'e juiste post voor de juiste man Albanese ziekenhuizen zitten vol met vergeten kinderen BUITENLAND Suriname wil maandelijks 25 miljoen Iliescu wil praten Nieuwe spanningen Joegoslavië festig Nederlanders teruggekeerd uit Zaïre AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BER^ CcidócGouoont ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 Duitsland wil 'indirecte' vluchtelingen weigeren 1 BONN De Duitse regering heeft gis- 1 teren voorgesteld het asielrecht zo te jr! vijzigen, dat vluchtelingen die Duits- 'a een derde land binnenkomen, worden teruggestuurd. Volgens egeringsvertegenwoordigers kan met ;o'n wetswijziging het aantal asielzoe- cers met 40 procent worden terugge dacht De Duitse regering staat onder fjiruk van toenemende vreemdelingen die onder meer tot uitdrukking t in aanvallen van neo-nazi's op Jnderkomens van asielzoekers in de Iroormalige DDR. Verschillende organi saties hebben de regering ervan be schuldigd met het beperken van het pielrecht precies in de kaart te spelen de neo-nazi's. Een op de vier kinderen 'onecht' LEUVEN „In Europa wordt één kind op vier geboren uit een buitenechtelijke relatie. En Nederland en Vlaanderen benaderen dit Europese ge middelde", zegt prof. dr. W. Dumon (KU Leuven), voorzit ter van de werkgroep gezins observatie van de Europese Commissie en voorzitter van de Vlaamse Federatie van Consultatiebureaus voor Le vens-en Gezinsvragen. En die vereniging vierde gisteren in Brussel haar 35e verjaardag met de vaststelling dat de zor- gen-van-toen blijven, ondanks jaren van keihard werken. NEW YORK De nieuwe president van Suriname, Ronald Ve- netiaan, vindt het jam mer dat Nederland niet bereid is gebleken Suri name noodhulp van 20 a 25 miljoen gulden per maand toe te zeggen. In een gesprek met Neder landse journalisten in New York stelde hij dat Neder land, door zijn terughou dendheid met het verstrek ken van hulp, medeverant woordelijk is voor de staats greep van vorig jaar. Suriname, aldus de presi dent, is teleurgesteld dat Nederland, na i de mocratische regering, geen politiek gebaar heeft willen maken door de hulp voor het dekken van de eerste levensbehoeften en het weer op gang brengen van de produktie te hervatten. In de drie of vijf dagen dat het Nederlands-Surinaamse ministersoverleg, eind okto ber, zal duren kunnen de toekomstige betrekkingen tussen beide landen niet tot in detail worden geregeld. Maar, aldus president Vene- tiaan, „het is noodzakelijk dat de hulp op gang komt". Nederland kan een belang rijke bijdrage leveren aan het scheppen van omstan digheden waarin de kans op een nieuwe staatsgreep mi nimaal is. „Het is niet ge zond om de hele discussie over de vraag in hoeverre Nederland heeft bijgedra gen aan de staatsgreep van 1980 weer op te rakelen", maar „de Nederlandse te rughoudendheid bij de hulpverlening aan Surina me heeft bijgedragen tot het scheppen van den waaronder de staats greep van vorig jaar werd gepleegd". Donorlanden, waaronder Nederland, moeten schul daflossing door Suriname opschorten in de periode die voorafgaat aan het doorvoe ren van economische sane ringsmaatregelen in Para maribo. Suriname moet te gelijkertijd steun krijgen bij het garanderen van basisbe hoeften aan zijn bevolking, zo verklaarde de Venezo laanse president Carlos An dres Perez in New York na een gesprek met Ronald Venetiaan. HEUWE TSJECHOSLOWAAKSE AMBASSADEUR NAAR DEN HAAG ïsschen 'alland ijn schi g koffii netje •pe" napi urde rdat ïmaakt. ipvolgei Lissab|ei