ontevreden over rol Iliescu Vice-premier van Roemenië Nederland geslacht onder een spervuur van kritiek Dagblad De Truffel snuffelt naar nieuws en aandeelhouders pcidóc6omont BUITENLAND woensdag 2 oktober 1991 CRI blies operatie opsporing cocaïne in Suriname zelf af EG breidt hulp aan Baltische staten uit Sovjetrepublieken willen economisch samenwerken Snelle aanpak positie leger li 1991 BUKAREST Het ivoord verraad wil vice- premier Adrian Severin aiet in de mond nemen. De rol echter die presi dent Iliescu van Roemenië heeft gespeeld tijdens de mijnwerkersonlusten in Bukarest zint hem duide lijk niet. [De feiten spreken voor zich. Iedereen kan zien dat Iliescu ie regering heeft opgeofferd jan andere belangen. De presi- ient had nooit mogen onder bandelen met de mijnwerkers, terroristen, het voetvolk van een communistische coup d'E- Welke belangen Iliescu vorige Iveek hoger achtte dan het voortbestaan van de hervor mingsgezinde regering, maakt Severin niet duidelijk. In een jgesprek met een klein aantal kvesterse journalisten toont hij jzich bang voor een al te open- llijke breuk tussen de Roe- jmeense president en de rege ling. „Ik weet niet welke be weegreden Iliescu had t bekend maakte dat premier Petre Roman ontslag had ge nomen. Het kan zijn dat de president bang was voor de mijnwerkers en hen op deze manier hun zin wilde geven zodat ze- naar huis zouden Volgens de onberispelijk naar westerse snit en mode geklede Severin is Roman echter nooit vrijwillig afgetreden. „Hij moest zijn eigen vertrek over de radio horen". Dat Roman het misverstand toen niet on middellijk uit de wereld heeft geholpen, betreurt Severin achteraf. „Natuurlijk had hij la minute op de televisie moeten verschijnen om te la ten zien dat hij zich niet door vijf duizend mijnwerkers laat wegjagen". Maar voorlopig is president Iliescu al druk bezig om een nieuwe regering te vormen. Severin wil het niet zo gezegd hebben, maar het is duidelijk dat de Iliescu de chaos van de laatste dagen ten eigen bate heeft aangewend door zijn ri vaal Roman weg te werken. Het botert al maanden niet tussen de president en de pre mier. Beiden zijn voormannen van het Nationale Front, maar dat is juist rond hun persoon Teodor Stolojan nieuwe premier BUKAREST President Ion Iliescu van Roemenië heeft gisteren de voorma lige minister van finan ciën Teodor Stolojan be noemd tot premier. Stolojan volgt Petre Roman op die moest aftreden na onlusten en betogingen tegen de rege ring waarin protesterende de mijnwerkers een grote rol speelden. De 48-jarige Stolojan trad in maart van ait jaar uit de regering van het Nationale Reddingsfront omdat hij de prijsliberalisering niet ver ge noeg vond gaan. De nieuwe premier behoort tot geen en kele partij, maar zijn benoe ming is door alle partijen aan- Om deze splitsing te verhullen stelt Severin het conflict bre der voor dan een strijd tussen de Frontleden. „Het gaat om hervormers uit alle partijen te genover crypto-communisten". De laatsten hebben volgens Severin al eerder chaos ge sticht en geprobeerd een staatsgreep te plegen. Hij ba seert deze verklaring op de uitspraken van parlementslid en voormalig topman van het Front. Vnican-Voiculescu. Deze onthulde begin deze week het bestaan van een communistisch netwerk dat ten tijde van de couppoging in IU de Sovjetunie ook in Roemenië Ijj: de klok had willen terugdraai- en. Ondanks contacten met de KGB mislukte dat, maar het mijnwerkersoproer was vol gens Severin een uitvloeisel. De vice-premier hoopt dat de hervormers uiteindelijk het meest zullen profiteren van de vaard die in het parlement zijn mislukte coup. „Net als in de vertegenwoordigd, aldus presi- Sovjetunie kunnen hopeloos verdeeld geraakt. De conservatieve communistische vleugel concentreert zich