final naie De onmacht na het ongeloof 'fieidóeSou/tanfc ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 UTRECHT/AMSTERDAM - Maartje is vijfjaar. Toen ze vandaag thuis kwam van school klaagde ze over zere .billetjes. Twintig jaar geleden had mama er wat zalf op ge smeerd. Nu worden de bille tjes ook verzacht, maar vra gen mama en papa zich ver twijfeld af wat er gebeurd zou kunnen zijn. Oude Pekela. De Bolderkar, Zetten, Enschede. Maar ook Geleen, Dokkum, Winscho ten, Epe, Zoetermeer of Voorthuizen. Overal worden kinderen seksueel misbruikt. Door vaders, broers, ooms en jongens uit de buurt. Dat ge beurt al eeuwenlang, maar we weten het pas dertig jaar en we geloven het nog nauwe lijks. Willen het ook niet ge loven. „Uit angst. Het is toch vreselijk angstaanjagend om te beseffen dat je kinderen niet kunt beschermen, dat zelfs het gezin geen veilige plaats meer is?" Ben Rensen is vader van twee kinderen, schoolarts en auteur van het boek 'Kindermishandeling, voor het leven beschadigd'. Als kind is hij mishandeld en nu zet hij zich in voor de mishandelden. Niets verbaast hem meer. Ook Enschede niet. „Alles wat ik meemaak, is een bevestiging van mijn mensbeeld. Ook Enschede. Eén van de drie daders van seksueel misbruik is adoles cent. Pubers die experimen teergedrag vertonen. Dat die soms tientallen slachtoffers uitkiezen, is ook geen nieuws. Dat gebeurt dus. Het heeft geen zin om een rose wereld je te creëren. Eén op de drie kinderen heeft ooit een sek suele ervaring gehad met vol wassenen, variërend van een onschuldige potloodventer tot een jarenlange verkrach ting door pa. De veilige kin derwereld is een illusie". Botbreuken Een illusie die eeuwenlang stand heeft gehouden, breek je niet zomaar af. Zelfs Freud durfde het niet aan. Hij nam seks met kinderen niet op in zijn befaamde verleidingsthe- orie, maar stelde dat seksuele omgang met kinderen alleen voorkwam in de fantasie van volwassenen patiënten die hij behandelde. Die ontkenning van de werkelijkheid duurde nog decennia voort. Ook het mishandelen van kinderen werd niet voor mogelijk ge acht. In de jaren '50, begin '60 nog, stonden wetenschap pers verbaasd te kijken naar röntgenfoto's van kinderen, waarop botbreuken waren te zien. Welke processen in het lichaam konden deze breu ken hebben veroorzaakt? Niemand die op de gedachte kwam dat de oorzaak buiten het lichaam lag. We wilden gewoon niet geloven dat kin deren dit wordt aangedaan. Pas in de jaren '60 wisten we dat de botbreuken niet wer den veroorzaakt door een enge ziekte, maar door de vuist van pa of ma. Ver krachting en aanranding van kinderen, beperkte zich niet tot de fantasie van volwassenen, maar was werkelijkheid. De verenigingen Kindermishandeling en Seksuele Kindermishandeling in het Ge zin werden opgericht, de bureau's Ver trouwensartsen en het taboe incest beetje bij beetje doorbroken. In Enschede heeft een 13-jarige jongen wel tweehonderd kinderen seksueel misbruikt. Onmogelijk, zeggen de ongelovigen. Onbelangrijk, menen de deskundigen. Het maakt niet uit of de jongen vijfendertig of tweehonderd kinderen heeft misbruikt. Het gebeurt. En we moeten er iets tegen doen. Vorige week is de campagne tegen kindermishandeling gestart. En vanaf maandag worden jongens en mannen in spotjes aangesproken op hun sek sueel gewelddadig gedrag. Op diverse scholen bestaan lespakketten over incest, anderen hebben een vertrouwensgroep ingesteld of mijden het on derwerp als de pest. Niemand weet met zekerheid hoe het probleem het best kan worden aangepakt. Moeten kinderen weerbaarder worden ge maakt of de daders worden uitgerookt? Deskundigen bestrijden elkaar met spaarzame onderzoekgegevens, leerkrachten ervaren opnieuw hoe zeer hun opleiding tekort schiet en ouders kijken enigszins van slag toe. Meer dan ooit beseffen ze dat ze hun kinderen niet kunnen beschermen. Want het gevaar loert overal. Pijnlijk In de jaren '80 schrokken we opnieuw. We wisten inmiddels dat sommige vol wassenen smerige spelletjes