an Reker en gedreven oordrammer onder club Tegen PSV ook goodwill op spel voor FC Den Haag SPORT 21 Sou/tan! ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 jrgemeester wil hverpool niet IJS Jean-Pierre Soisson, burge ter van Auxerre, wil dat de A-bekerwedstrijd Auxerre-Liver- in Parijs wordt gehouden. Om vei- idsredenen vindt hij het minder andig Liverpool en supporters bin- zijn stadsgrenzen toe te laten. Sois- vordt gesteund door Guy Roux, de ner van Auxerre. Zij geven de voor aan het Pare des Princes. De wed- or de tweede ronde van het jm de UEFA-beker, staat voor ktober aanstaande op de agenda, ion wil niet van een verbod spre- In Nederland is het niet ongebrui- k dat burgemeesters wedstrijden ieden, in het buitenland is het ui- zeldzaam. p aljdi 22 steden kandidaat voor WK'94 NEW YORK Het organisatiecomité van de eindronde om het WK voetbal in 1994 in de Verenigde Staten heeft de namen bekend gemaakt van de steden die kandidaat zijn als wedstrijdplaats. Na een voorselectie bleven tweeën twintig plaatsen over. Het is de bedoe ling dat de finaleronde om de mondiale titel in acht tot twaalf steden wordt af gewerkt. De definitieve toewijzing vindt volgend najaar plaats. De steden: Atlanta, Foxboro, Chicago, Columbus, Dallas, Denver, Pontiac, Kansas City, Los Angeles, Pasadena, Miami, New Heaven, East Rutherford, Piscataway, New Orleans, Orlando, Philadelphia, San Francisco, Stanford, Seattle, Tampa Bya en Washington DC. Liverpool met jeugd- international LIVERPOOL De door blessures ge plaagde Engelse top club Liverpool heeft de Engelse jeugdin- ternational Rob Jo nes overgenomen van Crewe Alexan dra. Met de transfer van de negentienjari ge verdediger, die morgen op Old Traf- ford al zijn debuut in de eerste divisie maakt tegen de onge slagen lijstaanvoer der Manchester Uni ted. Rush terug in selectie van Wales LONDEN Terry Yorath, bonds coach van Wales, heeft voor de be langrijke EK-kwalificatiewedstrijd tegen Duitsland op 16 oktober aan staande weer de beschikking over aanvaller Ian Rush en de verdedi gers Eric Young en Dave Phillips. Wales moet in Ntlrnberg winnen om de eindronde van het WK in Zweden te halen. Rush en Phillips misten onlangs de vriendschappelij ke wedstriid tegen Brazilië, die Wa les met 1-0 won. Young maakt zijn rentree in de selectie na een afwe zigheid van een half jaar door een ernstige enkelblessure. Hij is een welkome versterking voor de de- Kessler coach bij Fortuna SITTARD George Kessler is met onmiddellijke ingang aangesteld als trainer-coach van Fortuna Sittard. De 59-jarige Kessler, die na het vorig sei zoen vertrok bij Standard Luik, zal bij de Lim burgse eredivisieclub het seizoen afmaken. Dat heeft het bestuur van de club gisteren bekend ge maakt. Kessler is de opvolger van Han Berger, die vorige week wegens de slechte resultaten op non-actief werd gezet. Fortuna Sittard bezet na tien wedstrij den met zes punten de zestiende plaats. Onder het bewind van Berger was de ploeg nog niet tot een overwinning gekomen. Na dit seizoen wordt Kessler mogelijk technisch directeur. De structuur van de club kent die func tie momenteel niet. Voor de baan als trainer-coach werden ook Dick Advocaat en Jan Reker ge noemd. Afgelopen donderdag had Advocaat laten weten dat hij niet op de aanbieding van de Lim burgers zou ingaan. den dat Jan Reker voor het einde van het seizoen een club heeft? De trainer in kwestie tovert een brede lach op zijn gezicht. „Zet er heel veel geld op en ik zorg or dat ik dit seizoen niet aan de bak kom". De