jusland dreigt >vjetunie ver te nemen' redesakkoord Zuid- Afrika in gevaar BUITENLAND N Isremmer toe EN Verwarring bij belegerde kazernes In België gaat het nooit waar het om gaat DE SCHAT VAN OPA LARSEN Gou/avrit DONDERDAG 10 OKTOBER 1991 i staan nieuwe Vervolging junks schokt politici NGTON De Verenigde Staten en hebben gisteren een nieuw medicijn an dat door aids-patiënten gebruikt irden die niet in staat zijn AZT tot zich •n, het enige andere toegestane middel :rijd tegen het aids-virus. „Het is geen aiddel, maar het geeft patiënten een ildus David Kessler, het hoofd van het :aanse ministerie van volksgezond- IDI kan het aangetaste immuniteitssys- Aii het lichaam van aids-patiënten ver- f door ^et aantal witte bloedlichaamp- ,"Jd-[vermeerderen. De fabrikant van het h St^ aangekondigd dat DDI gratis rde 1 ;t mag worden door mensen die geen wei bben, niet verzekerd zijn of de ziekte l.atl°n vergevorderd stadium hebben, ïerd, iwsgn child Inder rste ist r( erig, (Vervolg van de voorpagina) BARCELONA De Spaanse politici hebben geschrokken gere ageerd op de massale hysterie in de grote steden. „We kunnen niet toestaan dat de bevolking het recht in eigen hand neemt", was de meest gehoorde reactie. De oppositie beschuldigde de so cialistische regering ervan het probleem te hebben verwaarloosd door een te tolerante houding tegenover het drugsgebruik. In de betreffende buurten verklaarden de bewonersgroeperingen dat „onze kinderen tenminste actie hebben ondernomen, iets wat de politie nooit heeft gedurfd". Die buurtbewoners ontkennen ook dat hun acties een racistische achtergrond hebben. „Wij vechten slechts tegen het drugsprobleem, niet tegen de zigeuners". Niettemin zijn de gitano's steeds vaker het mikpunt van de volkswoede, die al bij de allerkleinsten begint. Om die spiraal te doorbreken, probeert de overheid nu steeds meer zigeunergezin nen in normale woningen te herhuisvesten en in de maatschap pij van de payo's - de 'boeren', het door zigeuners gebruikte woord voor de Spaanse burgers - te laten integreren. Maar juist het verzet tegen die herhuisvesting ontketende vorige week dus het massale volksverzet. Toch graf Marcos op Filipijnen MANILA President Co- razon Aquino heeft toe stemming gegeven om het lichaam van de verdreven dictator Ferdinand Marcos in de Filipijnen te begra ven. Aquino sprak gisteren met een aantal parlements leden af dat Marcos' stoffe lijk overschot naar Laoag, de hoofdstad van zijn ge boorteprovincie, zal wor den gebracht. Maar Imelda maakt tegen die opzet be zwaar en liet vanuit New York weten dat zij vast houdt aan een begrafenis in Manila. Inzet helikopterpiloten in Joegoslavië gehekeld SOESTERBERG Nederlandse militaire helikop terpiloten zijn in Joegoslavië te lang aan onnodig ge vaar blootgesteld geweest. Dat heeft de commandant van de Groep Lichte Vliegtuigen gisteren gezegd op de vliegbasis Soesterberg na de uitreiking van Golf- herinneringsmedailles aan 25 man van het zoge naamde Irak-detachement. De uitreiking gebeurde door de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, lui tenant-generaal W.C. Louwerse. De commandant van de helikopter-piloten, Zijlstra, vond de inzet van zijn vliegers in Alouette-helikopters in Joegoslavië onverantwoord. „Onze mensen zijn er te lang ingezet in een situatie die door niemand meer beheersbaar was, waarbij ze te lang aan onnodig gevaar werden blootgesteld. Hierbij laat ik het sterk verouderde ma terieel waarmee zij hun werk moesten nog maar bui ten beschouwing" aldus de commandant. eenz ïd-vej ^est^UNDERINK geschf onvijou Chaos en 'form^nder de leiders van ™Ta*n ivjet-republiek Rus- nebben twee minis- irtoe gedreven ont- e nemen. De minis- I Cjaboerov en Gavri- leiden vice-premier e republiek, stapten een o<dat ze het getouwt en pun