"linder bestrijdingsmiddelen oor gezondere bollenrassen Halogeen licht... )e GouAont 20% KORTING, LEIDEN OMGEVING LIEUDRUK DWINGT BOLLENSECTOR TOT ONDERZOEK etes wonen eres wonen Voorschoten komt één miljoen tekort L tidócSoinant V» (al); 13.15, EAC 3: ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 13 to te water ,1? De„t>r wisselen 5): Boy* 1 «n, bandje provinci za. zo IPWIJK Een 27-jarige BABYi chendammer is gister- 1 met zijn auto de Stomp- EAC 1 :vaart ingereden. De Alphen verhoogt Lezing over klassieke muziek op laserdisc huisvuiltarief verklaarde dat hij een Jtebandje wilde wisselen IE arbij de macht over het verloor. Het ongeluk ge- tussen Leidschendam ompwijk. De man, die letsel opliep, had pech (Carnet] zyn auto verdween totaal una or water omdat de vaart METIJgS 14.00, 16.00, LE 3 W 1845, 18.45, Jot withc 21.30 METR( is uitgebaggerd. Het iig is op het droge geta- ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen verhoogt het huisvuiltarief met in gang van 1 januari van 17,45 naar 24,45 gulden per maand. B en W van Al phen hebben hiertoe deze week besloten omdat de kosten voor het ophalen, afvoeren en verwerken van huisvuil voor 1992 2.831.694 gulden hoger uit komen dan in de ontwerp begroting is geraamd. Het totale bedrag komt op 8.088.296 gulden. De raad neemt een definitieve be slissing op 31 oktober. LEIDERDORP Drs. B. de Raad uit Katwijk zal op dinsdag 1 oktober een le zing geven over klassieke muziek in Muzenhof, Cor Gordijnsingel 2 in Leider dorp. Dat gebeurt in het kader van een cyclus die wordt georganiseerd door streekmuziekschool Rijnak koord. De Raad zal ingaan op de de emotionele kanten van de mu ziek van componisten als Gus- tav Mahler en Richard Strauss en de muzikale interpratie van componist /dirigent Leo nard Bernstein. Daarbij maakt De Raad ge bruik van de modernste tech niek. Topuitvoeringen van opera's van Strauss en sym- phonieën van Mahler, opgeno men op laserdiscs, die een hoge beeldkwaliteit met digi tale geluidskwaliteit combine ren worden vertoond op spe ciale apparatuur van Philips. Tegelijkertijd worden in de theaterzaal veertien zeefdruk ken geëxposeerd van A. Haas- enoot uit Rijnsburg. De heer Haasenoot heeft de gezichtsex pressies van Bernstein vastge legd toen hij de vijfde sym- phonie van Mahler dirigeerde. De zeefdrukken waren be stemd voor Bernstein, maar de beroemde dirigent overleed voordat hij de werken in ont vangst kon nemen. Kaarten voor de lezing kosten tien gulden en zijn verkrijg baar bij Rijnakkoord, tel. 071- 894349 en aan de zaal. Eerste paal zwembad in november ALKEMADE De eerste paal voor de nieuwbouw van zwem bad De Tweesprong in Roelofarendsveen wordt eind november geslagen. Op 14 oktober gaan de voorbereidende werkzaamheden van start. Onder meer wordt een noodkleedac- commodatie geplaatst. De vernieuwing van het zwembad was om financiële redenen al meer dan een jaar uit gesteld. Sportnet dit jaar op Alphense kabel ALPHEN AAN DEN RIJN Sportnet is sinds afgelopen maan dag weer te ontvangen in Alphen aan den Rijn. De uitzendingen zijn te zien op kanaal 52 UHF, het informatiekanaal van het Kabel- Sportnet heeft in mei van dit jaar de plaats van Eurosport ingeno men. Eurosport moest de uitzen dingen stoppen in verband met een vermeende monopolie-positie. Om de inwoners van Alphen toch van sportbeelden te kunnen blij ven voorzien, was Sportnet inge schakeld. Sportnet verzekerde de gemeente dat zij meer Europese sporten zou gaan uitzenden. Het merendeel van de uitzendingen van Sportnet bestond echter uit Amerikaanse sporten, zo is uit een evaluatie gebleken. Ook bereikten de gemeente reacties van burgers die Eurosport terug wilden heb ben omdat die omroep meer op Europese sporten is gericht. Nadat Eurosport een contract had afgesloten met het Franse station TF1, mocht het station eind au gustus weer gaan uitzenden. De gemeente besloot Eurosport weer op de kabel toe te staan. Sportnet wil echter vasthouden aan uitzen den op de Alphense kabel. Om een kort geding te voorkomen, is Alphen met Sportnet een regeling aangegaan waardoor Sportnet nog tot 31 december kan worden uit gezonden. i»S KOLDENHOF (16); JCGOM „Wil de iteelt toekomst