spelen met kinderen, maar hadden geen flauw idee van de omvang van het probleem. Alge meen werd aangenomen dat het ging om geesteszieke jongens en mannen uit du bieuze milieus. Maar toen vertelde on derzoekster Nel Draijer ons dat incest in alle lagen van de bevolking voorkomt, dat één op de zeven vrouwen seksueel is misbruikt door familieleden en dat de daders helemaal niet gestoord overko men. Iedereen kon slachtoffer of dader zijn. Vaak zelfs slachtoffer én dader. Draijer werd weggehoond. „Men was verbijsterd cn reageerde vol ongeloof. Voornamelijk uit angst. Het is heel pijn lijk om te aanvaarden dat zelfs een gezin geen veilige plek is. We willen allemaal graag geloven dat seksueel misbruik bui ten het gezin plaatsvindt, maar de feiten liggen anders. Ruim 23 procent van de meisjes is inderdaad seksueel misbruikt door niet-verwanten, maar 15,6 procent door vaders, broers en of ooms", aldus Cees Hoefnagels, projektleider Preventie Seksueel geweld en Kindermishandeling bij het Riagg in Utrecht. Toen de ernst en omvang van de proble matiek bekend was, werd onmiddellijk de tegenaanval ingezet. Wetenschappers en hulpverleners bedachten projekten en lespakketten en bestookten scholen er mee. Tot ongenoegen van een aantal pe dagogen richten zij zich bijna allemaal op de slachtoffers, kinderen, en worden de daders nagenoeg ongemoeid gelaten. Els Lodewijks is één van de pedagogen die felle kritiek heeft op de slachtofferge- richte aanpak. „Hoe voelt het als in de klas wordt gesproken over kindermis handeling en jij wordt thuis mishandeld? De klassikale behandeling schept een sch ij nopenheid waardoor kinderen zich alleen maar meer in zichzelf verstop pen", meent Lodewijks. Zij vindt dat kinderen overvoerd worden met allerlei maatschappelijke problemen: echtschei ding, milieuvervuiling, Derde Wereld, bewapening, aids, incest. „Ze worden doodgegooid met informatie die ze maar moeten zien te verwerken. Als kinderen veel informatie krijgen op een leeftijd waarop ze die niet aankunnen, dan scha kelen ze daar hun gevoel voor uit, zoals voor geweld op televisie. Wat moeten kinderen op de basisschool nu met een lespakket over aids? Waanzin. Wat be zielt die mensen om een kindercampag ne te voeren tegen aids en seksueel mis bruik? Hopen ze dat kinderen die wor den misbruikt gaan praten? De betekenis van praten wordt in onze cultuur zwaar overschat. Het is een heel volwassen ge dachte, dat praten tot een snellere ver werking van de problematiek leidt. Een kind kan de mishandeling pas echt ver werken als het volwassèn is. Kinderen hebben toch geen basis, waarop ze deze problemen kunnen verwerken? Als de school uit is, moeten ze weer naar huis. Wij denken zo grootschalig. Laat iedere volwassene in zijn of haar omgeving kij ken met welk kind hij of zij een band kan aangaan. En laat er weer ruimte zijn voor persoonlijke relaties tussen mees ter, juf en kind. Kinderen die worden misbruikt, zitten in een isolement. Het is heel belangrijk voor ze, dat ze voelen dat er nog mensen zijn die respect voor ze hebben". Jungle „Over sommige geheimen moet je pra ten", luid het motto van de vorige week begonnen campagne tegen kindermis handeling. In de campagne worden fami lieleden, buren en leerkrachten aange spoord kindermishandeling te melden en wordt kinderen gevraagd hun geheim te delen, bijvoorbeeld door te bellen naar een speciaal telefoonnummer. Het kind beeld achter de campagne stoelt op de emancipatie-gedachte dat een kind ge lijkwaardig is aan een volwassen per soon, die zelf verandering in zijn situatie kan brengen. „Maar een kind is niet ge lijkwaardig aan een volwassene. Juist bij mishandeling wordt heel duidelijk zicht baar hoe afhankelijk het kind is en wat er gebeurt als volwassenen die afhanke lijkheid niet respecteren. Kinderen vra gen om dit respect en niet om de ont kenning van hun afhankelijkheid. Het is een verkeerde gedachte om kinderen minder afhankelijk te maken. Een kind heeft recht om kind te zijn en afhanke lijk te