Verdeeldheid katholieken leidde tot ondergang van kabinet-Cals „Stelen van kinderen door ouder veroorzaakt trauma" ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 PAGINA 31 c jaren e bou- shows ek dal adden. hoor, >en we en. Ze ks ook reft, is -groep, iing in ysteem eluidsi i is de Bennet ïstalla- t is hel toeven ;ewoon >en ge- t Prin- ure en t vooi ans te n. Bo- eerste legante Neder- DEN HAAG - In Voorproef en nasmaak, waarin de Pvda-politicus Anne Vondeling terugblikte op de val van het kabinet-Cals waarvan hij minister van financiën was, wijst hij klip en klaar op de diepere achtergrond van de val van dit rooms-rode kabinet: die was te wij ten aan de verdeeldheid onder de katholieken. Dat is een juiste con statering nu de discussie over de oorzaken van de Nacht van Schmelzer, komende week precies vijfentwintig geleden, opnieuw wordt opgerakeld. De val van het kabinet-Cals leidde ruim twee decennia lang tot een ongekende poltieke en maatschappelijke polarisatie die pas met de vorming van het kabinet Lubbers-Kok lijkt te zijn overwonnen. De katholieke zuil was ten tijde van het kabinet-Cals ('65-'66) al in hevige beroe ring en het werd steeds moeilijker in een partij als de KVP de verschillende belan gengroeperingen binnenboord te hou den. Problematischer ligt het met de opvat ting van Vondeling, ruim twee jaar na de traumatische nacht in hetzelfde boek neergeschreven, dat in de nacht van 13 op 14 oktober een moord met voorbe dachten rade werd uitgevoerd. De woede bij de socialisten was zeer groot en de laatsten leken daarin gesterkt te worden door Cals zelf die na de nacht verklaarde volledig overvallen te zijn door het op treden van Schmelzer. Foefjes De KVP-politicus Harry Notenboom die als financieel specialist een groot aandeel had in de opstelling van de fatale motie- Schmelzer in die bewuste nacht is een andere mening toegedaan. In De Val van het kabinet-Cals heeft Notenboom de fi nanciële politiek van de KVP in de jaren tussen 1963 en 1967 onderzocht. In de KVP bestond namelijk grote reserve over de forse verhoging van de uitgaven van dit kabinet. In de eerste begroting die Vondeling voor het jaar 1966 indien de steeg de rijksbegroting met twintig procent. Daar stond naar het oordeel van de KVP-specialisten onvoldoende dekking tegenover. In de begroting voor het jaar daarop was het niet veel beter. Vondeling besloot onder druk van de kritiek tot ombuigingen, maar de tekor ten op de dekking bleven bestaan en va rieerden van 76 miljoen tot een half mil jard en zelfs hoger al naargelang de bere keningen die daarvoor werden gehan teerd. Notenboom toont in zijn studie aan dat er door Vondeling met foefjes werd gewerkt om het begrotingsplaatje acceptabeler te maken. Een voorbeeld. Maatregelen in de belastingsfeer die 237 miljoen gulden moesten opleveren en die reeds in het vorige begrotingsjaar werden opgevoerd, kwamen opnieuw in de ontwerpbegroting voor, zo motiveert Notenboom zijn afwijzende opstelling. Ongetwijfeld is er vandaag meer waarde ring voor de begrotingsdiscipline en de daarvoor geldende normen zoals die door een man als Notenboom werd be pleit, nu de rente op staatschulden met 26 miljard gulden bijna de grootste uit gavenpost vormt van de huidige rijksbe groting. Toch is de oratio pro domo waar Noten booms studie in feite op neerkomt, niet echt overtuigend of liever gezegd onvol-, ledig. Het politieke oordeel over die be grotingsoverschrijdingen was natuurlijk veel belangrijker. Veelzeggend is dat de KVP met dezelfde begroting die ander halve maand later door het tussenkabi- net-Zijlstra werd ingediend, wel akkoord ging met dien verstande dat de KVP een (tijdelijke) verhoging van belastingen en uitstel van belastingteruggaaf accepteer