(Weg met Praag, jv^eg met Havel e verloren idealen van een geïndoctrineerd volk BUITENLAND (Gouaatii ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 lat het parlement van Slowakije deze week besloot niet te stem den over zijn soevereiniteit, wil niet zeggen dat het gevaar van een iteenvallen van Tsjechoslowakije geweken is. Integendeel, alles ijst erop dat het uiteindelijk toch die kant opgaat. Een reportage een roerige republiek. I 11111 i OWAKIJE OP ZOEK NAAR ZICHZELF 102 IVO AKKERMAN iTISLAVA Als de j malisten van Slowa- 5 een plaats zoeken om ongenoegen over de lenlijke Tsjechoslo- staat te demon hoeven ze niet te zoeken naar een Op het Plein van Nationale Opstand, komen ze bijeen, roepen ze om hun ei- onafhankelijke staat, schreeuwen ze hun m: 'Weg met Praag, met Havel'. jlowaakse Nationale Op- i was die van augustus i toen het (gedeeltelijk kunistische) Slowaakse t tevergeefs probeerde [inde te maken aan het [bewind dat Hitler in n Slowakije had geïnstal- De volgende opstand pie van november 1989, de Slowaken in navolging Tsjechen de straat op tegen de communisti- lictatuur. Dat deden ze op hetzelfde plein als verleden week 30 000 en te hoop liepen tegen jraagse kolonialisme'. Na achtereenvolgende over ling door de Hongaren, de 5j en de communisten, is 2<[delijk het moment geko- 7oor een vrij en onafhan- Slowakije, zo vinden de 2}delingen van vandaag. 3ien betreft loopt de fede- tTsjechoslowakije op haar ibenen. „We require independent Slo vak state", staat geschreven op het leren jack van een natio nalist die dagelijks door de straten van de Slowaakse hoofdstad Bratislava para deert. Verschillend We moeten goed begrijpen, zegt Vlamimir Repka, dat de Tsjechen en Slowaken twee heel verschillende volken zijn. Zoals - hij geeft maar een voorbeeld - de Duitsers en de Fransen. Zo moeten we dat zien en anders niet. De mede werker van Matica Slovenska (Moederland Slowakije, een beweging die zich sinds de vo rige eeuw inzet voor de eman cipatie van de Slowaken en te genwoordig fungeert als pres sie-groep voor onafhankelijk heid) legt uit waarom: „De Tsjechen en Slowaken zijn bu ren, geen volksgenoten. Wij hebben een andere geschiede nis dan zij; wij waren deel van het Hongarije, zij van Oosten rijk. Ten tweede is onze cul tuur anders; wij zijn katholiek, de Tsjechen protestant. En tenslotte hebben we een heel verschillende volksaard; de Slowaken zijn vurige, emotio nele mensen, de Tsjechen zijn rationeel, als computers". Alleen al vanwege deze ver schillen had men nooit in 1918 de gezamenlijke Tsjechoslo- waakse staat moeten stichten, aldus Repka. Maar nu daar bo vendien zeventig jaar van dis criminatie op is gevolgd, moeten de Slowaken het Tsje chische juk van zich afschud den. „Al die jaren hebben de Tsjechen gedaan alsof het hele land Tsjechisch was. In naam waren we een federatie van twee gelijkwaardige republie ken, maar van die gelijkwaar digheid is nooit iets terechtge komen. Pas als we een soeve reine staat zijn, zullen we onze rechten kunnen veiligstellen". Opiniepeilingen In de wetenschap dat volgens opiniepeilingen nog altijd meer dan zeventig procent van de Slowaken voorstander is van een of andere vorm van samenleven met de Tsjechen, vermijdt Repka de term 'onaf hankelijkheid'. „We willen geen onafhankelijkheid, waar wij aan denken is een soort staat als de Benelux". Dat is ook het voorbeeld waar Voj- tech Balazik, lid van het Slo waakse parlement voor de Slo waakse Nationale Partij (SNS), zich aan spiegelt. Dus als er een referendum wordt gehou den over het voortbestaan van de staat, zeggen Repka en Ba lazik, dan moet in de vraag stelling ook duidelijk die mo gelijkheid worden aangege ven: een soort staat als de Be nelux. De tegenwerping dat de Benelux zelf geen staat is, maar een samenwerkingsver band van drie onafhankelijke staten, brengt beide heren enigzins in verlegenheid. Bala zik: „Ja ja, dat is waar. Het is allemaal zeer gecompliceerd. In elk geval is duidelijk dat een federatie voor ons onac ceptabel is. Het minimum