1 Leiden moet zich meer bemoeien met Schiphol LEIDEN OMGEVING ZATERDAG5oktober 11 Eis: Tien maanden cel na mislukte wurgpoging Persoonlijk cadeau I WEEKEINDE foidaeGomant Tennisbanen voor Visser 't Hooft Het Christelijk Lyceum dr. W.A. Visser '1 Hooft is na gistermiddag ook officieel in het, voor Leiden unie ke, bezit van twee tennisbanen. Jan Siemerink en Kees Jan Schuilenburg verzorgden de demonstra tiewedstrijd waarmee de banen officieel in gebruik werden genomen. Rector P. de Koe en conrector F. Veldman stonden beide tegenwoordig professio neel tennissende oud-leerlingen bij. De twee hard court banen (asfalt met een top-coating) kwamen tot stand door particulier initiatief van de school. De school richtte een 'club van honderd' op (be staande uit buurtbewoners die voor een contributie van honderd gulden per jaar beperkt speelrecht verkregen) en slaagde er tevens in het bedrijfsleven voor het initiatief te interesseren. De kosten van het project bedragen ongeveer een ton. foto: wim van noort lire }ROEI LUCHTHAVEN DUPEERT TIENDUIZENDEN INWONERS DEN HAAG/LEIDEN ,,Ik vermoord je rotwijf". Met die woorden trachtte een 43-jarige Leidenaar in juli dit jaar zijn vrouw te smoren. Het bleef bij een poging, maar hij moest zich gisteren wel voor de Haagse recht bank verantwoorden. Er werd tien maanden cel tegen hem geëist, waar van vier voorwaardelijk. Het zou niet de eerste keer zijn dat hij zijn voormalige echtgenote lastig viel. In maart, toen de vrouw gezegd had dat ze wilde scheiden, zou hij haar thuis in een wurg greep hebben genomen. De twee jonge kinderen van het echtpaar waren daarbij. Toen de Leidenaar in juli weggelopen was uit een psy chiatrische inrichting waar hij verbleef wegens manische de pressiviteit, ging hij naar zijn ex-vrouw. Hij hid geen woon ruimte meer en wilde vragen of hij in de schuur mocht sla pen. Dat wilde ze niet, waarop de stoppen bij de man door sloegen. Hij sprong op haar af en kneep haar keel dicht. Een voorbijganger schoot de vrouw te hulp. Haar hals zat onder de rode striemen. Volgens de psychiater is de man wegens een ontwikke lingsstoornis verminderd toe rekeningsvatbaar. Officier van justitie T. Renkens vond dat de verdachte de ernst van de zaak onvoldoende inzag: "Zo ga je niet met je ex om' Ze eiste tien maanden cel straf, waarvan vier voorwaar delijk als stok achter de deur, want de psychiater achtte de kans op herhaling niet denk beeldig. Advocate A. Drayer bepleitte een kortere straf. Volgens haar is de Leidenaar „meer patient dan delin quent". Uitspraak op 18 oktober. ACHTTIEN MAANDEN VOOR OPLICHTING LEIDS HOTEL DEN HAAG/LEIDEN Een 30-jarige Amsterdammer is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot achttien maanden cel, waar van zes voorwaardelijk, we gens oplichting van onder meer het Golden Tuliphotel in Leiden. De man deed zich voor als office manager van een uitzendbureau en boekte onder dat voorwendsel een ka mer. De rekening en die voor de telefoon en het rijkelijke eten en drinken dat hij genoot, twintigduizend gulden in to taal, moesten maar naar het uitzendbureau gestuurd wor den, zei hij. Op dezelfde ma nier lichtte hij een hotel in Amsterdam en verschillende andere bedrijven op. De offi cier van justitie had achttien maanden cel geeist. