iclatie Israël- VS vol rritatie en wantrouwen Met veldgeschut in de file n NAVO: binnen twee jaar verwijdering kernwapens "APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN er ïgicbcSomant BUITENLAND WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 inecker blijft ;h in Moskou tOU Moskou en Bonn zijn ingekomen dat de voormalige en partijleider van de DDR |Honecker voorlopig in Mos- 'iijft, zo meldt de Duitse krant Vandaag. Bild, dat welinge- kringen in Moskou citeert, 1 dat de Duitse minister van Hlandse zaken, Hans-Dietrich ]her, en zijn Sovjet-collega Ipankin, deze afspraak vorige hebben gemaakt. Honecker j in Duitsland gezocht wegens in verband met het schiet- j aan de voormalige Duitse Irak werkte aan produktie waterstofbom NEW YORK Irak trachtte naast atoombommen tevens een waterstofbom te produceren, zo heeft Hans Blix, secretaris-generaal van het Internatio nale Atoom Energie Agentschap (IAEA), gisteren tegenover de VN-Veiligheidsraad verklaard. Blix maakte bekend dat een IAEA-missie in Irak de hand heeft weten te leggen op documenten waar uit blijkt dat Baghdad streefde naar „de produktie van lithium-6". Het zou daarbij gaan om ongeveer honderd kilo. Dit materiaal is uitsluitend nuttig voor de vervaardiging van thermo-nucleaire kernkoppen, zoals bij een waterstofbom. Onder toezicht van de VN-missie heeft Irak zijn superka non vernietigd, dat overigens nooit is gebruikt. Irak beschikte over genoeg onderdelen om in to taal vijf superkanonnen in elkaar te zetten. Opmars malaria onrustbarend WASHINGTON Malaria is in opmars en steeds moeilij ker in toom te houden. Uit een een Amerikaans onder zoeksrapport dat gisteren verscheen blijkt, dat de vooruit zichten voor de beheersing van malaria onrustbarend zijn. Volgens een studie van het Institute of Medicine is in veel gebieden waar biina een einde was gemaakt aan de over brenging van malaria de ziekte teruggekeerd en overstijgt soms eerder waargenomen aantallen ziektegevallen. De af gelopen twintig jaar blijken pogingen om malaria onder controle te krijgen steeds minder succes Dat komt omdat de parasiet die de ziekte veroorzaakt steeds resistenter is geworden tegen medicijnen en omdat de muskieten die de ziekte verspreiden minder gevoelig zijn geworden voor insekticiden. Er zijn vandaag de dag minder instrumenten voorhanden dan twintig jaar geleden om malaria in te dammen. In de tropen, waar de ziekte voorkomt, was malaria bijna onder controle, maar is er nu hevig teruggekeerd. Gorbatsjov was te bescheiden MOSKOU De Pravda heeft gisteren kri tiek geuit op Sovjetpresident Michail Gorba tsjov. Volgens de krant had Gorbatsjov speci fieke economische hulp aan het Westen moeten vragen als tegemoetkoming voor zijn ontwapeningsvoorstellen. Volgens de Pravda hebben de voorstellen zeer ernstige gevolgen voor de Sovjet-economie, terwijl het een „aanzienlijke bijdrage is aan de bouw van een versterkte universele vrede". De Pravda ver welkomt wel de voorstellen van Gorbatsjov zaterdag, over de afschaffing van tactische kernwapens en de vermindering van strate gische kernwapens. Met de voorstellen wordt „de val erkend van het totalitarisme dat ge baseerd was op overbewapening". OAS wil handelsembargo instellen tegen Haïti PORT-AU-PRINCE De Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) wil dat de Haïtiaanse tegoeden worden bevroren en een handelsembargo tegen het land wordt ingesteld, dat echter geen betrekking moet hebben op humanitaire hulp. De OAS heeft de installatie van opperrechter Joseph Nerette als inte rimpresident van Haiti scherp veroordeeld. Nerette, in rang de derde rechter van het twaalf leden tellende hooggerechtshof, werd maandag voorgedragen nadat soldaten het parlement