Griep en kou veroorzaken sterftepieken BINNENLAND Egypte nu voor f4,90.* Staking bij Yan der Giessen de Noord Ook onderzoeken naar eigen personeel op andere ministeries Fellere aanpak heling bepleit Israël nu vanaf f4,20.* CcidócSouomit DINSDAG 1 OKTOBER 1991 Paspoort jongeren 25 gulden duurder DEN HAAG Het paspoort voor jongeren onder de 16 jaar wordt vanaf 1 januari 25 gulden duurder en gaat dan 52 gulden kosten. De overige paspoorten worden twee gulden goedkoper en daardoor ook 52 gulden. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft in een brief aan alle burgemeesters laten weten af te willen van de goedkope pas poorten. De Consumentenbond vindt de prijsverhoging een slechte zaak. De organisatie j wijst er op dat het kabinet vorig jaar nog vond dat jongeren een eigen reisdofcument moesten hebben. Angst voor oorlogs dreiging neemt af NIJMEGEN Steeds minder Nederlanders zijn van mening dat hun land militair be dreigd wordt. Hield vorig jaar nog 45 procent van de Nederlanders er geen vijandbeeld op na, dit jaar is dat percentage gestegen tot 63 procent, zo blijkt uit een onderzoek van het Studiecentrum voor Vredesvraagstukken van de Katholieke Universiteit Nijmegen, dat gis teren gepresenteerd is. De minste militaire dreiging zien aanhangers van D66: 73 procent tegen het gemiddelde van 63 procent. In het onderzoek is nog geen rekening gehouden met de jongste ontwapeningsplannen van presi dent Bush. Met name in de omgeving van Ha- velte zijn de plannen met gejuich ontvangen. Een gevolg van de plannen zou kunnen zijn dat de kernkoppen op de nabijgelegen leger basis Havelterberg worden ontmanteld. Kosto: celstraf en tbs niet meer samen DEN HAAG Staatssecretaris Kosto van justitie wil dat bij een langdurige gevange nisstraf geen tbs-maatregel meer wordt op gelegd. Volgens de PvdA-bewindsman gaan die twee straffen niet samen. „Het is het één of het ander", zegt Kosto. Hij heeft vandaag aangekondigd binnenkort met de rechters over deze zaak te gaan praten. Rechters lij ken steeds meer moeite te hebben met de keuze tussen celstraf en tbs ofwel ter be schikkingstelling van de regering. Indien een rechter naast een gevangenisstraf ook tbs oplegt, kan een veroordeelde daardoor meestal niet vrijkomen als zijn 'reguliere' straf erop zit. Want daarna gaat de tbs- maatregel in. Daarbij wordt elke twee jaar bekeken of de patiënt inmiddels is genezen en kan terugkeren in de maatschappij. Misdaadbende in Rijnmond opgerold ROTTERDAM Door de aanhou ding van veertien personen is in Rijnmond een criminele organisatie opgerold, die zich heeft beziggehou den met onder meer gewapende overvallen en drugshandel. Met de aanhoudingen zijn onder meer een bankoverval in Papendrecht en een overval op een juwelier in Den Haag opgelost. Twaalf van de verdachten zijn afkomstig van de Nederlandse Antillen. De hoofdverdachten zijn een 24-jarige en een 26-jarige Rotter dammer, De politie heeft bij de ver dachten vier vuurwapens, 2,5 kilo co caïne, een sportwagen ter waarde van 60.000 gulden en sieraden in be slag genomen. Controle-actie onder studenten GRONINGEN De Informatise ringsbank van het ministerie van on derwijs en wetenschappen is vandaag begonnen met een grootscheepse in komens- en uitwonendencontrole on der studenten die studiefinanciering hebben ontvangen. Doel is na te gaan in hoeverre studenten ten onrechte studiefinanciering hebben ontvan gen. De inkomenscontrole geldt voor het jaar 1989 en betreft 86.000 studen ten. De uitwonendencontrole heeft betrekking op 320.000 studenten en behelst de periode januari tot en met oktober 1991. De Informatiserings bank verwacht door de controles res pectievelijk 50 en 25 miljoen gulden terug te ontvangen. Twee jaar cel en tbs voor Rembrandtpark - verkrachter AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft een 20-jarige man veroordeeld tot twee jaar cel