'Suite 215' speeltuin voor schrijvers en makers Soap 'Take Off gebakken lucht £«idóc (SowuvnV finale ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 PAGINA 35 Producer John van de Real windt er geen doekjea om: mal de aerate twaalf afleveringen van de nieuwe NOS-aerie 'Suite 215' moet de baaia worden gelegd voor een hoogwaardig en alom gerespecteerd produkt. m FOTO: NOS Op elke ruit in de draaideur van iet hotel glanzen de letters HM je egemoet. Een sierlijk goudkleurig oonogram, waarbij de gedachte an een zeer sjieke gelegenheid zich ipdringt. Eenmaal binnen wordt die gedachte nog meer gevoed door ta's ziit'k kennelijke aandacht die is be- steed aan het klassieke interieur. IS. Van|We zijn in de lounge van Hotel Mauritz, met veel glimmende huis- -oalb laad. koperen ventilatoren aan het 3 ruiriittóafond en bollende theatergordij- Jien langs de trap naar boven. Hier erk m%men mensen met geld. Zo heb WP7ja 'ijiotel Mauritz staat in Amsterdam, %iaar wie zich daar eens wil gaan wente- OVer dien 'n de wee'de d'e het te bieden heeft, tal het behalve in de tv-bode in geen en- Want fele hotelgids kunnen vinden. Dit 'Am sterdamse' hotel bevindt zich in werke- 'd iS Wflijkheid in het Gelderse Hoevelaken; een Verblijf is slechts voorbehouden aan de Van deicteurs die spelen in de nieuwe Neder- Jandse drama-serie 'Suite 215' die ko- dinsdag start. Producer John van p. Jje Rest windt er geen doekjes om: met binne&e eerste twaalf afleveringen van deze t i^picrie moet de basis worden gelegd voor hoogwaardig en alom gerespecteerd werk, hfodula' 'Suite 215' heeft aardige mogelijkheden, want behalve de locatie van het hotel staat er weinig of niets vast. Ger Apel doorn en Harm Edens, twee jonge schrij vers die onder meer voor 'Laat maar zit ten' de teksten leveren, bedachten de formule. Er is geen sprake van doorlo pende karakters, elke aflevering kent weer nieuwe hoofdrolspelers die zich voor langere of kortere tijd in suite 215 inschrijven. Het hotelpersoneel bestaat wel steeds uit dezelfde personen, maar speelt meestal een achtergrondrol. Het streven is ook om per aflevering te wis selen van schrijver en regisseur. Speeltuin „Het moet een speeltuin zijn voor schrijvers, regisseurs, acteurs en pro grammamakers", drukt Van de Rest ie dereen op het hart, „waarbij de schrij vers veel in de melk te brokkelen heb ben. Zij bepalen het verhaal en het gen re. Het enige vaste gegeven waarmee ze rekening moeten houden, is dat het zich in dit hotel afspeelt. In plaats van te zeg gen: 'Schrijf maar eens wat', gaven we een vrije en toch gerichte opdracht". Daarbij is de producent niet over één nacht ijs gegaan. In totaal 41 bekende en minder bekende schrijvers werden uitge nodigd een 'treatment' te leveren, een eerste idee van één of twee A-4'tjes. Van die 41 mensen is aan 22 gevraagd een eerste versie te schrijven en daar werden de uiteindelijke twaalf scrip teerd voor de eerste serie. Het speeltuin-idee van een bonte menge ling medewerkers lijkt wat te worden ge logenstraft door het gegeven dat regis seur Jan Keja al zeven afleveringen voor zijn rekening neemt en scenario-schrij ver Ger Beukenkamp de smaak dermate te pakken heeft, dat hij reeds met zijn derde verhaal bezig is. En in hoeverre krijgt aanstormend talent nog de kans zich te manifesteren wanneer ook schrij vers van naam als Adriaan van Dis en Jan Terlouw worden aangezocht een sce nario te schrijven? Overigens lieten bei de heren weten geen