«fi Afvaltransporteurs tegen hoorzitting enquêtecommissie Vervoersbond in beroep tegen verbod acties BINNENLAND De stress van de wao Hoogleraar verwacht meer stakingsverboden 2 foüdóaQouAant WOENSDAG 2 OKTOBER 1991 Stichting Ereschulden gaat naar Japan DEN HAAG De Stichting Japanse Ereschul den gaat naar Japan, zo heeft voorzitter S. La- pré vanmorgen meegedeeld. Drie bestuursleden zullen op 16 oktober afreizen, om gebruik te maken van de aandacht voor het staatsbezoek dat koningin Beatrix en kroonprins Willem- Alexander van 22 tot 26 oktober aan Japan brengen. Lapré hoopt onder meer de contacten met de Japanse pers uit te bouwen. De be stuursleden zullen aanwezig zijn bij de krans- legging door de koningin op 24 oktober op de Commonwealth Ere-begraafplaats in Hodogaya. Daar is vanuit Japan toestemming voor gege ven, aldus Lapré. Op de begraafplaats in Hodo gaya is ook de Stichting Ex-Krijgsgevangenen en nabestaanden Japan (EKNJ) aanwezig, een Nederlandse organisatie die het vijandbeeld wil afbreken dat er in ons land van Japan bestaat. Hartstichting ziet alcohol niet als hartversterkertje Zeven watersporters gered UTRECHT Medisch di- recteur dr. W. Stiggelbout van de Nederlandse Hart stichting heeft vandaag een literatuuroverzicht in ontvangst genomen over de sociale en medische as pecten van alcoholge bruik. Maar hij heeft er wel lang en diep over na moeten denken alvorens hij besloot het boek aan te nemen. In het boek wordt meermalen de link gelegd tussen enkele glaasjes al cohol per dag en een ver minderde kans op hart en vaatziekten. Dat verband bestaat inder daad, aldus Stiggelbout. „Maar we willen het alcoholgebruik absoluut niet aanmoedigen". De directeur sprak dan ook een kritisch woord bij de over handiging. Het boek is gefi nancierd door de alcoholindus trie en bovendien geven de onderzoekers geen bovengrens aan, is Stiggelbouts kritiek. Internationale wetenschappers zijn het er zo langzamerhand over eens: een paar borrels per dag geeft enige bescherming tegen hart- en vaatziekten. TNO in Zeist kwam dit voor jaar tot de conclusie dat twee tot vier glazen per dag positie ve gevolgen hebben voor de vet- en cholesterolstofwisse- ling. Op een conferentie, van daag in Scheveningen praatten deskundigen uit allerlei lan den (onder wie TNO-onder- zoeker ing. J. Veenstra) over het onderwerp. Stiggelbout vreest dat mensen de resulta ten van het TNO-onderzoek gaan zien als een vrijbrief om maar te gaan drinken. Veen stra vindt de kritiek niet hele maal op zijn plaats. „Dit zijn resultaten die uit vele onder zoeken zijn voortgekomen. Die kun je niet zomaar begraven", stelt hij. IJMUIDEN Door een gezamenlijke actie van de marine, de rijkspolitie te water en reddingbo ten zijn gisteren rond de Waddeneilanden zeven watersporters in veiligheid gebracht. Zij waren in twee jachten door de stormachtige wind in problemen geraakt, aldus het Kustwachtcen trum in IJmuiden Een vuurtorenwachter ont dekte dat bij de noordpunt vah Texel het Duitse jacht Avive met twee opvarenden in te ondiep water was geraakt. De reddingboot van het eiland kon het jacht door haar eigen diepgang niet te hulp komen. Twee reddingboten van Terschelling konden het jacht onder coördinatie van een helikopter van de marine wel bereiken. Het schip is naar Terschelling gesleept. Het Bel gische jacht Bargecy kon tussen Harlingen en Terschelling door te weinig motorvermogen niet meer op eigen kracht de kust bereiken. Ook dit jacht kon met sleephulp van een reddingboot een veilige haven bereiken. COMMISSIE ENGWIRDA SCHRAPT ZITTING OVER COUPEPOLDER ALPHEN AAN DEN RIJN De