Von Weizsaecker wil menselijke behandeling van buitenlanders regering België was onvermijdelijk Serven jagen andere naties uit Joegoslavië BUITENLAND Airbus jaagt op Jumbo Lubbers legt zich neer bij nederlaag in EG Cetdóc SooTont ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSEN RUSLAND EN LETLAND MOSKOU De Russische Federatie als grootste van de Sovjet-republieken en Letland zijn vrijdag diplomatieke be trekkingen aangegaan. De betrekkingen worden aangegaan op het niveau van ambassadeurs. Wanneer zij dezen zullen uitwisselen is nog niet bekend. De Sov jetunie en Estland hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over terug trekking van de Sovjettroepen uit de Baltische republiek. De terugtrekking zou binnen twaalf maanden gebeuren. De Oekraïne wil eigen kernwapens be houden. Dat heeft de Oekraïense pre mier Vitold Fokin gisteren gezegd. Te gelijkertijd zei de president van de Oe kraïne, Leonid Kravtsjoek, dat geen van de Sovjet-republieken een mono polie op het gebied van kernwapens mag hebben. Idoor BOB VAN HUËT TOULOUSE Een compleet or kest kwam gisteren opdraven tij dens de presentatie van de nieu we Airbus A340 in Toulouse. Met de feestelijke 'roll out' heeft het vliegtuigconsortium een lange neus gemaakt naar het mono polie van de Amerikaanse Boeing 747. Europa's nieuwe viermotori ge lange afstandsvlieger presen- A340 rendabeler op minder druk ke lijnen, zo rekent men in Tou louse voor. Uit exploitatie-over wegingen moet een halfvolle Jumbo over lange afstanden vaak een tijdrovende tussenlan ding meenemen. Met zijn actiera dius tot 14.000 kilometer biedt de A340 luchtvaartmaatschappijen een interessant alternatief. De aanschafprijs van de Airbus is 180 miljoen gulden tegen 250 mil joen voor een Boeing-747. Het viermotorige monster is een op geblazen en gecorrigeerde versie van de A320 Op verzoek van de klanten is bij de voortgaande au tomatisering aan boord de psy chologie van de piloot niet verge- Dankzij een miniknuppel be houdt deze gevoel' r tuig. t het vlieg- De gisteren gepresen teerde Airbus A340. FOTO: EPA „IRAK STOND VLAK VOOR BOUW ATOOMBOM" WENEN Irak stond bij het uitbreken van de Golfoorlog vlak voor de bouw van een atoombom. Het land had nog maar 12 tot 18 maanden nodig om het nodige verrijkt uranium te produce ren, „het enige wat Baghdad nog ontbrak om een bom te ma ken". Bij de raket om de bom te vervoeren was men al in de proeffase, zo meldde de leider van de zesde onderzoeksmissie van de VN naar Irak, David Kay, gisteren. VN-wapenexperts hebben aanbevolen dat de Iraakse kerncentrales gesloten wor den om te voorkomen dat het land heimelijk verder werkt aan kernwapens, zo heeft een speciale VN-commissie gezegd- In het rapport wordt aanbevolen om de Iraakse kerncentrales te ver bieden zodat ze geen dekmantel kunnen vormen voor onder zoek naar of ontwikkeling van kernwapens, zoals dat tot aan de Golfoorlog gebeurde. De speciale commissie beveelt aan dat Irak uitgesloten wordt van alle nucleaire activiteiten behalve het werken met isotopen voor medische behandelingen, industrieel gebruik en geologisch- en milieuonderzoek. KEULEN De Duitse president Richard von Weizsacker heeft zijn landgenoten gisteren op geroepen vluchtelingen menselijk te behandelen. Intussen werd de haat campagne tegen buiten landers elders in het land voortgezet. De politie zei dat rechts-extre- misten in 24 uur tijd meer dan twaalf tegen buitenlanders ge richte geweldsdaden hadden gepleegd, waaronder aansla gen op Turken, Vietnamezen, een Sovjet-jood en andere bui tenlanders. In de hoop meer sympathie te wekken voor