zijn". Mooie woorden, vinden Rensen en Hoefnagels. Maar buiten de baarmoeder is de jungle, en daar moeten kinderen zich staande zien te houden. Dus moet je ze vertellen welke gevaren er dreigen, zoals je kinderen ook uitlegt dat rechts voorrang heeft in het verkeer om te voorkomen dat ze onder een auto ko men. Rensen: „We hebben eerst de emancipatie van de arbeider gehad, toen die van de vrouw en nu is het kind aan de beurt. Kinderen hebben recht op in formatie, juist omdat ze zo kwetsbaar zijn. Kinderen zijn er niet alleen om be schermd te worden, maar om naar te luisteren en los te laten. Ik durf te zeg gen dat een beetje verwaarlozing van een kind beter is dan overbescherming. Wel ke kinderen komen onder een auto? Kinderen die de verkeersregels niet ken nen. Waarom zouden we kinderen wel lesgeven in verkeer en niet in het voor komen van seksueel misbruik? In elke klas zit minstens één kind dat seksueel misbruikt is. Maar je hebt ook klassen waar er vier of vijf zitten. Dat zijn geen tedere, onschuldige kinderen meer. Ze zijn vernield, verknipt, kapot gemaakt. Een blind paard kan geen kwaad doen. Dan kun je er maar zo snel mogelijk over praten, want hoe eerder het pro bleem wordt erkend, hoe beter het kan worden verwerkt". Dreigementen De projekten en campagnes zijn gericht op het eerder stoppen van seksueel mis bruik en het zo snel mogelijk verlenen van hulp. Het is niet te hopen dat alle kinderen die worden mishandeld tegelijk gaan praten, want zoveel hulpvragen kan de hulpverlening nooit aan. In Utrecht is ook een projekt georgani seerd dat is gericht op voorkoming van seksueel misbruik. 'Voor Straf een Zoen?', heet het zogenoemd inspringthe- ater dat aan 42 groepen kinderen van de hoogste klassen van de basisschool is vertoond. Sommige ouders vonden het volgens Hoefnagels 'eng'. „Omdat men denkt dat het gaat over seks. Maar het gaat over macht en geweld". Aan de hand van liedjes en toneelstukjes behan delt 'Voor straf een Zoen' het onderwerp 'geheimen'. Hoefnagels: „Amerikaanse onderzoekers hebben plegers van sek- foto: stephen sueel misbruik gevraagd wat kinderen zouden moeten doen om zich te weer te stellen. Het antwoord was dat kinderen nooit moeten zeggen dat ze zoiets ge heim zullen houden". Maar de dreige menten van daders zijn niet van de lucht. Wat moet een jongetje van zes als een volwassene voor zijn ogen een lieve heersbeestje dood drukt onder het drei gement dat hem hetzelfde lot wacht als hij tegen iemand het geheim verklapt? „Wij verwachten dat kinderen die het programma hebben gevolgd, moeilijker te paaien zijn dan kinderen die dit niet hebben gezien", aldus Hoefnagels. In het voorjaar zal uit onderzoek blijken of het programma het gewenste effect heeft ge had. „Ik ben vreselijk benieuwd of het programma de weerbaarheid van kinde ren zal vergroten. Professioneel gezien zou je moeten onderzoeken wat mensen tot mishandelaars maakt, pragmatisch zou je datgene moeten doen dat werkt en ethisch gezien zou je de daders moeten aanspreken. Want daar ligt de verantwoordelijkheid. Maar die weten allang dat ze dingen doen die niet mo gen, maar gaan vooralsnog gewoon door". Ook de Kinderbescherming laat plegers vaak ongemoeid. In een gezin waar va der ervan wordt verdacht zijn dochtertje seksueel te misbruiken, wordt het slach toffertje weggehaald. In enkele staten in de Verenigde Staten heeft de wet het mogelijk gemaakt niet het kind, maar de verdachte weg te halen. Prof. dr. Jaap Doek is groot voorstander van een der gelijke wettelijke mogelijkheid. In Ne derland mag je een verdachte pas uit een gezin nemen als in een strafzaak bewe zen is dat hij dader is en juist de bewijs voering is vaak een groot probleem. Doek: „Ik vind dat een kinderrechter op grond van rapporten over seksueel mis bruik de mogelijkheid moet hebben om tegen vaders te zeggen dat ze hun biezen moeten pakken. Goed, een verdachte is nog •geen dader. Maar is het alter natief, om het slachtoffer aan te pakken, dan wel rechtvaar dig? Ik