LEIDEN OMGEVING Stationsplannen eer kwetsbaar Overleg hervat in Slaaghwijk anleg schilderspleintje Weddesteeg kost drie ton Leidse gemeenteraad verdeeld over HSL 13 Goed op tijd idóöGomfmt EIDEN De actiegroep 'Kabouter- nderen' heeft afgelopen nacht de jageruiten van Blokker, Scholten Giraffe beplakt met het eigen re- unedrukwerk en met pamfletten ;t het opschrift 'ongewenst druk- >rk retour'. Eén 'kabouterkind', een •jarige Oegstgeestenaar, werd daar- ,or vannacht aangesproken. Op het reau heeft hij een volledige verkla- ig afgelegd. De groep zegt met de akactie de aandacht te willen vesti- n op de onnodige vervuiling van milieu door grote hoeveelheden ;evraagd reclamedrukwerk die we- Ijks huis-aan-huis worden bezorgd, actievoerders zeggen het 'spuugzat WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 Italages beplakt met eigen reclame te zijn hun brievenbus steeds maar weer gevuld te zien met reclamedruk werk'. Behalve dat het produceren van reclamedrukwerk veel energie, papier, bomen en inkt vergt zou het vooral ook zorgen voor een groeiende afvalberg. De kabouterkinderen zijn ook boos op de gemeente. Die heeft begin dit jaar toegezegd stickers tegen reclamedruk werk te verspreiden. Dat is nog niet gebeurd. De stickers zouden zelfs nog niet in huis zijn. De beste oplossing is volgens de boze actievoerders een to taalverbod op ongeadresseerd recla medrukwerk. Een dergelijk verbod kent alleen Groningen. Emilie Knappertprijs voor studie naar gokverslaving LEIDEN Jeannette van Geest heeft vanmiddag in het Leidse Volkshuis de Emilie Knappertprijs gekregen. Van Geest kreeg de prijs voor haar werkstuk „Het spel de baas, over kansspelen- de jongeren en het jongerenwerk'In het werkstuk wordt op zeer praktische manier in beeld gebracht hoe de wereld van een gokverslaafde er in de verschillende stadia uitziet en wordt een handreiking gegeven om de problemen op te lossen of er mee om te gaan. Van Geest studeerde in mei van dit jaar af aan de Hogeschool Eindhoven in de studierichting jeugdwelzijns- werk. Het was de tweede keer dat de Emilie Knappertprijs werd toegekend. De geldprijs werd twee jaar geleden in het le ven geroepen door het 90-jarige Volkshuis en de stichting TWM, uitgeefster van bladen in de sociale sector. De prijs is be doeld om de belangstelling en waardering voor beroepen in het sociaal-cultureel werk aan te moedigen. Raad en Daadwinkel pas in januari open LEIDEN De Raad en Daad winkel in Slaaghwijk opent waarschijnlijk pas in januari volgend jaar haar deuren. Het voornemen om in december open te gaan wordt door de acti viteiten van een aannemer niet gehaald. De aannemer heeft de ruimte als directiekeet in ge bruik. Als de andere wijken in Leiden niet alsnog snelle voortgang boeken is de winkel in Slaagh wijk, waar wijkbewoners te recht kunnen voor voor advies en informatie over bijvoorbeeld werk, wonen en uitkeringen, toch nog de eerste die in Leiden van start gaat. Burgemeester en wethouders hebben gisteren be sloten op zoek te gaan naar een geschikte kandidaat voor de 'winkelier' die de weg weet bin nen de gemeente. Op termijn moet het werkgebied worden uitgebreid naar niet-gemeente- lijke diensten zoals het arbeids bureau of Traject, het werkgele genheidsproject van de buurt huizen. Het ligt in de bedoeling in de winkel ook de buurthulp- verlener onder te brengen. De winkel in Slaaghwijk wordt voorlopig ondergebracht in het pand Havikshorst 7. Woning bouwvereniging De Sleutels stelt de flat beschikbaar in af wachting van het gereedkomen van een verzamelgebouw voor dienstverlening in de Slaagh wijk. Over de openingstijden wordt nog gepraat, maar het lijkt waarschijnlijk dat de win kel 's morgens van negen tot elf uur en 's avonds van zeven tot half negen geopend zal zijn. Binnen niet al te lange tijd moet er een tweede Raad en Daad winkel komen in de oostelijke binnenstad. Daar wordt nog ge