lollege Lisse schrapt verhoging belasting li or PvdA en D66 kunnen belastingverhoging niet tegenhouden alkenburg steunt Katwijk kritiek op SDB-schets DUIN- EN BOLLENSTREEK 17 11 Iota sluit goed aan bij plan Bollenstreek üdóa Gou/uuit telcfi een bc LKENBURG Naast Katwijk it ook Valkenburg grote be- iren tegen het maandag gepre- 1 teerde tweede concept van de I uctuurschets Duin- en Bollen- iek. Dat bleek gisteren tijdens commissievergadering ruimte- e ordening. thouder H. van der Nagel en de omissie waren net als Katwijk mening dat Katwijk ruimte woningbouw zou moeten ;en op Noordwijks grondge- ten noorden van de wijk Rijn ver. Van der Nagel wees een gelijk alternatief, bouwen in de oltuin tussen Valkenburg en twijk, resoluut van de hand. WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 Rijnsburg pakt problemen wijk Frederiksoord aan Rijnsburgers lopen niet warm voor kinderopvang „En niet omdat we niet regionaal willen denken, onze bereidheid op dat punt blijkt wel uit het feit dat we de Zijlhoek opengesteld hebben voor kassenbouwers uit de hele re gio. De Kooltuin willen we echter open houden", aldus de wethou der. D. Hoffmans van de PvdA zei een grote kater te hebben overge houden aan de SDB-bijeeenkomst van afgelopen maandag. „Het leek wel een voetbalwedstrijd tussen Katwijk en Noordwijk. Het dage lijks bestuur had dit moeten voor komen. Er werd alleen maar heen en weer gepraat argumenten heb ik daarbij nauwelijks gehoord", uitte hij zijn ontevredenheid. RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg en bewoners van de wijk Frederiksoord hebben overeenstemming bereikt over de aanpak van de problemen in de wijk. De problemen bestaan vooral uit: vandalisme, geluidsoverlast en intimidatie van wijkbe woners door groepen jongeren, Wethouder W. Glasbergen maakte dit gis teravond tijdens de vergadering van de commissie welzijn bekend. De plannen behelzen ondermeer: het opknappen van de skateboardbaan, het draaien van het daarbij gelegen voetbalveld met 90 gra den, afscheidingen tussen de speelterrei nen voor de jongere en de oudere kinde ren, een speciale voorziening voor de wat oudere jeugd en het verbeteren van de verlichting. Ook zullen er rond de skate boardbaan paaltjes geplaatst worden, om te verhinderen dat jongeren met fietsen of brommers op de baan kunnen komen. Met het nemen van deze maatregelen is een bedrag gemoeid van circa 150.000 gul den. Het grootste deel van dit geld, 80.000 gulden, komt uit een speciaal door het Rijk beschikbaar gesteld bedrag, dat ech ter alleen in het kader van de Sociale Vernieuwing gebruikt mag gaan worden. De hele commissie welzijn ging akkoord met de plannen, zonder precies te weten wat die inhouden. De subsidie-aanvraag moet echter snel de deur uit. „Tijdgebrek noopt ons hiertoe; we krijgen absoluut niet de schoonheidsprijs voor de presenta tie, maar hopelijk wel die voor effectivi teit", aldus Glasbergen. RIJNSBURG Projecten op het gebied van kinderopvang zijn in Rijnsburg nauwelijks van de grond te krijgen. Wethouder W. Glasbergen zei dit gisteren in een vergadering van de com missie welzijn. Volgens de wethouder komt dat door de traditio nele opvattingen die de Rijnsburgse bevolking heeft over kinderopvang: kinderen moeten als het even kan gewoon thuis zijn. Rijnsburg zal volgens hem nooit het genoemde aantal van 28,9 kindplaatsen halen. Niet alleen op het vlak van de particuliere opvang, maar ook de kinderop vang via bedrijven is het niet geworden, wat men er van verwacht heeft. De gemeente Rijnsburg had in het verleden al besloten, de