erzekerheid is duidelijk niet verdwenen in de maanden dat efenmeester uit Vessem clubloos is. „Gegokt en verloren", hij lakoniek over zijn werkloosheid. „Mijn tijd komt heus Dat hij zijn handen een tijdje vrij heeft komt hem eigenlijk eens slecht uit; het geeft hem alle tijd die hij nodig heeft om werken voor zijn belangenvereniging Coaches Betaald bal. Hartstikke druk zegt hij dan ook te zijn. Hetgeen .eigens geheel volgens zijn aard is. Want: „Ik ben altijd een baasje geweest." Portret van een zelfverzekerde bij blijv wfo Heic vlakel P LEEFLANG IEM Gebrek aan itlijnigheid kan hem worden verweten. Jan Reker zijn en- usiasme in dienst stel- van een club, dan zal club hem echt willen Van ben. Neem nou Fortu- Na het ontslag van Berger was Jan Re- één van de kandida- ij Darr^e werd gepolst. Zijn sst woord klonk luid en „Neen". Is de ib uit Sittard dan niet Atrekkelijk genoeg? Is ?t misschien een kwestie n salaris? Niets van dat gr£s, legt Reker uit. Puur a kwestie van principes. te ben Fortuna aan de bel trok er eg ik te horen dat men met SP02!Ir kandidaten wilde pra- verklaart hij. „Ik heb di- gezegd dat een gesprek zin had. Een club moet trainer kiezen uit drie didaten, maar enkel omdat s) bij de club past. Op zich is tuna een pracht club om bij werken. Schitterend sta- prachtige achterban en businessclub waarvoor een htlijst bestaat! Maar als ze vrijdag Dick Advocaat be- eren en een paar dagen ma mij bellen, nee, dan t het voor mij niet". Oa JC, de club waar Reker half jaar geleden vertrok hij zich niet kon vereni- met het gevoerde beleid, 1de zijn opvolging ook niet Ie juiste manier, is hij van ing „Er werden vijf kan- ten opgeroepen...", zegt levên'er. „Zo hoort het niet. De waarop ik destijds door werd gehaald, vind ik be- Men wilde Michels, maar bleek vast te zitten aan ze,|n. De nummer twee op het senlijstje was Georg Kess- Die kon niet weg bij Brug- Ernst Happel, de nummer op de verlanglijst, had resse. Daarna stond lan. Prima. De club duidelijke voorkeur '0 f.l jaar gemaakt. Wanneer una had gezegd: 'We wil- het liefst Advocaat, maar neer dat niet haalbaar is g Reker,' had ik daar geen :e gehad. Maar nu definitief". ncipes meent zich zijn principes 16 f.3 >leemloos te kunnen per- f3 eren, in een Nederlands bal wereldje met 38 betaal- f4 lubs en circa 120 trainers A-diploma die op een niging azen. Tussen neus ippen door schudt hij een f.5 ijstje uit zijn mouw: „Met twee keer tweede, één kampioen, met VVV keer vijfde en met Roda twee vijfde plaatsen plus wedstrijden Europa Cup. endien stonden we met m vorig jaar, toen ik ver- nog gedeeld vierde met Utrecht. Het kwam door nduidelijkheid die er voor pelers bestond over de toe- w »st dat er in de laatste tien passtnj strijden maar vier punten tien gehaald". Optimisme F zijn toekomst dus. „Ik I nu eenmaal rechtlijnig", ^^^kt het. „Clubs die mij bin- ^^Bhalen weten dat ook. Jaap der Leek zei ooit eens: Jan iets in zijn kop heeft, itacten 1 10 f. heeft hij het niet in zijn kont'. Dat klopt. Ik ben altijd zo ge dreven geweest. Als ik iets wil, dan zal en moet het door gaan. Dan dram ik het er be slist door". „Natuurlijk heb ik daar ook best eens last van gehad", be seft Reker. „Van de tien be slissingen die ik neem zijn er twee of drie fout. Ik vind dat niet erg. De kunst is de be langrijke beslissingen goed te nemen. Als je in minder be langrijke gevallen een fout maakt is dat niet erg. Als ik bijvoorbeeld dure spelers koop, dan moeten ze niet mis lukken. Als ik amateurs bin nenhaal en ik blijk daarmee een