Acht Mei informeert bisschoppen voortaan over inhoud slotviering Stemadvies van kardinaal splijt Italiaanse katholieken EO is geen monumentenzorg in een achterafhoekje" COMMENTAAR Samenwerking bij begeleiding van erfelijkheidsvragen CeiddeGomont GEESTELIJK LEVEN OPINIE DINSDAG 1 OKTOBER 1)1 Bestuursfunctie bij het ANC voor dominee Allan Boesak JOHANNESBURG Allan Boesak (45) is een politieke loop baan bij het ANC begonnen. De oud-voorzitter van de Wereld bond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) werd zondagavond gekozen tot voorzitter van de afdeling Westkaap van het Afrikaans Nationaal Congres. Daarmee is hij automa tisch lid geworden van het 90 personen tellende nationale uit voerend comité, het hoogste bestuursorgaan van het ANC. Boesak, die ook praeses van de Nederduits Gereformeerde Sen- dingkerk is geweest, legde vorig jaar wegens een buitenechtelij ke liefde al zijn kerkelijke functies neer. Hij is inmiddels ge scheiden en hertrouwd. Tijdens het ANC-congres in juli was Boesak reeds kandfdaat voor een plaats in het ANC-bestuur. Hij trok zijn kandidatuur toen in omdat hij nog geen lid was. Daardoor zou de indruk kunnen ontstaan dat het hem alleen om een bestuursfunctie was te doen. Leonardo Boff weet van geen ophouden Door zwijgen wordt vaker gelogen dan door woorden BRASILIA De Braziliaanse bevrij dingstheoloog Leonardo Boff denkt er niet over de strijd voor de armen en de bevrijdingstheologie op te geven. Voor de Braziliaanse radio beschuldigde hij de Spaanse krant El Pais ervan een dergelijk be richt in de wereld te hebben gebracht zonder de zaak even bij hemzelf te controleren. Het Spaanse dagblad El Pais citeerde vorige week uitvoerig uit een brief van Boff aan de generaal van zijn franciscaner orde, pater Her mann Schalueck. De brief zou, zo schreef de krant, binnenkort in zijn volledige versie door het religieuze Romeinse persagentschap Adista worden gepubliceerd. In de brief die van april dateert kort nadat hij op last van Rome het hoofdredacteurschap van het tijdschrift Vozes had gedoofd adres va Tijdens i neerleggen, zegt Boff dat zijn hoop is en uitte hij bittere kritiek aan het n het Vaticaan en kardinaal Ratzinger. ;en verblijf in Rome in de zomermaan- rin hij vergeefs probeerde door de Va- autoriteiten ontvangen te worden liet Boff, aldus El Pais, weten dat de kerk zoals die zich in Brazilië aan de basis ontwikkelt een on omkeerbaar proces is, ook al buigt de Brazili aanse hiërarchie steeds verder voor Rome zon der overigens haar sociale engagement op te ge- Voor de Braziliaanse radio herhaalde Boff deze week dat hij nog steeds achter de bevrijdings theologie staat. „Die is van belang omdat zij vertaalt wat het christelijk geloof in de context van de Derde Wereld moet zijn: een kracht ter bevrijding van de onderdrukten," aldus Boff. Pauselijke waardering Nederlandse katholieken VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft waardering voor de po gingen van de Nederland se rooms-katholieken om de eenheid binnen hun kerk te bevorderen. Dat liet de paus blijken bij de audiëntie voor de nieuwe Ne derlandse ambassadeur bij het Vaticaan graaf R.H. van Lim burg Stirum, die zijn geloofs brieven aanbood. De Neder landse katholieken hebben vooral de laatste generaties veel problemen gekend, zo zei de paus. Soms werden zij met ontwikkelingen geconfron teerd die zij als revoluties er voeren. Ook werden de Ne derlandse katholieken in hun geloof ernstig op de proef ge steld. Maar deze problemen hebben volgens de paus niets afgedaan aan de gehechtheid van de Nederlandse katholie ken aan hun vaderland en de onbaatzuchtigheid waarmee zij hun talenten in dienst van Ne derland stellen. De paus prees voorts het werk van de Nederlanders voor de oecumene, die hij omschreef als een „lange en lastige weg". Nederland