Uithoudingsvermogen Mobutu legendarisch mÊÊÊBm Geld, geld, geld VN-team is onder indruk van nucleair programma Irak 4 &ükceouW RTTTTFMT AXTD DINSDAG 1 OKTOBER 1991 In de Amerikaanse staat Colorado zijn gisteren twee spoorwegemployés om het leven gekomen en raakten enkele anderen gewond toen een goederentrein ontspoorde. Oorzaak van de treinramp in de bergen bij Pinecliff was schuivend gesteente. FOTO: AP Nederlands snoepje gevuld met cocaïne RIO DE JANEIRO Elf lage- re-schoolkinderen uit Rio de Ja neiro zijn onwel geworden na het eten van Van Melle snoepjes die geïnjecteerd waren met co caïne. Het snoepgoed hadden zij gekocht van een ambulante ver koper voor het schoolplein. Tot nu toe heeft nog niemand de verantwoordelijkheid voor de vergiftiging opgeëist. Politie-onderzoek heeft inmid dels aangetoond dat niet alleen Van Melle het slachtoffer is ge worden van de injectie-praktij ken. Ook in de snoepjes van de Amerikaanse fabrikant Warner Lambert zijn drugs aangetrof fen. Directeur Harmen Lensink van Van Melle Brazilië ontkent met klem dat zijn produkt tij dens het fabricageproces is inge spoten met de drugs. Ook de mogelijkheid van afpersing sluit hij uit, omdat nog niemand heeft gebeld met de eis tot beta ling. De autoriteiten vermoeden dat de dader het snoepgoed heeft geïnjecteerd voor privé- gebruik. Waarschijnlijk is het produkt door onachtzaamheid in de handel gekomen. Gorbatsjov dreigt weer met aftreden MOSKOU President Mi- chail Gorbatsjov heeft giste ren gezegd dat hij liever af treedt dan leiding te moeten geven aan een Sovjetunie die uiteenvalt. Volgens Gor batsjov moet door de leiders van de republieken een verdrag worden onderte kend dat een nieuwe lossere Unie van Soevereine Staten schept. Hij wil samen met de Russische president Boris Jeltsin binnenkort alle Sovjetrepublieken een der gelijk Unieverdrag voorleg gen. Het is de tweede keer binnen een maand dat Gor batsjov dreigt af te treden. Langste man ter wereld in ziekenhuis LONDEN Artsen in een ziekenhuis in Londen zijn bezig met de behandeling van een 27-jarige man die 2.51 m lang is en nog altijd groeit. Het gaat om Parimal Chandra Barman uit Bangladesh. Hij wordt volgend jaar in het Guinness Book of Records geno teerd als de langste mens ter wereld. De dok toren van het Sint Bartholomeus ziekenhuis wilden niets over zijn behandeling zeggen. Volgens een Brits persbureau heeft Barman een tumor op de hypofyse, een klier die on der andere verantwoordelijk is voor de pro- duktie van groeihormonen. Barman is de op drie na langste man aller tijden. Hij passeerde onlangs in lengte de 38-jarige Pakistaan Haji Mohammad Alam Channa, die 2,33 meter meet. De Amerikaan Robert Wadlow was met 2,71 meter de langste mens ooit gemeten. Bob Kerrey vierde presidentskandidaat voor de Democraten LINCOLN De uit Nebraska afkomstige se nator Bob Kerrey heeft zich gisteren kandi daat gesteld voor het presidentschap van de Verenigde Staten. De 48-jarige Kerrey deed de aankondiging in zijn woonplaats Lincoln. Hij is na de senatoren Paul Tsongas (Massa chusetts) en Tom Harkin (Iowa) en gouver neur Douglas Wilder van Virginia de vierde Democraat die het volgend jaar op 2 novem ber tegen president George Bush wil opne men. Naar verwachting zal gouverneur Bill Clinton van Arkansas zich donderdag als vijfde Democratische presidentskandidaat aanmelden. De Democraten kiezen volgend jaar juli tijdens hun partijconventie de tegen stander i i Bush. KINSHASA Terwijl zijn uitgehongerde onder danen het al verwoeste land leegplunderden, deed de president van Zaïre, Mobutu Sese Seko, de 'leeuw die geen vijand vreest', zich op zijn luxe rivierboot tegoed aan ge roosterde kwartel, overgo ten met een Loire-wijntje. De Kamanyola, i te Belgische koloniale boot, is een drijvend paradijs op de zee van schrijnende ar moede die Zaïre heet. De boot is toegerust met een helikop terplatform, dinerzalen en badkamers met gouden kra nen en wordt door een opeen volging van jonge vrouwen bezocht: een mogelijke inter pretatie van de naam die de zestigjarige president zich heeft aangemeten is: 'jonge haan die van hen naar hen gaat en een spoor van vuur achter zich laat'. De Kamanyo la is sinds enige jaren de presi dentiële residentie. Tijdens de achtenveertig uur durende orgie van rooftochten en