André Bolhuis een bobo met een hekel aan reizen „Doping in paardesport niet of nauwelijks uit te bannen SPORT 23 Sm Den Haag is gelukkig niet als Groningen CeidóeGou/umt •adeTS ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 VOETBALLERLEI Drie landen kandidaat voor WK ZURICH Frankrijk, Zwitserland en Marokko zijn de drie kandidaten voor de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in 1998. Dit heeft een woordvoerder van de wereldvoet balbond FIFA in Zürich bekend gemaakt nadat de inschrij- 1 vingstermijn verstreken was. De beslissing over het toewijzen van de organisatie wordt volgend jaar juli genomen Stade Reims is nu ook failliet REIMS De Franse voetbalclub (3e divisie) Stade Reims is door een rechtbank failliet verklaard. De vereniging, in 1956 met Real Madrid de eerste finalist in het EC-toernooi voor landskampioenen, heeft een schuld van 17 miljoen gulden. Reims was aan het eind van vorig seizoen door de Franse bond al teruggezet van de tweede naar de derde divisie. Toeschouwersrecord bij Wimbledon LONDEN Niet meer dan 3121 toeschouwers kwamen af gelopen week opdagen bij Wimbledon tegen Sheffield Wednesday (2-1). Het was het laagste aantal toeschouwers bij een wedstrijd in de eerste divi sie sinds de Tweede Wereld oorlog. Wimbledon is niet bepaald een publiekstrekker. Het was al de vierde keer dat de club tot een dergelijk record kwam. Vorige maand waren er niet meer dan 3231 toeschouwers getuige van de winst op stad genoot Luton. Michel Renquin trainer Servette ri W® GENEVE Michel Renquin, voormalig Belgisch internatio nal, wordt trainer bij Servette. Hij volgt zijn ontslagen land genoot Jean Thyssen op. Bij de Zwitserse club stond Ruud Krol hoog op het verlanglijstje, maar de oud-international die eerder met dispensatie in Ge neve als een soort tussenpaus fungeerde heeft, geen papie ren. Ook FC Zürich ontsloeg zijn oefenmeester. Herbert Neumann, die de ploeg dit jaar naar de hoogste divisie leidde, had een contract van drie jaar. Monica Seles rechts) ont moette eerder deze week Jürgen Klins- mann in Mi laan. De Joe goslavische tennisster is daar slechts tijdelijk actief in een toer nooi. de Duit ser voetbalt bij Inter dat afge lopen woens dag werd uit geschakeld in het UEFA Cuptoernooi. 05 Acce DEN HAAG Het feno meen 'doping' heeft een hele rits sporters 'gepakt' en aan de schandpaal ge nageld. Atleten, gewicht- heffers, wielrenners, bas ketballers, zwemmers, volleyballers, voetballers, ze hebben zich allemaal laten verleiden tot het ne men van een middel om op onnatuurlijke wijze een (betere) prestatie te leve- Maar ook in de paardesport wordt er hier en daar wel eens wat gebruikt. Ook in de draf- en rensport, want dit jaar zijn al acht dopinggevallen aan het licht gekomen. Onlangs nog bleek uit een contra-expertise dat bij het paard Nikpay, in training bij Peter Koppejan, het ontstekingsremmende middel dexamethason was toe gediend. Het woord dopingrel neemt Rob Milders, secretaris van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR) in Den Haag, niet in de mond. „Maar zeker is, dat de boel in beweging is". In feite is doping niet hele maal nieuw in de paardesport. Sterker nog, in het oude Rome gaf men de renpaarden een mengsel van honing en water te drinken om daarmee de prestaties te verbeteren. De eerste dopingcontrole dateert reeds van 1911 toen in Wenen in het speeksel bij paarden werd gezocht naar stimuleren de middelen. Pas veel later is het dopingvraagstuk zelfs in de Tweede Kamer aan de orde gekomen. De politiek wilde wel eens