beweging in de deelstaat. „De sikhs zijn al een tijdje doende om net als de Kashmi ri's de opstand een internatio naal karakter te geven. Wat in de Sovjetunie kan, kan ook in India, lijkt het voornaamste motief", zegt een hoge politie functionaris in New Delhi. „Bovendien hebben de sikhs gezien dat de Kashmiri's voor al dank zij Pakistan brede steun kunnen verwerven. Het is een levensgevaarlijke ont wikkeling, omdat bijvoorbeeld de jeugd-sikh-federatie alleen maar gekleurde en onjuiste verhalen vertelt over wreed heden van het leger. Dat de sikh-terroristen zelf iedereen beestachtig vermoorden, wordt verzwegen. Ook dat ze er nu niet voor terugschrikken om zelfs diplomaten te ontvoe ren". De militanten voelen zich ge sterkt door het feit dat de jeugdafdeling van de Ameri kaanse Conservatieve Partij onlangs op een congres in Mia mi steun betuigde aan het on afhankelijkheidsstreven van de sikhs. En dat sterkte poli tiek leider Simrangit Singh Mann, een van de weinigen die van tijd tot tijd bereid is met de regering in New Delhi te praten, om alvast het lid maatschap van de Verenigde Naties aan te vragen. 14.000 doden Achter al deze bewegingen gaat de tragedie van Punjab schuil. In 13 jaar tijd zijn daar 14.000 doden gevallen. Met name de laatste maanden is het geweld schier onbeteugel- baar geworden, omdat de vori ge Indische regering van pre mier Chandar Shekhar de deelstaat verkiezingen had be loofd. Al jaren wordt Punjab vanuit New Delhi geregeerd en is er geen deelstaat-parle ment, een situatie die ontstond na de moord door sikhs op premier Indira Gandhi in 1984. De nieuwe minderheidsrege ring van de Congrespartii heeft verkiezingen uitgesteld tot 15 februari, omdat de op standige sikhs op grotè schaal kandidaten van politieke par tijen begonnen uit te moorden, terwijl de politieke takken in dit oerwoud van terreurgroe pen probeerden de bevolking ervan te overtuigen dat de verkiezingen moesten worden opgevat als een referendum voor onafhankelijkheid. Dagelijks vallen er nu 25 do den in de deelstaat, waarbij de laatste weken vooral familiele den van politieagenten het moeten ontgelden. Sinds 1 sep tember hebben diverse opstan delingengroepen al 70 dierba ren van politiemannen bruut vermoord. Sinds begin augus tus zijn er in de deelstaat 391 militanten, 450 burgers en 110 politiemannen omgekomen. De militanten hebben hun lo kale bases en werken amper samen, wat de opstand in de ooit welvarende agrarische deelstaat per regio sterk laat verschillen. In sommige delen is bijvoorbeeld het kidnappen om geld zeer in zwang ge raakt, maar in andere gaat het er meer ideologisch aan toe en worden alleen politieke tegen standers en regeringsagenten onder vuur genomen. Melkkoe Aan de basis van de proble men ligt het algehele ongenoe gen onder de 13 miljoen sikhs dat hun rijke deelstaat een melkkoe is voor de centrale regering, die weinig heeft ge daan aan het verbeteren van de leefomstandigheden van de gewone sikh-boer. Het gege ven dat de economische vruchten nooit terugkeerden naar Punjab, heeft de sikhs al tijd met wrevel vervuld. Maar met het groeien van de op stand is aaar ook een gods dienstig element aan toege voegd: de meerderheid van de Indiërs is hindu en onderdrukt een kleine minderheid die het sikh-geloof aanhangt, zo is in middels een algeheel gevoel in de deelstaat. De militanten krijgen hun wa pens van collega's in het al even oproerige nabij gelegen Kashmir, die het schiettuig op hun beurt weer uit Pakistan betrekken. Gouverneur Su- rendra Nath heeft zichzelf nu de taak gegeven de niet-poli- tieke en militante segmenten van de sikh-samenleving op één lijn te krijgen. Hij zegt: „Er moet vertrouwen groeien in de regering. Dat is essen tieel voor het houden van ver kiezingen. Laat de stembus maar uitwijzen hoe sterk de opstand nu nog is, want ik heb nog geen gewone sikh gespro ken die het geweld niet zo beu is".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7