Volleyballers Leython wacht moeilijk seizoen ilJiij:^t-i'j'j LZ dit jaar titelkandidaat, Vivax mikt op handhaving SPORT Handbalsters Bollenstreek openen tegen Aalsmeer ONDANKS BREDE BASIS VAN LEIDERDORPSE SELECTIE ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 Idoor FRANK DE VETTEN LEIDEN - De volleybalcompetitie neemt dit weekeinde weer een aanvang. De volleyballers en volleybalsters uit de regio hebben reeds een wekenlange voor bereiding achter de rug om de competi tie goed van start te gaan. Eens te meer een reden om te bekijken hoe de volley- balploegen in de regio er momenteel voorstaan. Heren Leython-coach John Groen gaat on danks een lucratieve ere-divisie-aanbie- ding door bij de Leiderdorpse vereni ging. Ondanks drie trainingen per week in het seizoen en daarnaast krachttrai ning stelt de in Zoetermeer woonachtige leraar de doelstellingen niet te hoog. Leython zag spelverdeler Derk de Saeg- her vertrekken naar concurrent Vrevok. Hans Broere, vorig jaar trainer bij Tone- gido/Vbg, neemt de moeilijke taak van spelverdeler op zich. Martin Morsink kwam over van derde-divisionist Jupi ter; Carlo Viberti verhuisde van Brother- /Martinus 2 naar Leython. Libero Mels Hoogendoorn promoveerde van het tweede naar het eerste team. Bas Bloem is nog steeds in revalidatie. John Groen beschikt over een zeer brede basis van twaalf spelers, die met name op de mid denpositie beter vertegenwoordigd is dan op de buitenaanval. De voorberei ding werd door John Groen voorname lijk gebruikt om de sterkste opstelling te zoeken. De Noordwijkse volleyballers van De Lange Sport/NOVO zagen de trainers Sjaak de Jong en Ronald van Nierop vertrekken. Ex-speler Macco Korteweg Maris heeft het trainerschap op zich ge nomen. De selectie heeft een danige ver jonging ondergaan. Pieter Keuning, Karst Breman en Jan Pley namen na lange tijd afscheid; hun plaatsen worden overgenomen door de youngsters René Leeflang, Rob van Daalen (beiden Ley thon) en Don van Hal. De Noordwijkers hebben ingeboet aan routine, maar zul len op enthousiasme trachten hun plaats in de tweede divisie veilig te stellen. Gemini/Kangeroes miste al twee jaar promotie op enkele punten. De vraag is of coach Leon Jungslager dit jaar erin zal slagen zijn ploeg naar de tweede divi sie te loodsen. De Voorschotense selectie begint met slechts een wijziging aan het nieuwe seizoen. Alleen Remco Onderde- linde werd van het tweede team doorge schoven naar het eerste. Gemini is dit jaar ingedeeld in een andere poule, die iets zwakker heet te zijn. Gemini/Kange roes 2 wist vorig seizoen tenauwernood aan degradatie te ontkomen. Door de herstructurering van de promotieklasse zullen dit seizoen minimaal zes ploegen degraderen. De Voorschotense reserves van John Kalmeijer hebben zich ver jongd met jeugdspelers Daan Nijs, Ewout van Dijk en Marcel Boeren. Het leerproces van deze jongelingen acht John Kalmeijer dit seizoen belangrijker dan handhaving. VCS wil dit seizoën kampioen worden. De Sassenheimers, versterkt door de komst van Chris van de Hoven (Brevok/Breda), hebben een brede basis van tien man. VCS staat dit seizoen onder leiding van trainer/coach Arjan Buning. De voorbereiding van VCS gaf vertrouwen voor dit seizoen. Gezien de concurrentie in de promotie klasse B maakt de Sassenheimse ploeg een goede kans op promotie. Leython 2 verloor veel spelers na de ongelukkige degradatie van vorig seizoen. René Leef lang en Rob van Daalen zochten hun heil hogerop bij NOVO; Mels Hoogen doorn werd door John Groen naar het eerste gehaald. Leon Poffee, Richard Scholten en Mark Sneider uit het derde team vullen aan. Trainer Willem Spier dijk vertrok naar dames 2. Vincent Henskens, vorig seizoen trainer van heren 2, zal de Leiderdorpse reserves dit seizoen slechts even trainen en coachen. Als de goede geest in het team aanwezig zal zijn, zal degradatie niet nodig hoeven zijn. RW-coach Martin Broere heeft zijn ploeg verjongd. Marcel