weten hoe het zat met die twee positieve geval len in '76. Dat aantal staat in schril contrast met de 84 ren paarden, die in '85 in Amerika met het stimulerende middel apomorfine waren ingespoten. Zo veel dopinggevallen zijn in Nederland nog nooit bekend geworden, maar het aantal van acht tot dusverre in '91 stemt tot nadenken en vraagt om een nadere uitleg. „Van de acht gevallen zijn er inmiddels twee vrijgesproken. Dat zijn Wim Velis met paard First Hazelaar en Ad Suyker- buyk met Domo Dutch", aldus Milders. Peter Koppejan, trai ner van het paard Nikpay, is vooralsnog niet vrijgesproken. Nikpay werd na zijn overwin ning in de Blue Grass-prijs op woensdag 5 juni dit jaar aange wezen voor het onderzoek naar ongeoorloofde middelen. Na de expertise en de contra expertise werd het paard posi tief bevonden 'op' dexametha son, een ontstekingsremmer dat tot de groep glucocorticos- teroiden behoort. Normaal ge sproken worden trainers hier voor verantwoordelijk gesteld. Zo ook Peter Koppejan, die Om tonelen als dit bij het vervoer zo veel mogelijk te voorkomen krijgen paar den nog wel zich recente dopingzaak onthoudt. Jaap Bekker, de rijder van het paard Nikpay is zich van geen kwaad bewust. Raadsel „Het is mij een raadsel. Het is een supergezond paard. Ik hoorde het van Koppejan, die een brief had gekregen van de NDR. Ik wist van niks. Ik kon ook nergens invloed op uitoe fenen. Normaliter kan een rij der bij de contra-expertise zijn, maar ik ben er bij dit bewuste geval niet bijgeweest. Voor zo ver ik weet mankeert Nikpay niets. Het paard heeft alleen wat mentale problemen", zegt Bekker. Deze verklaring luidt volgens professor Breukink niet al te plausibel. „De eerste reactie van iemand die positief is be vonden, in dit geval een paard dan, is altijd: ik ben onschul dig". Breukink is hoogleraar aan de faculteit diergenees kunde van de Universiteit in Utrecht en voorzitter van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijverenigingen en Ponyclubs (KMF). Samen zig houdt met internationale dopingcontroles in de hippi sche sport. Ze doen controles voor Noord-Duitsland, Noord- Frankrijk, Luxemburg, België en Nederland. De hippische sportwereld werd vorig jaar opgeschrikt, nadat bij drie pro minente paarden de verboden stof theobromine werd gevon den. Bij nader onderzoek bleek, dat de stof in de urine van de paarden terecht was gekomen via de voeding. Te heet Deze zaak was nauwelijks ach ter de rug of er kwamen nieu we gevallen in de publiciteit in de draf- en rensport. Hierbij ging het om het toedienen van een kalmeringsmiddel. Van de acht dopinggevallen dit jaar in ons land zijn er in elk geval drie bekend geworden, waar bij sprake is van toediening van het middel hydroxyethyl- promzine. Óeze verboden stof kwam voor in het bloed van de renpaarden Dizzy Dean, Duncan Crown en Daydrea- mer K, getraind door respec tievelijk Ruud Pools, Hugo Langeweg en Cees Kamminga. Het middel is met name ge bruikt om onrustige paarden beter te kunnen vervoeren. „Je hebt inderdaad paarden die nogal temperamentvol zijn", vertelt professor Breu kink. „Men zegt dan, dat de paarden te heet zijn of dat ze 'op de benen' gaan staan". Dierenarts Van Schie uit Was senaar, die volbloeds en dra vers behandelt en begeleidt, toont zich een fel tegenstander van het toedienen van een kalmeringsmiddel. „Ik verdom het om het af te geven. Wie garandeert mij, dat tranquilli zers een positieve uitwerking hebben? Het zou zelfs nadelige effecten kunnen hebben bij de coördinatie tijdens het lopen", meent Van