Van den Berg sluit tijdperk af Doelstelling hockeyteams vaak anders dan realiteit SPORT 23 Csidóc SouAOttl üfü Zeidöe Qowvant ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 BATAVEN VERDER ZONDER UNIEKE PERSOONLIJKHEID LEIDEN - Na iets meer dan 22 jaar stopt Lambert van den Berg per 1 oktober als trainer van De Bataven Leiden. Een club die hij met gemengde gevoelens los zal la ten. Echt loslaten zal toch niet luk ken, want een club waar je je met hart en ziel voor hebt ingezet en waarvan je pupillen tot aan de Olympische Spelen zijn gekomen, die laat je nooit meer los. Eigenlijk is het allemaal bij die andere club in Leiden begonnen, Holland. Bij gebrek aan een trainer besloten Lambert van den Berg en een collega Hollander de trainingen voor een deel waar te gaan nemen. Al snel was duidelijk dat de in zet van Van den Berg onovertrefbaar was, hij was er namelijk altijd. Iets wat hem kenschetste tot aan zijn afscheid. „De mensen rekenden er op dat ik er was en ik rekende er op dat zij er waren. Dan krijg je wel eens stevige vorst, me ters sneeuw en toch 20 van die fanaten". Oude koeien Dat leverde hem met Rob Strik veel suc ces op, maar toen hij zich moest gaan schikken naar een nieuw aangestelde hoofdtrainer ging er wat mis. Wat pre cies is niet duidelijk, daar laten de toen malige hoofdrolspelers zich niet echt over uit. Over de oude koeien een berg zand, Van den Berg vertrok naar Haar lem om daar met Strik zijn eerste van een lange rij nationale kampioenen af te leveren. Na twee jaar wilde de atleet Van den Berg toch weer gewoon trainen, toog naar de atletiekbaan in de Leidse Hout en trof daar „ome Chris". De be-' heerder van de kantine waarschuwde hem voor de maatregelen van zijn oude club, die echter niet door de toen nog twee andere Leidse clubs werden overge nomen. Na verloop van korte tijd bood Bataven hem een trainerscontract aan wat Van den Berg nog steeds zorgvuldig bewaart: ingangsdatum 1.9.69. Toen begon de reeks met kampioenen en kreeg de Bataven haar reputatie als lopersvereniging. Leo Mooiman was de eerste Bataaf die als nationaal kampioen over de streep kwam. „Hij was al een paar keer tweede geworden en toen hij eindelijk als eerste over de streep kwam zei hij: Lambert je hebt het eindelijk ge red". Daarna kwam een serie van ruim dertig nationale kampioenen met onder anderen Koen Gijsbers en Wybo Lelie veld bij de heren, Asti Oskam en Sandra Dorlas bij de meisjes en recentelijk Wil lem Ravensbergen en Arie van Tol bij de veteranen. Heel mooi waren ook de kampioenschappen voor estafetteploe gen. „Mooi was bijna elke keer de 4 x 800 meter met Koen Gijsbers als laatste loper. Koen vloog er altijd in (heel an ders dan de sluwe Wybo) en maakte gro te gaten in een ommezien goed en vaak was dat al genoeg om zo'n morele dreun uit te delen dat we wonnen". Ook met de dames heeft hij op dat front succes gehad: Tijdens een van de eerste wedstrijden op het Leidse kunststof in 1979 organiseerde Bataven het nationaal kampioenschap estafettes en had een da- mesploeg die op voorhand als kansloos gezien werd. „Die meiden hebben toen werkelijk als duivelinnen gelopen. Lia Verbeek, Anne Politiek, Tina Buntsma en Asti Oskam werden in de tweede tijd ooit kampioen en toen moesten de man nen nog". Wereldbeker Doordat Koen Gijsbers zich verkeek op de ervaring van Evert Hoving werd NOP toen kampioen vlak voor Bataven. Vrij kort daarna vertrok Lelieveld naar Amerika en kwam Koen Gijsbers steeds meer onder de invloed van de toenmali ge 400 meter bondscoach Peter van Beu- se kom. Vlak voordat Gijsbers naar het Amsterdamse AAC vertrok