Kabelnet wordt uitgebreid met tien tv-kanalen Pandamarkt tussen dagje uit, voorlichting en werving fondsen Emmapiein komt toch vol bomen .l£Ccid6cGotuant LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 2 OKTOBER 1991 3 Bezwaren deze tegen is. woonwagens -| ïTo'k aan de 18 45 2vi Rijndijk ïutant v anon p KI atge wezen roci- DEN HAAG/LEIDEN 3. tel. I De bezwaren van omwo nenden en de Samenwer kende Bewonersvereni gingen Rijndijkbuurt en Stevenshof tegen de komst van veertien woon wagens aan de Rijndijk zijn door de Kroon afge wezen. Het kleine kamp is bedoeld voor onder ande re bewoners van het cen trum aan het Trekvaart- plein waarvan de omvang fors moet worden terug gebracht. Omwonenden wezen in hun i bezwaren °P een richtlijn van 2- Prov'ncie dat woonwagen- 8.45[ j locaties in principe in onbe- tutti bouwd, nog te ontwikkelen ge- Cl- bied moeten komen. De Raad I van State stelt daar tegenover dat de locatie deel uit maakt van de Stevenshof, een wijk die nog maar kort geleden is 4.00. 4 °2^ en een sloot van de bestaande 1.30. I bebouwing gescheiden. Boven- •eam dien gaat het slechts om een l"ro- aanbeveling en niet om een '0!®kr verplichting. Subsidie voor herdenking bij monument Haagse Schouwweg LEIDEN De herdenking bij het monument voor de ge vallen soldaten van het vierde Infanterie Regiment bij de Haagse Schouwweg kan toch doorgaan. De politieke par tijen willen alsnog de benodigde vijfhonderd gulden op tafel leggen. De Bond van Wapenbroeders had de ge meente om subsidie gevraagd, maar B en W wezen de aanvraag op onduidelijke gronden af. De politieke partij en CDA, D66 en VVD vinden dat de subsidie alsnog moet worden verstrekt. Het herdenkingsmonument staat op de plaats waar kort na de Duitse inval in 1940 jonge dienst plichtigen van het Vierde Infanterie Regiment slag lever den met Duitse parachutisten. Bij de gevechten vonden 52 van hen de dood. De Bond van Wapenbroeders zegt het geld zelf niet te kunnen opbrengen, omdat de hulpverle ning aan de eigen leden en andere zaken al het beschik bare budget opslokken. Alleen de PvdA plaatste vraagte kens bij de subsidie, maar ging uiteindelijk schoorvoetend akkoord. Leidse homo's mogen samenlevingscontract tekenen in trouwzaal LEIDEN Leidse homoparen kunnen binnenkort in de trouw zaal van het stadhuis terecht voor de notariële vastlegging van hun samenlevingscontract. De zaal was toch nog toe uitsluitend voor aanstaande bruidsparen van man en vrouw beschikbaar. De pogingen van de meeste politieke partijen in de gemeente raad om ook voor homoseksuele levenspartners de zaal open te stellen hebben er bii burgemeester en wethouders voorlopig al leen toe geleid dat de notaris mee naar binnen mag. De ambte naar van de burgerlijke stand zal nadrukkelijk afwezig zijn. Het tarief dat een trouwlustig stel moet betalen zal ook worden ge hanteerd voor homoparen, ondanks het wegblijven van de amb tenaar van de burgerlijke stand. Het met deze beperking toela ten van homoparen in de trouwzaal moet nog wel worden goed gekeurd door de gemeenteraad. Dat zal niet eerder dan volgen de maand gebeuren. KWEKER BEBOET VOOR IN BRAND STEKEN VAN OLIE DEN HAAG/VALKENBURG Een 56-jarige kweker uit Val kenburg is gisteren door de economische politierechter in Den Haag veroordeeld tot 1000 gulden boete, waarvan 250 gulden voorwaardelijk, omdat hij eind 1989 de sloot achter zijn erf ver vuilde met dieselolie. Daarmee overtrad hij de milieuwetgeving, aldus de Haagse rechter. Op 5 december 1989 zag de man dat de sloot over 65 meter met olie bedekt was. „De tank lekte en de olie liep in de sloot. Het was een ongeluk," zei hij gisteren. Om dat hij de sloot weer schoon wilde hebben, stak de kweker de olie, die deels op een dun laagje ijs lag, in brand. Dat had hij beter niet kunnen doen. De sloot stond binnen een paar secon den in lichterlaaie. Een