en tbs met dwangverpleging. De man, die door zijn strafzaak berucht is geworden onder de bijnaam de „Rembrandtpark-verkrachter", werd schuldig be vonden aan twee gewelddadige verkrachtingen en een geval van aanranding. Tegen hem was behalve tbs zes jaar gevangenisstraf geëist, maar de recht bank vond op advies van deskundigen uit het Pieter Baan Centrum dat zowel de verdachte als de maat schappij het meest zijn gebaat bij een snelle aanvang van de behandeling. Hij werd op 17 maart van dit jaar aangehouden in het Rembrandtpark. Tot op dat moment had hij het park en omgeving ongeveer een jaar lang onveilig gemaakt door willekeurige vrou wen te volgen en in een aantal gevallen slachtoffer te maken van zijn seksueel georiënteerde agressie. Volgens de man zou het veertien keer tot een vol tooid misdrijf zijn gekomen. MEESTE STERFGEVALLEN OP 3 MAART RIJSWIJK Uitschieters naar boven in de dagelijk se sterftecijfers hangen sa men met influenza-epide- mieën en met warmte en kou, maar er lijkt geen verband te bestaan met luchtverontreiniging. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam heeft uitgevoerd in opdracht van WVC. Het eindrap port, 'Binnenjaarlijkse fluctuaties in de sterfte naar doodsoorzaak', is vandaag aangeboden aan dr. B. Sangster, directeur- generaal van de volksge zondheid. De afgelopen jaren is de sterf te in augustus het laagst en aanhoudend hoog van begin januari tot diep in maart. Op 1 de 'topdag', 3 maart, ligt de f sterfte gemiddeld 22 procent boven die op de 'daldag', 24 augustus. Tweederde van de hogere sterfte in het winterseizoen is een gevolg van hart- en vaat ziekten en 13 procent van luchtwegaandoeningen. De verhoogde sterfte doet zich vooral voor onder 80-plussers 1 en in mindere mate onder mensen van 60 tot 80. De sterf te op jongere leeftijd ligt de meeste winters niet hoger dan in de rest van het jaar. In Engeland is de winterse sterf teverhoging overigens twee keer zo groot. De onder zoekers vermoeden dat dit sa- i menhangt met welvaartsver- schillen. De huidige Neder- landse situatie is ook gunstig vergeleken met die in de jaren '50. Hierbij speelt vermoedelijk een rol dat de bevolking nu beter tegen koude is be schermd en/of dat ze beter be-i stand is tegen de effecten van' blootstelling aan kou. Het rap port noemt het aannemelijk dat de algemene sociaal-econo mische ontwikkeling daar veel aan heeft bijgedragen. In februari en maart 1986 stierven 3700 (24 procent) mensen meer dan op grond van de gebruikelijke seizoens variatie viel te verwachten. De vorige sterftepiek, in zowel de cember 1982 als januari 1983, was met 1113 'extra' overlede nen aanzienlijk kleiner. Compensatie Gemiddeld zijn jaarlijks zo'n 4000 sterfgevallen aan influen za (griep) toe te schrijven. In '86 was een grote influenza- epidemie de belangrijkste oor zaak van de stijging, ook onder jongeren. Vooral mensen met hart- en vaatziekten en lucht wegaandoeningen hebben dan een verhoogde kans op overlij den. De onderzoekers hebben geen aanwijzingen gevonden voor een compensatie in de vorm van een lagere sterfte na maart 1986. Volgens hen wijst dit erop dat het niet in hoofd zaak terminale patiënten zijn die bij een influenza-epidemie overlijden. Het sterfteniveau is het laagst op dagen met een gemiddelde temperatuur van 16,5 graden. Zowel op koudere als op war mere dagen is de sterfte hoger, ook als de invloed van de ge wone seizoensvariatie uit de cijfers wordt gehaald. Er is wel enige relatie met griep: koudegolven worden na onge veer twee weken gevolgd door een stijging van het aantal in- fluenza-gevallen en die gaat weer gepaard met een hogere sterfte. Maar ook afgezien daarvan becijfert het rapport dat jaarlijks gemiddeld ruim 7000 sterfgevallen samenhan gen met koude en ruim 800 met warmte. Voor het beleid noemen de on derzoekers het van belang sterftepieken sneller te signa