Air Holland wanhopig op zoek naar redding Proefproces tegen Makro ECONOMIE Bonden: overleg Digital teleurstellend Verbod spot antiverouderings-crème VAKI AMQTFRnAM Kinderbijslag over 1991 met spoed aanvragen Jaarstukken DOCdata twee maanden uitgesteld CeidócGomotit DINSDAG 1 OKTOBER 1991 Gasunie importeert Engels aardgas GRONINGEN De Gasunie heeft voor het eerst een con tract afgesloten voor de import van Engels aardgas. Het be treft een hoeveelheid van 2,6 miljard kubieke meter gas dat wordt gewonnen in het Neder lands-Engelse grensgebied op het continentaal plat. Voor de Engelsen is het de eerste keer dat ze gas aan West-Europa verkopen. De eerste leverin gen zullen in juli 1993 begin nen. Het Noordzee-gas zal via een pijplijn naar Den Helder worden getransporteerd en vervolgens op het aardgaslei dingnet worden aangesloten. TT.. DEN HAAG De Reelame Gnde Commissie mrr\ heeft DEUllO VMm MIVIO I Lnl/MIVI APELDOORN Digital Equipment Corporation is de vakbonden gisteren in geen enkel opzicht tege moetgekomen met betrek king tot de voorgenomen overneming van het grootste deel van de Phi- lips-divisie Informatiesy stemen. Vertegenwoordigers van de bonden hebben dit na afloop van het overleg meegedeeld. De Industriebonden FNV en CNV, Unie BLHP en de Vere niging van Hoger Philipsper- soneel, vinden dit uitermate teleurstellend. Ze gaan de ko- DEN HAAG Er wordt een strafrechtelijke proef- procedure voorbereid te gen de Makro, omdat deze zelfbedieningsgroothandel de prijzen niet inclusief btw vermeldt. Dit schrijft minister Andriessen var- economische zaken in ant woord op Kamervragen van Van Erp (VVD). In 1987 zijn afspraken ge maakt met de Makro over het vermelden van prijzen, maar de effectuering daarvan heeft het niet de gewenste resulta ten opgeleverd, aldus Andries sen. De kwestie heeft sinds dien de gemoederen bezig ge houden Minister Hirsch Ballin van justitie vindt dat duide lijkheid moet komen over de De Makrovestiging in Delft. De Sociale Verzekeringsbank verzoekt iedereen die kinderbijslag wil aanvragen voor het 4e kwartaal van 1991, dit zo spoedig mogelijk te doen via het gebruikelijke aanvraagformulier. Ook als u de kinderbijslag voor eerdere kwartalen nog niet hebt aangevraagd is het belangrijk dat u dit zo snel mógelijk doet. In verband met een administratieve wijziging in de uitvoering van de kinderbijslag wil de SVB graag op korte termijn alle aanvragen over 1991 binnen hebben. Om te voorkomen dat er vertraging optreedt in de afhandeling van uw aanvraag wordt u verzocht de aanvraagformulieren zo spoedig mogelijk in te vullen en op te sturen naar uw districtskantoor. mende weken personeel raad plegen hoe nu verder te han- Bij de overneming zijn wereld wijd 7000 werknemers van Philips betrokken. In Neder land gaat het om ruim 1700 ar beidsplaatsen. Het merendeel in Apeldoorn en Den Haag. De bonden hebben van Digital ga ranties geëist met betrekking tot het behoud van de bestaan de arbeidsvoorwaarden en de werkgelegen heid Digital heeft de bonden ook duidelijk gemaakt dat er op termijn arbeidsplaatsen ver vallen. wanneer de voormalige divisie van Philips wordt geïn tegreerd in de rest van de on derneming. Het Amerikaanse bedrijf wil voor de werkne mers die dan hun baan verlie zen het sociaal plan toepassen dat de bonden eerder met Phi lips hebben afgesproken in het kader van de operatie-Centu- Bestuurder Cuperus reageert sceptisch op dat voornemen. „Die toezegging geldt natuur lijk alleen zolang de huidige Philips-cao van kracht is. Na 1 april volgend jaar heeft Digital daar geen boodschap meer aan. Dan komt de directie on getwijfeld met een eigen, min der dure regeling voor de overtollige werknemers", ver wacht Cuperus. DEN HAAG De Reclame Code Commissie (RCC) heeft eerder deze maand de televisie-reclame voor één van de Pléni- tude-produkten (Contour Regard) van L'Oréal beoordeeld als tar" en „misleidend". De spot over de antiverouderings- mag niet meer worden uitgezonden. Dat heeft Konsu- Kontakt, die een klacht had ingediend bij de j bekendgemaakt. In de spot wordt beweerd dat Contour Regard „een dagelijkse overwinning op de veroudering" is. Dat is