Op de Hema Najaarsbeurs is de wintertijd in de aanbieding. Romantiek in raadhuis van Wassenaar 3.~ 19.75 2.- 22.75 34.75 4.- 14 CeidócGouomit KUNST/RTV 15 Lampen voordeel. 4* .H E MA De normaalste zaak van de wereld.. Laatste interview Max Koot op radio DINSDAG 1 OKTOBER 1991 Wij zul- eldende .Zee, strand en di de ge- landse Romantiek' nljk ge- n in de Neder- s tot en met 10 het raadhuis De Wassenaar; dinsdag tot en 'j" Imet vrijdag van 10 tot 16 uur, zater- dag en zondag van 13 tot 17 uur. De huidige toegang is gratis. enk dat ,em wel II door bestuur TOM VAN RIJSWIJK ust vol- ig hotel WASsEnAAR Na de bij- zonder geslaagde tentoonstel ling gewijd aan de Haagse Schoolschilder Anton Mauve komt het Wassenaarse raad huis De Paauw opnieuw met een prachtige expositie. Dit maal is het thema 'Zee, strand en duin in de Neder- landse Romantiek'. Evenals bij de Mauve-tentoonstelling gaat het ook nu weer om een beknopte collectie 24 schilderijen maar ditmaal van twintig verschillende kunstenaars. De bijeenge brachte werken vormen een aantrekkelijke doorsnee van IB de kunststroming uit de eer loste helft van de vorige eeuw. I Hoewel langzamerhand ook bij sea het besef begint door te breken dat de vaderlandse ne- I gentiende-eeuwse schilder kunst waard is om gezien te worden (het Rijksmuseum, het Stedelijk Museum en het Van Goghmuseum in Amsterdam hadden alle drie dit jaar zo'n tentoonstelling), blijft de waar dering voor de romantische school in sommige kunstkrin gen toch nog steeds achter. Al te vaak bezigen 'echte kunst liefhebbers' nog denigrerend termen als 'ambachtslieden', 'gladde-plaatjesmakers' en 'mooi-weerschilders'. Het waren toch niet de eersten de nesten die de aanzet gaven voor een hernieuwde waarde ring van de romantische schil derkunst in ons land. Pieter A. Scheen, de grondlegger van de Nederlandse 'kunstbijbel', ook wel 'De Scheen' genoemd, was de eerste die na de oorlog op de waarde van een ten on rechte vergeten eeuw schilder kunst wees. De helaas veel te vroeg gestorven Wassenaarse- Amerikaanse kunsthandelaar Leslie Smith sprak zelfs begin jaren zeventig van 'De Tweede Gouden Eeuw van de Holland se schilderkunst'. te beperken. Bovendien zou het gekozen onderwerp een weerspiegeling vormen van de (vroegere) geografie van Was senaar met zijn Noordzee, strand en duinen, zo zeiden zij. Helaas is daar in de tentoonge stelde werken weinig tot niets van terug te vinden. Van de 24 schilderijen gaat het in een vijftiental gevallen om zoge naamde marines (zeestukken). Nuyei n De samenstellers van de Was senaarse tentoonstelling kozen voor de aspecten zee, strand en duin om op die manier de vele voorhanden zijnde onderwer pen in de Romantiek enigszins Vaak zijn in moeilijkheden verkerende schepen afgebeeld, in een kolkende zee onder een onheilzwangere lucht. Af en toe gaf de schilder aan waar het afgebeelde tafereel zich zou hebben afgespeeld (de Spaanse kust, Zandvoort, Texel). Maar even goed zou het de Zuiderzee, de toen nog niet drooggelegde Haarlem mermeer of de Normandische kust zijn geweest. Met name dit noordwestelijke deel van Frankrijk heeft menig Neder landse romantische schilder geïnspireerd, zoals bijvoor beeld Wijnand Nuyen. De or ganisatoren van de Wasse naarse expositie, onder wie oud-directeur M.L. Wurfbain van het Museum De Lakenhal in Leiden, zeggen het te be treuren dat juist deze, bij zijn korte leven al zeer gewaar deerde, schilder moet ontbre- uit 1847 van Nicolaas Riegen ken. Zijn werk is echter zo kostbaar, dat de musea geen afstand van de gekoesterde werken willen doen. Maar voor het overige valt er genoeg fraais te zien. Enkele namen van de schilders van geëxposeerde werken in Was senaar zijn; Andreas Schelf hout, Abraham Hulk, Johan nes Hermanus Koekkoek, Louis Meijer, Johannes Chris- tiaan Schotel, Salomon Ver veer, Jozef Israels, Charles Ro- chussen. 