Examinator is geen tiran meer 1 mal Ie Bij schelden liever niks terug zeggen" KLANTVRIENDELIJK ZAKKEN BIJ CBR Angst voor afscheidingen in China L ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 PAGINA 35 „Je moet ze tijdens het theorie-examen goed in de gaten houden, want ze nemen zo een loopje met je". RIJSWIJK - Examinatrice Marjan Meijer-van Hussen praat tijdens de rit over koetjes en kalfjes. Rustig en op vriendelijke toon. De kandi date is merkbaar zenuwachtig en onzeker. Ze moet een stukje recht achteruit rijden. Dit lukt maar nauwelijks. „Moeilijk hè, dat ach teruit rijden", reageert Marjan op beurend. „Dan gaan we nu recht door en de eerste zijstraat rechts". In de bocht is daar plotseling die tegen ligger. De examinatrice maakt een nood stop en niet zo'n kleintje ook. Ik sla als een squashbal tegen de rugleuning van de voorstoel en klap even snel terug in de zitting. „Ik remde gelukkig ook", zegt de kandidate geschrokken en bang dat de ingreep het einde van haar examen betekent. „Tuurlijk", antwoordt Marjan vriendelijk, „maar ja, op zo'n situatie moet je wél voorbereid zijn. Rij maar verder". Terug in het Rijswijkse .afrijcentrum De Schilp aan de Schaapweg legt ze het meisje uit dat het al heel aardig gaat, maar dat ze toch nog een paar lessen no dig heeft om meer feeling voor het ver keer te krijgen. Handje, schouderklopje en de volgende is aan de beurt. Over klantvriendelijkheid zakken ge sproken. Da's wel even heel andere koek dan zo'n twintig jaar geleden toen exa minator bij het CBR een betaald soort erebaantje was. Deze functie werd voor namelijk vervuld door gesjeesde jonk heren en gepensioneerde militairen die dachten nog voor hun peloton te staan. Niks praten over koetjes en kalfjes, niks vriendelijke aanwijzingen. Als het hun niet beviel vlogen de scheldwoorden je om de oren. Met als resultaat dat je ach ter het stuur zat te trillen als een schuur- machine op volle toeren. „Donder in de plomp, tiran", dacht je woedend. Je kreeg nota bene nog niet eens 'n hand als je gezakt was. Nogal logisch dat de examinator werd gezien als een misbak sel die alleen tot doel had het leven van de kandidaat in een half uurtje zo zuur mogelijk te maken. Bolwerk „Dat vond ik ook", zegt Marjan. „Bij mijn examen had ik een klier van een vent. En toen ik vijftien jaar geleden een advertentie zag staan voor de functie van examinator heb ik direct gesollici teerd met in mijn achterhoofd dat ik het heel anders zou gaan doen". Ze was de eerste vrouwelijke examinator en moest stand zien te houden in het 'stoere' bolwerk van mannen. Marjan heeft het er met haar pionierswerk goed vanaf gebracht, want inmiddels zijn dit er veel meer. Van de in totaal zeshon derd examinatoren is zo'n vijftien tot twintig procent een vrouw. Drie van hen werken vanuit De Schilp. Samen met ze ventien mannelijke collegae nemen ze daar per jaar met minder dan 30.000 praktijkexamens af. Ruim 25.000 hier van zijn kandidaten die in een personen auto willen gaan rijden en de rest is ge ïnteresseerd in het motor-, vrachtwagen- bus- of aanhangwagenrijbewijs. Imago Ook het CBR is druk bezig met de ver betering van haar imago. Klantvriende lijkheid moet hoog in het vaandel wor den gedragen en de examinatoren kijken nu veel meer of een kandidaat feeling en inzicht heeft dan af en toe een paar fout jes maakt. Sociale vaardigheden behoren eveneens tot de half jaar durende oplei ding tot examinator. „Vroeger was dat helemaal niet nodig", vertelt