Block toont berouw over beleid bij Air Holland Laatste 'vrije jongen' Nederlandse luchtvaart ECONOMIE Center Pares komt terug op de beurs Zuivelconcern Frico Domo schrapt vijfhonderd banen Bonden teleurgesteld in Digital en Philips Pleidooi kortere reistijden slachtvee EeidaeGoivumt WOENSDAG 9 OKTOBER 1! Benzine goedkoper, diesel en lpg duurder ROTTERDAM Benzine wordt morgen twee cent per liter goedkoper. De liter- prijs voor diesel wordt daarentegen 2,6 cent duurder, terwijl lpg met twee cent per liter omhoog gaat, aldus marktleider Shell. De adviesprijs (zelftank) voor su per wordt 2,02 gulden, voor super plus loodvrij 1,90 gulden, voor euro loodvrij 1,86 gulden en voor diesel 1,212 gulden per liter. Ook de Novok, de organisatie van vrije pomphouders gaat gelijktijdig mee met de prijsschommelingen voor benzine en diesel in die gelijk zijn aan die van Shell. De Novok verhoogt even eens de literprijs voor autogas met twee cent per liter, maar rekent pas morgen 55,9 cent. BK Gas heeft dat vandaag al gedaan. 'TROPICAN A' NOG STEEDS TE KOOP ROTTERDAM De exploitant van luxe bungalowparken Cen ter Pares komt via een achterdeur weer terug naar de Amsterdamse beurs. Op 11 oktober vindt in Am sterdam de introduktie plaats van gewone aandelen Scottish Newcastle, de huidige eigenaar van Cen ter Pares. Nieuwe aandeel houders worden behalve deelgenoot in Center Pares mede-eigenaar van belang rijke activiteiten van dit Britse concern in de horeca en de bierproduktie. Brian Stewart van Scottish zei gis teren tijdens een bezoek aan Nederland de notering in Amsterdam te zien als een belangrijke stap in de voort gaande expansie van zijn groep op de Europese markt. Center Pares richt zich op het aanbieden van korte luxe vakanties. Daarom be staan al geruime tijd plan nen het tropische zwembad Tropicana in Rotterdam, dat zich met dagrecreatie bezig houdt, af te stoten. Tot op heden is het echter niet ge lukt hiervoor een koper te vinden. Getracht wordt het verliesgevende project eerst weer gezond te maken, waarna alsnog naar een ge gadigde wordt gezocht. Toen Scottish in 1989 de meerderheid van de aande len verwierf van oprichter Piet Derksen, zei zij niet van plan te zijn binnen drie jaar een bod op de rest van het kapitaal uit te brengen. De Schotten vergrootten ge leidelijk hun belang in het Nederlandse bedrijf en brachten toen in 1990 toch een bod op de resterende aandelen uit. Een groep oude aandeelhouders wil Center Pares en Scottish nu voor de rechter dagen om dat zij zich gedupeerd voe len door deze handelswijze. De eerste koers van de aan delen Scottish in Amster dam zal zijn gebaseerd op de koers in Londen, die on gerekend nu rond de 14 ligt. Midway ingelijfd door Northwest NEW YORK De Amerikaan- se luchtvaartmaatschappij Nort hwest Airlines, waarin KLM een belang heeft van twintig procent, gaat de bezittingen van de in surcéance van betaling verkerende branchegenoot Mid way overnemen voor 174,7 mil joen dollar. Dat heeft Northwest vanmorgen laten weten. Gisteravond bood Northwest nog 170 miljoen dol lar. De schuldeisers, de faillisse- mentsrechter en Northwest zijn later een iets hoger bedrag over eengekomen. Noteringen van woensdag 9 oktober 1991 (tot 10:50 uur) AMSTERDAM „Ik zal nimmer ontkennen dat ik gedurende de periode dat wij samen aan dit enige echte onafhankelijke be drijf hebben gewerkt, be paalde fouten heb ge maakt in de inschatting van omstandigheden", schrijft John Block, de ge wezen directeur-oprichter van de in uitstel van beta ling verkerende lucht vaartmaatschappij Air Holland in een brief aan zijn personeel. De brief is van 3 oktober, maar is nu pas in de openbaarheid gebracht. „Het doek is gevallen. Ook ik ben daarover bijzonder aange slagen, omdat ik zozeer had gehoopt dat de fouten welke in het verleden zijn gemaakt nog op korte termijn zouden kun nen worden weggewerkt", al dus Block. Het