Franse joden: tweehonderd jaar burgers U Kampen strijdt voor behoud universiteit Vakbeweging moet streven naar economie van het genoeg Ccwtaö «Souumt GEESTELIJK LEVEN I OPINIE Geen extra geld voor Kerkendag CNV-VOORZITTER HOFSTEDE: COMMENTAAR Het oppositie-voeren gaat de VVD nog steeds niet zo, af. Dat blijkt opnieuw uit de alternatieven voor de Mi j nennota die de liberalen vandaag hebben ingebracht tij rerigen v de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer. Een met, ^a' mage zoals vorig jaar, toen zij wèl kritiek hadden maar in staat waren een samenhangend financieel tegenvoorsi te dienen, blijft de VVD ditmaal bespaard. De oppositie-] Je't' korps nen zijn op hun effecten doorberekend door het Cenljkking g€ Planbureau. Maar zowel de voorgestelde maatregelen zei e politie b de resultaten van de CPB-berekeningen tonen aan, dat 'a8en bij« beralen geen geloofwaardig alternatief hebben voor hei - leid van het kabinet-Lubbers. De financiële gaten die zo ontstaan wil de VVD die door extra bezuinigingen. Op zich is daar niets mis mee. het kabinet van CDA en PvdA is steeds opnieuw op naar uitgaven die geschrapt kunnen worden. Het gaat e om de keuze die daarbij wordt gemaakt. Dan blijkt da" VVD onder meer het milieu voor de kosten wil latenIr draaien, door zowel te korten op de uitgaven voor heten lieubeleid als door het ongedaan maken van de verhogii >f van de benzine-accijns en de motorrijtuigenbelasting. Efn mee spelen de liberalen in op de 'milieu-moeheid' die zii langzamerhand van veel Nederlanders meester begint ken. Dat is een, vanuit electoraal standpunt, even ver! bare als, met het oog op het belang van het milieu, oi standige keuze. '92 x— Behoudende kerken VS blijven leden winnen DINSDAG 8 OKTOBER 198 Publiciteit is bemesting waarop gedachten kunnen groeien Kerkgangers in Kampen nemen ''donder op9letterlijk KAMPEN Mag een voorganger tijdens een kerkdienst een paar keer 'donder op!' zeggen? Die brandende kwestie houdt de gereformeerde kerk in Kampen al weken bezig, na de preek die professor P.N. Hol- trop in september hield als gastpredikant in de Westerkerk. Holtrop, hoogleraar aan de Theologische Universiteit Kampen, richtte zich in zijn preek tot de kinderen. Hij sprak over een koning die tegen zijn broer zegt, maak dat je weg komt, 'donder op'. Eén van de gemeen teleden riep hem toe niet van zulke taal gediend te zijn, 'omdat de ou ders de kinderen dat soort woorden juist af proberen te leren'. Toen Holtrop niet op deze kritiek in ging, stapten tientallen kerkgangers op. De kerkeraad heeft Holtrop inmiddels over het voorval benaderd. De professor vindt dat 'donder op!' past in een levendige conversatietaal. Wel heeft hij de boze kerkgangers schriftelijk laten weten het 'verve lend te vinden' dat hij mensen heeft gekwetst. Daarmee is de zaak vol gens predikant W. van Herwijnen nog niet uit de wereld. Welke stap pen er genomen zullen worden, wil hij niet kwijt, maar het is duidelijk dat de kans klein is dat Holtrop ooit in de kerk op de kansel verschijnt. DEN HAAG De Gereformeerde Kerken in Nederland weigeren 76.000 gulden uit te trekken voor de tweede Kerkendag van volgend jaar september in Amersfoort. Zij willen slechts 40.000 gulden geven, hetzelf de bedrag als zij voor de eerste Kerkendag, in september 1989, ter beschikking stelden. Dat heeft de woordvoerder van de Gerefor meerde Kerken meegedeeld. Zijn kerk is eventueel bereid voor sommige program ma-onderdelen geld te vragen bij Zending en Werelddiaconaat, maar dan gaat het om hooguit enkele duizenden guldens. De Raad van Kerken vergadert morgen over