Leythenrode opent afdeling dementie Gemeente Leidschendam doet veel voor ouderen" Turf race Strontrace in herfstvakantie DA en VVD Voorschoten tegen iterne verbouwing van raadhuis li 13.30. .30. w 18 14.00, itenhof 2 (12); 5: La 18.45 (12): )N 2: 1 18.45 20.00. 0. Las# 'Trste Kunstbus >en1w senioren ir de opera EN Het project 'De tbus voor senioren' gaat lag officieel van start. '*jg senioren uit de regio (12); en aan den Rijn gaan met Jaked erste kunstbus naar de e Die Zauberflöte van Mo- 3°n de Leidse schouwburg. 0*1-' pera wordt uitgevoerd (al); 19 de Stichting Kamer Ope- 21 1 derland (SKON). unstbus voor Senioren is ^pitiatief van de Culturele Zuid-Holland en maakt deel uit van het beleid- ct Culturele Vernieu- van de provincie Zuid- (^al'jnd. De provincie heeft beschikbaar gesteld om GRE en ouderen, variërend 0171 ,ewoners van een bejaar- Dano rcj tot aktieve 55-plus- Wdo net een sPecia^e bus naar 15.4ie kunstuitingen te bren- hemei Het kan daarbij gaan om (al); vfoneel- of balletvoorstel- een concert, een opera, tentoonstelling, etc. In elijke dag- en weekbla- Dyingwordt melding gemaakt Ale ritten van de bus en g Cent ien hieraan ^an deelne- M12) Jahn viert jubileum in Leiden Zuid-West LEIDEN Gymnastiekvereniging Jahn zet in verband met de viering van het 75-jarig jubileum op zaterdag 12 oktober Leiden Zuid-West op stelten. Op het Vijf Meiplein wordt om elf uur een scholen-fietstoernooi gereden op abnormale fietsen, om half twaalf gevolgd door synchroon trampoline springen. Óp het Be vrijdingsplein is er vanaf half een „Broodje slalom sportief", een broodje van 75 meter lang dat over straat zal kronkelen. Het broodje wordt om half een aangesneden door burgemeester Goe- koop. Tussen half elf en vijf uur is in de Vijf Meihal de finale Open Leidse Gymnastiekkampioenschappen met in de pauzes op tredens van Russische topturners en van de nationale ploeg tram poline springen. Verder zijn er een braderie, een bakkersorkest en verschillende gezinsactiviteiten. Jahn houdt behalve deze acti viteiten vrijdagavond vanaf acht uur ook een receptie/reünie in de Teldersschool aan de Telderskade. Zaterdag is er een feesta vond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Medewerking wordt verleend door de Rijnsons en de Amazing Stroopwafels. Bezwaren tegen bestemmingsplan Zijlhoek Valkenburg ongegrond VALKENBURG De commissie voor de bezwaarschriften van de gemeente Valkenburg heeft de bezwaren van de Stichting Zuidhollands Landschap tegen het ontwerp-bestemmingsplan Zijlhoek ongegrond verklaard. De stichting pleitte ervoor het open weidegebied in Valkenburg te behouden. Als compromis stelde men voor alleen in het poldergebied ten noorden van de Zonneveldslaan kassenbouw toe te staan. De commissie voor de bezwaarschriften wijst de bezwaren van de stichting echter van de hand. Volgens de commissie is de lokatie achter de S4 de minst onaantrekkelijke voor kassenbouw. Men wijst er boven dien op dat de grote behoefte aan grond voor glastuinbouw het gemeentebelang overstijgt. Het argument van de stichting dat de bezwaren aanzienlijk minder groot zouden zijn wanneer het be treffende gebied geen weidegebied zou zijn, gaat volgens de commissie ook niet op. Op het grasland zou namelijk geen scheurverbod van toepassing zijn, waardoor de landschappelijke waarde nu al verloren zou kunnen gaan als het gebied wordt gescheurd. Kilometervergoeding voor Leidse ambtenaar gekort LEIDEN Om de ambtenaren van de gemeente Leiden aan te sporen vaker met het openbaar vervoer te