kas en een aantal orientatielichten van de \faiegbasis Valkenburg liepen schade op. De kweker, die wel zag dat de zaak uit de hand liep, belde daarop de brandweer. ,,U staat hier niet terecht voor die brand, maar voor de vervuiling van de sloot," zei de officier van justitie gisteren. „Al gebeurde dat per ongeluk, u moet domweg voorzichtig zijn met stoffen die het milieu kunnen vervuilen." De kweker, wiens verzekering de schade heeft vergoed, gaat niet in hoger beroep. Wetenschap op zicht LEIDEN In het kader van de lan delijke wetenschapsdag „Wetenschap op zicht" opent in Leiden de faculteit sociale wetenschappen op 6 oktober haar deuren. Het programma bestaat uit een viertal lezingen, onder meer van de Leidse wetenschapper René Diekstra. Diekstra spreekt om 13.00 uur over brainjogging: of hoé je het meest uit je hersenen haalt. De ande re lezingen gaan over 'zintuigen en het onderbewuste', 'jongens in het speciaal onderwijs' en 'leven met au tisme'. De laatste lezing begint om 16.00 uur. Alle lezingen zijn vrij toe gankelijk en worden gehouden in het Pieter de la Courtgebouw van de fa culteit sociale wetenschappen aan de Wassenaarseweg 52. 3 30 Ook het bezwaar dat de komst tel! van de woonwagens zou leiden 3.45, tot waardevermindering van huizen wordt afgewezen. Vol- 45 i fiens de Raad van State is die inkt waardevermindering niet groot genoeg om goedkeuring aan het bestemmingsplan te onthouden. Ook zouden er j voldoende maatregelen zijn genomen zijn om illegale acti- viteiten, zoals sloop van auto's, i te voorkomen of daar tegen op I te treden. lNE_l De vraag of er alternatieven me- waren geweest, is volgens de wo. Raad van State niet aan de orde. Het ging bij de bezwaren 1 om het beoordelen van deze locatie. Die zou ook geen one- 1 venredige hoeveelheid ruimte in beslag nemen. Van mogelij- icht- ke overlast vanwege de korte afstand ten opzichte van de huizen in de buurt is ook geen sprake. Ook het bezwaar van een te hoge geluidsbelasting door de verdubbeling van het ver- spoor Leiden-Den Haag is af- gewezen. Opgëmerkt wordt da- dat daarvoor nog normen wor- dag den opgesteld en zonodig schermen worden geplaatst. KATWIJK/REGIO Het kabelnet in de Leidse en Katwijkse regio zal waarschijnlijk al eind 1992 met tien televisiekanalen worden uitgebreid tot dertig. Dat is mogelijk zo dra de kanalen door het nieuwe glasvezelnet van de PTT worden gestuurd. van koper op glasvezel over gaan en wordt het aanbod met tien kanalen uitgebreid. De ca paciteit van de glasvezelkabel is nog groter, zodat een verde re uitbreiding mogelijk is. Op 2 december wordt het besluit tot vernieuwing genomen. Gisteravond hield de GemReg in Katwijk een informatiea vond voor de betrokken ge- Het kabelnet in de regio's Lei den en Katwijk moet worden overgezet op glasvezel. Dat is het plan van het bestuur van de regionale kabeltelevisie, de GemReg (Gemeenschappelijke Regeling Antenne-Energie voorziening Leiden en Omge ving). De GemReg, waaraan alle gemeenten in de regio deelnemen, wil daarvoor ge bruik maken van het reeds be staande glasvezelnet van de veel minder snel af dan PTT. Dat wordt nu gebruikt koperen kabel, zodat voor het telefoonverkeer, maar heeft nog voldoende paciteit Glasvezel De ingreep is noodzakelijk omdat het huidige koperen (coax) kabelnet niet genoeg ruimte biedt aan meer zen ders. Het overstappen op het moderne glasvezelsysteem blijkt de beste en goedkoopste oplossing te zijn. Een groot voordeel van het glasvezelnet is ook, dat het geschikt is voor het doorgeven van HDTV, High Definition TV, de televi sie van de toekomst met beter beeld en geluid. Tenslotte neemt de kwaliteit het signaal in de glasvezel lietzenders komen binnen op de ernaast opgestelde schote lantennes; de overige zenders worden vanuit de televisieto ren in Alphen aan den Rijn naar Leiden gestraald. In Lei den, in