het programma en de financiering van de Kerkendag. De Raad heeft de kerken voorgesteld 388.000 gulden van de benodig de 900.000 gulden bij te dragen. Daarvan zouden de Nederlandse Hervormde Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk ieder 37,5 procent (144.500 gulden) moeten bijdragen en de Gereformeerde Kerken 20 procent (76.000 gulden). De hervormden en de rooms-katholieken hebben nog geen besluit over hun bijdrage genomen, zo laten de woordvoerders van beide kerken desge vraagd weten. Voor de vorige Kerkendag zocht de Raad van Kerken zelf sponsors. Vooral rooms- katholieke fondsen hebben toen het door gaan van de dag mogelijk gemaakt. Dit keer heeft de Raad van Kerken voor een andere aanpak gekozen. De kerken moeten zelf sponsors zoeken. „De Kerkendag is een verantwoordelijkheid van de kerken. Bo vendien hebben zij meer stafkracht om fondsen aan te schrijven dan de Raad zelf", aldus ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad. LEEUWARDEN CNV- voorzitter Henk Hofstede vindt dat de vakbeweging moet streven naar een economie van het genoeg. Dit betekent dat hij zich niet alleen wil inzetten voor hogere salarissen, maar ook voor werkgele genheid, het milieu en de Derde Wereld. „We moeten kiezen voor kwa liteit in plaats van voor meer centen". Hofstede die gisteravond in Leeuwarden sprak voor enke le honderden gereformeerde diakenen, zei dat het de schijn hef et dat anno 1991 het wes terse gedachtengoed overal de overwinning heeft behaald. „Maar is nu alles pais en vree?" vroeg Hofstede. "Hoe zit het met de zwakkere in onze economische orde? Hoe zit het met het milieu? Hoe komt het met de Derde We reld? Hoe zit het met onze ver antwoordelijkheid voor de we reld?" De grote Nederlandse politieke partijen kregen van Hofstede een onvoldoende voor hun op stelling met betrekking tot deze zaken. De PvdA vertoont zijns inziens het gedrag van een 'wanhopig spartelende drenkeling' die nu haar heil zoekt in een soort 'verlicht li beralisme'. Fout, volgens Hofs tede. De socialisten moeten hun kracht blijven zoeken in "werkelijke solidariteit". Het CDA koerst in de ogen van de CNV-voorzitter af op een christelijke liberale sa menleving. "Het recht van de armen wordt weer liefdadig heid". Deze opstelling verdient een krachtige afkeuring van de christelijke sociale bewe ging, aldus Hofstede. Hofstede stelde dat de mens heid hier smoort in eigen vuil, uitlaatgassen en overvloedige produktie. Leefbaarheid en bewoonbaarheid moeten weer centraal staan. „Onze welvaart is daar toch groot genoeg voor. We moeten in toenemende mate toe naar een economie van het genoeg. Daarbij moeten we niet stoppen bij de landsgrenzen. We moeten han den en voeten geven aan de evangelische opdracht om met elkaar van dit leven wat te maken". Volgens Hofstede lijkt de vak beweging op een club die niet verder komt dan te strijden voor verworven rechten. Hij meende echter dat het CNV moet strijden voor een andere orde. Zo zal de Nederlandse landbouw zijn beschermde po sitie die ten koste gaat van de landbouw in de Derde Wereld, moeten opgeven. De consump tie die in de westerse wereld hoog staat aangeschreven, moet omlaag. "Rijkdom wordt op rijkdom gestapeld. Dat is geen bijbelse notie", onder wees de vakbondsman. Wijziging bespreekbaar Hofstede deelde verder mee dat voor het CNV de wao- maatregelen van het kabinet bespreekbaar als voor alle mensen die nu in de wao zit ten, de situatie niet gewijzigd wordt. Voor nieuwe wao'ers mogen duur en hoogte van de wao-uitkeringen wel aangetast worden. Deze nieuwe positie - tot nu toe was verlaging en verkorting