moet als voorzitter van de EG niet alleen de eco nomische integratie bevorde ren, maar ook rekening hou den met sociale en menselijke dimensies van de eenheid tus sen de volkeren. In dit ver band wees de paus op de taak van de EG inzake de ontwik kelingssamenwerking. Van Limburg Stirum had eerder de paus geprezen om diens „vernieuwende inspan ningen" die er in hoge mate toe hebben bijgedragen, dat er in Oost-Europa een proces van democratisering en bevrijding op gang kwam. „Wij zijn U er buitengewoon dankbaar voor", aldus de ambassadeur. Het Ne derlandse volk en zijn rege ring volgen „met diepe waar dering" de vasthoudendheid waarmee het Vaticaan ervoor pleit van het gebruik van wa pens af te zien, de mensen rechten te respecteren en de nood van de armen en de lij denden te lenigen, aldus de ambassadeur, die de paus ook lof toezwaaide voor diens re cente sociale encycliek 'Cente- simus Annus'. BEROEPINGEN renkarspel en Warmenhuizen mevr. C.M. de Groot, kandidaat te Akers loot: te Nieuweroord-Noordscheschut F. Schipper te Surhuizum. Aangeno men naar Middelburg(buitengewone wijkgemeente) L. Wüllschleger te 's- Gravenhage. naar Hekelingen en Si- VF. Westerman. kan- UTRECHT De Acht Mei Beweging zal de bis schoppen Ernst en Bar voortaan informeren over de vorm en inhoud van de slotviering van haar mani festaties. Dat heeft het be stuur van de beweging maandag toegezegd aan beide bisschoppen. Het derde gesprek tussen het bestuur van de beweging en de beide bisschoppen is vooral over de slotviering gegaan van de manifestatie van 11 mei jongstleden. Tegen de wil van beide bisschoppen week deze viering op een paar punten af van de regels van de Rooms- Katholieke Kerk. Er werd ge bruik gemaakt van een door de bisschoppen goedgekeurd tafelgebed van Huub Ooster huis, maar daarin waren door Oosterhuis zelf wijzigingen aangebracht die hij (nog) niet aan de bisschoppen had voor gelegd. Bovendien werden de instel lingswoorden niet alleen door de voorganger gezegd, maar tegelijkertijd ook door de aan wezigen gezongen. Tenslotte stonden in strijd met de regels niet alleen de twee voorgan gers, maar ook een aantal on gewijde gelovigen aan het al taar. Het bestuur van de Acht Mei Beweging ging met de viering akkoord, hoewel bis schop Ernst had gewaar schuwd tijdens de manifestatie veel zorg te geven aan wat „in de geloofstraditie van de kerk heilig is. Mgr. Bar deelde maandag na afloop mee, dat hij en zijn col lega zich de afgelopen maan den hebben afgevraagd of het zinvol was de gesprekken voort te zetten. „We hadden op grond van de twee eerdere gesprekken andere verwach tingen. De overige pen, die geen contacten met de beweging onderhouden, heb ben geen druk uitgeoefend om de gesprekken te staken, zei bisschop Bar. De Acht Mei Beweging onder streepte, dat het nooit de be doeling is geweest het vertrou wen van de beide bisschoppen te beschamen. Bovendien ver liep het gesprek volgens bis schop Bar zodanig dat de grote zorgen van de bisschoppen „konden worden uitgesproken en verstaan". De bisschoppen hebben de Acht Mei Beweging geadviseerd bij een volgende manifestatie niet te kiezen voor een eucharistieviering, maar voor een woord- en ge bedsdienst, die de beweging meer vrijheid geeft. Want, zo onderstreepten de bisschop pen, de marges voor een eu charistieviering zijn smal. Voorzitster W. Stael-Merkx van de beweging zegde toe het voorstel van de bisschoppen Ernst en Bar aan de ruim 100 participanten voor te leggen. De Acht Mei Beweging en de twee bisschoppen zullen el kaar weer ontmoeten op 30 maart 1992, enkele dagen voordat bisschop Ernst 75 jaar wordt en volgens de regels van de kerk zijn ontslag zal aanbieden aan paus Johannes Paulus h. ROME „De politieke eenheid van de Italiaanse katholieken is nog steeds noodzakelijk, ook al is de dreiging van