Schie. Ook op de lijst van verboden middelen staat butazolidine, maar dit pijnstillende middel is volgens Van Schie lang niet zo on schuldig. „Ho, ho, mits het na tuurlijk met beleid is toege diend. Het kan problemen ge ven bij een verhoogde dose ring. Butazolidine kan een po sitief effect hebben. Bijvoor beeld bij een peesblessure als er stoffen, zogeheten lytische enzymen, uit een beschadigde cel vrijkomen. Butazolidine remt de schadelijke werking ne ongeveer te vergelijken valt met een aspirientje. „Al leen, butazolidine staat op de lijst van verboden middelen omdat het een lichaamsvreem- de stof is". Sluipmoordenaar Dierenarts Van Schie is min der te spreken over het middel dexamethason. de ontstekings remmer. „Dat is een sluip moordenaar. Ik vind het goed, dat een dergelijk geval einde lijk eens is aangepakt. Dexa methason is minder pijnstil lend. Het werkt meer op de ontsteking en werkt ook lan ger. Het heeft een nadelige in vloed op pezen en op kraak been". Professor Breukink zegt over dexamethason, dat het ook wordt toegepast bij paarden die last hebben van slijtage van pezen, kapsels of gewrichten. „Maar slijtagever- schijnselen kun je bijna niet genezen". Opmerkelijk in de dopingge vallen is dat ze bekend zijn ge worden, nadat dopingmonsters niet meer in Nederland maar in Engeland worden bekeken. „We hebben een overeen komst met drie laboratoria", zegt Milders van de NDR. Die labs zijn in Frankrijk, Neder land en Engeland. Dit jaar hebben we monsters in Enge land aangeboden bij de Horse Racing Forensic Laboratory in Newmarket. Dat hebben we puur om financiële redenen gedaan, want we zijn daar per onderzoek ongeveer honderd gulden goedkoper Bovendien heeft het lab in Newmarket een grote internationale naam. Men gebruikt daar zeer gea vanceerde aparatuur. In Ne derland worden jaarlijks 350 a 400 monsters per jaar afgeno men, in Newmarket zijn dat er 15.000. De contra-expertise vindt wel in Nederland plaats, bij Bergschot Centrum voor Onderzoek in Breda". Bij deze contra-expertise kwam naar voren, dat het fout zat bij het paard Nikpay van Peter Koppejan. De trainer zal zich voor de tuchtcollege van NDR moeten verantwoorden. Hoe zwaar de straf zal zijn, is nog onbekend. „In het verle den werd altijd zes maanden schorsing geëist en ook opge legd Tegenwoordig wordt per geval bekeken hoe hoog de straf is. Dat past ook in de wetgeving waarbij meer spra ke is van redelijkheid. Zo kreeg Ale van der Wal uitein delijk een straf van drie maan den, waarvan twee voorwaar delijk", aldus Milders. Geen goed woord De secretaris van de NDR heeft geen goed woord over voor de gepakte trainers. „Ik vind, dat er sprake is van on eerlijke concurrentie als een trainer een nerveus paard rus tig wil maken door het toedie nen van een pil. Zo'n paard is bevoordeeld ten opzichte van een paard, dat clean aan de start verschijnt. Men moet zijn eigen stal gewoon schoon hou den". Professor Breukink heeft er een hard hoofd in, dat in de draf- en rensport dan wel in de hippische sport do ping voortaan uit de wereld zal zijn. „Daar waar dieren worden gebruikt in wedstrij den, heeft men altijd gepro beerd die wedstrijden te beïn vloeden. Doping in de paarde sport is niet of nauwelijks uit te bannen". Dierenarts Van Schie meent, dat hierbij ook geld een rol speelt. „De belangen zijn groot. Vaak gaat het om korte ter- mijn-politiek en dan worden kunstgrepen toegepast". Van Schie ziet veel meer heil in een preventieve werking. „Als een paard goed trainbaar is en gezonde voeding krijgt, voor kom