reizen, wordt hun kilometervergoeding flink gekortwiekt. Zij krijgen voortaan alleen nog maar de kosten voor een trein- en/of buskaartje vergoed. Willen ze desondanks toch met de eigen auto op pad, dan krij gen ze nog maar 19 cent per kilometer vergoed. Dat voorstel is gisteren door het college van B en W aangenomen. Alleen wanneer de ambtenaar „om redenen van dienstbelang" niet met het openbaar vervoer kan reizen, kan hij of zij een kilome tervergoeding van 44 cent per kilometer krijgen. Die wordt ge volgd door een fiscaal belaste nabetaling. Voor dit soort ritjes is wel toestemming nodig van het hoofd van de gemeentelijke di rectie waar de ambtenaar onder valt. De maatregel gaat met terugwerkende kracht in op 1 januari 1990, de datum waarop de nieuwe belastingstelsel naar het model van Oort in werking trad. Volgnummers voor kaarten Dire Straits LEIDEN Om enorme drukte en overlast bij het VV V-kantoor op het Sta tionsplein te voorkomen wor den volgnummers uitgegeven voor de kaartverkoop voor het concert dat Dire Straits volgend jaar mei in de Kuip in Rotterdam geeft. De kaart verkoop begint zaterdag en de nummers worden verdeeld over tijdsblokken ingedeeld. De VVV is vandaag begon nen met de uitgifte van de nummers. Alleen bezitters van een volgnummer kunnen zaterdag bij de VVV terecht voor de kaarten. ^BYhet totale kunst- en cul- anbod uit hun regio, cht naar Leiden is geor eerd door de Streekmu- hool Alphen a/d Rijn. f wordt informatie ver- Die Zauberflöte. Termijn de busrit krijgen de tyemers gezelschap van medewerkster van Zij zal vertellen over ervaringen na ruim 130 ,de rol van Papageno te n gespeeld. roject loopt voorlopig tot lecember 1991. In die pe- zal de Kunstbus ruim g keer gaan rijden, the hom de bus aanslaan, dan is DDEON 18.45, aal 1: 19.30, 30. Jur LEIDERDORP Het verpleeghuis en reactive ringscentrum Leythenro de in Leiderdorp opent op zaterdag 26 oktober een afdeling voor ouderen met dementie. Burge meester A. Bruggeman van Leiderdorp zal om 10.45 uur de officiële ope ning verrichten. De nieu we afdeling biedt plaats aan 32 psychogeriatrische bewoners. Leythenrode is een verpleeg huis voor de verzorging, ver pleging en behandeling van somatische patiënten, dat wil zeggen patiënten met een li chamelijke aandoening. Er zijn plannen voor renovatie en nieuwbouw van het verpleeg huis in 1994, zodat ook oude ren met een geestelijke stoor nis, met name dementie, kun nen worden opgenomen. Sinds enige tijd blijven in Leythen rode bedden onbezet, omdat de aanmelding van somatische patiënten daalt. Dit is een lan delijk verschijnsel, als gevolg van de intensieve thuiszorg. Wachtlijsten Daar staat tegenover dat psy chogeriatrische patiënten vaak nog jaren moeten wachten op opname in een verpleeghuis, omdat er lange wachtlijsten zijn. Bestuur en directie heb ben daarom besloten nog voor de verbouwing en nieuwbouw de nieuwe doelgroep op te vangen. Alle ouderen uit de regio Zuid-Holland Noord, die een positieve indicatie heben gekregen voor opname in een psychogeriatrisch verpleeghuis van de gemeentelijke indica tiecommissie kunnen in prin cipe in Leythenrode terecht. Open dag In het verpleeghuis wordt za terdag ook een open dag ge houden voor mensen die in de gezondheidszorg willen gaan werken. In de sector verzor ging en verpleging bestaat een grote behoefte aan arbeids krachten. Leythenrode biedt een praktijkgerichte opleiding, indien gewenst deeltijdarbeid en eventueel huisvesting. Ook familieleden en bekenden van ouderen zijn welkom vanaf 11.00 uur. Gebruik van de motor is niet toegestaan zodat de vaarboom soms moet worden gehanteerd. FOTO'S: WIM VAN NOORT GEN £Nli enRSCHOTEN CDA en in zÖn tegen een interne waargemwing van het gemeente- ook w©van Voorschoten. Zij op- n dit bezwaar gisteren tij een begrotingsvergade- zan de commissie algeme nen. De verbouwing kost avenlaa gulden. ne°HP®"Jer P Verschoor: „Dit is de derde interne verbou- het nieuwe gemeente- Er zullen zeer sterke ar- üekenhi nten aangevoerd moeten 1,n' ;n voordat we daarin mee ling S.