'Gesloten. We hebben de oorlog gewonnen' 1 inal Ie SPECTACULAIRE WENDING MILITAIR ATOOMTIJDPERK Gefopt Vrienden Onwetend Macht Honger Beloning Ongewis CcldócSouoant ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 PAGINA 34 De mannen uit de bunkers van de Amerikaanse luchtbasis Minot in de koele prairie van Noord- Dakota kunnen weer regelmatig naar huis. Ze hebben de atoom bommen uit de buiken van de B-52 bommen werpers geladen en de kruisraketten van de vleugels gehaakt, FOTO: AP MINOT AIR FORCE BASE - 'Ge sloten. We hebben de oorlog ge wonnen'. Het staat in slordig hand schrift, als een vluchtige kattebel, op een stuk papier dat aan de deur is geplakt van een van de perso- neelsbunkers van Minot Air Force Base in de koele prairie van North Dakota. De mannen zijn naar huis. Ze hebben de atoombommen uit de buiken van de B-52 bommen werpers geladen en de kruisraket ten van de vleugels gehaakt. Drieëntwintig jaar lang, sedert twintig B-52's in 1968 op deze ba sis werden gestationeerd, zijn de bemanningen de gevangenen ge weest van de onverbiddelijke sche ma's van Amerika's onafgebroken nucleaire paraatheid. Zeven aaneengesloten etmalen per maand leefde ieder in of pal naast 'zijn' B-52, het kolossale achtmotorige 'strato- fort' dat decennia achtereen de lange arm is geweest van Amerika's atomaire wereldmacht. Een enkele B-52 met volle lading kan de hele Sovjetunie vernieti gen. De VS beschikken over een vloot van 250 B-52's, verdeeld over 12 thuis- bases. Slapen deden de ridders van de nucleai re eeuw op Minot Air Force Base in on dergrondse bunkers. Met de pieper en het kaartje met de lanceer- en afwerpco- des naast het hoofdkussen. Tijdens de waakuren was er een klein recreatiecen trum beschikbaar, waar de blauwe pick up trucks met zwaailichten altijd klaar stonden om in geval van alarm de man nen naar de vliegtuigen te racen. En er was een gebouw waarin de wakers over de westerse veiligheid tijdens de parate week vrouw, kind en vriendin konden ontmoeten. Hormone Hall noemden ze die voorziening. 'Gesloten. We hebben gewonnen'. Na een militair atoomtijdperk van nog net geen halve eeuw. Het einde van de Koude Oorlog is voor deze Amerikaanse militairen wel heel plots gekomen. Al op zaterdagmiddag na de verrassende 'nucleaire ontwapenings- spcech' waarin president Bush de on middellijke afschaffing aankondigde van de 'eeuwige' strategische alarmfase, kon den de eerste wachtlopers van Minot naar huis en sloegen ze een bal op het vredige openbare golfterrein van deze kleine stad. Op tientallen air force bases (AFB's) in de VS heeft de verdwijning, een halve wereld vers van de Sovjetunie als nucle aire tegenstander ineens een onthutsend concrete consequentie. Zoals op Griffiss AFB in New York, waar de kleinere maar ook intercontinentale B-l bom menwerpers continu klaarstonden om op te stijgen met hun helse vracht. En zoals op Malmstrom AFB in Montana, waar 150 intercontinentale Minuteman raketten in silo's op de Sovjetunie ge richt staan en waar twee-mans teams erop getraind waren om van de ene op de andere minuut een batterij van tien van die ballistische kernraketten af te vuren. Al die wapens blijven voorlopig intact, maar zullen niet meer ogenblikkelijk - en dus met de kans op een vergissing - te lanceren zijn. En de mensen die ze be dienen en onderhouden gaan gewone kantooruren maken, van negen tot vijf. De wereld is daarmee, evenals met Bush' besluit om duizenden atomaire slagveldwapens uit Europa terug te halen en te ontmantelen, een veel minder ge vaarlijk nucleair kruitvat geworden. Voor George Bush betekent