rond Iliescu, Roman is het gezicht Maar daar hebben we een j sterke regering voor nodig die van de hervormingsgezinde snel een Hieuwe grondwet kan stroming zoals die zich rond de 0 tellen en nieu^e verkiezin- technocratische regering groe- £n kan uitschrijven» In Athene heeft de lucht vervuiling gevaarlijke waarden bereikt. De smog dwingt veel Grieken ertoe een mondmasker te dragen. FOTO: EPA DEN HAAG De Cen trale Recherche Informa tiedienst (CRI) heeft in november 1984 zelf de operatie afgeblazen, die was gericht op de opspo ring van cocaïnehandel vanuit Suriname. Deze beslissing werd genomen zonder dat het ministerie van justitie hiervan op de hoogte is gebracht, zo schrijft minister Hirsch Ballin van justitie in een ditmaal openbare brief aan de Tweede Kamer. De operatie veranderde gaan deweg van een informatie-ac tie tot een infiltratie-actie, zo motiveerde de CRI het besluit, dat werd genomen nadat de burger-informant, die bij de operatie was betrokken, de CRI-verbindingsagent op Cu rasao had verzocht deel te ne men aan de gesprekken met de drugsleveranciers (onder anderen de Surinaamse offi cier Boerenveen, rechterhand van legerleider Bouterse). In die tijd was het nog geen gemeengoed dat de politie un dercover-acties op touw zette. Richtlijnen daarvoor zijn pas in december 1985 aan de Ka mer gestuurd. Overigens speelden meer overwegingen een rol. Zo was er twijfel ontstaan over de rol van de informant, omdat bleek dat hij ook met andere instan ties, waaronder de Ameri kaanse Drugs Enforcement Agency (DEA), contacten on derhield. De sturing van de operatie over zo'n grote afstand werd onmogelijk en het ontbrak de CRI, zo reconstrueert de mi nister, „aan operationele erva ring en expertise in dit delica- Daar kwam bij dat de CRI het ongewenst vond de informant naar Suriname te laten gaan. Dat zou grote juridische pro blemen kunnen opleveren, ge zien het feit dat de rechtshulp betrekkingen tussen Neder land en Suriname waren opge schort. Dat zou tot politieke implicaties hebben kunnen lei- Dat het ministerie van het een en ander niet op de hoogte is gesteld was destijds niet abnor maal. Het periodieke overleg tussen de CRI en het departe ment beperkte zich tot de meer beleidsmatige zaken, niet de operationele, aldus de mi nister. Dat zou nu niet meer voorkomen. De relatie tussen het departement en het daar onder ressorterende CRI is sindsdien gewijzigd. Het ge vraagd en ongevraagd ver strekken van informatie is eerder regel dan uitzondering. BRUSSEL/DEN HAAG De EG gaat haar hulp aan de on afhankelijke Baltische staten uitbreiden en zal hen volgend jaar opnemen in het hulppro gramma dat voor de andere landen van Oost-Europa is op- De EG-ministers van buiten landse zaken hebben dit giste ren besloten. Het hulppro gramma werd in 1989 afge kondigd om Oost-Europa bij te staan bij de overschakeling op een markteconomie. Tot en met mei is in het kader van dit programma 6,7 miljard ecu (15,5 miljard gulden) uitge keerd aan de zes voormalige satellietstaten van de Sovjetu nie. Een deel van de 400 mil joen ecu technische bijstand die de EG verleden jaar aan de Sovjetunie toezegde zal wor den bestemd voor de Baltische staten, besloten de ministers. De drie Baltische republieken hebben geen moeite met het besluit van de Nederlandse re gering af te zien van een apar te ambassade in een van de drie landen. Ook de Baltische staten zullen van hun kant om financiële redenen geen am bassade in Den Haag openen, zo blijkt uit een brief van mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken aan de Twee de Kamer. ALMA ATA Leiders van twaalf Sovjetrepublie ken (de oude 15 republie ken minus de Baltische staten) hebben gisteren in Alma Ata een communi qué ondertekend, waarin de dringende noodzaak wordt erkend