£cid&e Courant PvdA trotseert bonden ei Gespreid Inval bij zeven afvalbedrijven 3"V 14 SAMEN feZELUG NAAR EMINA Speurtocht naar verdronken plaats Esselykerwoude Kroatië wijst aanbod leger af 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE £e«dóe@outmit DINSDAG 8 OKTOBER 1991 in de h 3-6 gel efinitii 16 PAGINA'S in twee katernen anse joden vieren hun erkenning als burgers Proef met snipperdagen voor scholieren bepleit j haas Commotie boek eckman illustreert ssen gevoeligheid e: H,assendis„. inatie nende NIAND NJOMIE N/REGIO STVERLEfolNG e nacht en ochtend tselijk mist en mumtemperatuur treeks 9 graden, rgen overdag kenvelden en vooral in middag ook perioden zon. Droog, dagtemperatuur eveer 17 graden, ige oosten wind, rond ht 3. gdükWOETBAL OP TV nocht Gullit en Van Bas- 'i (ADVERTENTIE) Super - triat hlon met 10 deelnemers DEN HAAG Tien triathlon-atleten, onder wie de Hagenaar en enige Nederlander Mar tin Feijen, nemen vanaf morgen tot en met zondag deel aan een vijfvoudige aflevering in die discipline in Rijswijk en Den Haag. Tot dusverre hebben slechts twee Fransen zich aan zo'n krachtsinspanning gewaagd. Zij klokten een officieuze tijd van 99 uur. Feijen wil de ongewone prestatietocht in 75 uur af leggen en hoopt aanstaande zaterdag rond 11.00 uur in het Haagse Zuiderpark te fini shen. Het evenement draagt de titel 'Dutch 5' en brengt deelnemers uit verschillende lan den aan de start. De onderdelen zijn nog stop 19 kilometer zwemmen, 900 kilometer fietsen en 210 kilometer hardlopen Van Melle laat cocaïnesnoepjes onderzoeken Ambtenaren van het ministerie van volksgezondheid in Brazilië zoeken in de dozen met Van Melle snoepjes naar exemplaren waarin cocaïne zou zijn gespoten. FOTO: AFP BREDA De snoepwarenfabrikant Van Melle heeft een Nederlands onderzoeksin stituut opdracht gegeven voor een onafhan kelijk onderzoek naar 'de vermeende be smetting' met cocaïne van een deel van zijn produkten in Brazilië. In de mededeling zegt het bedrijf tot op heden van Brazili aanse overheidsinstanties „geen met feiten onderbouwde" mededelingen te hebben ontvangen over de aard en toedracht van een mogelijke besmetting van zijn snoep- waar met cocaïne. Ook heeft het bedrijf zelf nog geen snoepwaar in handen kunnen krijgen dat besmet was met cocaïne. Welk Nederlands onderzoeksinstituut Van Melle in de arm heeft genomen, wilde de woord- ALKEMADE Wetenschappers en amateur-archeologen van de afdeling Rijnland van de archeo logische werkgemeenschap Ne derland gaan deze week op zoek naar de verdronken plaats Esse lykerwoude in de gemeente Al kemade. Volgens de afdeling Rijnland van de werkgemeenschap moet het plaatsje, dat rond het jaar 1000 is gesticht, er gens op de bodem van de Wijde Aa liggen. Het was nooit duidelijk waar de plaats exact moet hebben gelegen, maar volgens een nieuwe theorie was dit ergens ten zuiden van de Wijde Aa. Esselykerwoude is vermoedelijk tijdens de zogenaamde Elisabeths- vloed in 1421 door het water verzwol gen. Ook zouden er resten van een parochiekerk en van een oud kasteel onder het water moeten liggen. Het zoeken naar de resten van het dorp gebeurt vanaf een boot. GEEN GARANTIE VOOR 'ONOMKEERBARE' WAO'ERS DEN HAAG De PvdA acht zich (nog) niet in staat de garantie te geven dat 'onomkeerbare' wao'ers (mensen die nooit meer kunnen werken) hun volledige uitkering mogen behouden. ,,Het kabinet is daar niet uitge komen en onze fractie heeft - ik zeg het er eer lijk bij - de oplossing ook nog niet gevonden. Maar we zullen ons er de ko mende tijd voor inspan