zocht naar een goede accommo datie. HOEFTE KANTOREN ONVOLDOENDE ONDERZOCHT JDOLF KLEUN IDEN De plannen kantoorbouw en de dere ontwikkeling van Leidse stationsgebied door hun ingewik- dheid en nauwe sa- nhang enorm kwets- r. Er is onvoldoende lerzoek gedaan naar de loefte aan kantoren, rendien staan en vallen plannen met de subsi die het rijk moet ver en voor de tunnelbouw Ier het stationsplein, directbetrokkenen bij plannen, gemeente, H en Academisch Zie nhuis werken boven- n maar moeizaam met aar samen. Dat blijkt uit een onderzoek dat INRO-TNO in opdracht van de provincie heeft gedaan naar de ontwikkeling van sta tionslocaties in Zuid-Holland. Onderzoeker Arno Bongenaar schetst een situatie rond de ontwikkeling van het stations gebied die bijzonder riskant is. Bij de voorbereiding van de plannen is volgens hemn on voldoende onderzoek gedaan naar de behoefte aan kantoren en winkels. „Er is wel aange geven zoveel vierkante meter winkels, zoveel vierkante me ter kantoren, maar dat is ver der niet onderbouwd. Daar door zijn projectontwikkelaars minder geneigd in te stappen". Daarnaast wijst hij erop dat de ontwikkeling van het gebied in samenwerking tussen AZL, gemeente en NZH moet gebeu ren. Hij constateert dat die sa menwerking moeizaam ver loopt en dat het AZL al uit het overleg is gestapt om zelf de ontwikkeling van het Medi- park op het eigen terrein ter hand te nemen. Dat maakt een gezamenlijke ontwikkeling al moeilijker. „Bovendien is er heel veel aan elkaar opgehangen. De plan nen staan of vallen met de on dertunneling van het Stations plein. Maar dat is afhankelijk van subsidies. Dat valt niet te verrekenen in de kantoor- huur. Rijk of gemeente moeten wel bijspringen, dat maakt de plannen ook kwets baar". Ook het gegeven dat het AZL-terrein pas geleide lijk over vijf jaar beschikbaar komt voor kantoorbouw, maakt het gebied minder aan trekkelijk voor projectontwik kelaars. Bongenaar: „Zij heb ben het liefst bouwrijpe terrei nen en wachten ontwikkelin gen op zo'n lange termijn lie ver niet af". Bij het aantrekken van bedrij ven speelt de moeilijke bereik baarheid van het gebied per auto de gemeente parten. ONDANKS LEVENSGROOT WANTROUWEN Langs de spoorbaan aan de Schipholweg moeten kantoren verrijzen. foto: wim van noort „Noord-Zuid gaat het wel, maar oost-west is zeker binnen de stad heel slecht. En hoewel Amsterdam gemakkelijk be reikbaar is, is dat voor Utrecht ook weer veel minder". Hij wijst er daarbij op dat bouwen bij stations in het algemeen toch al duur is. En dat als be drijven niet door bijvoorbeeld mobiliteitsbeleid worden gesti muleerd ze geneigd zijn te kie zen voor goedkopere snelwe glocaties. Bongenaar heeft behalve de AZL-stationslocatie ook on derzoek gedaan naar het Schuttersveld. Gebleken is dat de ontwikkeling daarvan die al in 1980 op gang had moeten komen onder andere is ver traagd doordat de gemeente 'te hoog inzette'. „Er werd vanuit gegaan dat het een toplocatie in de nabijheid van Schiphol was. Maar daarbij is geen re kening gehouden met het slechte imago van Leiden als kantorenstad in verhouding tot Amsterdam en Den Haag". ÜNSTWERK SLUITSTUK VAN 'REMBRANDTKWARTIER' )EN De aanleg van een Llderspleintje' aan de Wed- eeg zal 300.000 gulden kosten. Het pleintje, dat oet worden aangelegd tegen- 'er de plaats waar het ge- Driehuis van Rembrandt D| n Rijn heeft gestaan, is het 1 iste element dat nog moet - iden toegevoegd om van dit 9m ije Leiden een echt 'Rem- mdtkwartier' te maken, staat in een raadsvoorstel, dn B en W om een krediet van drie ton vragen. Van dat geld wordt een kunstwerk be taald, dat bestaat uit een zuil en vijf, tegen de muur van de Witte Poortkazerne, in hoogte oplopende panelen. Dit werk staat op een grastapijt, zodat de stedelijke bebouwing met het stedelijk groen wordt verbon den. Acht bomen, die samen twee vierkanten vormen, com pleteren het geheel met bank jes. De