^Europese autowereld wordt steeds 'milieuvriendelijker' 8 .atalysator kan schoner en goedkoper einig ruimte poor campers AUTO Auto-recycling: Peugeot streeft nul-sortering na (^roenet\-, katalysatoren waarin Kliijenr en chroom is ver- jt, zijn niet alleen HAssociATEsfoper, maar ook veel I HAA(jer ^an katalysa- die momenteel wor- {ebruikt. In de gang katalysatoren zijn la en rhodium ver- t die voor de omzet ting van de schadelijke uitlaatgassen zorgen. Beide edelmetalen zijn echter schaars en duur en erg gevoe lig voor verschuivingen in de verhouding brandstof en lucht.Dat blijkt uit het proef schrift waarop drs. S. Stegenga onlangs is gepromoveerd aan de Universiteit van Amster dam. Stegenga onderzocht de katalyserende eigenschappen van verschillende metalen on der wisselende omstandighe den. Hij ontdekte onder meer dat een op koper en chroom gebaseerde katalysator zeer goed werkt bij een wisselende gastoevoer. Dit in tegenstelling tot de conventionele katalysa tor die het beste resultaat geeft bij een stabiele en exacte brandstof-luchtverhouding, hetgeen zich slechts voordoet bij een constante rijsnelheid. Zwaveldioxide dat in kleine hoeveelheden in uitlaatgassen zit, wordt niet of in veel min dere mate omgezet in zwavel waterstof. Dit gas veroorzaakt de rotte-eierenlucht die veel katalysatoren verspreiden. Met het oog op het jaar 1993, waarin alle nieuwe kleine au to's in de Europese Gemeen schap moeten zijn voorzien van een uitlaatgasreiniger, is het volgens de promovendus verstandig om proeven op de weg te nemen met koper- chroom-katalysatoren. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. tSomout ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 Nadat de nodige jaren vooral is gewerkt aan het milieu-vriendelijker ma ken van de auto tijdens zijn leven staat nu de laat ste levensfase van de auto sterk in de belangstelling. Al dan niet gedwongen door wettelijke eisen wordt de auto almaar zui niger, en reinigt hij tegen woordig zijn eigen uitlaat gassen. Dat maakte hem wel duurder. Aan het begin van zijn leven, tijdens de fabricage, veroor zaakt de auto ook al steeds minder vervuiling. Men stapt bijvoorbeeld over op lak die niet met chemicaliën maar met water verdund is. Aan het andere eind van zijn leven veroorzaakt de auto als wrak nog vervuiling, waarbij men zich vooral afvraagt hoe het moet met het toenemend per centage kunststof onderdelen. Over het verwerken van auto wrakken denkt de auto-indus trie nu veelvuldig na, voordat er bijvoorbeeld door de wetge vers een flink bedrag aan 'sta tiegeld' bovenop de nieuwprijs verplicht wordt gesteld om het wrakkenprobleem te bestrij- Met het oog op die mogelijk heid is het niet vreemd dat de PSA-groep (Peugeot/Citroën) streeft naar nul-storting met een experimenteel project. Na genoeg alle metalen delen van een auto zijn geschikt voor hergebruik en worden ook in derdaad gerecycled. Dan blijft er echter nog een kwart van de automassa over aan ander materiaal, zoals kunststof, glas en rubber. Ook kunststof-de len probeert men zoveel moge lijk geschikt voor hergebruik te maken met name Opel, Volkswagen en Mercedes laten regelmatig weten op dit ter rein weer vordering gemaakt te hebben. De PSA-groep zoekt het ook in simpele, on middellijk bruikbare oplossin gen. Een experimentele ver werkingsfabriek in Saint-Pier- re de Chandieu kan als voor beeld dienen. Nadat het me taal uit vermalen autowrak ken is verwijderd vermaalt men het restant daar nogeens. Metaalverwerkingsbedrijf CFF zorgt voor hergebruik van het metaal, cementfabriek VICAT neemt de rest af. Het voor de tweede maal gemalen restant van niet-metallische stoffen wist men geschikt te maken om als brandstof te