het commu nisme weggevallen." Met dit niet mis te verstane stemadvies voor de Demo- crazia Cristiana (DC) opende kardinaal Camillo Ruini vorige week de ver gadering van de Italiaanse bisschoppenconferentie. De verklaring van Ruini die niet alleen aan het hoofd van de Italiaanse clerus staat, maar tevens pauselijk vicaris (plaatsvervangend bisschop) van Rome is, kwam op een de licaat moment in de Italiaanse politiek. Door onenigheid bin nen de regering over de begro ting dreigen er vervroegde verkiezingen, terwijl de DC op dit ogenblik zwaar onder druk staat. Belangrijke partijleden onder wie een minister wor den beschuldigd van actieve samenwerking met de mafia. Vooraanstaande katholieken als president Cossiga en de je zuïet en mafia-bestrijder Bar- tolomeo Sorge kritiseren de machtswellust van de DC en trekken haar christelijke ka rakter in twijfel. In Noord-Italië dreigt de DC terrein te verliezen aan de af scheidingsbeweging Lega Nord en in het zuiden aan La Rete (Het Net). Deze nieuwe politieke formatie van de po pulaire voormalige burgemees ter van Palermo Leoluca Or lando presenteert zich met succes als „tweede katholieke partij", een eerlijk alternatief voor de door corruptie ver kankerde DC. De DC kan de steun van de prelaat dus best gebruiken en partijsecretaris Arnaldo Forlani verklaarde dan ook zalvend dat niemand beter dan Ruini kan beoorde len wat goed is voor de gelovi gen. Maar bij anderen is het bis schoppelijke mandement slecht gevallen. President Cos siga sprak van „onrechtmatige inmenging" van de kerk in de aangelegenheden van de staat. De democratisch-linkse leider Achille Occhetto wees de kar dinaal erop dat het katholieke eenpartij-stelsel ertoe had ge leid dat „onder het mom van de eenheid oprechte personen zij aan zij strijden met onder- wereldfiguren." En de socialis tische partij reageerde met een woedende beginselverklaring, waarin Ruini's actie ten be hoeve van de DC werd ge brandmerkt als „een aanval op het vrije kiesrecht" en een schending van het Italiaans- Vaticaanse concordaat van 1985, waarin de scheiding van kerk en staat is geregeld. Het document werd daarom recht streeks naar de paus gestuurd, die er echter niet over dacht om zijn vicaris af te vallen. Zonder rechtstreeks te ant woorden sprak hij afgelopen zondag tijdens een pastoraal bezoek zijn waardering uit voor Ruini's „sociale betrok kenheid" en diens verlangen „dat de katholieken altijd in overeenstemming met de evangelische beginselen getui gen." Het was de tweede botsing tus sen socialisten en Vaticaan binnen een week. Nadat de so cialistische minister van Bui tenlandse Zaken Gianni De Michelis bijna voor een diplo matiek incident had gezorgd door in een interview kritiek te leveren op de Vaticaanse opstelling in de Joegoslavische crisis. Johannes Paulus II zou een vreedzame oplossing van het conflict bemoeilijken door onomwonden partij te kiezen voor de (katholieke) Kroaten en tegen de (orthodoxe) Ser- ven verklaarde De Michelis die zelf van protestantse huize is. Weer reageerde het Vati caan niet rechtstreeks,' maar nu zetten christen-democrati sche parlementariërs de aan val in op „de brutale en waan zinnige" beweringen van „het gevaarlijke sujet" De Michelis. Overigens is het nog maar de vraag of Ruini's oproep veel effect zal sorteren. Aan de ene kant is zij weinig verrassend omdat iedereen toch wel weet dat er iets is -tussen de DC en de katholieke kerk, anderzijds blijkt dat het overgrote deel van de katholieken vindt dat de kardinaal zich met zijn ei gen zaken moet bemoeien. Uit een gisteren door het week blad L'Espresso gepubliceerde enquête onder trouwe kerk gangers blijkt dat maar negen procent van hen het juist acht dat bisschoppen een stemad vies geven. En het lijdt geen twijfel dat die negen procent toch al DC stemt. In het maat