waar we akkoord mee kunnen gaan is een confederatie, dus een verdrag tussen twee soe vereine staten". Balazik, tot zijn ongenoegen gezeten onder een portret van Vaclav Havel („Daar moet natuurlijk een Slowaak komen te hangen"), Slowaakse nationalisten roepen om hun eigen, onafhankelijke staat met eigen politici en schreeuwen hun leuzen: 'Weg met Praag, weg met Havel'. vindt dat er snel spijkers met koppen moeten worden gesla gen. „De onzekerheid over de toekomst van onze staat schrikt investeerders af en maakt ook de Europese Ge meenschap kopschuw. Dit is ons moment, ook vanwege de vergelijkbare ontwikkelingen in Joegoslavië en de Sovjetu nie. Daarom is het zo jammer dat het Slowaakse parlement deze week geweigerd heeft de soevereiniteitsver- klaring van ons land op de agenda te zet- Radicaal Ten burele van de christen-de mocratische KDH, de partij vande Slowaakse premier Carnogurksy, denkt men daar anders over. „Wij willen de parlementaire weg bewande len", zegt internationaal secre taris Vladimir Hrnciar. „Dat wil zeggen dat we niet eenzij dig onze wetten boven die van de federatie stellen. Wij willen dat bereiken langs de legale weg, die van onderhandelin- I FOTO: AP gen". Uiteindelijk verschilt het doel van de KDH niet veel van dat van de radicalere SNS: soevereiniteit, dat wil zeggen baas in eigen land, en vervolgens een bepaalde mate van samenwerking met de Tsjechische republiek. Maar de christen-democraten hebben beter nagedacht over de ma nier waarop ze dat denken te bereiken en mikken daarbij op Europa. De redenering is als volgt: Tot het moment dat wij de Europese Gemeenschap binnentreden, zo ongeveer in het jaar 2000, dragen we een deel van onze soevereiniteit af aan de Tsjechoslowaakse fede ratie. Die beslist over de de fensie, het buitenlands beleid, de monetaire politiek. Vanaf 2000 zal de federatie dat op haar beurt overdragen aan de Europese Gemeenschap, die steeds meer integreert. Welnu, op datzelfde moment houdt de Tsjechoslowaakse fe deratie op te bestaan en wordt de EG twee leden rijken: de Tsjechische alsmede de Slo waakse republiek. Hrnciar geeft toe dat deze con structie, die overigens menige Slowaak boven de pet gaat, in Europa niet echt enthousiast ontvangen wordt. „In West- Europa denkt men dat het hier om het probleem van regio's gaat, maar dat is niet het ge val. Men beseft niet dat de his torie Midden-Europa heeft op gezadeld met meerdere natie- loze Slavische naties, die nu hun rechten opeisen. Dat zul len we dus de komende jaren heel vaak en heel goed moeten uitleggen". Tegen Geweld Jozef Kucerak, voorzitter van Publiek tegen Geweld, had nooit gedacht dat hij dergelijke opvattingen van zijn coalitie genoot zou moeten weerleg gen. „Ik kan me nog goed her inneren hoe de mensen tijdens de demonstraties in november 1989 riepen: 'Wij zijn een, wij zijn een natie'. En nu dit. Als voorstander van het voortbe staan van de federale Tsjecho slowaakse staat, is Kucerak een laatste der Mohikanen. Zijn medestrijder Vladimir Merciar heeft de VPN na gro te strubbelingen verlaten om zijn eigen partij op te richten, de Beweging voor een Demo cratisch Slowakije. Merciar, die aanvankelijk ook de fede ratie steunde, doet dat nu niet meer en bepleit een confedera tie, op basis van een soeverein Slowakije. Zijn partij scoort enorm in de peilingen; Merci ar, een oud-bokser, spreekt de taal van het volk. Carnogur- sky en Kucerak doen dat niet, zij zijn intellectuelen die de massa niet kunnen beroeren. Als gevolg daarvan staat de nipte meerderheid die KDH en VPN samen met enkele blokpartijtjes hebben onder grote druk. Het ziet er naar uit dat de verkiezingen van juni 1992 een verschuiving zullen teweegbrengen ten gunste van de partijen die aansturen op een breuk met Praag. Dat tachtig procent van de Slowaken aangeeft zo'n breuk niet te willen, is daarmee niet noodzakelijkerwijs in strijd, zegt Ivan Hoffmann, voorheen dissident onder de communis ten en tegenwoordig dissident onder de nationalisten. „De mensen zijn bang voor veran deringen, daarom