tijd te hebben. Y oorzichtige start Het ligt voor de hand een voorzichtige start te maken, te mikken op zekere kwaliteit en de risicovollere onderne mingen te bewaren voor later. Maar wanneer deze vorm van televisie maken eenmaal aanslaat, zal de serie hopelijk een kweekvijver van nieuwe, getalen teerde schrijvers, regisseurs en spelers kunnen zijn. Dat dank zij de vele verschillende han den die aan 'Suite 215' meewerken, de verhalen en genres heel verscheiden zijn, bewijzen de eerste twee afleveringen. Daarvan mag 'Weerzien' komende dins dag het spits afbijten. Lex Goudsmit en Emmy Lopes Dias zien elkaar daarin als Bram en Becky voor het eerst na 45 jaar weer terug, en wel in suite 215. Tijdens de oorlog leerden zij elkaar kennen op hun gezamenlijk onderduikadres en wer den verliefd. Een liefde die weliswaar onbeantwoord moest blijven, omdat bei den zich al aan een ander gebonden wis ten. Wanneer Becky jaren later ernstig ziek wordt, wil ze haar geliefde van des tijds nog eenmaal terugzien. Een ont moeting die voor beiden niet bepaald zonder gevolgen blijft. Gevoelens De acteerprestaties laten weinig te wen sen over. De diepe gevoelens die de twee mensen na al die jaren nog steeds voor elkaar koesteren, worden geloofwaardig over het voetlicht gebracht, niet in de laatste plaats door de teksten. Zo is met name de laatste zin een merkwaardige mengeling van ontroering en wrange iro- theaterstuk op de planken te brengen, zijn in een vergevorderd stadium en dat lijkt heel terecht. Zo snijdt het mes vol gens Van de Rest aan twee kanten. Kwa liteit op televisie die tevens nieuwe thea terstukken voorbrengt. Het grote verschil tussen 'Weerzien' en de daarop volgende aflevering berust met name op het luchtige karakter van de tweede. Hierin wordt een provinci aals echtpaar bedacht met een meteoriet die zich door alle etages van hun huis boort, om ergens onder het parket te ein digen. Natuurlijk zal zo'n ding-uit-de- ruimte wel het één en ander waard zijn, en de man, Sjaak, gespeeld door Frits Lambrechts, loopt voortdurend rond met florijntekens in zijn ogen. Het valt hem echter niet mee zijn vrouw Anja (Maijan Luif) te overtuigen van het voordeel dat ze bij de verkoop van de steen zullen hebben. Onderzoek Sjaak en Anja zijn geen mensen die uit zichzelf hun intrek nemen in een derge lijk duur hotel. In dit verhaal is dat op gelost doordat de Universiteit van Am sterdam onderzoek wil doen naar de me teoriet en om die reden het echtpaar maar al te graag met steen en al laat overkomen en derhalve ook de verblijfs kosten betaalt. Nog een andere manier om aannemelijk te maken dat ook minder financieel be voorrechte mensen in suite 215 verblij ven, is door ze bijvoorbeeld 'een week endje Amsterdam in hotel Mauritz' te laten winnen. Maar het vaste gegeven van een sjiek en dus duur hotel lijkt op het eerste gezicht aanleiding te geven tot het ten tonele voeren van de ietwat ge goede burgerij. Het decor is tot in de puntjes verzorgd. Naast de lounge waar de spelers in elke aflevering hun allereerste entree maken, is een enorm lange hotelgang gebouwd met aan weerskanten deuren die toegang geven tot de diverse kamers. Alle deuren kunnen open... een paar centimeter. Dan is daarachter een harde, echte muur. Maar bij de deur van suite 215 kun je wél naar binnen om een kijkje te nemen in de kamer met balkon, de slaapkamer daarachter en de badkamer. Plattegrond „De unieke situatie doet zich hier voor dat