examinator en ex-politie-agent Hans Dolleman tij dens een korte koffiepauze. „Je sprak nauwelijks met de kandidaat. Maar te genwoordig moet je iemand op zijn ge mak stellen en zorgen dat hij zo min 5? mogelijk zenuwachtig is". Een collega vult hem aan: „Uit een onderzoek is ge bleken dat één op de negen kandidaten zenuwachtig is. Waarom krijg ik er per dag dan negen van de negen die nerveus zijn? Volgens mij komt dat door gebrek aan kennis". Toch blijft de examinator altijd de grote schuldige wanneer een kandidaat is ge zakt. Hij greep te vroeg in, of liet de kandidaat expres een moeilijke route rij den, gaf te laat een te rijden richting aan en noem maar op. Er zijn slechts weini ge afrijders die zeggen dat het aan hen zelf lag. „Laten we wel zijn jongens", zegt een van de examinatoren die zich in het gesprek mengt, „de examinator is per definitie de grote hufter. Dat zijn we allang gewend. Maak ze maar eens wijs dat het aan hen ligt wanneer je moet in grijpen. En soms weten ze ook niet dat ze een fout maken. Dan komen ze terug en zijn dan kwaad. Maar ze hebben het gewoon niet goed geleerd". Streng Zowel voor het theorie-examen al het praktische gedeelte uit deze woede zich niet alleen in de mededeling dat men het niet eens is met de uitslag. Scheldkanon nades komen geregeld voor en het is ook weieens gebeurd dat een examinator in elkaar is geslagen. „Het beste is om maar gewoon niks terug te zeggen, an ders krijg je echt bonje", meent Annette Leenheer die samen met Marieke Loh- man en Adrie Fuchs de theorie-examens afneemt. Het zijn vier sessies per dag en ongeveer veertig kandidaten per exa- men. Die morgen worden er weer veertig op geroepen. Het zijn er uiteindelijk 35 die zich melden. Allemaal scholieren, niet ouder dan een jaar of achttien en vrijwel allemaal torsen ze een rugzak mee. „Wanneer het examen begint blijven jul lie recht voor je uitkijken en het blijft stil", blaast Adrie met enige stemverhef fing de zaal in. „Tjeetje, wat een streng wijf zeg", reageert een jongen onderuit gezakt in de bank. Maar ze houden zich er wel aan. Het enige wat je gedurende het examen hoort is het gedruk op knop jes. De uitslag is snel bekend: 18 ge slaagd en 17 gezakt. Dit komt aardig overeen met het landelijke gemiddelde, want ongeveer 57 procent slaagt de eer ste keer voor het theoriegedeelte. Na af loop legt Adrie uit waarom ze zo streng was. „Dat moet wel, want anders nemen ze een loopje met je. De meesten komen van dezelfde verkeersschool en kennen elkaar. Met behulp van bepaalde afge sproken codes seinen ze de antwoorden door. Je moet constant opletten en zor gen dat ze de boel niet flessen. En och, achteraf zijn ze het er natuurlijk niet mee eens als ze zijn gezakt. De druk knoppen werkten niet, ze konden het niet goed horen of zien en meer van der gelijke smoezen. Allemaal onzin, want we kunnen op de computer exact zien of ze wel of niet hebben gedrukt". Het is lunchpauze. De examinatoren eten even snel hun boterhammetje, want Examinatoren Marjan Meijer en Kok Pleune: „Inzicht in het verkeer hebben is belang rijker dan compleet foutloos rijden". Na afloop van het examen wordt uitgelegd wat er is fout gegaan en hoe de kandidaten de volgende keer meer kans hebben om te slagen. Zelfs op het parkeerterrein kun je al zakken. ze hebben maar een half uurtje de tijd. Wat iemand trekt om dit werk te doen? „Het is geregeld werk en je hebt goede sociale voorzieningen", zegt Mieke Gast. Ze is zelf jarenlang