de buitenlanders bezocht Von Weizsacker vanwege zijn redelijke standpunten wel het geweten van Duitsland genoemd centra voor asielzoekers in Keulen en bij Bochum. Aan slagen op buitenlanders noem de hij „onmenselijk en crimi neel" en hij zei dat vluchtelin gen recht hadden op „erken ning van hun waarde". „Bui tenlanders zijn mensen net als wij", zei de president. „Ik wil ertoe bijdragen dat u zonder kunt i De Duitse president Von Weisëcker neemt een Indisch jongetje op schoot tijdens een bezoek aan een asielzoekerscentrum in Bochum. FOTO: EPA verklaarde hij tegenover de die hij tijdens zijn bezoek ont- wijzingen dat er snel een einde Iraanse, Turkse, Joegoslavi- moeite. zou komen aan het geweld te- sche en andere asielzoekers Er waren gisteren geen aan- gen buitenlanders. Gisteren werd het huis van een Turks gezin in Heesen, bij Hannover, door onbekenden met brand bommen bestookt. Het Turkse echtpaar en hun twee kinde ren moesten met rookvergifti ging in het ziekenhuis worden opgenomen. De daders schreeuwden bij hun actie kre ten als „Buitenlanders Weg" en „Verpletter de Turken". In Berlijn werd een Vietnamese vrouw aan de schouder getrof fen toen een twaalftal jonge ren een asielverblijf met ste nen bekogelde. Toen de echt genoot van de vrouw de politie probeerde te alarmeren werd hij met een mes bedreigd. Acht personen werden aange houden, geen van hen was ou der dan 15 jaar. Op Unter Den Linden, de hoofdstraat van Oost-Berlijn, mishandelden „Heil Hitier" roepende skinheads een voor bijganger. Twee van de aan vallers werden aangehouden en messen en knuppels in be slag genomen. Ook in Schmoelln, Elsterwerda en Eberswalde werden opvang centra door benden jongeren met stenen bekogeld. Zeker twee personen raakten daarbij gewond en er werden twee ar restaties verricht. DEN HAAG Premier Lubbers heeft zich erbij neergelegd dat de vor ming van een Europese federatie zoals EG-voor- zitter Nederland zich die voorstelt geen haalbare kaart is. Hij gaat er nu zelfs van uit dat een in tensieve politieke en be stuurlijke samenwerking tussen de EG-landen in een Europese Politieke Unie niet meer voor het jaar 2000 te realiseren zal zijn. van op weg zijn naar een Eu ropese Politieke Unie. Dat is reëler dan vasthouden aan de illusie dat zo'n unie snel te re aliseren is", zei Lubbers giste ren tijdens zijn wekelijkse persconferentie. De premier stak zijn teleurstelling over de stranding van het Nederlandse voorstel voor een Europese fe deratie niet onder stoelen of banken. Afgelopen maandag moest minister Van den Broek het voorstel intrekken omdat het bijna alle EG-lidstaten veel te ver ging. Lubbers erkende dat hij niet had verwacht dat het Neder landse plan op zoveel tegen stand zou stuiten. „Er waren aanvankelijk door de andere lidstaten heel wat positiever signalen uitgezonden. Als je de speeches ziet die door politici uit de EG worden uitgespro ken over de Europese Politie- „EPU moet in Maastricht rond komen" BONN/BRUSSEL Duitsland en Frankrijk staan er op dat er tijdens de EG-top in Maastricht in december een verdrag over de Economische en Politieke Unie (EPU) wordt aange nomen. Dat zegt de Duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher in de zaterdageditie van de Nord- see-Zeitung. Volgens Genscher staat de EG voor een histo risch keerpunt en moeten de lidstaten vasthouden aan het plan om in Maastricht tot een akkoord te komen. ke Unie, dan word je ontroerd. Maar als het op de realiteit aankomt, ligt het kennelijk opeens anders. Misschien leeft het idee toch te weinig in de harten en hoofden van de be trokkenen". Volgens