van de duur van de uitkeringen van de 'oude' en nieuwe wao-ers onbespreek baar - betrok Hofstede giste ren tijdens de bijeenkomst in Leeuwarden. De CNV-voorzit- STRAATSBURG Tweehonderd jaar gele den werden de joden in Frankrijk, na 31 maanden van discussie in de Consti tuante, het Franse parle ment tijdens de Revolutie, erkend als volwaardige burgers. Dat historische feit is het afge lopen weekeinde plechtig in Straatsburg herdacht in aan wezigheid van onder anderen president Frangois Mitterrand en oud-president Valéry Gis- card d'Estaing. De aanwezig heid van Giscard leidde tot enige fluitconcerten. Giscard was lang voor zijn inmiddels beruchte uitspraak over de buitenlanders („Er heeft een invasie plaats") uitgenodigd, zei Jean Kahn, voorzitter van de CRIF, de federatie van joodse organisaties in Frank rijk. In 1791 woonden in Frankrijk ongeveer 40.000 joden. Bepaal de gemeenschappen genoten bescherming, zoals de joden van Avignon sinds het verblijf van de pausen aldaar (1309- 1376) en de 5.000 joden in Bor deaux, die vrij handel moch ten drijven. Elders golden be perkingen. Deze waren het zwaarst in het oosten van het land. Daar werden de joden zware beperkingen opgelegd, als ze een stad in wilden gaan. In Straatsburg kondigde hoorngeschal tegen de avond aan, dat joden de stad uit moesten. Zij mochten voorts uitsluitend kleine ambachten uitoefenen of in het bankwe zen actief zijn. De gelijkberechtiging van de joden verliep niet van een lei en dakje. Bij de eerste stem ming kort na het uitbreken van de revolutie haalde de ka tholieke priester Maury en de afgevaardigde van de Elzas, Reubell, de overwinning. De Franse protestanten kregen volwaardige rechten, maar het debat over de joden werd uit gesteld. Joden kunnen geen echte Fransen zijn, want poli tiek en religie wordt in het jo dendom niet voldoende ge scheiden, klonk het toen. Mau ry waarschuwde de Constitu ante, dat de Elzas binnen een paar jaar een joodse kolonie zou worden. Enkele maanden later kregen de joden in Zuid-Frankrijk alle rechten. Die van Oost- Frankrijk moesten wachten tot 27 september 1791. De ja ren daarop kregen de joden ook elders in Europa de rech ten van een vrije burger. Al leen in Zwitserland en in Warschau bleven hun rechten beperkt. Maar niet overal be hielden de joden hun rechten. Zo moesten de joden in Pie- monte, in het noorden van het huidige Italië, een deel van hun rechten afstaan na de ne derlaag van Napoleon bij Wa terloo in 1815. Het duurde tot 1848, voor joden in Frankrijk in een regering werden opge nomen. Imperium Rond 1870 stak het antisemi tisme in Frankrijk opnieuw de kop op, allereerst in het kiel zog van het opkomend socia lisme in de vorm van anti-ka- pitalisme. Enkele joodse fami lies, zoals de Rothschilds, wa ren er inmiddels in geslaagd een financieel imperium op te bouwen met filialen in ver schillende landen. Toen de Duitsers in 1870 de Elzas bezetten, werden de Franse joden met hun Duitse namen de zondebokken en werden zij afgeschilderd als spionnen van de Pruisen. Ene Edouard Drumont kreeg in 1886 bekendheid met zijn openlijk antisemitische boek 'Het joodse Frankrijk'. Hij richtte een anti-Joodse krant op 'La libre parole' (het vrije woord) en werd op een antise mitisch programma gekozen tot afgevaardigde van Algerije. Daar heersten sterke antisemi tische gevoelens sinds de 50.000 joden daar in 1870 de Franse nationaliteit hadden gekregen. De affaire-Dreyfus in 1894 was koren op de anti semitische molen. De extreem rechtse organisatie ^ction Josef Sitruk, de Franse opperrabbijn, spreekt op de joodse be graafplaats