plunderingen door Zaïrese soldaten die in geen tijden sol dij hadden gezien zijn Kinsha sa en verscheidene andere ste den praktisch verwoest en ontvluchtten duizenden bui tenlanders het land. Velen vertelden dat zij zich in hun ondergoed of nachtkleding in de rimboe hadden moeten schuilhouden terwijl plunde- Overlevende Mobutu, omringd door loyale elitetroepen, achtte het gevaar kennelijk niet groot genoeg om te vluchten. Na zesentwin tig jaar aan de macht leek hij vastberaden een nieuwe titel toe te voegen aan zijn officiële bijnamen, De Grote Bevrijder, De Roerganger en De Vader van de Revolutie: die van De Grote Overlevende. „Hij is van plan hard op te treden te gen het leger", aldus premier Mulumba Lokoji. Het eerste wat Mobutu deed om de groei ende onvrede te beteugelen was zijn beurs opentrekken. Nadat hij maandenlang de ar moede als excuus had ge bruikt, bleek hij opeens ge noeg geld te hebben om zijn soldaten hun achterstallige sol dij uit te kunnen betalen, rond de vijf miljard Zaïres (onge veer 65.000 gulden). Of het geld afkomstig is uit de natio nale schatkist of van de Zwit serse bankrekening waarop Mobutu tijdens zijn bewind volgens geruchten zeven mil jard gulden heeft opgepot is niet duidelijk. Mobutu heeft ook beloofd de democratische ontwikkelingen tot een meer-partijenstelsel te zullen voortzetten, maar hoe lang hij het onvermijdelijke nog zal kunnen afwenden in niet duidelijk. Hij heeft een adempauze gekregen door de interventie van de Franse en Belgische troepen die moesten toezien op de het veilige ver trek van de Europeanen uit Zaïre. Door hun aanwezigheid zijn verdere demonstraties van onvrede uitgebleven. De werkelijkheid is natuurlijk ook dat er weinig te plunderen valt. Praktisch iedere winkel en fabriek in het centrum van Kinshasa is leeggeroofd. De voedseltekorten dreigen een rampzalige omvang te krijgen. Haat Zaïre, met zijn mineralen en grote oppervlakten vruchtbare grond in potentieel een van de rijkste landen van Afrika, is door de jaren van wanbeleid onder Mobutu de armste Afrikaanse landen ge worden. De inflatie bedraagt tussen de 1000 en 3000 procent per jaar. Van enige gezond heidszorg is nauwelijks sprake en het ldhd is niet in staat zijn 34 miljoen inwoners te voeden: de helft van de kinderen sterft voor het vijfde levensjaar. Mobutu heeft in zijn bezits drang kastelen en villa's ge kocht door heel Europa en Afrika. Hij importeert kaviaar en kisten Franse champagne. De meeste ZaïTezen zijn het er in besloten kring over eens dat Mobutu moet gaan, zelfs zijn ministers. „Er zal geen vrede komen als hij blijft", zegt op positieleider Etienne Tshiseke- di. De oppositie is een verza meling van meer dan hon derddertig verschillende groe peringen. Het enige wat zij .iet elkaar delen is hun haat jegens Mobutu. Maar het uit houdingsvermogen van Mobu tu is welhaast legendarisch. De Zaïrese oppositieleider Etienne Tshisekedi heeft giste ren niettemin gezegd dat de regering die hij gaat vormen het einde betekent van de machtspositie van Mobutu. Tshisekedi werd zondag be noemd tot premier van een crisiskabinet. De maatregel dient vandaag nog te worden bevestigd door een conferentie van de gezamenlijke oppositie partijen. De nieuwe premier heeft de steun van Frankrijk en België, de landen die vorige week paratroepen naar Zaïïre zonden om een einde te ma ken aan een muiterij van het leger. Tshisekedi zei dat hij het land zal leiden en niemand anders. (c) The Sunday Times Sovjets: snel praten over voorstellen ontwapening MOSKOU De Sovjetunie zal onmiddellijk met de Vere nigde Staten gaan praten over de nucleaire ontwapenings voorstellen die president George Bush vrijdag heeft ge presenteerd. Ook van Moskou zijn vrijwillige wapenreducties te verwachten. Dit hebben functionarissen van het Sov jet-ministerie van buitenland se zaken gisteren laten weten. „Wij sluiten eenzijdige stappen niet uit, maar zoals u weet is ook voor bepaalde eenzijdige stappen specificatie en consul tatie nodig", aldus onderminis ter van buitenlandse zaken Vladimir Petrovsky. Niettemin wil de Sovjetunie vermoedelijk nog een stap ver der gaan dan Bush. Petrovsky gaf aan dat Moskou de Ameri kaanse voorstellen wil uitbrei den met een plan om het aan tal ondergrondse kernproeven verder te beperken. Moskou heeft