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande:I nhr /Mpur X/nrtrl J I I Postcode/olaats: i I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis l Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: l maand (automatische betaling) f 25,70 I kwartaal (automatische betaling) f 76,60 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: oor controle be/orqmq) iiEIDEN De gemeente jeiden, de buurgemeen- bn Oegstgeest, Leider dorp en Warmond en de sen; (rovincie Zuid-Holland noeten veel meer hun en jtem laten horen bij de iesluitvorming rond ichiphol. De uitbreidings plannen van de luchtha- ren tot mainport van Eu- x)pa dreigen tienduizen- len inwoners van deze jlaatsen steeds meer van er mn nachtrust te beroven. Snelle actie is geboden, rnders is het te laat. Be waarschuwing komt van Ie Leidse Werkgroep Lucht- partoverlast, verontruste in woners van de vier gemeenten ne vooral last ondervinden pn vliegtuigen op weg naar e Kaagbaan. Deze landings- aan is door de directie van Schiphol tot belangrijkste baan voor nachtvluchten benoemd. Door de korte afstand tussen Leiden en Schiphol -19 kilo- meter- komen de vliegtuigen noodgedwongen laag over. La waaioverlast, verstoring van de nachtrust en vervuiling zullen als gevolg van de groei plannen van Schiphol nog veel sterker toenemen. En dat, ter wijl dit jaar al tenminste 1.300 keer boos vanuit Leiden naar Schiphol is gebeld. De werkgroep vindt dat pro vincie en gemeentebesturen tot nog toe buiten het Plan van Aanpak Schiphol en Om geving (Paso) zijn gehouden. Inmiddels loopt een onderzoek naar de milieu-effecten en wordt de planologische be sluitvorming voorbereid. Dat is de laatste kans voor de ge meenten om nog een vinger in de pap te houden. Dat dit tot dusverre is uitgebleven zou komen doordat de gemeenten en provincie onvoldoende over de plannen met de luchthaven zijn geïnformeerd. Drastisch De gemeente Leiden moet in ieder geval zelf op professione le wijze metingen gaan ver richten naar de geluidsover last. Leefmilieu en volksge zondheid van tienduizenden inwoners van de Leidse agglo meratie zullen worden aange tast als niet op korte termijn drastische maatregelen wor den genomen. Aanvliegroutes moeten tot buiten de bebouw de kom van de gemeenten worden verlegd en de minima le vlieghoogte voor overko mende vliegtuigen moet wor den opgetrokken tot tenminste 1.200 meter. Gedurende de nacht zou dat nog meer moeten zijn. Als dat voor de meest lawaaiige toestellen niet voldoende helpt moet voor hen een nachtelijk vliegverbod worden ingesteld. In het uiter ste geval zou het nachtelijk ge bruik van de Kaagbaan voor alle vliegverkeer moeten wor den verboden en overdag moeten worden beperkt. Misvatting De directie van Schiphol zou bij het opstellen voor de groei plannen ten onrechte ervan uitgaan dat de vliegtuigen bo ven de Leidse regio over rela tief dun bevolkt gebied vlie gen. „Een evidente misvatting waarvan de gevolgen duidelijk merkbaar zijn", concludeert de werkgroep. De ambitieuze plannen van de luchthaven tot het jaar 2015, zouden voorbij gaan aan de „onrustbarende" vormen waarin vooral de nachtrust dreigt te worden verstoord. „En dit is lijnrecht in tegenspraak met de in het plan van aanpak geformuleer de doelstelling dat de nachte lijke geluidhinder in aaneen gesloten woongebieden moet worden teruggedrongen". De groeiende overlast is min der het gevolg van de groei van het luchtverkeer dan van de doelbewuste verplaatsing van veel vluchten naar de Kaagbaan. Binnen een jaar moeten de vliegschema's en routes zijn aangepast, zo meent de werkgroep die suggereert voor het luchtverkeer een nieuwe landingsbaan aan te leggen die vanaf het jaar 2000 beschikbaar moet zijn. Effec tieve controle en sancties moeten worden ingesteld om naleving van de afspraken te garanderen. Bijdragen van Rudolf Kleijn, Monique Roso, Mar grit Tibboel, Ellen Verhaar en Joep van Zeijl. Spanjolen Langs een achterdeurtje ne men de Spanjolen 417 jaar na het echte Ontzet alsnog Lei den in. Het is onmiskenbaar. De viering van Leidens Ont zet verspaanst. En dat zit niet alleen in het gegeven dat een restaurant op de Steenstraat al sinds jaar en dag op 3 okto ber 'Spaanse hutspot' serveert. Het begon al op 2 oktober. Een gezelschap Eindhovense studenten vermomd als Spaanse tuna-muzikanten liep vrolijk musicerend mee met de taptoe. Toch sinds jaar en dag het domein