van Carpentras. De daders van de uiterst geweldadi- ge grafschennis vorig jaar mei werden nooit gevonden. FOTO: EPA Frangaise vroeg openlijk om „joden dezelfde beperkingen op te leggen als alle andere vreemdelingen". In 1936 ontstond een nieuwe golf van antisemitisme nadat de Volksfront-regering van de joodse socialist Léon Blum aan de macht was gekomen. De schrijvers Céline en Brasillach, die overigens na de Tweede Wereldoorlog wegens collabo ratie met de Duitsers is geëxe cuteerd, schreven felle anti- joodse pamfletten. De regering van maarschalk Pétain in Vi chy wachtte niet op een bevel van de Duitsers, maar richtte uit zichzelf een Commissariaat voor Joodse Zaken op. Veel jo den zijn door Fransen onder het bewind van Vichy uit de 'vrije zone' naar de Duitse ver nietigingskampen gevoerd. Rene Bousquet, voormalig hoofd van de politie van Vi chy, Maurice Papon, secreta ris-generaal van het departe ment Gironde in de oorlog en tot 1981 minister, en Paul Tou- vier, rechterhand van de kort geleden overleden Klaus Bar bie in Lyon, wachten nog steeds op hun berechting. Onder het bewind van gene raal De Gaulle werden de jo den in Frankrijk opnieuw met scheve ogen aangekeken. De Gaulle mikte immers op een goede verstandhouding met de islamitische landen, waaron der een groot aantal voormali ge Franse koloniën. Zijn hou ding tegenover de staat Israël was op zijn zachtst gezegd af standelijk. Onder de presiden ten Giscard en Mitterrand is die verhouding aanzienlijk verbeterd. Maar met de op komst van het Front National van Jean-Marie le Pen komt het af en toe opnieuw tot anti semitische uitingen. Een voorbeeld daarvan is de schending van het joodse kerkhof in Carpentras ander half jaar geleden. De daders daarvan zijn nooit gepakt. Ook het revisionisme (het ontken nen van het bestaan van de vernietigingskampen van de nazi's) steekt bij tijd en wijlen de kop op. Dergelijke gebeur tenissen worden op het ogen blik gevolgd door een vrijwel algemene uiting van afschuw en walging. Geen alternatief pldin trong :cht een 36-ja ia te later ek vrijdaj ral op de olgens ee an in Nee kan d( ■tenschap id begra\ niet ver T HA DAARMEE is niet gezegd dat de VVD helemaal geen volle ideeën presenteert. Meer geld voor het ouderenb bijvoorbeeld, daar kan niemand bezwaar tegen hebben ook de suggesties voor de aanpak van de wao dragen menten in zich, die wellicht kunnen helpen de ergste van de kabinetsvoorstellen te verzachten. Wat de pi; van de liberalen echter onwaarachtig maakt, zijn de effe op de werkgelegenheid, de gevolgen voor de hogere mens en de aandacht voor het milieubeleid. HET CPB is niet erg enthousiast over de directe werk genheidseffecten van de VVD-plannen. In vergelijkingl, de kabinetsvoorstellen zou het aantal banen met enige zenden verminderen. De VVD brengt daar tegenin dat de langere termijn juist meer banen zouden komen. Het bevestigt dat weliswaar, maar tekent erbij aan, dat hel geldt in 1994. Uit de berekeningen van het CPB blijkt v< dat vooral de beter betaalde ambtenaren en de menser twee keer modaal verdienen er in de VVD-plannen in k kracht op vooruitgaan. Voor de overige groepen maakt weinig of geen verschil. Vanuit VVD-optiek zijn deze mens-effecten natuurlijk goed verdedigbaar, maar gezie gen de achtergrond van het volledige pakket voorst! kunnen ze, terecht, niet rekenen op steun in de Kamer DE HAA )EN is opj drietal ;n zogen In Hac over! twe nada [enfoto met stof. In aar blij noj heft contras' te zijn k ant in Bisschoppen pleiten voor buitenlanden ERFURT De evangelische en rooms-katholieke bisschSmezieken in de deelstaat