Boers, Hans Pardon en Bart van Kruisen ruimden het veld voor de aanstormende talentjes Ronald Verhey, Kees van Duin, Taman Saab (allen RVV 2) en Carlo de Jong (NOVO 2). De oude garde gaat het twee de team versterken. In de voorbereiding ging het elke week beter met het team. Coach Broere ziet een plaatsje bij de eer ste zes wel zitten; mede gezien de poule- indeling. Ook Graficon/Donar zag de ge middelde leeftijd flink wat jaarjes dalen. Adriaan Timmers, Fred Wessels en Kees de Bok moesten het veld ruimen voor de jeugd. Jan Keyzer, Arjan Middendorp (beide Donar 2), Onno Pirreus (RW) en spelverdeler Steven van de Marck (SKC) doen de Merenwijkse club flink veijon- gen. De Merenwijkers onder aanvoering van trainer/speler Ron Groen hebben aan routine dus ingeboet; voor een plaatsje bij de eerste zes zal gevochten moeten worden. Dames Gemini/Kangeroes, die vorig seizoen ge lukkig naar de tweede divisie promo veerde, zag Casper Brussee vertrekken naar Tonegido/Voorburg omdat zijn mogelijkheden aldaar beter lagen. Coach Bernard van der Pols ziet zijn selectie aangevuld met Esther Devilee van da mes 2. Voor het overige heeft de Voor schotense selectie geen veranderingen ondergaan. Het doel voor dit seizoen is handhaving. Leython-dames nam af scheid van coach Vincent Henskens. Lieuwe van der Meulen (RVV) neemt dit seizoen de trainingen voor zijn reke ning. Rachel Hoedenmaker, Julliette Wassenaar kwamen over van het tweede team. Tweede-divisiespeelster Paula Leython-coach John Groen (rechts) Vikkert (Groningen) en Rita van de Poel completeren de ploeg van de Noordwijk se trainer. Gezien de sterkte van het team is er weinig concurrentie voor Ley thon. Leython 2 verloor na een succes vol debuut in de promotieklasse een aantal speelsters aan het eerste team. Willem Spierdijk neemt de Leiderdorpse dames dit seizoen onder handen als trai ner; naar een coach wordt nog gezocht. De ploeg mist Machteld van Duin nog steeds door een blessure, maar is ver sterkt in de persoon van Dorien Jacobs (Jupiter), Caroline van Gendt, Marga Stokman en Coby van Duin. NOVO wisselde van trainer. Frans van de Berg nam de plaats over van Piet van de Brink. De Noordwijkse selektie werd aangevuld met Marian van Beelen en Anita Brugman (Phoenix). Ingrid van der Niet en Mary Groenendaal zijn voor een jaar gestopt. Peggy Zoet en Miranda Berbee namen afscheid. Vorig seizoen dit seizoen over twaalf spelers. Zijn wist NOVO via degradatiewedstrijden hun plaats in de promotieklasse nipt vei lig te stellen. Dit seizoen zal er een won der moeten gebeuren wil de ploeg van Frans van de Berg niet opgeslokt worden door de versterkte degradatie, maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. VCS promoveerde na een succesvol vo rig seizoen naar de promotieklasse. De aanvalsters Jacqueline Blom en Wilma Rinzema verlieten het team van de nieu we trainer/coach Lex Rietbroek (InUp- Go), die Ruud Marchand opvolgt. Es ther van der Niet (Tonegido/Vbg) en Lucie Bol (Zeeland) zijn aangetrokken ondanks een naarstig zoeken naar nieu we speelsters. De Sassenheimse dames hebben een zeer smalle basis van zes speelsters, eventueel aangevuld met Me- riam van Niekerk uit het tweede team. Door deze smalle bezetting zal het moei lijk worden voor de promovendus om niet gelijk te degraderen. De Rijnsburgse lstelling is echter voorzichtig: handhaving. FOTO: HENK SNATERSE dames van RW wisten na winst in de opvulwedstrijden te promoveren naar de promotieklasse. Trainer Lieuwe van der Meulen ruilde RVV voor het Leider dorpse Leython. Sieme Boom (WW) is de nieuwe trainer van de Rijnsburgse dames, die werd aangevuld met de jeugdspeelsters Esther van der Lans, Ka- tinka Ravensbergen en Hanneke van der Kwaak. De Brabantse oefen meester be schikt over een enthousiaste jonge ploeg, waarvan hij veel verwacht. Gezien de re sultaten in de voorbereiding ligt een plaats bij de eerste zes in de lijn der ver wachting. Gemini/Kangeroes 3 