de macht aan de ^dwoi^he top zat zijn. Ze dat ïjn niet dat het hui- joraffiderschap in staat is ipetjes^weë uit de huidige [ramrffiische crisis te vin apen ar m< kendl inneniv, die tevens minister a er nnomische zaken is, was kje 1 die voor Rusland zijn alleiiening zette onder de >ij zesische overeenkomst die en lnwoordigers van de en NSovjet-republieken vo- i. Zeand in de Kazachstaan- 'erk dstad Alma Ata bereik- iie gee economische samen- aren. g was bedoeld om ver- t vertisintegratie van de Sov- is toiomie te voorkomen en en vee jaar moeten duren, wao-els heeft de Russische s. Ir van justitie, Fjodorov, el bijhdtekening van Saboe- jon Mima Ata ongeldig ver- Iet taSaboerov was niet ge in ld, aldus Fjodorov, die lat deT beurt trouwens ook ,n zamachtigd was om deze eidenpk te doen in naam van :h opvfische regering, [aar ifesident Roetskoj, tijde- kon belangrijkste man van efst. hwerkte Jeltsin die nog minnet vakantie is aan de voor Zee, gaf uiting aan het tietje, the ongenoegen over de leaterjische unie van Alma ïdere lor zijn republiek een lakt hoemen die door de an- rt zoipublieken wordt uitge- ïeltje i. Voorbeeld van Roets- ïd hij island exporteert vijftig t van zijn olie, Litou- ifertig procent. Het ver- i dat de Russen hun ei- gen olie verkopen, terwijl de Litouwers de olie eerst voor spotgoedkope roebels van Mos kou kopen om deze daarna voor harde deviezen tegen de gangbare wereldprijs naar der de landen uit te voeren. Litou wen heeft zelf geen olie. De Russische ontevredenheid over dit misbruik van subsi dies en de afkeer van de voortzetting van deze wantoes tand zijn zo groot, dat staatsse cretaris Boerboelis Jeltsin heeft ingefluisterd maar liever aan te sturen op een onafhan kelijk Rusland dat als erfge naam van de Sovjetunie op treedt. Volgens Boerboelis had Jeltsin kalm gereageerd op deze sug gestie, in tegenstelling tot Sov jet-president Gorbatsjov, die zich „zeer ongerust" zou heb ben getoond. Grotesk De bestuurlijke chaos aan de Russische top heeft groteske vormen aangenomen. Het Pre sidentieel Apparaat strijdt te gen de Staatsraad met de in vloed op de president als inzet. Het parlement verzet zich te gen de machtspositie van die president. De regering vindt dat zij te weinig uitvoerende bevoegdheden heeft en levert slag met het parlement om het recht om politiek te bedrijven. Binnen de regering bestaat ook rivaliteit, wat blijkt uit het feit dat Silajev zijn post van Russische premier onlangs moest opgeven. Het wachten is nu op de terug keer van president Jeltsin uit Sotsji. Met nog steeds kelde rende economische resultaten is het de vraag wat de witte reus uit de Oeral met zijn on miskenbaar leiderstalent kan redden in een republiek waar de leiders „een berg wetten hebben geschapen die nie mand uitvoert", aldus vice- president Roetskoj. De Russische leiders kunnen de zaak nu al niet aari. In dat licht is de suggestie van Jelt- sin-adviseur Boerboelis om de Sovjetunie „over te nemen" dan ook absurd. GARDISTEN MAKEN GEEN HAAST MET AFTOCHT ZAGREB Van orders om de blokkade op te hef fen weten de Kroatische gardisten aan de poort van de Barangaj-kazerne in Zagreb niets af. De ijze ren kruizen en de grint- wagens staan om half vijf in de middag nog even onbeweeglijk over de weg als in de voorafgaande da gen. De onder de wagens geplaatste landmijnen symboliseren de status quo. Toch heeft de Kroatische lei ding zich onder het laatste be stand verplicht de ingesloten federale legereenheden vrij te laten. „Officieel moeten de blokkades vanaf drie uur deze woensdagmiddag worden op geheven", zegt Simon Smits, woordvoerder van de EG- waarnemers. Eenmaal vrij om te gaan, zullen de in de Baran gaj-kazerne gelegerde eenhe den zich uit de barakken moeten terugtrekken. Het staakt-het-vuren wordt inderdaad