Thtlringen in de vroegere DDR hebben dt Mat haa gers opgeroepen „de buitenlandse medeburgers in liefde ei roegedier verstand te aanvaarden". Zij waarschuwen hen zich niet t< v. Onmid weid te laten verleiden, maar „goede en betrouwbare bunhuis or voor de buitenlanders te zijn. Wie zich tot de buitenlairing om wendt, hen beschermt en zich ook in hun gewoonten probei schakelt te leven, overwint „elk gevoel van vreemdheid, alle vre(icier var alle reserves", menen de bisschoppen. De inwoners van Th> laboratt gen moeten hun weg in de nieuwe situatie nog zien te vii van uit: De bisschoppen zien met zorg dat de „geest van de verachises ble van mensen weer om zich heen grijpt". „Onze vrijheid Asseling 1 gerechtigheid in het land zijn door onszelf in gevaar gebi| „Bij een menen de bisschoppen. r één mi< kt, alle an AT CeidbcSoumitt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon 071 - 122 244. Telefax: 071-134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Chef-redacteur G - J Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070-3190 808) L van Koot. t Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein, E Huisman, H Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. drs. K )UV HAA' zuller 10.000 ferdwiji lat de investe ngen wwerk Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B Jansma, H Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Korvahnka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A de Bruijn, W. Diekstra, L H J Hofmeester, C de Kier. H Nieuwmans, H Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. ee dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederl, Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers, M vj 't Hout (chef). Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat leveld, D. Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs D J. van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rom Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalst! M de Cocq n 08.30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dit n 18 00 tot 19.00 u 25.70 76,60 294.30 299,30 it vooruit te worden voldaan en de w; egelen a tpensere erwacht van het luwbe oepelenc bouwon onder: rtefeuilli ri wijst sprake 8". „D; lan een ie in de WBB-vc urig van >t hc De loon iet bep rocent, De tot 'er PER X MAA/ N B-fef I W-MR Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7i Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Henk Hofstede FOTO: DIJKSTRA ter toonde zich aan de voora- over de begroting '92 op dit vond van het Karperdebat punt optimistisch. Glemp in VS KAMPEN Vanuit de Kamper gemeenschap worden alle zeilen bijge zet om de gereformeerde synode (landelijke kerk vergadering) ervan te overtuigen dat de Theolo gische Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen moet blijven. Zowel de Kamper gemeente raad, als de Kerkeraad Alge mene Zaken van de gerefor meerde kerk als zeventig pro minente Kampenaren zijn in de pen geklommen. Vandaag praat de gerefor meerde synode in Lunteren over de toekomst van haar theologische opleiding. Het college van bestuur van de Kamper universiteit heeft de synode gevraagd om in te stemmen met het houden van een onderzoek naar de moge lijkheden van samenwerking met de Katholieke Theologi sche Universiteit Utrecht en de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht. Als het onderzoek positief uit valt dan zal in Utrecht een theologisch dienstencentrum gebouwd worden waarvan de drie opleidingen (met behoud van de eigen onafhankelijk heid) gebruik kunnen maken. Oud-directeur Wim Steunen berg van uitgeverij Kok en journalist Hans