die nen in cementovens. Door de hoge temperatuur in die ovens (en zuivering van de uitlaat gassen) kan het totale restant op schone wijze verbrand wor den, waar het nu nog als vast afval gestort wordt. Terecht stelt PSA dat nul-stor ting economisch interessant moet zijn, zoals in dit experi menteel project. De cement-fa- brikant koopt sloopafval van auto's in plaats van andere brandstof, men heeft goede hoop dat de verwerking van het sloopafval (waartoe geen nieuwe installaties nodig zijn) een niet te dure brandstof kan opleveren. Er wordt ook wel verder gestudeerd op ingrij pender maatregelen: andere maatregelen en aangepaste constructie van auto's, waar door het wrak later makkelij ker en voor een groter deel te splitsen is in voor hergebruik geschikte stoffen. Maar voor dat zoiets merkbaar resultaat oplevert zijn we een stuk ver der in de tijd, zodat onderwijl PSA's sloop-experiment samen met CFF en VICAT waarde vol kan zijn voor alle nog niet 'sloop-bewust' gebouwde auto's die nu rondrijden. Aantal auto's licht gestegen Het aantal personenauto's in ons land bedroeg op 1 augustus 5.569.000 of wel 60.000 meer dan op dezelfde datum vorig iaar. Die groei is aanzienlijk lager dan in voorgaande jaren. De stijging bedroeg over '89/'90 138.000 auto's en over '88/'89 120.000 auto's, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal motorfietsen steeg daar entegen naar verhouding zeer sterk met 28.000 tot 191.000 op 1 augustus van dit jaar. Die stijging was in het jaar ervoor nog 18.000 en daarvoor 10.000. Het aantal bedrijfsauto's steeg gestaag door met 23.000 tot 605.000 op 1 augustus van dit jaar. VW zegt erbij dat andere aan- compacte Tavria ook (via de Lada-importeur, al is Lada niet de fabrikant) geïmpor teerd gaan worden, maar daar zal de elektrische versie niet bijzitten; normaal heeft het model een benzinemotor van 1,1 liter. Studies Twee nieuwe proefmodellen hebben meer betekenis dan een pure toekomstverkenning, althans zo is de bedoeling. Rai- ner Thieme, sinds kort de hoogste man bij carrosserie bouwer Karmann, onthulde onder grote belangstelling de Karmann Idea. Het is een compact en bijzonder aardig sportwagentje, bedoeld om in grote aantallen voor een aan trekkelijke prijs geproduceerd te worden. Daarvoor zoekt Karmann dan wel een partner uit de auto-industrie, die een aandrijflijn uit een bestaand model wil leveren. De naam Idea moet in klank herinneren aan de Karmann Ghia van vroeger, deze van 1955 tot 1974 gebouwde coupé/cabrio op een VW Kever onderstel stond min of meer model. De Idea is zo ontworpen dat er allerlei motoren en aandrijfsystemen in passen, hij is met zijn sym metrisch dashboard makkelijk op linkse of rechtse besturing om te bouwen, de uitzonderlij ke achterlichtpartij is bere kend op zowel Europese als Amerikaanse eisen (derde remlicht). Bijzonder is ook de dakconstructie, aldus Kar mann, waarvan het harde middenstuk meteen dienst doet als deksel over de met één hand neer te klappen kap. VW presenteerde de stadsauto Chico, die bijzondere betekenis krijgt omdat VW in contact staat met de Zwitserse horlo gemaker Swatch, die iets in deze geest zou willen uitbren gen. De opvallend gemodel leerde Chico is nog wat klei ner dan een Japanse stadsauto, met een lengte van maar 3,15 meter. De getoonde auto heeft hybride-aandrijving, met 6 kW elektromotor en 636 cc tweecilinder benzinemotor. Die laatste is een verkleinde Polo-krachtbron die 25 kW/34 pk levert en automatisch inge schakeld wordt bij acceleratie of snelheden boven 60 km/h. drijving ook mogelijk is al leen een elektromotor, of een benzinemotor uit het bestaan de VW-gamma voor een 'Swatchmobile' bijvoorbeeld? Interessante details van de Chico