maakte de robuuste landmacht officier het beste seizoen van zijn carrière met een optre den zelfs in de strijd om de Wereldbeker in Canberra. Op dat moment had Van den Berg zijn handen al weer aardig vol had met een nieuw talentje. „Ik kwam terug van vakantie en iedereen zei dat er een nieuwe lange afstandsloper was. Vol gens mij was het een 800/1500 meter lo per en dat is wel gebleken". Het talentje heette Kulker, maar die was Van den Berg al snel kwijt. In de groep van Van den Berg, toen al af en toe bijna 70 man groot, liep een man rond met een grote reputatie op de midden afstand die vond dat het mooi genoeg geweest was. „Bram Wassenaar kwam op een gegeven mo ment naar me toe en vroeg me om raad. Hij kon trainer worden bij Holland of een trainerscursus gaan doen. Ik heb i hem toen mijn beste lopers beloofd als j hij zou slagen en ook dat is goed geko men". Daarmee, zo beseft Van den Berg zelf ook, heeft hij zijn eigen afbouwregeling gemaakt. Nadat Wassenaar de toppers onder zijn hoede had genomen bleef de groep van Van den Berg onstuimig door groeien. Zijn groep werd opnieuw te groot voor een enkele trainer en op nieuw kwam er een splitsing. Gijsbert Remmelzwaal, een pupil van Bram Wassenaar, pakte de beginnersgroep zo dat voor Van den Berg nog de dames en vooral een hele stoet aan talentvolle ve teranen overbleef. Door een ernstige rug blessure werd de man die er ooit van verdacht werd op de baan te wonen ge dwongen om ook zijn trainingen terug te draaien. Maar er moest een vervanger zijn. Liefst een vervanger aan wie Van den Berg met een gerust hart zijn laatste stukje atletiek kon afstaan. Dat dit niet helemaal zonder slag of stoot ging is be grijpelijk. maar opnieuw wordt de vuile was natuurlijk niet buiten gehangen. „Belangrijkste is dat iedereen bij een goede trainer komt". Zelf zal hij niet meer naar de trainingen komen. Mee doen is er met zijn rug niet bij („ik zwem, fiets en wandel veel met mijn vrouw") en naar zijn talenten komen kijken doet hij niet: „Dan zou het lijken alsof ik de boel kom controleren. Daar wordt een trainer alleen maar onnodig zenuwachtig van". Maar afscheid ne men. dat kan het meest recente erelid van Bataven Leiden niet. Zoals hij trou wens ook liever niet op de foto gaat. „Als trainer ben je afhankelijk van de mensen die bij je komen trainen. Zonder hen en zonder de steun van je vrouw ben je niks". LEIDEN - De gebruikelijke ronde langs coaches en managers van de diverse hockeyteams levert zonder één uitzondering positieve doelstel lingen voor het competitieseizoen op. Drie weken na de start blijken de prognoses vaak anders dan de realiteit. De herenteams van Roomburg en Forescate nemen wel de voorspelde koppositie in. Bij de vrouwen doet het vorig jaar gepro moveerde Alecto het bijzonder Manager Edwin Dekker was ondanks de 1-3 nederlaag in het openingsduel tegen Den Bosch optimistisch over het nieuwe seizoen voor de LMHC. Dekker baseert zijn uitspraken op het feit, dat de selec tie van de Leidenaars vrijwel ongewij zigd bleef. Ook coach Thomas Tigche- laar verlengde zijn kontrakt. „Vorig jaar stonden we na de winterstop onderaan, maar in het tweede gedeelte van de com petitie hebben we met onze selectie uit stekend hockey gespeeld. We hebben toen wel de punten gepakt en we zijn niet gedegradeerd. Dat nivo kunnen we handhaven en met de goede begeleiding, die we hebben, is dit team in staat om te promoveren. We hebben in ieder geval de basiskwaliteit om in de top van de overgangsklasse mee te draaien." Hoofdklasse Aan het middenveld voegde Leiden met Floris Swinkels een nieuwe naam toe. De