zijn 'off alert'-beslissing ook de verlossing van een persoonlijk ongemak dat tot dusver re aan het presidentschap was verbon den. Hij zal niet meer altijd en eeuwig 'the football' bij zich moeten hebben, die de codes bevat voor een presidentieel spoedbevel tot nucleaire aanval. De voetbal - de bijnaam is ingegeven door de kleine jongen die altijd overal zijn voetbal mee naartoe neemt - is een zwart metalen koffertje (meestal gedra gen door iemand in het gevolg van de president) met daarin een boek waaruit het staatshoofd de aanval van zijn voor keur kan kiezen. Hij moet daarbij gebruik maken van een codekaart, die hij in zijn portefeuille draagt en die tevens dient om zich als president te legitimeren bij het Penta gon, dat de aanval moet uitvoeren. Veel Amerikaanse presidenten hebben een kwajongensachtige of ongeïnteres seerde verhouding gehad met hun voet bal. John Kennedy wilde de gebruiks- procedure niet kennen, Jimmy Carter vergat regelmatig zijn Pentagon-identi- teitskaart tijdens vrije weekeinden mee te nemen en Gerald Ford schijnt zijn na tionaal veiligheidsadviseur Brent Scow- croft (die nu dezelfde functie onder Bush bekleedt) eens gefopt te hebben door in de voetbal, die door Scowcroft opnieuw moest worden gecodeerd, een leeg bier blikje plus paardecondoom te stoppen... Sportman George Bush, die tussen ver plichtingen door nogal eens anoniem naar een golfbaan wil ontsnappen, is al evenmin geobsedeerd door de ook voor presidenten onbevatbare verantwoorde lijkheid die de voetbal belichaamt. Nog deze voorbije zomer was Bush in de buurt van Los Angeles een half uur zoek en moest de marine-officier met het kof fertje in een taxi de stad door om de pre sident te zoeken. Toch is het de voetbal geweest die presi dent Bush luttele weken geleden inspi reerde tot het plan voor een dramatisch keerpunt in de nucleaire wereldhistorie. Maar dan niet zijn eigen bal, maar die van Sovjet-president Gorbatsjov, wiens koffertje met de Sovjet-lanceercodes af gepakt werd tijdens de staatsgreep in au-^ gustus. Dagenlang is het Pentagon in het onge wisse gebleven over wie aan de andere kant van de aarde de VS onder schot hield met de formidabele intercontinen tale Sovjet-kernmacht en wie West-Eu ropa kon bedreigen met het korte-af- standsarsenaal. Die dagen kon George Bush geen meter wijken van zijn voet bal. Tijdens zijn vakantie in Kennebunkport gaf president Bush zijn vage 'nieuwe wereldor de' concreet gestalte. FOTO: AFP Op de maandag na de coupweek, het was 26 augustus 1991, zaten Bush en Scowcroft op de veranda van het presi dentiële vakantiehuis in Kennebunk port, in de staat Maine, op de traditione le schommelstoelen, die allereenvoudig ste maar filosofische meubels die tot grootse gedachten plegen aan te zetten. Daar besloten de twee vrienden, leeftijd genoten en ex-piloten uit de Tweede We reldoorlog, dat de tijd gekomen was om die nog zo vage 'nieuwe wereldorde' in het late jaar 1991 concreet gestalte te ge ven. Het niets vermoedende Witte Huis-jour nalistenkorps zat zich op veilige afstand in tv-wagens en motelkamers te verve len, toen op die zeer Amerikaanse ver anda ('porch') geschiedschrijving werd beraamd. En misschien wel ingrijpender dan de samenzweerders beoogden, want inmiddels lijken de aangekondigde nu cleaire afschaffingen een sneeuwbal ge worden die ook veel kernwapens aan zich kleeft welke Bush nog dacht te kun nen behouden voor Amerika. Bush en Scowcroft besloten om aan de fensieminister Dick Cheney en generaal Colin Powell op te dragen een opsom ming te geven van 'alles wat we nucleair kunnen dumpen in het