de telefooncentrale aan de Willen de Zwijgerlaan, ko men alle signalen bij elkaar en worden ze naar de verschillen de kabelexploitanten gestuurd. De verwachting is dat binnen- 1 de satel- Kwartjes Het overstappen op glasvezel gaat de abonnees enkele kwar tjes per maand extra kosten. Hoeveel precies is nog niet duidelijk. De GemReg zal de kabelexploitanten waarschijn lijk 70 cent per mogelijke ka belaansluiting vragen. Omdat niet iedereen televisie of kabel heeft zijn er minder werkelij ke aansluitingen. Daardoor zullen de kosten per abonnee iets hoger liggen dan die 70 waarschijnlijk tussen de 71 1 92 c der versterkers nodig zullen zijn. Overigens zal voorlopig volledig tele- alleen het hoofdnet op glas radiokabelnet. Het overgaan en niet de laatste licht stukken kabel naar de huiska mers. De operatie gaat de Ge mReg circa 10 miljoen gulden kosten, exclusief BTW. signaal wordt omgezet i en met een laser door de draad gestraald. Aan het eind van kabel wordt het licht 1 gewoon elektrisch signaal Volgens de veranderd. Als de onderhandelingen met de PTT, onder prijs, slagen, kan het kabelnet derland 1, 2 1 r het eind van volgend jaar plannen is de 114 meter hoge televisie- Oegstgeest niet meer nodig. Nu al komen alleen Ne- binnen. De satel- PRIMEUR WERELD NATUUR FONDS IN LEIDEN LEIDEN Leiden be leeft zaterdag 12 oktober de primeur van de nieuwe publicitaire aanpak van het Wereld Natuur Fonds (WWF). In de Hooglandse Kerk wordt die dag een Pandamarkt gehouden. De nieuwe combinatie van exposities, voorlich ting én verkoop van WWF-artikelen 'in een ontspannen sfeer' moet behalve de 350.000 dona teurs nog meer Nederlan ders interesseren vöor het werk van de natuurbe schermingsorganisatie. „Het is nooit genoeg", kondigt hoofd communi catie Harm Rozie aan. Met de Pandamarkt slaat het Wereld Natuur Fonds een nieuwe weg in. De aparte voorlichtingsacties en de daar van gescheiden verkoop van artikelen maken plaats voor het jongste exportprodukt van de Nederlandse afdeling van het fonds. Rozie wil de cam pagne naar alle lidstaten en ver daarbpiten exporteren. „We rekenen erop dat het in Leiden een succes wordt. Dan trekt de Panda-karavaan bin nenkort in elk geval door Ne derland". De publicitaire aanpak ver schilt nu enorm tussen de 28 landen waarin het Wereld Na tuur Fonds een afdeling heeft. In de Verenigde Staten rich ten alle activiteiten zich op het tropisch regenwoud in andere landen, in Italië staat het WWF bekend als een soort Greenpeace. Rozie ziet onge kende mogelijkheden in de Nederlandse methodiek: „We zeggen al jaren tegen de Derde Wereldlanden dat ze zuinig moeten zijn op hun natuur, terwijl in ons land de natuur net zo gemakkelijk plaats maakt voor landbouw, indus trie of nieuwe woonwijken. Je moet niet alleen met het vin gertje wijzen. Nederland is met z'n zeeklimaat ook een be langrijke kraamkamer van de natuur". Ambitieus De plannen van het WWF zijn ambitieus. De vijftig perso neelsleden in Nederland wil len de komende tien jaar 2.000 vierkante kilometer tot be schermd natuurgebied verkla ren. Dat vergt vooral veel lob bywerk: gemeentelijke en pro vinciale overheden moeten worden overtuigd, het Rijk moet over de streep. Een enorm gebied, noemt Rozie de doelstelling, maar haalbaar. „Door het EG-landbouwbeleid en de opkomst van de Oosteu- ropese boeren raakt Nederland de komende tien jaar 4.000 vierkante kilometer land bouwgrond kwijt. Wij willen daarvan de helft voor de na tuur". De nieuwe natuurgebieden moeten, evenals de bestaande, Leonie Sazias is in Leiden de Nederlandse tv- persoonlijkheid die de activiteiten tijdens de Pandamarkt in de Hooglandse Kerk presenteert. Behalve Sazias, krantenartikelen en een advertentie campagne moet een zes meter hoge, opblaasbare panda bij de ingang van de kerk de aandacht van de voorbijgangers vestigen op wat er achter de