nen". PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens zei dit vanmiddag in de Tweede Kamer op de eerste dag van de algemene beschou wingen over de rijksbegroting en de Miljoenennota. Wöltgens reageerde daarmee op de 'op drachten' van het buitengewo ne congres van zijn partij in Nijmegen en de uitspraken van FN V-voorzitter Stekelen burg tijdens de grote protest demonstratie afgelopen zater dag op het Haagse Malieveld. De PvdA-voorman leek niet te geloven in de door Stekelen burg in het vooruitzicht gestel de verdere arbeidsonrust. „Hoe bitter de vakcentrales zich soms hebben geuit, ik be speur toch meer verstandhou ding". Op één punt kwam Wöltgens de vakbeweging wel tegemoet. Het fel bekritiseerde 'paraplu-wetje' waarmee het kabinet de nu bestaande aan vullingen in de cao's op het ziekengeld en de wao wil schrappen zodra de komsten verlopen, kan van de PvdA achterwege blijven. Wöltgens ziet meer in centrale afspraken tussen werkgevers en werknemers. Bovendien stelde de PvdA'er voor de instanties die de wao en de Ziektewet uitvoeren on der onafhankelijk toezicht te plaatsen. Verder wil de PvdA „oudere arbeidsongeschikten" de mogelijkheid bieden werk te aanvaarden met behoud van een deel van hun uitkering. Het CDA is bereid de wao- voorstellen van zijn coalitie partner op hun merites te be kijken bij de behandeling van de betreffende wetsontwerpen van de regering, die in het voorjaar worden verwacht. Ook de christen-democraten zijn in beginsel van mening dat er iets gedaan moet wor den voor de 'onomkeerbare gevallen' in de wao. Zij wach ten echter af waar coalitiege noot PvdA mee komt. De 'op brengst' van de wao- en Ziek tewetplannen mag hierbij ech ter niet aangetast worden. VVD-leider Bolkestein haalde vanmorgen een eind augustus door hem ingediende motie wordt uitgesproken om alle huidige wao'ers te ontzien. Volgens de liberale voorman mag aan de hoogte en duur van de uitkering van deze mensen niet getornd worden. Maar de VVD vindt wel dat alle 'oude gevallen' (ook de 50- plussers) opnieuw gekeurd moeten worden. Pagina 3: CDA gevoelig voor kritiek op brandstof heffing Streep door verhoging lesgeld DEN HAAG Alle grote fracties zijn tegen het plan van onderwijsminister Ritzen voor een fikse verhoging van het lesgeld voor 16- en 17-jarigen in het voortgezet onderwijs. Aangezien de beide PvdA-bewindslieden de mensen met een inkomen tot 50.000 gulden per jaar willen ontzien, be treft het hier volgens VVD-leider Bolkestein „een inko- mensnivellerende maatregel die snel ongedaan gemaakt moet worden". De regeringsfracties CDA en PvdA werken aan alternatieven voor dit plan, dat de schatkist 75 miljoen gulden zou moeten opleveren. Groen Links: energie 2x zo duur DEN HAAG Groen Links wil door het i speciale milieubelasting, de zogeheten 'groentax', de prijzen van aardgas en elektriciteit in drie jaarlijkse stappen onge veer verdubbelen. Het geld dat de overheid daarmee incas seert (ruim 15 miljard) moet volgens de fractie gebruikt worden als dekking voor lastenverlichtende maatregelen voor burgers en bedrijven. Een kubieke meter aardgas, die nu 54 cent cent kost, zou door de 'groentax' uiteindelijk een prijs van f 1,04 krijgen. Een kilowatt-uur elektriciteit wordt na drie verhogingen belast met een tax van 15 cent en gaat daardoor 33 cent kosten. De mensen met een laag inkomen wil Groen Links zoveel mogelijk sparen. Kroatische brandweerlieden spuiten water op de restanten van barakken in Mala Buna die kort ervoor, na uren vechten, door het federale Joegoslavische leger