Lubbers heeft ook een gebrek aan voorberei dingstijd een rol gespeeld bij het verwerpen van de Neder landse ideeën over de toe komst van de EG. „De rege ringen hadden de afgelopen weken te veel andere dingen aan hun hoofd, zoals de pro blemen in Joegoslavië en het aanknopen van betrekkingen met de Baltische staten. De toekomstige structuur van de Europese Gemeenschap heeft Nederlandse marechaussee is welkom bij Bouterse PARAMARIBO De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft er geen problemen mee als de regering in Paramaribo de Nederlandse marechaussee zou inschakelen om de grenzen te bewaken. „Be my guest" zal Bouterse dan zegggen. Hij is dan wel benieuwd naar de gevolgen. Volgens de hem is Suriname met zijn eigen structuren in staat de drugstransporten „voor een belangrijk deel" in te dammen. Bouterse sprak gisteren zijn manschappen toe tijdens een ken nismakingsbezoek van de minister van defensie Siegfried Gilds. Hij zei in diverse gesprekken met president en opperbevelheb ber Venetiaan en Gilds, te hébben „gezien dat er veel ruimte is voor vruchtbare discussies". Bouterse hoopt dat het leger gauw als ontwikkelingsleger aan de slag kan-en dat de wettelijke rege lingen voor het nationaal leger op korte termijn tot stand ko- De nieuwe minister van defensie heeft het leger opgeroepen de uitdaging te aanvaarden om vreedzaam „met de democratie als ons voornaamste middel" de nationale eenheid te herstellen. Moed en verdraagzaamheid van de militairen zullen volgens Gilds een „doorslaggevende" rol spelen. i twee koeien is gevlucht uit het Een Kroatische vrouw barst in snikken uit nadat ze met haar man onder vuur liggende dorpje Taboriste bij Zagreb. FOT< daardoor waarschijnlijk een lage prioriteit gehad". In tegenstelling tot CDA-par- tijvoorzitter Van Velzen voelt Lubbers zich niet in de steek gelaten door z'n christendemo cratische collega-politici uit de EG, zoals Kohl (bondskanse lier Duitsland), Andreotti (pre mier Italië) en Poos (minister van buitenlandse zaken Lu xemburg). „Het is wel waar dat het congres van de Euro pese christen-democraten vo rig jaar in Dublin een zeer vergaand besluit over de Euro pese Politieke Unie heeft ge nomen, maar ik besef ook dat alle EG-regeringen uit coali ties bestaan, dus niet alleen uit christen-democraten. Boven dien zijn veel ministers van buitenlandse zaken en ook de regeringsleiders van het Vere nigd Koninkrijk en Frankrijk géén christen-democraat". BELGRADO Met de verandering van de ver- gaderregels van het hoog ste staatsorgaan, die er voor zorgt dat de besluit vorming van het presidi um niet langer geblok keerd kan worden door leden die afwezig zijn, hebben de Servische be stuurders gepoogd een aantal al bestaande zaken achteraf met een (dun) wettelijk sausje te overgie ten. Allereerst werd het agressieve optreden van het leger in Kroatië gelegitimeerd door het nog uit vier man bestaande presidentschap nieuwe stijl. Verder is de als 'staatsgreep' door andere republieken en westerse waarnemers betitelde actie erop gericht, om de mili taire overmacht van de repu bliek Servië om te zetten in een politieke daadkracht bin nen het hoogste staatsorgaan. Niet dat dat echt nodig was: via de hielenlikkende verte genwoordigers van Montene gro, Vojvodina en Kosovo be zat de grootste republiek toch al vier van de acht stemmen. Maar was het eerst dit kamp dat de besluitvorming binnen het presidium zoveel mogelijk lam legde, tegenwoordig zijn het meer de Kroaten, Macedo- niërs, Slovenen en moslims die niet meer komen opdagen. Nu het leger zich openlijk als Ser vische macht heeft