van helft wao-gevallen Radicale ommezwaai milieubeleid nodig Nederland betaald zware tol voor EPU-echec CeidaeSouocmt BINNENLAND BUITENLAND 4 „Prins Bernhard medeschuldig aan executie van secretaris" Stress oorzaak NATUUR EN MILIEU SCHRIKT VAN TUSSENRAPPORTAGE Advocaat wil eerherstel verdachten in Fagel-zaak Vuilverbranding Ypenburg minimaal 200 miljoen duurder li DINSDAG 1 OKTOBER 1991 DEN HAAG Prins Bernhard is „medeschuldig" aan de executie van zijn particulier secretaris, jonkheer Willem G. Roëll, door de Duitsers in 1942. Deze beschuldiging heeft de journalist Wim Klinkenberg gisteren geuit tijdens de presentatie van zijn nieuwste boek, Buitenlandsche Za ken, dat gebaseerd is op tot voor kort nog geheime archieven van het de partement in kwestie. Toen de koninklijke familie in de eerste oorlogsdagen uitweek naar En geland, bleef jhr Roëll in Nederland om geld en andere bezittingen van prins Bernhard te beheren. Op paleis Het Loo ontving hij daartoe via een radiozender regelmatig instructies van de prins, die zich bediende van de codenaam Oom Willy. Op 1 april 1942 werd Roëll gearresteerd en op 29 of 30 augustus van datzelfde jaar gefusilleerd. De dood van Roëll is, zo heeft Klin kenberg opgemaakt uit de archieven van Buitenlandse Zaken, mede te wijten aan het feit dat prins Bern hard zijn contacten met paleis Het Loo geheim wilde houden voor de Nederlandse regering in Londen. Zelfs toen er een kans was om Roëll vrij te krijgen, zou de prins tegenover premier Gerbrandy zijn mond gehofi- den hebben. „Daardoor was deze niet bereid", aldus Klinkenberg, „mee te werken aan een spionnenruil. Tot twee maal toe heeft Gerbrandy ge weigerd iets voor Roëll te doen, om dat hem niets bekend was over deze man, wiens vrouw en dochtertje nota bene bij prinses Juliana en haar kin deren in Canada verbleven". Onbekende De auteur erkent dat prins Bernhard wel heeft meegedaan aan andere po gingen om Roëll te redden. Zo werd mede namens hem aangeklopt bij het Zweedse koningshuis en het Vaticaan met het verzoek bij de Duitsers te be middelen. Beide instanties voelden daar echter niets voor, omdat Roëll ook voor hen een volstrekte onbe kende was. Klinkenberg neemt prins Bernhard zijn zwijgen erg kwalijk, omdat hij daardoor bewust een vriend zou hebben opgeofferd. „Hoe wel het natuurlijk ook zo kan zijn dat de prins wel een oirbare reden had voor zijn gedrag. Dat hoor ik dan graag van hem. Ik hoop vurig dat er deze keer wel een reactie komt". De Rijksvoorlichtingsdienst voelt daar echter niets voor. „Deze bewe ringen zijn voor rekening van de heer Klinkenberg. Van onze kant komt er geen reactie", aldus een woordvoerster. Klinkenberg heeft zijn bevindingen zelf niet willen voorleggen aan de regering of aan paleis Soestdijk. Hij ging er vanuit dat dit zinloos zou zijn Op een eerder boek van hem over prins Bernhard („een politieke biografie") is ook nooit officieel commentaar gekomen. Dat Klinkenberg vorig jaar inzage kreeg in de tot dan toe geheime dos siers van buitenlandse zaken over de periode 1940-1945, berustte op louter toeval. De journalist had zich bij de afdeling 'Statisch en semi-statisch ar chief' van het departement gemeld op zoek naar een dossier over KLM- oprichter Albert Plesman uit 1940. Toen de archiefmedewerker hem het verkeerde dossier gaf, mocht Klin kenberg zelf gaan zoeken naar wat hij nodig had. En zo kwam de journa list zonder formaliteiten terecht in dossiers, waaruit naar hij zegt vóór hem slechts door de officiële ge schiedschrijver dr. Lou de Jong en dan nog zeer summier geci- DEN HAAG Geschrok ken zijn ze, bij de stichting Natuur en Milieu. De vrij dag uitgelekte Nationale Milieuverkenning 1991 van het Rijksinsitituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) overtreft de meest