de om alsnog het evenwicht in ontvang sten en uitgaven te realiseren. Onder Vondeling wenste de KVP onder geen beding lastenverhoging voor de burger te accepteren. Nu dwongen de „verslech terde economische omstandigheden" daartoe, aldus Notenboom. Pretentieus Het was overduidelijk dat de schoen el ders wrong. Veel KVP'ers hadden de coalitie met de PvdA met lede ogen ge accepteerd. Die was - uniek feit, zonder verkiezingen! - tot stand gekomen na dat het kabinet-Marijnen met de VVD in 1965 gestruikeld was over de com mercialisering van de omroep. Toen een nieuw kabinet geformeerd moest worden was het uiteraard de beurt aan de pro gressieve politici in de KVP als Cals. De KVP wilde na haar recordoverwinning van 1963 geen nieuwe verkiezingen over haar impopulaire standpunt over de om roep en de PvdA zat in een riante positie nu, naar de bekende beeldspraak van AR-leider Roolvink, 'het lood' (de VVD) had afgedaan en de KVP op han gende pootjes naar 'het ijzer' (de PvdA dus) toe moest. Cals was niet alleen een vooruitstrevend maar ook een pretentieus politicus het geen onder meer bleek uit de regerings verklaring waarmee zijn kabinet in april '65 aantrad. Niet alleen materieel maar ook in geestelijk opzicht had het kabinet een leidende rol te vervullen. In fïnan- cieel-economische zaken was Cals slechts thuis. Daarvoor verliet hij zich grotendeels op Vondeling. De Utrechtse historicus drs M. Doré die een studie maakte van de denkbeelden van Cals noemt hem een idealistisch politicus te genover Schmelzer die een typische be- langenpoliticus was met een conservatie ve inslag. Deze stond nu voor de moei lijke klus de sterk verdeelde KVP op één lijn te houden, nadat Romme's opvolger De Kort in een jaar tijd smadelijk was afgegaan. Hij vond uiteindelijk Cals die gezien zijn gezondheid het liever wat kalmer aan wilde doen bereid de forma tie op zich te nemen In katholieke werkgeverskringen zag men de sterk oplopende begroting met lede ogen aan. In een peiling in katholie ke kring zag zeventig procent van de KVP'ers de begroting voor het jaar 1967 niet zitten en ruim de helft van hen was tegen de samenwerking met de PvdA, zo meldt Doré. De KVP had al eerder in 1958 het kabinet-Drees naar huis ge stuurd toen de begroting naar het oor deel van financieel specialist Lucas niet in orde was. De politici pur sang zagen hun kans na de staten- en gemeente raadsverkiezingen waarin de socialisten flinke klappen kregen. Notenboom, zo meldt Doré, riep dat het kabinet geen lang leven was beschoren en wees de PvdA als hoofdschuldige aan. Schmelzer kwam na de statenverkiezingen in mei met een lijst van bewindslieden op de proppen die vervangen moesten worden. Boven: Hoogtepunt in de Nacht van Schmelzer: het kabinet-Cals staat op. Rechts KVP- premier Cals, links naast hem PvdA- minister van financiën Anne Vondeling. FOTO: SP Rechts: De hoofdrolspeler in de nacht van 13 op 14 oktober 1966, waarin het kabinet Cals viel, Norbert Schmelzer, fractie voorzitter van de Katholieke Volkspartij. FOTO: SP Ze lekte uit in dagblad Het Binnenhof en verwekte groot rumoer. Sindsdien was het vertrouwen tussen de beide partijen zoek. Notenboom schrijft dat Schmelzer in augustus „minstens vijf keer" contact had met Cals over de begroting. Maar het was een publiek ge heim dat de relatie tussen beide politici niet best was. In de bewuste nacht van 13 oktober komt Schmelzer met zijn motie nadat zowel Vondeling als Cals op hautaine wijze de kritiek van de KVP van de hand heeft gewezen. Doré: het kabinet spreekt grote woorden. Cals heeft het over de begroting als over een staaltje van puur meesterschap waarvan geen millimeter valt af te dingen en: het kabi net kan en zal niet wijken. Een reden te meer voor