zijn ze voor de gezamenlijke staat. Niet omdat ze zo van de Tsjechen houden. Als er politici zijn die hen het gevoel geven dat ze zonder de Tsjechen beter af zijn, dan zullen ze hen lang zaam maar zeker volgen. Dat zie je al gebeuren. De steun voor de federatie neemt af, de nationalisten winnen terrein. Ik zie het somber in. Ons pro bleem is dat we tijd nodig heb ben om naar democratie toe te groeien, maar dat die tijd ons niet gegund is. Vooral de eco nomische problemen spelen diegenen in de kaart die plei ten voor ondemocratische, au toritaire en nationalistische oplossingen. Ik moet binnen kort spreken op een conferen tie over de 'post-totalitaire' sa menleving en ik zal daar zeg gen dat die samenleving hele maal niet bestaat. Waar wij in leven, en wij niet alleen maar de Tsiechen, de Hongaren en de Polen ook, is de intertotali- taire samenleving. Wij beleven een korte, chaotische periode tussen de vorige en de .volgen de totalitaire staat". N LENIN DENKEN WIJ ALTIJD' KOU De klok van sskajatoren op het plein slaat tien. Ik iel voort in de rij de ingang van het 22<pleum om voor het en waarschijnlijk het laatst van mijn een blik te werpen opgezetten lijk van [richter van de Sov- daar?", vraagt n en hij grijpt 8Jijn borst. Hij draagt e iarid c t het Controleur' v 83Heen f°totoestel in miÜn 3) .jizak. Ik heb alleen pa- ei 29 bij me. Honderd meter i 3 was ik ook al gecontro- Joor kettingrokende po- de fondsWenDe overleden 9 procehder wil kennelijk niet met /4P de foto. 77 was ee|am 1°°P ik met de Hpee naar binnen, tus- (min Fe onbewegelijke solda- fondsen fr. die net nog liepen te weg tot ypssen. In het gebouw /0,50 op jhet van de bruin geiini- -brocades^de bewakers met op Douglas houders de aanduiding acht dubli1beginletter K wordt op DSM, Pen weggelaten, tieplan vo?a uit je zakken!", zegt kkelde /0>ge 'gebist'. Hij gebaart i relatief om mijte helpen bij ook VO(?oeihjke opgave. Sinds 0. Op de fjpdebacle van vorige >eelde Ne' vertrouwt Gorbatsjov, plging van Jeltsin, zijn olmac ha<?id niet meer toe aan de ƒ0,70 wir De staatsveiligheids- erbèterde^ag kennelijk nog wel leineken 'vjetleiders bewaken en op ƒ154,'1 fanatiek. Een eindje rraag. Un!staan meer 'gebisten' ƒ158,90. ?rboden handen in zak- t verder vPpieden. vier, VNUpenkomers bevinden Loka" het hoofdeinde van delaarvormige verhoging (plus lProp, onder een recht- ds was het! glazen kap, badend in n de zieltop van geelrose licht, niet bJr Oeljanov, bijge- steee /I Lenin. Bij elke hoek n KGB-ofiicier met de i tota^" het altaar toe, half bij erewacht, half om de gaten te hou- '513 fe (pen, knul!", zegt officier op een trap rechts om hoog als ik even mijn pas ver traag op weg naar de voorkant van de schrijn, waar men on der een zwart kleed de voeten van de oprichter van de sov jetstaat vermoedt. Stilstaan mag niet. De zevenenzestig jaar geleden overleden geeste lijk vader van het inmiddels mislukte maatschappelijke ex periment houdt de vingers van zijn op kunststof lijkende, glimmende rechterhand ge strekt. Zijn linkerhand is een slap gebalde vuist. Onder de wereldbekende kale schedel en de gesloten ogen liggen baard en snor er keurig ge trimd bij. De rest van het li chaam is afgedekt met een kleed van, zo te zien, zwarte zijde. Om twintig over tien sta ik, via een zijuitgang, weer op het Rode Plein. De laatste man in de rij heeft de ingang van het mausoleum alweer bijna be reikt. Voorbij zijn de mooie tij den toen gelovigen uit alle hoeken van het enorme rijk naar het Rode Plein togen, voor een bedevaart. De drei gende begrafenis van Lenin naast zijn moeder in Sint Pe tersburg, zoals de hervor mingsgezinde burgemeester Sobtsjak van het voormalige Leningrad heeft voorgesteld, zorgde na de staatsgreep voor een kortstondige opleving van het bezoek. Het animo om Le nin te gaan zien zolang het nog kan, blijkt echter verba zingwekkend gering. Dat neemt niet weg dat de verdwijning van Lenin voor met name oudere sovjetbur gers een ondraaglijk verlies betekent. Het gaat hier om de generatie die de