ptotteren gaat iet vanzelf over Stotter jij misschien Tja, een cynicus in de maak ESBEURS Lubbers kritisch over aanpak van NOS-Laat Schaeffer dringt aan op bemiddeling wao-conflict jaeSoivia/nt ^iet eider binnt :ens t CD *a, di h« VOO) gres n ron rden, lat Ki et hei BINNENLAND ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 derbijslag nog maar /keer aanvragen AAG Kinderbijslag hoeft vanaf 1 januari jaar nog maar één keer, namelijk bij de ge- te worden aangevraagd. De driemaandelijkse »ti gformulieren behoren dan tot het verleden, zo t een gisteren ingediend wetsvoorstel van retaris Ter Veld (sociale zaken). Alleen veran- in het aantal kinderen, adreswijzigingen, ver- ar het buitenland en dergelijke moeten nog 'gemeld. ie i\ve systeem biedt zowel voordelen voor de uit- Ierechtigden als voor de Sociale Verzekerings- /b), de uitvoerder van de kinderbijslag. De loeven niet meer elke drie maanden een for- j te leveren en de SVb hoeft niet langer ieder een berg formulieren te verwerken. De con- wel strenger worden. Oud-staatssecretaris Koning: Bewindslieden komen te kort aan onkostenvergoedingen GRONINGEN Ministers en staatssecreta rissen komen in het algemeen tekort aan hun onkostenvergoeding. Oud-staatssecretaris Koning van financiën signa leerde dit gisteren op een symposium over de belas- tingvereenvoudigingsvoorstellen van de commissie- Stevens. In zijn laatste jaar als staatssecretaris had Koning 13.000 tot 14.000 gulden aan door de inspec teur geaccepteerde, aftrekbare beroepskosten. Het voorstel van staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën om ministers een onbelaste onkosten vergoeding van 9.000 gulden toe te kennen en staatssecretarissen een stelpost van circa 7.500 gul den per jaar, zal door het kabinet wegens kritiek vanuit de samenleving nog eens op zijn merites wor den beoordeeld, zo heeft premier Lubbers onlangs op zijn wekelijkse persconferentie gezegd. CD A-kamerlid Vreugdenhil zei dat hij voor zijn ka merlidmaatschap als belastingadviseur ruimer in staat was om onkosten af te trekken van de belas tingen dan als kamerlid. Zijn collega Vermeend meldde dat kamerleden „keurig worden gecontro leerd". Op zijn laatste belastingaangifte was zelfs een correctie van zeven gulden aangebracht op af trek van giften. Dat bewijst wel dat beweringen van een ongelijke behandeling van politici en andere be lastingbetalers „onder de maat zijn", aldus Ver meend. Nieuwe opvang asielzoekers uitgesteld DEN HAAG De geconcen treerde opvang van asielzoe kers zal pas op 1 januari 1992 worden ingevoerd, drie maan den later dan de regering aan vankelijk van plan was. Dat hebben de ministeries van jus titie en WVC gisteren laten weten. Reden voor het uitstel is dat het ministerie van justi tie nog in gesprek is met orga nisaties voor rechtshulp en de stichting Vluchtelingenwerk over de noodzakelijke voorzie ningen voor deze instellingen. TTERVERENIGING DEMOSTHENES BESTAAT 25 JAAR Jane Fraser en VV.H. Pcrkins IKERK A/D IJSSEL )eze tfaars zijn eigenlijk zeer i mensen die geen hebben met praten, udingfciet verbaal contact met litie ;n me oorbe l r de t geen iterste derh< ooi te k alte een der de ioor ti een p««C' Gids "oor stotterende jongeren vertelt Theresia veranpoom, moeder van een e wai >k ble lekom die er niet uit willen, her- bijgeluiden en lange pauzes, ee procent van de Neder- ivolking lijdt eraan. Het is nekkig gebrek dat niet zo is te verhelpen. In het ka- Je. De iet 25-jarig bestaan houdt de ïtrum dse Stottervereniging De- vandaag een congres in ;erhout. ent komt neer op een klei mensen, van wie zo n tien Groen ;rnstig stottert. Wetenschap- derzoek zegt dat meer jon- meisjes stotteren. Ook blijkt nleg tot stotteren erfelijk is 'die aanleg meestal via de tusse jke lijn wordt