(en gaan" Hij kreeg de van W. Valkenburg die ondermeer opmerk er natuurlijk bezuinigin- [evonden kunnen worden dienst openbare werken, dat ook bezuinigingen tast moeten worden bin- Ï/OL-VOORZITTER VAN DELFT: iireoo bezoclpr st te itdoend Elizabe dagelijlj); 8.30-191 11.15- n 15.0C 1 Spr klas akliniel C en alle sJni4.15 jndbez( 8.00-1! i de .30. 0< 4.15-15 rdzieke Kil eeg 2, Info CENl :ifsJ nen het gemeentehuis. Representatie S. Harlaar (Groen Links) zette vraagtekens bij de representa tiekosten. „Die worden begroot op ruim 50.000 gulden. Dat is franje". Vanuit de ambtelijke staf werd verklaard dat die post eigenlijk een samensmel ting is van diverse posten. De burgemeester zette uiteen dat burgers met een hoge ouder dom jaarlijks een presentje krij gen van de gemeente. Op die presentjes wilde de commissie niet korten. W. Zoetemelk (CDA) verbaasde zich over de grote stijging bij de huisdruk kerij tot 97.000 gulden, terwijl de ontvangsten op slechts een vierde van vorig jaar worden begroot. „Dat is een gevolg van de nieuwe huisstijl en die wil len we toch niet missen", aldus de burgemeester. Door het gro te verloop in het personeelsbe stand van de gemeente rijzen de advertentiekosten de pan uit. „Dit jaar wordt Voorscho ten geconfronteerd met het vertrek van vele gemeente ambtenaren naar andere grote re gemeenten. We geven hier de opleiding en moeten consta teren dat de grote gemeenten een enormde zuigkracht heb ben omdat er helaas nog steeds geen gelijke beloning is voor gelijke werkzaamheden. Hoe meer inwoners een gemeente telt des te hoger is de beloning voor een ambtenaar. Een onge zonde zaak waar onder andere een gemeente van de grootte van Voorschoten de dupe van is", aldus Cannegieter. Woningen Omdat tal van gemeente-amb tenaren een nieuwe werkkring vinden in de gemeenten vlak bij de vroegere werkgemeente Voorschoten, veranderen ze wel van werkkring, maar niet van woongemeente. Het gevolg is dat vele woningen bestemd voor de eigen gemeente-ambte naren thans ingenomen wor den door ambtenaren die elders werken en wonen in Voorscho ten. Een poging van Groen Links om te besluiten de ver goeding van de raadsleden met 20 procent te verminderen werd door geen van de overige commissieleden een goede zaak gevonden. Onder de uitgave- posten, die dit jaar zeer kritisch bekeken gaan worden valt ook de jumelagepost met Schoten in Belgie en tevens kan dan een definitief besluit genomen ten aanzien van een jumelage in voormalig Oost-Europa. Het bezoek van een afvaardiging vanuit Polen begin dit jaar was voorlopig een eenmalige zaak. WARMOND Traditie getrouw worden in War mond in de herfstvakantie weer de jaarlijkse Stront- race en de Turfrace ge houden. Deze wedstrijden voor oude zeilende vrachtschepen zetten de klok weer even terug in de Warmondse havens. Organisator is de Stichting Zeilvaart Warmond. De Turfrace beleeft zijn acht ste editie. Vanaf Park Groot Leerust gaan de Westlanders, Kagenaars en aakjes op vrij dag 11 oktober om 10.00 uur richting