£eicUe <2owuvnt •"S„ SB' JE «HEINDE IHfl'S KDST MAAR f 50.-! Honderden doden bij gevechten in Kroatië ïjV Actie Doek voor Air Holland definitief gevallen 8 wèeèïïm 11 Schaefer wil nieuwe politieke beweging li 't Liefst een SieMatic. iUl"lli. BARETTA 14 Dagen Gratis Ceidóc Souoont INFORMATIE ZONDER SENSATIE C^idóc Sotruuvt DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 Houtbewerkers druk bezig met kruisen voor Columbusjaar Voetbalvandalen blijven bestaan Mariniers VS naar Caribisch gebied Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25151. Losse nummers 1,45. Weer kort geding tegen vakbonden UTRECHT Aan de reeks, kort gedingen van werkgevers tegen de vakbondsacties komt geen einde. Ook het aardappelmeelconcern Avebe stapt naar de rechter. Het bedrijf eiste vanmiddag in Gronin gen een stakingsverbod. De Indus triebond FNV heeft voor morgen bij Avebe in Foxhol een 24-uursta- king in petto maar het bedrijf acht de actie onrechtmatig. Het geding is het negende in de serie gedingen die van werkgeverszijde zijn aange spannen om een stokje te steken voor stakingen uit protest tegen het wao-plan van het kabinet. Pagina 3: Onrust haven houdt DEN HAAG „Misschien is er wel een koper die op dit moment heeft gewacht", praat J.Luder, lid van de ondernemingsraad van Air Holland zichzelf en de omstanders moed in. „Voor hetzelfde geld is er een vent die zegt: Ik koop die tent voor een gulden per aandeel. En dan kunnen we morgen weer vliegen", zegt Lu- der hoopvol. Maar het doek lijkt toch definitief geval len voor chartermaatschappij Air Holland, aldus president-commissaris F. Kernkamp gisteren tijdens een bijeenkomst met het personeel in het hoofdkantoor in Badhoe vedorp. n, alhoewel er op dit voortzetting l afgeslankte vorm worden De reddingspogingen zijn mislukt en de kans dat ae chartermaatschappij kan voortbestaan als zelfstandige onderne ming is uiterst moment toch of overdracht uitgewerkt. Air Aruba, de nog enig vliegende lijn van Air Holland, heeft inmiddels laten weten zich los te willen weken van de maat schappij. Ook dit kwam hard aan, omdat de stemming er gisteren juist weer een beetje inzat, nadat het Air-Hollandperso- neel er in geslaagd was de 'Aruba-machi- ne' weer in de lucht te krijgen. „In ieder geval zal de 'vrije val' van Air Holland vrijwel zeker geen gevolgen heb ben voor reizigers", aldus voorzitter G. Couvreur van het Algemeen Nederlands verbond van Reisondernemingen (ANVR). Hij gaf deze reactie op het uit spreken van de surséance van betaling door de rechtbank in Amsterdam. Cou vreur verblijft momenteel samen met de top van de belangrijkste Nederlandse touroperators in de Verenigde Staten voor een congres van de ANVR. In Nederland hebben de touroperators sinds dinsdag een coördinatieteam op de been gebracht, die inmiddels voldoende vluchten bij andere luchtvaartmaatschappijen als Transavia en Martinair, heeft kunnen onderbren- Pagina 7: 'Mismanagement kost Air Holland de kop' Noord wijks jongetje overleden aan nekkramp NOORD WIJK Een 1-jarig jongetje uit Noord wijk is af gelopen zaterdag overleden aan de gevolgen van nek kramp. Het kind werd afgelopen vrijdag ziek. Hoewel de huisarts volgens S. van der Lans, woordvoerder van de GGD Duin- en Bollenstreek, „heel alert reageerde", over leed het jongetje een dag later toch. De dood van het Noordwijkse jongetje staan op zichzelf, aldus Van der Lans. De aandoening komt wel vaker voor in de regio, maar er zijn geen recente gevallen bekend. Daarom heeft de GGD ervan afgezien ruchtbaarheid aan het geval te geven. De Noordwijkse basisscholen zullen vandaag of morgen een brief rondsturen naar de ouders van schoolgaande kinde ren waarin gewezen wordt op de symptomen van nek kramp. Deze zijn aanvankelijk koorts, hoofdpijn en griep- achtige symptomen. Geleidelijk komt hierbij een gevoel Volleybalsters nu al zeker van zege in groep Erepenning Leiden voor M. Schouten Morgen af en toe zon en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zuidwestelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. DUBROVNIK Bij ge combineerde aanvallen van het Joegoslavische fe derale leger, de marine en de luchtmacht zijn vol gens de Servische tv al leen al in de Kroatische kustplaats Dubrovnik „tot 700 doden" gevallen. De