Wiersma ver zamelden binnen een week ze ventig handtekeningen van prominente Kampenaren die tegen het vertrek van de uni versiteit zijn. "Het zou voor de infrastructuur van Kampen een ramp zijn als de universi teit verdwijnt", aldus Steunen berg. Burgemeester H. C. Kleemans schrijft in een brief namens de gemeenteraad dat de gemeente Kampen in korte tijd al ver schillende instellingen voor hoger beroepsonderwijs is kwijtgeraakt. "Thans zijn in Kampen nog twee theologi sche opleidingen en het kunst onderwijs gevestigd. Wij wil len ons tot het uiterste inzetten om de instellingen die hier thans gevestigd zijn, voor Kampen te behouden". Volgens de burgemeester past de universiteit prima in Kam pen. "De universiteit heeft hier de beschikking over een uitstekende accomodatie in een stijlvolle en passende om geving en de studenten heb ben, naast een scala aan voor zieningen, hele goede moge lijkheden om zich te huisves ten". De Kerkeraad Algemene Za ken (KAZ) van de gerefor meerde kerk van Kampen vreest dat als de theologische universiteit naar Utrecht ver trekt, dit ten koste zal gaan van het kerkelijk karakter van de opleiding. "De Theolo gische Universiteit van de Ge reformeerde Kerken moet niet aanleunen tegen de universi teiten in Utrecht of de VU in Amsterdam", aldus KAZ-voor zitter prof. K. A. Schippers.» De emeritus hoogleraar pleit ervoor om het Kamper model (de theologische universiteit is het eigendom van de kerken) in te brengen in het Samen op Weg-proces. "Je moet niet voortijdig dit model vervagen, maar het inbrengen als duide lijke optie". Zoals bekend heeft de Her vormde Kerk overeenstem ming bereikt met de Rijksuni versiteiten over een nieuwe opzet van de predikanteno pleidingen. Schippers plaats hier een kanttekening bij: "De hervormden zijn er uit. Maar voor hoe lang? Hij wijst erop dat de hervormde predikants opleidingen van heel verschil lende snit zijn. Zo is de oplei ding in Utrecht confessioneel, terwijl andere opleidingen meer vrijzinnig zijn. NEW YORK De meer be houdende kerken in de Vere nigde Staten, zoals de Baptis ten en ook wel de Amerikaan se RK kerk blijver\ leden win nen. Daarentegen daalde het ledental van de liberalere ker ken, zo blijkt uit het zojuist verschenen jaarboek van de kerken in Canada en de Vere nigde Staten. In de Verenigde Staten woon den eind 1989 meer dan 147 miljoen christenen, joden en moslims. Dat is 59,3 procent van de bevolking, 1,5 procent punt meer dan een jaar eerder. Met meer dan 57 miljoen leden blijft de Rooms-Katholieke Kerk veruit de grootste kerk. Zij kende in 1989 een groei van bijna 4 procent. Andere kerken die ledenwinst boek ten, zijn de Zuidelijke Baptis ten, met 15 miljoen leden de grootste protestantse kerk. en betrekkelijk kleine evangeli sche kerken. Ook de Getuigen van Jehovah, de Zevendedags Adventisten en de Mormonen kregen meer leden. Daarentegen werd de derde kerk in de Verenigde Staten, de Verenigde Methodistische Kerk, geconfronteerd met een daling van het ledental met 0,84 procent tot nauwelijks 9 miljoen mensen. Ook de Epis copaalse (anglicaanse) Kerk en de Presbyteriaanse Kerk boekten ledenverlies. In Canada is de Rooms-Katho lieke Kerk met 11,3 miljoen aanhangers eveneens veruit de grootste kerk. Daarna komen de Verenigde Kerk van Cana da en de Anglicaanse Kerk. De Poolse kardi naal Glemp (mid den) reist mo menteel door de Verenigde Staten waar hij de om vangrijke Poolse gemeenschappen bezoekt. Glemp was gisteren in New York waar hij een bezoek bracht aan de St. Patrick kathe draal. FOTO: AFP I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2