doorgegeven, jen hi dat e jaren ontstaat voornamelijk in de in, zo tussen de twee en zes ien worden op oudere leef- stotteraar. De oorzaak van rèhijnsel kan heel verschil- ti Stotteren bij kinderen kan r eld worden veroorzaakt lisende ouders, doordat een cel van zichzelf vergt, of Va ere spanningen Ook een inden wikkelde verbale motoriek, lie aan ispel van honderden spier- I zal 1< tjes die nodig zijn om te praten, kan een oorzaak zijn. Maar al deze facto ren bij elkaar leiden daarom nog niet per definitie tot een stotteraar. „Wat nu precies de druppel is die de em mer voor een kind doet overlopen, weet men nog niet. In wezen komt namelijk ieder kind in meerdere of mindere mate met deze factoren in aanraking, op die van een verstoorde motoriek na", zegt Pruymboom. „En die spanningen uiten zich dan bij voorbeeld via bedplassen, nagelbijten, hoofdpijn, buikpijn of stotteren. Wat je alleen bij stotteren ziet, is dat het gaat 'inslijten'. Het antwoord op de vraag waarom meer jongens dan meisjes er last van hebben is voorlo pig nog natte vinger werk. Men denkt in de richting van de prestatie drang van jongens. In ieder geval is stotteren een traumatische ervaring voor een kind. Krampachtig zal hij of zij de volgende keer proberen soepel te praten. Maar door die spanning gaat het juist weer mis en vanaf dat moment is het geschied. Communica tie, een van de belangrijkste uitdruk kingsmogelijkheden van de mens, wordt ervaren als een ramp". De ellende van een stotteraar als die weer eens niet uit de woorden kan komen, heeft een anonieme stotte raar eens op papier gezet: Ik voel me totaal machteloos... Opgelaten... De grond zakt onder mij weg... Het contact met de dingen om mij heen is even helemaal weg... Ik schaam mij dood... Angst... Eenzaam... Blijvertjes wen, stottertherapeut en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Stottertherapie en vice-voorzitter van de Stichting Nationaal Fonds Stotteren. „Aan preventie besteden we dan ook veel aandacht. In de praktijk blijkt namelijk dat stotteren vaak wordt afgedaan met: 'het gaat vanzelf over'. Maar dat gaat het juist niet. Daarom moet al op jonge leeftijd juist wel serieus gekeken worden naar het onbevangen hakkelen. Zo'n 25 tot 50 procent van alle stotteraars blijft stotteren. Van die 'blijvertjes' zijn er ongeveer 20.000 die er zeer ernstig aan toe zijn. Onder deze groep zijn er velen die hun lol en rol in de maatschappij voor een tijdje kwijt zijn en suïcide neigingen hebben", zegt Bouwen. „Juist omdat je nooit van te voren kunt inschatten of het gehakkel ook uitdraait op serieus gestotter, is jong beginnen met een juiste behandeling dé manier om blijvend te voorko men", weet de stotter-therapeut. Zwijgen Vandaar dat op het congres van van daag de aandacht zal liggen op die deskundige hulp. „Iemand van zijn stotteren afhelpen, is een zware klus. Niet alleen aan de spraaktechniek moet gesleuteld worden, maar ook aan het zelfvertrouwen, de ademha ling en het ontspannen van het li chaam", vertelt Pruymboom. Zelfvertrouwen is een belangrijk punt tijdens de therapie. „Idioot ei genlijk, maar je moet léren durven stotteren bij anderen. Pas als je dit aan kunt, wordt er gewerkt 'aan het afleren ervan". Hoe moeilijk het is voor ouders om op tijd in te schatten dat hun kind 'stottert', vertelt Theresia Pruym boom. „Stotteraars zijn heel handig in Ad. Donker SSt-»1- D" bw-k kM het verhullen van hun spraakgebrek. Veel synoniemen om dat ene woord maar niet hoeven uit te spreken, kor te antwoorden en in het allerergste geval: zwijgen". Doel van die diagnostische centra is dan ook om specialistische kennis op het gebied van stotteren te geven met bijpassende hulp. Het blijkt dat er soms jarenlang inefficiënte hulp mens gedrag wordt gegeven; iets wat