dat er een akkoord voor economi sche samenwerking moet komen. Dit is bekend- gmaakt door de president van Kazachstan, Noersoel- tan Nazarbajev, aldus het Sovjetpersbureau TASS. Acht republieken, Rusland, Oekraïne, Wit-Rusland, Oez bekistan, Kazachstan, Tadzji kistan, Kirgizië en Toerkme- nië, hadden eerder al bekend gemaakt dat zij de tekst van het economische akkoord voor 15 oktober zullen onderteke nen. Georgië, Armenië. Azer- bajdzjan en Moldavië ver klaarden zich in principe ook voor een akkoord en onderte kenden het communiqué, maar van de drie Baltische staten was gisteren in Alma Ata alleen Letland vertegen woordigd, dat het communi qué niet ondertekende maar „zich het recht voorbehoudt aan het verdrag deel te nemen als geassocieerd lid", aldus TASS. Het sluiten van een economi sche overeenkomst is de eerste stap van de republieken om de Unie na de mislukte coup van augustus door conservatieve communisten - en het daarmee gepaard gaande machtsverlies van het Kremlin - in een nieu we vorm voort te zetten. De Oekraïnse vertegenwoordi ger Vladimir Grinjov zei ove rigens er niet zeker van te zijn dat het Oekraïnse parlement het akkoord zal ratificeren. De Oekraïne, de op één na mach tigste Sovjetrepubliek, heeft eerder al laten weten dat zij bedenkingen heeft over het ondertekenen van een econo misch pact en dat zij geen deel uit wil rpaken van een toe komstige politieke unie. Noersoeltan Nazarbajev be toogde tegen de afgevaardig- Vandaag hebben wij de kans een fundamenteel nieuwe ba sis voor economische samen werking te leggen en een mo del uit te werken voor een economische en handelsove reenkomst voor 1992". Er zijn nog geen bijzonderhe den over het akkoord beschik baar. Gregori Jkvlinski, een vooraanstaand lid van het co mité verantwoordelijk voor de Sovjet-economie, verklaarde echter dat hij er tevreden over is en dat hij verwacht dat het Westen er gelukkig mee zal zijn. Premier Ivars Godmanis van het onlangs onafhankelijk ge worden Letland woonde de besprekingen in Alma Ata bij, maar zei dat zijn land het eco nomisch akkoord niet zal on dertekenen, zo meldde het on afhankelijke Baltische persbu reau Baltfax. De leiders van de andere Baltische staten, Litou wen en Estland, waren niet bij het overleg aanwezig. De re publieken van de Sovjetunie bestuderen op het ogenblik ook een ontwerp voor een 'verdrag voor collectieve vei ligheid', waarin in artikel 5 wordt bepaald dat een aanval tegen een van hen zal worden beschouwd als agressie tegen allen. Idoor JO WIJNEN &RUSSEL Brussel zinderde gisteren nog na van de nederlaag die Nederland daar maandag moest incasseren door de comple te afwijzing van de door ons land gemaakte ontwerp-verdragstekst voor de Europese Politieke Unie (EMU). jTijdens het overleg van de EG-ministers van bui tenlandse zaken werd minister Van den Broek ge dwongen de Nederlandse EPU-tekst terug te trek ken en verder te gaan met het stuk dat Luxem burg in juni aan de Europese regeringsleiders had voorgelegd. Maar uit de persoonlijke commentaren klonken de redenen voor de afkeuring van het Haagse EPU-huiswerk duidelijk door. „We hebben te veel tijd verloren. Dat kan ernstige schade ver oorzaken", zei de anders zeer kalme Deense minis ter Uffe Elleman-Jensen, die vond dat de drie maanden die Nederland nodig heeft gehad om een geheel afwijkende verdragstekst te schrijven „de kansen voor het bereiken van een akkoord in Maastricht in gevaar hebben gebracht". De Franse minister Roland Dumas sprak van een tekst „die na drie maanden van stilte" werd gelan ceerd en die „grote verwarring heeft veroorzaakt". De Luxemburgs minister Poos zei: „Het is bijzon der moeilijk in anderhalve maand tijd in detail over een nieuwe ontwerptekst te onderhandelen. Dat verhoogt het risico van