vergissing te hebben ge maakt, dan is dat niet zo erg". Compacte groep Wat het doordrammen van wat hij in zijn hoofd heeft be treft, is 'zijn' organisatie Coa ches Betaald Voetbal („We ge bruiken geen afkorting, daar word je in het voetbal toch al mee doodgegooid") het jongste voorbeeld. Binnen de Vereni ging van Voetbal Oefenmees- ters in Nederland (WON) vond Reker dat er hoognodig een professionele tak moest komen. En die kwam er dus. Wat de macht van zo'n club is? i s Jan Reker (rechts naast Willy van der Kuylen nog bij PSV) waarschuwt voor marktvervuiling van prijs gaan werken. Jan Reker: „Als ik iets in mijn kop heb, zit het niet in m'n kont" FOTO: SP Even afwachten, maant hij tot geduld. „Dat hangt er vanaf hoe goed wij ons kunnen orga niseren. Als we uitgroeien tot een compacte groep, dan zal onze macht best groot kunnen zijn. In de vergadering van de sectie betaald voetbal hebben we een zetel, zodat we onze stem rechtstreeks kunnen la ten horen. Momenteel is er al leen één probleem, namelijk wie onze woordvoerder is. Leo Beenhakker was het, maar hij zal door een ander moeten worden opgevolgd. We willen namelijk het voetbal in Neder land verbeteren en daar staat Leo een beetje buiten nu hij naar Spanje is vertrokken". „Hij blijft wel lid", doelt Jan Reker op de ex-Ajax-trainer. „We vinden het belangrijk dat we die band met trainers in het buitenland houden. Wij moeten ook over de grens den ken. Het is toch belachelijk- dat er nog steeds Zwitserse trai ners werken in landen waar Nederlanders actief horen te zijn... Dat kan niet! Er moeten meer Nederlandse trainers naar het buitenland. Zelfs in ontwikkelingslanden ligt een werkgebied. Daar moet ge bruik van worden gemaakt. Vorige week had ik een schit terende week. Twee trainers naar een buitenlandse topclub: Rinus Israel naar Dinamo Bu- karest en Leo Beenhakker naar Real Madrid. Prachtig". Zijn ogen glinsteren als hij de overgang van Beenhakker noemt. „Fortuna wil van Ber ger af en die kan naar de rechter stappen als hij het er niet mee eens is dat hij moet vertrekken. Nu is het een trai ner die zoiets doet. Als Ajax hem niet wil laten gaan, moet de club maar naar de rechter stappen. Al is dan meteen een onwerkbare situatie ontstaan. Tsja, dan had Ajax maar een hogere afkoopsom in het con tract moeten laten opnemen. Het is nu eens omgekeerd: een club die als het ware op non- actief staat". Volledige baan Een expansie van de arbeids markt voor trainers is heel be langrijk, is Jan Reker van me ning. „Ze pompen er steeds maar trainers bij, terwijl dat niet geldt voor het aantal clubs. Er zijn zelfs jongens die de cursus 'Coach betaald voet bal' doen, terwijl ze een volle dige baan hebben en in feite nog niet de kwaliteiten hebben voor oefenmeester 3", valt hij uit. „Ach, kwaliteit selecteert zichzelf natuurlijk wel, maar ze gaan wel eens onder de prijs aan de slag". Die situatie is volgens de 43-ja- rige oefenmeester echter nooit van lange duur. Reker: „Ze worden óf wegens goede pres taties voor een hoger salaris weggehaald óf ze presteren niet en kunnen het vergeten. Goedkoop is nu eenmaal vaak duurkoop. Toen ik met Roda JC in onderhandeling was, kreeg ik de vraag wat ik wilde verdienen. Ik noemde mijn prijs en kreeg te horen: 'Dat is duur'. Ik herinner me nog hoe Nol Hendriks toen de legenda rische woorden 'sprak: 'Wat goed is, is nooit te duur'. En dat klopt. Naam moet dan ook betaald worden. Want naam staat voor vakkennis, be trouwbaarheid en betrokken heid". Van betrokkenheid lijkt Reker haast een