oordwijk wil woningbouw angs de Van Berckelweg 3)e Êeicbdie Sou/ta/nt ïoordwijkerhouter gestraft voor lishandeling van discriminerende cafegast Commissie Engwirda laat gif containers onbesproken Afvoer afvalwater uit compost moet anders BOUWPLANNEN? Qounamt LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 I1723-9S ts bell TSEN )RDWIJKERHOUT- )EN HAAG Dat zijn ^kleurde vriend door &n medebezoeker in cafe Buitenbeentje voor tker" werd uitge- ct, schoot een 21-jari- Noordwijkerhouter op oktober vorig jaar dui- elijk in het verkeerde slgat. Nadat hij de dis- ïinator met een kop stoot de neus brak, waren er nog een regen van trappen en vuistslagen op het gehavende gezicht no dig voor zijn woede be koeld was. De Noordwijkerhouter die gis teren tegenover de Haagse po litierechter E. Fockema-An- drea stond, gaf het grif toe. De man stond terecht wegens zware mishandeling. Hij be kende volledig waarna de rechter hem veroordeelde tot een boete van 750 gulden en twee weken voorwaardelijke celstraf. In het café had hij zich tijdens een spelletje kaarten al een poosje geërgerd aan het uitda gende gedrag van het slachtof fer. Toen de cafégast zijn vriend voor de tweede maal als „zwarte" bestempelde, barstte de bom. De aanzienlij ke hoeveelheid drank die de Noord wijkerhouter in zijn kraag had, leidde ertoe dat hij zijn agressie niet meer kon be heersen, zo gaf hij gisteren toe. De gebeurtenissen die toen volgden, werden door officier van justitie, J. van Ek, om schreven als „straatvechters- methoden veroorzaakt door loskomende primitieve in stincten". Rekening houdend met alle omstandigheden in de zaak, zoals het tot nu toe blan co strafblad van de Noord wij kerhouter, veroordeelde de rechter hem conform de eis. Drie jaar voor miljoenenfraude DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Twee inwoners van Alphen aan den Rijn, en 40-jarige en 42-jarige man, zijn door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het op omvangrijke schaal oplichten van beleggers. Volgens de officier van justitie zouden de twee voor 5 miljoen gulden aan via hen belegde gelden in hun eigen adviesbedrijf hebben gestoken. De twee mannen raakten van de regen in de drup toen ze de door hen gegarandeerde hoge rente moesten uitbetalen. Om aan hun verplichting te voldoen trokken ze steeds nieuwe beleggers aan, wiens geld ze evenmin uitzetten. De bal kwam aan het rollen toen twee schuldeisers het faillissement van het bedrijf aanvroegen. De officier van justitie had twee weken geleden vier jaar cel geëist. Banken opgelicht met vals paspoort DEN HAAG/LEIDERDORP/AL PHEN AAN DEN RIJN Een 27-ja- rige man uit Waddinxveen, die deel uitmaakte van een groep Ghanezen heeft met een vervalst paspoort ban ken in onder meer Alphen en Lei derdorp duizenden guldens afgetrog geld. De officier van justitie eiste gis teren bij de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf tegen de ver dachte. Omdat steeds meer mensen het paspoort gingen gebruiken kwam de zaak aan het licht. Uitzendbu- reau's viel het op dat er wel erg veel werkuren moesten worden toege schreven aan één paspoortnummer. Aanvankelijk dacht de politie dat er met werkbriefjes werd gerommeld. Pas na aanhouding van de Waddinx- vener werd het de politie duidelijk dat een groep Ghanezen het paspoort gebruikte om naast de uitkering aan extra geld te komen. Het paspoort werd in Rome gestolen. De verdachte schreef zich met behulp van het valse paspoort in bij uitzendbureau's. Zijn verdiensten werden niet aangemeld bij de sociale dienst. Ook benadeelde hij de sociale dienst in zijn woon plaats voor een bedrag van 39.000 gulden. Nadat de Waddinxvener was aange houden, bleek dat hij ook bij banken met het vervalste paspoort had ge zwaaid. In totaal leverde dit hem 34.000 gulden op. Het aldus verkre gen geld werd gedeeltelijk naar Gha na overgemaakt. 