'Zee, strand en duin in de Ne- derlandse Romantiek' is vanaf vandaag tot en met 10 novem ber gratis te zien in het raad huis De Paauw in Wassenaar; dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 16 uur, zaterdag en zon- Welke lamp u ook zoekt, de Hema heeft ze allemaal in huis. En een groot aantal ervan is deze week ook nog in de aanbieding. Wat in de donkere wintertijd wel erg attent is. Want met licht van de Hema komt u niet alleen de winter door, maar met zo'n duizend brand- uren per lamp haalt u waarschijnlijk de zomer ook nog. Spiegelreflectorlamp voor gericht licht: 25 t/m 60 Watt, vanafvanaf Opaal spaarlamp: 40 t/m 75 Watt -23^5" Sfeerlichtlamp: normale fitting, 75 of 100 Watt 2.25 25 t/m 60 Watt Halogeen cup: 20 of 50 Watt/ 12 Volt29J5 Mini spaarlamp: 40 t/m 75 Watt. Standaard gloeilamp: mat, normale fitting, 15 t/m 100 Watt0.90 6 VOOr Kaarslamp: kleine fitting, helder gedraaid of flame, 25 of 40 Watt 2.-/2.25 2 voor 3.50/4.-, egaal wit, 25 of 40 Watt 1.75/2 - 2 voor 3.-/3.50, mat 15 t/m 40 Watt1.25 2 VOOr Kegellamp: kleine of normale fitting, flame, 25 of 40 Watt, 2.25/2.50 2 voor 4.-/4.50, egaal wit, 25 of 40 Watt 1.75/2 - 2 voor 3.-/3.50, mat, 15 t/m 40 Watt 1.25 2voor2.-, 5 Watt 1.75 2voor3.-, helder, 25 of 40 Watt1.25 2 VOOF FOTO: PR dag van 13 tot 17 uur. Wie niets wil missen, moet echter niet tot het laatst wach ten, maar vóór 25 oktober een kijkje gaan nemen. Twee we ken voor het eind van de Was senaarse tentoonstelling ver huizen een paar schilderijen namelijk al naar Brugge, waar ze worden tentoongesteld op de daar te houden Kunstbeurs. De VARA op het vechtnet: redding jf voor het bestel? door RENE DE COCQ Gisteren begon het nieuwe Nederlandse wintertelevisieseizoen. En? Bent u er al aan gewend? Aan al die frisse nieuwe programma 's. nieuwe gezichten, nieuwe decors, nieuwe formules, al dat nieuwe elan? Of had u nog niks in de gaten, maakt het u niks uit dat de AVRO en de VARA van zender hebben geruild, dat de EO nu op dinsdag zit. en doet het u niks wie die middagflauwekul verkoopt? Gelijk heeft u: het maakt allemaal maar bitter weinig uit. De VARA zit nu dus op Nederland 2 en geldt daar dan als welkome aanvulling, in het licht van de gedachte dat Nederland2 het 'vechtnet' moet worden, het 'kostwinnersnet'. dat reclamegeld moet opbrengen waarmee het Nederlandse bestel in leven kan worden gehouden. Dat zal in de kijkcijfergekte ook wel blijken te kloppen: de meest bekeken comedy's (Zeg 'ns Aaa) en shows (Linda) en kwissen (Lingo) die de zuilen weten te bedenken zitten nu op 2. Maar of dat nou de redding van het bestel zal blijken te betekenen, en wat daar dan weer het belang van is. blijft in het ongewisse. Zeker als je weet dat de VARA eigenlijk veel liever met NOS en VPRO het derde net had gedeeld, volgens een eerder plannetje uit die rokerige vergaderzalen waar de omroepbonzen niet uit weg te slaan zijn. Een van de meest besproken onderwerpen daar is overigens niet hoe de Nederlandse televisie moet worden verbeterd, maar hoe de Nederlandse televisie moet worden gefinancierd. Daarbij wordt, het zal inmiddels wel een soort automatisme zijn geworden, meteen collectief met beschuldigende vingers naar Den Haag gewezen, naar de landspolitiek. Die wil immers maar niet begrijpen hoe hoog het Luxemburgse water inmiddels aan de Hilversumse lippen is gestegen. Als we nu even in gedachten houden dat de Hilversumse bonzen een schier onmetelijke hoeveelheid boter op het eigen sigarenrokende hoofd meetorsen, moeten we toch enig begrip opbrengen voor deze beschuldigende vingerwijzingen. 