beschikt door het terugtrekken van het tweede team dat eveneens in de promotieklasse actief was, over tien speelsters. Ingrid Kalmeijer is voor een klein seizoen uit geschakeld. Gezien de ervaring van met name Linda Goomans en Petra van Wissen moet handhaving voor de Voor schotense dames geen probleem zijn. VOORHOUT - Twee dagen nadat de andere damesploegen in de eredivisie handbal de competitie hebben geopend, treedt Noorlander Bollenstreek voor de eerste maal in het strijdperk. Dinsdag avond zal in de Voorhoutse sporthal De Gaasbak de handschoen worden opgeno men tegen landskampioen Aalsmeer. Dat die wedstrijd niet „gewoon" morgen wordt gespeeld, heeft overigens alles te maken met datzelfde landskampioen schap. De Aalsmeerse dames dienen dit weekeinde immers Europa Cup verplich tingen na te komen. Hetgeen voor de Voorhoutsen overigens geen reden is om dat treffen met een angstig hart tegemoet te zien. Het „oude" Foreholte presteerde tegen Aals meer altijd al goed en er is geen reden aan te nemen dat het nieuwe team dat nu niet zou doen. Een nieuw team inderdaad, want er is nogal wat veranderd in Voorhout. Zo werden maar liefst zeven nieuwe speel sters en een nieuwe coach (Jan Alma) aangetrokken. Veranderingen die in de aanloop naar het seizoen bleken zeker geen verzwakkingen te zijn. Sterker nog: de Voorhoutsen lijken in de breedte ge groeid en denken een beduidende rol te kunnen spelen in de jaargang '91-'92. Een seizoen dat overigens een andere opzet kent dan voorheen. Voor het eerst zal de competitie worden besloten met play-ofT-wedstrijden. De eerste acht teams plaatsen zich voor de afsluitende strijd om het kampioenschap, de num mers negen tot en met twaalf moeten gaan uitmaken welke teams degraderen. De ploeg van Noorlander Bollenstreek rekent er vast op aan het eind van deze jaargang tot de eerste acht teams te zul len behoren. Reden voor dat optimisme vormt mede het feit dat het team tech- nisch lijkt te zijn gegroeid. Nicoleta Bo- resceanu heeft nu in de tweede lijn de steun van afstandskanonnen Christa Thorsen (handbalster van het jaar) en Gerrie van Jaarsveld. In de eerste lijn heeft trainer Jan Alma - op het sociale vlak een verademing genoemd na het re giem van de Tsjech Jan Keckemethy - de beschikking over Claudia de Jong, Merlyn Perik en talentvolle Ingrid Bes- seling. Een team dat er mag zijn, zeker als wordt bedacht dat er een ïjzersterk keepersduo achter staat: Anita Seur en Diana van Dam. Gert-Jan Onvlee GRAAG Ja, hoe gaat dat? Wij van Hutspo(r)t kunnen ons er wel iets bij voorstellen. Het blijft een leuke sport. Je wil heel erg graag. En je laat je team ook niet zo snel in de steek. Allemaal argumenten die. er voor pleiten om het wel te doen. Maar, of het nu wel verstandig is, dat is een tweede. Hel been is niet meer wat het is geweest. En je kan dat ding natuurlijk wel hele maal inpakken, absolute garanties wor den niet verstrekt. Of het nu kruisbanden zijn, meniscussen, hamstrings of andere niet onbelangrijke onderdelen, ze kunnen stuk. Of nog verder stuk. Maar goed, je weet hoe dat gaat. Je wil erg graag. En je... AANWINST De insiders wisten het al. De nieuwko mer zou een aanwinst blijken te zijn. Bii de Noordwijk-jeugd had hij al duidelijk gemaakt een heuse Cruijff-aanhanger te zijn: Aanvallend voetbal, dat was het. Be ter met 4-3 winnen dan met 1-0. En het risico dat je met 3-7 op je kop krijgt er gewoon bijpakken. Spektakel, dat diende te worden gebracht. Leuk voetbal om het voetbal. Daar ging het om. En daar gaat het nog steeds om. Van een grijze meeloper in de eerste klasse is FC Lisse onder zijn leiding binnen een maand geworden tot een opmerkelijke formatie. Tien doelpunten voor, negen te gen. Het zijn cijfers die alles zeggen. En dat terwijl er afgelopen weekeinde slechts een schamel één-eentje inzat, bij Quick Boys. Ruud Bröring. Een aanwinst dus, in voetballend opzicht. Maar niet alleen voor het spef zelf. Ook als