ontwerper van dit kunstwerk, Guus Bayards, ziet het als een hommage aan Rembrandt als schilder. Hij heeft het gebied opgevat als buitenatelier, met elementen op de vloer en aan de wanden. Met Sjaak Veringa, die er zijn boten verhuurt, wordt mo menteel overlegd hoe zijn be drijf kan worden ingepast in het levende kunstwerk. Na jaren van ongeduldig wachten zou hiermee een lang gekoesterde gemeentelijke wens nu in vervulling gaan. Tot nu toe hadden andere cul tuurtechnische, bouwkundige en infrastructurele projecten in die buurt voorrang. Maar nu de voormalige ziekenboeg van het Mariacomplex is ge sloopt, het hoofdgebouw van de Zeevaartschool en de Witte Poortkazerne zijn gerestau reerd en het witte woonhuis in de Weddesteeg is opgeknapt, lijkt niets een 'schildersplein' nog in de weg te staan. De omgeving lijkt er inmid dels rijp voor te zijn. Met sub sidies konden de Rembrandt- brug worden gebouwd en het Rembrandtpark worden aan gelegd, terwijl het scholencom plex Boerhaave grondig onder handen is genomen en achter de restauratie van de Stad- stimmerwerf inmiddels ook een punt is gezet. De oude hoe toevallig schilders werkplaats van de werf wordt ingericht als Rembrandt-ate- lier. Leiden heeft nogal veel haast met de vervolmaking van het Rembrandt-wijkje om nog in te kunnen haken op de Rembrandt-manifestaties die dit jaar en volgend jaar op het programma staan. Volgende maand begint in het Rijksmu seum de grote overzichtsten toonstelling over de schilder die eerder in Berlijn was te zien. De Lakenhal brengt in samenhang daarmee vanaf de cember een expositie over Rembrandt en Lievens. tudenten sen behoud Woongenot EN HAAG/LEIDEN „Nu het zijn keuken die mijn it moet opgeven, morgen toilet. Waar ligt de szo vroeg raadsman L. Sprenger gisteren th us een kort geding aan ae lagse rechtbankpresident. 'grote onderhoud' van de :hting Leidse Studenten- isvesting aan een studenten- nd aan de Kaarsemaker- aat levert voor de bewoners nog niet zijn verhuisd veel erlast op. Zoveel overlast twee huurders in kort ge- ig eisten dat rechtbankpre- ent mr. A. van Delden hting zou bevelen hen te zien bij de verbouwing zo- g ze er nog wonen. Het ld moet eind dit jaar leeg i, maar tot die tijd willen de urders niet worden gestoord hun woongenot, dit moment dreigt de keu- i van de ene bewoner te rden gesloopt. In plaats rvan zal hij naar een keu- i moeten die op 40 meter •tand van zijn kamer ligt. n die keuken te bereiken iet hij bovendien buitenom ien. De andere bewoner eft last van lekkages. Die veroorzaakt doordat rklui onvoorzichtig een rwarming in de kamer bo- n hem hebben weggehaald. huurders moeten het al ige tijd zonder kachel stel- i. Ivocaat mr. E. Muller zei dat stichting de huurders ver- lillende keren vervangende lonruimte heeft aangeboden, e weigerden ze, omdat het ft aan hun eisen voldeed of ïr buiten het centrum lag. ichtbankpresident Van Del- n probeerde de partijen tot kaar te brengen. De stichting oet de huurders op korte ter- ijn geschikte vervangende Kinruimte aanbieden. Mocht t niet lukken dan zal de pre sent alsnog een oordeel vel- i over de situatie. Ook moet 'dentenhuisvesting zorgen 1 de huurders zo snel moge- jk weer kachels hebben en it de keuken van de ene ei- pr niet wordt gesloopt voordat verhuisd. Jarig bedrijf geeft geld aari manege De heren Innemee en Feenstra, respectievelijk voorzitter van de stichting Moedig Voor waarts en penningmeester van het Prof. Van Gelderenfonds, namen gisteren beiden een cheque van vijfduizend gulden in ontvangst. De giften waren een cadeautje van het Leidse filiaal van C A, ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van het kledingconcern. De manege besteedt het bedrag aan een silo, waardoor het voeren van de paarden minder tijd in beslag zal nemen en er meer tijd overblijft voor de ge handicapten, die veel plezier beleven aan de paardritjes. Het prof. Van