hadden bestormd en de afgevaardigden hadden gedwongen de kandidatuur van Nerette te steunen. De 67-jarige Nerette heeft de reputatie een integer rechter te zijn. Tot op heden hield hij zich verre van de politiek. Nerette verwees in zijn inaugurele rede niet specifiek naar de omstandigheden waaronder hij aan de macht kwam. Wel viel uit zijn woorden op te maken dat hij de staatsgreep afkeurde en zei hij dat Haïti zich niet kan afke ren van „de stromingen van democratie over de aardbol". chap. een hi steem f-Y WERKMAN ven. H durenrjzALEM Hoe was c^karv^k weer toen James het TNr' de Amerikaanse ster van buitenlandse vaaraaP. acht maanden ge- v00r het eerst met van TI vredesvoorstellen j het Midden-Oosten kan dferuzalem aankwam? veel t lopers, aardbeienijs n voor r„ v itionelf koelkast van zijn ho- BehaHite en het ereburger- st of p van een stadje in het syhoorden. idere de o ijsvor»usiast en vereerd waren opsparaëliërs met dit eerste, hefische' bezoek! Want Un- de ge>m, zo dachten ze, zou na gegfiterende overwinning op erwerkm Husayn nu ook de ioor msche landen aan de ha- uist eitaar de onderhandelings- [egeverglepen en ze vrede laten •ekkinjn met de joodse staat. heel wat veranderd in- op do Baker, die volgende 35 voor de achtste keer in door g-aëlische hoofdstad wordt ntal geacht, zal zeker nog over n verlpde loper mogen lopen, igt in 1 hij zal er ook verstandig per jadoen onderweg vanhet ;ggen veld de raampjes van zijn ïrstaat te sluiten. Want de rotte hten tn zullen, net als vorige olledig ditr aar kaï ai voor |r vjfflliaanse ibeek. j j odemakers ter; ARMON AAN Si si, petje af. De daagt er op elegante wijze n in deze week van 'sfila- •ftewel défilés twee keer how de stelen, de andere eriode als accessoires hoofdza- portersk petjes ten tonele. We edenerjen het over respectieve- en mide heer Versace en de iTrussardi. orden zelf getekende zijden ent dafc met thema's als ballet, antieke Medusa-hoof- de wbf de madonna's van iko- tgebied liggen Gianni Versace is spreker aan het hart dan zijn antie, )re creaties. Reden voor Comm om zijn ontwerpen we- 1S vo<£undig te maken, nog zijn défilé eind deze 60 prd Zijn fraaie en lang niet ers he^e optrekje in de Via 1) was decor van de 'voor- jière'; een decor dat ge nt bez werd met tientallen ver- 5 profe torso's waarover zijn 'eizen jderachtige chemisiers ge- hun e^erd waren. Daartussen ngeveeri 's werelds knapste mo- bus |n die zijn nieuwigheden, n- ronder hoogwaterbroeken i wijde pijpen en jeans in Mietjes. trussardi krijg je steevast tidruk dat de wereld uit- VlScfnd bevolkt wordt door i en gelukkige lieden. De i cassettedeuren achter de talk zwaaien open en in deurgat verschijnt een e Veréjke schoonheid in een '94 jneblauw of wijnrood sue- derlan^1 maand, ongetwijfeld weer rondvliegen. De aanvankelijke opwinding heeft aan de vooravond van de vredesconferentie voor het Midden-Oosten plaats gemaakt voor irritatie en wantrouwen. Een Israëlische krant sprak van „aanranding bij daglicht", bij de vermelding dat James Baker Israël - oh schande! - niet eens het vetorecht geeft over de namen van Palestijnse vertegenwoordigers bij de ver wachte vredesbesprekingen. En niet lang geleden noemde een van Israëls ministers, de ultra-rechtse Rehavem Zeevi, de Amerikaanse president Bush zelfs een antisemiet. Stoppen Vanwaar die ommekeer? In die afgelopen acht maanden heeft Israël pijnlijk moeten ondervinden dat Uncle Sam niet meer de alles-door-de- vingers-ziende vriend van de joodse staat is. Sterker nog, er is voor het eerst sinds tiental len jaren zelfs sprake van een ernstige crisis tussen Israël en de Verenigde Staten. Was hington besloot onlangs Israël voorlopig niet de bankgaran ties te verlenen die het land nodig heeft