jtroffen ;1 die z: agelatei 'RAAG Eigenlijk mag iet nog niet, vind hij, ei- enlijk moet hij eerst zijn eloofsbrieven aan Hare lajesteit overhandigd ebben voordat hij wer- in functie treedt, [aar goed, vooruit; de federlandse journalist als eerste zijn kers verse visitekaartje ontvan- •n: Stefan Pauliny, Am- idor of the Czech and lovak Federal Republic. inhc£r alhi si naar in elukt, sc. 100 rlandse ïlandse p trok duidel: g Flaes villen n in klein of 2 ambassadeur voor ijechoslowakije, die aan- dinsdag zijn intrek zal n de Tsjechoslowaakse jidentie in Den Haag, mag geen beroepsdiplomaat zijn, hij is wel een zeer diplo matiek persoon. Hij zag dit ar tikel eigenlijk liever pas gepu bliceerd als hij zijn opwachting bij koningin Beatrix achter de rug had, dat leek hem wel zo zorgvuldig. En dan hoopte hij ook nog dat we niet te veel op zijn persoon in zouden gaan, dat we vooral voorrang zou den geven aan de zaak waar het allemaal om draait: de re latie tussen Tsjechoslowakije en Nederland. En dat terwijl zijn privé-ge- schiedenis juist zo interessant is en illustratief voor het jong ste verleden van zijn land. Voor Stefan Pauliny was een diplomatieke carrière nooit weggelegd. De buitenlandse politiek was altijd zijn grote liefde, naast de kennis van vreemde talen, maar zijn mo raal stond een bijpassende loopbaan in de weg. Sterker nog, die bracht hem in de ge- „Dat was in 1954, maar ach, la ten we toch niet op details in gaan", zegt Pauliny. Pas na enige aandrang is hij bereid te vertellen dat hij in die stalinis tische jaren zijn militaire dienstplicht vervulde en deel uitmaakte van een eenheid die aangewezen was eventuele protesten tegen prijsverhogin gen neer te slaan. Pauliny weigerde dat en werd daarop veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. In 1960 kwam hij vrij in het kader van een amnesty. Afgestudeerd in filo sofie en rechten, vond hij in Slowakije, waar zijn wortels liggen, werk bij een machine fabriek als organisatie-deskun dige. Totdat in november 1989 de fluwelen revolutie een ein de maakte aar sche dicatuur. Pauliny huisde naar het Slowaakse mi nisterie van economische za ken in Bratislawa. Daar werd hij 'ontdekt' door minister van buitenlandse zaken Jiri Dienstbier, zelf ook via de ge vangenis in de diplomatie be land. En zo begint Pauliny op zijn 64e aan een nieuwe loop baan. „Voor mij kwam de vrij heid wel wat laat", zegt hij, maar Shakespeare citerend voegt hij eraan toe dat het erom gaat dat „de geest nog jong is". Leermissie De ambassadeur, wiens voor ganger begin dit jaar werd te ruggeroepen in het kader van een zuivering van het diplo matieke korps, ziet zijn functie als „een missie om te leren". En dan heeft hij niet over zichzelf, al ligt het woorden boek Nederlands-Tsjechisch permanent binnen zijn bereik, maar over zijn land. Na veer tig jaar communisme moeten de Tsjechen en Slowaken de draad weer oppakken die na de Tweede Wereldoorlog ver loren is gegaan. En daarbij moeten zij, aldus Pauliny, le ren van de Europese landen wier ontwikkeling niet door dictatuur belemmerd is ge weest. Hij is er nog nooit ge weest, maar Pauliny be schouwt Nederland als „een symbool van internationaal recht". Hij herinnert in dat verband aan Hugo de Groot en roemt in één adem de huidige Nederlandse diplomatieke in spanningen als EG-voorzitter. Hun vergelijkbaar politiek ge wicht (laten we zeggen: niet helemaal hetzelfde als dat van Duitsland of Frankrijk) verge makkelijkt volgens Pauliny een dialoog tussen