schappelijke leven in Italië is de kerk nog steeds een factor van betekenis, maar in poli tiek opzicht blijkt haar invloed ontegenzeggelijk tanende. Viering Fatima op Sovjettelevisie KOENIGSTEIN De plech- tigheden ter viering van de verschijning van Maria in het Portugese bedevaartsoord Fa tima zullen dit jaar in de Sov jetunie voor het eerst direct via radio en televisie te volgen zijn. didaat te Bunnik. aldaar die dit beroep heeft aangeno- pe W. van der Kooij te Roc- dit beroep heeft aangeno- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Wallet te Sliedrecht(Eben Ha-zer- kerkXverbeterd bericht). Vredesbeweging is blij met voorstellen Bush DEN HAAG De Nederland se vredesbeweging is tevreden over Bush' voorstellen tot ver mindering van de Amerikaan se kernwapens. „Het lijkt erop dat Bush het uitgangspunt van de eenzijdige initiatieven heeft overgenomen van het IKV", zegt D. van den Berg van het Interkerkelijk Vredesberaad. De vredesbeweging heeft er, aldus Van den Berg, altijd op fewezen dat de kernwapens ie de Amerikaanse president nu wil afschaffen „onbruik baar zijn voor het handhaven van de vrede". Van den Berg betreurt het dat Bush niet te vens het SDI-programma wil aanpakken. Ook de rooms-ka- tholieke vredesbeweging Pax Christi juicht de voorstellen toe. s jaren- In het bedevaartsoord i lang vurig gebeden bekering van Rusland. Vol gens de rooms-katholieke hulporganisatie Kerk in Nood- /Oostpriesterhulp zal op 13 ok tober a.s. via de satelliet een programma van 75 minuten worden uitgezonden over de geschiedenis van Fatima en de plechtigheden. Dan is het 74 jaar geleden dat Maria voor de zesde en laatste keer aan drie herderskinderen verscheen. De oprichter van de organisa tie, pater Werenfried van Straaten, richt aan het slot van de uitzending een boodschap tot de bevolking van de Sov jetunie. Bij de uitzending zijn zowel de Portugese staatstele visie als de Portugese katholie ke zender Radio Renascenca en de Russische staatsomroep betrokken. Aan de plechtigheden nemen waarschijnlijk rond een mil joen katholieken deel, onder wie voor het eerst ook een groep uit de Sovjetunie. De basiliek van Fatima I FOTO: ARCHIEF HILVERSUM De nieu we ledenwerfactie van de Evangelische Omroep zal volgens de voorzitter laten zien dat zijn omroep een krachtige en levende be weging van christenen is en geen „stukje monu mentenzorg in een achter af hoekje" van het om roepbestel. Bij de presentatie van de win- terprogrammering '91-'92 on derstreepte ds. A. van der Veer dat de EO A-omroep wil worden, niet om de zendtijd uit te breiden maar om die te behouden. De kans is groot dat het aantal publieke netten van drie naar twee teruggaat. Dat zou betekenen dat de zendtijd van de EO als B-omroep aan merkelijk zou verminderen. „De EÖ hoeft niet groter te groeien. Maar minder zendtijd voor de EO betekent minder zendtijd om het Evangelie van Jezus Christus te verkondigen. En dat kan niet. Want daar voor is de EO nu juist opge richt", zei Van der Veer. Bij de samenstelling van het programmapakket voor het komende seizoen heeft de EO zich door vier criteria laten leiden: meer verkondigende programma's, vergroting van het aantal kijkers door enkele populaire programma's, een strakke horizontalisering met op hetzelfde tijdstip dezelfde programmasoort en een „ge zinsvriendelijke" opbouw van de avond, waarbij de tijd tus sen 18.30 en 22.30 uur gereser veerd is voor het kijken in ge- Afgang Van den Broei DEN ZELDEN zal een Europese minister van buitenlandt zaken zo'n openbare afgang hebben beleefd als de Nederladse be windsman Van den Broek gisteren in Brussel. Vorig week maandag werd door 'zijn' staatssecretaris Dankert en ont werp gepubliceerd over de Europese Politieke Unit Op de Europese topconferentie eind van het jaar in Maastcht zou de Europese samenwerking