kinderopvang in samenwerking met Katwijk en Valkenburg te doen. Wat vorig jaar resulteerde in het uit de stichting Kinderopvang Katwijk (KOK), voortgekomen gastouderproject Rijnsburg. Rijnsburg besloot toen ook de voor de kinderopvang beschikbare gelden door te sluizen naar KOK, omdat deze regelmatig aanvragen kreeg uit Rijnsburg. RPF/SGP fractielid J. van der Graaf, liet begin dit jaar al weten weinig te voelen voor kinderop vang. Volgens zijn fractie is de aangewezen plaats voor kinderen thuis, onder de hoede van de moeder Zijn instelling lijkt te warden ge deeld door het overgrote deel van de Rijnsburgse bevolking. Glasbergen zei dat het meer een kwestie is van het niet bekend zijn van de moge lijkheden tot kinderopvang in Rijnsburg. „Er zal voldoende publiciteit aan gegeven moeten wor den, pas dan valt er te bezien of er werkelijk geen animo voor is". antwo* :n bedii 15 14' ISE B en W van Lisse bereid om van een verho- van de onroerend-goed- isting in de gemeente af te i. Dat betekent volgens het ege wel dat absoluut zal :ten worden vastgehouden de verhoging van de af- itoffenheffing. Dit zeggen gemeesters en wethouders de beantwoording op de gen die naar aanleiding i de begroting 1992 door de «se partijen zijn gesteld, ien van verhoging van de betekent volgens het colle- echter niet dat daarmee lOgingen in de komende uitgesloten moeten wor- Die beslissing wordt pas genomen als men zicht op de jaarlijkse cijfers heeft. Het college wijst de kritiek van WD, PvdA en D66 dat het college alleen maar op de kas zou passen van de hand. Er zijn wel degelijk speerpun ten van beleid, maar het is niet reëel te verwachten dat daar jaarlijks nieuwe bijko men, aldus het college in haar antwoord op deze kritiek. Een voorbeeld van dat nieuwe beleid is volgens de gemeente de uitbreiding van het aantal fietspaden in de gemeente. Deze aanleg spitst zich in het bijzonder toe op de wegen van de binnenring in combinatie met de Heereweg, Westelijke Randweg, Keukenhofdreef, Ruishornlaan, Uitermeer, en de le Poellaan. Niet alle plan nen zullen echter gerealiseerd kunnen worden. Er zullen prioriteiten moeten worden gesteld. Waterzuivering Wat betreft de rioolwaterzui vering in de Poelpolder zegt het college dat het Hoogheem raadschap van Rijnland de huidige vuillast momenteel in ventariseert. Een eerste stap om te komen tot een oplossing voor de stankproblematiek, meent het college. Men ver wacht echter dat een opknap beurt van de omstreden zuive ringsinstallatie niet eerder dan in 1994 zal kunnen plaats vin den. Net als de raad is ook het col lege van mening, dat de open bare bibliotheek een basis voorziening voor Lisse is. Naar aanleiding van de huisves tingsnotitie van het biblio- theekbestuur is besloten het bestaande bibliotheekgebouw aan de zuidkant uit te breiden. Daarvoor is een bedrag van zes ton gereserveerd. Nieuwe boeken zullen daarvoor echter niet worden aangeschaft, ant woordt het college op vragen daarover van de kleine chris telijke partijen. Daarvoor heeft de raad al eerder medewer king verleend. De honderdduizend gulden voor het monumentenbeleid zal niet, zoals de VVD ge vraagd had, uit het huidige stadsvernieuwingsfonds be taald kunnen worden. Het col lege stelt voor om een extra bedrag van een halve ton in 1992 en daarna een ton per jaar voor dit doel aan het fonds toe te voegen. oordwi jk is ivreden met •uctuurschets MARIJKE DEN HOLLANDER DORDWIJK „Met de ^gangspunten zijn wij ■t zonder meer eens. mor Noordwijk ziet de si- Bhtie er niet ongunstig t". Dat zei B. Cassee B) gisteren