je al voor een heel groot gedeelte blessures". Doping in de paardesport staat volgens professor Breukink gelijk aan een permanente strijd. „Een strijd tussen dege ne die wedstrijden op ongeoor loofde wijze wil beïnvloeden door middel van het toedienen van verboden stoffen en dege ne die in het lichaam van de dieren die verboden stoffen wil opsporen. Wij, de onder zoekers, proberen dat gat zo klein mogelijk te maken". door FRANK WERKMAN Vorige week maandag prijkte op de sportpagina 's van een aantal landelijke dagbladen een tweekoloms advertentie, waarin de stad Groningen zich pront presenteerde. In die. zoals dat in vakjargon heet, ingezonden mededeling repten de vroede vaderen van Groningen van het feit dat hun veste trots mag zijn op 's stads sportactiviteiten. Daar, in de slagschaduw van de Martinitoren, wordt namelijk gedamd, geschaakt, gebadmintond, paardgereden, geschaatst en gebasketbald. Passieve en/of actieve recreatie van de bovenste plank derhalve, daar aan de rand van de gasbel van Sloch teren. Als iets of iemand in Groningen een evenement van de grond c.q. uit de vette klei wilde trekken, was men welkom op het stadhuis ter stede, aldus de boodschap. Het'moet een briljante geest zijn geweest achter deze advertentie-campagne. Want in de wervende tekst van de ingezonden mededeling oftewel landelijke oproep tot klandizie ontbrak Groningens meest toonaangevende sportvertegenwoordiger: de plaatselijke, voetballende FC. Niet zó vreemd, want de dag er voor had in het Oosterpark een gedenkwaardige voetbalwedstrijd moeten plaatsvinden: FC Groningen - Ajax. Maar zoals nog maar al te goed bekend schrok de vrouwelijke loco-burgemeester van een paar pamfletjes op straat en wat doe-het-zelf knutselspul in een achteraf-schuurtje en gelastte de zaak af. Eén vrouw is tien mannen te veel, zeggen ze wel eens. Deze dame bleek eên te groot obstakel voor 22 voetballers, drie arbiters en vele duizenden toeschouwers. Oftewelhoé overspannen een loco kan reageren op gebakken lucht. De eerder genoemde briljante geest bleek overigens ook over een vooruitziende blik te hebben beschikt Want ruim anderhalve week na de opvallende advertentie werd FC Groningen roemloos uit de Europa Cupstrijd geknikkerd. Een eenvoudig provincieclubje uit Thüringen drukte de noorderlingen terug in de zompige klei. waaruit thans nog slechts het geluid van opstijgende luchtbellen opborrelt. Aan de voet van de Martini toren wordt nu nog slechts meewarig gekout over wat eens een ambitieuze, professionele sportonderneming was. En wellicht gebrainstormd over een volgende advertentie, die boerenslimme gemeente-ambtenaren dan maar beter slechts in de lokale pers kunnen laten afdrukken. Om al te overdadige hilariteit in de kiem te smoren. Wat dat betreft doet Den Haag het beter. Niks geen hoog-van-de-toren-geschal in de landelijke dagbladen. Slechts een sophisticated STER-spotje op de televisie, dat herhaalt dat de residentie zo bruist. Lange tijd leek het er op dat met dit bruisen een parallel werd getrokken met het bekende anti- hoofdpijnmiddel. Dat zoals bekend in een laagje water spontaan uit elkaar valt. Immers, Den Haag presenteerde zich lokaal als topsportstad, maar kon die pretenties niet waarmaken. Publieke belangstelling voor in deze stad gehouden, grefte evenementen was ondermaats. De Uithof en Houtrust bleven verstoken van grote schaats- en tennistoernooien en iedereen schreeuwde extern ook moord en brand over het wegblijven van de Tour de France. Maar achter de schermen togen overijverige ambtenaren