is zijn eerste le vensteken sinds hij vrijdaga vond 27 september de eer aan zichzelf hield en als directeur ontslag nam. Block stapte op toen de com missarissen van Air Holland hem buiten onderhandelingen met de touroperators wilden houden. Uiteindelijk slaagden ook de commissarissen er zon dagavond 29 september niet in tot een vergelijk te komen met touroperator Holland Interna tional. Daardoor zouden tour operators gezamenlijk het ko mende winter- en zomersei zoen minder vliegtuigstoelen boeken bij Air Holland dan was voorzien in het reddings plan. Daarop haakten ook de financiers af. „Kaartenhuis" Door het ontbreken van 70.000 stoelreserveringen viel het „kaartenhuis" Air Holland in elkaar, zoals interim-directeur A.R. Marx het verwoordde. Block: „Door mij buiten de dis cussie te houden, hebben de commissarissen een beslissing genomen die uiteindelijk he laas niet de beste voor Air AMSTERDAM Hoe heet de volgende lucht vaartmaatschappij van John Block (63)? De afge treden directeur-oprichter van Air Holland was bezig aan zijn derde grote on derneming, Jetstar Hol land, waarmee hij in de jaren zeventig een come back voorbereidde, het tussentijds kweken van avocado's even buiten be schouwing gelaten. Block was als directeur van Air Holland de laatste echte 'vrije jongen' in de Nederland se luchtvaart, de tegenhanger van Martin Schroder, met wie hij na de Tweede Wereldoor log aan de wieg stond van Martin's Air Charters, later Martinair Holland. Luchtre ders zijn dominante persoon lijkheden; dat brengt de aard van het werk met zich mee. Twee kapiteins op de brug ging niet en, zoais dat dan heet, door verschil van zake lijk inzicht scheidden de we gen van Block en Schroder zich - perscommuniquéjargon John Block: „Door mij buiten de discussie te houden, hebben de commissarissen een beslissing genomen, die uiteindelijk helaas niet de beste voor Air Holland en ons allen blijkt te zijn geweest. FOTO: DIJKSTRA Holland en ons allen blijkt te zijn geweest. Met mijn ruim dertigjarige ervaring op het gebied van de Nederlandse charterluchtvaart ben ik na melijk van mening dat mijn aanwezigheid op 28 en 29 sep tember jongstleden zeker had kunnen leiden tot een aan vaardbare oplossing van deze laatste hindernis voor Air Hol land. Zelfs het afhaken van één van onze grootste tour operators had dan niet tot dit voor ons allen zo dramatische gevolg hoeven te leiden. Daar voor heb ik teveel kennis van zaken". Block bedankt het personeel voorts voor de inzet: „Aan het eind van deze laatste brief die ik- als „oude baa^" nog schjjijf, knallende ruzie tussen twee te grote ego's voor een te kleine directiekamer. Opvliegend Toch heeft de weg die Block is gegaan, zijn eigen weg, veel te maken met zijn impulsieve, opvliegende karakter. Zijn ex plosies van zakelijke creativi teit waren tegelijkertijd zijn sterke en zijn zwakke kant. Block pakte kansen als geen ander, zeggen mensen in de top van het Nederlandse luchtvaartwereldje. In de jaren zestig keerden DC-6-en van Block's Transavia Holland met kogelgaten in de romp terug uit Biafra. Transavia Holland was de maatschappij, waarmee hij de strijd aanbond met zijn voormalige compagnon Schro der. Block kocht daarna goed koop een partij tweedehands Caravelles en liet de Neder landse toerist kennismaken met jetservice. Block wilde al les zelf doen. In de media was hij met zijn gekruide uitspra ken vaak de smaakmaker die foeterde op de gevestigde be langen, waaraan Schroder zich volgens hem had verkocht. Blocks tragiek is dat een suc cesrijk zakelijk initiatief vroeg of laat altijd wordt opgeëist door grote gevestigde zakelijke belangen. Schroder kan daar mee leven, Block niet. Cowboymentaliteit Een KPMG-accountant, wars van Blocks cowboymentaliteit, kraakte de directievoering af. De directie (Block) zou zich te veel met allerlei futiele zaken bemoeien en te weinig met de grote