nageleefd, de mi trailleurs liggen in het gras of hangen nonchalant over de rug van de aanwezige gardis ten. De commandant van de barricade is niet te vinden. „Die hebben we vandaag nog niet gezien", aldus de - schijn baar zelfbenoemde - officier die. het commando maar zo lang heeft overgenomen. Zijn eenheid bestaat voor het over grote deel uit een nogal onge organiseerde bende reservisten dan wel vrijwilligers. De meesten van hen liggen lang uit in het gras, bierfles en ster ke drank binnen handbereik. Vijfhonderd meter verderop zitten de ingesloten soldaten achter hun wachthuisje in het zonnetje. Een uitgebrande ba rak en het door granaten gete kende hekwerk doen vermoe den dat dit anders moet zijn geweest, maar momenteel kunnen de militairen het zich straffeloos permitteren de bar ricaden demonstratief te nege- „We zijn nogal in de war", geeft de bevelhebber toe. „Niemand weet precies wat we moeten doen. De enige infor matie die we krijgen komt van journalisten die komen infor meren wanneer we nu einde lijk eens weggaan". Zolang ze nog geen bevel heb ben denken de bewakers er niet over om de weg vrij te maken. Een directe dienstor der daartoe zal worden uitge voerd, zij het met tegenzin. „Bevel is bevel, maar volgens ons moeten we ze niet laten gaan. Het ergste is dat ze hun wapens mee mogen nemen. Eenmaal vrij gelaten kan deze eenheid ons morgen op een andere plaats aanvallen", voorspelt een van de man schappen somber. De verwarring onder de Kroa- ten stijgt ten top als er een witte waarnemerswagen de straat indraait. „De barricaden zijn er nog", concludeert een EG-ambtenaar ten overvloede. Een discussie met de Kroaten gaan de waarnemers niet aan. „Dat is onze taak niet". Vanuit de deuropening van de Itali aanse terreinwagen wordt een verklaring voorgelezen, waar in de voorwaarde tot terug trekken nog eens wordt geme moreerd. Dat geen van de gar disten Engels verstaat ervaren de waarnemers als een te ver waarlozen probleem. door JO WIJNEN BRUSSEL Het nationale leven van België is een groot ongemak. Weliswaar is België nog steeds niet het Joegoslavië van het noorden, maar er spelen zich hier niettemin dingen af die het ergste doen vrezen. Een van de problemen is dat het hier nooit gaat waar het over gaat. Dat wil zeggen: op het eerste oog kan een verstandig mens begrijpen en doorzien waarom op zeker ogenblik het kabinet valt. Toch bijkt hij er - althans bij nader inzien- niets van te snappen. Het gaat altijd ergens anders over; over iets dat zich aan de waarneming onttrekt en dat wellicht nog het beste als „het geheim van de Wetstraat" kan worden aangeduid. Zeker, de achtste regering van Wil fried Martens kwam in moeilijkheden over Waalse wapenleveranties, liep vast op de contracten voor het vernieuwen van het telefoonsysteem en viel ten slotte over de luister- en kijkgelden. Je kunt de plot niet in drie zinnen navertellen, maar zo ongeveer stak het drama in elkaar. Maar net als je alle gebeurtenissen op een rijtje hebt staan en denkt dat zoiets als een conclusie of een gezond oordeel mogelijk is, ontdek je dat opgemelde problemen inderdaad niet meer dan aanleidingen zijn. De werkelijke oorzaken van de politieke crisis liggen dieper. Ik waag het zelfs te betwijfelen of de moeilijkheden van dit ogenblik tot uitsluitend de Vlaams-Waalse tegenstellingen kunnen worden teruggevoerd. Wat ik ongeveer wil zeggen is dit: de Belgische natie steekt verkeerd in elkaar. De taalverschillen dragen daar in belangrijke mate toe bij, maar zijn niet de echte oorzaken van de nu heersende crisis. Het lijkt er meer op dat er iets aan het nationale karakter van België mankeert. Dat gebrek hangt weer samen met het onmiskenbare feit dat deze natie - of wat daar nog van over is - op de verkeerde manier is ontstaan België heeft