de afgelopen jaren her haaldelijk gepleit voor eeri al geheel verbod op kernproe ven. Maar dit pleidooi werd steeds-door de VS van de hand gewezen, omdat die de nucle aire afschrikking in hun mili taire strategie willen handha- Daarnaast wil de Sovjetunie ook de drie andere erkende kernmachten, Groot-Brittan- nie, Frankrijk en China, bij de besprekingen betrekken, aldus de onderministers. Verder wil de Sovjetunie pra ten over een aanpak om be drijven die werken voor het defensie-apparaat te laten overschakelen op civiele pro- duktie. Zwarte Zuidafrikanen demonstreren tegen btw PRETORIA Duizenden zwarten hebben gisteren in Zuid-Afrika geprotes teerd tegen de invoering van een btw. De betogers vinden dat deze voor Zuid-Afrika nieuwe belas ting in het voordeel werkt van de blanke zakenlie den, terwijl de toch al arme zwarten er de lasten van moeten dragen. burg en andere steden. De vakbonden noemden de acties een succes en zeiden dat zij het begin vormen van een grote campagne van burgelijke on gehoorzaamheid tegen de in voering van de btw. Winnie Mandela, echtgenote van ANC-leider Nelson Mandela, zei dat men nu de zwarten laat opdraaien voor het voor de economie rampzalige apart- heidsbeleid. „Wij hebben een regering nodig, geen belasting", zei zij tot menigte van 15.000 men- die zij in demonstratieve optocht door Pretoria had ge leid. De circa 1,8 miljoen leden tellende vakbond Cosatu heeft voor november al een staking van twee dagen aangekondigd om het hele belastingsysteem te ondermijnen. De btw bedraagt tien procent, terwijl de oude omzetbelasting 13 procent bedroeg. Maar an ders dan de omzetbelasting, moet btw ook worden betaald over water, elektriciteit, dien sten als medische verzorging en levensmiddelen die nu nog onbelast zijn. Fraude Aanhangers van de nieuw ge kozen Mexicaanse gouver neur Fausto Zapata zijn in gevecht met demonstranten die de verslagen kandidaat Salvador Nava een warm hart toedragen. De fans van Nava zetten in San Luis Potosi een demonstratie op poten, om dat bij de verkiezingen frau de zou zijn gepleegd. Referendum in Toerkmenië MOSKOU Op 26 oktober wordt in Toerkmenië een refe rendum gehouden over de on afhankelijkheid van deze Cen- traalaziatische Sovjetrepu bliek, zo heeft het parlement in Asjchabad besloten. Aan Toerkmenië, dat grenst aan Iran en Afghanistan, zijn de veranderingen die het gevolg waren van het aantreden van president Michail Gorbatsjov in 1985 in hoge mate voorbij gegaan. In Toerkmenië, een van de kleinere republieken van de Sovjetunie, wonen 3,5 miljoen mensen. Het zijn voor het merendeel Turks spreken de islamieten. Geen Britse verkiezingen in november LONDEN De Britse pre mier John Major heeft beslo ten geen algemene verkiezin gen te houden in november. Volgens ministers uit zijn ka binet wil Major de verkiezin gen pas komend voorjaar uit schrijven. De Britse premier heeft de vrijheid op elk mo ment verkiezingen uit te schrijven zolang die maar voor juni 1992, het einde van de vijfjarige regeringstermijn, worden gehouden. Het is ge bruikelijk dat een tijdstip wordt gekozen dat voor de re geringspartij de grootste kans geeft op een stembusoverwin ning. Volgens de recente opi niepeilingen is de regerende Conservatieve Partij in een nek-aan-nek-race verwikkeld met de Labour Party, de grootste oppositiepartij. LONDEN Allen onder u die geld smerig vinden, te onzedig om over te praten, krijgen het thans moeilijk. Waht ik ga het over geld hebben. Mijn kop rammelt van het geld. Dat komt door de grootste nog levende Engelse valsemunter, die ik op de televisie heb horen spreken over zijn duivels vak en zijn beestachtig lot. Hij was na tien jaar penitentie in gruwelijke strafinrichtingen tot inkeer gekomen en verdient thans wat schamele penningen aan zijn boek 'Counterfeit', waarin hij inzicht geeft in zijn vaardigheden op het intrigerende terrein van de valsemunterij. Hij werkte slechts in opdracht en hij vroeg voor het drukken van een partij geld 14 procent van de nominale waarde. Bij miljoenenorders kon dat percentage omlaag. Op deze manier hoefde hij zich geen zorgen te maken over het moeilijkste aspect van de valsemunterij, de distributie. Een aardige man, zoals je die wel vaker in het drukkersvak tegenkomt. Intelligent ook en met het berouwvol uiterlijk van een