£eidóe SouwMit -i 15 Binnen drie jaar 9000 banen weg bij rijksoverheid SAMEN GiZEtllG NAAR DE FEMINA Moderne geuzen 30 32 33 34 Federale troepen bedreigen Zagreb Vakbeweging stapt naar rechter 14 Dagen Gratis Jassen met hondebont bij Kreymborg en Zij £eidóc@ouxcuit ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 36 PAGINA'S in vier katernen Kerk van Brazilië heeft net zo veel gezichten als armoede PvdA kakelt zich naar de afgrond Portugese PSD gokt op behoud absolute meerderheid LEIDEN OMGEVING Noordwijk wil woningbouw langs de Van Berckelweg I Ik heb geen masker uit Spitting Image op Jan Reker een gedreven doordrammer zonder club Mecano brengt Europese eenwording in praktijk Leren leven met dementie Hermanus Berserik 70 jaar: „Ik word door de natuur van de wijs gebracht, het is te veel" Spectaculaire wending militair atoom-tijdperk Vandaag toenemende bewolking en later nu en dan regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Zwakke wind, uit uiteenlopende richtingen, later uit west tot noordwest en toenemend tot matig, kracht 3 a 4. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune- 83ste jaargang no. 25153. Losse nummers 1,45 VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55. 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 Live-commercial bij première „Funny Girl" UTRECHT Een goed geklede heer komt het podium op, raapt de post op, doet een sfeervol lampje aan, zet een relaxed jazzmuziekje op, steekt een sigaret op en begint rustig te roken. Zo leek gisteravond de eerste scène van de musical „Funny Girl" te beginnen, die in de Stadsschouwburg in Utrecht in première ging. Het bleek echter een heuse live-commercial te zijn van een sigarettenmerk, de hoofdsponsor van de musical. Even later zakte uit de coulis sen zelfs een uitvergroot pakje sigaretten, en verschenen ook de bijbehorende waarschu- wingsregels op de voorgrond van het podium. De live-commercial zal tot en met 31 mei voor- alle voorstellingen te zien zijn. De „eenakter" is gemaakt in samenwerking met Joop van den Ende, de producent van Funny Girl. Bush tempert optimisme Midden-Oostenconferentie WASHINGTON De Amerikaanse presi dent Bush heeft gisteren het optimisme over een vredesconferentie voor het Mid den-Oosten getemperd. Bush zei dat er nog niet zoveel vooruitgang is geboekt en dat naar zijn weten nog geen datum voor de conferentie is vastgesteld. Het was de bedoeling dat de Midden-Oos- tenconferèntie voor het einde van de maand ergens in Europa van start zou gaan. De Franse minister van buitenlandse zaken, Roland Dumas, die recentelijk zei dat de conferentie voor het einde van de maand plaats kan hebben, is volgens Bush te optimistisch. Het belangrijkste struikel blok voor de conferentie is een conflict over de Palestijnse vertegenwoordiging. YS ontketent grootse anti - rookcampagne WASHINGTON De grootste anti- rookcampagne uit de Amerikaanse geschiedenis moet de komende ze ven jaar 1,2 miljoen mensenlevens redden. De campagne die gisteren van start ging gaat 135 miljoen gul den kosten. Het programma is be doeld om 4,5 miljoen mensen met ro ken te laten stoppen, twee miljoen mensen nooit te laten beginnen en het percentage rokers onder de Amerikaanse volwassenen te ver minderen tot minder dan 15 procent. Nu rookt 28 procent van de Ameri kanen. Eenderde van alle sterfgeval len door kanker zou met roken ver band houden. Regeringsmissie praat met Suriname DEN HAAG Binnen enkele weken zal op de Antillen een eerste ontmoeting plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse en Surinaamse regering. Binnen het kabinet is gisteren overeenstemming bereikt over een „concreet mandaat" voor de regeringsmissie. Bij de besprekingen zal de drugsbestrijding een hoofdrol gaan spelen. Leidraad voor het gesprek is de brief over de mogelijkheid van een nauwer bondgenootschap tussen Nederland en Surina me, die premier Lubbers en minister Van den Broek begin juni naar de Kamer stuurden. In de delegatie die namens Nederland de eerste ge spreksronde zal voeren zitten in ieder geval de ministers Hirsch Ballin van justitie en Van den Broek van buitenlandse zaken en waarschijnlijk ook minister Pronk van ontwikkelingssamen werking. Doek valt voor Van der Meer Meubelen UTRECHT Van der Meer Meubelen (65 werknemers) staakt zijn activiteiten. De vesti gingen in Utrecht, Beverwijk, Diemen en Rot terdam worden van de hand gedaan en het hoofdkantoor in Eindhoven gaat dicht. De ves tiging in Son wordt een filiaal van de Mijnders Groep; de onderneming die eind 1987 de aande len Van der Meer heeft overgenomen. Aan ge dwongen