van Leidse verenigingen. Dezelfde tuna's vrolijkten vervolgens ook de uitreiking van de erepenning op. Tussen de vrolijke noten door stapten Leidse studenten uitgedost als Spaanse helle baardiers de burgerzaal van het stadhuis binnen. Achterin de zaal namen de al wat ver moeid ogende Spaanse solda ten plaats om toespraken op te luisteren door aanmoedi- génd op het marmer te bon ken met hun hellebaarden. Dat gebonk nam hevige vor men aan toen burgemeester Cees Goekoop het woord voerde. Geen wonder! Want het was nogal vleiend voor de Spaans- ogende studenten. Bijna ver getend dat hij ook nog een erepenning moest uitreiken schetste Cees in brede streken hoe studenten toch in de loop der tijden het 3 Oktoberfeest [hadden gedragen. Dankzij het 'old boys'-netwerk van Leidse studenten in diplomatieke dienst was zelfs de snobisti sche internationale viering van 3 Oktober van de grond gekomen. Belangrijk, want haring en corenwyn wordt volgens Cees de Sleu telstad opgestoten in de vaart der volkeren. Ook de speciale band tussen Spanje en Leiden bij aan de internatio nale bekendheid van Leiden, zo meende de burgemeester. En al doordravend omschreef hij het ontzet van de Sleutel stad als een Leids-Spaanse aangelegenheid. Ook Goe koop herinnerde aan de Spaanse muzikanten in Tap- - optocht en zélfs aan het feit dat er bij de herdenkings- ^viering ook een priester op de ®kansel stond, hetgeen in 1574 ondenkbaar was. Alva, Filips II, Willem de Zwijger en Boisot als grond- jgers van een Spaans-Leid- vriendschap. Het werpt een nieuw licht op het Leidens Ontzet. Het wachten is nu nog op een vaste uitnodiging aan de Spaanse ambassadeur om met de burgemeester tijdens de optocht in de koets plaats te nemen. En als dat dan tra ditie is kan de 3 October Ver- eeniging een prijsvraag uit schrijven om de Leidse bevol king te laten bepalen wie er indertijd in 1574 nu eigenlijk gewonnen heeft en wie die gemene Geuzen eigenlijk wa- Gaten Ook zo genoten van de 3 Ok- tober-optocht? Het was weer een ouderwetse met een groot gat. De massa feestvierders voor café De Kruik in de Haarlemmerstraat nam dus danige afmetingen aan dat er geen doorkomen meer aan was. En zo liep een van de klapstukken van de stoet, de cast van de musical Barnum compleet met tijgers en oli fanten, verloren in het feest gedruis. Met een uur achter stand bereikte Barnum de eindstreep. Het bestuur van de 3 October Vereeniging zal zich de ko mende tijd weer het hoofd breken over hoe zoiets kan worden voorkomen. De sug gestie van een feestvierder zal zeker niet worden opgevolgd: „Laat ze stil blijven staan, dan lopen wij er wel langs". Het bestuur moet maar troost putten uit de woorden van burgemeester Cees Goekoop. „Een optocht zonder gaten is geen optocht. De gaten geven gelegenheid een praatje te maken, de straat over te ste ken. Het gaat om de interactie tussen optocht en publiek. De gaten vormen de charme van de optocht". Een tip voor de heren in jac quet van de 3 October-Veree niging: Vermeld voortaan in de Feestwijzer dat ter hoogte van café De Kruik in de Haarlemmerstraat ruimte wordt geboden voor 'spontane interactie'. Wetende dat het publiek zich van dergelijke aanwijzingen niets aantrekt, gaat het daar dan gegaran deerd goed. Saai (1) Saai. Vreselijk saai zijn door gaans vergaderingen van heren politici. De vergaderin gen in Sassenheim maken daarop geen uitzondering. Ambtelijk jargon viert uren lang hoogtij. De bode met caf- feinehoudende koffie is dan ook immer een graag geziene gast. Dinsdagavond tijdens de Spaanse invasie Wat vermoeid staan en hangen ze er bij, terwijl de echte viering van Leidens Ontzet nog moet beginnen. Spaanse hellebaardiers bij de uitreiking van de Leidse erepenning op 2 oktober. Zie: Spanjolen.foto: tejo ringers algemene beschouwingen was het echter anders. Het tradi tionele