geen echte nationale geschiedenis. Toen de natievorming in Europa zich al had voltrokken, zat wat nu België heet nog onder het Spaanse juk. Het ging vervolgens niet de weg van de Zeven Provinciën op die aan hun losmaking van Spanje opeens wel nationale gevoelens konden ontlenen. België ging verder onder de Spanjaarden en de Oostenrijkers, om vervolgens door de Fransen bezet te worden en door het Congres van Wenen in een nieuw Koninkrijk der Nederlanden te worden gestopt. Dat moest fout aflopen, al was het maar omdat de Nederlandse volksaard zich na de scheiding, wellicht als gevolg van het calvinisme en het feit dat het in de zeventiende eeuw de status van supermacht had bereikt, volstrekt anders had ontwikkeld. Gevolg: vijftien jaar later was er ruzie in het nieuwe koninkrijk. België scheidde zich af, kreeg een eigen koningshuis toegewezen en zette zijn speurtocht naar nationale eenheid voort, om slechts tot de ontdekking te komen dat de zwaarbevochten deling weer een nieuwe deling zichtbaar maakte: die van de talen, van de culturen dus. Het komt mij voor dat, als Sigmund Freud zich met het onbewuste van de Belg zou hebben beziggehouden, hij op een Jvreemd complex zou zijn gestuit: de Belg heeft het gevoel dat hij, in nationale zin, nergens bij hoort. De Vlamingen staan weliswaar dicht bij Nederland, maar als Vlaanderen aan Nederland zou worden toegevoegd, zou dat grote heibel geven. Met de Walen is het, in hun relatie tot Frankrijk, niet anders. Dus zijn Vlamingen en Walen op elkaar aangewezen, tot elkaar veroordeeld zelfs. En dat leidt tot het soort problemen waarmee België nu worstelt. In die omstandigheden kan het niet anders of de natie valt vroeg of laat uiteen tot twee zelfstandige gehelen die vervolgens een liefdeloze en gedwongen relatie met elkaar aangaan: een scheiding van tafel en bed die in het politiek jargon als 'federalisering' wordt aangeduid. Men kent het probleem: een scheiding van tafel en bed is meestal de opmaat van een definitieve breuk. ijgt oorlog ander de alll d vodOND HASSELERHARM irt vaf NESBURG Het f die i vredesakkoord in n°u Afrika is in gevaar, jrfden afgel0pen drie ^dg dten minste 25 men- lemociijn omgekomen in en wal politieke geweld, ijnen i de eerste aanslag, voor Jij maandagavond 18 syn0I^anhangers werden •rd, vliegen de be- èlf'er gingen van de poli- uurn >r en weer. opsta drie weken geleden 30 jaa ;n omvangrijk vredes- van c ondertekend door de >aint jkste politieke organi se11 n Zuid-Afrika. Daar- erser; 5est een eind komen rdt s machtsstrijd tussen vooral ANC en Inkatha, waar door sinds 1984 meer dan 11.000 mensen zijn vermoord. Dat nationale vredesakkoord was de meest vergaande po ging tot nu toe om een eind te maken aan het geweld. Een belangrijk onderdeel van die overeenkomst - politici zich moeten onthouden van agres sief taalgebruik - wordt op dit moment volledig genegeerd. „President De Klerk heeft zijn honden losgelaten op de zwar te mensen zei ANC-leider Nelson Mandela na de aanslag afgelopen maandag. Mandela meent dat de president slechts minachting heeft voor zwarte levens. De Klerk zegt op zijn beurt dat het ANC er op uit is alle macht te grijpen in het land. „Het ANC levert geen Strijdlustige uitlatingen ko men ook van de lagere rangen. Zo meldt de president van de ANC-jeugdbeweging, Peter Mokaba, dat „de zwarte wij ken weer onregeerbaar moeten worden gemaakt om de blanke regering te dwars bomen". Agressieve taal is niet de enige bedreiging van het wankele vredesakkoord. Een ander probleem is dat commissies en werkgroepen die zouden wor den gevormd om juist bij dit soort escalaties in te grijpen, nog niet bestaan. En als ze eenmaal zo ver zijn, dan is hun taak niet zo een voudig, omdat er ditmaal geen sprake is van de twee strijden de partijen ANC en