leren. Dan kan beter worden nagegaan of daarbij andere factoren een rol spelen dan in de jaren '80. Ze pleiten er ook voor het publiek en de hulp verleners te doordringen van het nut van inenting tegen in fluenza. De vaccinatiegraad is nu nog laag. Verder zou blootstelling aan ernstige koude kunnen wor den verminderd door voor lichting over de effecten er van, aanvullende bejaarden hulp bij koud weer en verbete ring van de huisvestings- en arbeidsomstandigheden. Wat warmte betreft verwijst het rapport naar de Verenigde Staten. Daar krijgen ouderen en chronisch zieken tijdens hittegolven de raad de koelte op te zoeken, zich niet licha melijk in te spannen en veel te drinken. Luchtverontreiniging lijkt geen aantoonbare effecten te hebben op de sterfte op korte termijn. Maar dat wil volgens de onderzoekers nog niet zeg gen dat de overlijdenskansen op langere termijn of de ge zondheid er niet door worden PTT Telecom heeft weer een aantal internationale telefoontarieven verlaagd. Zo kost automatisch bellen naar Egypte voortaan geen f 5,85 meer, r%ja maar f 4,90" Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt. Vlag 'geplant' Alle twaalf ministers van landbouw zijn gisteren door de knieen gegaan. Zij deden dat in Akkrum in Friesland om de laatste bol len in de grond te stoppen en daarmee de Europese vlag te 'planten', die is uitgevoerd in hyacintebollen. De ministers, die bijeen waren voor een informale landbouwraad, kregen van hun Nederlandse collega Bukman allen een pakket met duizend bol len mee naar huis, om dit voorbeeld in alle lidstaten te laten na volgen. foto: anp UTRECHT De werkne mers bij de scheepswer ven van Van der Giessen de Noord in Krimpen aan den IJssel en in Alblasser- dam hebben vanmorgen massaal het werk neerge legd uit protest tegen de plannan van het kabinet met wao en Ziektewet, zo heeft de Industriebond FNV meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de bond ligt op beide wer ven het werk de hele dag stil en hebben vrijwel alle werk nemers aan het stakingsparool gehoor gegeven. De werf in Krimpen telt 350 werknemers, die in Alblasserdam 100. Ook de aangekondigde stakin gen bij twee grafische bedrij ven in het Noorden zijn vol gens een woordvoerder van de FN V-bond Druk en Papier volgens plan van start gegaan. Bij Form-Plastic in Grootegast (60 werknemers) en bij druk kerij Abbringh (75 werkne mers) in Groningen ligt het werk plat. Volgens de vak bondswoordvoerder zij er circa 100 stakers. In de provincie Groningen staan werkonderbrekingen op het programma bij de PTT, de arbeidsbureaus en bij het ka daster in de stad Groningen. Naast de stakingen en werk onderbrekingen gaan dinsdag ook de „hete herfsttochten" van de Voedingsbond FNV door. Op diverse fronten probeerden vandaag werkgevers via de rechter een stokje te steken voor verdere stakingsacties. Voor de Rotterdamse recht bank diende vanmorgen een kort geding van de haven- werkgevers tegen de Ver- voersbond FNV. En voor de rechtbank in Leeuwarden vra gen twee pluimveebedrijven - die morgen door de Voe dingsbond FNV als actiedoel- wit zijn uitgekozen - eveneens een stakingsverbod. Verder hebben vanmorgen de ochtendploegen van de over slagbedrijven ECT (hometer- minal) en NTB in de Rotter damse haven het werk neerge legd. Bij ECT gaat het om on geveer 200 havenarbeiders, bij NTB om ongeveer 100. Dis trictsbestuurder Kees Marges van de Vervoersbond FNV heeft dit meegedeeld. Kaderle den van de bond hebben gis teravond besloten vrijdag een 24-uursstaking in de hele ha ven uit te roepen. Die moet doorlopen tot zaterdag om ha venarbeiders gelegenheid te geven de landelijke manifesa- tie tegen de kabinetsplannen in de Den Haag bij te wonen. NIET ALLEEN BIJ 'LANDBOUW' DEN HAAG Het blijkt gebruikelijk te zijn dat ook opsporingsdiensten van andere ministeries dan die van Landbouw onderzoeken instellen naar het