pessi mistische verwachtingen over de gevolgen van het milieubeleid. A. van den Biggelaar, directeur van de stichting, constateert enigszins moedeloos dat dat beleid nauwelijks ef fect heeft. Tegelijkertijd sterkt de inhoud van het rapport hem in zijn over tuiging dat alleen een ra dicaal ander beleid nog positieve gevolgen kan hebben. „Als de economische structuur van onze samenleving niet verandert, gaat het echt mis", zo meent hij. Het RIVM-rapport, een tus senbalans van de gevolgen van de Natuurmilieubeleidsplan- nen (NMP en NMP-plus), geeft een onthutsend beeld. De uitstoot van kooldioxyde, het belangrijkste broeikasgas, neemt in 2010 niet met 20 pro cent af, maar met 10 procent toe. De uitstoot van ammoni ak, een van de belangrijkste verzuurders, komt op 114 kilo- ton in plaats van de beoogde 82 kiloton, een extra groei van zo'n veertig procent. De even eens verzurende stikstofoxy- den zullen met slechts 35 pro cent teruglopen; het NMP-plus gaat uit van 56 procent. De af valberg is nu al tien miljoen ton groter dan geraamd en zal in het jaar 2000 slechts zes pro cent minder zijn. Het autover keer groeit tot 2010 met zeven tig procent, in plaats van de geschatte 35 procent. En ook de omvang van de luchtvaart neemt met duizelingwekkende Zelfs voor Natuur en Milieu, met z'n vijftig deskundigen toch redelijk op de hoogte van de ontwikkelingen, zijn deze cijfers verrassend. „We had den toch verwacht dat het ge voerde beleid iets meer effect zou hebben. In het RIVM-rap port is de aanscherping van het mestbeleid al verwerkt, en toch zie je die enorme toename van de ammoniak-uitstoot. Dat de afvalberg zoveel groter is 'Red de Aarde' Oud-minister S. Mansholt met in zijn handen het boek 'Red de Aarde'. Hij kreeg het boek, dat gisteren in twintig landen werd gepresenteerd, uit handen van prof. dr L. Reijnders. Het boek moet de regeringen van de betreffende landen ertoe aanzetten dan werd aangenomen is ver ontrustend. En dat geldt eigen lijk voor alles wat in dit rap port staat", aldus Van den Big- Discussie Vorige week, nog voordat de inhoud van het rapport be kend werd, stuurde Natuur en Milieu een brief naar de Tweede Kamer-fracties met het verzoek tot het aangaan van een 'fundamentele discus sie' over het milieubeleid. „We lopen achter de feiten aan, te gen de economische groei kun nen we met de huidige milieu maatregelen niet meer op", zo luidde kort samengevat de boodschap. De overheid zou daarom veel meer gebruik moeten maken van milieuhef fingen, omdat alleen een eco nomische aanpak tot resulta ten leidt, aldus de brief. En om te voorkomen dat alle belan gengroeperingen zich onmid dellijk ingraven, moet eerst de Kamer maar eens vaststellen hoever ze daar in wil gaan, meent de stichting. Vandaar die 'fundamentele discussie'. „We zijn in Nederland met het milieubeleid al tamelijk ver, m'aar kennelijk hebben we heel andere instrumenten no dig om resultaat te boeken", zegt Van den Biggelaar. „We moeten naar een andere aan pak. Geboden en verboden zijn er genoeg, maar controle op de handhaving voldoet niet en overtredingen worden vaak gedoogd. Daar faalt de poli tiek. De mensen denken dan: „Dat wordt gedoogd, en ik mag niet harder dan honderd twintig rijden". En ze trappen hun gaspedaal nog wat dieper in. Milieuwetgeving kuan je alleen handhaven als de over heid controleert. Als dat niet lukt moet je iets anders zoe ken". Heffingen Verandering van de economi sche structuur dus. Concreet: mensen en bedrijven meer la ten betalen voor het gebruik van brandstoffen, zeldzame metalen en water en minder voor arbeid, de grootste kos tenfactor in onze samenleving. „Arbeid is duur", aldus Van den Biggelaar. „Tegenover elke gulden arbeidsloon staat voor de werkgever nóg een gulden aan arbeidslasten. Leg de