Pruymboom beaamt. Als ze daarover vertelt, raakt ze geëmotioneerd. „Zo'n 62 pro cent van de hulpvragers krijgt bin nen vier jaar hulp. Ouders constate ren vaak als eerste het stotteren en gaan hulp zoeken. Ze komen overal terecht, maar vaak niet waar ze te recht móeten komen. Bijvoorbeeld bij huisartsen die zeggen: Och, dat ver groeit wel. En hoeveel jaren sommige stotteraars, zonder enig resultaat, wel niet bij een gewone logopedist heb ben versleten; u gelooft het niet". door BERT JANSMA Iran mag niet op de komende Frankfurter Buchmesse staan. Een land waar ze een schrijver Rushdieter dood veroordelen hoort niet op een boekenbeurs. Prima, denk je dan. Hoewel auteur Günter Grass c.s. wel de Buchmesse moesten dreigen met een boycot voordat die de uitnodiging aan acht Iraanse uitgevers verscheurde (Wat zouden die uitgeven? Toch niet alleen Korans?). De Buchmesse wilde namelijk niet moraliseren, maar zaken doen. Goed besluit, denk je. Maar wat met al die andere landen waar schrijvers niet uitgegeven maar ingerekend worden? Die staan heus óók op die Buchmesse. Tja. De voormaligeincasseerder van harde valuta voor de DDE, Schalck- Golodkovski, wordt door de blaam loze parlementariërs van de vroegere andere zijde van Duitsland op dit moment het vuur aan de schenen gelegd. „Die DDR was een roversbende", roept de voorzitter van de Duitse enquête-commissie tegen Schalck, die waarschijnlijk zijn moeder nog tegen harde Deutschmarken te gelde had gemaakt. Bravo! Die zit. Maar Schalck-Golodkovski antwoordt met een vraag: „En waarom hebben jullie in '87 dan Honecker, de baas van die misdadigersstaat, met zoveel égards ontvangen?" Tja, die zit ook. De Volkskrant laat een oudere kraker aan het woord die het moeilijk heeft met z'n vroegere mede-krakers. Die hebben inmiddels gekozen voor een carrière en zeggen verbijsterd: Wat doe je nog in een kraakpand? Dat moet je toch onderhand gehad hebben.Tja, kraken als een soort jeugdpuistjes. En ik maar denken dat 't met idealen te maken had. Voetballers willen in actie komen om te protesteren tegen de ellende op de tribune's. Prima. Maar wanneer hun overtredingen op het veld harder bestraft gaan worden, is het: „Ho, ho, alles goed en wel, maar dan niet zóóveel wedstrijden schorsing. Dat is broodroof". Tja. Gisteren sprak ik de in het (toen) Poolse Lwów geboren joodse schrijver Yehuda Nir. Hij overleefde de onmenselijkheden van de Nazi's, schreef er het boek 'Verloren kinderjarenover en schonk daar 2150 stuks van aan Nederlandse schoolbibliotheken. Als motto daarin een citaat van Samuel Beckett: Laat ik vooraf zeggen dat ik niemand vergiffenis schenk" Zelf voegt hij er aan toe: „Wanneer ik een Mercedes zie, komt de haat in mij op". Dat mag niet, laat hij bijna grijnzend weten. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad wilde hem niet interviewen. Nir denkt dat het komt, omdat hij 'een agressieve jood' is: „Er wordt gedacht: We moesten onze mond maar houden, het is vijftig jaar geleden en er is al zoveel anti semitisme op de wereld". Nir zegt: „Ik had nooit kunnen overleven als ik geen cynicus geweest was". Tja. Ik denk dat je af en toe zelfs cynicus moet zijn om kranteberichten te doorstaan. Weer arrestaties in zaak Dopharma BREDA Twee leden van het managementteam van het far maceutisch bedrijf Dopharma zijn gisteren op last van de rech- ter-commissaris in Breda in bewaring gesteld. De twee hebben toegegeven betrokken te zijn geweest bij de produktie van groei hormonen voor de veehouderij in een laboratorium in Utrecht. Dinsdag werden een Noordbrabantse dierenarts en diens echtge note aangehouden, omdat ze ervan werden verdacht clenbuterol als diergeneesmiddel met groeibevorderende werking te hebben geleverd aan veehouders. ere bescherming consument op reis ^AG De consu- ijgt meer wettelij- igelijkheden om aus die in gebreke aansprakelijk te er is dat vooral gere- aorschriften tussen de he en consumenten organisaties zelf. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met wettelijke voorschriften, die binnenkort bij de Tweede Ka mer zullen worden ingediend. De regeling is van toepassing op zogeheten pakketreizen (reis plus hotel of verblijf met bijvoorbeeld een cursus). De reisorganisator die op eigen naam zo'n reis aanbiedt wordt aansprakelijk gesteld als deze niet volgens de 'redelijke ver wachtingen Van de consument verloopt'. Het reisbureau krijgt volgens het wetsvoorstel de plicht de consument correct te informeren. Het voorstel bevat ook regels voor het goed uit voeren van de reis. nschappers en Mtiënten samenwerken' IDAM Weten- s moeten meer en be- nwerken met mensen i en seropositieven. in een resolutie, die nene stemmen is aan- op de eerste interna- 'i« conferentie over de Jsociale aspecten van conferentie is deze Amsterdam gehou- namen ook patiënten ïsitieven uit de hele an deel en er is veel gegeven aan de pro- in de Derde Wereld. sUni' advertenties of MORGEN de ste op de DEN HAAG Premier Lubbers is niet erg ingenomen met de journalistieke aanpak die de redactie van het televisieprogram ma NOS-Laat heeft gekozen bij het programma over vermeende misstanden op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. „Ik zet vraagtekens bij deze vorm van journalistiek", zei Lubbers gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Kernpunt van Lubbers' kritiek is dat aan minister Bukman slechts een klein deel - 20 procent volgens Lubbers - van het programma is getoond en dat de vragen die hem gesteld werden tamelijk 'soft' waren. Minister Bukman reageerde in feite niet op het programma, maar alleen op de vragen, aldus Lubbers. Bij de premier was de manier van reageren van Bukman ook vreemd overgekomen. Aan Bukman was alleen een beperkt aantal interviews dat in het programma te zien was vooraf getoond. Veel andere inter views waren er niet bij, evenmin als de samenvatting die de verslaggever gaf van niet vertoonde interviews en de kwalifica ties waarvan hij zich met betrekking tot het ministerie bediende: „de mensen zijn bang" en „laatste stalinistische bolwerk". Lubbers: „Achteraf was het het beste geweest als minister Buk man niet aan de uitzending had meegewerkt of dat alleen ge daan had als hij de hele uitzending te zien had gekregen." Op wat mildere toon concludeerde Lubbers: „Ik wil niet zeggen dat het allemaal boze opzet was. Misschien was bepaald materiaal technisch nog niet klaar om voor te leggen." Groen Links wil pensioen weduwe Rost van Tonningen terugvorderen DEN HAAG Groen Links vindt dat de staat van de weduwe Rost van Tonningen het pensioen moet terugvorderen dat haar volgens het gerechts hof in Den Haag te veel is uitgekeerd. Het Tweede- Kamerlid Willems heeft minister Dales (binnen landse zaken) gevraagd daarvoor stappen te on dernemen. Het hof bepaalde donderdag onder meer dat het recht op pensioen van de weduwe on regelmatig is en dat de herzie ning van de uitkering in 1956 onrechtmatig is geweest. Het Groen-Links-kamerlid Lank- horst was drie jaar geleden een van de indieners van een initi atief-wetsvoorstel om het pen sioen van de weduwe in te trekken, samen met de PvdA- er Stoffelen en de VVD-er Weisglas. Voor dat voorstel was toen geen meerderheid in de Kamer. Als het kabinet weigert het te veel betaalde pensioen terug te vorderen, wil Groen Links daartoe op nieuw het initiatief nemen vanuit de Kamer, aldus een woordvoerder van de fractie. Sombere gezichten van twee PvdA-dissidenten, het Tweede kamerlid Frans Moors (links) en Piet de Visser tijdens de bijeenkomst in Arnhem. FOTO: ANP DEN HAAG Twee pro minente