overdosis te hebben. „Ik had onlangs naar een Bel gische club, niet in de hoogste klasse, kunnen vertrekken", vertelt hij. „Daar zou ik echter niet prettig kunnen werken. Ik moet uitdagingen hebben en zou net vreselijk vinden als ik om half vijf op het stadion kom voor de training en om half zeven weer kan vertrek ken. Ik wil me juist met alles bemoeien. Ik wil bijvoorbeeld kunnen praten met een werk gever, als spelers zich niet kunnen vrijmaken voor trai ningen. Zo ben ik bij VVV ook begonnen. En uiteindelijk stond er telkens een leuke groep te trainen. Ik wil me in zetten voor een betere organi satie en ga zo maar door. Dat betekent niet dat ik ook de eindverantwoordelijkheid wil hebben. Die laat ik aan ande ren. Maar als zoon van een groenteboer weet ik bijvoor beeld toevallig hoe je een veld moet onderhouden. Wanneer ik een consul spreek, dan geef ik hem mijn mening daarover. Bij alle clubs waar ik ben ge weest, heb ik een goed veld achter gelaten". Bepaald type Als trainer heeft Reker altijd bewondering gehad voor een bepaald type spelers. „Ik houd van een zelfstandig elftól, dat helemaal onafhankelijk van een coach in het veld staat", vertelt hij. „Types als Sören Lerby bewonder ik mateloos, om de manier waarop ze in het veld het hele elftal rege len. Bij VVV kon Remy Rey- nierse dat, bij Roda JC Géne Hanssen. Voor een trainer is het een genot om met zulke mensen te werken. Je moet wel gepantserd zijn, maar toch: een genot". „Spelers die hun verantwoor delijkheid op het veld hebben, willen ook meedenken", ver volgt de oefenmeester. „Ik heb daar geen enkel bezwaar te gen. Zolang ze pijnlijke zaken binnenskamers houden mogen ze hun mening ook best naar buiten brengen, whnt voetbal is nu eenmaal gemeenschappe lijk bezit". Over de situatie bij FC Groningen, waarbij mana ger algemene zaken Henk Nienhuis zijn mening venti leerde („Blamage tegen Spar ta") en de spelersgroep direct op zijn kop stond zegt Reker: „Ik heb daarna tegen Henk gezegd: 'Je mag dat natuurlijk wel zeggen, maar niet op die plek en dat moment.' Hij ver telde dat hij het niet tegen de pers had gezegd, maar dat journalisten het kennelijk had den opgevangen. Ik heb hem gezegd dat hij in het vervolg dus secuurder moet zijn en zo'n gesprek met iemand op een andere plek moet voeren". De reactie van de Groningense spelers kan hij zich wel inden ken. „Spelers geven zich na melijk voor honderd procent. Ze willen echt niet afgaan. Die honderd procent is echter niet voldoende om goed te spelen is er als het ware tweehonderd procent nodig. Die extra hon derd procent is een kwestie van motivatie. Zo is rancune een uitstekende motivatie; het stokpaardje van Aad de Mos. Cruijff gebruikt het liefst con flictsituaties. Ik houd het op team-building. Met elkaar moet je het gevoel krijgen van onoverwinnelijkheid". Alles geoorloofd „In de top is alles geoorloofd om mensen te motiveren", vindt Reker. „Als Nederlan ders tegen Duitsers voetballen bijvoorbeeld wordt alles erbij gehaald. Het lijkt dan wel een nationale feestdag. De gestolen fiets van opa erbij halen, vind ik persoonlijk onzinnig. Maar 'Die Duitsers zijn arrogant' mag wel. Grappig trouwens dat arrogante Duitsers de Duitsers zijn die je niet kent; als je ze wel kent zijn ze aar dig. Ondanks dat, zal ik het er zeker bijhalen. Ik gebruik alle middelen die ik heb. Mijn principe is optimaal presteren. Als ik spelers scherp kan krij gen door ze iets te vertellen, dan doe ik dat. Rob Jacobs en ik staan bekend als jongens met een grote bek. Als ik de