ontpopt en de nieuwe grenzen van het Grote Servië op de kaart heeft afgepaald, is voor de Serven i toch als 1 al te de tijd tot daadkrachtig poli tiek optreden aangebroken. Een van de eerste daden was gisteren dan ook om een ge deeltelijke mobilisatie af te kondigen. Met al die interna tionale aandacht voor Joego slavië werd het feit dat het le ger daar al maanden geleden op eigen houtje gonnen, gênant Schermen Zoals gewoonlijk bleven de Servische leiders als president Milosevic en oud-president van Joegoslavië Jovic ook dit maal zorgvuldig achter de schermen. Het was vazal Kos- tic, de vertegenwoordiger van Montenegro, vice-president van de smelxlende federatie, die mocht uitleggen hoe grondwettelijk het allemaal wel is. Daarbinnen heeft een minderheid van het presidium volgens hen het recht om be slissingen te nemen, als de rest om welke reden dan ook ver stek laat gaan. Dat twee van de vier Servi sche hofnarren niet eens een republiek vertegenwoordigen, maar een provincie waarvan Servië elk stemrecht binnen de eigen republiek nota bene heeft ontnomen, telt niet mee. Evenzomin is het voor de Ser ven van belang dat de andere vier republieken de machtso vername als volstrekt illegaal van de hand hebben gewezen en het nieuwe presidium niet als zodanig erkennen. Zij die zich als altijd als redder van Joegoslavië op hebben gewor pen, laten nu de overige natio naliteiten geen andere keus dan zich zo snel mogelijk onaf hankelijk te verklaren. Voor de Serven telt slechts dat het leger op papier weer een op perbevel heeft en dat Servië zich nu naar de buitenwereld kan presenteren als de grond wettelijke leider Dat Europa daar niet in zou trappen hadden de Serven kunnen verwachten, maar in ieder geval kan Servië zich voor binnenlands gebruik weer als de verdediger van de constitutie en het wettig gezag in Joegoslavië opwerpen. Blijft over de vraag wat de constitu tie nog waard is in een land waar elke republiek al sinds jaar en dag zijn eigen weg gaat en waar die republiek die het leger beheerst het voor het zeggen heeft gekregen. Daar om stelt de staatsgreep ook minder voor dan het op het eerste gezicht lijkt: als nie mand zich wat aantrekt van presidiumbesluiten toen deze nog wel een grondwettelijke betekenis hadden, zal geen en kele Joegoslaaf zich iets gele gen laten liggen aan besluiten van een half staatsorgaan. Om de beslissing te ridiculise ren kunnen de andere repu blieken het beste dezelfde truc uithalen. Ook zij kunnen zich op de grondwet beroepen, de bijna-oorlog uitroepen en ver volgens met zijn vieren in naam van het hoogste staatsor gaan optreden. Grondwettelijk i zijn ze dan zelfs in het voor deel: met de Kroaat Stipe Me- sic hebben zij de president van het land binnen hun gelede ren, waar het Servische kamp het met de vice-president moet stellen. De laatste kan daaren tegen op de steun van het le- ger rekenen. In het huidige Joegoslavië is dat helaas van oneindig groter belang dan de stem van welke politicus dan ook. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Privéweg QN882 Niet lang daarna krijgt hij van de Compagnie bericht, dat hij zich naar Batavia moet begeven. Samen met zijn vrouw en drie dochtertjes maakt hij de lange reis en op 6 Juli 1662 ziet hij zijn geliefd Indië terug. Spoedig krijgt hij een hoge functie: gou verneur en president van Malacca. Twee jaar later, op 2 Novem ber 1664 treft hem een zware slag: Maria sterft. Van Riebeeck zelf leeft daarna nog ruim veertien jaar en dient de Compagnie in BRUSSEL De Belgi sche premier, Wilfried Martens, heeft het toch niet gered. Hij moest gis teren