leden van de pro jectgroep sociale vernieu wing, oud-PvdA-kamerlid J. Schaeffer en oud-CDA- wethouder K. de Vries, hebben in een brief aan premier Lubbers en vice- premier Kok aangedron gen op bemiddeling in het conflict tussen het kabinet en de vakbeweging over de wao en de ziektewet. Volgens Schaeffer en De Vries zou het goed zijn om een werkgroep in te stellen die hiertoe een poging doet. Zij doen het kabinet de suggestie aan de hand om de oud-minis ters van sociale zaken Albeda (CDA) en Boersma (voorheen anti-revolutionair, tegenwoor dig sociaal-democraat) hier voor te vragen. Uitgangspunt bij de bemiddelingspoging zou moeten zijn dat de bestaande wao-rechten niet worden aan getast. In nieuwe gevallen zou de uitkering in duur en hoogte pas gekort worden als blijkt dat maatregelen om het aantal wao'ers te beteugelen onvol doende effect sorteren. Wel zou de wao-korting alvast technisch kunnen worden voorbereid, aldus Schaeffer en de Vries. De Vries zegt dat de brief op persoonlijke titel en niet namens de projectgroep sociale vernieuwing is ge schreven. De projectgroep is indertijd door minister Dales (binnenlandse zaken) ingesteld om te adviseren over het soci ale vernieuwingsbeleid. „Wel is het zo dat de project groep binnenkort voorstellen zal doen om arbeidsongeschik ten weer op te nemen in het arbeidsproces. Maar de brief is geschreven door twee perso nen, die een beroep doen op hun partijgenoten." Albeda en Boersma zijn niet vantevoren gepolst of zij ook bereid zijn een dergelijke bemiddelings poging te ondernemen. „Het is een suggestie, die ook voor an dere invulling vatbaar is", al dus De Vries. De Visser PvdA-partijleider Kok en de groep om hem heen bieden de tegenstanders van de omstre den wao-besluiten in de partij vandaag op het congres zo goed als zeker geen enkele ruimte om compromissen te zoeken. Het onlangs uit de PvdA-fractie getreden Kamer lid De Visser zei dit gisteren in Arnhem, waar tegenstanders van de omstreden besluiten bijeen waren om een gezamen lijke strategie te bepalen voor de discussie op het congres. De groep tegenstanders wil er al les aan doen om hun afgevaar digden zo eensgezind mogelijk te laten optreden. Zo komt er bijvoorbeeld geen motie van wantrouwen tegen het PvdA- partijbestuur. Longtransplantaties mogen niet buiten Groningen uitgevoerd UTRECHT Het Acade misch Ziekenhuis Gronin gen (AZG) is het enige centrum waar longtrans plantaties mogen worden uitgevoerd. Dit besluit heeft staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) gisteren mede namens minis ter Ritzen (onderwijs en we tenschappen) bekendgemaakt. Eerder dit jaar is het AZG al aangewezen als lokatie voor een longtransplantatieproject binnen de ontwikkelinsge- neeskunde. De afgelopen tijd zijn, zonder officiële toestem ming, ook longtransplantaties uitgevoerd in het Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein en het Academisch Ziekenhuis Utrecht. De - hoge - kosten werden vaak betaald door ge meentelijke sociale diensten of uit de opbrengst van particu liere acties. VGB roept leden op wao-acties in te perken ROTTERDAM De Vereni ging Grootbedrijf Bouwnijver heid (VGB), één van de groot ste werkgeversorganisaties in de bouw, heeft alle aangeslo ten bedrijven geadviseerd vakbondsvertegenwoordigers die werknemers willen toe spreken over de wao en ziek tewetplannen van het kabinet, in werk- of schafttijd te weren van de werkplaats. Ook advi seert de VGB haar leden niet met werknemers of hun verte genwoordigers in discussie te gaan over de kabinetsplannen. Dat blijkt uit een interne brief die eerder deze maand door de VGB naar de leden is ge stuurd. Bij de VGB zijn de tweehonderd grootste aanne mers in de bouw aangesloten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3