tijdens de mmissievergadering imtelijke ordening over maandag gepresenteer- Structuurschets Duin- Bollenstreek. :e merkte over de ruzie •n Katwijk en Noordwijk lat het nooit goed is discus- s op emotionele gronden te ;ren, zoals maandagavond lens de presentatie wel was eurd door raadsleden uit :wijk. „Het aardige was dat i de zaal kon voelen dat die eng juist averechts werk- aldus Cassee. „Het is nooit je in emotionele uitbar- ïgen te verliezen", ssee zei er het volste ver- uwen in te hebben dat de uctuurschets voor Noord- Ie en het merendeel van de lenstreek alleen maar gun- zal uitpakken. A. Prins id het jammer door de lang- ige geheimhouding van de ets eigenlijk nog geen gele- ,heid te hebben gehad met :tiegenoten over de nota te ten. Ook zei hij het jammer vinden dat de discussie andag beperkt was geble- i tot de conflict-situatie tus- Katwijk en Noordwijk. Zo- bekend wil Noordwijk in- trie vestigen op een terrein ar Katwijk juist woningen bouwen. Het gaat om èordwijks grondgebied, [ver de rest van de Bollen- Ireek, toch ook niet onbelang- k, is nauwelijks gesproken", constateerde Prins, „maar _^[k°mt ondertussen wel heel f wMP °P ons pf kithouder V. Salman (CDA) itreurde met Prins het feit t veel door de burenruzie as ondergesneeuwd. De com- [ssie sprak zich overigens iaid ||aniem lovend uit over de [uctuurschets. „Hier kunnen >n gezamenlijk mee door", al- |is C. Verweij (GL). Zwem vierdaagse Noordwijkerhout start maandag NOORDWIJKERHOUT De achttiende zwemvierdaagse van Noordwijkerhout gaat maandag in De Schelft van start. Behalve op maandag wordt er gezwommen op dins dag, donderdag en vrijdag van negen tot elf uur. Op de dins dag en donderdag kan er ook 's avonds gezwommen worden van negen tot tien uur. Ook op zaterdag - van half vier tot half vijf - en zondag - van een tot twee uur - kunnen de lief hebbers hun baantjes trekken. De afstanden die gezwommen kunnen worden zijn voor jong en oud maximaal duizend me ter. Deelnemerskaarten zijn al verkrijgbaar bij De Schelft. Aan de zwemvierdaagse is dit jaar ook een sponsoractie ver bonden voor het Ronald Mc Donald Kinderfonds. Slapersdijk afgegraven De slapersdijk in Lisse wordt momenteel afgegraven. Bewoners van de Mesdagstraat hebben de laatste maanden heftig geprotes teerd tegen de afgraving, die volgens hen ten koste zou gaan van een onvervangbaar stukje natuur in de gemeente. De gemeente gaf echter niet thuis. De toen nog verantwoordelijke wethouder H. Smith wees de bezwaren van de hand met het argument dat de afgraving noodzakelijk was in verband met het aanleggen van een ontsluitingsroute voor een deel van de Poelpolder naar de 2e Poellaan. Op die manier zou de Ruishornlaan gedeeltelijk ontlast kunnen worden. foto: henk van den ende On tkerkelijking De Raad van Kerken in Sas- senheim houdt vandaag ge- spreksavond. De bijeenkomst wordt gehouden in het NPB- gebouw aan de Julianalaan en begint om acht uur. Het thema is Ontkerkelijking. De toegang is vrij. Concert Het volgende orgelconcert van de Orgel kring Bollen streek vindt morgenavond plaats in de St. Agathakerk in Lisse. Het orgelconcert begint om kwart over acht. De toegang kost f 7,50, kor tinghouders en pashouders betalen echter f5. Hans van Nieuwkoop organist van St. Laurenskerk te Alkmaar voert op het Adema-orgel werken uit van Mendelssohn, Brahms, Liszt, Alain, H. An- driessen en César Franck. Concert (2) Het christelijk koor Com nu met Sangh geeft vrijdaga vond in de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sassenheim de jaarlijkse uit voering. Met medewerking van