LEIDEN OMGEVING rros van huurders 4il grotere en ruurdere woning andeling door de wereld van het boek Petrusparochie geschokt door verduisteriijg 13 Station ontmanteld ïes voor 'Eiffeltoren-effect' bij overkapping Lakenhal Een cadeau van formaat L CcidócSouoont Ul!l f.1 tü jji j 1 'Ji L1™ j'J J -JDljW jd« Qowumt eidenaar doet ee aan tv-kwis [DEN Jeroen Boenders uit Leiden mee aan de nieuwe KRO-kwis Me- rein. Hij is op woensdagavond 16 ok- van kwart over tien tot kwart elf op televisie te zien. Boenders t vragen van algemene aard beant- irden, maar centraal staat toch het hem gekozen specialisme: de violist id Oistrach. Megabrein is de Neder- Ise versie van het BBC-programma termind. Deelnemers moeten in ronden van elk twee minuten zo mogelijk vragen beantwoorden, programma wordt gepresenteerd Erik van Muiswinkel. (Vervolg van voorpagina) door JOEP VAN ZEUL LEIDEN De omvangrijke ver duistering is bij de Leidse Petruspa rochie ingeslagen als een bom. Het geschokte kerkbestuur deed eergis teren aangifte, waarna de admini stratie door de politie in beslag is ge nomen voor onderzoek. De parochi anen zijn gisteravond laat door een brief op de hoogte gesteld van de fi nanciële put waarin de kerkge meenschap volstrekt onverwacht is geraakt. In de brief verklaren het kerkbestuur en pastoor Heijster 'ernstig geschokt' te zijn door de ontdekking. „We moeten onder ogen zien dat het parochievermogen waarschijnlijk verdwenen is, dat onze kerkgemeenschap armlastig geworden is", zo meldt de brief. In de parochiegemeenschap wordt aan geslagen gereageerd op het nieuws. Pastoor Heijster loopt daar in zijn brief alvast op vooruit en neemt aan dat de zaak „ernstige emoties" bij de parochianen oproept. „Wij zijn ons bewust dat het vertrouwen diep ge schokt is", schrijft hij in de brief, „Mogen we hopen dat we samen deze zware slag te boven zullen ko men. Wij blijven op u rekenen". Het uitzoeken van de administratie zal naar verwachting zeker enkele we ken vergen. Alle boeken van de af gelopen 25 jaar worden uitgespit door een team van de Leidse re cherche en een accoutant van de Centrale Recherche Informatie dienst. Politiewoordvoerder D. Gra- veland sluit niet uit dat de verduis tering veel meer omvat dan het tot nog toe ondekte gat van 'enkele ton nen', maar zegt daarover nu geen uitspraken te kunnen doen. Even min is het duidelijk over welke pe riode de fraude is gepleegd. Uit het onderzoek zal ook moeten blijken of de voormalige penning meester voor de fraude verantwoor delijk is. De toedracht is nog altijd volstrekt onduidelijk, nadat de be stuursleden van de kerk de hiaten in de boekhouding vorige maand op het spoor waren gekomen. Dat ge beurde nadat de oude penningmees ter zijn functie had overgedragen aan zijn opvolger. De St. Petrusparochie, die haar kerkgebouw heeft op de hoek van de Lorentzkade en de Lammen- schansweg, is door de malversaties zo goed als failliet. Het bisdom heeft op de hulproep van de de Leidse pa rochie besloten de lopende zaken fi nancieel af te handelen. DONDERDAG 10 OKTOBER 1991 Lezing over relatie tussen arts en patiënt LEIDEN 'De relatie tussen arts en patiënt'. Dat is het onderwerp van een lezing die prof. dr. E. Klip maandag oktober vanaf 19.30 uur houdt in zaal 1 van het gebouw Fysiologie van de universiteit aan de Was- senaarseweg 62 in Leiden. Maes is hoogleraar medi sche psychologie aan de Groningse universiteit. Zijn lezing maakt deel uit van een serie van Studium Ge nerale over gedrag, gezondheid en ziekte. Inbrekers actief in Oegstgeest OEGSTGEEST Twee huizen in Oegstgeest waren gisteravond het doelwit van inbrekers. Het ging om een woning aan de Kamphuislaan en een huis aan de Langevoort. De dieven wisten de woningen binnen te komen met behulp van een boor. De politie kon van morgen nog niet meedelen hoe groot de buit was. «TAL WONINGZOEKENDEN LICHT GESTEGEN krai •en toei de adVAN ZEUL enomer lN Veruit de mensen die een ement van een van lidse woningbouw- gingen bewonen, verhuizen naar een appartement of indanks de hogere listen. I jongste statistieken peer dan zeventig pro- v |n alle zelfstandig wo- huishoudens in Leiden >r voelt. Ruim