Gelderenfonds zal van het geld de ouderka mer laten opknappen, die vol gens Feenstra wel een verfje kan gebruiken. De werknemers van het Leidse C A-filiaal konden zelf sug gesties aandragen voor beste ding van het geld. Het concern schenkt ter gelegenheid van zijn verjaardag één miljoen gulden aan tal van goede doe len in heel Nederland. foto: wim van noort LEIDEN De boze ver tegenwoordigers van Slaaghwijk en de gemeen te hebben het overleg in de wijkgroep sociale ver nieuwing gisteren hervat. Halverwege de zomer' weigerde de buurt ieder contact omdat zij zich na meer dan acht jaar praten nog steeds volkomen ge negeerd voelt. Het vertrouwen is nog steeds niet terug. Daarvoor hebben de te hoog gespannen ver wachtingen na de invoering van de sociale vernieuwing te diepe wonden geslagen. „De inspraak die we hebben stelt niets voor", zo menen de buurtbewoners die zeggen „wel te zullen zien waar het schip nu weer strandt". De buurt wil dat de ambtena ren met wie wordt overlegd, de bevoegdheid krijgen om overeengekomen zaken uit te voeren. Zolang dat niet het ge val is hoeft de gemeente niet te rekenen op zelfs maar het geringste vertrouwen. „Zo is inspraak zinloos. Wij praten met een paar ambtenaren, die stappen met goede bedoelin gen alle afdelingen langs en vervolgens gebeurt er niks", vindt H. Ramdas, lid van de bewonerscommissie en van de Stichting Surinamers Leiden. Buurtbewoners en gemeente zijn het er wel over eens dat de hoog gespannen verwach tingen door de met veel bom barie ingevoerde sociale ver nieuwing de verhoudingen heeft vertroebeld. „Er zijn verwachtingen gewekt die niet konden worden waargemaakt. We zijn zelf ook allerminst te vreden over het functioneren van de sociale vernieuwing en beraden ons over hoe het ver der moet", geeft M. Portheine LEIDEN Een ruime meerderheid in de ge meenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van het college van B en W om nog niet te kiezen voor tracé B van' de HSL, maar het in elk geval te reserveren. De SP bleef faliekant tegen, ter wijl ook PvdA-fractie- voorzitter H. Baayens en zijn fractiegenoot P. Bor- dewijk zich niet met het voorstel konden vereni gen. Het standpunt werd verwoord in een brief die naar de Raad voor de Waterstaat wordt ge stuurd. De discussie over de hogesnelheidslijn, die vorige week al in een gecombineerde commissievergadering woed de, werd gisteravond in de raadsvergadering nog eens dunnetjes overgedaan. Een week geleden wensten de frac ties nog geen duidelijk stand punt in te nemen. De discussie leverde gisteren wel twee mo ties en twee amendementen op die het, op één amendement na, allemaal niet haalden. De Socialistiese Partij vatte de brief van het college op als een acceptatie van tracé B, dat ten oosten van Leiden zal lopen. De socialisten dienden daarom een motie in, die echter volle dig werd weggestemd. Opnieuw bestreed wethouder T. van Rij (ruimtelijke orde ning) die opvatting. Hij is bang dat wanneer onderzoek uit wijst dat de HSL niet over het bestaande spoor kan rijden, en er geen mogelijkheid is om tracé B aan te leggen omdat de ruimte daarvoor niet is gere serveerd, er automatisch een beroep zal moeten worden ge daan op tracé A. En dat is het laatste wat Van Rij wil omdat daarvoor het Groene Hart zal moeten worden doorsneden. Reservering is volgens hem noodzakelijk omdat „gemeen ten die mordicus tegen de nieuwe lijn zijn, anders dingen gaan doen die echt alles blok keren". Niet gehinderd door enige bestemming zouden die op de plek waar ooit het tracé B zou kunnen lopen, wonin gen of een kleuterschool kun nen bouwen. „Waarom kan er wel worden gereserveerd voor de All-west, waardoor uitbrei ding van de Stevenshof niet meer mogelijk is, maar is re servering voor een OV-lijn niet mogelijk Dissident Van Rijs eigen fractiegenoten Bordewijk en Baayens wen sten zich echter nadrukkelijk van diens standpunt te distan- tieren. Bordewijk