onverdroten ten strijde tegen dit elders bestaande anti-Den Haag-gevoel. En met ongekend succes, want in 1994 worden de Hippische Wereldspelen waarschijnlijk toch in Den Haag gehouden. Dat een deel van dit evenement in Zoetermeer moet worden afgewerkt, ach een Haagse kniesoor die daar op let. Het voetbaltheater in het Zuiderpark is tenslotte wel één van de plaatsen van handeling. Den Haag heeft inmiddels een zeer paardvriendelijk imago. In het Westbroekpark mag het publiek immers jaarlijks gratis de geur van paardestro, -haver en -vijgen opsnuiven. Dat schept een verplichting. Die de topsportstad-bij uitstek natuurlijk zonder enige twijfel op zich zal nemen. Wat dat betreft vormen de 'gewone' Wereldspelen. die in 1993 ook al in Den Haag worden gehouden voor niet-olympische sporten een mooie testcase. En waarom zou dat evenement niet goed verlopen? Waar de residentie geruime tijd de indruk wekte dat het maandelijkse Sportcafé de enige gebeurtenis was die structureel van de grond kwam, hebben inmiddels het EK casting, de open NK veldboogschieten maar ook de EG-wielerronde voor dames bewezen dat er heel wat mogelijk is in de stad die bruist. Hetgeen ook zonder landelijke advertentie-campagne blijkt. n Onde besteld bijna f NTIEK 'ARME i schild DEN HAAG André Bolhuis raakt steeds meer in de ban van de Olympi sche Spelen. De 44-jarige tandarts, 128-voudig hoc- key-internationai en chef de mission van de natio nale ploeg volgend jaar in Barcelona, heeft het al over 'mijn atleten'. Zijn enthousiasme kent geen grenzen. Wat dat betreft wed ijveren Bolhuis en de voorzit ter van het Nederlands Olym pisch Comité (NOC) Wouter Huibregtsen als voorbeelden van het nieuwe elan in de sportwereld met elkaar om het hardst. Ook Ard Schenk, col lega van Bolhuis bij de Win terspelen in Albertville, past uitstekend in dit beeld. Was het beleid van de voorgangers van Bolhuis, Leeuwenhoek, Wimersma Greidanus en Cor- nelis, dan zo heel anders? „Die vraag brengt me in verlegen heid", reageert Bolhuis, die tussen zijn werk als tandarts en de vele olympische verga deringen graag op de golfbaan of achter het schaakbord ver toeft. „Ik krijg vaak te horen dat het vóór mijn tijd een stoffige boel was met de begeleiding van de olympische ploegen. Natuur lijk kon je bij sommige dingen best een vraagteken zetten. Maar was het daarom stoffig? Ik geloof het niet. Toen ik pas was benoemd organiseerde ik een etentje met mijn drie voorgangers. Ik vond die man- kwam, was het wel Cornelis". Tweede vader Het ligt voor de hand dat Bol huis zijn 'tweede vader' Cor nelis niet wil afvallen. „Hij is mijn goeroe. Mijn godfather", geeft 'Bolle' toe. Zo werd hij genoemd in zijn tijd als ener gieke middenvelder in het na tionale hockeyteam, waarmee hij twee keer vierde werd op de Olympische Spelen, in 1972 en 1976. „Dat was bij Kam pong al zo. Later volgde ik hem op als manager van het hockeyteam, waarmee ik naar de Spelen van Los Angeles in 1984 ging. Toen hij stopte als chef de mission na Seoul werd ik benaderd voor die functie". Bolhuis geeft toe, dat hij meer overkomt als sportman dan een bobo, die zich met een maatpak en een stropdas van één van de sponsors alleen be kommert om de cocktailpar- ties. „Dat is zonder meer een voordeel voor mij. Ik heb nog met Tom van 't Hek gespeeld. Als hij er in Barcelona weer bij is weet ik precies hoe hij zijn sokken aantrekt. En wat hij na een wedstrijd in de kleedkamers tegen zijn mede spelers zegt. Ik kan me de be levenis van een topsporter goed voorstellen". Bolhuis vult op