Kroatische radio sprak van 80 doden aan de kant van het leger. De gevechten rond de Kroati sche kustplaats Dubrovnik gingen vandaag in alle hevig heid door. Het federale leger heeft alle toevoer van water en elektriciteit nèar de stad af gesloten, de communicatielij- verbroken en de wegen naar Dubrovnik geblokkeerd. De Kroatische televisie zond beelden uit van branden op de heuvels rond de stad, die be kend staat als de 'Parel van de Adriatische kust'. Ook overal elders in Kroatië zette het leger zijn offensief te gen grote steden voort. Vol gens radio Zagreb is de situatie „zeer moeilijk", niet alleen in Dubrovnik, maar ook in Vu- kovar in Oost-Kroatië, maar zijn alle aanvallen afgeslagen. Van beide zijden spreekt men van grote verwoestingen. Kroatische functionarissen vertelden dat president Franjo Tudjman van Kroatië een brief naar de Amerikaanse president George Bush heeft gestuurd waarin hij hem om onmiddellijke hulp vraagt om zijn republiek voor een ramp te behoeden. „Het Joegoslavi sche leger bereidt een beslis sende slag voor op de steden van de Kroatische republiek", aldus Tudjman in zijn brief. Hij deed opnieuw een beroep op de EG een vredesmacht naar Kroatië te sturen. Pagina 2: Vredeskaravaan terug uit Joegoslavië Pagina 5: Burgeroorlog be dreigt monumenten Dubro vnik Leiden viert feest Leiden viert vandaag 3 October. De bevrijding van de Span jaarden is ook dit jaar weer aanlei ding voor een geweldig volksfeest dat gisteren al begon met de Taptoe. Vele tiendui zenden toe schouwers genoten van middag van de optocht. Vanavond wordt het feest voort gezet op de kermis en in de vele ca- ADVERTENTIE Labourparty wil Hogerhuis vervangen BRIGHTON Als Labour volgend jaar de verkiezingen voor het parlement in Groot-Brittannië wint, zal de partij de grond wet veranderen. Het huidige Hogerhuis (House of Lords) wordt vervangen door een gekozen kamer. Bovendien krijgen Schotland, Wales en sommige Engelse regio's meer mogelijkheden voor zelfbestuur. Dat heeft Roy Hattersley, de vice-voorzitter van Labour, giste ren in Brighton gezegd op de jaarlijkse partijconferentie. In het 300 jaar oude Hogerhuis - dat invoering van wetten kan vertra gen - zitten nu geestelijken en adellijke personen die op grond van hun titel recht hebben op een zetel, aan te pas. kiezer komt er niet DEN HAAG Oud-ka merlid en oud-staatssecre taris Jan Schaefer wil een nieuwe beweging in het leven roepen die de be langen behartigt van kie zers. Schaefer wil geen nieuwe politieke partij op richten, die meedoet aan verkiezingen, maar de or ganisatie moet wel in vloed krijgen in de be staande politieke partijen in de Tweede Kamer. Dat blijkt uit een brief die hij naar verschillende PvdA-le- den heeft gestuurd, onder wie commissaris van de koningin in Drenthe Wim Meijer, oud- kamerlid Piet de Visser en de voormalig partijvoorzitter An- dré van aer Louw. De brief is vertrouwelijk naar een flink aantal leden gestuurd, maar gisteren zag hij al het daglicht voor de NOS-televisie. De be weging moet zich volgens Schaefer inzetten voor halve ring van ministeries en het di rect kiezen van bestuurders waardoor de invloed van de burger wordt vergroot. Veel wetgeving kan wat Schaefer betreft vervallen, maar daar staat tegenover dat er een publiek debat moet ko- belangrijke regelgeving. Volgens het ver ontruste PvdA-lid en tevens voorzitter van de Werkgroep Sociale Vernieuwing zijn de bestaande partijen te veel in stituut geworden. Ze beharti gen vooral de gevestigde be langen. Bovendien zijn ze niet dat bereid ideeën van andere frac ties uit te voeren, omdat te veel eer vinden voc andermans voorstel. Opmerkelijk is, dat Schaefer niet langer aandringt op een Progressieve Volkspartij uit een fusie van PvdA, D66 en Groen Links. Schaefer heeft nog geen reacties gekregen op zijn brief. Hij was gisteravond niet bereikbaar v van een keukenadviseur waar u van op aan kunt: SieMatic Keukenhuis Den Haag Spui 56, (onder dak bij Hulshoff wonen), Den Haag, tel. 070 - 360 62 30 Wij verhuizen mei Hulshoff naar hel nieuwe stadhuiscomplex. Voorlopig blijven wij dus gewoon op hel vertrouwde adres bereikbaar. Gratis parkeren achter Hulshoff. Japanse minister van financiën stapt op TOKYO De Japanse minis ter van financiën, Ryutaro Hashimoto, heeft