herhaalde de kritiek die hij vorige week in de commissie ook al had ge uit: „Men gaat met deze brief totaal voorbij aan de zwenking in de publieke opinie, die voor het bestaande spoor heeft ge kozen". In zijn partijgenoot A. Boot vond hij een felle tegen stander. Zij kon, net als het merendeel van haar fractie, wel akkoord gaan met een re- van de directie Welzijn toe. Deze overeenstemming vormt echter een uiterst wankele ba sis voor het heropende over leg. Het geduld en incasse ringsvermogen van de leden van de wijkgroep, allen vrij willigers die 'enorm veel' werk verrichten om Slaagh wijk leefbaarder te maken, is uitgeput na meer dan acht jaar strijd. „Met de komst van de sociale vernieuwing dachten we dat we eindelijk gehoor zouden vinden. Maar zowel gemeente als woningbouwver enigingen maken nauwelijks iets klaar. Straks is er nie mand meer over die zich nog voor de wijk in wil zetten en zoals het nu gaat holt die ach teruit". De vertegenwoordigers van de buurt zeggen hun geloofwaar digheid bijna geheel te hebben verloren omdat acties tegen maatregelen van de overheid niets uithalen en acht jaar pra ten over verbeteringen in de buurt veel te weinig heeft op geleverd. De falende poging om de huurverhoging met 5V4 procent te verzachten door in grijpen van de gemeente, was voor veel Slaaghwijkers de be kende druppel. Vooral omdat over een compensatie in de vorm van verlaging van de servicekosten geen overeen stemming kon worden bereikt. Wel is gisteren besloten dat buurtbewoners, gemeente, stichting Welzijn en de wo ningbouwverenigingen Leiden en De Sleutels in een nieuwe werkgroep gaan praten over de mogelijkheden om de woonlasten te beperken. Vol gens de buurt kan Slaaghwijk niets meer hebben en zeker niet de dreigende nieuwe huurverhoging met weer 5l/z procent. De werkgroep moet voor het einde van het jaar met een 'goed' rapport komen. Als die datum niet wordt ge haald dreigt de buurt het over leg opnieuw af te breken om de druk op de gemeente op te voeren. Groot feest in Slaaghwijk LEIDEN Bewoners en instellingen uit de Slaaghwijk houden op zaterdag 9 november een groot buurtfeest in buurthuis Op Eigen Wieken en in het naastgelegen gebouw van de Stichting Surinamers Leiden. De activiteiten beginnen met een ballon nenwedstrijd voor de kinderen, waarna er wordt geschminkt voor het optreden van een clownsduo. Op en rond het terrein aan het Valkenpad is er 's middags een vrijmarkt, worden exoti sche happen en dranken verkocht en is er een rad van avon tuur. Iedereen die een muziekinstrument bespeelt kan zijn /haar kunnen laten horen op een podium. Wel vantevoren opgeven bij Piet Molenkamp, tel. 212893. In de avonduren is er een avond programma met optredens van live bands en voor de jongeren tot 16 jaar een aparte disco in een van de bijzalen. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer'krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: servering voor het tweede tracé. „Het openbaar vervoer heeft in het collegeprogramma een belangrijke plaats gekre gen, en dat moet ook centraal blijven staan". D66 probeerde nog via een motie duidelijk te maken dat de brief zoals die naar de Raad voor de Waterstaat wordt ge stuurd, een uitspraak voor tracé B inhoudt en dat zij daarmee niet akkoord kon gaan. De motie haalde het niet en werd alleen gesteund door de dissidente PvdA'ers, de SP en de eigen fractie. Maar ook die bleek verdeeld want in een stemverklaring liet D66-er Hoekema weten dat hij „geen behoefte had aan bijstelling van het raadsvoorstel". Uitein delijk stemden de links-libera len toch voor het voorstel zoals het op tafel lag. Straat: Postcode/plaats: Telefoon: I I I I I I I I I I I I I Postcode/plaats: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Straat: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I I £cidóe6(>ij/ta/rit i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13