naar de koning om Fransman Gilbert Matraire het ontslag van zijn rege- spijkert een bordje op de ring aan te bieden. De vangrail van de snelweg Gre- Vlaamse-Waalse tegen- vnenb,eda?eenniadervaanandrw9eg stetllinf,n van hem is. Een Franse recht- net> dat hij een week bank bepaalde dat een stuk eerder net van de val red- grond van hem ten onrechte de, teveel geworden, onteigend is, waardoor hij nu 70 meter privéweg bezit. De toekomst van Martens-8bis FOTO: AP of Martens-8,5, zoals het kabi- Louter reclame op voorpagina kranten België BRUSSEL Zes Belgische kranten hebben gisteren opzien ge baard door te verschijnen met een nagenoeg witte voorpagina. Op de voorpagina van de kranten De Morgen, Het Laatste Nieuws en de Nieuwe Gazet, De Financieel-Economische Tijd (FET), La Libre Belgique en L'Echo de la Bourse stond al- vele functies, tot hij op 18 Januari 1677 de laatste adem uit- leen de naam van de krant en een kort zinnetje onderaan. Ook blaast.... Vier weken na zijn dood stapt een Hollander in Batavia hun eerste binnenpagina was voor de adverteerder, het telecom- van boord, die het later zal brengen tot gouverneur-generaal van municatieconcern Alcatel Bell. Pas op pagina drie vond de lezer Oost-lndië. Het is Abraham van Riebeeck, de zoon van de het dat anders op de voorpagina staat. Andere kranten grondlegger van de Kaapkolonie., En dit - zo besluit Rob zijn ver- hebben de advertentie geweigerd. Volgens een FET-medewer- haal - is de geschiedenis van één van Nederlands grootste zo- ker werd met de advertentie een shockeffect beoogd. Volgens nen: Jan van Riebeeck. het reclamebureau was het een eenmalige zaak. net sinds zondag werd ge noemd, is voorlopig onduide lijk. Koning Boudewiin hield zijn beslissing „in beraad". Volgens waarnemers wil de koning eerst praten met de partijvoorzitters om te zien of de breuk nog te lijmen is. Zo niet, dan komt er wellicht een overgangsregering en volgen vervroegde verkiezingen. De normale verkiezingsdatum is 19 januari volgend jaar. De crisis werd veroorzaakt door onenigheid tussen ener zijds de ministers van de Vlaamse partijen CVP en SP en anderzijds de Franstalige PSC en PS. Tijdens de weke lijkse ministerraad barstte de bom over de ondertekening van een PTT-miljardencon- tract. Voor de Vlaamse minis ters was dat een uitgemaakte zaak De Franstalige collega's dachten er anders over. Zij koppelden het PTT-contract aan een beslissing over het overhevelen van kiik- en luis tergelden naar de kas van de deelregeringen. In Wallonië wil men met de inkomsten on der andere de lonen in het on derwijs optrekken. De Vlaamse ministers vonden de koppeling te ver gaan. Als klap op de vuurpijl gaven de vice-premiers Jean-Luc De- haene (CVP) en Willy Claes (SP) PTT-collega Marcel Colla toestemming een deel van het contract te ondertekenen. Het ging juist om de voor Vlaamse bedrijven bestemde contrac ten. De rest zou volgende week geregeld worden. De Franstalige ministers ver trouwden de zaak toen hele maal niet meer. Premier Mar tens restte toen niet anders dan zijn gang naar de koning. De problemen zijn een afgelei de van de crisis die vorig weekeinde ook al woedde. Martens overleefde die door Waalse ministers voortaan het recht te geven (wapen)uitvoer- vergunningen af te geven. Dehaene zei gisteren na de laatste kabinetsvergadering dat de Franstalige ministers veel te ver waren gegaan. Hij zette ze daarbij nog eens op hun nummer. „Wat hebben de Franstaligen nu bereikt, ze hebben twee wapen)fabrieken gered, maar krijgen het ganse onderwijs op hun dak".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5