communisti sche leer met de paplepel inge goten hebben gekregen en voor wie kritisch denken neerkwam op ketterij. Hoe die ideologische paplepel eruitzag, blijkt uit rijmpje die kinderen er op school kregen inge stampt, zoals: „Aan Lenin denken wij altijd Zijn naam is wonderbaar En als hij jarig is, dat feit feest van 't jaar" Een leesboek voor schoolkin deren dat stam uit 1987, het derde jaar van Gorbatsjovs pe restrojka, begint op de eerste bladzijde met een verhaal over de 'Dag van de Unie van Soci alistische Sovjet-republieken'. Een pagina verder volgt de tekst van de eed van trouw aan Lenin, zoals leerlingen van de lagere school die plach ten af te leggen om als 'pio nier' lid te worden van de ver plichte, communistische pad vinderij. Olja, een moderne Moskouse moeder met een dochtertje van zeven, spreekt schande van het feit dat lagere scholen voorlopig geen nieuwe lees boekjes krijgen. Het staat de onderwijzers vrij om te impro viseren, maar Olja weet zeker dat de fletse,juf van haar Anja het bij de oude tekstboekjes zal laten. De gedachte alleen al bezorgt de jonge moeder rillin gen van afschuw. Maria Koezminova, eenenzes tig jaar oud, is zo'n produkt van het oude systeem. Toen ze ruim veertig jaar geleden in Moskou kwam werken, begon ze daar met het leggen van gaspijpen. Russen laten zwaar werk graag aan vrouwen over. Daarna kreeg ze een zeer on gezonde baan op een machine fabriek, wat haar een ver vroegd pensioen van rond de vijf gulden per maand en ijzer vijlsel in haar longen oplever de. Veel reden tot dankbaarheid jegens dat systeem zou Maria dus niet horen te hebben, maar als ze op de televisie filmbeelden van Stalin ziet, springen de tranen haar in de ogen. „Stalin was een goede leider", weet deze socialiste-in- hart-en-nieren. De misdaden die hem worden aangewreven, heeft niet hij, maar Beria be gaan. Stalin wist er niets van, want hij werd voorgelogen". Leugens Het heeft geen zin om, te pro beren Maria met tegenargu menten de ogen te openen. Bij voorbeeld door haar te vragen hoe Stalin een goed leider kon zijn als hij de leugens van de chef van de geheime dienst niet doorzag en niet wist wat zich in het land afspeelde. Haar dochter Lena heeft het na tien jaar vruchteloos discus siëren opgegeven. Nu is Maria's wereld ineenge stort. Sinds Gorbatsjov de Communistische Partij wegens haar verraderlijke rol in de staatsgreep heeft opgedoekt, heeft de Moskouse vrouw let terlijk slapeloze nachten. Ze draait, woelt en huilt terwijl ze ligt te denken aan haar verlo ren idealen. Is het allemaal voor niets geweest? Is het alle maal echt afgelopen? Met wrok denkt ze terug aan de 'gekatsjepe', zoals het Staatsnoodtoestandscomité in de Russische afkorting heet. Haar woede betreft niet de staatsgreep op zich, maar het feit dat de acht sukkels van de 'gekatsjepe' gefaald hebben. Jammer, dat het niet gelukt is, vindt de teleurgestelde vrouw, die nog steeds wel sympathie koestert voor Gorbatsjov als mens, maar hem te zwak vindt als leider. „Russen zijn een lui volk", ge looft Maria, die zelf altijd hard gewerkt heeft. „Wij hebben een harde hand nodig". Voor het Lenin Museum, op een steenworp afstand van het Rode Plein, demonstreren re gelmatig geestverwanten van Maria, die zich niet wensen neer te leggen bij de grillen en grollen van de nieuwe, zich democraten noemende macht hebbers. „Lenin is van ons", staat op een spandoek van actievoer ders die protesteren tegen de sluiting van het museum door de radicale burgemeester van Moskou. Popov wil dat het voormalige gebouw van de Moskouse Doema op 1 oktober ontruimt is, zodat de Moskouse gemeenteraad erin kan trek ken. „Wij willen dit gebouw bewa ren als onafhankelijk volks museum", zegt Vladimir Stra- dimov. „De krachten die nu aan de macht zijn, willen her stel van de bourgeoisie en zijn vijanden van het volk". Deze krasse taal verraadt een communist van de oude stem pel. Stradimov is dan ook lid van het OFT, het ulta-reactio- naire Verenigd Arbeiders front, en verzamelt handteke ningen om het Lenin Museum