de schrijvers zich volledig kunnen richten naar het decor dat al in een eerder stadium gereed was", maakt Van de Rest duidelijk. „Zij kunnen thuis let terlijk met de plattegrond voor hun neus het scenario schrijven, of zelfs hier door het hotel dwalen. Het decor wordt niet voor de gelegenheid opgebouwd en weer afgebroken, maar staat permanent ter beschikking van de gebruikers. Decor ontwerper Huub Gestel heeft zich des tijds samen met Jan Keja gewijd aan de uitvoering ervan. Ik heb gezegd 'doe maar', en toen hebben ze dit eh... niet al te goedkope decor gebouwd". Niettemin moet 'Suite 215' een betaalba re produktie blijven. Daarom worden de meeste afleveringen in vier A vijf dagen opgenomen. Regisseur Jan Keja werkt het liefst met één camera. Elke shotwis sel is daarom heel filmisch. De producer wenst vurig dat de serie zal aanslaan en wel om meer dan alleen financiële rede nen, want: „Wanneer de serie op de buis komt, hoop ik dat nog meer schrijvers worden geïnspireerd om aan dit project mee te doen". De tv-serie 'Suite 215' wordt vanaf dins dag 1 oktober op Nederland 3 door de NOS uitgezonden van 21.15 tot 21.45 disch Centrum West', 'De Dageraad', 'Zeg 'ns Aaa', 'In de Vlaamsche Pot', het is Gefundenes Pressen voor miljoenen Nederlandse tv-kijkers. 'Take Off is de nieuwste loot aan de zich steeds verder vertakkende stam. Een Nederlandse soapserie over twee concurrerende luchtvaartmaatschappijen, waarmee Veronica volgende week donderdag van start gaat. De Nederlandse pers mocht alvast een aflevering zien. Kosten noch moeite werden gespaard om haar in hogere sferen te brengen - een heuse vliegtrip van Schiphol naar Eindhoven Airport - maar wat zij uiteindelijk in 25 minuten te zien kreeg bleef ver beneden NAP. acteurs en regisseurs alleen op het toneel rond? Steken de scenario's niet goed in elkaar of wordt er te weinig tijd en geld in gestoken? Dat het wél kan bewezen onlangs de makers van de VPRO-serie 'Bij nader inzien', die op alle fronten kon overtuigen. Maar dat is één van die zeldzame parels in Hilversums (en Luxemburgs) dramaland waar doorgaans Koning Middelmaat regeert. e ploeg van 'Take Off. FOTO: VERONICA „Wie te laat komt heeft een kwaaie aan mij", zegt de cheffin van de huishoudelijke dienst tegen een nieuwe Turkse medewerker. Ah 4 j (humor) is er niet van onder de in- I druk. Volgende scène: twee smoe- zende stewardessen. „Laat dat kind de pest krijgen", sist de één tegen de ander over weer een ander. Het klinkt al evenmin overtuigend. Even later briest de big boss tegen een sollicitant: „Als ik praat heb je te luisteren naar wat ik zeg". Fer me taal, niets op aan te merken, maar toch... In geschreven vorm lijkt er niets mis met deze simpele zinnetjes. Uitgespro ken door acteurs en actrices van 'Take Off leiden ze tot gekrulde tenen. Ook in andere dialogen van de eerste aflevering van deze nieuwe Nederlandse soapserie is het 'echtheidsgehalte', dat bijvoor beeld voor BBC-stukken zo gewoon is, ver te zoeken. Hoe komt het toch dat veel Nederlands televisiedrama soms zo gekunsteld, zo onecht overkomt? Lopen getalenteerde aan wiens brein 'Take Off is ontsproten. Desondanks heeft hij goede hoop dat de soap zal inslaan. „Vliegen is leuk, reizen ook. Er zit een element van spanning in en het wel en wee van een luchthaven heeft iets glamourachtigs. Dat alles bren gen we in beeld", zo laat hij weten. Onbekend Conclusie Als de eerste vijfentwintig minuten van "Take Off