vind dat ethisch ei genlijk niet aanvaardbaar". Leerkrachten Kinderen die worden gesla gen of seksueel misbruikt, zijn in de meeste gevallen te herkennen. Ze huilen vaker, slapen moeilijker, hebben concentratieproblemen, plas sen in hun broek, zweten, trillen of vertonen seksueel getint gedrag. Maar zowel leerkrachten als ouders heb ben weinig oog voor die sig nalen. Rensen: „Als ik in een half uur tijd een diagnose kan stellen, dan moeten ouders en leerkrachten, die het kind veel vaker zien, dat toch ook kunnen? Maar iedereen heeft het druk met zichzelf. Zoveel gezinnen zijn zo sterk bezig met zichzelf te handhaven dat de kinderen worden ver waarloosd. Ze overleven en hebben geen tijd om te luiste ren. En dat voelen kinderen. Uit recent Engels onderzoek is gebleken dat 62 procent van de kinderen met verve lende geheimen een luiste rend oor zoekt, zonder dat er iets wordt gedaan. Een derde van de kinderen zei aan nie mand een vervelend geheim toe te vertrouwen. Veertig procent meende dat volwas senen er toch niets van be grijpen". Ook leerkrachten luisteren en kijken niet goed. Volgens Rensen zijn ze te veel bezig met het handhaven van zich zelf en de orde in de klas. „Daarbij krijgen ze allerlei leerplannen op zich af en zijn zq totaal niet opgeleid voor het oppikken van signalen die kinderen afgeven". De drie landelijke pedagogische studiecentra in Nederland hebben een handleiding ge maakt die scholen moet hel pen de problemen het hoofd te bieden. De studiecentra adviseren alle scholen een vertrouwensgroep in te stel len, waar kinderen die in de knel zitten hun problemen aan de orde kunnen stellen. Of het nu om een scheiding van ouders gaat, een dood konijn, een handtastelijke leerkracht of een broer die vieze dingen doet. De groep bestaat uit twee mensen die kennis van zaken hebben en kunnen terugvallen op hulp verleners. „Als een kind zijn hart heeft uitgestort en de problemen zijn ernstig, zijn er binnen een uur deskundi gen ter plekke. Gegarandeerd. Anders zou het onethisch zijn om er aandacht aan te beste den", aldus Bob van der Meer van het Katholiek Pe dagogisch Centrum. Daar naast adviseren de centra scholen om het onderwerp seksueel misbruik in de klas aan de orde te stellen, maar altijd ingebed in een breder thema. Van der Meen „Een aparte behandeling van het probleem, zoals in een thea- evenhuis tervoorstelling, is vragen om problemen. Kinderen schrikken zich te recht wild. Daarom zeggen wij, verpak het onderwerp in het thema machtsmis bruik. Machtsmisbruik ten opzichte van vrouwen, kinderen, joden, minderheden en machtsmisbruik in het gezin". Nog slechts twee scholen in Nederland heb ben. een vertrouwensgroep ingesteld. „Maar elk zich respecterende school zou een dergelijke groep moeten hebben". Knuffelen En ouders? Die zijn een beetje in de war. Ze moeten vader en moeder zijn, vriend en therapeut. Uit een onlangs gehouden enquête door 'Ouders van Nu' blijkt dat twee derde van de ouders niet weet hoe zij aan hun kinderen seksuele voorlich ting moeten geven. Het tijdperk van de liberalisering, dat met de seksuele revolutie zijn intrede deed, is besmet door aids en seksueel misbruik. Het laatste heeft niets te ma ken met seks, maar alles met macht en geweld. Toch wordt seksueel misbruik met seks en zelfs intimiteit in verband gebracht. In gezelschap uiten mensen hun verontwaardiging met opmerkingen zoals, 'als je tegenwoordig je kind knuf felt, is het incest'. Rensen: „Belachelijk gewoon. Werd er maar meer geknuffeld in Nederland dan was er minder incest. Veel mannen zijn niet gewend aan tederheid. Het is niets of platte porno. De overgangen tussen de verschillende contacten kennen ze vaak niet. Nee, ik hoop niet dat alle aan dacht voor seksueel misbruik leidt tot een terughoudendheid in aanrakingen en intimiteit, want dan zijn we nog verder van huis. Laat vaders alsjeblieft gewoon met hun kinderen in bad gaan als de kinderen dat leuk vinden".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29