twaalf van deze woningzoe- wil juist kleiner gaan I liefst met twee kamers tegelijk. al telt Leiden 10.857 zoekenden, tegen vorig .55. Van hen woont iets i__an helft niet in zelf- D1EK woonruimte, dat wil zonder eigen opgang. ;en 65-plussers zoeken er menslar andere huisvesting, .tornt vooral uit de leef- gorie van 18 tot 55 it deze groep blijken alleenstaanden op zoek euwe huisvesting: 506 Hl/V In vorig jaar. De twee- hem roorde persoonshuishoudens en gezin nen met kinderen vertonen een lichtere toename. Armslag Veel armslag om een duurde re, zelfstandige woonruimte te betrekken hebben veel Leide- naars niet. Van de mensen die nu met anderen in hetzelfde huis maar in aparte woon ruimten wonen, verdient ruim zestig procent minder van 2.450 gulden bruto per maand Van de mensen die wel zelf standig wonen is dat iets meer dan vijftig procent. De wacht lijst is waarschijnlijk mede dor de huurverhoging met 5'A pro cent eerder dit jaar minder in gekrompen dan verwacht. Dat lijkt zich te gaan herhalen als het kabinet besluit om volgend jaar opnieuw de huren te ver hogen met 5'/2 procent. In voorgaande jaren hield de re gering zich doorgaans aan een jaarlijkse verhoging met drie procent. Van alle woningzoekenden hebben er zo'n tien procent een medische indicatie. Grof weg komt dat neer op een stij ging met ongeveer vijftig men sen in vergelijking met vorig jaar: van 954 naar 1.011. De meesten van hen zoeken een benedenwoning of een ander type woning zonder trappen en liefst met lift, of een be schutte bejaardenwoning. De meeste woningzoekenden spreken zich uit voor een wo ning in de binnenstad. Vooral het noordelijke deel met De Camp, Marewijk, Pancras-Oost en -West, D'Oude Morsch, Noord vest, Havenwijk en Mo lenbuurt is populair. Het Bos- en Gasthuisdistrict is een goe de tweede, gevolgd door Pie- terswijk, Academiewijk en Le vendaal-Oost en -West. De voorkeur neemt geleidelijk af via Roodenburg, Stevenshof, De Kooi, De Mors, Merenwijk, de stationsbuurt en de omge ving van de Boerhaavelaan. Dit jaar stabiliseerde zich wel de verhouding tussen de niet- zelfstandige en wel zelfstandi ge huishoudens, nadat de laat ste groep de jaren daarvoor een sterke groei kende. Die stabilisatie vloeit onder meer voort uit het bouwbeleid in Leiden, waardoor voor zowel de eerste als voor de tweede groep extra woonruimte werd gerealiseerd. Afgelopen jaar kwamen er 2.223 wooneenhe den bij. Idoor RUDOLF KLEUN LEIDEN De 35.000 reizigers die dagelijks gebruik maken van het Leidse station kunnen er inmiddels niet meer om heen. Het station wordt gelei delijk om hen heen afgebro ken om uiteindelijk plaats te maken voor nieuwbouw. De afgelopen weken is er vol op gegraven in het stationsge bouw om de aanleg van de bredere passage onder de spo ren mogelijk te maken. Daar naast zal straks de Terwee- tunnel worden aangelegd voor openbaar vervoer. M. Wesseling, betrokken bij de bouwcoördinatie, vertelt dat daartoe de ruimte tussen de reizigers- en goederentunnel achter de loketten inmid dels is uitgegraven. Als gevolg daarvan zijn de tijdschriften kiosk en de toiletten verhuisd naar tijdelijke onderkomens voor het station. De passagier stunnel is nu maar voor de helft bruikbaar. De perrons twee en drie zijn daardoor maar via één trap bereikbaar. De sporen boven de toekomsti ge tunnel worden gestut. Als het graafwerk gereed is. volgt het aanleggen van de toekom stige tunnelvloer. Meer sporen Aan de achterkant van het station, bij het Terweepark. wordt ruimte gemaakt voor een nieuwe grote rijwielstal ling. Over die fietsenstalling heen komen twee nieuwe spo ren te lopen. Die uitbreiding hangt samen met de verdubbe ling van het spoor Leiden-Den Haag en met de komst mid denin het station van een doorgaande lijn voor snelle treinen die niet in Leiden stoppen. Ook de Hoge Snel heidstrein kan daarlangs het station passeren. Het duurt overigens nog tot medio 1995 voordat het nieu we station helemaal gereed is. In de tussentijd moet de ge meente de herinrichting van het Stationsplein ter hand ne men. Daar hoort onder andere de aanleg van tunnels bij waardoor het verkeer onder het plein door wordt afgewik