afvaltranspor teurs J.Vos, Verkerk en P. Vos weigeren hun perso neelsleden te laten horen door de enquêtecommissie Engwirda, die een onder zoek instelt naar de rol van de gemeente Alphen aan den Rijn in de gifaf faire Coupépolder. Voorzitter M. Engwirda is daar teleurgesteld over. Hij stelde gisteren na afloop van de tweede zitting dat de com missie het had verwacht, aan gezien de opgeroepen bedrij ven en personen niet verplicht schijnen. Als gevolg van de weigeringen is de hoorzitting van vandaag geschrapt. Volgens Ergwirda hebben de betrokken bedrij ven van meet af aan moeilijk gedaan over de verhoren. Al leen van de firma Verkerk, die gedurende vele jaren in de Coupépolder heeft gestort, zeg de toe dat iemand van het be drijf zou verschijnen. De ande re bedrijven lieten het afwe ten. Met het bedrijf Biester- feld, dat volgens de laatste ge ruchten betrokken zou zijn bij het storten van containers met gas, voert de commissie nog onderhandelingen. Ondanks de lakonieke reactie van Engwirda zette de com missie na afloop van de verho ren van twee gemeentelijke ambtenaren die tussen 1971 en 1985 toezicht op de stortplaats hielden, de vergadering achter gesloten deuren voort, om te overleggen welke middelen de commissie te beschikking heeft om de bedrijven toch te laten verschijnen. Wettelijk heeft de gemeentelijke enquê te-commissie volgens de En quêtewet echter geen dwang middelen. Weinig duidelijkheid Op gemeente-ambtenaren na hoeven de opgeroepen perso nen niet te verschijnen en kunnen zij evenmin onder ede worden gehoord. Uit het ver hoor van de opzichters J. Gei tenbeek en I. Soumokil kreeg de commissie gisteren o gens weinig duidelijkheid de gang van zaken op de i plaats. Beide gemeente-ambte naren ontkenden ooit zwijg geld van transporteurs te heb ben ontvangen en verklaarden nooit het storten van verdach te vaten of chemische afval stoffen te hebben gezien. Twee van hun ondergeschikten wer den echter vorig jaar door de rechtbank in Den Haag ver oordeeld tot boetes wegens het aannemen van steekpennin gen. Wel gaven beide opzichters toe dat zij in opdracht van hun meerdere De Vries van de ge meentelijke reinigingsdienst diverse malen 's avonds de sleutel van het hek van de stortplaats hebben afgegeven aan chauffeurs van afvaltrans- porteur Verkerk, die toestem ming van de gemeente zou hebben in de avonduren te storten. Verantwoordelijkheid voor wat er in die avonduren op de stortplaats gebeurde schoven ze beiden af naar de gene die hen de opdracht gaf. De volgende hoorzitting is op 8 oktober. Eerste paal Via de walkie-talkie dirigeert minister Dales van binnenlandse zaken de eerste paal van het nieu we gebouw van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) naar de juiste plaats. Ook de chef van de dienst Docters van Leeuwen (r) deed gis teren zijn best de operatie vlekkeloos te laten verlopen. De nieuwe behuizing van de BVD wordt gebouwd in Leidschendam, maar de exacte plaats van de bouwput werd - conform het mysterieuze imago van de organisatie - niet in de publiciteit gebracht. Achteraf bleek dit een slordigheidje te zijn, want het nieuwe onderko men moet juist "openheid" uitstralen, zo maak te de minister duidelijk. Meer kans schadevergoeding voor slachtoffers asbest DEN HAAG Mensen die zijn blootgesteld aan asbest en daardoor ernstig ziek zijn ge worden, hebben meer kans om schadevergoeding te krijgen dan in het recente verleden. Er is nu meer bekend over de risico's van asbest, maar ook is in de rechtspraak een zekere kentering opgetreden waar het gaat om de bewijslast. zieke werknemers uitgespro ken. Onlangs heeft