rij-instructrice ge weest, is verzot op autorijden en vindt dit werk ook heel leuk. „En omdat je wilt dat er mensen op de weg komen die veilig rijden", vult Kok Pleune haar aan die ook uit de rij-instructie komt. Een discutabele opmerking, want als je af en toe ziet wat er op de weg rijdt dan vraag je je af hoe ze ooit het examen met goed gevolg hebben afgelegd. Kok: „Ja, maar daat toch niet duidelijk maken. Hoewel ik er direct bij zeg dat een ingreep niet automatisch inhoudt dat een kandidaat is gezakt. Dit hangt helemaal van de si tuatie af'. Pleune neemt mij mee met een kandida te: een meisje van 18 jaar. Ze rijdt voor de eerste maal af. Onderweg vraagt hij naar haar beroep. Ze is kokkin in een restaurant. Altijd 's avonds aan het werk, druk, druk, druk, enfin het beken de gekeuvel. Ze volgt de instructies pri ma op, parkeert achteruit in alsof het haar beroep is en remt soepeitjes bij ver keerslichten. Alleen op de grote weg van Delft naar Rijswijk gaat ze even in de fout als ze moet invoegen en ze een Mercedes met een in een telefoon bral lende yup niet ziet. Gelukkig kan de kandidate tijdig terug op de ander baan. De kokkin is geslaagd. „Begrijp je nu wat ik bedoel met gevoel voor het ver keer", zegt Pleune naderhand, „dit meis je weet precies waar ze mee bezig is. Dat ze dan een foutje maakt vind ik niet erg. Ook als je zenuwachtig bent moet je kunnen presteren. Stel je voor dat je vrouw op bevallen staat. Dan ben je knap nerveus, maar je moet haar wel veilig naar het ziekenhuis kunnen bren gen" De rij-instructeur van het meisje, bij het CBR beter bekend onder de naam Ome Piet, is blij dat ze het heeft gehaald. De man zal later nog een kandidaat afleve ren die het roze papiertje heeft verdiend. Ome Piet hoor je dan ook niet klagen over de examinatoren en de examinato ren niet over hem. Pleune: „Van bepaal de instructeurs weten we dat ze goede kandidaten afleveren en andersom na tuurlijk". FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS op een gegeven moment houdt onze ver antwoordelijkheid op. Als iemand tij dens het examen heeft bewezen te kun nen rijden, dan slaagt hij wat mij betreft. En dan gaat het er niet zozeer om of de kandidaat alle technieken perfect be heerst, maar of er gevoel en inzicht is. Soms voel je gewoon na vijf minuten al aan dat er niets van terecht komt. Dit blijkt ook tijdens de rit. En heel soms, als de kandidaat denkt dat hij heel goed rijdt, maar fout op fout maakt, dan for ceer ik een ingreep. Op een andere ma nier kun je het bij die bepaalde kandi- Kwaad Een korte theepauze. De bekende rijbe- wijsreizen naar Aruba en Saba komen aan de orde. Voor tweeduizend gulden boek je een reis naar dat land en je bent verzekerd van een rijbewijs. „Dat is toch belachelijk", merkt een van hen op. „Je moet drie maal rond de kerk rijden en je hebt je rijbewijs. Gewoon gevaarlijk". „En wat dacht je van het vrachtwagèn- rijbewijs", merkt een collega op, „ze moeten een stukje met een landrover met aanhangwagentje rijden en dan is het gebeurd. En dat mag hier dan wel met dertig ton de weg op. Daar kan ik zo kwaad om worden. Er is maar één ma nier en dat is een systeem waarbij men sen met zo'n rijbewijs alsnog een test moeten afleggen. Bij ons of bij de ANWB". Een andere collega slaat ga pend kwink als hij zegt: „Tjonge, wat duurt het 's maandags toch lang voordat het vrijdag is". Einde theepauze, de vol gende tien kandidaten worden opgeroe pen. Buitenlanders Nederland heeft