voor het lenen van tien miljard dollar voor de op vang van Russische immigran ten. En het is niet eens achter de schermen, maar gewoon hardop gezegd: eerst stoppen Baker weer naar Midden-Oosten WASHINGTON De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, reist komend weekeinde op nieuw naar het Midden-Oosten om te proberen een Ara- bisch-Israëlische vredesconferentie van de grond te krijgen. Woordvoerster Margaret Tutweiler van het ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteren bekend dat Baker op zijn reis Israël, Egypte, Syrië en Jordanië aan zal doen en ook een ontmoeting zal hebben met Palestijnse vertegen woordigers. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Amr Moussa, verwierp gisteren het Israëlische regerings standpunt „in vorm en inhoud". De Israëlische regering wijst het principe van land voor vrede af en staat erop staat dat het Arabische en het Israëlische deel van Jeruzalem sa men de hoofdstad van Israël blijven vormen. met de bouw van joodse ne derzettingen in bezet gebied. Dan zien we wel verder. Nu met het wegvallen van de Sovjetunie als supermacht, Amerika de onbetwiste politie man in het Midden-Oosten kan spelen, is Israëls comforta bele positie van strategisch bondgenoot danig aangetast. En nu ook president Bush on der de Amerikaanse kiezers zo populair is, dat hij de joodse stem in zijn land nauwelijks nodig heeft voor zijn herver kiezing, moet Jeruzalem pijn lijk ervaren dat het met de blinde Amerikaanse steun af gelopen is. Baker heeft in de afgelopen maanden dan ook niet geschroomd de Israëliërs met de neus op de harde feiten te drukken: Vrede is mogelijk maar dan wel in ruil voor be zet gebied. Premier Yitzhak Shamir, die gevangen zit in zijn eigen Groot-Israël dogma's, wenst zoiets zeker niet van de Ame rikanen te horen. Het bezorgt hem slapeloze nachten, zeker nu Baker volgende week de uitnodigingen voor de vredes conferentie op zak heeft, waarmee voor Israël het uur van de waarheid is aangebro ken. Want de vrede, het grootste goed, is hier het slachtoffer van de ideologie. Het piespaal- tje van het machtsspel. Het be angstigende vooruitzicht, dat niet alleen frustraties, maar ook rotte eieren betekent. Band voor brand Twee gemaskerde Palestijnse activisten rollen bij Jenin op de bezette Westelijke Jordaanoever een vrachtwagenband. De band is bestemd voor banden die gisteren werden gesticht uit protest tij dens de herdenking van het bloedbad van een jaar geleden in Jerusalem. Daarbij sneuvelden 17 Palestijnen. FOTO: AP BRUSSEL De NAVO zal waarschijnlijk minder dan twee jaar nodig heb ben voor het afvoeren van het bestaande arsenaal kernraketten en -grana ten, waartoe onlangs is besloten. Een hoge NAVO-functionaris ver klaarde gisteren dat het nog niet duidelijk is hoe snel de afvoer van atoom bommen uit Europa plaats De vermindering van het aan tal uit vliegtuigen afgeworpen bommen zou verder gaan dan de reducties die de Ameri kaanse president George Bush heeft aangekondigd met be trekking tot de terugtrekking uit Europa van alle nucleaire artilleriegranaten en koppen voor de verouderde Lance-ra- ket. De NAVO heeft 88 Lance- raketten met ongeveer 700 atoomkoppen. De raket, die een bereik heeft van 120 kilo meter en dus alleen doelen in de nu gedemocratiseerde Oost- europese landen kan raken, zou in 1995 van de sterkte af gevoerd worden. De NAVO heeft in Europa ook ongeveer 1200 tot 1600 nucleaire artille riegranaten. „Met de vermin dering van de artillerie en de Lance neemt onze huidige voorraad met ongeveer 50 pro cent af", zo verklaarde de zegsman, die er aan toevoegde dat de alliantie van plan is om „aanzienlijke verminderin gen" door te voeren bij de nu cleaire bommen voor vliegtui gen die