zwaarste lasten bij het mi lieu, en maak arbeid goedko per. Dat maakt het voor de be drijven aantrekkelijk in het milieu te investeren". Natuur en Milieu toont zich daarmee een groot voorstan der van regulerende energie heffingen, mits ze maar niet zo 'boterzacht' zijn als voorgesteld door de Europese Commissie, die tal van energie-intensieve bedrijven uit concurrentie- overwegingen wil vrijstellen van de heffing. Van den Big gelaar: „Wat we willen is dat de overheid bijvoorbeeld zegt: over vijf jaar zijn de kosten van brandstof honderd pro cent hoger. Daarmee stel je be drijven in staat zich aan te passen, daarop in te spelen; ze moeten wel. Hoe duurder de energie, hoe aantrekkelijker het is in besparing ervan te in vesteren. Om een voorbeeld te noemen: voor de produktie van aluminium uit bauxiet heb je zeven keer zoveel energie nodig dan als je gebruikt alu minium omsmelt. De produ cent zal sneller tot hergebruik overgaan, omdat het voor hem veel goedkoper is; en de uit- Creativiteit Energieheffingen zullen ech ter niet beperkt blijven tot be drijven. In het onderzoek dat momenteel onder leiding van de econoom Wolfson wordt ge daan naar invoering van zo'n heffing in ons land, worden ook de kleinverbruikers be trokken. Van den Biggelaar verwacht van de politiek de nodige creativiteit om de na delige inkomeriseffecten van energieheffingen op te heffen. „Er kan nog zo veel. Mensen die in slecht geïsoleerde huur woningen zitten en daardoor onevenredig getroffen worden door hogere brandstofprijzen, kun je tegemoet komen door aanpassing van het puntensys teem waarop die huur geba seerd is. De huurder zou dan volgens dat systeem minder betalen, de verhuurder wordt daarmee gedwongen die isola tie te verbeteren, waarmee de huurder dan weer lagere ener giekosten heeft. Met enige creativiteit is voor al die din gen wel een oplossing te be denken". De directeur van Natuur en Milieu denkt dat met een an dere aanpak van de milieupro blematiek ook de werkgele genheid gediend kan zijn. „Met de invoering van de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren is er in ons land veel geïnvesteerd in waterzuive ringsinstallaties. We hebben een enorme expertise opge bouwd, en nu is de helft van de wereldmarkt voor dat soort installaties in Nederlandse handen. Als je elke sector in het bedrijfsleven doorlicht, zie je tal van mogelijkheden voor nieuwe werkgelegenheid. Bo vendien: arbeid wordt goedko per, dus arbeidsintensieve werkgelegenheid wordt ook aantrekkelijker". Beter milieu Van den schuwt dat het meer inkomen, steevast de in zet van alle onderhandelingen tussen overheid en marktsec tor, in de toekomst moet wij ken voor een beter milieu. „We moeten wel. Economische groei mag niet meer voorop staan. Twintig procent van de wereldbevolking gebruikt nu tachtig procent van de be schikbare energie. De Derde Wereldlanden spiegelen zich aan wat er hier gebeurt. Als die dezelfde weg inslaan, is het gedaan. Dat kan onze aard kloot niet aan". Het veel gehoorde verwijt dat de milieubeweging vaak een zwarter beeld schetst dan de werkelijkheid rechtvaardigt, pareert hij met een verwijzing naar het gat in de ozonlaag. „Als je leest wat de gevolgen daarvan zijn op het zuidelijk halfrond, slaap je echt onrus tig. Het plankton, dat helemaal aan het begin staat van de voedselketen, verdroogt als ge volg van de schadelijke UV-B straling van de zon. De vis stand wordt daarmee echt be dreigd. In Nieuw-Zeeland wordt dagelijks omgeroepen hoe lang mensen zich aan de zon kunnen blootstellen zon der schadelijke effecten: zes n. De beschermingsfac- de zonnebrandolie die daar wordt aangera den is 21. Dat is zo ongeveer als beton. Dat is een recht streeks gevolg van de aantas ting van de ozonlaag. Daar naast, kijk naar mensen als