Vinkeveen. Op de route liggen de Kagerplassen, de Ringvaart, de Oude Wete ring, de Drecht en het Amstel- Drechtkanaal. Na een ver plichte stop van een uur in Vinkeveen keren de schippers terug om op zondag 13 oktober in Warmond terug te keren. In het park is dan een café-terras ingericht aan de waterkant met muziek, demonstraties van oude ambachten en video- vertoning van zeilfilms. De achttiende Strontrace, ge noemd naar het vroegere transport van Friese koemest naar Hollandse bollenkwekers, Het transport van de turf en de mest wordt uitgevoerd met oude zeilende vrachtschepen. start op maandag 14 oktober in twee klassen in Workum, Friesland. De Stichting Zeil vaart organiseert een busreis naar Workum voor degenen die de start willen bijwonen. De skütsjes, tjalken en aken gaat over het IJsselmeer door Amsterdam of Haarlem en via Ringvaart en Kagerplassen naar Warmond. In Park Groot Leerust wordt een lading koe mest gelost, waarna de sche pen na een stop van een uur weer naar Workum terugke ren. Voor alle deelnemende schippers aan de twee wed strijden geldt dat de motor niet gebruikt mag worden. Dat maakt het gebruik van vaar bomen, roeispanen of een touw (voor het voortrekken langs de kant) bij verkeerde wind soms noodzakelijk. In formatie: A. Tromp, tel. 01711- 12274. ALLERLEI(DS) Argumentatie Over argumentatie en wat erbij komt kijken om iemand te overtuigen gaat een serie van vijf lezingen bij de uni versiteit. Op vijf achtereen volgende donderdagavonden wordt vanaf morgen een le zing gegeven in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1, aanvang steeds om 20.30 uur. Iedere belangstellende is welkom, de toegang is gratis. Open podium Iedereen die zelf volksmu ziek speelt krijgt vrijdag de kans om maximaal drie num mers te spelen op het con certpodium in De Waag. Te voren opgeven bij Folkclub Horus via tel. 612726 of ter plekke voor de aanvang. Pu bliek is welkom, toegang gra tis en aanvang om 20.30 uur. Aboriginals In Galerie Time is Art aan de Nieuwstraat 10 wordt vanaf zaterdag kunst van de Abori ginals geëxposeerd. Deze oor spronkelijke bewoners van Australië brengen in de vorm van schilderijen hun oude ri tuele zandschilderingen weer tot leven. De expositie „Drea- mings in Acrylic" is te zien tot 3 november. Hot House Eddy Veldman Hip '91 speelt zaterdag in De Waag aan de Aalmarkt bij Jazzpodium Hot House. Afro-Caribische tradi ties en ritmische invloeden spelen een hoofdrol vanaf 21.30 uur. iSCHENDAM „Als ik !t gewestelijk overleg met ursleden uit andere ge esten praat kom ik steeds tot de conclusie dat Leid- dam veel voor ouderen- Natuurlijk zijn er altijd ensen en aan bezuinigin- ïebben ook wij een broer- >od maar over het geheel nen kunnen de Leid- i'Jidamse senioren tevreden woord de heer /an Delft (71) die morgen een receptie in het dien- entrum De Schuitejager eid neemt van de SWOL, Richting Welzijn Ouderen fichendam. Delft is mede-oprichter Ie SWOL en ruim dertien jtjbestuurslid.de laatste acht Voorzitter. In zijn bestuur- kwamen voor oude- belangrijke zaken als gjhering, dagverzorging en iri oprichten van het dien- m entrum De Schuitejager and en vorig jaar het Zorg-project. In 1981 hij als staffunctionaris de Sociale Raad in Den met VUT en voorts was ïboren Leidschendammer jaar raadslid, eerst voor P en later het CDA. Va- was gemeente-secretaris le naam was op het raad- bekend. De laatste 35 jaar 1 dde Van Delft tal van :happelijke functies: zitter van het Kraamcen- („ondanks het feit dat ik ben"), bestuurslid njsenhof, voorzitter paro- aad Petrus en Paulus, de dijvereniging Den Haag 'fs voorzitter van de alou- St.