maatgevend zijn voor het ni veau van de rest van de serie, is er maar één conclusie mogelijk: beneden de maat. De introductie-aflevering wordt gekenmerkt door een dunne verhaallijn, als los zand aan elkaar hangende scènes en pover acteren. Natuurlijk, de spelers moeten in hun rol groeien en het verhaal dient zich nog uit te kristalliseren, maar tijdens een persconferentie werd duide lijk dat de kijker weinig diepgang hoeft te verwachten. „Als je een goede seks- of geweldscène wilt doen, ben je minstens een dag bezig. De tijd om die subtiel in beeld te bren gen hebben we niet. Overigens spelen die elementen geen essentiële rol in het stuk. Komen ze voor, dan wekken we de suggestie", zegt regisseur Lex Pieffers, Bij de casting is niet gestreefd naar het aantrekken van acteurs of actrices van naam en faam, waaraan jong talent zich wel eens aan wil spiegelen en optrekken. Het zijn bijna allemaal onbekenden, die veelal de toneelschool hebben doorlopen en van wie er sommigen enige tv-erva- ring hebben. Goed uitziende jongeren, uitermate geschikt voor het maken van wervende reclamespots (enkelen komen ook daadwerkelijk uit die wereld), maar of ze voldoende bagage hebben om zo'n stuk te dragen is twijfelachtig. 'Zwaarge wichten' lijken op het eerste gezicht niet voorhanden. Op een speler meer of minder is trou wens niet gekeken. Naast de twintig hoofdrollen (voor onder anderen Roel Bos, Eric Corton, Isabella van Rooy, Frank Rigter en Caroline de Bruin) zijn er zeventig gastoptredens. Liefst dertig delen telt 'Take Off, die voor een deel op locatie worden opgenomen, onder meer op Eindhoven Airport. „Het is een serie vol machtsverhoudin gen, intriges, verraad, wraak en harts tocht", luidt de tekst van een vooraf op maatschappijen die elkaar het leven zuur maken. De ene, Air Company, wordt geleid door de meedogenloze Wil lem Pieter van Mecklenburg, die W.P. wordt genoemd. Een goed verstaander heeft maar twee initialen nodig: hij moet de nieuwe Nederlandse J.R. worden. Een vast onderdeel van het verhaal vor men de gebeurtenissen die zich dagelijks op de luchthaven afspelen, het wel en wee van de verschillende passagiers en de onderlinge verhoudingen tussen ste wardessen, piloten,grondpersoneel en marechaussee. Vergelijking Een vergelijking met Medisch Centrum West dringt zich op. Daar speelt zich al les in het ziekenhuis af. In 'Take Off* is de locatie de luchthaven. Na de eerste afleveringen van MCW verscheen er nogal wat kritiek vanuit de medische wereld, omdat er een loopje met de waarheid werd genomen. Zijn de makers van 'Take OfF niet bang dat hen eenzelf de lot treft? Lex Pieffers schudt z'n hoofd. „In grote lijnen wordt de werke lijkheid nagebootst. We kunnen ons geen fouten permitteren". Veronica-baas Joop Daalmeijer toont zich - dat zal geen bevreemding wek ken - publiekelijk zeer tevreden over deze produktie. „Het is een echte Neder landse soap; zelf geschreven en met een club nieuwe acteurs. Als omroep moeten we zeventig procent meer Nederlands drama brengen dan voorheen. Met deze produktie en 'In de Vlaamsche Pot' zit ten we daar ver overheen. We hebben gemeend het geld niet in grootschalige shows te moeten stoppen, maar in dit soort series". Hij verheelt niet dat het „een aardige rib uit ons lijf' is, maar weigert de prijs te noemen. Hoe het ook zij, vanaf 3 oktober kan een ieder zich overtuigen van de kwaliteit van 'Take Off.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 35