13-9* 00 i Rijnabur k - Vofl| Boll#; gezonj JIT NOTA „RUIMTELIJKE KEUZEN 2004" BLIJKT: door MARIJKE DEN HOLLANDER werk1 vil joORD WIJK ogatg. 177444. Noord- ijk wil woningen gaan •uwen in het gebied jnd het Ever wijnpark. 6^3836feze lokatie wordt be ier. Roerensd door de van Ber- 22051*.elweg, Gooweg, Schie- eigen diraat en Lageweg. Het ikomstige bedrijventer- annex parkeerterrein joor bussen en vrachtwa- ins komt, volgens een ;eren gepresenteerde ita, aan de oostzijde van Zwarteweg, tegen de bouwde kom van Kat- ijk. Het zal aansluiten op bouwterrein dat •rdt gereserveerd voor 3.30-i9|)ekomstige uitbreiding de ESTEC. 'ethouder V. Salman van limtelijke ordening gaf l*n: Bun oon 071 ijks 13. ZIEKd u ?Diacre^c^tinê °P de gemeentelij nota getiteld Ruimtelijke I7 563feuzen 2004. Hij bracht nhuis). herinnering dat Noordwijk na de invulling van nieuwbouw wijk Vinkeveld volgens het provinciale streekplan in feite uitgebouwd zou moeten zijn. In hetzelfde plan werd ook het bedrijventerrein weggepoetst. De discussie over de Hooge- wegpolder stelde Noordwijk echter eind tachtiger jaren in de gelegenheid de provincie toch wat beloften te ontlok ken. De provincie wilde kas senbouw in de zuidwestelijke punt van de polder. Noordwijk wilde dat niet, maar hapte toe toen de provincie als tegen prestatie toezegde akkoord te willen gaan met een nieuwe woningbouwlokatie en een be drijventerrein in de badplaats. De kassenbouw ging uiteinde lijk, onder druk van de milieu beweging, helemaal niet door. De deal met de provincie bleef echter onverkort gehand- Een behoefte-onderzoek door een onafhankelijk bureau heeft volgens Salman uitgewe zen dat Noordwijk per jaar 132 woningen zou moeten bouwen om aan de eigen behoefte te kunnen voldoen. Hoewel de provincie deze noodzaak on derschrijft gaat men toch uit van eigen cijfers. Zo mag de badplaats momenteel 80 tot 85 woningen per jaar bouwen. Over de aantallen te bouwen huizen in de toekomst zal dus nog een stevig robbertje moeten worden gevochten. Aan de hand van haar eigen gegevens gaat de gemeente er vanuit tot het jaar 2004 zo'n 1500 woningen te moeten bou wen. Daarvoor is in ieder ge val ruim 40 hectare bouw grond nodig. Die grond denkt Salman ge vonden te hebben aan de bui tenkant van Noordwijk Bin nen, langs de van Berckelweg en de Gooweg. De bedoeling is in de eerste plaats bebouwing aan d^ zuidzijde van de van Berckelweg te realiseren. De eigenaar van de grond is Ba ron Taets van Amerongen. Eerdere onderhandelingen van de gemeente met de eige naar over mogelijke nieuw bouw voor de scholengemeen schap Northgo op die plek sprongen af. Een deel van de 1500 wonin gen - de nota spreekt over 150 -zal in de kernen van Noord wijk Binnen en Noordwijk aan Zee moeten worden ingepast om gaten te dichten. Het groe ne middengebied tussen de beide dorpskernen blijft voor gemeente en provincie echter heilig en zal niet worden be bouwd. De bedoeling is om in een la ter stadium ook het gebied ten noorden van de van Berckel weg als woningbouwgebied te ontwikkelen. Hier zijn echter nogal wat haken en ogen aan verbonden. Zo zijn er agrari sche belangen in het geding. De begrenzing van het gebied is zo gekozen dat een hoge- drukgasleiding van de NAM kan worden gehandhaafd. Omlegging van het leidingtra- ce is bijna niet haalbaar, van wege de hoge kosten die een dergelijke ingreep met zich meebrengt. Wel zal de van Berckelweg direct achter het viaduct met de provincialeweg 1 in noordelijke richting moeten worden omgebogen en worden aangesloten op de vdn de nota Ruimtelijke Keuzen 2004 wordt het gebied rond de Van Berckelweg genoemd als een geschikte bouwlokatie voor nieuwe 130 u Jroningen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE feestdi 16.30 t 21.00 Je: 18, verplee jle: 14.1 10.) Info 13.0 Northgodreef. Op die gaat ook de wens van het ge meentebestuur in vervulling om de doorgaande route van de Mortelstraat-van Panhuijs- straat-Quarles