ook een kantonrechter, die moet vast stellen of de ziekte inderdaad door asbest is veroorzaakt, een werknemer in het gelijk ge steld. Dit blijkt uit het van daag gepresenteerde boek 'Schadevergoeding voor as bestslachtoffers; een juridische handleiding' van de jurist G. Deibel. Het eerste exemplaar van het door de FNV uitgege ven boek vandaag aangeboden - De Vries van so ciale zaken en werkgelegen heid. Volgens voorzichtige schattin gen sterven in Nederland elk jaar zeshonderd mensen aan de door asbest veroorzaakte ziektes asbestose (stoflong) en mesothelioom (kanker aan buik- of longvlies). Per jaar komen er zo'n tweehonderd nieuwe gevallen bij. Het be treft vooral werknemers in as- bestverwerkende fabrieken, in de bouw en van isolatie- en garagebedrijven. r BERT JANSMA Wat beweegt volksmassa 's? Het blijft een eng fenomeen. Je hoeft maar ooit de Nazi's met geheven arm de rijen te hebben zien sluiten om ze daarna voorgoed met een behoedzame frons te bekijken. Zag u die Roemeense mijnwerkers verwoestend optrekkenJe krijgt pas mensen achter eenzelfde banier als ze onwetend zijn, niet genuanceerd (meer) denken, door eenzijdige propaganda murw gebeukt zijn of hysterisch zijn geworden. Aan die motivatie van de massa denk ik wanneer ik de laatste dagen vakbondmensen van boven tot onder aan de ladder over de wao- plannen hoor praten. Ieder z'n mening natuurlijk, maar je mag je afvragen waarop die gebaseerd is of dat het om een slaafs nagebauwde collectieve mening gaat. Gisteren zit ik te werken met de radio aan. Hoeveel keer ik de wao heb horen noemen heb ik niet geturfd, maar je zou er stress van krijgen. Mensen klinken of de bodem uit de samenleving wordt geslagen. Ik hoor een vakbondsman met een snik in z'n stem zeggen: „Nederland wordt zo de Derde Wereld". Kom nou toch. Naar driehonderd Amsterdamse kerken is een kanselboodschap over de wao gestuurd. Hij is hier en daar uitgesproken, soms afgedrukt in het parochieblad en in een kerk werd de liedkeus aangepast: „Gij maakt mij steeds meer vreemdeling ontvreemdt ge mij dan. ding voor ding al 't oude en vertrouwdeEen prachtige tekst die je kunt toepassen op ouder worden, secularisatie, wegvallen van-zekerheden. Maar op de wao? Dat is maar een feilbaar mensenbedenksel. Weidenkenden ter linkerzijde hebben zich de afgelopen weken in diverse bladen kolommenlang uitgeput om de feilen ervan onder de aandacht te brengen. Niet eens om dat echtpaar dat al jaren wao geniet en met andere wao'ers een bloeiend bedrijf opbouwde, maar over wezenlijker zaken: de onbillijkheid van het stelsel, het feit dat het een slechte verzekering is die elke privé- verzekeraar zou kunnen verbeteren. Iemand rekende voor dat op elke dertig wao'ers één ambtenaar actief moet zijn. Een verzekeringsmaatschappij die 't zo zou doen, was binnen de kortste keren failliet. Dapper van Kok dat hij z'n kont tegen de krib gooide, durfde te stellen dat we met z'n allen, werkgevers, werknemers, arbeidsbureaus en vakbonden er een vuilnisbak van gemaakt hebben. Intussen gaat FNV's Stekelenburg steeds meer lijken op iemand die te ver te water is geraakt, niet terug durft en nu maar door zwemt. En z'n vakbondmensen huilen mee. Je hoort steeds minder echte argumenten van ze Wat overblijft is een stemming. En stemmingmaken is een middel om volksmassa's te motiveren. Benieuwd of die massa de Rotterdamse haven platlegt. Of op 5 oktober richting Den Haag marcheert. Hoge Raad wijst cassatieverzoek Finkensieper af DEN HAAG De Hoge raad heeft gisteren het cassatieverzoek van voor malig psychiater-directeur van de Heldringstichtin gen in