Nederland Tsjechoslowakije. Zijn ren op welke gebieden samen werking mogelijk is en te zor gen dat die mogelijkheden ook uitgebuit worden. Want sa menwerking, daar gelooft hij heilig in. „Wat Nederland voor ons kan betekenen, ligt vooral in het vlak van de kennis overdracht. Trainings-pro- gramma's voor onze managers, uitwisseling tussen universitei ten en dergelijke. Dat soort hulp kan ons in staat stellen ons land op orde te brengen, te laten zien dat we onze institu ties efficiënt kunnen laten werken. Want dat is de basis om te kunnen voldoen aan de eisen van eventuele geldschie ters, dat onze partners zullen zeggen: okee, ze zijn arm, maar ze zijn niet incapabel, ze kunnen de situatie aan. het is verantwoord hen te ondersteu- BUKAREST De Roemeense oproerpolitie heeft gisteren met gebruikmaking van traangas en rubberen kogels geprobeerd de monstranten op een plein bij het paleis van president Ion Iliescu te verjagen. Eerder op de dag hadden speciale legertroepen ook al demonstranten van het plein verjaagd. Iliescu kondigde don derdag aan dat zonodig het leger zou worden ingezet tegen mijn werkers uit de Jiu-vallei. die woensdag en donderdag met dui zenden in gekaapte treinen naar de hoofdstad Bukarest waren getrokken om op gewelddadige wijze te protesteren tegen de slechte levensomstandigheden en het aftreden te eisen van pre mier Petre Roman. Mijnwerkersleider Miron Cosma zei gisteren na afloop van een onderhoud van een uur met Iliescu dat de mijnwerkers het conflict als afgelopen beschouwden en naar huis zouden gaan, zo meldde het Roemeense persbureau Rom- pres. Iliescu zou Cosma hebben beloofd naar de Jiu-vallei, zo'n 240 kilometer ten noordwesten van Bukarest. te komen om met de mijnwerkers over hun eisen te praten. G, VS en Japan oördineren hulp ;hn Sovjetunie ÏW YORK De Europese :meenschap, de Verenigde kunn<aten en Japan zullen bin- nkort een gemeenschappe- ,tke missie naar de Sovjetunie iren om met de economische ördinatiecommissie onder ding van Ivan Silajev - een voorlopige unie-rege- van gedachten te wisse- spel Van den Broek heeft, weldra jofdstuk >rluchti{1 koffie edenen Bare op 27 'u van ne Europese Ge- ide leei «nschap, de isteel Wjvjelunie besproken met zijn van de Sovjetunie, Japan, resp. Pankin, |ker en Nakayama. Uit deze pprekken is duidelijk gewor- dat de Sovjetunie van de ernationale gemeenschap lp tot een bedrag van circa 5 miljard dollar (circa 27 liard gulden) verwacht. SHKODER Op de kou de stenen vloer in wat de 'zitkamer' wordt genoemd zitten de kinderen dicht tegen elkaar aangekropen. Sommigen zijn nog geen drie jaar oud. De kamer is volkomen leeg. Geen speelgoed, geen boeken, niet eens een likje verf op de 1 iets te begrijpen van wat zich om hen heen afspeelt. De ge lukkigen hebben een paar c op efllf jaar cel voor Barry ASHINGTON Een fede- rechter heeft Marion Bar- if van rri gisteren tot zes maanden nkele VrVanëenisstra^ veroordeeld, dap heefi ex-burgemeester van de nerikaanse hoofdstad Was- igton is schuldig bevonden het bezit van verdovende idelen. Verder moet Barry 10 gulden boete betalen en liet allml" hiJ. na het uitzitten van ■n heelP straf- een Jaar onder toe- bij. Enf" Het staakt-het-vuren in Joegoslavië wordt redelijk nageleefd. Sommigen schieten toch of, zoals hier in het centrum van Split, laten trots hun wapens zien. FOTO: AP BELGRADO Etnische Albanezen in de Servische provincie Kosovo hebben gisteren, hun stem uitge bracht in een referendum over onafhankelijkheid. ift t hét de