eenentwintigjarige Swinkels vertoon de vorig seizoen zijn niet geringe hoc- keykunsten nog in het derde team. In het doel staat Ton van der Meer, die voordat hij wegens een rugblessure moest stoppen al in Nederland B acteer de. Van der Meer, die in de periode dat de Leidse ploeg nog hoofdklasse speelde eerder het doel verdedigde, verdreef Pie- ter de Hoog naar het tweede team. „Ton was tegen Den Bosch onze beste man", vervolgt Edwin Dekker. „Leiden wil aanvallend hockey spelen. We verloren, omdat we achterin de scherpte misten om de zaak dicht te houden. Er ontston den gaten en het mankeerde ons aan het maken van doelpunten." Tegen Breda en Concordia verging het LMHC niet veel beter en is na drie wedstrijden de schamele oogst van één punt bereikt. „We hebben wel de ambitie weer in de hoofdklasse te spelen", sluit de manger af. „Toch maar eens kijken, hoe we daar dit jaar mee omgaan." Voorlopig lijkt het veilig stellen van de overgangsklasse een meer reéle doelstelling, maar met de opmerkelijke revival van de Leidse mannen vorig jaar is wellicht meer mo gelijk. De vrouwen van Alecto spelen op het zelfde nivo als de mannen van LMHC. De ploeg van coach Robbert Kruidenier heeft een geweldig debuut in deze klasse, want na drie speeldagen met maar één thuiswedstrijd werd slechts één punt af gestaan. Lydian Mentink is er heel ge lukkig mee. „Ik ben er best trots op, dat we als nieuwkomer in deze klasse al in de top kunnen meedraaien", is de en thousiaste uitspraak van de routinier en steunpilaar van het team. „Meedraaien in de top is inderdaad de doelstelling van de club", stelt Kruidenier. „Kam pioen worden in het eerste jaar, dat je een klasse hoger speelt, gaat er bij mij niet in. Maar, dat we in het tweede jaar ook aan de kop van de overgangsklasse willen staan hoort zeker wel bij het be leid van de club. Alecto werkt met eigen speelsters. We hebben bijvoorbeeld geen zeven studenten, die volgend jaar weer vertrokken kunnen zijn. En Noorlander is nog steeds onze sponsor en dat is zeer belangrijk om aan een goed nivo te kun nen werken." Robbert Kruidenier blijft tenminste nog twee jaar als coach ver bonden aan het team, dat in Tessa van Dijk een jonge veel doelpunten scorende spits heeft. Cariene Smaal, uit meisjes A I voorgekomen, is de nieuwe naam in de i voorhoede, waarin ook Marit Engel een 1 plaats heeft. „Voor Smaal zal hockey nu wel voor het tennis bij De Munnik gaan", verwacht de coach. „We krijgen trouwens de sterkste ploegen nog, want voor mij zijn Rotterdam, MEP uit Box tel en het Amsterdamse Pinoké favo riet." Aspiraties De competitiedoelen van de mannen van Roomburg en Forescate lijken aardig bewaarheid te worden. Na drie zondagen staan de Leidse teams aan de kop van hun afdeling in de eerste, respectievelijk tweede klasse. De aspiraties op een hoge re klasse zijn dan ook niet misplaatst. Bij beide verenigingen speelt Wouter Eijkenhout een belangrijke rol. De trai ner van Roomburg wisselde om reden van een nieuwe baan en de daaraan ver bonden verhuizing, van plaats met Fo rescate, maar liet bij de Leidenaars een selectie achter, die een rol van betekenis kan spelen in de strijd om de titel. En inderdaad ook doet. Robbert-Paul Aal- bregts, zelf speler van het tweede team van het Haagse HGC, heeft de functie van Eikenhout als trainer overgenomen, naar een coach wordt nog naarstig ge zocht. Na het gelijkspel op de eerste dag werd alleen nog maar gewonnen en dat is meer dan het door de trainer geformu leerde doel, „tot aan de winterstop meer punten te halen dan vorig jaar. toen Roomburg roemloos onderaan stond." Maar dank zij