waren opgegeven. FOTO: EPA PvdA: Kamer moet minder vergaderen DEN HAAG PvdA-fractieleider Wöltgens vindt dat de Tweede Kamer teveel vergadert. Hij stelt voor het aantal vergaderingen ruwweg met de helft te verminderen. „Waarom zou de Kamer niet om de week, een week wel en een week niet, gaan vergaderen? Dan komt er meer tijd vrij voor kiezerscontacten, werkbezoeken en studie". Volgens Wöltgens zou de democratie bij zijn voorstel juist gebaat zijn. „Het teveel aan aandacht voor details kan dan plaatsmaken voor debatten op hoofdlijnen". BELGRADO Kroatië heeft vandaag het aanbod van het Joegoslavische le ger voor een staakt-het- vuren krachtig van de hand gewezen. Het pro-Servische blok in het Joegoslavisch presidium be sloot gisteravond de wapens - 24 i In Polsstok Broodje Minister Andriessen en staatssecretaris Van Rooy van economische zaken happen in een Polsstok Broodje Ge zond dat hun gistermor gen werd aangeboden. Zij - en enkele collega bewindslieden - kregen de broodjes aangebo den aan de vooravond van de Algemene Be schouwingen in de Tweede Kamer, waarbij hun een sportief overleg met de Kamer werd toe gewenst en werd aan bevolen niet verder te springen dan de (finan ciële) polsstok lang is. De actie luidde het be gin in van de week van het brood. Leerlingen van de bakkersoplei ding van Haaglanden Economie in Den Haag hadden de broodjes verzorgd. FOTO: STEPHEN EVENHUIS die tijd moeten de Kroaten de blokkades van kazernes van het federale leger in de repu bliek opheffen. Anton Babic, de woordvoerder van het Kroatische ministerie van buitenlandse zaken, zei in een televisie-interview met de BBC dat de voorwaarden van het leger onaanvaardbaar zijn. „Hoe kunnen wij onze gardis ten weghalen zolang het leger in Kroatië aanwezig is? Zij moeten als eerste stoppen, om dat zij als eerste begonnen". Ondanks het bestand van het federale leger hebben Servi sche milities vandaag opnieuw aanvallen uitgevoerd op diver se steden in Kroatië. Straalja gers van de federale Joegosla vische voerden gisteren bom bardementen uit op de Kroati sche hoofdstad Zagreb. Het presidentiële paleis in het cen trum van de stad werd zwaar getroffen. De federale premier Ante Markovic noemde het een „wonder" dat hij, de Kroa tische president Franjo Tudj- man en Stipe Mesic, de voor zitter van het federale presi dentschap, de aanval hebben overleefd. De voordeuren van Tudjmans paleis, dat in 1808 gebouwd is, zijn door de aan val weggeslagen en volgens woordvoerders van het minis terie van defensie zijn twee van de vier afgeschoten raket ten door het dak van het ge bouw gegaan. Markovic, een Kroaat, gat de federale minister van defensie, generaal Veljko Kadijevic, de schuld van wat hij noemde „de poging tot moord' op de Kroa tische leiders. Hij verklaarde ook niet naar de federale hoofdstad Belgrado terug te zullen keren totdat Kadijevic ontslagen is. Kroatië en Slovenië beschou wen zich sinds vanochtend on afhankelijk. Het uitstel dat zij na bemiddeling van de EG in acht hadden genomen, liep om middernacht af. De Sloveense regering verklaarde dat alle federale troepen het Sloveense grondgebied voor 18 oktober verlaten moeten hebben. „Al len die na die datum achter blijven worden behandeld als leden van een buitenlands le ger". Inspectiedienst wil protocol bij ruggeprik RIJSWIJK De Geneeskun- dige Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid heeft in een brief aan ziekenhuizen en neurologen aangedrongen op extra veiligheidsvoorschriften bij het toedienen van een rug geprik. Het alarmerende ver