van Ufford- straat te ontlasten. ESTEC Het geplande bedrijventerrein omvat een oppervlakte van 35 hectare, waarvan 13 hectare de bestemming vrachtwagen- parkeerterrein heeft. Het zou moeten komen aan de Zwarte weg ten zuiden en deels ten noorden van de 's Graven- dijkseweg. Tussen Katwijk en Noordwijk blijft dan nog een strook grond van 200 meter onbebouwd. Een deel van het aangewezen terrein moet ook voorzien in de toekomstige uitbreidingsbe hoefte van ESTEC. De ont wikkelingen op het ESTEC- terrein gaan volgens Salman in razende vaart. Gigantische gebouwen nemen bezit van het huidige terrein. Volgens Salman ziet het er naar uit dat de toegestane bebouwings dichtheid van het kwetsbare, tegen de duinvoet aangelegen terrein, binnen 1 tot 2 jaar dreigt te worden overschre den. Bovendien wil ESTEC op eigen terrein voldoende recre atieve mogelijkheden houden voor personeelsleden en bezoe- Globaal wordt ingeschat dat de ruimtevaartgigant voor de komende 25 iaar nog zo'n 20 hectare grond nodig zal heb ben om in haar expansiedrift te kunnen voorzien. Noord wijk wil daaraan zeker tege moet komen. Het bedrijf heeft volgens Salman een enorme uitstraling voor de badplaats, niet alleen wat werkgelegen heid betreft, maar zeker ook in economisch opzicht. Alleen al van het totaal aantal over nachtingen in Noordwijkse ho tels neemt ESTEC 10 procent voor haar rekening. De commissie ruimtelijke or dening heeft in besloten zit ting al haar fiat gegeven aan de ruimtelijke keuzen van de afdeling bouwen en wonen. Aanstaande dinsdag wordt de nota openbaar behandeld. K'l Dorpsomroeper kondigt kinderboekenweek aan In Roelofarendsveen kondigde gisteren een heuse dorpsomroeper de start van de kinderboeken week aan. De bebaarde omroeper, Hendrik Jan van de Zandschulp (62) uit het Veluwse Ede, was gekleed in een schitterend donkerrood fluwelen pak, dat was versierd met een goudgeborduurde sierband. Met zijn doordringende harde stem behaalde Hendrik Jan vorig jaar tijdens de wereld kampioenschappen „Towncryers" in het Canadese Fredericstown samen met zijn vrouw de tweede prijs. Op 13 oktober is de Veluwse dorpsomroeper opnieuw in de buurt, dan verrast hij de inwo ners van de buurgemeente Leiderdorp op zijn aanwezigheid FOTO: WIM VAN NOORT ALPHEN AAN DEN RIJN De commissie Engwirda praat woensdag niet met de directie van W. Biesterfeld over de twee gifcontainers die mo gelijk in de gifbelt in de Coupépolder verborgen zitten. Daarvoor zijn de uitlatingen over de contai ners onvoldoende onder bouwd. Hiermee zijn de aanvankelijke bezwaren die Biesterfeld had om naar de hoorzitting te ko men, weggenomen. De vragen zullen alleen be trekking hebben op de sa nering van het terrein van De Lange. Dat heeft bedrijf Biesterfeld donderdag meegedeeld. De directie heeft Passchier inmiddels telefo nisch laten weten, op de zit ting te zullen verschijnen. Op 23 augustus sneed J. Bosma van de milieufietspatrouille een de mogelijke dumping van twee containers aan. De op merking van Bosma was geba seerd op een getuigeverklaring van de Ter Aarder H. Heems kerk op 20 oktober 1988 uit het zogenoemde Kempdossier. In diverse publicaties werd de afgelopen maand gesuggereerd dat de twee containers moge lijk chemische gassen zouden bevatten, die afkomstig zou den zijn van het bedrijf W. Biesterfeld Co in Al phen. Een en ander werd in verband gebracht met de in 1986 verdwenen directeur Beijderwellen van Biesterfeld. In opdracht van burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn, heeft de politie een on derzoek ingesteld. Het onder zoek heeft uitgewezen dat de lokatie van het gegraven gat slechts globaal is aan te geven. De waarneming van Heems kerk met betrekking tot de twee containers kan boven dien door niemand anders worden bevestigd. Tot op he den kan er ook nog op geen enkele wijze het verband wor den gelegd tussen de eventuele inhoud van de containers