Schmelzer om met zijn motie te komen is dat duidelijk is geworden dat zo'n twaalf tot dertien KVP'ers met een motie van de VVD zullen meestemmen. De scheuring in de KVP-gelederen zou dan hoe dan ook een feit zijn en waarschijnlijk ook de val van het kabinet. Schmelzers motie gaat min der ver en deze maakt ondanks het feit dat hij daartoe wordt uitgedaagd door Pvd.A-fractieleider Nederhorst niet echt duidelijk wat hij feitelijk met de motie beoogt. Hij nodigt de regering uit met voorstellen ter verbetering van de dek king te komen maar zegt er bij dat hij niet tegen de huidige regeringscombina tie is en dat zijn motie niet mag worden opgevat als een gebrek aan vertrouwen in het hele regeringsbeleid. In de schor sing die daarop volgt maakt Schmelzer tegenover Cals - die daarover schrijft in zijn dagboek - de opmerking dat als Zijlstra op de plaats had gezeten van Vondeling hij hem wel gesteund zou hebben. Cals is ontsteld, schrijft hij, want wat als een zakelijk verschil van mening wordt gepresenteerd blijkt een persoonlijke aangelegenheid te zijn. Tij dens de schorsing blijken Luns en Von deling bereid de motie te ,nemen', Cals eist daarentegen het vertrouwen. Sleutelrol Op vier KVP'ers die tegen zijn en vijf afwezigen stemt de hele fractie voor de motie. Sleutelrol speelt in het stemge drag van de fractie Marga Klompé, die Cals op handen draagt. Het merendeel van de KVP-fractie oriënteert zich op haar. terwijl zij de motie slechts kennen van hebben horen voorlezen en de con sequenties daar onvoldoende van door zien. Zij motiveert naderhand haar be sluit tegenover Cals met een beroep op de broodnodige eenheid in de fractie. Die ging haar boven alles. Partijbelang prevaleerde dus boven landsbelang. De eenheid in het katholieke kamp blijkt daarmee overigens verre van gered als de reacties loskomen op de nacht waar half Nederland via de televisie getuige van is geweest. De KVP-gelederen split sen zich nu definitief, één groep gaat richting PPR, de anderen verbinden zich met de twee andere confessionele partij en uiteindelijk in een nieuwe partij, het CDA, waar de Nacht van Schmelzer de beslissende aanzet toe geeft. INTERNATIONAAL CONGRES OVER KIDNAPPING: om ontvoering naar het buitenland en de andere 10 werden ontvoerd naar Ne derland. ijsberg „Ondanks het schamele cijfermateriaal blijkt in de praktijk dat internationale kindermeename drastisch toeneemt", zo weet woordvoerder Betty de Hart van de Stichting Lawine in Amsterdam. Deze officieus erkende stichting bestaat alleen uit Nederlandse vrouwen die een relatie hebben of getrouwd zijn met een niet- Nederlandse man. Ook zij spreken van „een topje van de ijsberg". Die toename van kidnapping wordt volgens haar ver oorzaakt door het groeiend aantal rela ties tussen mensen van verschillende culturen in een inmiddels multi-culture- le samenleving. Het congres in Frankfurt zal dan ook vooral ingaan op de oorzaken van inter nationale kindermeename en hoe het voorkomen kan worden. „De problemen komen meestal bij de omgangsregeling bij echtscheidingen om de hoek kijken. Het draait vaak uit op een patstelling. De vader wil het kind een opvoeding ge ven naar zijn traditie en dat kan dan niet meer samengaan met de opvoeding van de Nederlandse vrouw. Of anders om. Vaak regelt de advocaat, de Kinder bescherming of de hulpverlening het dan zo - uit angst voor kidnapping - dat een van de ouders het kind helemaal niet meer kan zien. Dat wordt dan niet ge pikt en op deze manier is er vaak geen andere uitweg meer dan meename", legt Betty de Hart uit. Het kind zal daarom ook meer centraal moeten staan en voor hetzelfde kind zal steeds naar een com promis gezocht moeten worden. Bemiddelen Prof. Wolters onderschrijft dat het kind „de