zoek komt nadat bekend werd dat in korte tijd twee patiën ten zijn overleden als gevolg van een verwisseling van con trastmiddel. Gisteren werd be kend dat in december vorig jaar eveneens een patiënt is overleden na een heftige reac tie op een contrastmiddel. Pagina 3: Ongeloof na dode lijke ruggeprikken Leerlingen krijgen twee snipperdagen en de herfst- en voor jaarsvakanties worden over twee weken gespreid. Als de aan bevelingen van de commissie vakantiespreiding tenminste worden opgevolgd. Of het ook goed voor leerlingen is, wordt niet duidelijk, maar het is in elk geval goed voor de toeris tenbranche. En niet te vergeten voor pa en ma die hun kinde ren anders toch van school halen om op vakantie te gaan. Er komt wel eerst een proef op een paar scholen. Goed idee, want wie de Leidse Courant wil proberen krijgt hem ook eerst op proef, twee keer zo lang als de herfstvakantie. Daar na is zijn bedje als abonnee (en desgewenst ook de betaling van het abonnementsgeld) definitief gespreid. YN-commissie onderzoekt schuldvraag oorlog Iran-Irak 15.00 uur, telefoonnr.071- uw krant wordt noa dezelf- itsma (°nd nabezorgd, toch NEW YORK Secreta ris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Vere nigde Naties is bereid een commissie in te stellen die moet bepalen wie de agressor was in de Iraans- Iraakse oorlog in de jaren tachtig. Door die stap wil hij de hulp van Iran krijgen bij de vrijla ting van westerse gijzelaars in het Midden-Oosten. Een hoge Arabische diplomaat bij de VN zei dat Teheran de benoeming van een commissie en de gijzelaarskwestie onlos makelijk van elkaar ziet, hoe wel de Iraanse regering dat of ficieel ontkent. Een andere di plomaat zei dat Perez de Cuel lar waarschijnlijk het verzoek van Iran honoreert omdat hij de gijzelaarskwestie zou willen oplossen voordat hij in decem ber als secretaris-generaal af scheid neemt. Uit documenten die vorige maand in beslag werden geno men door VN-deskundigen blijkt dat de Iraakse leider Saddam Husayn in het onder zoekscentrum Al Atheer een kernbom wilde ontwikkelen. Het centrum nabij Baghdad werd tijdens de Golfoorlog slechts licht beschadigd. Wes terse inlichtingendiensten zou den zich voor het begin van de Golfoorlog hebben vergist in het belang van Al Atheer. Ik wil de LeidSe Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 ROTTERDAM Justitie heeft vanmorgen vroeg op zeven plaatsen in Zuid- Holland een grootscheep se inval gedaan bij bedrij ven die zich bezighouden met het transporteren van afval naar het buitenland. De betrokken bedrijven, onder meer in Stellendam en Schie dam, worden ervan verdacht dat zij ontoelaatbare chemi sche stoffen hebben vermengd met ladingen afval, waarvoor een vergunning was afgege ven. Zo zouden in de loop der milieugevaarlijke stoffen over de grens zijn ge smokkeld en illegaal zijn ge dumpt. De administraties zijn vanmor gen inbeslaggenomen. Ook hebben huiszoekingen plaats gevonden in de woningen van de twee directeuren van het Stellendamse bedrijf. Bij de in val waren vanmorgen onder meer de politiekorpsen van Dordrecht en Schiedam aan wezig, rechter-commissarissen en officieren van justitie van het arrondissement Rotterdam en het milieubijstandsteam van het ministerie van VROM. In het kader van het onder zoek wilde Justitie geen nade re mededelingen over de om vang van dit moge milieuschandaal do> I Dhr/Mevr: I Straat: Voorl: I Postcode/Plaats: Telefoon: Of bel 071 313 677 8 711848 003000 £eidóe (Sowuvnt iiuiimmiiuBiimin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1