zijn manier de functie van chef de mission in. „Ik kan en wil mijn voorgan gers niet imiteren. Ik heb een eigen stijl. Daarbij hoop ik dat die in goede aarde valt". Hij roemt de frisse wind en de sa menwerking in de NOC-gele- deren. „De koers van het NOC is openheid. Huibregtsen is een gouden vent. Hij zit vol oorspronkelijke gedachten. Ik zeg niet dat we het altijd eens zijn. Vaak zitten we figuurlijk aan tafel te vechten. Maar bij hem is dat mogelijk zonder kwaad te worden Op het ge- biëd van de zakelijke benade ring is hij ongeëvenaard. Doemt een probleem op dan stort hij zich daar volledig in. In de kortste keren is zo'n dis sonant dan weggewerkt". Belemmerd Een half jaar geleden werd Bolhuis bij zijn activiteiten ter ondersteuning van de Neder landse topsporters nog ernstig belemmerd door financiële on zekerheden. Na het verdwij nen van het vorige NOC-be- worden begonnen met het aanboren van geldbronnen. Bolhuis: „Er was helemaal niks. En toch moesten de spor ters gesteund worden. Geld of geen geld. Anders zouden we geen mens naar de Spelen kunnen sturen. Huibregtsen heeft toen gezegd dat we be perkt aan de slag konden gaan. Dat gold voor 1990 en het eerste deel van dit jaar Het was riskant. Maar we had den geen keus. De voorberei ding van een topsporter kun je later niet eventjes inhalen als er wel geld is". De filosofie van Huibregtsen was eenvou dig: „We moesten onze nek uitsteken. Afhakken hoort daarbij". Dank zij het stap voor stap toehappen van grote 'top voor top' sponsors (vier in getal, die een miljoen gulden per jaar in brachten) en een serie middel grote sponsors kon het tekort worden weggewerkt. Hui bregtsen: „We mogen uiteinde lijk helemaal niet klagen. Het is geen schijntje. Noem het een half vol, half leeg glas. Aan zienlijk meer in elk geval dan vroeger Er is wel nog veel meer nodig. Dat is duidelijk. Driekwart van de topsporters zit onder het bestaansmini mum. Ik streef ernaar, dat de echte topsporter een even wichtig leven kan leiden". Bolhuis reist veel minder dan zijn voorgangers grote interna tionale sportevenementen met Nederlandse deelnemers af. Toen in één week in augustus een keus gemaakt kon worden uit WK roeien (Wenen), WK wielrennen (Stuttgart) en EK zwemmen (Athene) keek Bol huis gewoon 'om de hoek' bij Kampong naar de hockeywed strijd Nederland - Australië. „Het is me gebleken dat het rendement van het bezoeken van al die wedstrijden in het buitenland gering is. Coaches en sporters hebben niet eens tijd voor je. Je kunt ze veel be ter in eigen land in alle rust spreken. Hetzelfde geldt voor andere representatieve zaken. Met Schenk ben ik een keer naar Andorra gegaan voor een bijeenkomst van Europese NOC's. We hebben ontzettend André Bolhuis: „Vervoer in Barcelona is een probleem. We huren een paar motoren en een stelletje fietsen". FOTO: ANP veel lol gehad. Maar als je me vraagt of we er ook wat van hebben opgestoken zeg ik: nee. Dus de volgende keer doe ik zoiets niet meer. Zonde van mijn tijd". Veel leuker Veel leuker vindt de tandarts het om in informele contacten mensen voor zich te winnen en een goed woordje te doen voor zijn olympische gezel schap. Zo speelde Bolhuis een partijtje golf met Rinus Mi- chels om te filosoferen over de Jong Oranje-ploeg van Nol de Ruiter. „Michels deed geen toezeggingen. Maar kort daar na was Numan ineens beschik baar. De Ruiter belde me ver baasd op en zei: hoe heb je dat voor elkaar gekregen? Zoiets geeft me enorm veel voldoe ning. Daarom probeer ik ook Witschge bij Barcelona, dus Cruijff. los