op het gebied van rij examens een uniek systeem. In geen land ter wereld kun je in de eigen taal afrijden. Het is een extra serviceverle ning. Mocht de kandidaat geen Neder lands verstaan dan gaat er een tolk mee. Wat de theorie betreft zijn er examans in het Duits, Frans, Engels en Spaans. De Turken en Marokkanen krijgen sten cils voor zich waarin de vragen staan bij de dia's die ze zien. Dit werkt niet al te best. Als er 's middags een theorie-exa men voor buitenlanders wordt afgeno men is het een chaos. Allereerst al bij het inschrijven, want een groot deel ver staat en begrijpt helemaal niets van wat er wordt gezegd. Tijdens het begin van het examen lopen Adrie. Annette en Ma rieke constant heen en weer om de kan didaten uit te leggen op welke pagina ze moeten kijken. „Ik word er af en toe gek van", zegt Marieke die nog niet eens tijd heeft gehad om haar boterham op te eten. „We doen er alles aan om zo vrien delijk mogelijk te zijn, maar af en toe is de grens bereikt. Ik vind het soms ook gewoon zielig voor die mensen. Een deel van hen weet niet eens waarover het gaat omdat ze het niet kunnen lezen. Een ander deel is niet goed door hun in structeur voorgelicht en gokt ook maar wat, hopend dat ze goed gokken". Het blijkt een valse hoop te zijn, want van de 34 kandidaten zijn er slechts drie ge slaagd. De rest lacht als een boer die kiespijn heeft. „En zeg tegen je instruc teur dat ie de volgende keer op tijd is, anders kunnen jullie niet meer mee doen", roept Marieke een van de kandi daten na. Babbeltje In de bar wacht rij-instructeur Ben van de Ruit van rijschool De Kleijne op een leerling die afrijdt. Hij heeft geen proble men met examinatoren. „Ze zijn nu veel beter dan vroeger, toen examineerden ze alleen volgens het boekje. Nu bekijken ze of iemand kan rijden. Waarbij ik wel wil opmerken dat ervaren examinatoren dit meer doen dan beginnelingen. Weet je wat het is", zegt hij over de tafel bui gend, „er zijn instructeurs die zichzelf willen vrijpleiten en dan de examinator de schuld geven". Bij de bar feliciteert een instructeur zijn geslaagde leerlinge. „Dat babbeltje met die examinator heeft toch geholpen, hé meid. Ik zeg nog tegen hem: ik weet niet hoe het komt maar als ze de deur van het afrijcentrum binnenstapt dan stort ze in elkaar. Daar heeft ie vast rekening mee gehouden..." XINJIANG - In het uiterste noordwesten van China ligt het Tian-gebergte. Achter de be sneeuwde kappen gloort de nieuwe democratie van de Sovjetunie en de onafhankelijkheid van de voor malige Sovjet-republiek Kirgizië. Peking bekijkt deze ontwikkelingen met argusogen. China is nu op het ideologische front een weeskind geworden en heeft nog maar weinig communistische bondgeno ten. Veel ernstiger echter is de dreiging van afscheidingsbewegingen in de grens gebieden met de Sovjetunie die door de onafhankelijkheidsverklaringen van veel Sovjet-republieken wellicht een fatale impuls krijgen. „We houden niet van de Chinezen. Ze eten onrein voedsel en hebben geen cultuur", schreeuwt Mech- met provocerend in het Engels vlak voor de centrale moskee in Urumqi, de hoofdstad van Xinjiang. Xinjiang, in naam een Chinese autonome regio, is een voornamelijk door moslims be woond gebied dat een grens van zo'n 2000 kilometer met de Sovjetunie heeft. Islam De islam in Xinjiang wordt beleden door niet-Chinese minderheden als de Uighuren, Hui en Kirgiezen, die verwant zijn met de Centraalaziatische volkeren die in de Sovjetunie leven. Anti-Chinese