bankzitter scoort de oud-spits van Noordwijk weke lijks weer de nodige extra punten. Foto grafen springen gaten in de lucht als ze naar een wedstrijd van FC Lisse worden gestuurd. „Dan doe ik Ruud ook nog effe", hoor je ze denken. En laten we wel zijn: ze hebben gelijk. Die kop vraagt er gewoon om om op de foto te worden gezet. Graag.M FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN WATERPOLO- COMPETITIE STAAT VOORDEDEUR movendus een heerlijke pot voorschote len, maar uit even zo schlemielig van een degradant verliezen. De ommekeer kwam met de komst van 'oude' sluitpost Jan Teske. De ervaren rot bleek uitste kend zijn verdediging neer te kunnen zetten. Hij heeft evenwel besloten om het op deze korte invalbeurt te houden. Te genover dit verlies staat een positieve winst. Frans van den Brink, een sterke midvoor, is na een Belgisch avontuur bij Gent terug. Daarnaast hebben enkele jongelingen ervaring opgedaan in verte genwoordigende jeugdteams. vlvax Het Oegstgeestse Vivax leverde de afge lopen seizoenen kunststukjes af. Vivax stormde zonder puntverlies door de der de klasse en ook in de tweede klasse werd (te) weinig tegenstand ondervon den. De verantwoordelijke coach. Frits Welling, is ontegenzeglijk een succestrai ner. Althans bij Vivax. Bij de Zijl/LGB, zijn vorige vereniging, slaagde hij er niet in om het maximale uit het potentieel te halen. Voor zijn manier van werken in Oegstgeest verdient Welling niets dan lof, maar het punt van verzadiging lijkt bereikt. Iets dat Welling onderschrijft. .Het is mooi meegenomen dat we eerste klasse spelen, maar een échte eersteklas ser zijn we niet'. Toch is Welling over tuigd dat zijn ploeg zich zal handhaven. Na het kampioenschap van de tweede klasse realiseerde hij zich terdege dat ver sterkingen geen overbodige luxe waren. En Welling werd zowaar op de spreek woordelijke wenken bediend. Zijl/LG- B'er Edo den Boef was bij het tweede team van De Zijl uit de gratie geraakt en zocht toevlucht bij de coach, onder wie hij ooit in de hoofdmacht van de Zijl de buteerde. In zijn spoor volgde Aijen Laurense. Ook Laurense heeft aan het hoogste niveau geroken, maar mist net als den Boef de overtuiging. Den Boef is balvaardig, maar wellicht te eigenzinnig en Laurense mist de broodnodige zwemsnelheid. Welling is in elk geval met de komst van de twee duidelijk in zijn nopjes. Het sterkste wapen van Vi vax was de collectiviteit, deze is door de twee nieuwkomers enigszins verstoord. Speltechnisch heeft de waterpolosport zelf ook twee veranderingen ondergaan. De speeltijd is verlengd naar vier maal negen minuten. Het was vier maal zeven minuten. Daarnaast is de omkeerfout af geschaft, want dat zou met de langere speeltijd te veel persoonlijke fouten ople veren. Onder redactie van Aanwinst... U FOTO'S: HENK SNATERSE LEIDEN - Het afgelopen waterpolo-sei- zoen werd voor de Leidse regio een knotsgekke competitie waaraan zelfs wa- terpolo-professor en huidige bondscoach Ivo Trumbic geen touw zou weten vast te knopen. Maar. de nieuwe competitie staat voor de deur. De coaches geven hun mening. De Leidse waterpolo-streek wisselde hoogtepunten af met dieptepun ten: Het Alphense AZC verloor nipt de finale om de Europacup-twee, kende een beroerde competitie, maar pakte op nieuw de beker. Streekrivaal De Zijl/LGB stortte na de winterstop als een kaartenhuis in elkaar en coach Spijker kon zijn biezen pakken. De Leidse eer steklasser LZ dreigde een vrije val te ma ken, maar kon zich het vege lijf redden. En het Oegstgeestse Vivax bleek ook in de tweede klasse niet te stuiten en zorgde voor een historische promotie. De zijl Bij De Zijl/LGB is ex-bondscoach Rob Schouten teruggekeerd. Het debacle met de nationale ploeg heeft Schouten welis waar achtervolgd, maar er rust geen stig ma op hem. De kritiek van enkele inter nationals legt hij naast zich neer. .Schou ten was niet hard genoeg', is wellicht de meest gehoorde. Schouten countert met de