bedroefd croupier. Hoe smerig is geld eigenlijk? Ik heb de geconcentreerde waarheid, zoals die in de loop der eeuwen over geld is verzameld, bijeengezocht uit de schatkamers van het Spreekwoordenboek der Nederlandsche Taal van 1858. Van die overvloedige, vaak wat preutse oogst heb ik een krachtig distillaat getrokken Daar gaan we: Alleen het geld, dat maakt den held Als men van stront droomt, zal men in het geld, De drinkpot maakt menigeen geldeloos De misslagen der geneesheren worden met aarde, de gebreken der rijken met geld bedekt De vrek gaat met zijn gat op de geldkist zitten Die geldeloos is, zijne vrienden zijn dun Die geld heeft, kan zich roeren Die geld heeft krijgt den droes (duivel) te vriend, en alle hoeden tot zijne devotie Die reist zonder geld vreest geen geweld Het geld dat stom is, maakt regt dat krom is en snedig dat dom is Een man zonder geld is een schip zonder zeilen Een man zonder geld verdwijnt en versmelt Geen zwaarder rouw dan om geldverlies Geld is de regte liefde Geld is steeds den vrek tot straf, maar de arme tot een staf Had ik dat geld in een bevuilden doek, ik zou den knoop met mijne tanden losmaken Het geld opent alle deuren, behalve die van den hemel Het is geene schande geen geld te hebben, maar het is zoo ongemakkelijk Het laatste geld in den zak weegt het zwaarst Hij heeft veel kak, maar weinig geld op zak In geld. in vrouwen en in wijn is deugd en vreugd maar ook venijn Men moet wel zijn geld, maar niet zijn jaren tellen Voor geld kan men den duivel laten dansen. U ziet, men heeft zich in de loop der tijden nogal intensief met geld en met wat het alzo kan aanrichten, beziggehouden. De grote schilder Willem de Kooning, die, voor men bereid was tonnen voor zijn schilderijen te betalen straatarm was. heeft een mooie, bescheiden uitspraak over geldgebrek op zijn naam staan: ..De ellende van armoede is dat al je tijd er in gaat zitten". MANAMA Irak is bezig een kernwapenprogramma te ont wikkelen, zo blijkt duidelijk uit de documenten die het in spectieteam van de Verenigde Naties in Baghdad heeft ge vonden. Iraks nucleaire pro gramma stond kwalitatief op hoog niveau en de nuclaire on derzoeksfaciliteiten waren be ter dan de meeste in Europa en Noord-Amerika, aldus VN- deskundigen gisteren in Mana- Volgens hen kon het program ma met zijn bedoeld voor vreedzame doeleinden. Het omvangrijkste programma richtte zich op de produktie van verrijkt uranjum, waarbij vrijwel iedere bekende metho de werd onderzocht. „En dat in een land waar voor geen enkele werkende energiecen trale verrijkt uranium nodig is", merkte een teamlid op. „Wanneer je kijkt naar de kwaliteit van het verrichte werk, de diepgang ervan...dan moet je wel onder de indruk zijn", aldus David Kay, leider van het VN-inspectieteam. Het aangetroffen materiaal toont aan dat Irak bezig is een kern wapenprogramma te ontwik- Er zijn ook duidelijke aanwij zingen dat de Irakezen met het oog op de programma's contracten hebben afgesloten met buitenlandse bedrijven, aldus Kay. Hij vond het moei lijk te begrijpen dat die bedrij ven, gezien enkele van de ge leverde zaken, niet beseften dat zij voor een nucleair pro gramma gebruikt zouden wor den. De Irakezen proberen hun programma voort te zetten, zelfs na de Golfoorlog, aldus Kay. Naar zijn zeggen zijn er in Irak plaatsen waar de ont wikkeling van het nucleair programma nog steeds wordt voortgezet. Treinramp DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA QN878 Niet alleen het binnenland laat Van Riebeeck nu gron dig verkennen, ook de kustlijn, de baaien, de eilanden worden met behulp van driehoekmeting en kompaspeiling in kaart ge bracht. Verscheidene eilandjes voor de kust neemt Van Riebeeck namens de Oost-Indische Compagnie in bezit en hij laat op een stuk gladde rots het monogram van de Compagnie inbeitelen. Geheel van gevaar ontbloot zijn deze ondernemingen niet en Van Riebeeck begrijpt maar al te goed, waarom de Portugezen, die indertijd de Kaap hebben ontdekt, er de naam 'Stormkaap' aan hebben gegeven. Want het kan in deze streken raar spoken! Op een van deze tochten vergaat een klein scheepje, het Robben- jachtje. Het schip strandt op de rotsige kust en spoedig hebben de golven het geheel uit elkaar geslagen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5