keld. Drilboren De werkzaamheden aan het station die in juni begonnen liggen nu 'een of twee dagen' achter op schema. Die geringe Het Leidse station verandert meer en meer in een bouwput. Tegelijk moet het mogelijk blijven dat er dagelijks 35.000 reizigers gebruik van blijven maken. FOTO: WIM VAN NOORT achterstand zou onder andere zijn veroorzaakt door de vie ring van 3 Oktober. Articon, de projectontwikkelaar van de spoorwegen, had 2 en 3 okto ber als gewone werkdagen in gepland. Wesseling: „Dat is niet zo verwonderlijk voor een Utrechts bedrijf. Maar we heb ben het werk op 3 oktober toch maar helemaal stil laten leggen en op 2 oktober is eerder gestopt". Ook ontstond vertraging toen noodgedwon gen breekwerk met drilboren achter de loketten moest wor den stilgelegd. „De lokettisten konden de klanten niet meer verstaan. En andersom zal dat niet veel beter zijn geweest". DSE BOEKENZONDAG OP 20 OKTOBER LEIDEN Alle Leidse boek handels, antiquariaten, musea en prenthandels houden op zondag 20 oktober de eerste Leidse Boekenzondag. Op deze wordt een groot aantal ac tiviteiten georganiseerd die Leiden als boekenstad moeten ■profileren. Een programma boekje voor een wandeling door de stad met plattegrond is bij alle deelenemende hande laren en bij de VVV verkrijg baar. Een grote antiquarenbeurs van de Bond van Handelaren in Oude Boeken vindt plaats in de Pieterskerk. Boeken die normaliter niet le zien zijn worden gepresenteerd, er is een uitverkoop van klassieke boeken, er zijn taxateurs aan wezig, er wordt informatie ge geven over grafische technie ken en er zijn exposities op het gebied de esoterica en van boeken en prenten uit archie ven. Elders in de kerk wordt het boekbinden gedemon streerd, leest Anton Korteweg om twaalf uur voor uit eigen werk en geeft Eleonore Olden- burger een uur later uitleg over en een demonstratie van tarot. Het museum voor Volkenkun de richt op 20 oktober een spe ciale tentoonstelling in over de geschiedenis van de Japanse en Chinese boekdrukkunst. Een restaurateur zal eveneens aanwezig zijn voor het geven van adviezen. Museum De La kenhal toont oude Leidse drukken uit eigen bezit. Lezin gen worden ook georganiseerd rond thema's als „De anatomi sche atlas van Albinus en Wandelaar", in museum Boer- haave en „Lezen in Oud Egyp te" in het museum van Oudhe den. Bij de openbare biblio theek aan de Nieuwstraat wordt de jeugdtheaterproduk- tie „Zachtjes murmelt het pa pier" opgevoerd (14.00-15.30 Andere activiteiten zijn expo sities van schilderkunst uit Tanzania en van wetenschap pelijke boeken uit de zestiende en zeventiende eeuw, demon straties ambachtelijk drukken en een overzicht van recente lijk in Indonesië door de cen suur verboden literatuur Ter gelegenheid van de eerste editie van de boekenzondag geeft boekhandel Burgersdijk Niermans een vertaling uit van Piet Paaltjens gedicht Im mortelle XLIX dat voor de ge middelde Nederlander niet Rustige koopzondag De boekenzondag is naar verwachting de enige uit spatting van Leidse win keliers en handelaren op 20 oktober. Deze zondag is door de gemeente aange wezen als een van de vier koopzondagen die er elk jaar mogen worden gehou den. Alle winkeliers mo gen op deze zondagen hun deuren openen voor het kooplustig publiek Ge meentewoordvoerder De Mooij verwacht dat het volgende week zondag rustig zal blijven in de bin nenstad. Behalve de acti viteit van de boekenbran che zijn geen andere geza menlijke acties aangekon digd. Wasgoeddief weer actief in De Kooi LEIDEN In de Surinamestraat is na enkele maanden rust op nieuw een kledingdief bezig geweest. Bij een flatwoning ver dwenen twee rekken met wasgoed die aan het balkon waren ge hangen. De gedupeerde bewoners missen vier spijkerbroeken, twee trainingspakken en twee t-shirts. Eerder dit jaar sloegen kledingdieven meerdere malen hun slag op soortgelijke wijze. Cursussen in De Lakenhal leesbaar maar wel een opval lende verschijning in de boe kenkast zal zijn onder de titel Tenentlazoltlalixtli is het werkje vertaald in het Az teeks, in een uitgave met kleu ren die zijn geïnspireerd op het Azteekse rood. Vanaf vandaag ligt de folder met plattegrond