vergadeijargon bleek plotsklaps verruild voor een creatief gebruik van de Ne derlandse taal. Geen eindelo ze tirades vol „dat nemen we mee's", standpuntbepalingen, evaluaties, effecten op lange termijn en meer van dat Het CDA-ra'adslid en agrariër Theo van der Plas begon er mee. „Wij weten dat een broedende kip niet gestoord mag worden, maar als de kip te lang blijft zitten komen er meestal toch geen kuikens", orakelde hij. Verbaasd schrok de publieke tribune wakker. Ook op de tot dat moment verveelde gezichten der be- stuurderen verscheen hier en daar een glimlach. En waar één schaap over de dam is, volgen er ook in Sassenheim meer. Wethouder Hans de Vries grapte over het Calime- ro-effect, Janny Henskens (PvdA) spaarde de kool en de geit en Toos Kuysten (D66) sprak van boterzachte poli tiek. Saai (2) Eenzaam hoorde burgemees ter Hubert de Jonge toe hoe de creativiteit der gemeente raadsleden een steeds hogere vlucht nam en de discussie steeds meer ging lijken op een kinderboerderij met groente tuin. Hii deed zijn best om mee te doen. Maar als slacht offer van jarenlang verblijf in ambtelijke en bestuurlijke kringen reikte hij niet verder dan een overmaat aan „see kuus" (meervoud van c.q.). Je vraagt je af hoe dat nou gaat bij die man thuis. Stel: Hubert zit met zijn gade aan de dis en staart mismoedig naar een armetierig kippe- pootje op zijn bord. Vervol gens slaat hij de ogen op en vraagt zijn echtgenote: „Schat, zou een karbonade c.q. malse biefstuk volgende keer in jouw overwegingen meegeno men kunnen worden". En dat brengt ons dan weer bij de kip van boer Theo, die we zo dikwijls horen zeggen: „Ja, luister eens, misschien begrijp ik het verkeerd, ik ben ook niet zo geletterd". Nou Theo, laten we je dan bij deze een hart onder de riem steken. Het zit 'm niet zo in de letters die je kent. Het is nog aller minst bewezen dat het veel vuldig gebruik van de letters c.q. iets te maken hebben met een redelijk i.q. Jouw boven kamer lijkt ons dan ook prima i.o. (in orde). Klimmen „Altijd in voor een geintje". Zo beschreef deze krant dins dag de Leidse verkeerswet houder Joop Walenkamp. De dag tevoren opende hij de tweede bewaakte fietsenstal ling in de binnenstad. Hij moest met de fiets komen, dat stond vast. En er hoorde iets onverwachts te gebeuren, an ders werd het te saai. Maar dat Joop met een bak vol fleurige zonnebloemen kwam aanzetten, was verrassend. „Hij vindt het nog leuk ook", fluisterde één van de ambte naren achter haar hand. Even tevoren had zij Joop nog zien oefenen in de gangen van het stadhuis, heel erg onwennig op zo'n transportfiets. De hilariteit was helemaal compleet toen het plastic, dat het officiële bord ter aandui ding van de fietsenstalling nog aan het oog onttrok, niet wilde meewerken. Door de aanhoudende plensbuien van die dag was het vastgeplakt. Geen nood, dacht Joop en maakte serieuze aanstalten om in de ANWB-paal te klim men. Een aantal aanwezigen stikte van de lach, want een wethouder zie je niet elke dag als een kwajongen in een paal klimmen. Een bijdehanter tiep bood hem een trapje aan. In zijn jonge jaren is Joop wellicht een goede boomklim mer geweest, maar toen had hij vast een korte broek aan, en schoentjes die dat konden hebben. Met een double bre asted kamgaren kostuum en brogues van meer dan drie honderd gulden wordt dat een andere zaak. Dan kan hij zich beter tot de carrièreladder be perken. Beelen (1) Wethouder Luuk Beelen van Alkemade houdt niet van kri tiek. De dominante bewinds man trok afgelopen maandag in de raadsvergadering flink van leer tegen degenen die het hadden aangedurfd zijn voortreffelijke beleid te kriti seren. Toen de raadsleden Wim Groen en Dick Nagte- gaal het waagden iets te zeg gen over het verdwijnen van de wisselcollecties boeken uit de bibliotheken van de oude- rencentra spuwde