Nijpels, Winsemius en nu ook Alders. Dat waren geen mi lieufreaks, maar die schrok ken zich ook rot toen ze de rapporten zagen. We doen niet aan luchtfietserij. De toestand is echt alarmerend". DEN HAAG Iedereen heeft wel eens stress. De verhalen van de gestresste man die de zorgen van zijn werk mee naar huis neemt en de kat een schop geeft zijn algemeen bekend. Toch moet er nog een heleboel over de ge volgen van stress worden onderzocht, meent het 'Nationaal Stress en Trau ma Fonds' (NSTF), dat zich gisteren voor het eerst in het openbaar ma nifesteerde. Volgens voorzitter Van der Schans van het NSTF moet „de wetenschap worden gemo biliseerd om de verwoestende gevolgen van stress terug te dringen. Het stress-probleem neemt namelijk een onrustba rende omvang aan en wordt elke dag groter". Bovendien heeft de stress-problematiek gevolgen die door de hele maatschappij gedragen wor den. Van de bijna één miljoen gevallen van arbeidsonge schiktheid die Nederland kent, is stress in meer dan de helft ervan de directe of indirecte oorzaak. Gemiddeld bedragen de maatschappelijke kosten van één arbeidsongeschikte 300.000 gulden tot aan zijn vijfenzestigste. Daar komt bij dat dagelijks on geveer 35.000 werknemers een beroep doen op de ziektewet als gevolg van stress. Verder veroorzaakt stress een stijging van de kosten van de gezond heidszorg. Door stress loopt men namelijk een groter risico om bijvoorbeeld hart-, maag- of rugklachten op te lopen. Verder ontkomt ook het bedrijfsleven niet aan de nega tieve gevolgen van stress. De arbeidsproduktiviteit van de werknemers wordt erdoor verminderd met als gevolg dat de concurrentiekracht van het bedrijf in gevaar komt. Volgens prof. De Wolff, voor zitter van de adviesraad van het NSTF, bestaan er veel ver schillende oorzaken van stress. „De onzekerheid die een mo gelijk ontslag met zich mee brengt, het verlies van een partner, een te hoge werk druk, geluidsoverlast of het staan in een file zijn allemaal mogelijke veroorzakers van Wolff verder. „Het zweet breekt uit of het hart gaat sneller kloppen. Als na deze spanning weer een moment van ontspanning volgt, is er trouwens totaal geen pro bleem. Dan kan het zelfs goed uitpakken omdat sommige mensen onder spanning tot de beste prestaties komen". wél problemen als voor wie langdurig onder spanning staat zonder zich te ontspannen. Deze mensen blij ven te lang bezig met de span nende gebeurtenissen van overdag en liggen 's nachts in hun bed te woelen. Uitputting is het gevolg waardoor nor maal functioneren onmogelijk wordt. Veel mensen zoeken hun toevlucht in drank of gaan te veel roken of medicij nen gebruiken. Anderen krij gen hoofdpijn of een verhoog de bloeddruk". Overigens ondervindt niet al leen de gestresste persoon de gevolgen van de spanning. „De sociale relaties met colle ga's en familieleden kunnen er aanmerkelijk onder lijden", zegt De Wolff. „Een gestresst persoon wordt vaak zó door zijn problemen in beslag wor den genomen, dat hij alles er omheen niet meer opmerkt. Hij zal dus 'sociaal gezien' slecht reageren en dit kan na tuurlijk ontwrichting van een huwelijk tot gevolg hebben". „Vaak reageert de omgeving ook verkeerd op stress", gaat de Wolff verder. „Vooral col lega's worden namelijk gecon fronteerd met de gevolgen van de geringere arbeidsprodukti viteit van een gestresst per soon. Zij denken vaak dat het aanstellerij is en zeggen dat het wel over gaat als hij maar even de tanden op elkaar zet. Dit soort reacties werken ech ter vaak averechts, de stress wordt alleen maar erger". „Om tot een effectieve bestrij ding te komen is het noodza kelijk miljoenen guldens bij el kaar te krijgen", zegt De Wolff. „Die willen we beste den aan bijvoorbeeld onder zoek en voorlichting. Als de werksituatie wordt