en het bedrijf Biesterfeld. De provincie Zuid Holland is in overleg met het bureau Iwaco bezig met een poging om met inschakeling van tech nische hulpmiddelen de twee containers op de voormalige stortplaats te lokaliseren. Eind september 1931 stond in de Leidsche Courant een enigszins onthutsend bericht je: „In een perceel in Den Haag hebben twee aldaar wo nende 20-jarige tweelingzus- :la ters getracht met behulp van nie benzine het hoofdhaar te was- 3 sehen Dampen van de vloei- °;Lnea*tof kwamen in aanraking et de vlam van een in de ibijheid staand theelichtje, waardoor het haar van de eene vrouw in brand geraak te. Zij bekwam zware brand wonden aan het hoofd. Haar bekwam bij het blus- sehen brandwonden aan het 183(j gelaat en aan beide handen". „De „Sunday Times" meldt, dat voor enkele dagen, in een groot Handley Page Napier vliegtuig, dat uit Bazel naar Parijs vloog, twee passagiers plaats genomen hadden, die op een kaart met belangstel ling den tocht volgden en alle bewondering hadden voor het landschap. Toen het vliegtuig te Parijs landde en de twee passagiers werden begroet door een hooge Belgische per sonaliteit, herkende men in hen koning Albert en konin gin Elisabeth, die zich hadden -w.. -.laten inschrijven als „de heer phen at en mevrouw Van Dyck". De koning en koningin van Bel gië hebben gisteren in gezel schap van maarschalk Lyau- tey, gouverneur Olivier en den Belgischen militairen at taché Dubois, een bezoek ge bracht aan de Koloniale Ten toonstelling. Het bezoek was ontbloot „Met het oog op den optocht Oost en West, welke morgen 3 October zal worden gehou den, heeft een aantal Indone siërs, hoofdzakelijk studenten, gisteravond in het Nutsge- bouw een-drukbezochte open bare vergadering gehouden, welke onder auspiciën stond van de Perhimpoenan Indo nesia om tegen dezen optocht te protesteeren. Men zag in dezen optocht een imperialis tische tendenz. welke ten doel heeft het Indische volk belachelijk te maken. In een manifest, dat met het oog op deze vergadering in de stad was verspreid, werd de optocht een „smakelooze poli tieke vertooning van ethische onkieschheid" genoemd en werden de Indonesiërs die aan dezen optocht deelnamen, opgewekt zich daarvan te ont houden. Mededeeling werd gedaan van een schrijven, waarin werd aangespoord om de namen van de deelnemen de Indonesiërs te publiceeren. sloot de verga- krachtige op aal, politiek en commercieel gebied. Het grootste hotel ter wereld, dat een hoogte be reikt van bijna 200 meter, heeft 96 millioen gulden ge kost en beslaat een enorme oppervlakte. New York heeft al terstond een bijnaam gevonden voor de nieuwe aanwinst, een naam die gerechtvaardigd wordt door de rijkdom die ten toon gespreid is bij de decora ties van het inwendige van het hotel en de meubileering der 2200 kamers: „Ons niet- officieele paleis", noemen de New Yorkers het. De eerste verdieping bevat al leen hooge ruime zalen voor allerlei doeleinden. De groote foyer heeft een klassiek ka rakter, met zuilen en pilaren van zwart en goud marmer. Uit enorme gouden en zil veren urnen komt de indirec te verlichting. Door het ge- heele gebouw zijn radio-appa raten en televisie-toestellen De vaderlandse binnenzee met de geluiden van baggermolens dering met ei wekking voc „Indië los va nadat vooraf aangenomen, het houden de beweging Holland", niet een motie was waarin tegen den optocht werd geprotesteerd". „Het Waldorf Astoria, hei grootste hotel ter wereld, is gisteravond in New York for meel geopend met een radio rede van president Hoover. Er werd een openingsdiner aangericht, waaraan niet min der dan 6000 personen aanza ten, persoonlijkheden op soci- de temperatuur op hetzelfde prettige peil gehouden. In de twee zijbeuken bevin den zich 300 weelderig inge richte appartementen, be- doelcf voor New Yorkers die in de stad een eigen home willen hebben, zonder de las ten van een eigen gekochte of