in staat zijn om con ventionele zowel als nucleaire bommen te vervoeren. Een andere zegsman zei dat de voorraad aan nucleaire bom men, die door deskundigen wordt geschat op zo'n 1400, waarschijnlijk met de helft verminderd zal worden. De NAVO-ministers zullen tijdens hun gesprek over strategie in Sicilië op 17 en 18 oktober be slissen met hoeveel zij de bom men zullen verminderen. Senaat VS stelt stemming over opperrechter uit WASHINGTON De se- naat heeft de stemming over de benoeming van Clarence Thomas tot op perrechter van het Hoog gerechtshof een week uit gesteld. De opschorting houdt verband met beschuldigingen dat Tho mas een vroegere medewerk ster, Anita Hill, zou hebben lastig gevallen. Thomas heeft de beschuldigingen „volledig en onherroepelijk" verworpen. De omstreden kandidaat ver zocht gisteren zelf om uitstel van de stemming, „om mijn naam te zuiveren". Verschei dene Democraten hadden eerder laten weten niet voor Thomas te kunnen stemmen zolang diens naam niet gezui- Hill, een professor in de rech ten, zegt dat Thomas tien jaar geleden, toen hij met haar sa menwerkte, zich verscheidene malen schuldig maakte aan ongewenste intimiteiten. Zij zei bereid te zijn mee te wer ken aan hoorzittingen. De 44-jarige Thomas geldt als een voorbeeld van een zwarte Amerikaan die het dank zij groot persoonlijk doorzettings vermogen tot de top van de maatschappelijke ladder heeft gebracht. Anita Hill is jurist en eveneens zwart en dat maakt haar tot een 'onverdacht' aan klager van een zwarte vroege re baas. Thomas leek zeker te zijn van de benoeming, tot de beschuldigingen van Hill het afgelopen weekeinde in de openbaarheid kwamen door dat een vertrouwelijk commis sierapport over de zaak in handen kwam van nieuwsme- In de hele affaire speelt ook de beginnende stembusstrijd in de VS een rol. Over een jaar zijn de presidentsverkiezingen. De Democratische Partij, die in de oppositie is maar in beide ka mers van het Congres een meerderheid heeft, is steeds meer geneigd om de Republi keinse president Bush dwars te zitten. Bush heeft Thomas genomineerd voor het Hoogge rechtshof en blijft de zwarte conservatieve rechter onvoor waardelijk verdedigen. Ontwerper Krizia toonde gisteren in Milaan zijn 'catwalks', een jurkjasje in combinatie met een ultra kort short. FOTO: EPA dejasje - heuplang of taillekort - maar met grote vergulde knopen en gedragen over een witte pantalon. Petjes zijn ech ter hoofdzaak. Bijvoorbeeld zwart-wit geruit ter bekroning van een bijpassend recht en kort jasje over een steenrode broek. Even onontbeerlijk als de petjes, blijken de shorts. Geen slobberdingen, maar heuse hotpants die deel uitma ken van driedelige Prince de Galles pakken met heuplange, aansluitende jasjes en opa-ves tjes met rood satijnen rug. De ruitjes van de Burlington-sok- ken scoren bij Trussardi hoog. Op de blazoenen van een vor stelijk fregat borduurde Trus sardi voort in het goud, bij voorbeeld langs het rugdecol- lete van een aansluitende ma rinetrui. Amnesty contra executies van jongeren in VS LONDEN In de Verenigde Staten worden, afgezien van in Irak en Iran, meer jongeren terechtgesteld dan in enig an der land, aldus Amnesty Inter national. De mensenrechtenor ganisatie levert vandaag in een rapport kritiek op de VS. Washington heeft een interna tionale conventie over het te rechtstellen van jeugdigen wel ondertekend, maar niet gerati ficeerd, aldus de organisatie. Sinds de jaren '70 hebben de VS meer dan negentig Ameri kaanse jongeren tussen de vijf tien en zeventien jaar geëxe cuteerd. Op 1 juli van dit jaar wachtten 31 ter dood veroor deelde jongeren op de uitvoe ring van hun vonnis, aldus het rapport. De meeste veroor deelden zijn afkomstig uit soci aal