eigen departe- mentspersoneel. Soms strekken deze onderzoe ken zich net als bij de AID ook uit tot het perso neel van zo'n opsporings dienst zelf. Dit valt op te maken uit het schriftelijk antwoord van mi nister Bukman (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) aan de Tweede Kamer op vragen van fractievoorzitter Beckers van Groen Links, vorige week donderdag, tijdens het spoed debat over het functioneren van Bukman's ministerie. Bec kers vindt dat de AID (Alge mene Inspectiedienst) de na speuringen onder het perso neel van Landbouw moet sta ken en die taak aan de Rijks^ recherche moet overlaten. Zij vroeg Bukman eens bij andere ministeries te kijken hoe die de zaken aanpakken. „Uit nader onderzoek is in middels gebleken dat ook bij andere departementen met een bijzondere opsporings dienst of afdeling recherche, sprake is van feitenonderzoe ken bij personeelsleden van het eigen departement. Bij en kele van die departementen strekt een dergelijk onderzoek zich ook uit tot het eigen per soneel van die bijzondere op sporingsdienst", aldus Buk man. Zijn AID neemt daarmee geen, zoals Beckers suggereer de, unieke positie in, zo blijkt uit verder uit zijn antwoord. De samenstelling van de ex terne commissie wordt moge lijk deze week maar uiterlijk volgende week bekendge maakt, zo zei een woordvoer der van het ministerie van landbouw gisteren. Of bij de samenstelling van sie wordt gedacht aan men die inmiddels al circuit zijn gevallen i VVD-er Pieter Winsemius (ex- minister van VROM; le kabi- net-Lubbers) en de CDA-er Job de Ruiter (minister van justitie; le kabinet-Van Agt en minister van defensie; le kabi- net-Lubbers) wilde de woord voerder bevestigen noch ont kennen. De commissie gaat de interne spanningen en de ver meende mistoestanden op Bukmans ministerie onderzoe ken. premier Lubbers schriftelijk om opheldering gevraagd over het antwoord van minister Bukman. Van Lubbers wil fractievoorzitter Beckers we ten of hij het met Groen Links ongewenst vindt dat medewer kers van opsporings- en re cherchediensten van ministe ries onderzoek verrichten naar hun eigen collega's. Ze wil bo vendien weten om welke mi nisteries het gaat, om welke onderzoeken, wie de opdracht geeft en welke onderzoeksme thoden worden gebruikt. Man aangehouden na roof dienstwapens Agenten onderzoeken een auto waarmee een man gisteravond probeerde te vluchten nadat hij twee agenten van hun dienstwapens had beroofd. De agenten waren eerder op de avond naar een woning in Westervoort (bij Arnhem) ge roepen, omdat daar een in braak plaats zou vinden waar bij de inbreker nog in de wo ning zou zijn. Later bleek die melding vals te zijn, aldus een politiewoordvoerder. Nadat de man geprobeerd had met de dienstauto te vluchten is hij een nieuwbouwwijk in Wester voort in gevlucht. Daar dwong hij een vrouw haar auto af te staan. Na een drie uur durende zoektocht werd de man in Arn hem-noord tot stoppen ge dwongen. Daarbij raakte hij zodanig gewond dat hij in het Radboudziekenhuis in Nijme gen moest worden opgeno men. Over zijn toestand of mo tieven is nog niets bekend. DEN HAAG Politie en justitie moeten meer aan dacht besteden aan de be strijding van heling. Bo vendien zullen de onlangs verzwaarde strafbepalin gen over heling in het Wetboek van Strafrecht nog verder moeten wor den aangescherpt. Deze aanbevelingen staan in een vanmorgen door Jus titie gepubliceerd rapport dat de resultaten bevat van een onderzoek naar de aanpak van heling. Het misdrijf heling blijkt in verreweg de meeste politie korpsen en justitiële arrondis sementen een ondergeschoven kindje te zijn. Dit heeft ver schillende oorzaken: de opspo ring van helers vergt veel tijd en mankracht, het is vaak moeilijk een bewijs van heling te leveren en bovendien is de aanpak van heling voor poli tiekorpsen en officieren van justitie dikwijls ondankbaar werk