bij alle deel nemers en bij de VVV. Telefo nisch kan informatie worden ingewonnen via 071-121067 of 071-143552. .tel voor de tijdelijke LK^'i •""ójjing volgt nadat iet idee van een per- orachtI kap —die 600.000 iu kosten was afge- E. Snelders (D66): Overkap ping niet tijdelijk. FOTO: TEJO RINGERS wezen De tijdelijke kap zou noodzakelijk zijn voor de ex positie over Rembrandt en Lievens die in december be gint in de Lakenhal. Y. van Baarle, hoofd van de directie cultuur, betoogde gis teren in de commissie onder wijs en cultuur dat die exposi tie naar schatting 40.000 bezoe kers zal trekken. „Dat bete kent 500 mensen per dag. Die komen niet in een constante stroom, maar met bussen. Ze moeten allemaal door dat klei ne deurtje van het museum. Je moet die mensen behoorlijk ontvangen. Bovendien is de constante tocht, die zonder de kap onstaat in het museum heel slecht voor de collectie. U weet niet wat u de Lakenhal aandoet zonder die kap". Vol gens wethouder H. Koek was het zonder de overkapping niet eens mogelijk de expositie te houden. De tijdelijke voorziening kost echter 120.000 gulden, waar van de leverancier, een kas- senbouwer, 20.000 gulden voor zijn rekening wil nemen. De gemeente wil de resterende ton betalen uit een meevaller van 53.000 gulden die over bleef na aanschaf van luchtbe- handelingsapparatuur en uit het onderhoudsfonds van het museum. Gehoopt wordt dat het onderhoudsfonds weer wat kan worden aangevuld als met de Rembrandt-expositie winst wordt gemaakt. De kap zou bovendien kunnen worden op geslagen en later opnieuw ge bruikt of worden verkocht na de expositie. Snelders stond gisteravond niet alleen met zijn twijfel over de uitgaaf. Hij sprak ech ter nog geen definitief nee uit. VVD'er A Geertsema deed dat wel. Hij betoogde dat de collectie van het museum ver paupert. Het geld kan dan be ter worden besteed aan restau ratie van schilderijen. Ook T. van Houten (SP), deelde die mening. R. van Schreven (Groen Links). H. Kruijt (CDA) schaarden zich wel ach ter het voorstel. De PvdA wil de zich net als D66 nog bera den. Y. van Baarle: Museumbezoe kers behoorlijk ontvangen FOTO: SP Schildersplein In samenhang met de Rem brandt-expositie wil de ge meente haast maken met de inrichting van het Schilders plein, tegenover de plek waar Rembrandt is geboren in de Weddesteeg. Het plan daar voor vergt drie ton. Behalve de inrichting wordt daarvan ook een kunstwerk van Guus Bayards uitgevoerd. Het plan heeft een lange geschiedenis Het kon steeds niet uitgevoerd worden vanwege uiteenlopen de werkzaamheden in het ge bied, zoals de restauratie van de Witte Poortkazerne. Bay ards paste zijn kunstwerk in de loop der tijd ook een aantal keren aan. Hoewel verschillende commis sieleden hun twijfels hadden over de kosten en de wijze van financieren, schaarde zich niettemin een meerderheid achter dit plan. VVD'er Geert sema had zijn bedenkingen over de haast waarmee de uit voering ter hand wordt geno men. Het betoog van A. van de Ree van de directie cultuur over toeristen die op het plein tje kunnen mijmeren over de grote schilder die daar vlakbij was geboren, kon hem niet overtuigen. LEIDEN Stedelijk museum De Lakenhal is ook dit seizoen weer het decor van een aantal cursussen. Op 21 oktober begint een cursus 'ikonologie', op 20 januari 'antiek en stijlkennis', op 27 april 'architectuur van Leiden'. De cursussen worden ver zorgd door het Kunsthistorisch Centrum Amsterdam, inlichtin gen via tel. 020-6265490. Gastvrouw restaurant Lisse beste gastheer BORNE Bij de Culinaire Show Twente in de Evenemen tenhal in Borne heeft M. van der Linden een prijs gewon nen De gastvrouw van het Lissese restaurant Le Coq d'Or eindigde als eerste in de categorie Gastheerschap voor deel nemers tot 24 jaar. Het kampioenschap in Borne werd giste ren gehouden. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Li Voorl.: I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Straat: I Postcode/plaats: I Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: I Naam: I Straat: I Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar de I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13