in stand te houden. „Uiteinde lijk zal de arbeidersbevolking de macht herwinnen, maar eerst zullen er slachtoffers val len bij een burgeroorlog tussen de geldzakken die de media manipuleren en het proletari aat. De strijd gaat tussen de ar beid en het kapitaal". Bekvechten Recht tegenover de ingang van het museum leidt een trap met rode loper naar een witte Leninbuste op een soort over loop. Een twintigtal kinderen komt de trap af. Hun uniform verraadt dat het gaat om een schoolklas op excursie. In een zijhalletje kun je voor een prik boeken kopen met ti tels als 'Ontmoeting met Le nin', 'Zij luisterden naar Le nin', 'Lenin in de stad en regio Moskou' en 'Leren van Lenin'. Elders hangen foto's van Marx en Engels. Een schilderij toont Lenin in een huiskamer, luis terend naar een vrouw die op een vleugel speelt. Aan een muur ernaast hangen portret ten van Lenins vader, moeder en andere familieleden. Aan een prikbord in de hal hangt het bevel van de Mos kouse burgemeester Popov om het museum te sluiten. Er staat een handjevol mensen te bek vechten. „Ik wil dat dit museum be waard blijft, zodat mijn kinde kleinkinderen kunnen hoe le- het „Viktor Ivanovitsj", werpt de donkerogige Goelja Atajeva de man tegen, als deze Lenin een 'kwade genius' noemt, „dit museum moet blijven staan omdat het deel uitmaakt van onze geschiedenis. Het gaat er niet om of Lenin goed was of slecht". Er komen andere vrouwen aanlopen, die krij send stelling nemen tegen Viktor Ivanovitsj. Goelja Atajeva is tegen de slui ting van het museum omdat ze tegen de vernietiging van mo numenten is.' Zij voert aan dat er onder Lenin in de Sovjetu nie geen enkele kerk is ver nietigd. Dat was het werk van Stalin. „Ik ben atheïste", zegt de Mos- koviete uit Kirgizië, „maar in het buitenland bezoek ik altijd kerken. Ik voel daar de groots mogelijke bewondering voor wat mensenhanden kunnen maken". Als communiste heeft ze geen moeite met de voorgenomen invoering van het kapitalisme in haar land: „Elders in Euro pa zijn onder het kapitalisti sche systeem de socialistische idealen veel beter lijkt dan bij ons". Scherven Aan de Krasinastraat i kou staat het Laboratorium voor Wetenschappelijk Onder zoek naar Biologische Structu ren. Hier werkt een man die beroepshalve fel tegen de be grafenis van Lenin is. Twee keer in de week, op maandag en vrijdag, gaat de hoogste chef van het lab, Sergej De- bov, in eigen persoon naar het mausoleum om het lichaam van de dode sovjetleider te balsemen. In de Sovjetunie, een land met schrijnende te korten aan geneesmiddelen en wegwerpnaalden, heeft de dode Lenin een eigen lijfarts. zou het doodzonde vinden als er een einde kwam aan het uniek experiment om een mensenlichaam na de dood in topconditie te houden. „We hebben een laboratorium weefsel van Lenin laten on derzoeken. Ze slaagden er niet in vast te stellen dat het om ie mand ging die al 67 jaar dood de aan het medische aspect. Hij vindt dat Lenin in het mausoleum moet blijven om wille van de geschiedenis. Erg consequent is de wetenschap per niet, want zijn respect voor de geschiedenis houdt op bij Stalin. „Heb ik ook nog een blauwe maandag verzorgd, maar met zijn verwijdering uit het mau soleum ben ik het roerend eens", verklaart Lenins trou we verzorger op resolute toon. Frank Bourgholzer is Debovs leeftijdgenoot en werkte 29 jaar geleden voor de Ameri kaanse televisiemaatschappij NBC in Moskou. Hij was getui ge van Stalins verwijdering uit het mausoleum in oktober 1961. Bourgholzer zei toen te gen zichzelf: „Als Lenin uit het mausoleum wordt wegge dragen, wil ik er ook bij zijn". Het heeft er alles van weg dat de 72-jarige Amerikaan het gaat halen. Hij is als free-lan cer voor een andere televisie maatschappij terug in Moskou. Als het lag aan radicale politici als Popov en Sobtsjak, de bur- femeesters van Moskou en int Petersburg. was Bourg- holzers wens al in vervulling gegaan. Voor Maria Koezmi nova en haar geestverwanten ligt daarmee een droom aan

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7