zijn de portieren die te gelijk naar voren en opzij ope nen, voor makkelijk uitstap pen op nauwe parkeerplaat sen, en de rechter voorstoel die een halve slag kan draaien om als kinderzitje te gebrui ken. De auto biedt plaats aan twee volwassenen en twee kinderen, waarbij een mini- bagageruimte van 60 liter overblijft. Na omklappen van de achterbank wordt dat 600 liter. Het dakpaneel kan uit- neembaar gemaakt worden om er een cabrio-sedan van te ma ken, of er kan een zonnepa neel voor in de plaats komen. De Chico heeft een navigatie systeem met head-up display, de gegevens worden in de voorruit geprojecteerd. Een ty pische stadsvoorziening is par- keerhulp met vier afstands sensors die tussen 15 cm en 1,5 meter werken. De kleine door staat de zwaarste botsproeven en heeft zelfs airbags voor be stuurder en passagier aan boord. faasheuvel en omgeving in Vierhouten vormen dit Jteinde tot en met morgenavond het decor van een jifestatie die in de Nederlandse Kampeerauto Club ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan organi- jt. Het Veluwse dorpje is overspoeld met campers, t van de 5500 leden (de NKC is de grootste in Euro- /zouden er zeker zo'n 1000 met hun mobiel 'recrea- jisje' acte de présence geven. 1PEERAUTO CLUB VIJFTIEN JAAR UIZEN? iNDTtr |g|| N VAN KERKVOORDE M-12038 39341 Nederlandse Kam- Butoclub (NKC) is ZERS5500 leden de grootste luropa, maar ons land N genlijk te klein voor iivu vorm van mobiele JIT!! patie. De NKC des- ontstaan op initiatief de ANWB is zich Ivan terdege bewust. INederlandse regelge- op het terrein van u bijvoorbeeld legt lobiele recreatie rend van camper, aravan tot voetkam- ler strenge beper- ?n op. „De mobiliteit oorwaarde voor het sme zal ons nog eens las om dóen en daar n wij ook nog eens prakelijk voor gesteld len", aldus de heer L. ieda, secretaris van de iting Verenigings beren (SVK), die de igen behartigt van aantal landelijke ?eerorganisaties met ddels meer dan 00 leden. K heeft als één van de voornaamste taken de regelge ving, vooral op de terreinen natuur en milieu. Het gemoto riseerde recreatieverkeer overigens groter dan die van het woon/werk- en zakelijk verkeer blijft groeien, on danks .de verscherpte milieu wetgeving en strengere bepa lingen van de Wet op de Bo dembescherming. Daardoor kunnen gemeenten bijvoor beeld het voorzieningenpeil niet opkrikken. De Neder landse 'kampeerauto-kam peerder' weet in het algemeen wel hoe zich te gedragen, maar een plaats voor de nacht en een plek om het sanitaire a-fval te storten, is maar moei lijk te vinden. In ons land mag men op de meeste campings niet met een kampeerauto staan (ook al is het voor één nacht). Er is een beperkt aan tal gemeenten met parkeerfa- ciliteiten voor campers en ver der is het zogenoemde 'vrij kamperen' bijna nergens toe gestaan. Hard gelag Camperbezitters trekken vaak de grens over, maar dat doen collega's uit het buitenland ook. Bijvoorbeeld naar Neder land en die Italianen, Fran sen, Duitsers enz. zijn uiter aard niet op de hoogte van onze regelgeving. „Een hard gelag", zegt Piet Carbaat, journalist en redac teur van de 'Kampeerauto', het blad van de NKC, „als je 's morgens wakker wordt en Centraal staat het gebruik van aluminium voor de meedra gende carrosserie en het bui- zenchassis. Dat levert een meer dan de helft lichtere car rosserie dan met staalplaat, zonder afbreuk te doen aan de stevigheid. Milieuvriendelijk, meende Piëch, want door het lage gewicht verbruikt de auto weinig brandstof. Als ontwik kelingsdoelstelling wordt 1:13 genoemd, voor een auto die 250 km/h haalt en binnen zes seconden naar 100 km/h sprint. Aluminium is ook vol ledig te hergebruiken. De Spy- der zou zodanig zijn opgezet dat hij voor een realistische prijs aangeboden kan wor- Elektro-BMW Een stadsauto is wel het laatste wat je van BMW zou verwach ten, laat staan een met beperk- belangrijkste thema e Europese autowe- Cen jd is momenteel uiterste d: ^iieuvriendelijkheid. ruime.