indrukwekkende vororingen maken, zo meende Dankert. Precies een week lateitigt het ontwerp al in de prullenbak. Op de vergadering va: minis ters van buitenlandse zaken in Brussel kreeg minsr Van den Broek gisteren niet eens de gelegenheid tot een ervolle terugtocht. Met een machtige zwaai werden de Nedrlandse voorstellen door op één na alle overige EG-lidstatenvan ta fel geveegd. Op zich valt het te betreuren dat de discussie ovenet Ne derlandse ontwerp-verdrag zo snel voorbij is. Het ,ras im mers een tekst die als basis moest dienen voor verere on derhandelingen tussen de Twaalf. Er werden voorstllen in gedaan om de besluitvorming te stroomlijnen, waaran een aantal bij voorbaat onhaalbaar, maar echt revolutioair was het geheel toch niet. Op een aantal essentiële beleisterrei- nen zoals de energiepolitiek en de landbouw werd o« in het Nederlandse ontwerp vastgehouden aan unanieme besluit vorming in de raad van ministers wat in de praktik neer komt op een veto-recht voor elke EG-lidstaat. Boendien viel er heel wat af te dingen op de uitspraak van Dancert dat het Europees Parlement veel meer macht zou krijjen; wel meer dan nu het geval is, maar van een echte demo<ratische controle was ook in het Haagse voorstel geen sprakt. Het is daarom extra pijnlijk voor minister Van dei Broek, en met hem voor de Nederlandse regering, dat de overige lidstaten het ontwèrp-verdrag nog geen discussie waardig hebben geacht. Bij de opstelling ervan moet immers rekening zijn gehouden met weerstand van vooral Groot-Brittannië. Ondanks het vertrek van premier Thatcher voelt de Britse regering er nog steeds niets voor om vergaande bevoegdhe den af te staan aan 'Brussel'. Maar kennelijk is op het minis terie van buitenlandse zakea in Den Haag een totaal ver keerde inschatting gemaakt van de stemming in de overige Europese hoofdsteden. De aidere lidstaten bleken gisteren, mede als resultaat van een serke Britse lobby, niet eens be reid tot een diepgaande discissie. Het resultaat is dat Neder land moet teruggrijpen op hit oorspronkelijke Luxemburgse ontwerp voor het EPU-verd-ag geen gedachte waar een ambitieuze minister van buitenlandse zaken echt vrolijk van wordt. De afgang van Van den froek gisteren in Brussel is het voorlopige dieptepunt in het ïalfjaarlijkse Nederlandse voor zitterschap van de Europese Gemeenschap, dat toch al wei nig successen kent. Ironisch :enoeg is het eigenlijk alleen de in zijn eigen partij zo omstreden minister van financiën Kok geweest, die op het Europese toneel een aansprekend resul taat heeft behaald met het alkoord over de Economische en Monetaire Unie. Ter verdedijing van Van den Broek moet worden aangevoerd dat weinig van zijn voorgangers zijn ge confronteerd met zoveel gecompliceerde internationaal-poli- tieke vraagstukken als hij. Bwendien wordt hem het leven bijzonder zuur gemaakt (door ijn Duitse collega Genscher die zich, met name in de kwesti Joegoslavië, weinig aantrekt van een gezamenlijk Europee politiek. Die constatering is echter geen afdoende verklarhg voor de opeenvolgende fou ten, misrekeningen, en blunde-s op Buitenlandse Zaken. De EG-top in Maastricht had de lekroning moeten worden van een indrukwekkend voorzittirschap, maar zo langzamer hand wordt in de Europese hotfdsteden reikhalzend uitgeke ken naar het Portugese EG-vorzitterschap. Met alle respect voor Portugal, smadelijker lan de afgang van Van den Broek niet zijn. EDE Zeven organisaties, waaronder de Nederlandse Patiën ten Vereniging (NPV) en de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK), hebben besloten tot nauwe sa menwerking bij erfelijkheidsvragen. De organisaties worden regelmatig geconfronteerd met vragen over erfelijkheid, onderzoek naar mogelijke aandoeningen of af wijkingen voor óf tijdens de zwangerschap en aangeboren afwij