Beelen bij na vuur. De raad was daar immers zelf mee akkoord ge gaan, door het beschikbare bedrag over te hevelen naar tafeltje dekje. En verder was er helemaal geen ruzie tussen het college en de woning bouwvereniging over wie die boeken moest betalen. Nee, zei hij maandag in de raad, als de woningbouwver eniging de boeken niet vrij willig wil betalen, korten we de vereniging gewoon op hun subsidie en dan betalen we daarvan de wisselcollecties. De raadsleden waren even perplex. Niemand leek in de gaten te hebben dat de boe kencollectie op die manier wordt betaald door de geza menlijke bewoners van de ou- derencentra Arendshorst en Googerweide, via de service kosten. Beelen (2) Het gezeur over de ouderen die al een jaar zonder boeken zitten irriteerde Beelen al ma teloos. Maar hij kreeg bijna bloed voor zijn ogen toen de forse salarisverhogingen van het college, de gemeentesecre taris en de raadsleden ter sprake kwamen. De PvdA- fractie wilde weten waarom de salarissen ineens maximaal waren bijgesteld bij het berei ken van de grens van 14.000 inwoners. Ook wilde de frac tie weten in hoeverre de extra uitgaven door het Rijk wor den vergoed. Maar Luuk beweerde glas hard dat de salarissen niet maximaal waren verhoogd. Vervolgens gooide hij er een ingewikkelde uitleg tegen aan over functieniveaus. Daarna liet de bewindsman doorsche meren dat de raadsleden beter niet over collegesalarissen konden zeuren omdat hun in komsten toch ook waren ver hoogd. Maar het feit ligt er dat Alke made geen vergoeding krijgt voor het bereiken van de grens van 14.000 inwoners. Zoiets gebeurt pas bij 20.000 inwoners. Waarschijnlijk zal Beelen, om de begroting niet al te zeer te belasten met de salarissen van het gemeente bestuur, de weilanden verder volbouwen en de inwoners opdracht geven zich in hoog tempo voort te planten. Als dat bevel wordt genegeerd kunnen de Alkemadenaren rekenen op forse belasting verhogingen. Als bewoner van de Merenwijk en kabelabonnee gaf Elco Brink man gistermiddag het officiële startsein voor de renovatie van het kabelnet in de Merenwijk. De voorzitter van de CDA Kamer fractie was vergezeld door zijn dochter Mariët. Zij had haar vader de voorwaarde gesteld dat hij de renovatie alleen mocht laten beginnen als ook Kindernet op de kabel zou komen. Voorzitter J. van Gelder van de Stichting Kabelnet Merenwijk kon haar op dat punt geruststellen. De feitelijke vernieuwing van het kabelnet begint de komende maand. Straten en tuinen moeten worden opgebroken en in de huizen worden nieuwe aan sluitingen aangebracht. Daar staat tegenover dat er mogelijkhe den voor meer televisie- en radio zenders komen en voor toe komstige tele-diensten. Het huidige kabelnet is twintig jaar oud en had geen mogelijkhe den meer tot modernisering. Van Gelder schat dat het vernieuw de kabelnet zeker vijftien jaar geen aanpassingen behoeft. De Stichting Kabelnet Merenwijk heeft de miljoenenoperatie zodanig kunnen financieren dat de tarieven daarvoor niet omhoog hoe ven. Daarvan is pas sprake als commerciële stations als RTL- Plus hun vergoedingen verminderen of als het aantal zenders drastisch wordt uitgebreid. foto: wim van noort Lezingen In het Rijksmuseum van Oudheden worden morgen in het kader van de wetenschapsweek twee lezingen gehouden. Om 13.00 uur spreekt L. Verhart, conservator van de afdeling prehistorie, over de overgang van het mesolithicum naar het neo- lithicum in het Maasdal. De conservator van de Provinciaal-Ro meinse afdeling, M. Brouwer, geeft om 16.00 uur een lezing over versierselen op Romeinse paardentuigen. Brouwer verzorgt ook het maandelijkse archeologische spreekuur in de Taffeh-zaal tus sen 13 en 15 uur. Het museum is te vinden aan het Rapenburg 28. Brinkman start vernieuwing kabel Merenwijk

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11