|ewel we hier nog altijd [open achter de uit- ;as-eisen die in de VS icht worden, heeft daar weer geen •kbare aandacht voor ander belangrijk mi- iprobleem, de recy- van auto's. Ook in an speelt dat niet zo, al men er toch heel rap moeten nadenken voorbereid te zijn op r telijke eisen die in Eu- gen/ejees verband weieens ivoerd konden tig gel j wor- zijn het de Amerikaanse die nu een beslissende fstoot lijken te forceren r elektrisch aangedreven )'s. Vanaf 1998 zal in ten Iste een deel van de VS e procent van het geboden tein) lelgamma bij elk merk uit adkrmb-emission' auto's dienen te eterra&aaii elektrische auto's, privacy jets anders zonder enig idelijk uitlaatgas bestaat :niet. Prototypen van elek- ihe auto's waren er dus in 9 docPe mate op de autoshow in e.'toiletpkfurt. maar daar bleef het ui, opemszins bij. jalkons' •si, c vrfi Quattro Spyder .flste man Ferdinand Piëch persoonlijk op de Audi- het knaloranje Spyder Itype onthullen, waarover 1 geruchten gaan dat het toorloper is van een super- tt-pr'oduktiemodel. In het pen dwars opgesteld staat jieuwe 2,8 liter V6 uit de 100, die via Quattro- Ivielaandrijving de auto Zelfs uit Rusland was er op de tentoonstelling in Frankfurt een elektro-auto de Tavria. FOTO: PR voortbeweegt. De achterwie lophanging schijnt niet wezen lijk te verschillen van die bij Quattro-produktiemodellen, alleen de voorwielophanging met dubbele dwarsarmen is nieuw. De naam Spyder is niet terecht gekozen, want het is geen volledig open auto zon der dak. De tweepersoons alu minium carrosserie heeft veel eer een geslaagde, zij het niet vernieuwende coupelijn. Het dak is uitneembaar en kan op de motorkap bevestigd wor den, zodat de relatief riante bagageruimte achterin van 300 liter onaangetast blijft. De ach terruit kan elektrisch omlaag, zodat enigzins een cabriolet-ef- fekt bereikt wordt. te prestaties door elektrische aandrijving. Het was dus ver rassend dat BMW het com pleet uitgewerkte El prototype toonde, geheel ontworpen rond een 200 kg zware natri- um-zwavel accu (onder de achterbank) en een nieuw ont wikkelde 32 kW/45 pk sterke elektromotor (tussen de ach terwielen). De El is net iets langer dan een Japanse stads auto als de Suzuki Alto of Dai hatsu Cuore, maar even breed als een 3-serie BMW en 1,5 meter hoog. Hij biedt plaats aan vier perso nen, heel fraaie onafhankelij ke wielophanging rondom en met omgeklapte achterbank bijna 1000 liter bagageruimte. Het hele ding weegt 900 kg in clusief accu, de carrosserie is van kunststof. In plaats van geheel voor hergebruik ge schikte kunststof gaat men hem nu ook proberen te ma ken van kunststof die al van hergebruik afkomstig is. Het autootje heeft zowaar herken bare BMW-styling en veel luxe, er zit bijvoorbeeld air conditioning in en autotele foon. De prestatiegegevens spreken van 250 km actieradi us, 120 km/h topsnelheid en acceleratie van 0 tot 50 km/h in 6 seconden. Rondom heeft de El trommelremmen die te vens als hart van de velgen dienst doen, bij het remmen wordt energie teruggewonnen om de accu bij te laaen. Andere elektro's Om bij dit thema te blijven: Renault toonde een elektro- Clio, Opel een elektro-Astra en zelfs was er uit Rusland een elektro-Tavria allemaal proefmodellen, behalve de Ta vria. De Clio doet het met 420 kg aan conventionele loodac- cu's en een 27 kW motor, waarop hij een top van 120 km/h haalt, maar al bij 50 km/h een actieradius van slechts 80 km heeft. Opel ba seerde