de inbreng van Eikenhout redde Roomburg zich op miraculeuze wijze, al ging dat ten koste van de man nen van Alecto, die wel degradeerden. Ook Forescate mag aspiraties op de titel koesteren. Vorig jaar scheidde één doel punt in een uitgestelde speelhelft de Voorschotenaren van het kampioen schap. Dit jaar werd gestart met een on nodig gelijkspel tegen Cartouche. Met trainer/coach Eikenhout, die in de twee volgende matches ook als speler een be langrijke inbreng had, moet de titel dit jaar wel kunnen lukken. Gert-Jan Egbe- rink scoort en zal weer gestaag scoren, terwijl Erik Kruismulder ook dit jaar de man zal zijn, die de strafcorners moet verzilveren. Als het verwachte kampi oenschap ook daadwerkelijk gloort, zal Olivier Kist met Egberink voor de keus staan, wat de voorkeur krijgt: hockey of tennis. De aanvoerder neemt ook een plaats in de tennisequipe van Forescate in. die dit voorjaar de districtstitel vero verde. terwijl de goalgetter een vaste steunpilaar is van het eerste tennisteam van dezelfde club. Voor Wouter Eiken hout is de keuze duidelijk. Voor de overige hockeyploegen lijken de kaarten, althans wat de kampioensaspi raties betreft, geschud. De Leidse Studs, die vorig jaar zo oppermachtig promo veerden. worden zwaar getroffen door de blessures van hun beste mensen, zodat op de eerste triomfen op het nieuwe kunstgras nog wordt gewacht. De man nen van Alecto raakten door hun degra datie belangrijke pionnen kwijt. De nieuwe coach. Felix Zwegers gaat een moeilijkjaar tegemoet. De ambities van de coach van Alphen. Mik de Baere, en van Noordwijk, Ruud Hartman Kok zul len niet hoger mogen liggen dan een plek in het zo veilige midden van hun twee deklas afdeling. Handhaven Voor de vrouwen van LMHC is het net als de collega's van Alecto een debuut in een hogere klasse. Handhaven lijkt hier het uitgangspunt voor de komende com petitie. Voor de dames, die een klasse la ger dan de Leidsen, in de tweede klasse spelen, geldt hetzelfde parool. De eerste drie uitslagen bij de dames van Foresca te en Alphen duidden op een positie in de middenmoot. Roomburg zal binnen het team eerst orde op zaken moeten stellen, de Leidse formatie opereert nau welijks als een eenheid. zevenhoven in ban van jaarlijks evenement: „Motorcross belooft weer een spektakel te worden" ZEVENHOVEN - Zevenhoven is morgen weer helemaal in de ban van haar jaarlijkse motorcross. Vanaf de provinciale weg tussen Nieuw- veen en Nieuwkoop worden de bezoe kers naar het terrein toegeleid. De wed strijden beginnen om kwart over een en duren tot vijf uur. Op de keiharde baan wordt wederom gestreden in de quad- klasse, de viertakten en de zijspan senio ren. De Ter Aarder Wil van der Laan, die bijna een thuiswedstrijd rijdt, heeft de mogelijkheid het kampioenschap in zijn klasse binnen te halen. Voor Van der Laan zou dat een bekroning voor zijn werk betekenen omdat hij voor gaande jaren regelmatig door 'onnodig] uitvallen de titel aan zijn neus voorbij liet gaan. „Hij noemt zelf uitvallen altijd onnodig en is van mening dat men het" geluk moet afdwingen", aldus de Stich ting Motorcross Zevenhoven over deze motorcoureur. Ook de viertakken rijden een kampioen wedstrijd. Voor hen zijn er na deze nog een tweetal te gaan. Wellicht zal de Al- phenaar Marcel van der Berg trachten, evenals vorig jaar, het kampioenschap op zijn naam te schrijven en daardoor in Zevenhoven voluit moeten gaan, daar hij in het begin van het seizoen wat pun ten heeft verspeeld. Aan Simon Schram zal hij echter een geduchte tegenstander hebben. De senior zijspannen rijden om de VRINS-bokaal. De sponsor van