Elma van Dool (sop raan), Bernadet Bouthoorn (alt), loan Micum (tenor), Traian Aga (bas), het Rand stedelijk Orkest en Richard Heidema (orgel) worden wer ken van Mozart en Diabelli ten gehore gebracht. Dirigent is Ger Hovius. Aanvang kwart over acht. Toegang kost f15, houders van een CJP of Pas 65 moeten f12,50 betalen. Geestgrondtheater De toneelvereniging Het Geestgrondtheater in Lisse gaat weer uitvoeringen ver zorgen. Dit keer verschijnt het gezelschap op de planken om het blijspel „Eigen haard is goud waard" op te voeren. De eerste uitvoering vindt zaterdag 12 oktober plaats in de zaal van De Gewoonste Zaak aan de Schoolstraat. REGIOJOURNAAL Daarna volgen nog twee uit voeringen op zaterdag 19 en zondag 20 oktober in 't Poel- huys aan de Vivaldistraat. De aanvang van de voorstellin gen is kwart over acht toegangskaarten 1 6,50. Kienen In dorpshuis de Meerkoet in Lisserbroek komen zaterdag de kienplankjes weer op ta fel. Om zeven uur komt de jeugd aan bod en om half ne gen is het de beurt aan de ou deren. De organisatie is in handen van carnavalsvereni ging De Rampestampers. kosten Robert Paul Met zijn voorstelling „Het Trappenhuis" verzorgt Ro bert Paul zaterdag een optre den in De Rank in Noord wijk. De cabaretier begint om kwart over acht. Toegang tot het cultureel centrum aan de Golfbaan 99 kost f20. Jan Smit and his Silvertwins treden donderdag op in de Voogd in Sassenheim. foto: pr Mensen met een CJP, Pas 65 en K O-begunstigers beta len een rijksdaalder minder. Jongeren tot en met 15 jaai kunnen voor f10 naar bin- Valken '68 De Valkenburgse voetbal vereniging Valken '68 houdt vrijdag de algemene leden vergadering in de kantine aan de Drijfraklaan. De ver gadering begint 's avonds om haf negen. Naast de gebrui kelijke agendapunten zal er ook een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden, om dat de huidige voorzitter - D. de Roode - tussentijds af treed. Het bestuur heeft A. van Delft gekandideerd als opvolger. Ook wedstrijdse cretaris A. van Zeist houdt het voor gezien. J. van Leeu wen zal zijn plaats moeten gaan overnemen. Silvertwins De Amsterdamse formatie Jan Smit and his Silvertwins treedt morgen op in muziek café De Voogd in Sassen heim. De groep brengt Sou thern Rock, Rhytm Blues aangevuld met eigen werk. Het optreden in het café aan de Hoofdstraat 267B, begint 's avonds om tien uur. Planeten In de herfstvakantie, van 12 tot 20 oktober biedt Noord wijk Space Expo een spe ciaal programma voor de jeugd. Iedere middag van kwart voor twee tot vier uur zal onder leiding van astro noom Frank Dessing „ge werkt worden aan planeten". Voor tien gulden werken jongens en meisjes van de ba sisscholen dan een program ma af waarin een planeten- speurtocht is opgenomen en ook een lezing over het pla netenstelsel. Voor alle deel nemers zijn er bovendien twee posters en een door Wubbo Ockels ondertekend astrona u tendiploma. ALGEMENE BESCHOUWINGEN SASSENHEIM MARIJKE DEN HOLLANDER 'RDWIJK „Het ie rapport sluit uitete nd aan bij het andere", [nstateerde J. Smit D) gisteren tijdens de [mmissievergadering limtelijke ordening over mmei f Noordwijkse nota datum 4iimtelijke Keuzen 2004 ft de Structuurschets Por de Duin- en Bollen- Jreek die het adviesbu- feau RBOI in opdracht &n het Samenwerkings orgaan Duin- en Bollen streek heeft gemaakt. De keuze van Noordwijk om toekomstige woningbouw aan de van Berckelweg te plannen vond bij alle commissieleden instemming. Volgens C. Ver weij (GL) wel een ongelukkige plaats uit landschappelijk oog punt, „maar de alternatieven zijn niet veel