ploeg van Jacobs als tegen stander had, dan was het dus: 'Die Jacobs met z'n grote bek zullen we eens even goed aan pakken'. Dat soort dingen moet natuurlijk binnenshuis blijven. Maar ik zorg er wel voor dat ik me er niet voor hoef te schamen wanneer iets per ongeluk toch naar buiten komt". Zijn discriminerende opmer kingen geoorloofd? „Je noemt en Henk Fraser heet 'die zwarte'. Ik noemde FrSser al tijd een zwarte speer. Is dat beledigend? Nee. Je moet dit niet overtrekken. Ik weet dat er racisten bestaan en die haat ik verschrikkelijk. Maar als een Fritz Korbach praat over 'die zwarte koffieboon' en daarmee Bryan Roy bedoelt, dan is dat voor hem vergelijk baar met 'die lange banaan' als hij praat over Van Loen. Dat soort teksten, daar moet je niet te veel achter zoeken. Dit moet je natuurlijk goed schei den van kreten als 'Wij gaan op jodenjacht" Weddenschap Jan Reker is waarschijnlijk één van de meest inventieve trainers waar het gaat om het motiveren van een spelers groep. Via weddenschappen bijvoorbeeld. „We wonnen met VVV een keer uit van Ex celsior. In de bus riep ieder een: 'Volgende week pakken we Feyenoord'. Ik zei: 'Kom nou toch jongens... Als jullie gelijk weten te spelen ga ik op de fiets terug naar huis. Win nen jullie, ga ik lopen'. Ik ging nog verder door te zeggen dat ik ook niet wilde trainen. En de opstelling? De keeper wilde ik linksbuiten zetten, de links buiten rechtsback etcetera. 'Jullie denken toch niet dat ik ga helpen om mij naar huis te laten lopen hè', legde ik uit. Iedereen was geprikkeld. 'Pot- verdikkeme, die Reker zullen we aan het lopen krijgen...' In de rust stonden we tegen Fey enoord met 2-0 voor. Ik zei: 'Dat houden jullie nooit, je krijgt me echt niet aan het lo pen'. En we wonnen met 3-0... Er is in Limburg daarna een tijd geweest dat alle trainers naar huis moesten lopen bij winst". „Ik trek geen trucendoos open", benadrukt hij. „Het komt altijd spontaan bij me op. Of het nou het laten aanruk ken van een verborgen came ra of een overlevingsweekend in de Ardennen is. Eén keer moesten we in december met Roda JC naar Sparta. We had den net twee keer verloren en Fons Groenendijk mopperde: 'Potverdikkeme trainer, we krijgen zo weinig premies dat ik nog geen geld heb om een (jonge) collega's, die onder de FOTO: ANP kerstboom te kopen'. Ik liet een zeven meter hoge boom aanrukken en liet die in zijn voortuintje van vier bij vijf meter zetten, terwijl wij in Rotterdam zaten. De rest van de spelers wist ervan: als we die pot pakten dan zou het 's avonds lachen worden. We wonnen. En het werd 's avonds erg gezellig". Altijd lastig Met sommige spelers heeft Re ker het altijd lastig gehad. „Coachen is helpen", zegt hij, „maar sommige voetballers willen niet geholpen worden. Ze denken het echt altijd beter te weten. Daar heb ik het heel moeilijk mee. Piet Wildschut bijvoorbeeld mocht ik best graag. Maar het ging altijd fout Het lag misschien meer aan mij dan aan hem, maar als we samen moesten werken was er altijd wel wat. Met Frank Berghuis was er ook al tijd herrie. Dat lag niet aan mij. Ik was vaak teleurgesteld over hem, omdat ik wist wat hij in werkelijkheid kon. Alles had die jongen in huis, maar hij is nog niet verder gekomen dan één keer Nederlands elf tal. Voor hem is een coach nog steeds heel erg belangrijk. Ik kon echter niet goed met hem werken. Het bewijs dat slechts acht van de tien beslissingen die ik neem goed is". „Berghuis is natuurlijk wel linksbuiten hè", klinkt het veelbetekenend. „Alle links buitens zijn