onzin, aldus de com missie. L'Oréal is niet in beroep gegaan. LPG wordt morgen twee cent duurder ROTTERDAM LPG of autogas wordt morgen liter duurder. De nieuwe literprijs komt daarmee op 53,9 cent per liter. De Novok. de organisatie van zelfstandige oliehandela ren heeft dit vandaag gemeld. Vandaag zijn de benzineprijzen met twee cent per liter verlaagd. Diesel is een cent per liter duurder geworden. vraag of de Makro artikel 38 van de wet op de omzetbelas ting uit 1968 overtreedt. Dat artikel stelt: „Het is de on dernemer verboden anderen dan ondernemers en publiek rechtelijke lichamen goederen en diensten aan te bieden te gen prijzen met zodanige aan duiding dat de Omzetbelasting niet in de prijzen zou zijn be grepen." Financieel-directeur De Beer van de Makro zegt dat zijn be drijf zich danook strikt aan de wet houdt. In tegenstelling tot de detailhandel hoeft de groot handel zich volgens hem niet te houden aan de bepaling dat prijzen inclusief btw moeten worden vermeld. Wel moet worden aangegeven welk btw- tarief van toepassing is, aldus De Beer. Een aandeelhouder stelt de raad van commissarissen van de chartermaatschappij Air Holland kritische vragen tijdens de roerige aandeelhoudersvergadering gisteren in Amsterdam. FOTO: ANP PERSONEEL FLUIT COMMISSARISSEN TERUG VENLO Het uitbren gen van de jaarstukken van het beursfonds DOC data is weer met twee maanden uitgesteld. Het noodlijdende bedrijf heeft niet genoeg gehad aan het uitstel van drie maanden dat de aandeelhouders reeds in juni hadden ver leend. De accountant wil de stukken nog niet goedkeuren, omdat hij niet overtuigd is van de continuïteit van de onderne ming. De accountant denkt echter wel te kunnen tekenen als het reddingsplan van het bestuur van DOCdata door gang vindt. Dat heeft prof. dr. ir. P.M.E.M van der Grinten, de enig overgebleven saris, gisteravond gezegd tij dens de aandeelhoudersverga dering. Het reddingsplan be staat uit een fusie met Optical Data Storage Company, een dochteronderneming van In dustrial Services Group, die voor een groot deel in handen van de broers Van den Nieu- wenhuysen. Commissaris Van der Grinten had af en toe moeite de verga dering in goede banen te lei den. „Ik zit hier ook niet uit vrije wil", riep hij uit toen hem voor de voeten werd ge roepen dat hij zijn plichten als commissaris had verzaakt. President-commissaris Van den Driest is in april vertrok ken, volgens Van der Grinten vanwege „mogelijke belangen verstrengeling". AMSTERDAM De zwaar in de problemen verkerende chartermaat schappij Air Holland heeft gisteren surseance van be taling aangevraagd, om langer de tijd te krijgen naar een oplossing te zoe ken. Zondagavond werd al bekend dat directeur Block was opgestapt. Gis teren meldde de maat schappij er na maanden onderhandelen niet in te zijn geslaagd voldoende medewerking te krijgen voor een nieuwe kapitaal injectie. In een af en toe emotionele aandeelhoudersvergadering in Amsterdam zette het massaal opgekomen personeel de raad van commissarissen onder druk om naar alternatieve op lossingen te zoeken. De aan deelhoudersvergadering had meer weg van eën overleg met het personeel hoe het nu ver der moet. De meeste perso neelsleden hadden kort voor de vergadering te horen ge kregen dat het reddingsplan niet doorging door het afha ken van een grote touropera tor, waarbij de naam Holland International viel. De raad van commissarissen onder leiding van Kernkamp maakte de details van het red dingsplan bekend. De aande len zouden worden afgestem peld van nominaal 5 gulden tot nominaal 1 gulden. Daar naast zou een nieuwe emissie plaatsvinden voor 2 gulden per aandeel. De banken waren bereid een deel van de kredie ten om te zetten in aandelen en er zou een 4 procents ach tergestelde converteerbare obligatielening van 5 miljoen gulden worden geplaatst. Sa men met de al toegezegde 10 miljoen van de touroperators zou dat 34 miljoen gulden in het laatje moeten brengen. Stoelendans Uitgangspunt bij dit plan was dat Air Holland voor het zo merseizoen 280.000 stoelen zou verkopen. Dat leek tot zondag avond te lukken, maar toen bleek dat een touroperator 70.000 stoelen niet