Inkatha die moeten worden geschei den. De aanslag van maandag avond werd uitgevoerd door professionele moordenaars, die met hetzelfde gemak 18 ANC- sympathisanten ombrengen als een maand geleden 18 Inkat- ha-leden. De Zuidafrikaanse politie is tot nu toe niet in staat om ook maar enige helderheid te verschaffen over de identi teit van de daders. Integen deel, steeds opnieuw wordt zij door het ANC ervan beschul digd zelf een aanzienlijke rol te spelen bij het promoten van geweld. Gisteren slaagden Zuidafri kaanse burgers daar waar de politie continu faalt. Zij arres teerden twee mannen van een groepje aanvallers dat gister ochtend drie mensen in een trein doodschoot. De moorde naars werden door passagiers overmeesterd en uitgeleverd aan de politie. Mogelijk zal hun verhoor duidelijk maken, welke groepering door middel van dit soort aanslagen pro beert het vredesproces in Zuid-Afrika te verstoren. Eni ge twijfel is echter gerecht vaardigd, want voorheen wer den de schaarse arrestanten binnen enkele dagen weer vrijgelaten. „Gebrek aan be wijs", is de ongeloofwaardige lijfspreuk van de politie in dit soort situaties. De verharding van de stand punten heeft alles te maken met de meerpartijen-conferen- tie die mogelijk dit jaar plaats vindt en die de weg moet effe nen voor een nieuwe grond wet. In de aanloop naar het congres moet de buitenwereld vooral duidelijk worden ge maakt dat de politieke tegen stander zich onverantwoorde lijk gedraagt en dat zijn ideeën niet deugen. ?noeg coml et W« hij is, - Rob heeft een lelijke smak gemaakt, toen het stoom de aije „Vrijheid II" ramde en ligt half versuft onder een war- ïiteindin zeil en touwen. Hij worstelt zich overeind en ziet direct, ;n priftoestand hopeloos is: het is met de „Vrijheid II" gedaan. liefd#aar is Skip? Rob kan zich nog altijd redden in de sloep, ijlhet®nder zijn viervoetige metgezel gaat hij niet van boord, vijs ntoort de hond jankenl Het goede dier zit nog in de kajuit, half onder water staat. Rob trekt Skip door de koekoek naar buiten en dan is het ook de hoogste tijd om in de sloep te springen. Rob kan nog enkele van zijn bezittingen bij elkaar graaien, maar zijn meeste spullen moet hij helaas aan boord la ten. Dan stoot hij de sloep af, want de „Vrijheid II" zinkt nu snel. En met forse slagen roeit hij weg in de nevel, in de richting, waar hij de kust vermoedt. Nog vaag zijn even de omtrekken van zijn schip te zien. Dan verdwijnt het in de golven. Dissidenten °pgepaktvoor Cubaans congres HAVANA Vlak voor het congres van de communisti sche partij zijn op Cqba zeker tien dissidenten opgepakt. De voorzitter van de op Cuba niet erkende commissie voor men senrechten en nationale ver zoening, Sanchez, heeft giste ren verklaard dat onder de ar restanten ook twee mede-op- richters zijn van de begin sep tember gevormde coalitie van acht oppositionele groepen. Cubaanse politiemensen zijn volgens Sanchez woningen van dissidenten binnendron gen, waarbij documenten en schrijfmachines in beslag zijn genomen. Bezetting Een Israëlische politieman ziet er op toe dat joodse bezetters zich snel verwijderen uit de woningen in de Arabische wijk van Jeruzalem. Gisterochtend vroeg trokken enige tientallen jo den voor zonsopgang met behulp van wapens en een aantal rechtse parlementsleden de wo ningen binnen en zetten de daar wonende Ara bische gezinnen letterlijk op straat. De bezetters zeiden de huizen te hebben betrokken met toe stemming van de regering. Minister van weten schap Yuval Neeman van de Tehiya-partij ver klaarde dat hij verheugd zou zijn als de bezet ting de voorgestelde vredesconferentie zou tor pederen. Een woordvoerder van minister van huisvesting Ariel Sharon liet zich ook in dergelij ke bewoordingen uit. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5