achtergestelde milieus. orden&63 - Terwijl Rob benedendeks aan de accu zit te prutsen aanvtt plotseling een klein stoomschip uit de nevel op. Voorop bovenit een matroos met geregelde tussenpozen de bel te luiden. srkge\J is nog druk bezig met de accu, maar opeens hoort hij de hetftsignalen van het naderende schip. Hij springt verschrikt endenfaind en is met twee, drie sprongen aan dek. Te laatl Voor n doemt de boeg van een schip op, hij hoort verwarde kreten van de matrozen aan boord, dan dreunt het stoomschip met een hevige slag tegen de „Vrijheid II", die midscheeps wordt geramd en lek slaat. Het stoomschip is alweer in de mist verdwenen, maar de „Vrijheid II" is er slecht aan toe. Het water stroomt met kracht naar binnen en het schip maakt zware slagzij. Betekent dit het einde van Rob's trouwe zeilschip? Ach, het ziet er wel naar uit... ZAGREB Aan zijn ge zicht te zien vindt de chauffeur van de militaire vrachtwagen het zelf ook enigzins gênant: is er een algehele mobilisatie, staat hij compleet met veldge schut in de file op de uit valsweg van Zagreb. De loop van het achter de wagen hangende klein kaliber kanon mag dan fier in de vooruit van een Joegoslavische replica van de Fiat 600 prikken, krijgshaftig is anders. Schrale troost voor de in de avondspits vastgelopen militai ren is dat er niet al te veel haast is om de linies met dit geschut te versterken. Het eenzijdig door het leger afge kondigde staakt-het-vuren wordt naar Joegoslavische be grippen redelijk nageleefd. De stad was ook hard toe aan een vuurpauze. Bij het binnen rijden lijken de door de Kroa tische media verspreide verha len over de 'complete ver woesting' nog overtrokken, in het centrum aangekomen blijkt de schade meer in over eenstemming met de dagen lange beschietingen. Kraters van een halve meter diep, ver woeste huizen, zwartgeblaker de gevels en een centimeters dik tapijt van glasscherven op straat vertellen hun eigen ver haal, dat zich in alle soberheid niet laat overdrijven. Daar waar nodig kleuren de bewoners de gebeurtenissen in, maar veel hebben ze er niet van gezien. „Iedereen heeft in de schuilkelders gezeten. Het enige wat we konden doen was luisteren en de inslagen tellen", aldus een man van middelbare leeftijd. Staand in de verwrongen raamopenin gen van zijn woning op de tweede verdieping kijkt hij over een zwaar getroffen plein. „Daar sloeg een zware granaat in, de scherven zitten tot aan de dakgoot van dat gele gebouw op de hoek", wijst hij. Gelaten trekt hij de laatste glasscherven uit de sponnin gen en gooit deze op straat. Voorlopig zal hij zijn ramen moeten dichttimmeren. „Er is niet genoeg glas in de stad om alle ruiten te vervangen. Dat zou waarschijnlijk ook zonde van de moeite zijn, want het leger heeft zich nog niet terug getrokken, de kanonnea staan klaar voor de volgende ron de". In een permanent staakt- het-vuren gelooft hij niet. Voor het hoofdkwartier van de crisisstaf tonen op wacht staande leden van de Kroati sche nationale garde zich evenmin optimistisch. „Als het moet zullen we de blokkades voor de kazernes opheffen, maar dan moet er wel over eenstemming zijn over hoe het dan verder gaat. Het is voor ons moeilijk om de soldaten uit de barakken te laten, na wat ze ons hebben aange daan". Volgens de dienstdoen de commandant is het nog steeds gevaarlijk om door de stad te lopen. „Er zitten overal sluipschutters, ik zou niet rich ting oude centrum of kazernes gaan", adviseert hij. Zijn vrouw en kinderen heeft hij naar de kust gestuurd; zelf staat hij al dagen lang achter de zandzakken voor het hoofdkwartier. Zijn hoofd schudt ongecontroleerd heen en weer, als gevolg van een zenuwtrek in zijn nek.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5