beter". A. Prins (PvdA) benadrukte dat zijn partij uitdrukkelijk kiest voor verlegging van de van Ber ckelweg in noordelijke rich ting, aansluitend op de North- godreef. „Wij willen zeker geen drukke verkeersweg dwars door een woonwijk". Wethouder V. Salman (CDA) was het daarmee eens maar gaf daarbij wel aan dat een en ander een zwaar financieel probleem voor Noordwijk zal opleveren. „We zullen in dat geval wel even door een zure appel heen moeten bijten". B. Cassee van Noordwijks Belang verzocht vooral om veel groen in de nieuwe woonwijk. Vol gens haar zou het een idee zijn om een aantal te bouwen wo ningen over te hevelen naar een vierde fase van het Vinke- veld. „Dan kunnen we ruimer bouwen". Ook pleitte ze voor meer va riatie in de opzet van de nieu we wijk. Haar fractie had al verontruste telefoontjes te ver werken gekregen van bewo ners en agrariërs uit het ge bied waar het Noordwijkse be drijventerrein en het toekom stige uitbreidingsgebied van ESTEC is gepland. Zij zei het niet minder dan een vorm van behoorlijk bestuur te vinden als deze mensen door de ge meente op de hoogte worden gesteld van de plannen rond het bedrijventerrein en de verdere gang van zaken. Ove rigens blijft volgens Salman de inspraak van bewoners, mi lieuorganisaties, agrariërs en andere belanghebbenden be perkt. Men kan slechts mee denken over een nadere uit werking van de plannen die vastgelegd zijn in de nota Ruimtelijke Keuzen. Schoonmaker raakt gewond RIJNSBURG Een Rijns burgse schoonmaker is gis termorgen op de veiling Flo ra in Rijnsburg gewond ge raakt bij reinigingswerk zaamheden. De man raakte verzeild tussen twee machi nes, aangeduid als een „dockshelter" en een „spijk- zaal". Deze apparaten waren derrpate grimmig dat het slachtoffer er verwondingen aan het bekken en het lin kerbeen aan overhield. Hij is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. SASSENHEIM On danks verwoede pogingen van PvdA en D66 gister middag om in 1992 de trendmatige verhoging met 2,5 procent van de af valstoffenheffing en reini gingsrechten niet door te voeren blijft alles bij het oude. Tijdens de tweede ronde van de begrotings behandeling werd beslo ten alle belastingvoorstel len van het college te steunen. Dit betekent dat de OGB naast de trendmatige 2,5 procent verhoogd zal worden met 2 procent. De rioolrechten gaan met 3 procent omhoog. VVD'er H. van Dorssen die ook gistermiddag burgemees ter H. de Jonge opmerkzaam maakte op de sombere finan ciële positie van Sassenheim bleek na afloop van deze ver gadering tevreden over de be nadering van de Jonge.„De burgemeester laat in ieder ge val ruimte over voor een dis cussie over een beleid dat op sparen gericht is. Als we daar voor kiezen houdt dat in dat reserves aangevuld moeten worden en dat we het een en ander moeten laten". Alle partijen waren het er gis termiddag over eens dat het allerminst acceptabel is dat een meerjaren investerings- Slan op zich laat wachten. De onge deed de toezegging in december met de gewenste cij fers te komen, waar hij tevens de belofte aan vast knoopte in het vervolg het betreffende Elan tegelijk met de jaarlijkse egroting aan te bieden. CDA-woordvoerder Th. van der Plas trok in deze tweede ronde van de begrotingsbe handeling fel van leer tegen PvdA-fractieleidster J. Hens- kens. Vorige week verweet zij het college niet geïnspireerd te zijn bij de afhandeling van lo pende zaken en laksheid bij de uitvoering van een aantal plannen. Van der Plas be schuldigde: „Ik vind de toon zetting van de algemene be schouwingen van de PvdA on terecht