gehuurde woning, met huis houding enz. In deze gebou wen zijn speciale liften, de be woners kunnen de beschik king krijgen over eigen gara ges en ingangen en voorts zijn er daktuinen, die een prachtig uitzicht bieden op de stad". Advertentie: „R.K. gehuwde dame, 30 jaar, muzikaal (zang), zoekt 2 dames, waar van een piano en de ander viool speelt, om eens per week genoegelijk samen te Brieven onder „Men deelt mede, dat in ver band met de ongunstige tijds omstandigheden, de gebruike lijke herfstjachten op herten dit jaar op het Loo niet zullen worden gehouden". „Dinsdagmiddag 6 October zal de KRO, dank zij de bereid willige medewerking van de Directie der Zuiderzeewer ken, in de gelegenheid zijn een uitzending te verzorgen, die den luisteraars en zoo vol ledig mogelijk beeld zal geven van de afsluiting en gedeelte lijke droogmaking van onze bekende vaderlandsche bin nenzee. In de vorm van een vraaggesprek zal verhaald worden, wat er aan het leeg- malen verbonden is. Een rondgang der Directie-boot langs den afsluitdijk zal ons een voorstelling geven van de reusachtige moeilijkheden, aan dit grootsche werk ver bonden. De geluiden van bag germolens, zandpersers enz. zullen binnen het bereik van onze luisteraars worden ge bracht. De deskundige voor lichting thans geboden, ver- zuime men niet te volgen". Uit Rijpwetering: „Reeds een den het gevolg dat vele fietsrijders gedupeerd werden met een lekke band. De verontwaardi ging over deze laffe streek is algemeen en men hoopt dat de dader(s) zal worden opge spoord". „Het is zeker een verblijdend feit, dat men ons mededeelt dat in verband met de groei ende belangstelling voor dit Nederlandsche fabrikaat en ondanks de malaise de N V. Kon.Ned.Fabriek van wollen dekens voorheen J.C.Zaalberg en Zoon hier ter stede sinds geruimen tijd met twee ploe gen werkt, omdat zoowel voor binnen- als buitenland de vraag naar deze artikelen blijft toenemen". ALKEMADE Het naar de afvalwaterzuiveringsinstallatie van Leiden-noord afgevoerde bluswater na de brand, twee weken geleden bij Groenrecycling Rijpwetering BV bevatte een hoog gehalte aan zuurstof verbruikende stoffen, alsmede stikstof en fosfaat. Dat is uit een onderzoek door het Hoogheemraadschap van Rijnland gebleken. Volgens het Hoogheemraadschap is dit voor een composteringsbedrijf normaal. Uit niets is gebleken dat de hoeveelheid zware metalen extreem hoog was. Omdat het af valwater niet in het oppervlaktewater terecht mag komen, wordt het afgevoerd naar de genoemde zuiveringsinstallatie. Ook dit is echter geen ideale situatie. Daarom is het Hoogheem raadschap momenteel in gesprek met de directie van Groenre cycling over een technisch-financiële oplossing. Gedacht wordt aan een intern watercircuit of een eigen zuiveringsinstallatie. Diefstal kleding van 85.000 gulden opgelost ALPHEN AAN DEN RIJN Twee inwoners van Alphen zijn gisteren aangehouden door politie. De mannen, bei den 26 jaar oud, hadden in de nacht van woensdag op don derdag ter waarde van 85.000 gulden een kledingmagazijn leeggeroofd van Amici in win kelcentrum Aarhof. Een deel van de kleding werd gisteren al teruggevonden ip een con tainer op het terrein van Ami ci. Het grootste deel van de ge stolen partij werd bij een va de mannen thuis in de kelderbox aangetroffen. Een andere sta pel kleren met een waarde van 6.000 gulden is gistermid dag uit de Rijnhaven gedregd door de brandweer. De man nen hadden de buit in het wa ter gegooid omdat ze dachten dat ze waren betrapt. In het water werd ook een kluis aan getroffen, waaruit enkele hon derden guldens waren ge haald. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: HAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-cerlificiat. Kom gewoon eens alles op gemak bekijken. We geven uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN «mi aco ®aa rtvEu u graag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13