deuren gebeurt. zonder meer toegankelijk zijn voor belangstellende natuur liefhebbers. Zonder kunstma tig aangelegde paden, zonder aangeharkte perken, zonder hekjes om het publiek buiten te houden. „We proberen met onze campagnes zoveel moge lijk mensen bewust te maken van het belang van de natuur. In Nederland gaat ook veel ge bied naar de knoppen als we niks doen. Dat is algemeen be kend. Maar je kunt de Neder landse bevolking niet mobili seren voor iets waar ze verder buiten moeten blijven. Open heid dus, zowel in voorlichting als in de natuurgebieden". Dagje uit De Pandamarkt biedt volgens Rozie bij uitstek goede kansen om de aandacht van de men sen te trekken. Het uitgetre den pad van verkoop van arti kelen in de eigen zeventig winkels en via de bekende ca talogus en het postorderbedrijf in Zeist wordt in de marktop- tie gekoppeld aan een sfeer van een dagje uit. „De die binnenstappen kunnen Mevrouw O. Lekanne Deprez: „We zitten hier straks met een compleet bos". foto: henk van den en Aan de andere kant is het nieuwe systeem goedkoper in gebruik en bepaalt elke ex ploitant in hoeverre hij de abonnees daarvan laat profite ren. Het bestuur van de Ge mReg zei gisteravond redelijk optimistisch te zijn dat het be drag per abonnee nog lager zal uitvallen dan verwacht wordt. De kabelexploitanten kunnen zelf blijven uitmaken hoeveel en welke zenders er op het plaatselijke net komen. OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest houdt vast aan de plaatsing van ruim veertig bomen op het gereconstrueerde Em mapiein. Na overleg met de bewoners in de zoge naamde tuincommissie bleef dat voornemen recht overeind. Dit tot on genoegen van bewoonster mevrouw O. Lekanne De prez, die samen met enke le andere bewoners in ac tie is gekomen tegen de „bebossing" van het oor spronkelijk tamelijk open plein met plantsoen, waar momenteel riolering wordt aangelegd. „De gemeente wil dat er pere bomen rond het plein komen. Daar viel niet over te praten. Dat zijn wat ons betreft niet de kleine boompjes waar de ge meente het altijd over heeft, maar bomen die over tien jaar twaalf meter hoog zijn zodat wij vanuit onze huizen tegen een groene muur zitten aan te kijken. En dat terwijl de amb tenaren ons hadden toegezegd dat er bomen zouden komen die niet hoger zouden worden dan zeven meter", aldus me vrouw Lekanne Deprez. De bewoners hebben wel afdoen de inspraak gekregen ten aan zien van de inrichting van het plantsoentje, dat in volle glorie met vijver wordt hersteld. „Er komen steppenkersen rönd het plantsoentje, dat zijn inder daad kleine bolbomen die ook klein blijven. Die hadden be ter rond het hele plein kunnen staan. En we krijgen ons ro zenperk terug. Die verlangens Hobbyisme De perenbomen blijven echter een doorn in het oog van de Emmapleinbewoners die over hun plein willen uitkijken. „Ze kunnen hier beter de naam veranderen. Dat is straks toch geen plein meer, met een compleet bos er op. We hebben gevraagd of er een paar bomen tussenuit konden, maar nee, dat ging niet, dat zou de structuur van de be planting aantasten. Ik hoor het die ambtenaar die dit heeft be dacht nog zeggen: „ik heb dit ontworpen in mijn enthousias- liet hobbyisme Oegstgeester ambtenaren, hebben verder bitter weinig te brengen. Straks krijg weer éen situatie zoals in De Kempenaerstraat, waar hele moest worden veranderd. Dat heeft tonnen gekost, omdat er niet goed naar de mensen werd geluisterd. Dat zou hier ook kunnen gebeuren". Mevrouw Lekanne Deprez ziet weinig mogelijkheden meer om het Emmapiein voor over- beplanting te behoeden. „Mis schien dat Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leider dorp nog mogelijkheden ziet. Ik voel er zelf weinig voor om straks demonstratief in de weg te gaan liggen als de bomen worden geplant, dat is niets voor mij. Ik ga wel proberen de gemeente te houden