vandaag zijn ontslag aangeboden aan pre mier Toshiki Kaifu. Hij neemt daarmee de verantwoordelijk heid op zich voor een reeks schandalen in de financiële in dustrie. Premier Toshiki Kaifu heeft het ontslag nog niet aan vaard, i 19.00 15.00 uur, telefoënnr.971- 1122248 en uw krant wordt nog dezelf- 1 nabezorgd. Duitsland: Een jarige superbaby met zelfvertrouwen Idoor TERRENCE PETTY BONN Vandaag is een vrije dag voor heel werkend en stu derend Duitsland. Drie okto ber is de Dag van de Duitse Eenheid, de jongste officiële feestdag. En ondanks de eco nomische malaise in de voor malige DDR-is er genoeg re den tot vreugde. Precies een jaar na de geboorte van het herenigde Duitsland is de superbaby alweer bijna vol wassen en met verve terug in de internationale politiek. Het nu 80 miljoen inwoners tellen de Europese land is een machtsblok waar niemand meer omheen kan. De Ameri kanen niet, de Europese Ge meenschap niet, en zeker Oost-Europa niet. Leek Duitsland kort na de hereniging op 3 oktober 1990 nog te aarzelen om met de nieuwe en krachtige vuist op de tafel van de internationale machtsverhoudingen te slaan, van deze terughoudendheid is weinig over. Duitsland heeft met zelfvertrouwen het voor touw genomen in Europese za ken. Vanuit Bonn, nog hoofd stad, wordt luidkeels de Duitse mening van de daken uitge roepen over allerlei internatio nale kwesties, van de Joego slavische crisis tot aan het uit eenvallen van de Sovjetunie. Duitsland is terug van wegge weest en dat moet iedereen weten. Pagina 2: Oostduitsers ver liezen vertrouwen in kerken Pagina 5: Mark en Mercedes- ster symbolen nieuw tijd perk "•«in»' Wie NU een nieuwe blue of black Levi's jeans koopt kan gebruik maken van een unieke Levi's inruil-aktie! Over een half jaar, van 2 tot en met 15 april 1992. kan een splinternieuwe broek worden gehaald tegen inlevering van een oude Levi's jeans en betaling van slechts f 50.-. Deze aktie loopt tot en met 15 oktober 1991 en geldt voor alle modellen (dus ook voor de 501), maar OP is OP! Maximaal één broek per klant. Inruil alleen mogelijk tegen overleg van het aankoopbewijs. LET OP! Deze aktie is alléén geldig bij de volgende Levi s dealers!: Romario reageert woedend op wissel EINDHOVEN Bij PSV was er gisteravond tijdens het duel met het Turkse Besiktas in de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen sprake van vreugde en woede. Vreugde, omdat de Eindhovenaren na de zege van 2-1 een ronde ver der zijn gekomen. Maar ook woede, met name bij Romario, die ruim een kwartier voor tijd plaats moest maken voor Twan Scheepers. Romario blikte woedend in de richting van zijn bazen Robson en Ar- nesen. Met een provocerend applaus richting dug-out ver liet hij het veld om vervolgens direct huiswaarts te keren. de het zoveelste conflict in Eind hoven. Manager Kees Ploegs- ma van PSV zei vanochtend: „Dit is natuurlijk weer triest. Dat Romario gestraft wordt hiervoor, is duidelijk. Ik heb al iets in mijn hoofd zitten, maar we gaan met het bestuur van daag om de tafel zitten". In de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars bereikte Feyenoord de tweede ronde door een magere overwinning van 1-0 op Partizan Tirana. Ajax (0-1 winst tegen örebro) en FC Utrecht (3-1 zege op Sturm Graz) bekeren in het UEFA-toernooi verder. FC Groningen werd uitgescha- Pagina 9: PSV verliest wer kelijkheid uit het oog. „Actie! Actie!". Een kreet die de laatste tijd weer niet van de lucht is. Afgezien van de reden waarom hij wordt uitgeroe pen, werkt het woordgebruik bij veel mensen toch ook wel verwarrend. Want wie hoort zeggen dat hij 'in actie' moet ko men, ziet daar toch in eerste instantie een aansporing in nu eens flink aan het werk te gaan. Of er zelfs nog een schepje bovenop te gooien. Niet in dit speciale geval. Immers prompt legt iedereen - nou ja, iedereen - bij het horen ervan juist het werk demonstratief neer. Inactiviteit alom. Hoe zelfs de 'Barbier van Sevilla' ertoe komt zjjn scheermes een tijdje te laten liggen staat vandaag in de Leidse Courant. Altijd al Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Deze bon opsturen in - zonder postzegel - n, Leidse Coui 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 UUlii iUUIl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1