Zetten, H. Finken sieper, afgewezen. Hij had beroep aangetekend tegen de uitspraak van het ge rechtshof in Arnhem. Het hof veroordeelde hem tot zes jaar gevangenisstraf met ontzetting uit zijn beroep voor de duur van 11 jaar, wegens het als geneeskundige plegen van ontucht met een opgeno men persoon, aanranding van de eerbaarheid en verkrach ting. De Hoge Raad achtte geen van de negen door advocaat mr. G. Spong aangevoerde cassatie middelen gegrond. Het niet dagvaarden en horen van door zijn advocaat opge roepen getuigen (de slachtof fers) heeft Finkensieper niet in zijn verdediging geschaad, oordeelt de Hoge Raad. Ook het bezwaar van Spong dat één van de getuigen alleen door de politie en niet door de rechter-commissaris was ge hoord wees de Hoge Raad in tegenstelling tot een aarzelen de procureur-generaal Rem- melink af. De Hoge Raad steunt het hof in zijn overwe ging dat de vrouw niet nog eens mocht worden gehoord wegens haar emotionele en I psychische problemen en het feit dat er reeds vele andere relevante getuigenverklarin gen waren. Het Landelijk Steunpunt Zet ten sprak na afloop van de uit spraak van een „goede afloop van het grootste kinderbe schermingsschandaal van deze eeuw dat ruim 17 jaar kon voortduren". Het heeft het mi nisterie van justitie gevraagd het Openbaar Ministerie op dracht te geven tot onmiddel lijke aanhouding van Finken sieper. Een gemeente werker bezig met het ophangen van wensen van demon stranten in een boom voor het stadhuis in Rotterdam. De oude versierde boom werd 'geplant' uit protest tegen de wao- regerings- plannen. FOTO: ANP ROTTERDAM De Ver voersbond FNV gaat in hoger beroep tegen de uit spraak van de president van de rechtbank in Rot terdam, waarin alle sta kingen in de Rotterdamse haven werden verboden. Over de rechterlijke uitspraak is binnen de FNV grote woede is ontstaan. Overigens heeft de vervoersbond zijn leden ten stelligste ontraden om zich massaal ziek te melden nu de bond de acties niet meer mag organiseren. „Zo'n reactie is wel begrijpelijk, maar wij wil len absoluut niet dat er mis bruik wordt gemaakt van soci ale voorzieningen", aldus FN V-bestuurder J. Verroen. De president van de Rotter damse rechtbank, mr. L.F. ter Kuile, verbood de stakingen in de Rotterdamse haven tegen de wao- en ziektewetplannen op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per over treding. Ook de voor komende vrijdag en zaterdag aangekon digde stakingen mogen niet doorgaan. De Vervoersbond FNV mag daar niet toe oproe pen en moet de gisteren geda ne oproep alsnog intrekken. FN V-woord voerder Marges beoordeelde de uitspraak van Ter Kuile als de meest ver gaande in de gedingen die tot nu toe gevoerd zijn door werk gevers tegen het vakbondsver- zet inzake de wao- en ziekte wetplannen. De president meent dat de werkgevers geen partij zijn, dat acties onrust brengen in de toch al moeilij ke situatie in de Rotterdamse haven en dat de klanten teveel onder druk worden gezet. „Ter Kuile sluit met zijn uit spraak elke nuancering uit", reageert FNV'er Marges, „er is geen enkele vorm van actie meer mogelijk. De Vervoers bond had minstens meer be grip verwacht van een recht bankpresident die geacht wordt boven partijen te staan. De acties van de bonden bij andere bedrijven in de rest van het land gaan onvermin derd door. Vandaag zij op tal van plaaten werkonderbrekin gen, demonstraties en 24-uurs- stakingen gehouden. In de Haagse regio organiseerde de Industriebond FNV poortac ties bij Gist Brocades in Delft. Bij NKF Kabel, eveneens in Delft, hield de bond kantine bijeenkomsten, terwijl bij de dienst sociale