en bitter. Het beleid van het college waar twee van onze wethouders zitting in ne- Van Dorssen (VVD): Monumen tale Vrouwenbank verplaatsen. foto: henk van den ende men wordt gekraakt". De CDA'er somde op:„een nota stads- en dorpsvernieuwing, kinderopvang, ouderen- en minimabeleid en een discussie over de sportvelden, het is al lemaal tot een goed eind ge bracht. Het valt dus wel mee met die ongeïnspireerdheid". Markt De vorige week door de VVD voorgestelde verplaatsing van de weekmarkt naar het par keerterrein van Wasbeek werd her en der van commen taar voozien. Unaniem waren de politieke partijen van oor deel dat dit liberale plan lijn recht indruist tegen eerder ge dane uitspraken van de VVD waarbij werd aangedrongen op een weekmarkt die bij voor keur in het centrumgebied ge houden dient te worden en ze ker niet aan de rand van het dorp zoals door Van Dorssen wordt beoogd. J.Henskens kwam met de schampere op merking: „Non probleem, die weekmarkt",waarop van Dors sen reageerde met de aan klacht: „Dan heeft u geen ver stand van de Sassenheimse po litiek". Wethouder H.de Vries wilde echter ook gistermiddag niets loslaten over een op han den zijnde verhuizing van de markt. „We wachten eerst het onderzoek naar de Vaartka de/Oude Haven en de Hortus laan af". Park Rusthoff kreeg wederom ruimschoots de aandacht- ".Hoewel er in het onderhoud van het park al het een en an der verbeterd is zal er binnen kort een concept plan van aanpak komen", meldde wet houder De Vries, die er naar zijn zeggen wel voor voelde in de zomertijd werkstudenten aan te trekken voor de verzor ging van de groenvoorzienin gen. Waarop hij echter direct liet volgen: „Daar is absoluut geen geld voor". Hij richtte zich tot partijgenoot Van der Plas: „De post van 15.000 gul den die hiervoor bestemd was heeft u in uw oneindige wijs heid in 1983 besloten te schrappen". Ondanks alle waardering over het park bleek Van Dorssen zijn beden kingen te hebben over de toe stand en de locatie van de mo numentale 'Vrouwenbank' die enkele jaren geleden is opge knapt voor de som van 8.000 gulden en nu opnieuw in de plorabele toestand verkeert. „Zou overwogen kunnen wor den of verplaatsing naar de kop van het park niet beter zou zijn?", opperde hij. Toerisme Burgemeester de Jonge werd ook gistermiddag weer in de schoenen geschoven niet erg op te schieten met zijn pogin gen te onderzoeken of ae be vordering van het toerisme nieuwe impulsen op kan leve ren voor-Sassenheim.„Ik weet dat leerlingen van een hotel school ermee belast zijn de zaak onder de loep te nemen. Maar we zouden het breder willen bekijken en niet zuiver toegespitst op de Horeca", al dus Van Dorssen. Hij kon evenwel niet nalaten op te merken: „We kunnen ons best indenken burgemeester dat het aantrekkelijk is met deze dames samen te werken". Milieu- wethouder H.de Vries kreeg van Henskens het ver wijt te horen dat het ophalen van oud papier in Sassenheim niet naar wens verloopt. „U heeft gesprekken over dit on derwerp met de verenigingen gevoerd en de gemeente stelt subsidies beschikbaar" De PvdA-woordvoerster bleek van mening dat bij uitblijven de inzet van de verenigingen alsnog overgegaan moet wor den tot het plaatsen van pa pierbakken. „We moeten iets doen. Aan dat leuke praten van u hebben we niks". De Vries kondigde aan in november in overleg te treden met de vere nigingen die dan mee zullen moeten delen hoe ze hun"opti- mum'denken te verhogen. „Misschien moeten we starten met een gemengd systeem van ophalen en brengen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17