-Vincentiusvereniging lang voor overheidsbe- enis mensen met proble- financieel bijstond. „Vin- us kreeg geen subsidie en A. van Delft: „In het wetsvoorstel Gelijke Behandeling worden veel vormen van discriminatie genoemd, maar leeftijd niet en dat moet volgens mij ook maar eens veranderen". foto: milan konvalinka aan het eind van elke verga dering ging het bekende zwar te zakje rond voor bijdragen aan de uitgaven die zojuist wa ren vastgesteld. Soms moest het zakje twee keer rond gaan". Leiding Van Delft:„De SWOL geeft leiding aan zo'n 180 vrijwilli gers die zich bezighouden met gastvrouw of gastheer zijn in de tien Leidschendamse socië teiten en met vervoer en alarmering. Via de Open Eet tafels worden maaltiden ver strekt en verder is er Tafeltje- dek-je samen met de UW. Het is in de meest brede zin echt zorgen voor het welzijn van ouderen". De SWOL ziet een belangrijke taak in de sa menwerking met ouderenbon den, verzorgingstehuizen, Rode Kruis en UVV, vooral ten aanzien van advisering in de richting van de gemeente. „Meer Zorg is een proefproject met fianciële steun van de provincie waarin verschillen de disciplines -huisartsen, Kruiswerk Vlietstreek, Horst en Vlietsteden en uiteraard de SWOL samenwerken. Oude ren kunnen hierbij kiezen om (nog) meer hulp thuis te krij gen waardoor ze langer zelf standig kunnen functioneren". Een van de wensen van de scheidende SWOL-voorzitter is dat dit project wordt uitge breid. Andere wensen zijn uit breiding van de alarmering („op de wachtlijst staan tien tallen namen") en van het project dagverzorging. „Dit project stelt ouderen in staat 'n dagje naar het verzorgingshuis Schoorwijck te verhuizen waar ze -gehaald en gebracht- 'ns lekker worden verwend, vrij van dagelijkse lasten zodat ze er de volgende dag weer be ter tegen kunnen. Echt. het laatste snufje op het gebied van senioren-hulp". Knelpunt Van Delft vindt het openbaar vervoer voor Leidschendamse ouderen nog een knelpunt. „Mensen uit de Zeeheldenwijk zouden geen enkel vervoer hebben als wij niet wekelijks een busdienst naar raadhuis, winkelcentra en dergelijke hadden georganiseerd". Ver der vindt hij dat de gemeente nou eindelijk eens de lokatie voor een vijfentwintigtal se niorenwoningen moet bepalen. „De provincie heeft al lang ge leden een half miljoen gulden toegezegd maar de gemeente draalt te lang met de plaatsbe paling". De open plek aan de Rijnlandstraat zou volgens de SWOL-voorzitter een ideale olaats zijn, vlak bij het oude zentrum. Verder wil hij nog graag geschreven zien onder mevrouw Smeels een uitste kend bureau te hebben met actieve, geïnspireerde mede werkers. De zorg voor ouderen is de laatste jaren flink toegenomen en van achterstelling van ou deren is nauwelijks nog spra ke. Of toch? Op zijn bureau ligt Nestor, het seniorenmaga zine van de Unie KBO, de Ka tholieke Bond van Ouderen. Daarin, breed uitgemeten, twee artikelen over leeftijds discriminatie en de Wet Gelij ke Bahendeling. Voorbeeld Voorbeelden als het verbieden van vrijwilligerswerk voor bo- ven-zeventigeijarigen (in Hel mond), en het ontzeggen van een plaats in een woonge meenschap (voor ouderen!) bo ven die leeftijd (in Hoorn) zijn volgens Nestor sterke staaltjes van discriminatie naar leeftijd. In Borssele in Zeeland hebben B en W bepaald dat 70-plus- sers bij verkiezingen geen lid meer mogen zijn van een stembureau en hetzelfde is de heer Van Delft in Leidschen dam