vraag: „wat is hard?" Schouten had zijn eigen werkwijze en vertrouwde op de zelfstandigheid van de spelers. Maar van zijn integriteit werd zonder pardon misbruik gemaakt. ,De intrinsieke waar de voor het balspel was bij enkelen vér te zoeken', aldus Schouten. Achteraf had ik misschien sommigen de deur moeten wijzen, maar ja". Bij De Zijl is Schouten weer enthousiast aan de slag gegaan. De CIOS-man is nu eenmaal een doener. Hij propageert goed waterpolo en wil zich met de ploeg weer bij de beste zes scharen. De specifieke kwaliteiten van de spelers probeert hij middels vaste plaatsen tot uiting te laten komen. Dit hoeft volgens Schouten ove rigens niet ten koste van de creativiteit te gaan. Daarnaast kan hij rekenen op de terugkomst van routiniers Paul Belt en Henk Harteveld. Maar het meest mag Schouten zich verheugen op de terugkeer van Marc van Belkum. Hoewel coach Al- bert Spijker anders beweerde, miste de ploeg de jongste van Belkumtelg node na zijn vertrek naar het Italiaanse Camogli. Rob Schouten is weer terug bij De Zijl/L In Alphen was de keten van problemen zowaar groter, maar de stormbal werd nimmer gehesen. De ellende begon na het vertrek van routinier Eric Noorde- graaf. De oude rot hing zijn cap aan de wilgen na het prachtige europacup-twee avontuur. De Alphenaren werden pas in de finale door Partizan Belgrado een halt toe geroepen. Euforie alom in Alphen, maar niet voor lang. Naast het vertrek van Noordegraaf kampten enkele spelers met blessures, zodat nooit een volwaar dig zevental in het water lag. Vervolgens werd in Delft een absoluut dieptepunt bereikt. In dit beroemde akkefietje gin gen spelers, waaronder de driftkikkers Bontje en Vermeulen, het boekje vér te buiten, hetgeen AZC drie schorsingen kostte. Tenslotte speelde een éventueel vertrek van de grillige Remco Pielstroom een rol. ,Maar deze zaak lag eerlijk en open in de groep', aldus coach de Vogel. In een sterk bezet toernooi onder de Griekse zon leek een kentering te komen, maar het bleek schijn. De Alphenaren kregen daarna in de competitie op hun falie van nota bene degradant Rotter dam. En niet-presteren is in Alphen een hoofdzonde voor de club met fraaie pal- marès in het Nederlanse waterpolo. Daarom werd besloten de kaken stijf op elkaar te houden en wezen de neuzen weer eens dezelfde richting uit. In het slot van de competitie ontpopte de Al phense formatie zich opnieuw als een echte cup-fighter en bleef de vaderlandse beker in Alphense gelederen. De Alphe naren mogen dus wederom het Europa- FOTO: SP cup-twee toernooi binnen stappen. Op 8, 9 en 10 november wordt in Hannover uitgevochten welke twee ploegen zich voor de volgende ronde plaatsen. Oppo nenten als het Franse Tourcoign en het Israëlische Macabi mogen normaliter niet als serieus genomen worden. Gast heer Haspo Hannover is volgens de Vo gel een leuke krachtmeting. De Alphense oefenmeester kan weer gebruik maken van Ewoud van Winsen. die zijn heil zocht bij het Amsterdamse IJ en heeft een nieuwe aanwinst in Meye Lammers van het Ravijn. De Hongaar Gaby Gyori is vertrokken, zijn verblijfsvergunning werd niet verlengd. Lz De jonge LZ-ploeg leek het afgelopen sei zoen het lelijke eendje van de eerste klas se te worden, maar schoonheid werd niet de doorslaggevende factor. De pupillen van Hans Parrel liepen in de laaste wed strijden het vuur uit de sloffen en ver lengden zodoende hun verblijf in de eer ste klasse. Dit seizoen zullen de rollen zijn omgedraaid. De Leidse eersteklasser is eenvoudigweg titelkandidaat, al wil Parrel daar niets van weten. Jammer want een gewaagde uitspraak past tref fend bij de rebels ogende Parrel. Vorig jaar nog verbond hij zijn lot aan een eventueel degraderen. .Tweemaal degra deren op rij zou te veel van het goede zijn geweest', aldus Parrel. Hij kende het euvel van zijn ploeg drommels goed: wis selvalligheid. Thuis tegen de latere pro-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25