grootste zorg moet zijn in een echt scheidingssituatie". „Een scheiding is al erg genoeg", zegt de kinder- en jeugdpsy- choloog. Over hoe kindermeename voorkomen kan worden heeft Stichting Lawine een uitgesproken mening. „De Kinderbe scherming, hulpverleners en advocaten moeten minder snel het advies uitbren gen dat een kind haar vader of moeder niet meer mag zien in het kader van 'reeéle kans op ontvoering'. Er moet be middeld blijven worden", aldus de lan delijke organisatie. Ook goede voorlich ting. wetenschappelijk onderzoek, goede hulpverlening, bilaterale verdragen en meer samenwerking tussen de betrokken organisaties zijn punten die op het con gres aan de orde komen. Tot nu toe is het zo dat als een kind een maal is ontvoerd, teruggave juridisch ge zien bijna niet meer mogelijk is. Alhoe wel er iets meer dan een jaar geleden een Europees verdrag van de Raad van Eu ropa over kinderontvoering van kracht is geworden, blijkt dit tot vandaag de dag slecht te werken. Straffen worden niet uitgedeeld als het land de echtschei dingsregelingen van het andere land niet ten uitvoer legt, immers voor geen enkel kind is het een goede zaak als een van de ouders achter de tralies verdwijnt. Dit verdrag is dan ook gebaseerd op be middeling. De centrale autoriteit ligt in Nederland bij het ministerie van justitie en wel bij de Hoofdafdeling Staats-en Strafrecht, afdeling internationale rechts hulp. Via Interpol wordt het kind dan opgespoord, als het verblijf onbekend is. Wanneer het kind is gevonden, wordt de centrale autoriteit van het desbetreffende land gevraagd te bemiddelen. De rechter wordt ingeschakeld als de ontvoerder het kind niet wil afstaan aan de centrale au toriteit. Maar ook dan draait het uitein delijk om bemiddeling, dus medewer king van de ontvoerder is altijd nodig. Het congres zal een eindresolutie opstel len, die aan de politiek verantwoordelij ken op Europees en internationaal ni veau zal worden aangeboden. Idoor INEKE BATS DEN HAAG - Kidnapping oftewel het stelen van kinderen. Ook ou ders maken zich daar soms schul dig aan. Meestal gebeurt dit in ge strande huwelijken waarbij de ou ders een verschillende nationaliteit bezitten. Kindermeename - de term ontvoering klinkt zo crimi neel - is het gevolg al$ het misgaat. „Een traumatische ervaring voor het kind én de achtergebleven va der of moeder", zo schetst prof.d- r.Wolters, de kinder- en jeugdpsy- choloog van het Wilhelmina Kin derziekenhuis uit Utrecht. Hij is één van de sprekers dit weekend op het congres 'International Child Abduction - Causes and Preven tion' in Frankfurt. Een steeds vaker voorkomend fenomeen in een steeds kleiner wordende wereld. Alleen hoe groot de omvang precies is, kan niet met cijfers ondersteund wor den. „Er bestaat geen afdoende registra tie van ontvoerde kinderen in het kader van echtscheidingsproblemen", aldus prof. Wolters. Prof. Wolters hanteert daarom zelf gege vens die niet echt betrouwbaar zijn, maar wel de ernst van het probleem aan geven. Daarbij maakt hij gebruik van de cijfers van onder andere het ISS (Inter national Social Service), die meer dan zestig jaar ervaring heeft in dit soort za ken. In '89 registreerde dit instituut 56 nieuwe gevallen. In vergelijking met voorgaande jaren bleek dit een drasti sche stijging te zijn. Alle gevallen waren kinderen uit gezinnen met echtparen van verschillende nationaliteit(en). In 10 gevallen betrof het een ontvoering bin nen Nederland, in 36 gevallen ging het De multi-culturele samenleving eist haar tol. Bij echtscheiding wordt meestal het kind via kidnap gebruikt als drukmiddel, vooral in huwelijken waar er sprake is van twee culturen. FOTO: SP T"Êeidóc0omant

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31