justitie. Barry i dagen de tijd om te- vonnis in beroep te De stemming, die tegen de zin van de Servische machtheb bers is georganiseerd, dreigt nieuwe spanningen op te wek ken in het door de burgeroor- Kroatië al zo geteisterde Op sommige plaatsen in Koso vo maakte de Servische politie een einde aan de stemming door verkiezingsmateriaal in beslag te nemen en organisato ren van het referendum aan te houden. Het Albaneestalige dagblad Zeri (de Stem) in Ko sovo schreef dat „na Litou wen, Letland, Estland, Slove nië, Kroatië en Macedonië, Kosovo de nieuwste staat in het nieuwe Europa" was. In Kroatië vonden ondanks een staakt-het-vuren en een belof te van de presidenten van Ser vië en Kroatië en het leger om de problemen verder met vreedzame middelen op te los sen opnieuw verspreide, maar felle gevechten plaats. Daarbij vielen negen doden en tien ge wonden. Drie van de doden en alle tien gewonden vielen toen een mortiergranaat neerkwam op een vluchtelingenkamp in het centraal gelegen Grabovac. Een van de doden was een vier maanden oude baby. Bij „vergissing" werd opnieuw een luchtdoelraket afgescho ten op een Kroatische helikop ter die een groep EG-verte- genwoordigers onder leiding van de Nederlandse ambassa deur Henry Wijnaendts ver voerde. ïogelijk kinder* t plaat! hooi ais. Anjo: ïogelijk len of lf 1STERDAM Via inkfurt zijn gisteren tig uit Zaïre gerepa- ïerde Nederlanders iisgekomen. ivankelijk was het de be ling dat de in Zaïre woon- :ige Nederlanders met een de luchtvaartmaatschappij Holland gecharterd vlieg- ïaar huis zouden keren, daar is volgens Buiten landse Zaken vanaf gezien omdat de zestig mensen die naar huis wilden gemakkelijk op een vlucht van Lufthansa geboekt konden worden. De Nederlanders reisden op eigen gelegenheid vanuit Frankfurt naar Nederland. Zaïrese militairen die geacht worden toe te zien op een nachtelijk uitgaansverbod, zijn opnieuw aan het muiten gesla gen in de hoofdstad Kinshasa. Het land staat op viel te horen in veiligheids kringen. Buitenlanders uit dertig verschillende landen zijn door Franse militairen van Kisangani (Noord-Zaïre) geëvacueerd naar Bangui in de Centraal Afrikaanse repu bliek. Veertig ton voedselhulp en medicijnen zijn in het na burige Congo aangekomen. Maar het voedsel - bakolie, meel en rijst - vormt een druppel op een gloeiende plaat voor de drie miljoen van Kinshasa. De Europese Gemeenschap heeft de inter nationale hulporganisatie Art sen zonder Grenzen (AzG) ruim 200.000 gulden gegeven voor medicijnen. Volgens AzG zijn deze week meer dan 100 mensen omgekomen in een or gie van geweld en plunderin gen. Het was de ergste uit barsting van geweld sinds Zaï re in 1960 onafhankelijk werd j bemidi eid zijn li. t behulp j "ku^ê J VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA llijf van l| •""duizenl76 Het is Kokosoa die te hulp snelt. De Kaapse buffels leren ènlen dan ,09 en langzaam zijn, zij kennen de gevaren van de estaan ^rnis en weten hoe zij een gevaarlijke leeuw moeten benade- In minder dan geen tijd hebben de Hottentotten de roofdie ren ingesloten. De Hollanders kunnen zich nu op hun paarden snel uit de voeten maken en ademloos zien zij toe, hoe de in boorlingen het gevecht met de leeuwen beginnen. De zware buf fels vallen de dieren onverschrokken aan en hun kromme horens zijn geduchte wapens in de strijdt De leeuwen zien geen kans meer te ontsnappen en na slechts korte tijd liggen zij levenloos ter aarde. Jan van Riebeeck krijgt respect voor zijn zwarte vrien