gek. Typische hnkspoten zijn al heel anders (ik ben zelf ook links), maar de creatieve linksbuitens span nen de kroon. Pieter Huistra, Bryan Roy, Max Huiberts, Frank Berghuis, Regi Blin ker... Ze zijn anders. Zo is de linksbinnen ook altijd meer gewaardeerd dan de rechtsbin- De al- DEN HAAG Met PSV ontmoet FC Den Haag morgen de eerste oppo nent uit de troïka topploe- gen van ons land; als er voor het gemak even van mag worden uitgegaan dat Feyenoord in elk geval qua naam nog steeds tot het illustere trio behoort. De Rotterdammers treden overigens zondag 13 okto ber tegen de ploeg van trainer Co Adriaanse in het krijt, nadat de Zuider- parkers zich komende woensdag eerst nog FC Twente van het lijf moeten zien te houden. Pas na het treffen van volgen de week zondag kan voor FC Den Haag enigszins de balans worden opgemaakt van de eerste fase van de competitie. Die voor de residentiële for matie wat minder voorspoedig lijkt te verlopen dan vorig jaar. Toen vond FC Den Haag zich zoals bekend tot veler en ook eigen verbazing plotsklaps terug op een vierde positie. Een plek die gaandeweg uit het zicht verdween, waarna zelfs het degradatiespook nog om de hoek kwam kijken. Vege lijf Zo ver kwam het niet met FC Den Haag, dat het vege lijf uit eindelijk net redde, maar zó lang in onzekerheid verkeerde dat de voorbereiding op het huidige seizoen in een aantal opzichten volkomen in het water viel. Een gevolg van de relatie, die de Haagse profclub intussen opbouwde met het Bunnikse bedrijf Alrecon. Dat beheert de exploitatie van de club en garandeert zoals be kend een jaarlijks oplopende begroting. Hetgeen er uitein delijk in moet resulteren dat FC Den Haag zich wat na drukkelijker gaat mengen in het gedrang om een plaatsje in Nederlandse peloton Europa Cupvoetbalkandidaten. Dat het zo ver dit seizoen niet zal komen is inmiddels zonne klaar geworden. Meer dan eerder in zijn inmiddels al drie jaar durende verblijf bij FC Den Haag heeft trainer Co Adriaanse voor zekerheid ge kozen. Het ooit door hem zo gepropageerde spektakel is de laatste weken steeds meer naar de achtergrond gedron gen. Door omstandigheden ge dwongen realisme, noemt de oefenmeester die houding zelf. In het oog Daarbij springt evenwel één aspect steeds nadrukkelijker in het oog: Adriaanse kan zich kennelijk alles permitteren bij FC Den Haag. Waar bij Fortu na Sittard een trainer (Han Berger) wordt ontslagen omdat de resultaten tegenvallen en bij Willem II het bestuur zich om diezelfde reden nadrukke lijk is gaan bemoeien met het technische beleid blijft het in de top van FC Den Haag stil. Angstvallig stil. De clublei ding, die inmiddels een kleine zelfstandige als Joop Casten- miller heeft aangetrokken als 'tussenpersoon' in de relatie bestuur-trainers-spelers is in feite belast met de manager- staken. Waarbij ook Loek van Driel als bestuurslid en elftal leider nog een duit in het or ganisatorische zakje doet, maar door zijn eigen drukke werk zaamheden minder betrokken is bij de dagelijkse gang van zaken dan misschien wenselijk tijd de 'Spielmacher'. Die mocht alles. Niet iedereen mocht ook het rugnummer tien hebben. Die rugnummers die hadden echt betekenis. De linksbuiten hoort met elf te spelen, net als de libero num mer vijf heeft, de rechtsback twee, de linksback drie en de rechtsbuiten zeven. Ik heb dat altijd gehanteerd, sinds ik er gek van ben gemaakt door Kees Rijvers. Zo hoort het nu eenmaal, dat zijn de tradities van vroeger. Je moet je toch Piet Keizer en Coen Moulijn toch niet indenken met een