WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 30.00 34.50 11.80 Het grote verschil tussen de Rabobank en andere banken? De Rabobank is een coöperatieve bank en heeft daardoor een volstrekt afwijkende doelstelling en structuur. Ons doel is niet het maken van een zo hoog mogelijke winst, maar het verstrekken van financieringen aan ondernemers tegen lage rentetarieven en gunstige voorwaarden. Natuurlijk maakt ook de Rabobank winst. Alleen is winst bij ons geen doel op zich, maar middel. De winst die we maken, wordt toegevoegd aan het eigen vermogen. Het eigen vermogen dient als een soort 'buffer', die de bank beschermt tegen risico's en die zodoende de conti nuïteit van onze dienstverlening op timaal garandeert. Alles wat de Rabobank meer verdient dan voor deze buffer nodig is, komt rechtstreeks ten goede aan de rentetarieven voor bedrijfsleningen en-kredieten. In 1990 ging dat om 'n bedrag van meer dan 100 miljoen gulden. Als kredietcoöperatie kennen we namelijk geen aandeelhouders die op dividend zitten te wachten. Ook onze structuur is anders dan die van andere banken. De Rabobank bestaat uit zo'n 800 zelfstandige banken, met in totaal meer dan 2000 kantoren. De lokale Rabobank is er niet voor zichzelf, maar vooral voor de ondernemers die er geld lenen. Of beter gezegd: van de ondernemers die er geld lenen. Want die ondernemers zijn niet alleen klant, maar zijn tegelijkertijd lid van hun Rabobank. Uit en door deze leden wordt een bestuur gekozen, dat het beleid van de bank bepaalt. Het beleid is er altijd op gericht de leentarieven zo laag mogelijk te houden, volgens de statutaire doelstelling die voor elke lokale Rabobank geldt. Rabobank. Aangenaam. Hoe laag zijn die tarieven eigenlijk? In de regel bevinden zij zich dicht in de buurt van het tarief waarvoor een grote en solide debiteur als de Nederlandse staat geld leent. Lager kan bijna niet. Over de afgelopen jaren heeft de Rabobank leden/ ondernemers gefinancierd tegen een rente die varieerde van maar 0 tot 0,75 procent boven dit tarief. We hebben het dan over de variabele lening, ons belangrijkste financieringsprodukt. Door onze leidende positie in de bedrijvenmarkt heeft dit scherpe tarievenbeleid een drukkend effect op de financieringstarieven in het algemeen. Dat komt uiteindelijk aan alle ondernemers ten goede. De Rabobank rentetarieven zijn overigens gebaseerd op een advies van Rabobank Nederland. Regelmatig hanteren plaatselijke Rabo- banken nog lagere tarieven, omdat men het zich lokaal kan permitteren de leden/ondernemers op deze wijze extra voordeel te bieden. Maar het gaat niet alleen om 'n zo laag mogelijke rente. Ook de houding, die de bank aanneemt als een onder nemer onverhoopt tegenslag ondervindt, is belangrijk. In moeilijke tijden blijven wij als kredietcoöperatie achter onze leden staan. Wij doen er alles aan om de onder nemer er doorheen te helpen. Dat wil niet zeggen, dat we bedrijven die echt geen perspectief meer hebben, kunnen blijven financieren. Want dat dient geen enkel belang, ook niet het belang van de betrokken ondernemer. Om dit soort situaties te voorkomen, wordt elke kredietaanvraag zeer zorgvuldig bekeken. We zijn als Rabobank tenslotte geïnteresseerd in 'n langdurige relatie, niet in een snelle deal. EaMaakQ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9