overkomen. Hij is hier over nogal gegriefd. „Ik heb een brief van de voorzitter van het centraal stembureau (burgemeester De Vreeze-red.) gekregen waarin mij dit werd meegedeeld. De SWOL en de plaatselijke ouderenbonden en ook ikzelf hebben geprotes teerd maar dat heeft niets aan het besluit veranderd". Van Delft staat hierin niet al leen want ook (advocaat) mr. J.M.van der Flier (75) verzet zich in het KBO-blad tegen de praktijk waarbij advocaten, ouder dan 70 jaar, in bepaalde gevallen van een groot deel van hun inkomen worden be roofd. „In het wetsvoorstel Gelijke Behandeling worden veel vormen van discriminatie genoemd maar leeftijd niet en dat moet volgens mij ook maar eens veranderen. In de Vere nigde Staten, Canada en Frankrijk is leeftijddiscrimina tie al jaren bij de wet verbo den". Het gaat uiteraard om het principe want de SWOL- voorzitter zit, ook na zijn af scheid, niet om werk verlegen. Hij blijft adviseur van de SWOL, heeft nog een -functie in de Haagse Stichting Dagbe handeling Schoolgaande Jeugd en wil zich gaan inzetten in de plaatselijke club van De Zon nebloem. De receptie in De Schuitejager („een ideale ruimte voor de Leidschendamse ouderen langs de Vliet maar ook al weer te klein geworden.de so ciëteiten moeten mensen af wijzen") is morgenmiddag van vijf uur tot half zeven. Wethouder houdt vast aan bezuiniging op schoolzwemmen WASSENAAR Wethouder V. Wensveen (CDA) blijft bij de bezuinigingen op het schoolzwemmen. Dit betekent dat alleen nog de groepen 1 en 2 van de Wassenaarse basis scholen schoolzwemmen krij gen. Nu zijn dat nog de eerste zes groepen. Wensveen zei gisteren in een begrotingsvergadering van de commssie woonzaken, oude renbeleid en welzijn dat hij geen duimbreed van de bezui nigen wil afwijken, tenzij de fractievoorzitters aangeven waar het geld vandaan moet komen zodat het schoolzwem men kan worden gehand haafd. B. Timmermans, directeur van het Sterrenbad, verzocht giste ren het bezuinigingsvoorstel om het schoolzwemmen terug te brengen in te trekken. Het schrappen van schoolzwem men voor vier groepen zou lei den tot ontslag van personeel. Timmermans kreeg steun van VVD en PvdA. Deze partijen zijn tegen bezuinigingen op het zwemonderwijs. Het CDA vroeg zich af of deze bezuini ging tot onaanvaardbare ex ploitatietekorten van het zwembad zou leiden. Gisteren werd ook geprotes teerd tegen het schrappen van de subsidie aan het sociaal contact Wassenaar, een plat form van 45 organisaties in de sociale en /of medische sector waar men elkaar op de hoogte stelt van wederzijdse activitei ten en tot werkafspraken komt. Ook de bezuiniging op de logopedie werd ter discussie gesteld. Namens de VVD ver zocht E. Vegter wethouder Wensveen de bezuiniging op het sociaal contact in te trek- A. Dubbeld (CDA) verklaarde „bijzonder veel moeite te heb ben met de bezuiniging op de subsidie van het sociaal con tact". Over de voorgestelde be zuiniging op de logopedie merkte hij op: „Bij andere ge meenten wordt de schoollogo- pedie gezien als een basisvoor ziening". Dubbeld verzocht of na een halvering van de subsi die de gewenste werkzaamhe den van de schoollogopedie ge handhaafd kunnen blijven. Volgens H. Hupkens (PvdA) lijkt het er sterk op dat „het toevallige vertrek van de hui dige logopediste het college op het idee van deze bezuiniging heeft gebracht. Zo hoeft er im mers geen gedwongen ontslag plaats te vinden". -gkWSomant LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 15

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15