af zou ne men, zo verklaarde Kern kamp. Daarop besloten de fi nanciers zich terug te trekken, omdat de hele operatie te wan kel werd. Een personeelslid meldde ech ter dat Air Holland helemaal geen aanbod aan de touropera tor had gedaan, waardoor de attentere concurrentie met de buit aan de haal was gegaan Deze mededeling leidde tot de nodige commotie bij het aan wezige personeel. Kernkamp ontkende deze gang van zaken heftig. Uit de uitleg van de commissa rissen bleek dat het getal van 70.000 stoelen eigenlijk 50.000 was, omdat 20.000 stoelen her plaatst konden worden. Ook deelden ze mee dat het red dingsplan minimaal 250.000 verkochte stoelen nodig had om te slagen. Daardoor kwam het aantal ontbrekende stoelen op 20.000. Hierop trad de ondernemings raad van Air Holland in het strijdperk. Een half uur voor de vergadering hadden zij van de raad van commissarissen de mededeling gekregen dat „de oefening beëindigd was". Nu de OR de kans kreeg haar zeg je te doen, liet ze zich die niet ontglippen. Voorzitter P Braam verklaar de weinig vertrouwen meer te hebben in de directie en com missarissen. Hij weigerde ech ter een naderend faillissement aanvaarden en daagde de uit met het personeel over alternatieven na te denken. Kernkamp aan vaardde die uitnodiging met beide handen. Braam wees er verder op dat het vertrek van directeur Block nieuwe moge lijkheden opent, „Het vertrek van Block ontgrendelt deuren die vroeger geslotén waren". „Door zijn persoonlijke vetes met mensen uit de reis- en luchtvaartwereld zijn een aan tal touroperators geen klant bij ons. Wij willen samen met de commissarissen nu gesprekken gaan voeren met alle klanten en potentiële klanten van Air Holland om het bedrijf te red den". Verder bestreed hij de uitleg die de commissarissen gaven aan het ontstaan van.de moei lijkheden bij Air Holland. Vol gens Kernkamp waren de Golfcrisis en de economische crisis in de VS verantwoorde lijk voor een daling in het passagiersaanbod en zorgde een lagere dollar nog voor fik se valutaverliezen. Daarnaast had Air Holland te gen te goedkope tarieven stoe len verkocht. Doordat de fi nanciële rapportage niet deug de, duurde het een hele tijd voor een juist inzicht in de gang van zaken verkregen kon worden. „Onzin", volgens de OR. „De slechte gang van zaken wordt veroorzaakt door de grote overhead van de organisatie. Tegenover elk vliegtuig van Air Holland staat een vice- president. Verder hebben we al vanaf het begin gemeld dat er op de lijn van Aruba naar Newark in Engeland te weinig zaten. Soms boord, terwijl de capaciteit 213 len is. De directie heeft deze cijfers echter altijd geheim ge houden", aldus Braam. Moeilijke toekomst Dat de verhouding personeel en de leiding goed verziekt is, werd wel duidelijk. Toch wil de OR nu snel samenwerken rr sarissen, om te redden te redden valt. Dat zal nog hele klus worden, Holland verwacht boekjaar 1991/92 een verlies van 10 tot 15 miljoen gulden. „Het eerste kwartaal leverde een verlies op van 10 miljoen gulden en in het tweede kwar taal maken we 1 termaanden zijn echter altijd verlieslijdend", zo verklaarde Kernkamp. Dat zou betekenen dat Air Holland het boekjaar af moet sluiten met een nega tief eigen vermogen tussen de 6 en 11 miljoen gulden. Er ligt blijkbaar wel i ganisatieplan in de la, maar de OR had er nog geen kennis van kunnen nemen. „Wij heb ben van dat hele businessplan nog niets gezien'" zo verklaar de Braam. „Het personeel moet altijd alles in de krant le zen. De leiding komt nooit met mededelingen". Die frustraties wil de OR nu echter wel opzijzetten. „We zullen het personeel eens gaan polsen of ze bereid zijn loon in te leveren. Verder willen de certificaathouders hier aanwe zig ook wel nieuw kapitaal in de onderneming steken. Uit eindelijk praten we over een gat van 10 miljoen gulden dat opgevuld moet worden. Op zo'n bedrag zal men dit prach tige bedrijf toch niet failliet la ten gaan?", besloot Braam de bijeenkomst. 