ander nummer dan 11. Dat kan gewoon niet". „Tradities zijn belangrijk", vindt Jan Reker. „We geven er al te veel weg, terwijl ze zo mooi zijn. Van de Gouden Koets kan ik genieten. De gil den in de dorpjes in het zui den, koningschieteri, keizer- schieten... Ik kan daarvan ge nieten. Als ik naar paardrijden kijk, waar mijn vrouw en dochter dol op zijn, dan geniet ik van de parade. Al die paar den in het gelid en dan het Wilhelmus horen... Prachtig! Wij Nederlanders zijn soms ge woon te nuchter." Co Adriaanse: „In de gewone maatschappij loopt ook èén van de vier huwelijken op de klippen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS FC Den Haag zich wat meer zou bekommeren om de repu tatie van de club had men in middels ook Adriaanse al eens op zijn ooit zelf geclaimde ver antwoordelijkheden kunnen wijzen. Immers, ooit presen teerde Adriaanse zich als de ras propagandist voor attrac tief spel, zowel uit als thuis. Inmiddels lijkt de oefenmees ter echter te hebben gekozen voor zekerheid (lees: resultaat) en laat hij zelfs na pure voet balvervuilers de mantel uit te vegen. Hetgeen afgelopen weekeinde bleek; Adriaanse liep over van begrip voor de destructieve houding van col lega Ab Fafié, die zijn FC Utrecht een puur wanprodukt liet afscheiden. Het ons-kent- ons gevoel overheerste de na- babbel van beide trainers, die echter beiden - de een wat meer dan de ander - aantoon den dan het belang van de toe schouwer niet hun eerste prio riteit is. Co Adriaanse beseft dat hij bij FC Den Haag kan werken als god in Frankrijk. „Maar dat is altijd zo bij een topclub", ver klaart hij met de nodige zelf spot, eigenlijk bedoelend dat een topcoach altijd zijn gang moet kunnen gaan. En dat Adriaanse zichzelf als een vakman beschouwt, daarover behoeft geen twijfel te bestaan. Dat hij door zijn recent gepre senteerde taktische ingrepen wel zijn imago op het spel zet te en bij voortduren waar schijnlijk zelfs grote ontevre denheid bij de aanhang zal veroorzaken lijkt Adriaanse nauwelijks te verontrusten. Dank zij de afstandelijke hou ding van zijn bestuur en het tot dusver uitblijven van ern stige supportersrellen kan Adriaanse nog even zijn gang gaan. „Maar", realiseert ook hij zich. „bij een club als Wil lem II krijgt zelfs een Piet de Visser problemen met zijn be stuur over de speelwijze. De Visser heeft nota bene een contract voor het leven. Dus zelfs dat geeft geen garantie. Het is net als in de gewone maatschappij: één van de vier huwelijken loopt op de klip pen". Een voorspelling? Adri aanse heeft, ook zo iets, nog steeds het op zijn voorwaarden samen te stellen contract bij FC Den Haag niet verlengd. Profileren Morgen is het oog van voetbal- minnend Nederland weer eens op FC Den Haag gericht. Na dat het duel met FC Utrecht na afgelopen weekeinde in de landelijke media mede door het abominabele niveau van het fiuel slechts zeer summier aandacht kreeg, krijgt Co Adriaanse weer eens de gele genheid om zich 'nationaal te profileren'. De basis van twee gelijke spelen van de voorbije weken zou het uitgangspunt moeten zijn voor een wat at tractiever spelconcept van de Zuiderpark-brigade morgen tegen PSV. Er staat namelijk in het aanstaande voetbalthea ter meer op het spel dan een of twee punten: goodwill na melijk. En dat zouden alle be trokkenen zich wat beter realiseren. In het laatste duel tussen FC Den Haag en PSV (begin april) trok ken de Hagenaars mede dank zij sterk aanvallend voetbal aan het langste eind. FOTO: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21