licht van de de mocratische overwinning in de Sovjetu nie'. De twee Pentagon-kopstukken trok ken tien dagen uit voor hun inventarisa- sen de enige zes mensen die weet had den van Bush' voornemen: de president, vice-president Dan Quayle, Scowcroft, Cheney, Powell en Robert Gates, de in middels omstreden kandidaat om CIA- directeur te worden. Zelfs minister van buitenlandse zaken Jim Baker, die op reis was naar Moskou en het Midden- Oosten, bleef onwetend, evenals de hele Amerikaanse 'wapenbeheersingsbureau- cratie', de duizenden specialisten die zich de voorbije twintig jaar met de moeizame onderhandelingen over de START-verdragen met de Sovjets heb ben bemoeid. Op 17 september tekende Bush in zijn Oval Office de presidentiële opdracht tot terugtrekking van alle nucleaire grond- wapens in Europa en van alle zee-kruis raketten en tot opheffing van de paraat heid van de intercontinentale raketten en bommenwerpers. In zijn speech voor de Verenigde Naties op 23 september had hij er nog met geen woord over ge rept, omdat zijn adviseurs het nog niet eens waren over de ideale presentatie van het besluit aan de wereld. Pas op donderdag 26 september lichtte Bush persoonlijk telefonisch zijn ver blufte geallieerden Mitterand, Major, Kohl en Gorbatsjov in, waarna vorige week vrijdagochtend de aankondiging kwam van de tv-speech, diezelfde avond. Tijdens de Golfoorlog heeft Bush de .smaak te pakken gekregen van het tonen van gewaagd leiderschap. „Nu zag hij voor de tweede keer in zijn ambtstermijn de kans schoon. Het be sluit was schokkend voor het hele mili tair-industriële establishment in de VS, maar het wordt braaf geslikt omdat het van Bush komt. Als iemand van de De mocratische oppositiepartij het had ge opperd, was het als onverantwoord weg gehoond", zo omschrijft Kenneth Ham man, politiek strateeg in Bush' Republi keinse Partij, het enorme gezag en de persoonlijke macht waarover Amerika's president thans beschikt. Al blijft er in de plannen van Efush veel werk over voor Amerika's militaire bedrijfsleven, er gaan dezer dagen toch heftige schokgolven door de industrie en door de enorme bevolkingsgroepen die daarvan afhankelijk zijn. Alle giganten worden immers gevoelig getroffen. Boeing verliest de miljardenopdracht voor de SRAM-raket, die nu uit het Pen- tagon-arsenaal is geschrapt, en Rockwell is haar mobiele MX-raketproject kwijt. De kernbommenproduktie, een sector waar het Pentagon 10 miljard dollar per jaar in pompt, houdt tot nog toe 100.000 Amerikanen, verspreid over dertien sta ten, aan het werk. Zij zullen zich de ko mende twee jaar nog vooral bezighou den met het onschadelijk maken van de 2200 nucleaire ladingen die terugkomen uit Europa, waarna zij naar ander werk moeten uitkijken. Het Lawrence Livermore National La boratory in Californië, waar 8000 men sen werken, is het grootste Amerikaanse ontwerpcentrum voor nieuwe kernwa pens. Daar had men nog maar één bom in ontwerp: de SRAM-kernkop. „We ho pen zoveel mogelijk over te kunnen schakelen op niet-nucleaire technologie", zegt Livermore's directeur John Nuc kolls. „Het is net als met elk ander be drijf: als niemand wil hebben wat je maakt, moet je een ander produkt ver zinnen". Maar ook de vervaardigers van wapens die Bush behouden wil zien, kunnen geenszins gerust zijn. Het Amerikaanse Congres toont honger naar een veel om vangrijker 'vredesdividend', nu de presi dent zelf heeft verklaard dat de Sovjet dreiging, waarop vrijwel alle lopende nu cleaire wapenplannen nog altijd zijn ge baseerd, als verdwenen moeten worden beschouwd. „Wij hebben onze vijand zien verdam