te weken. Als dat lukt zou dat toch fantastisch zijn? Dan hebben we er weer een potentiële medaillekandi daat bij". Bolhuis roemt de samenwer king tussen hem en Schenk met oud-basketballer Jan Loorbach, voorzitter van de bestuurscommissie topsport. „Van de binnenkomende gel den gaat tachtig procent naar de topsport, tien procent naar de olympische beweging en tien procent naar de breedtes port. Via penningmeester Veenstra van het NOC komt het geld bij de commissie top sport, met Van der Molen, Van Breda-Vriesman, Weinberg als leden en Loorbach als voorzit ter. Ard en ik doen onze voor drachten aan de hand van de verzoeken van de bonden. Die samenwerking is voortreffe lijk". Inventariseren Bolhuis is al een tijd bezig de behoeften en wensen van coa ches en begeleiders in de ver schillende takken van sport te inventariseren. Hij probeert begeleiders ook op te voeden. „Ik word er niet goed van als zielig gaan doen. Een stoppen voor de pers of voor wie dan ook. Hij moet gewoon even tot bezinning komen, en zijn verhaal vertellen. Bij win naars horen verliezers, een club kan groot worden dank zij de kleintjes. Zo gaat dat nu eenmaal. Wat ik ook vreselijk vind is dat Nederlanders zich zo vaak naar beneden halen. Als je de lijsten van winnaars van olympische medailles in de loop der jaren er bij haalt doen we het zo gek nog niet". Bolhuis nam onlangs voor de derde keer een kijkje in Bar celona om de ontwikkelingen in de gaten te houden Ook in zijn contacten met mensen van de organisatie kwam zijn hoc- keyverleden hem van pas. „Miguel de Paz gaat over de huisvesting van de ploegen in het olympisch dorp. Ik heb nog tegen hem gespeeld. Dat praat meteen een stuk makke lijker. Wij hebben drie woon blokken aangevraagd. Daar blijven dan zo'n vijftig lege bedden in over. Ik mag nu zelf aangeven welke landen ik bij Nederland ingedeeld wil heb ben. Met onze chef-arts Her mans heb ik afgesproken dat wij die teams dan wat medi sche begeleiding bieden in ruil stel i accredita- verliezer zich niet Bolhuis heeft nog slechts een paar zorgjes. „Door de hitte in Barcelona is airconditioning in de kamers broodnodig. En die ontbreekt nog. Verder is het vervoer een probleem. Veel ploegen zullen drie kwartier tot een uur in warme bussen zitten. Voor mezelf en andere officials denk ik drie motoren en een stel fietsen te huren", zegt de chef de mis sion, die in oktober begint met een cursus Spaans. Onderdeel van het nieuwe be leid is het vroegtijdig aanwij zen van een groep genomi neerden. „Dat zijn mensen, die in de strengste zin des woords voldaan hebben aan de nor- men en limieten. Op 15 okto- i ber presenteren we de namen j van die groep voorafgaande aan de olympische kwalifica tiewedstrijd Nederland - Por tugal in Utrecht. Het gaat om zestig tot negentig i dertig hockeyers, zeilers in bij na alle klassen, veel roeiers, spring- en en dressuurruiters, discuswerper De Bruin, schut ter Dompeling, een aantal zwemmers, boksers, judoka's, wielrenners en handboog- schieten voor vrouwen. Die sporters behoeven alleen nog vormbehoud te tonen. Een maand later willen we na overleg met de bonden komen met een lijst van potentiële kandidaten. Daarbij wordt ook bepaald waar en wanneer ze aan de limieten kunnen vol doen Zo weten de meesten vroegtijdig waar ze aan toe zijn. Pas een maand voor de Spelen krijg je te maken met het grijze veld van de moeilij ke gevallen. Uitgangspunt is en blijft: een zo waardig moge lijke presentatie op de Olympi sche Spelen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23