aan die toezegging ten aanzien van het planten van bomen die niet hoger worden dan zeven me ter. Die perebomen worden dus hoger, maar dan moet de gemeente ze maar snoeien als ze boven de zeven meter ko men. Dat lijkt me niet meer de parkeerplaatsen kenen op voorlichting als ze dat willen, ze kunnen wat ko pen en buiten staat de Panda bus die we voor voorlichting- op scholen gebruiken. Maar er is ook een terras voor een kop koffie, een rad van avontuur, een grabbelton en een tweetal exposities. Het gaat vooral om de gezelligheid". De keuze voor Leiden om de eerste Pan damarkt te houden was daar om geen moeilijke. „In de Leidse regio wonen veel van onze donateurs, de Hooglandse kerk is een schitterende en tourage, als je genoeg hebt van de markt is Leiden een leuke stad om in rond te lopen en ons magazijn staat in Sassen- heim". Speerpunten Dat de opbrengst van de Pan damarkt ondanks de aange kondigde extra aandacht voor de natuur en het milieu in Ne derland toch naar het Ituri-re- genwoud in het Afrikaanse land Zaïre gaat, past volgens Rozie juist heel goed in de we reldwijde aanpak van het We reld Natuur Fonds. De speer punten, zoals die vorige week in het nieuwe actieplan vanuit de Zwitserse hoofdvestiging wereldkundig werden ge maakt, blijven de tropische re genwouden, de wetlands en de vervuiling door kooldioxine. In het Ituri-regenwoud wordt de alleen daar levende half-gi- raffe Okapi met uitsterven be dreigd. De oprichting van het Okapi Nationaal Park moet deze diersoort kansen op over leving bieden. Het geld zal worden besteed aan het be heer en de bewaking van het park en aan onderzoek en educatie op de Zaïrese scholen. Rozie rekent op een toeloop van vijfduizend mensen in Leiden, die het Wereld Natuur Fonds al dan niet een finan ciële bijdrage geven. Die ko men bovenop de 28 miljoen die de Nederlanders elk jaar over maken op rekening van de na tuurorganisatie. „Nederlanders zijn erg gul", blikt Rozie terug en vooruit. LEIDEN De Leidse politie voelt zich volgens plaatsver vangend korpschef J. de la Ri- vière 'overvallen' door de ex ploitanten van de 3 oktober- kermis. Veel exploitanten van attracties en kramen begonnen tot grote verrassing van de po litie al op zondag met het op- Leidse politie overvallen door kermisexploitanten zetten van hun wagen of tent. Dat gebeurde zowel naast als op de wegen van het kermis terrein rond molen De Valk. klachten binnen vanwege overlast, te meer omdat op de borden langs de wegen naar het centrum stond aangekon digd dat er pas op maandag met opstoppingen rekening hoefde te worden gehouden. Volgens De la Rivière heeft de politie alle middelen aange wend om de exploitanten van hun vroege activiteiten af te houden. „We kregen ze niet weg. Dan kun je maar het bes te zorgen dat het verkeer zo goed mogelijk wordt gere geld". Radio Mensen die op 3 oktober al dan niet noodgedwongen thuis blijven kunnen het vieren van Leidens ontzet op de radio volgen. Stads radio Leiden en Rijnland Radio doen verslag van 6.00 tot 18.00 uur. via 88.1 FM kabel en 105.7 FM VrijwUligerscen tcale De Leidse VrijwUligers cen trale aan de Oude Rijn 44b is vanwege de 3 Okto berfeesten en vanwege vanaf morgen met 8 oktober geslo- Hutspotlunch Vrijdag houden de vrou wen van de Nederlandse Vereniging Van Huisvrou wen een hutspotlunch in het gebouw aan de Caecili- astraat 18. Aansluitend is er een lezing. De lunch be gint om 12.00 uur. Ruilavond De ruil vereniging Ko- ningskerk houdt vrijdag weer een ruilavond voor verzamelaars van munten, stickers, prentbriefkaar ten, lucifermerken, siga renbandjes, suikerzakjes, postzegels en dergelijke. Belangstellenden zijn van 19..00 tot 22.00 uur welkom in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Toegang voor niet-leden /1,50, tot 15 jaar/!,-■ advertentie

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11