pen voor onze ogen", zei generaal Po well deze week tegenover de vaste defen siecommissie van de Senaat, dezelfde commissie die moet beslissen over de Pantagon-aanvraag van 75 B-2 stealth bommenwerpers voor 865 miljoen dol lar per stuk. Deze vervangers voor de oude B-52's, zo blijkt uit testen, falen trouwens in hun bedoeling de 'vijande lijke' radar te ontwijken. Waar de vijand (afgezien van militair onbetekenende lastposten als een coup pleger in Haïti) nu alleen nog maar ie mand van het kaliber Saddam Husayn is, die nooit in staat zal zijn tot een nu cleaire verrassingsaanval over de lange afstand, lijkt het uitgesloten dat het Amerikaanse Congres nog een groot aan tal B-2's wil verwerven. Zelfs Republi keinse partijgenoten van president Bush, zoals senator John McCain, vinden dat „het Amerikaanse volk nu beloond moet worden voor zijn inspanningen tijdens de Koude Oorlog". En die beloning moet bestaan uit defen siebezuinigingen die verder gaan dan de toch al fikse ingrepen die na de val van de Berlijnse Muur zijn aangekondigd (tientallen sluitingen van VS-legerbases, inkrimping van de totale manschapsster- ke van 2 miljoen naar 1,6 miljoen in vijf jaar). Nadere ingrepen zullen wel veel militaire en civiele banen kosten, maar hebben het grotere voordeel dat ruimte* ontstaat voor economisch veel produk- tievere investeringen dan die in oorlogs- materieel. Hetgeen een schrale troost is voor Nort hrop, dat nu de helft van zijn bedrijfsin- komen aan de B-2 verdient (waarvan er voorlopig vijftien zijn besteld). En voor General Dynamics, dat de nieuwe klasse Seawolf 'nucleaire aanvals-onderzeeérs', bedoeld om de Sovjetvloot in tijd van oorlog in de noordelijke wateren opge sloten te houden, zou gaan bouwen. En voor Lockheed, dat luxe plannen had voor het SDI-ruimteschild tegen Sovjet- kernraketten. Sommige politieke analisten in Was hington menen dat George Bush een grote misrekening heeft gemaakt toen hij veronderstelde dat hij nieuwe projecten (die al onder vuur lagen in het Congres) kon redden door andere systemen ver sneld op te heffen. Maar waar Powell een 'verdampte vijand' moest aanhalen om Bush' besluit uit te leggen, helpt die zelfde beeldspraak niet bepaald om een Congresmeerderheid te kweken voor de B-2 en SDI. Het lijkt erop dat zich in de VS zoiets als het spiegelbeeld gaat voltrekken van wat de Sovjetunie overkwam. Toen Gor batsjov een paar jaar geleden 'een beetje' democratie en een beetje zelfstandigheid voor de deelrepublieken in het vooruit zicht stelde, riep hij een veel radicaler eindresultaat over het land af dan voor zien. Nu president Bush een beperkte nucleaire ontwapening op spectaculaire manier en met verwijzing naar een com pleet nieuwe wereld afkondigt, lijkt hij ongewild te bezielen tot een veel drasti scher gedaanteverandering van de Ame rikaanse samenleving, die tot nog toe 25 procent (300 miljard dollar) van haar nationale begroting uitgeeft aan Defen sie. De gevolgen zijn onzeker, maar doen vermoeden gigantisch te zijn. Voor de economische prestatie van Amerika, voor de banden met Europa, voor de strategische rol van de VS in de wereld, voor de Amerikaanse eigenwaarde en voor de binnenlandse politieke machts verdeling. Amerika had mogelijk ook een geleide lijker en beheersbaarder aanpassing aan de nieuwe internationale orde kunnen kiezen. Maar het waren een voetbal, twee schommelstoelen en George Bush, gretig om zijn eigen regering te ontlopen en geschiedenis te maken, die de Vere nigde Staten op een avontuurlijker pad hebben gestuurd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 34