zijn Impuls 2 uiterlijk op een vijfdeurs Astra Cara van, en wat de aandrijving be treft op het Amerikaanse Im pact sportmodel met elektro motoren dat in produktie ge nomen gaat worden. Ook hier gebruikt men gewone loodac- cu's, omdat nieuwere accu soorten zoals die van de BMW El nog niet echt produktierijp zijn. De Impuls 2 heeft liefst 85 kW vermogen aan boord, maar komt daarmee weinig verder dan de voor de elektro- Clio opgegeven prestaties. Top 120 km/h, actieradius 103 km, acceleratie 0-50 km/h in 6 se conden. De op elektro-aandrij- ving omgebouwde Tavria is in Duitsland te koop voor ruim 30.000 Mark. Hij heeft een 12 kW motor, 14 loodaccu's, een top van maar 80 km/h en kan 60 tot 120 km afleggen op volle accu's. In Nederland zou de Carrosseriebouwer Karmann onthulde onder grote belangstelling de Karmann Idea, een bijzonder aardig sportwagentje, bedoeld om in grote aantallen voor een aantrekkelijke prijs geproduceerd te worden. FOTO: PR Camperbezitters trekken vaak de grens over. er staat zo'n camper voor de deur op de parkeerplaats. Wij mogen bij wijze van spre ken ons eigen bezit daar niet tijdelijk stallen, maar de buitenlanders wél. Natuurlijk, het mag niet, maar ze doen het. Ik heb deze zomer heel wat buitenlandse campers ge zien op 'verboden' plaatsen. Maatregelen worden er niet genomen. De politie bijvoor beeld heeft wel wat anders te doen en mocht er al enige ac tie komen, dan zijn de kam perauto's allang op pad naar de volgende pleisterplaats". Met 5500 geregistreerde leden en een gemiddelde bezetting van vier personen per kam peerauto, zijn in het kleine Nederland toch royaal twintig duizend mensen recreatief 'in de weer'. Hun aantal groeit langzaam. De camper heeft buiten Nederland een grotere populariteit, maar het feno meen mag zich ook hier in een toenemende belangstelling verheugen. Op het ogenblik is het bezit van een kampeerauto luxe. Met een modaal inkomen is zelfs een tweedehands te duur, maar de vervangings- markt komt op gang en de 'jonge senioren' lijken het geld ervoor over te hebben. De ver wachting is dat er steeds meer vrij nieuwe, gebruikte cam pers in de handel komen, al zullen die toch wel dertig tot veertig mille kosten. Keurmerk Nederland kent maar een twintigtal gespecialiseerde camperbouwers. Zij staan borg voor een kwalitatief goed pro- dukt. Er zit echter veel kaf on der het koren;, doe-het-zelvers zijn alom actief en schieten onder de duiven van de geves tigde camperbouwers/bedrij ven. Deze vorm van concur rentie verpest de markt, om dat de 'nieuwelingen' vaak niet over de know how be schikken voor een goed pro- dukt. De NKC en kampeerautobran che werken inmiddels plannen uit voor een kwaliteitskeur merk. Men wil voorkomen dat de goede naam die het Neder landse produkt heeft, bezoe delt wordt door 'Beun de In ons land zijn tot op dit mo ment geen maatstaven aanwe zig aangaande de kwaliteit van kampeerauto's, waarbij onder scheid gemaakt moet worden FOTO: PR tussen de auto en het kam- peergedeelte. In principe mag iedereen met een zelf in el- .kaar geknutselde camper op de openbare weg komen. Er bestaan geen normen voor de veiligheid van de constructie, laadcapaciteit, totaalgewicht, elektrische installatie van het kampeergedeelte, de verwar ming enz. De NKC wil met een speciaal keurmerk wild groei beteugelen en de veilig heid vergroten. Een speciale commissie overweegt een ei gen organisatie op te richten met garanties voor de ver koopvoorwaarden, de afleve ring, service, technische capa citeiten en garantie in het al gemeen. Op die manier ont staat zekerheid voor bedrijven en kopers. Medio volgend jaar moet het keurmerk er zijn.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25