verbeterd, kan al een heleboel stress wor den voorkomen. Verder zou het verbeteren van de conditie vruchten af kunnen werpen. Iemand met een goede condi tie is namelijk beter bestand tegen een hoge werkdruk. Tot slot kan stress worden voorko men door op tijd te zorgen voor ontspanning". UTRECHT De Utrechtse advocaat mr. P. Bovens wil dat de gegevens van drie van zijn cliënten - de „bordenwassers", die aanvankelijk werden verdacht van de moord op de restaurant houder G. Fagel - worden verwijderd uit de politieregisters. Enige tijd na de moord op Fagel in juni 1989 werden de drie bordenwassers van Fagels restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin gearresteerd. De politie verdacht hen ervan hun werkge ver om het leven te hebben gebracht. Inmiddels heeft een ande re verdachte bekend dat hij Fagel heeft doodgeschoten. BRUSSEL Toen minis ter Van den Broek gister morgen voor overleg met zijn EG-collega's naar het Karei de Grote-gebouw in Brussel reisde, wist hij dat hij een uiterst moeilijke dag tegemoet ging. Hoofd moot van de besprekingen vormde immers de ont- werp-verdragstekst over de Europese Politieke Unie (EPU) die Neder land, in zijn functie als EG-voorzitter, vorige week met enig triomfan telijk vertoon op tafel leg de. Die tekst kreeg niet alleen een zeer slechte pers, maar werd donderdag tijdens het eerste overleg daarover van de EG- ambassadeurs in Brussel in ui terst vernietigende termen be sproken. Van den Broek had zich daarom van een soort po litieke draaiboek voorzien om de storm enigszins tot bedaren te brengen. Nederland zou een strak tijdschema voor de EPU- onderhandelingen hanteren SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" om de tekst nog voor de Euro pese topconferentie in Maas tricht 'verdragsklaar' te heb ben. Bovendien zou Nederland tot een aantal belangrijke com promissen bereid zijn. En ten slotte zouden premier Lubbers en minister Van den Broek zich persoonlijk met de zaak gaan bemoeien. Premier Lub bers was zelfs bereid onver wijld een reis lang de Europe se hoofdsteden te gaan maken om de zeer vergaande Neder landse standpunten te verdui delijken. Van den Broek heeft dat draaiboek evenwel niet uit zijn aktentas hoeven halen. De kri tiek van zijn collega's was even fel als algemeen. Een grotere ramp had het veelbelo vende Nederlands EG-voorzit- terschap niet kunnen overko- De vraag is nu waaraan de Ne derlandse regering deze nage noeg complete politieke afgang te danken heeft. De zeer druk bezette Lubbers en Van den Broek hebben de afgelopen maand kennelijk geen toezicht gehouden op de vervaardiging van de tekst. In departemen taal Den Haag kwamen twee groeperingen lijnrecht tegen over elkaar te staan. In die richtingenstrijd boekten de 'fe deralisten' - die zoveel moge lijk beleidsterreinen naar de EG willen toeschuiven - een overwinning. Dat die federa listen onder aanvoering ston den van staatssecretaris Piet Dankert, de feitelijke maker van de tekst, staat buiten kijf. De voorstanders van een nau we politieke samenwerking op Europees niveau, waarbij de EG-lidstaten overigens hun ei gen nationale zeggenschap be houden, trokken aan het kort ste eind. De federalisten vervingen een aanzienlijk deel van de Lu xemburgse tekst, waarover op de eind juni gehouden Europe se top redelijke overeenstem ming bestond, door een tekst die politiek geen schijn kans had en die op vage, maar volstrekt on haalbare 'Eurodromen'. De op waardering van het Europees Parlement en het naar de EG toeschuiven van een aantal za ken als het buitenlands en de fensiebeleid waren bij voor baat onverkoopbaar. Nederland handelde in feite vanuit een exclusief nationaal standpunt en vergat in zijn on stuitbare zendingsijver dat het handelen als EG- In die positie had het de toch al