den. Zo ziet het leven eruit in de inrichting voor geestelijk ge handicapte kinderen in de noordelijke stad Shkoder in Albanië. Het sombere, verval len gebouw bevindt zich slechts vijfhonderd meter van een van de hoofdwegen van de stad. Maar het zou even goed vijfhonderd kilometer kunnen zijn. Niemand komt er op bezoek, niemand laat zich iets aan de kinderen gelegen liggen. De smeekbede van hoofdver pleegster Lili Boshnjaku zegt het allemaal. Na achttien jaar zendt zij haar gruwelijk ge heim de wereld in: „In Gods naam, vertel de mensen wat je hier hebt gezien - zelfs Alba nese kinderen verdienen het niet om zo te moeten leven". De zeventig beklagenswaardi ge kleine patiëntjes van de in richting in Shkoder vertegen woordigen slechts een klein gedeelte van de vergeten kin deren van Albanië. Wijlen dic tator Enver Hoxha stond een beleid voor om mensen met een handicap opgeborgen te houden, uit het het oog en uit het hart van de mensen. Vijf maanden na de eerste vrije verkiezingen en de komst van de democratie is er echter nog niets veranderd. Er is geen warm water, geen zeep, er zijn geen handdoeken Van kleren is geen sprake -de kinderen gaan gehuld in om hun magere lichaampjes slob berende lompen en vodden. Ze worden zo weinig verschoond dat ze vaak urenlang in hun eigen uitwerpselen zitten. Luizen In het dreigende duister van de gangen, de enige speel plaats die de kinderen kennen, rennen naakte, deerniswek kende figuurtjes rond, alle maal met kort geschoren haar in een vergeefse poging de lui zen weg te houden. De meeste kinderen lijken echter weinig behoefte te hebben aan bewe ging. Het enige wat ze doen is zitten, soms met meer dan een dozijn op elkaar geperst in een kamer die het meeste weg heeft van een gevangeniscel. Het merendeel van de kinde ren is achtergelaten door de ouders. De handicaps variëren; veel kinderen zijn volkomen analfabeet, sommigen hebben ernstige hersenbeschadigin gen. In een hoek bonst een wat oudere jongen voortdu rend met zijn hoofd tegen de Anderen weigeren te bewe gen. Ze staren voor zich uit in de ruimte en zijn niet in staat een dunne deken op de vloer. De deken is het enige wat nog wat warmte biedt in de kamer, afgezien van de vieze pyama's vol gaten die de kinderen dra gen. De staf van de inrichting is wanhopig. Het enige wat de verplegers de kinderen te bie den hebben is liefde en affec tie. Iedere poging om de mate riële omstandigheden van de patiëntjes te verbeteren loopt op niets uit. Een nieuwe lepel om de bonenprut te roeren, een geschenk van een zieken huis uit de buurt, geeft weer wat moed. De vorige lepel heeft de afgelopen winter als brandhout moeten dienen. Er is geen enkele hygiëne in de inrichting. Een aantal kin deren loopt rond met open wonden, maar er zijn geen verbandmiddelen. Sommige kinderen hebben ernstige in fecties, maar er zijn geen me dicijnen. Andere kinderen, in verroeste ledikantjes, kunnen de energie niet meer opbren gen om de vliegen weg te ve gen. Couveuse Feed The Children, een Britse hulporganisatie, is er in ge slaagd Shkoder te bereiken met een voorraad humanitaire hulpmiddelen. Met het grote aantal noodlijdende ziekenhui zen in de omgeving is de voor raad echter niet toereikend voor meer dan een paar dagen. De misère in de kinderinrich ting in Shkoder is aan de orde van de dag in Albanië. Hon derdtwintig kilometer zuidelij ker, in de hoofdstad Tirana, kan de grootste kraamkliniek van het land het snelst stijgen de geboortencijfer van Europa niet bijbenen. Tien