werkvoorziening werkonderbrekingen werden gehouden. Het laatste gebeur de ook bij Parkeerbeheer in Leiden. ADVERTENTIES Vier jaar geëist voor overval op motel UTRECHT De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. J. van Hout, heeft gisteren vier jaar gevangenis straf geëist tegen een 27-jarige man uit Breda. De officier ziet hem als hoofdverdachte van de overval op het Van der Valk-motel Oriental Palace in Breukelen op 6 augustus vorig jaar. Tegen een 22-jarige ont kennende verdachte werd drie jaar gevangenisstraf geëist. Volgens de officier had hij de overval samen met K. ge pleegd. Twee andere verdach ten hoorden voor hun aandeel in de voorbereiding elk twee jaar cel eisen. CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON HfT IS ffN ITRASfNPf PRA/WATISCH? ROL. NA Vt TWffPf A'ktp ZM- IK HfT PUBUftC TOT TRANfN Tof BfWoGfN HfBBfN. UTRECHT Naarmate de acties van FNV-bon- den tegen de ingrepen in ziektewet en wao langer gaan duren, zullen rech ters vaker een stakings verbod opleggen. Dit stelt hoogleraar arbeidsrecht prof. mr. P. van der Heij den (UvA) in een reactie op de uitspraak van de rechtbankpresident in Rotterdam, die gisteren stakingen in de havens verbood. „Korte protestacties zoals op Prinsjesdag hoeft een rechter niet te verbieden. Bij langduri ger acties komt er een punt waarop de rechten van derden -en dat zijn in dit geval de werkgevers - met voeten wor den getreden", aldus Van der Heijden. Hij is het eens met de stelling dat werkgevers op dit moment geen partij zijn omdat ze niets aan de voorgenomen ingrepen kunnen doen. In het Europees Sociaal Hand vest (ESH). dat bij het ontbre ken van nationale wetgeving in de gedingen als toetssteen dient, is bepaald dat collectie ve acties niet toelaatbaar zijn als „fundamentele rechten van derden daardoor worden be perkt". De zeer uiteenlopende uitspraken in de kort gedingen die werkgevers deze en vorige week tegen FNV-bonden heb ben aangespannen, tonen aan dat rechters een behoorlijke vrijheid hebben om de bepa lingen van het ESH uit te leg gen. „Het zijn ook waarde ringskwesties. Rechters zijn ook maar mensen", aldus Van der Heijden. Oud-kamerlid Mommersteeg overleden DEN HAAG Naar pas deze week bekend is ge worden is op 21 september op 74-jarige leeftijd het oud-kamerlid mr. J.A. Mommersteeg overleden. De op 6 maart 1917 in 's Herto genbosch geboren Mommer steeg kwam in 1963 voor de KVP in de Tweede Kamer. Daarvoor was hij onder andere hoofdredacteur van Keesings Historisch Archief. In 1971 werd Mommersteeg gekozen tot lid van het Europees Parle ment voor de Katholieke Volkspartij. Twee jaar lang combineerde hij het kamerlid maatschap met een plaats in het Europese parlement. In 1973 werd Mommersteeg staatssecretaris van defensie in het kabinet Den Uyl. Een jaar later trad hij om gezondheids redenen af. In 1976 keerde hij terug in de Kamer, nu voor het CDA. Zes jaar later werd hij gekozen in het Europees parlement waar hij dit keer slechts twee jaar zitting had. Drie jaar later werd hij, als eerste Nederlander, benoemd tot lid van de mensenrechten commissie van de Verengde Naties, een functie die hij tot 1990 zou behouden. In dat jaar kwam Mommer steeg in opspraak. In het weekblad Elsevier werd hij er van beschuldigd voor en tij dens de Tweede Wereldoorlog lid te zijn geweest van de fas cistische organisatie Nationaal Front. Mommersteeg erkende het lidmaatschap. „Het anti-se- mitisme heeft mij altijd dwars gezeten", aldus Mommersteeg in een reactie. „Ik heb zeker bedankt toen het front opriep het Ne- het

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3