'Flipje van Tiel' verhuist naar Breda TIEL De directie van Hero Nederland blijft bij haar voor nemen de produktie over te plaatsen van de Flipje-fabriek in Tiel naar die in Breda. De- algemeen directeur van Hero, H. Schiffers, heeft dit gisteren aan de ondernemingsraad en de werknemers laten weten. Met deze beslissing gaat de di rectie voorbij aan het negatie ve advies dat de onderne mingsraad heeft gegeven over de verhuizing. Volgens de OR pakt de verplaatsing 6 miljoen gulden duurder uit dan de 11 miljoen die de directie ervoor heeft uitgetrokken. Voor min der dan een derde van het in vesteringsbedrag kan de pro duktie in de Tiel blijven, meent de raad. Met de over plaatsing gaan 37 van de 92 ar beidsplaatsen verloren. De di rectie gaat ervan uit dat de operatie zonder gedwongen ontslagen kan worden uitge voerd. Financieringsprefs van DAF mogelijk EINDHOVEN Een 'rimpel loze' buitengewone vergade ring van aandeelhouders van DAF is gistermiddag akkoord gegaan met een wijziging van de statuten, waardoor de uit gifte van financieringsprefs, cumulatief preferente aande len, tot een bedrag van 250 miljoen mogelijk wordt. De emissie is bedoeld om het ei gen vermogen van de vracht wagenfabrikant te versterken. Ook wordt de solvabiliteit, die door de zware verliezen vanaf 1990 sterk is aangetast, verbe terd. Bestuursvoorzitter A. van der Padt hield de vergadering tij dens een korte toespraak voor, dat er nog steeds van wordt uitgegaan, dat in het vierde kwartaal van dit jaar het nul punt wordt bereikt. Hoe de si tuatie er daarna uitziet liet hij in het midden. Tekort aan apothekers assistenten SCHEVENINGEN Het tekort aan apothe kers-assistenten is opge lopen tot twaalf pro cent. Het vervullen van de vacatures levert in drie kwart van de ge vallen grote problemen op. Vacatures blijven steeds langer onvervuld en het inschakelen van arbeidsbureaus en uit zendbureaus biedt nau welijks soelaas. Dit zijn de belangrijkste conclu sies ,uit een onderzoek dat gisteren in Scheve- ningen is gepresenteerd op een bijeenkomst van de Stichting Bedrijfs fonds Apotheken. Vol gens de onderzoekers zijn ingrijpende maatre gelen nodig, omdat de spanningen op de ar beidsmarkt anders nog verder zullen oplopen. Het tekort aan apothekersassistenten dreigt ernstige vormen aan te gaan nemen. a F0T0. sp Damrak zakt weg na aarzelend begin AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs leek gis teren heel even in ieder geval het slotpeil van vrijdag te kun nen vasthouden, maar al spoe dig sloeg de beurs de weg naar beneden weer in. Daarbij bleef het in de aandelensector tame lijk rustig. De totale omzet was met 2,2 miljard behoorlijk, maar daarvan namen de aan delen maar ƒ555 miljoen voor hun rekening. De obligatie- markt gaf fractioneel betere koersen te zien. De stemmingsindex was kort na opening iets hoger dan vrij dag, maar begon daarna ge staag af te brokkelen. Het slot kwam op 89,7, wat een verlies betekende van 0,6 punt. De koersindex zakte een volle punt weg naar 193,9. Een handjevol kleinere aande lenfondsen was in de kalme markt nog onderwerp van ge sprek, maar in de koersen kwam dat niet tot uiting. Bij Managament Share en Air Holland ,die intussen een aan vraag tot surséance van beta ling heeft aangekondigd, kwam dat omdat de notei gen werden geschorst. De streden Sasea-fondsen i geerden nauwelijks op de vrij dag gehouden aandeelhouders vergaderingen, die niemand veel wijzer hadden gemaakt. Verzekeringen dat de uitstaan de leningen wel terug zouden worden betaald, werden met een korreltje zout genomen. De actieve waarden lieten aanvankelijk overwegend kleine koersdalingen zien. Pas in de loop van de dag begon nen deze hier en daar wat voor te stellen. Zo sloot Aegon de dag ƒ2,10 lager af op ƒ108,90 en moest KNP ƒ1,60 laten liggen op 46. Relatief zwak was HCS met een verlies van twee dubbeltjes op 2,40. Bij de internationals lag Unile ver ondanks de lagere dollar goed in de markt. Het fonds trok uiteindelijk 60 cent aan naar 159,50. Koninklijke Olie moest 80 cent terug naar ƒ151,40. De in opspraak ge raakte VHS-Vastgoed, waar op last van de Ondernemingska mer een onderzoek zal plaats vinden naar het reilen en zei len in het verleden, zakte 30 cent naar ƒ3,70. De optiebeurs kwam tot een omzet van 36.400 contracten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6