lijnen en het ontbrak Air Holland volgens KPMG aan strategie. Met de grote lijnen mocht Block zich de laatste tijd overigens al niet eens meer bemoeien. In het kader van de overlevingsstrijd werd hij buiten bepaalde zaken ge houden. Block is op zijn best als hij de gevestigde belangen in de Ne derlandse luchtvaart kan tar ten, zoals hij aanvankelijk ook deed met de oprichting van Air Holland. Air Holland is nu zelf een gevestigd belang ge worden, onder meer van de touroperators die er belang bij hebben dat er behalve de door de KLM gecontroleerde maat schappijen Transavia en Mar tinair een tweede aanbieder op de Nederlandse markt voor vliegtuigstoelen voor vakan tiegangers bestaat, maar ook van de banken en de grote aandeelhouders. 1,950 ital.llre (10.000) 1,56 jap.yen (10.000) 5,60 joeg.din.t/m 1" LEEUWARDEN Bij het noordelijk zuivelcon cern Friesland Frico Domo worden ruim vijf honderd banen geschrapt als onderdeel van een om vangrijke reorganisatie. Het bedrijf kondigt aan een 'nieuwe koers' te gaan varen, waarin een meer mar ktged reven opstel ling' de boventoon moet De hoofddirectie heeft de staf van de coöperatie en de vak bonden inmiddels ingelicht over de op handen zijnde reor ganisatie. De belangrijkste veranderingen worden door gevoerd bij de divisies Kaas en Consumenten Produkten West-Europa. Bij de afdeling Kaas moeten 350 arbeidsplaat sen verdwijnen. Tevens zal een aantal onderdelen van de divisie worden gesloten. Van de acht kaasfabrieken moeten er een of twee dicht. Ook zal het aantal opslag- en distribu tie-locaties verminderen. Waar de klappen zullen vallen, is volgens de directie nu nog niet te zeggen. Dat zal mede onder deel uitmaken van de gesprek ken met de betrokken partijen waaronder de bonden. Bij de afdeling Consumenten Produkten moeten 150 banen verdwijnen, waarbij geen be drijven gesloten worden. Naast de afslankingsoperatie stelt de directie een groot aantal inves teringen in het vooruitzicht, die, zoals de bedrijfsleiding zegt „de strategie voor de rest van de jaren negentig moeten bepalen." In een toelichting zegt woordvoerder E. J. Nieu- wenhuis dat bij het schrappen van arbeidsplaatsen gedwon gen ontslagen waarschijnlijk niet zijn te vermijden. „Wij zijn gehouden aan eerdere af spraken met de bonden dat er geen mensen mensen gedwon gen het bedrijf verlaten." Districtsbestuurder Dick Hei- nen van de Voedingsbond FNV noemt de aangekondigde reorganisatie bij Friesland Fri co Domo 'bemoedigend'. „De plannen die er nu liggen zijn klaarblijkelijk een trendbreuk met het verleden. De vorige directie richtte zich altijd op de produktie van bulkgoede ren. Nu komt men meer tege moet aan de vraag van de markt. En dat is een zaak, waar wij als bonden al jaren op hebben aangedrongen." Heinen is terughoudend over de gevolgen voor de werkgele genheid. „Gedwongen ontsla gen zijn voor ons onaanvaard baar. Daarover hebben we een jaar geleden nog toezeggingen gehad. Het verlies van banen zal door ons worden afgezet tegen de inhoud van de plan nen." GOUD Nieuw Vorige Z VER onbewerkt 21600 - 22200 21470 - 22070 onbewerkt bewerkt 23800 Opgave: Df1|thout, A'dam 07/10 08/10 consedison allied signal 35 36 ^ons nf 9a am brands 42 42» du P0"1 amencantel 36» 37 f"™ asareoine 25 244. belNehem 14» 15'/. I"*' boeino 48 48 gen motors canpac 17 genlpublic chevron cor 74 74». 