omdat met dit werk nau welijks kan worden 'gescoord'. Men houdt zich over het alge meen liever bezig met aan sprekende zaken zoals het on derscheppen van een partij drugs, het oplossen van een moord of het oprollen van een inbrekersbende. het rapport een belangrijke bijdrage leveren aan vermin dering van het aantal diefstal len en inbraken. Immers: als er moeilijk helers te vinden zijn wordt het voor criminelen minder aantrekkelijk om goe deren te stelen. Helingbestrij ding dient dus hoger op de prioriteitenlijst van politie en justitie te komen, concludeert het rapport. Daarvoor is onder meer nodig dat politiekorpsen op dit punt meer samenwer ken en meer controle uitoefe nen op plaatsen waarvan men vermoedt dat er veel geheeld wordt, zoals bepaalde cafés, buurthuizen, schoolpleinen of zwarte markten. Verder zal er meer druk moeten worden uit geoefend op verdachten van inbraak en diefstal om namen van helers Volgens het rapport is het ook van groot belang dat het pu bliek regelmatig wordt ge waarschuwd tegen heling. In dat geval zal het voor ver dachten van heling steeds moeilijker worden aanneme lijk te maken dat zij er geen idee van hadden dat de door hen gekochte goederen uit een misdrijf afkomstig waren. De onderzoekers geven ten slotte ook het advies om in het Wetboek van Strafrecht geen onderscheid meer te maken tussen 'opzetheling' (waarop maximaal vier jaar gevange nisstraf staat) en 'gewoontehe- ling' (maximaal zes jaar). Bij opzetheling wordt ervan uitge gaan dat het delict voor de eerste maal is gepleegd en bij gewoonteheling gaat het om personen die al vaker wegens het „verwerven, voorhanden hebben of overdragen van een door misdrijf verkregen goed" zijn veroordeeld. Voor beide vormen van heling zou de maximumstraf zes jaar moeten worden. In dat geval heeft jus titie meer mogelijkheden om verdachte helers in voorarrest te houden. Voor verdachte op- zethelers zijn die mogelijkhe den nu zeer beperkt. (advertentie) CASPER EN HOBBES IK VKofS AAN ?a oF mama f(n bay KKIJST EN HIJ WIST DOOR BILL WATERSON PAPA zt\ PAt Als mama bln baby zm KEIJGfN li ER UIT z/xi zJfN Als bbn nijlpaaep PTT ieiecom heeft weer een aantal internationale telefoontarieven verlaagd. Zo kost automatisch bellen naar Israël tijdens de piekuren (maandag t/m vrijdag tussen 8.00 en 18.00 uur) voortaan geen f 5,85 meer, maar f 4,90*. En tijdens de daluren (overige uren en in het week end) kost bellen naar Israël geen f 4,90 meer, maar f 4,20*. Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt. School heeft recht om leraar te laten schaduwen MAASTRICHT De Koningin Gerberga-mavo in Meerssen heeft rechtmatig gehandeld toen zij besloot geschiedeniesleraar H. Janssen uit Geleen te laten schaduwen toen die ziek was. Janssen verloor hierover gisteren een kort geding dat hij tegen het bestuur van zijn school had aangespannen. Het geding diende voor de president van de rechtbank in Maas tricht, mr. J. Seelen. Het schoolbestuur stond in zijn recht toen het privé-detective S. Swaen uit Maastricht inschakelde, om na te gaan of Janssen werkzaariiheden verrichtte tijdens zijn ziekte. Dit onderzoek vormde geen inbreuk op de persoonlijke levens sfeer, omdat de detective zich zuiver beperkte tot de vraag of Janssen ergens werkte. Het inschakelen van een detective was, aldus het vonnis, voor het bestuur de enige controlemogelijkheid omdat de leraar op pogingen met hem in contact te komen niet reageerde. De detective nam waar dat Janssen voor het bedrijf Baggen in zijn woonplaats reclame verspreidde. Volgens de president maakt het niet uit dat de leraar dit gratis deed. Zonder toestem ming van zijn werkgever mag een zieke werknemer ook geen onbetaald werk doen. Janssen was twintig jaar aan de mavo ver bonden. Er loopt een procedure om hem definitief voor zijn werk af te keuren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3