een mislukking". De Engelse bewindsman Hurd merkte op „dat het (Nederlandse) document voor mij ernstige proble men oproepi De Italiaanse minister De Michelis vreesde dat als gevolg van de Nederlandse tekst „de onderhande lingen op een dood spoor dreigen te komen". En de Ierse minister Collins liet in beeldende bewoordin gen weten: „Het is een werkstuk dat niet bepaald van een Nederlands meester afkomstig is". Misschien was Nederland nog het meest teleurge steld in het optreden van de Duitse minister Gen- scher die de Nederlandse tekst als zeer positief had beoordeeld, maar die toen het er in Brussel echt op aan kwam zich toch maar liever bij diegenen voegde die van hun afkeuring lieten blijken. In de internationale pers werd „het Nederlands echec" breed uitgemeten. Persbureau Reuter sprak van „de verpletterende diplomatieke klap" die Ne derland had opgelopen, daarbij verwijzende naar diplomaten in Brussel die zich ..zo'n vernederende nederlaag van een EG-voorzitterschap niet konden herinneren". Het Franse peersbureau AFP maakte gewag van „een stortvloed van kritiek" op de Ne derlandse voorstellen. De Franse krant Liberation gewaagde zelfs van „een slachting". De Londense krant The Times begeleidde het gebeuren van een bijzonder hard commentaar. „Het is een diploma tieke blunder die nog wordt verergerd door de weigering van premier Lubbers het stuk als klin- klare nonsens van de hand te wijzen". Het even eens Engelse dagblad The Independent schreef dat het Nederlands voorzitterschap „was vernederd doordat het een stuk had moeten terugtrekken dat het slechts een week eerder ter tafel had gelegd". De stortvloed van kritiek weerhield staatssecreta ris Piet Dankert die gisteren in Brussel de Ne derlandse plannen toelichtte voor een afvaardiging van het Europees parlement en die als feitelijke maker van de ontwerpverdragstekst nu de politie ke boeman krijgt toegespeeld niet te zeggen: „Onze tekst bevindt zich heel duidelijk in het mid den van het politieke spectrum". Uiterlijk onge schokt door de gebeurtenissen van maandag, voeg de Dankert daaraan toe: „Ik ben serieus van me ning dat het op basis van ons stuk de top in Maas tricht net zo gemakkelijk tot een akkoord zou zijn gekomen, als 00 basis van het Luxemburgse stuk". De laatste en trouwe supporter van Nederland EG-commissievoorzitter Jacques Delors vat te zijn opvattingen als volgt samen: „Als men zich beter voelt op Luxemburgse pantoffels dan op Ne derlandse schoenen, dan moeten de Luxemburgse pantoffels maar worden gedragen". VENETIAAN: PARAMARIBO De Su- inaamse regering zal in ie loop van november een mtwerp tot wijziging van ie grondwet indienen bij ie Nationale Assemblée. Taakstelling en functione- ing van het nationaal le- 'er zullen worden aange- >ast, zo heeft president tonald Venetiaan gisteren n het parlement in Para- naribo verklaard. Smog in Athene I ^enetiaan hield een" toespraak lij de indiening van de ont werpbegroting voor het dienst- 1992. Hij kondigde aan dat ijn regering uiterlijk eind een nota van wijzing in- ient op de ramingen van de ntwerpbegroting, die nog de oude regering is ge laakt. Die nota zal een gron- egen evaluatie van de lopen- zaken bevatten. Ze zal ook fgestemd zijn op het pro- na van structurele aan- assing van de economie. ontwerpbegroting voor 992 sluit op een tekort van 10,4 miljoen gulden, een toe- ame van ruim 383 miljoen :n opzichte van de oorspron- elijke begroting van 1991. olgens Venetiaan zal het te- ort van 1991 naar verwach- ng oplopen tot ongeveer 800 ïiljoen, een „recordhoogte", och ziet hij gunstige vooruit- chten op sociaal-economische ntwikkeling. Suriname heeft en ruim potentieel aan na- lurlijke hulpbronnen en be- ihikt over een goede, maar erwaarloosde infrastructuur 1 een geschoolde