9"*<nch Chrysler 10 10». j£"£L emeorp 13 13'/. hevrtett-pac 40 kim 43% 43% merek ine 59% 60 mobil corp 31 30 royal dutch 67% 67 santa te 38% 38% sears roeb 25% 25 texaco 45 44 unilever nv 41 43 utd technol 47% 47 westingh el Medewerkers van'zuivelonderneming Friesland gistermiddag in de kantine waar zij over de reorga nisatieplannen werden ingelicht. FOTO: ANP DEN HAAG/APEL DOORN De vakbonden zijn hevig teleurgesteld in Digital Equipment Corpo ration en Philips in ver band met de overname door het Amerikaanse concern van het grootste deel van de divisie infor matiesystemen van het Eindhovense elektronica bedrijf met vestigingen in Den Haag en Apeldoorn. Bestuurders van de Industrie bonden FNV en CNV hebben dat gisteren gezegd na afloop van een laatste overleg met Philips en Digital voordat de overname een feit is. „We houden er een nare smaak aan over, ook in de richting van Philips. Het personeel wordt zomaar gedumpt", aldus be stuurder P.van Emmenes van de Industriebvond FNV. Digital stelt zich op het stand punt dat de bonden een even tuele overgangsregeling moeten afspreken met Philips. De bonden daarentegen vin den dat ze met de nieuwe werkgever Digital afspraken moeten kunnen maken over arbeidsvoorwaarden, organisa tiestructuur en dergelijke. Bij de overneming zijn in Neder land 1.700 werknemers be trokken. De bonden eisten van Philips en Digital aanvanke lijk garanties met betrekking tot de werkgelegenheid, de ar beidsvoorwaarden en de vesti gingsplaatsen. Nu al is duide lijk dat na de overname het aantal arbeidsplaatsen zal ver minderen. Digital heeft de bonden voor gehouden dat daarover met het plaatselijke management overleg kan worden gevoerd. De ondernemingsraden van de verschillende vestigingen van de Philips divisie staan positief tegenover de overneming. BRUSSEL De Eurogroup for animal welfare, een overkoepe lende organisatie waarvan ook de Nederlandse dierenbescher ming deel uitmaakt, heeft gisteren via een petitie geprotesteerd tegen het lange-afstandstransport van slachtvee. De petitie, die werd aangeboden aan de Nederlandse landbouwattaché L. Lo- mans in Brussel, is voorzien van twee miljoen hantekeningen. Lomans nam haar in ontvangst namens de Nederlands minister Bukman, voorzitter van de Europese raad van landbouwminis ters. Duizenden dieren worden volgens de organisaties dagelijks onder afschuwelijke omstandigheden door Europa vervoerd. Ze arriveren uitgeput in de slachthuizen en sterven soms onderweg, aldus de petitie. De organisaties eisen regels die hier paal en perk aan stellen. Ze vinden dat er maximum reistijden voor slachtvee moeten komen. Licht herstel aandelenmarkt AMSTERDAM De aande lenmarkt lag er gisteren wat beter bij dan de afgelopen paar dagen. Een licht technisch herstel in een dunne markt was goed voor een reeks hoge re prijzen, waarbij de hoofd fondsen KLM, Philips, KNP en Akzo, en de lokale waarden Ra vast, Van der Hoop, Verto en Van Melle voor in de rij stonden. Van de internationale aande len werd KLM tegen oplopen de prijzen uit de markt ge haald. Het luchtvaartaandeel won bijna 4 procent of 1,20 op 32,50. Philips werd zes dubbeltjes duurder op 34 en KNP was 1,20 in herstel op f 44,50. De chemiewaarden hadden eveneens een goede dag. DSM won 1,30 op 102,70 en Akzo ging 1,20 vooruit naar f 117. Koninklij ke Olie boerde eveneens niet kwaad met ƒ1,30 vooruitgang op 153. Op de lokale markt was het onroerend-goedfonds Ravast in trek. De koers klom ruim 8 procent of 2,50 naar 32,50. Van der Hoop Effectenbank mocht 0,50 omhoog 7,50 en Verto werd belej ƒ1,10 meer waard op ƒ3 Norit herstelde 0,o0 27,70. Daarentegen bleefi dicopharma ziek. Na de a lating van bijna ƒ3 op ni dag waren geen medic) beschikbaar om de patiëij te kalefateren. De prijs da met nog 1,30 tot f 21,50.1 Op de parallelmarkt ma de zaak van de cocaïne ii snoepjes van Van Mell Brazilië geen indruk. De nige stukken die nog o beurs circuleren, werden oplopend verhandeld. Melle kreeg er bijna 5 pr< of 24 bij op f 519. Belang factor is hierbij de aansta splitsing van de aandelen Op de obligatiemarkt v grote omzetten: in totaal voor 1,9 miljard verhan Daarbij nam de 8,5 pr< staatslening 1991/2006 miljoen voor haar reke De aandelenomzet bleef 536 miljoen aan de pi kant. Op de optiebeurs w( 42.000 contracten verhat met de nadruk op puto Hoogovens werd druk vei deldmet 5600 contracten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8