jaar gele den had Albanië twee miljoen monden te voeden; nu zijn het er meer dan drie miljoen. Er zijn vaak niet genoeg wieg jes. Twee en soms drie pasge boren baby's moeten samen een wieg delen. Vaak liggen er drie baby's in de enige couveu se die niet kapot is. De kliniek zit zonder melk. Moeders die niet in staat zijn hun kind zelf te voeden, moeten andere vrouwen om hulp vragen. Hepatitis, ondervoeding en ademhalingsproblemen zijn de meest voorkomende kwalen in de kindertehuizen en zieken huizen. Een arts vertelt dat ze 's nachts niet kan slapen uit angst dat de ze de volgende dag weer hartbrekende beslis singen moet nemen. Er is slechts één beademingsappa raat in het kinderziekenhuis waar zij werkt en Xhilda Raco moet regelmatig beslissen wie er kan blijven leven en wie „We willen zoveel doen, maar we hebben niets om mee te werken", zegt ze. „Ouders zijn zo bang voor infecties dat ze hun kind niet naar een zie kenhuis willen brengen, hoe ziek het ook is". In een ander deel van de stad zit een jonge vader aan de kant van de weg met zijn dochtertje in zijn armen. Haar gezicht is bedekt met etteren de zweren. Haar zachte ge kreun wordt niet opgemerkt door de voorbijgangers. Dich terbij de hoofdingang van het ziekenhuis in de wijk kan de vader niet komen. Hij zal nog lang moeten wachten voor hij naar binnen kan met zijn dochtertje, want binnen zijn de afdelingen overvol Een arts in het ziekenhuis ge baart naar een wieg bij de deur, waaruit het zwakke ge huil van een klein baby'tje te horen is. „Dit is Jessica. Ze is nu bijna drie maanden en ze weegt maar vier pond, een pond minder dan toen ze werd geboren. Haar ouders hebben haar nog net op tijd hier ge bracht. We denken dat we haar kunnen redden". Vier dagen lang heeft Jessica tussen 10.000 vluchtelingen in het ruim van een roestig vrachtschip gelegen tijdens de wanhopige poging van haar ouders om naar het Westen te vluchten. De Italianen hebben hen teruggestuurd. De ouders van Jessica. Arben en Mimoza Nexhipi hebben nu hun miserabele leven in een erbarmelijke eenkamerwoning in de havenstad Durres weer opgenomen. Ze zijn jong ge trouwd en hebben nog twee kinderen. Mimoza heeft nooit gewerkt. Arben is vorig jaar zijn baan kwijtgeraakt toen hij tuberculose kreeg. Ze krijgen geen geld van de staat en zijn afhankelijk van liefdadigheid om in leven te blijven. Als Jes sica het haalt, zal ze moeten blijven vechten voor haar le- Minister van buitenlandse za ken Muhamet Kapllani schaamt zich voor het lijden in zijn land. „We ondergaan een economische ramp", zegt hij. De regering van Nationale Redding, een coalitie van com munisten en democraten, wordt geconfronteerd met een ongeduldige. veranderingen eisende bevolking. De omscha keling naar vnje-markther- vormingen verloopt echter zeer problematisch, niet in de laatste plaats omdat de boeren niet langer tarwe verbouwen nu het land in particuliere handen overgaat. Er bestaat gerede angst voor een hon gersnood de komende winter. De nood is groot. De kleine en meest kwestbare kinderen zijn in groot gevaar. Tenzij er snel hulp komt, zullen velen de winter niet overleven. Het af scheid van de hoofdverpleeg ster van de inrichting voor ge handicapte kinderen in Shko der is indringend: „In Gods naam, en de naam van de kin deren. help. ons!" (c) The Sunday Times (De auteur maakt deel uit van een televisieploeg van de BBC in Albanië). Albanese kinderen in betere omstandigheden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5