ontslagen is volgens de directie niet te ontkomen. „Bii wie ook weer? Bij Van der Meer", luidde de befaamde slogan waarmee het meubelbedrijf jarenlang de aandacht op zich heeft gevestigd. Maar in 1987 dienden zich al de nodige tekenen van verval aan. Van der Meer verkeerde destijds in „een deplorabele staat", stelde de directie gisteren in een verklaring. De aandelen-overname door Mijnders-meubelen leidde niet tot het beoogde resultaat. DEN HAAG Het ko mend jaar zullen er bij de rijksoverheid 917 volledi ge arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, in 1993 circa 2700 en in 1994 ruim 5400. Dit heeft minister Dales (binnenlandse zaken) gis teren aan de Tweede Ka mer meegedeeld in een rapport over de zogeheten Grote Efficiency Operatie. Volgens deze afslankingsope ratie, die dit jaar is ingezet, zal het aantal arbeidsplaatsen bij het rijk in 1994 met 9000 zijn verminderd. Mo menteel telt de rijksoverheid nog 151.704 arbeidsplaatsen. Dales voorspelt echter dat de totale personeelsinkrimping de komende jaren nog omvangrij ker zal worden, onder meer wegens de voorgenomen uit dunning van het burgerperso neel bij Defensie (tot 1996 moeten er ruim 4400 burge rambtenaren verdwijnen), door het verzelfstandigen van een aantal overheidsdiensten en door ambtenaren die zich met onroerend-goedbelastin- gen bezig houden af te stoten naar de gemeenten (650 in drie jaar). Bovendien zullen topambtena ren van alle ministeries de ko mende maanden zoeken naar mogelijkheden om verder op personeel te bezuinigen door bepaalde taken die nu door di verse ministeries tegelijk wor den verricht te gaan bundelen. Ook bij adviesorganen kan op personeel worden bezuinigd. Eerder dit jaar heet mevrouw Dales al laten weten dat de af slanking van de rijksoverheid ietwat zal worden afgeremd doordat er voor sommige on derdelen dringend extra per soneel nodig is. Het betreft hier onder meer 360 extra ar beidsplaatsen voor de opvang en selectie van asielzoekers, 400 extra arbeidsplaatsen voor controle op het milieubeleid de Verwijderd bied rond hoofdstad Harare. Ze worden tijdelijk elders onderge bracht naar aanleiding van het komend bezoek van de Britse ko ningin aan Zimbabwe. STAAKT-HET-VUREN NA OVERLEG IN DEN HAAG STEKELENBURG OP MALIEVELD: BELGRADO/DEN HAAG Servië, dat nu ook offi cieel alle federale macht aan zich heeft getrokken, zet zijn offensief in Kroa tië ondanks het vredes overleg in Den Haag, waar een staakt-het-vuren werd overeengekomen, onverminderd voort. Fe derale troepen rukten gis teren op naar Zagreb en het lijkt erop dat Servië pas zal rusten, als heel Kroatië militair tot over gave is gedwongen. Het federale leger is bereid zijn offensief te staken als Kroatië de blokkade van de kazernes opheft. Deze toezeg ging was de uitkomst van meer dan twee uur van over leg in Den Haag tussen de Ser vische president Slobodan Mi losevic, Tudjman en minister van defensie Kadijevic. De deelnemers aan de conferentie in Den Haag werden het ook eens over erkenning van de onafhankelijkheid van* Kroa tië, Slovenië en elke andere republieken, op drie voor waarden: een regeling voor de bescherming van de rechten van minderheden, geen eenzij- dige wijziging van grenzen en voortzetting van de dialoog over een associatie of alliantie In Ede worden gisteren door het Rode Kruis voedselpakketten gemaakt voor Joegoslavië. Het kabinet stelde gisteren een miljoen gulden beschikbaar voor medische hulp. FOTO: ANP van soevereine en onafhanice- lijke staten. Hoofdoorzaak van de voortdu rende schending van bestan den vormt volgens de Neder landse minister van buiten landse zaken Van den Broek, de onopgeloste positie van de Servische minderheden in Slo venië en Kroatië. Dinsdag wordt met die Servische min derheden gepraat. Van den Broek sprak na de besprekin gen van „een twee-sporen be nadering", bedoeld om zowel de politieke als de militaire as pecten van het conflict aan te pakken. Gevechtsjagers van de lucht macht bombardeerden giste ren het vliegveld bij Dubro- vnik en vernietigden een stra tegische brug in de buurt van Zadar. Honderden vrouwen en kinderen ontvluchtten na een hevige mortieraanval het dorp het oude centrum van Dubro- vnik terug. Ook bij Vukovar en andere plaatsen in de regio Slavonië aan de grens met Servië werd hevig gevochten. Een tv-zendmast op nog geen 10 km ten zuiden van Zagreb werd door de luchtmacht be stookt. Voor de afgelopen nacht werden luchtaanvallen verwacht op Zagreb zelf. Het leven zal er vandaag vrijwel stil liggen. Servië en zijn drie medestan ders kondigden gisteren na een gedeeltelijke