bevolking. Externe financiering van rui- le omvang voor een meerja- inperiode op schenkingsbasis >u beschikbaar kunnen ko len", aldus de Surinaamse resident. e regering neemt deze laand nog een concept voor e eerste fase van grondwets- ijziging in behandeling. Het lat volgens Venetiaan met ame om „niet-militaire ta- en" van het nationaal leger, innenkort zal de president in itructureel overleg" met de gerleiding praten over de irmulering van de „militair- chnische" taakstelling van - et nationaal leger. Wegwerkers in de Sovjetunie hebben het deze dagen druk met het installeren van nieuwe borden rondom Sint Petersburg, voorheen Leningrad. Sinds gisteren de naamsverandering van de stad officieel is ingegaan, moeten alle borden 'Leningrad' eraan geloven. Ze worden zonder pardon weggehaald en vervangen door borden 'Sint Petersburg'. FOTO: AP PARIJS Het lot van de naties hangt af van de manier waarop zij zich voeden. Onder dit devies van de 18e eeuwse gastro noom Brillat-Savarin is deze week het eerste nummer van de persen gerold van het nieuwe Franse dagblad La Truffe. De Truffel is geen culinai re krant, maar wil elke dag aan de actualiteit snuffelen en het interes santste nieuws uitgraven „in de grootste onafhan kelijkheid". iOm de vrijheid van de redac- j tie te waarborgen weigert de krant advertenties en bestaat 'bij de gratie van de lezers die aandelen kunnen kopen. Meer dan 10.0UU aandelen van 500 franc zijn al aan de man ge bracht door de Maatschappij van Lezeres van de Truffel. Het dubbele is nodig om door te kunnen gaan. Na de uitgifte van twee mil joen gratis kennismakings nummers is de Truffel begon nen met een oplage van 280.000. Het eerste jaar moeten gemiddeld 50.000 kranten per dag worden verkocht. De acht pagina's tellende kleurenkrant kost vijf franc, vijftig centime minder dan Le Figaro of Libe ration. De Truffe belooft niet minder 'brutaal' te zullen zijn dan de satirische en gevreesde weekkrant Canard Enchaïne. Proces De onthullingsdrang van de krant leverde al met een proces op vanwege niet gepubliceerd nul- aarin de Franse vereniging van myopathiepa- tiënten wordt beschuldigd van wanbeheer met fondsen uit een nationale televisie-actie. Hoofdredacteur James Sarazin is trots bij voorbaat voor de rechter te worden gesleept. „Bij mijn weten een premiè re", lacht hij. Wel gepubli ceerd werden een zoveelste 'onthulling' over het zwarte electorale fonds van de Parti Socialiste en de aankondiging dat de omstreden (Barbie-)ad- vocaat Jacques Vergès de spannendste moordzaken gaat vertellen op het commerciële tv-net, TF1. In de marge meldt La Truffe dat de ver moorde Belgische homo-domi nee Douce een illegale sper- mébank had georganiseerd voor lesbiennes. Onder de do nors waren mogelijk aidspa- tiënten, zo wordt veronder steld. Een hondertal kinderen werd geboren. „Wij zullen niet twijfelen te publiceren wat we als de waarheid zien", zegt Truffe- directeur Jean Schalit. „We ei sen ook het recht ons te ver gissen. In de krant is daarom een nobele en prominente ruimte beschikbaar voor een weerwoord van degenen die menen dat we het verkeerd hebben. De laatste pagina staat voor hen open en niet een ko lommetje onderaan op pagina vier, zoals de meeste kranten doen". Schalit meent dat La Truffe een groot lezerspotentieel heeft. „Elke ochtend koopt minder dan een miljoen Fran sen een ochtendkrant. De overgrote meerderheid van het publiek loopt de kiosk voorbij, want voelt zich in de steek gelaten door de landelij ke kranten. Aan die categorie willen we een produkt aanbie den waar we zelf plezier aan beleven. Dat wil zeggen een' krant met interessant nieuws en zonder eindeloze commen taren waarin wordt voorge schreven wat goed is en wat fout".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7