kingen. De organisaties hebben voor mensen met dit soort vragen een reeks deskundigen beschikbaar. In hun begeleiding gaan zij er van uit dat elke mens, ook de gehandicapte mens, vanaf de con ceptie moet worden beschermd. De zeven organisaties weten uit ervaring dat er veel onzeker heid en onbekendheid is over erfelijkheid, erfelijkheidsonder- zoek en de gevolgen daarvan. Mensen kunnen onvoorbereid voor ethisch moeilijke en ingrijpende beslissingen komen te staan, bijvoorbeeld als zij zich tijdens een zwangerschap realise ren dat zij een verhoogd risico op het kriigen van een kind met een erfelijke of aangeboren afwijking hebben. De organisaties willen mensen in dergelijke situaties terzijde staan en hen helpen een verantwoorde beslissing te nemen. Ook willen zij ouders die een gehandicapt kind krijgen, helpen en begeleiden voor en rond de geboorte en bij de opvoeding van hun kind. Op deze wijze willen zij de ouders weerbaar maken tegen de tendens in de samenleving om de geboorte van een ge handicapt kind te zien als gevolg van 'mislukte preventie. De zeven samenwerkende organisatie zijn behalve de NPV en de VBOK de Stichting Schuilplaats, het Prof.dr. G.A. Linde boom Instituut en drie verenigingen van ouders van gehandi capten: Philadelphia, Dit Koningskind en Helpende handen. zinsverband. Tot de publiekstrekkers beho ren het spelprogramma 'Blac kout', dat door Joop van den Ende wordt geproduceerd. Voor het eerst werkt de EO samen met Van den Ende met wie andere omroepen braken nadat hij zijn plan voor het commerciële televisiestation TV 10 had aangekondigd. r5" CeidaeCowo/rii Telefoon Uitgave: Westerpers bv (maakt dee uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon. 071 -122 244 Telefax. 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leidei Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 Bt Rijswijk 3190 3906 (tel 070-3190 815) rsma Buma, A van Holstein, rbij. R de Roo, drs. K Veraart (chef), P Alleblas, D Dijkhuizi -Voor 070 - 3190 5 Telefax 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den H«ag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 -3190 808). L van Koot Stadsredactie Leiden (tel. 071 - 144 046 of 071 -144 047) R Kleijn (chef), M Roso, drs. J. van Zeijl Omgeving Leiden (tel 071 - 144 048): K van Herpen (chef), F Buurman, drs R. Koldenhof, NI Kroft, T Pieters Sport Leiden e o (tel 071 -144 049) K van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en ec A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs E Huisman. H Jansen, drs. J van Lee Sport algemeen (tel 070 - 3190826)^1 Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B Jansma, H Piët Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831). Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L H B hermans, J. Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H. Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) -T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied. - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, i dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers en N Ven. De parlementaire redactie bestaat i u D::'1 land, P Koopman, D van Rietschoten e - het Algemeen Nederlands Persbureau e - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman drs. D J van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis). A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rome), B van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi). F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- e publicatierechten van The Times en The Sunday Tim M deCocq (chef). H. Bijleveld, D I Abonnee-service 122 248 op ma t/m vr. van 18 00 tot 19.00 uur. op z: 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO B> POSTBANK NV 663 050 AMRO BANK NV 473 575 515

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2