'Den Haag' heeft inderdaad maar weinig idee van wat er in omroepland nou eigenlijk echt aan de hand is. en blinkt bepaald niet uit door kennis van zaken. Een treffend voorbeeld leverde vorige week D66- kamerlid Wolffensperger. toch niet de eerste de beste stagiaire in de Nederlandse politiek. Tijdens een commissievergadering (over de vraag in hoeverre de televisie nu wel of niet ook het allochtone gezicht van Nederland laat zien) staafde hij. volgens het ANP-verslag. het pleidooi om ook dat nu maar eens dwingend op te leggen met de vraag:Waarom is er bijvoorbeeld bij 'Zeg 'ns Aaa nou nooit eens een Surinamer te zien?" Kijk. Gerrit Jan, als je nou vindt dat je ergens een mening over moet hebben, zorg dan op z'n minst dat je feiten kloppen. Als je daarbij zo nodig een naam moet noemen, trek dan even na of het de goeie is. .Zeg 'ns Aaa, is nou net precies het verkeerde voorbeeld: daar speelt al jaren de acteur Kenneth Herdigein (van Surinaamse afkomst) een doktersrol. Er zijn vele series en programma 's op te noemen die je als (te) 'blank' kunt omschrijven, die best eens een allochtoon zouden kunnen gebruiken, die een vertekend beeld geven van de Nederlandse samenleving. Maar uitgerekend 'Zeg 'ns Aaa' onttrekt zich aan deze kritiek, zoals de vele kijkers al jaren weten. De geachte afgevaardigde Wolffensperger geeft zichzelf met deze domme leuterpraat een bewijs van onvermogen. In die zin zou hij wel eens model kunnen staan voor de maatschappelijke (on)betrokkenheid van de meeste van zijn parlementaire collega's. Wel veel praatjes, maar niet gestoeld op kennis van de feiten, en zeker niet op kennis van de maatschappij. HILVERSUM De vorige week woensdag overleden Haagse fotograaf Max Koot gaf zelden interviews. De laatste dertig jaar slechts vier of vijf maal. Max Koot, die in zijn privéleven de publici teit meed, gaf vier dagen voor zijn overlijden de NOS- radio zijn laatste interview. Het wordt komende vrijdag 4 oktober uitgezonden tussen elf en twaalf uur 's morgens op Radio 5 in het programma Een Leven Lang. In het interview vertelt hij programmamaker Kees Tuk ker dat hij de fotografie vooral zag als een ambacht; „Het ging me er vooral om een zo goed mogelijk gelijkend portret te maken. Dat yond ik belangrij ker dan dat ze tegen me zei den dat ik een mooie foto had gemaakt". In het radiopro gramma haalt hij verder her inneringen op aan zijn vriend schap met Wim Kan en zijn fotosessies met leden van de koninklijke familie. Vakmanschap Max Koot huldigde het princi pe: 'hoe simpeler de foto. hoe echter'. Dat bleek zijn geheim. Ogenschijnlijk zag zijn werk er eenvoudig uit, maar het verborg een hoop vakman schap. „Het moet er zo simpel uitzien dat men denkt: dat kan ik zelf ook", zei hij ooit. Max Koot heeft het vak in de prak tijk geleerd. In Eindhoven ge boren ontdekte hij in de oorlog op zolder een oude platenca- mera van zijn vader. Uit een boekje leerde hij ontwikkelen en afdrukken. Toen Eindho ven in 1944 werd bevrijd acht te Koot de tijd gekomen om een eigen studio te openen. De toen 27-jarige ambitieuze Bra bander koos positie bij de schouwburg en vroeg nationa le en internationale artiesten of hij hen mocht fotograferen. Drie jaar later vertrok Max Koot naar Den Haag. Behalve portretten van toneelspelers en cabaretiers wierp hij zich nu op een nieuw fenomeen: de bruidsreportage. In zijn foto boek 'Daar komt de bruid' uit 1981 vertelt hij daarover: „Een echte bruidsreportage, het ver tellen van het verhaal van de huwelijksdag in beelden zoals een journalist dat met woorden doet, werd toen nau welijks gemaakt". In het mid den van de jaren vijftig ging hij naar Parijs om er te wer ken in de studio's van Har- court, waar alle grote artiesten werden gefotografeerd. „Artis tiek leerde ik er niet veel, maar zakelijk des te meer". Terug in Den Haag combi neerde Max Koot vanaf die tijd artisticiteit en zakelijk in zicht. Zijn manier van werken viel zo op dat de koninklijke familie hem verzocht voortaan de portretfoto's te maken. Het koningshuis werd ongedwon gen op de gevoelige plaat vast gelegd. „Je moet de leden van de koninklijke familie gewoon fotograferen als ieder ander", zei hij om zijn handelsmerk, 'die onmiskenbare Max-Koot- uitstraling', te verklaren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15