de kers verse wereldkampioenen Timmermans- /Verhagen heeft een prijzenpot beschik baar gesteld en de rijders zullen volop strijd moeten leveren om met duizend gulden naar huis te kunnen gaan. Zoals gebruikelijk ontbreekt ook de amusement niet. Voor de kinderen is er een luchtkussen, een miniquadbaan en poppekast. In de pauze wordt een wed strijd verreden tussen de voorzitter en de vice-voorzitter van de motorclub. Zij gaan 2000 gulden bijeen rijden voor de Daniél den Hoedkliniek. Daarna is er nog een show van oude tractoren. Deze zullen een rondje over het crosscircuit rijden. Onder redactie van Gert-Jan Onvlee FOTO: HENKS SNATERSE Tegenvaller... Dertiende Het Masterstoernooi is afgelopen, het tennisseizoen zit er weer op. Een seizoen dat er mocht zijn, zo vinden Wij van Hutspo(r)t tenminste. Veel zon. veel aar dige partijen, weinig problemen - en zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan. Ook voor het Masters (of is het nu dè Masters?) gaan al die kwalificaties moei teloos op. Al dient daar wat de zon be treft wel een kleine kanttekening bij te worden gemaakt. Tot een uurtje of één scheen de zon op de finaledag inderdaad, daarna evenwel was het woord aan Pluvi- us, en goed ook. De banen werden achte loos onder water gezet en de finales dien den met zes dagen te worden verplaatst. Het was voor de eerste keer dat het slot- toernooi van het tenniscircuit niet volle dig in geprogrammeerde week kon wor den afgewerkt. Maar. echt verbazingwek kend was dat natuurlijk niet. Het was immers voor de dertiende maal dat het toernooi werd gehouden... Glimlach Maar nogmaals, reden tot klagen had de FOTO: HENK SNATERSE organisatie absoluut niet. Zo'n verregen de zondag geeft ook een hoop gezellig heid en de vervangende zteraag was er weer een van een in september ongeken de schoonheid. Het eind goed. al goed was derhalve volledig op z'n plaats. En niet alleen voor die al genoemde organi satoren, maar zeker ook voor Saskia Paauw. De Leiderdorpse legde, na de dis trictstitel, nu ook beslag op de Mastersti- tel door Marieke Bethlehem, een tegen standster waarvan eerder in het seizoen diverse malen was verloren, aan de zege kar te binden. Alle reden derhalve, voor een alleszeggen de, bevrijdende glimlach. Aantrekkelijk Het negende Masterstoernooi van de Leidse Courant (Sporthuis Match teken de voor de eerste vier iaren), mocht zich weer in een heel redelijke belangstelling van het publiek verheugen Het tennis park van Unicum kende in de aanloop naar de finales evenwel ook rustiger mo menten. Momenten waarop de tribune van de Leidse tennisvereniging er knap onbezet uitzag. Jammer natuurlijk. Tennis op niveau FOTO: W1M VAN NOORT verdient forse aantallen toeschouwers. Aan de andere kant evenwel levert een vrijwel verlaten tribune soms echt een aantrekkelijker plaatje op dan een stampvolle. En dat is. voor dit soort rubrieken, ook weer heel wat waard... Tegenvaller waar het de kreten op spandoeken be treft Natuurlijk, oubollige teksten als ..Helmond groet het Nederlands Elftal" zal je altijd blijven houden, maar in de regel is het toch wel genieten geblazen als je die beschilderde lakens tegenkomt. Daarom viel het ons van Hutspo(r)t deze week ook zo tegen toen wij in de Veen het spandoek troffen dat duidelijk tracht te maken dat ROAC'79-doelman Jan van der Poel het in de derby met DOSR niet heeft gered. Een beetje goedkoop, een beetje te grof en ook qua ritme absoluut niet wat het zou moeten zijn. I Na het volgende treffen verwachten we een aanzienlijk subtieler doek. I Afgesproken

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23