sentimenten lopen hier soms hoog op. Vorig jaar werd er in het uiterste westen van Xinjiang een .anti-regeringsopstand neergeslagen in het dorpje Baren. Een groep sji'itische moslims wilde met een heilige oorlog een onafhankelijke staat uitroepen. De opstand werd in april 1990 onderdrukt ten koste van 22 do den. Sindsdien is het rustig, maar de sfeer blijft onderhuids gespannen. China's minderhedenbeleid is gericht op eenheid. Afscheidingsbewegingen passen hier niet in en worden consequent de kop ingedrukt. De propaganda in Xinji ang hamert dan ook voortdurend op de 'eenheid van alle nationaliteiten'. Hui zenhoge plakkaten bij het treinstation van Urumqi bejubelen het leiderschap van de Chinese Communistische Partij. De mislukte coup in de Sovjetunie ver hoogde de spanning in deze regio. De week waarin de coup plaatsvond viel net samen met een inspectietocht van vice- president Wang Zhen. De bejaarde ex- militair, die zijn machtsbasis in Xinjiang heeft en gerekend wordt tot Pekings or thodoxe communisten, pakte gelijk ste vig uit. „De weg van het socialisme is kronkelig, maar zonder twijfel lichtend. Alle nationaliteiten en ook het Volks Be- vrijdings Leger moeten zich scharen ach ter het leiderschap van de Communisti sche Partij. De inspanning van het socia lisme moet zonder wijken en standvastig worden voortgezet, zodat uiteindelijk communisme verwezenlijkt zal kunnen worden", aldus Wang Zhen. Mekka Toch gaat Peking uiterst omzichtig om met de islamitische bevolking in China. Toen in mei 1989 de Uitghuren de straat op gingen om te demonstreren tegen een boek over seksuele gebruiken dat 'bele digend' was voor de islam, werd het prompt verboden. Ook biedt Peking elk jaar de mogelijkheid voor een beperkt aantal moslims om de Hadj, de jaarlijk se tocht naar Mekka te maken. Tijdens de Golfoorlog hield de Volksre publiek zich op de vlakte, waarschijnlijk ook om haar islamitische bevolking niet tegen zich in het harnas te jagen. Er be stonden in sommige gebieden sterke pro-Saddam Husayn sentimenten. Maar elke gedachte die naar het streven naar onafhankelijkheid riekt, wordt met een aangepakt. Onlangs werd zo het boek De Uighur van de Uigurs-Chinese schrijver Turgu Aleimas verguisd. Turgu had het gewaagd te vertellen dat „elk ge bied dat buiten de grote muur valt, onaf hankelijk is". Het boek zou Pan-Turkis- me bevorderen, en dat is, volgens de Chinese partij-ideologen, de basis voor alle afscheidingsbewegingen in Xinjiang. Het boek maakte een enorme academi sche discussie los die leidde tot felle aan vallen van wel een hele pagina op de achterkant van het partijgezinde Dag blad van Xinjiang. Het boek zelf was snel uitverkocht. De leiders in Peking staan echter voor een dilemma. Wanneer ze de grenzen af sluiten, blokkeren ze tevens een unieke kans om Xinjiang verder te ontwikkelen. Xinjiang is rijk aan mineralen en er vindt op dit moment een rijke grenshan- del plaats met de Sovjetunie. Een nieu we treinverbinding is zelfs operationeel geworden. De spoorweg verbindt de Oostchinese havenstad Lanyungang met Rotterdam. Wanneer China uit angst voor 'separatis me' de grenzen dichtgooit, stagneert de economische ontwikkeling waardoor er ook weer ontevredenheid kan ontstaan. „Openheid hebben we hier nodig", aldus een privé-ondernemer in Urumqi. „We kunnen ons niet eeuwig afsluiten van de rest van de wereld". Pekings leiders staan voor een moeilijke keus. £eidóc6ou4ont

Leidse Courant | 1991 | | pagina 35