moeilijk liggen de EPU-standpunten naar el kaar toe moeten brengen en 'de kunst van het meest haal bare' van toepassing moeten verklaren. Maar in plaats daarvan joeg het de kat in de gordijnen en wekte en passant de indruk het EG-voorzitter- schap niet meer aan te kun- Ons land viel aldus terug op een soort gidsland-positie en etaleerde ferm zijn eigen idea len en opvattingen. Dat die voor de meeste EG-landen on verteerbaar waren, werd met een onbegrijpelijk dédain over het hoofd gezien. Waarom minister Van den Broek en premier Lubbers het wordingsproces van de ver dragstekst niet beter in de ga ten hielden en zich de ernstige poltieke implicaties ervan niet tijdig realiseerden, blijft intus sen het grote raadsel. In de veel te korte tijd die nog voor de Maastrichtse top rest, zal vooral waar het de belang rijkste zaken betreft worden teruggevallen op de oude Lu xemburgse tekst. Met andere woorden, Nederland heeft met zijn geknoei en geblunder de greep op de gang van zaken rond de EPU volkomen verlo ren. Het kan nog slechts loyaal meewerken aan onderhande lingen op basis van een tekst die het zelf niet heeft ge maakt. Dat is een afgang van de eerste orde die - wat er in Maastricht ook wordt beslo ten - het Nederlandse EG- voorzitterschap volkomen heeft ontregeld. [Jk,dls man van de exacte I wetenschappen, vind tut oeranl- 1 woord dóe expeditie te onderne- Uat vind'jijerm.ltrorn? indaard UltQ«verl)/Wavery p LEIDSCHENDAM De nieuwe vuilverbranding in Leidschendam gaat 1,4 miljard gulden kosten in plaats van de eerder berekende 1,2 miljard. Bij deze kostenstijging zal het bovendien hoogstwaarschijn lijk niet blijven. Dit staat in een zojuist gepubli ceerd rapport van het Utrecht se organisatiebureau Beren schot Osborne. Het organisa tiebureau kreeg deze zomer van de SAVA, de organisatie die het bouwproject namens 35 Zuidhollandse gemeenten leidt, de opdracht het hele pro ject door te lichten. De ver schillen tussen de aanvanke lijk geraamde kosten en het nu naar voren komende financië le plaatje zitten in de door Be renschot Osborne geraamde btw, de kostenpost onvoorzien, de rente en de bijkomende kosten. Naast de financiële risico's heeft het organisatiebureau ook de tijdsplanning van de nieuwbouw onder de loep ge nomen. De vuilverbranding moet eind 1995 klaar zijn voor de verwerking van ongeveer 700.000 ton afval uit Zuid-Hol land. Wil dit lukken, dan moet wel halverwege 1992 met de bouw begonnen worden. Mo menteel liggen er echter meer dan 1600 bezwaarschriften te gen de vestigingsplaats op Ypenburg. In het slechtste ge val kunnen deze bezwaren van voornamelijk omwonen den door middel van allerlei procedures een vertraging van twee jaar opleveren. Als de vuilverbranding inderdaad pas ■eind 1997 klaar zal zijn, kost dit nog eens 151 miljoen gul den extra, zo heeft het organi satiebureau berekend. Elke maand uitstel kost de SAVA 15 miljoen gulden extra. Zelfs als wél op tijd met de bouw begonnen kan worden, zullen de kosten waarschijnlijk hoger uitvallen dan de 1,4 mil jard gulden waar het organisa tiebureau nu op uitkomt. Dit met name als gevolg van 'een waarschijnlijke vertraging van de oplevering na 1 januari 1995', zo stelt het rapport. Het dagelijks bestuur van de SAVA heeft naar aanleiding van de rapportage van het ganisatiebureau een brief de deur doen uitgaan. In deze brief stelt het bestuur dat de kosten hooguit 50 miljoen gul den hoger zullen uitvallen dan de aanvankelijk geraamde 1,2 miljard. 'Berenschot Osborne neemt ten onrechte 100 mil joen gulden aan btw-lasten in de berekeningen op', zo valt de brief te lezen. Het organisatiebureau komt tot de conclusie dat de SAVA de bouw van de nieuwe vuil verbranding in Leidschendam niet aan kan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4