mobilisatie af, waarschijnlijk om de ran gen van frontsoldaten weer DEN HAAG De vakbe weging zal juridische stap pen ondernemen tegen zo wel de wao- en ziektewet plannen van het kabinet, als het verbod dat rech ters onlangs uitspraken over bepaalde stakingsac ties. FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg her haalde dit voornemen vandaag nog eens in zijn rede tijdens de wao-actie- dag op het Malieveld in Den Haag. Stekelenburg deed opnieuw een dringend beroep op de coalitiepartijen CDA en PvdA de wao-plannen nog enige ja ren uit te stellen, tot bekend is wat andere maatregelen tot beperking van het aantal wao'ers voor resultaat hebben. Tot die resultaten bekend zijn mag volgens de FNV-voorzit ter niet getornd worden aan de uitkeringsrechten van men sen die nu arbeidsongeschikt zijn. Volgens de FNV-voorzitter staan de maatregelen die het kabinet wil i nen voet met allerlei (interna tionale) wetten en verdragen, onder meer met de Wet op de Loonvorming. Daarin wordt ingrijpen in bestaande arbeids voorwaarden door de overheid aan regels gebonden. Het zoge noemde 'paraplu-wetje', waar mee het kabinet bestaande rechten bij afloop van de gel dende cao wil laten vervallen, is volgens Stekelenburg in strijd met het Europees Sociaal Handvest. Dit wetje, vooral ge richt tegen de in cao's vastge legde aanvulling op het zie kengeld, moet overigens nog worden ingediend. Stekelenburg verwees in zijn rede ook nog naar de uit spraak van de Hoge Raad in 1986, waarin stakingen tegen 'kabinetsplannen als legitiem werden gekenmerkt. „Die uit spraak mag niet door lagere rechters in Roermond, Leeu warden of Rotterdam onge daan worden gemaakt", aldus de FNV-voorman. Op de door vele duizenden vakbondsleden uit het hele land bezochte protestbiieen- komst op het Malieveld hield CNV-voorzitter Henk Hofste de een met concrete voorbeel den gelardeerd verhaal over de gevolgen van de wao-plan nen. Hij bekritiseerde de hou ding van het kabinet, die over leg en onderhandelen onmoge lijk zou maken. Pagina 3: Veel acties aan vooravond demonstratie AUTOVERHUUR F.PRANGERS Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf- Femino do's de mooiste mode De lekkerste hapjes en dronkjes De nieuwste keukens Shows Interieurs «Video «Stereo •Trouwen op Femino Vrije tijd (DHZ) De laatste snufjes Demonstraties Proeven Keuren Ideeën opdoen Plezier voor twee. Do's Femino, da's op en top gezelligheid Nederlandse helikopter bij Zagreb beschoten DEN HAAG - Opnieuw is een Alouette-3-helikopter van de Nederlandse luchtmacht in Joegoslavië beschoten. Het in cident deed zich gistermiddag om vier uur voor in de buurt van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Het toestel was op weg naar het vliegveld van deze stad. De helikopter werd niet geraakt en er deed zich geen persoonlijke of materiele scha de voor, aldus een woordvoer der van het ministerie van de fensie in Den Haag. Aan boord bevonden zich de vlieger en de technicus. leden van de Zoetermeerse kanovereniging De Sprinters, die de tocht van de geuzen naar Leiden om de stad te ontzetten van de Spanjaarden dunnetjes overdoen. Ze peddelen naar de stad van de Leidse Courant, waar ze tussen twaalf uur en half een arriveren. Zo is het op 5 oktober weer 3 oktober. Leest u dit te laat om er nog naar toe te gaan of zal het u gewoon een zorg zijn, dan hebt u altijd nog een gezellige za terdagkrant in handen waar u voorlopig uw tijd meer dan nuttig mee kunt besteden. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 ir/Mevr: Voorl: VAKANTIE yRtyVTUD ZIE PAGINA 18 DEN HAAG De dierenbe schermingsorganisatie Bont voor Dieren heeft in filialen van Kreymborg, Zij en C&A jassen met hondebont aange troffen. De jassen zijn onder meer afkomstig uit Korea en China. C&A heeft inmiddels laten weten de jassen uit de verkoop te halen. „De order voor de jassen met bont is per abuis gemaakt. C&A voert een beleid waarin verkoop van bont wordt uitge sloten", aldus de woordvoer der van C&A. Algemeen directeur B.J.M. Suidman van Kreymborg ziet geen aanleiding om kleding stukken waarin hondebont is verwerkt uit de verkoop te ha len. „Wij beschouwen dat bont als een restprodukt. In China en Korea geldt hondevlees als een delicatesse. Daarom wor den die honden gedood". Het kledingconcern Zij, dat ook door Bont voor Dieren is benaderd om hondebont uit haar winkels te halen, heeft niet gereageerd op het verzoek I Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: I I I I I Of bel 071-313 677 2501 VC Den Haag bereikbaar. Hondebont wordt in Neder-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1