heb ban is dat een toe zonder bestrijdings- elen. Het imago van lien is ronduit slecht. The"nak n betekent bestrij- middelen, denken mensen. Daarom is in groot belang nieu- [iekteresistente bol- ssen te ontwikkelen, Ivl door we van die be- ingsmiddelen af kun- Oeg»e W00I"den onderstreep- 071-177 'eterse gistermorgen tij- Leiden e officiële opening van Koster. Vi stcentrum Siergewassen 'en®;ang van de nieuwe on- st tel 89 aciliteiten aan de ie thenlaan in Hillegom. zal samen met C. Os- verantwoordelijk zijn iet onderzoekswerk in ntrum. Samen met haar de apoth j ook nauw betrokken ontwerp en de bouw gebouw. t ïtcentrum Siergewassen Het nieuwe Testcentrum voor Siergewassen waar de telers tegen betaling veredelings- onderzoek kunnen laten uitvoeren. FOTO: PR >igen dn Catwijk: 12.00 ui maakt onderdeel uit van de HBH-holding die ook de Hoba- ho en een aantal koelhuizen beheert. Directeur J. Zwetsloot schetste behalve het milieube lang ook een commercieel be lang die de investering van ruim vier miljoen in het cen trum tot een rendabele moet maken. „In de jaren zeventig is als gevolg van de sterk stij gende arbeidskosten het vere delen van rassen - een arbeids intensieve klus - nogal in het gedrang geraakt. Een enorme assortimentsverschraling was het gevolg. Pas sinds een jaar of vijf is met de invoering van het zogenaamde kwekersrecht veredelen weer financieel interessant geworden. Verede len was echter veelal een kwestie van hobbyisme. Toe passing van wetenschappelijke kennis ontbrak nagenoeg. Wij willen in opdracht van telers Jfzitter van het Produktschap voor Siergewassen, J. van der e ndeling. Veen, verricht de officiële ope- FOTO: HENK VAN DEN ENDE in dat hiaat voorzien. Het Testcentrum biedt ze tegen be taling faciliteiten en kennis aan", aldus Zwetsloot. Certificaat Volgens de HBH-directeur is de introductie van wetenschap - met name biotechnologie - in het veredelingsproces van groot belang: „De traditonele veredeling is veel te traag, ge zien de milieudruk. We moeten, net als de land- en tuinbouw al jaren met veel succes doet, gebruik maken van bestaande wetenschappe lijke inzichten". Telers die hun (nieuwe) bollen laten testen bij het het onder zoekscentrum kunnen een cer tificaat met een eigenschap pen-waardering tegemoet zien. Als het aan Zwetsloot ligt zul len over enkele jaren alle nieuwe bollenrassen over zo'n keurmerk moeten beschikken. „Kopers zullen het straks ook gaan eisen. Ons certificaat le vert de koper duidelijkheid en de teler voor een goed produkt meer geld op". Ook J. van der Veen, voorzit ter van het Produktschap voor Siergewassen, die uitgenodigd was om de officiële openings handeling te verrichten, on derstreepte het belang van keurmerken in de sector. „Een professioneel kwaliteitsbeleid voor bollen en bolbloemen is noodzakelijk om het aandeel in de sierteeltmartkt veilig te Faciliteiten Testcentrum Het nieuwe Testcentrum voor Siergewassen is van alle ge makken voorzien. Het cen trum beschikt over 3,5 hectare bollengrond, 160 vierkante meter gaaskas en 2.000 vier kante meter glaskas. De kas is onderverdeeld in 15 kleine en grote afdelingen waar ver schillende omgevingsomstan digheden in kunnen worden gecreëerd. Daarnaast beschikt het centrum over een klein schalig koelhuis voor alle pre paratiehandelingen en is er een laboratorium aanwezig. stellen", stelde Van der Veen. Geen overbodige luxe gezien het al jaren tanende markt aandeel van de bollensector in de totale sierteelt. Zo is de ge hele omzet van de sierteelt in tien jaar verdubbeld tot 6,7 miljard gulden in 1990, maar is het aandeel van de bollensec tor daarin in dezelfde periode teruggelopen van 23 naar 15 procent. Openheid De produktsehapsvoorzitter uittë in zijn toespraak kritiek op het „gebrek aan openheid in de bollensector". Als voor beeld haalde hij één van de garanties van het nieuwe Test centrum aan. Klanten die hun bollen willen laten testen in het centrum krijgen de verze kering dat de resultaten van het onderzoek geheim zullen blijven. Ook zal er geen ge bruik worden gemaakt van de onderzoeksgegevens in weten schappelijke publicaties. „Een commercieel begrijpelij ke, maar voor de ontwikkeling van de sector slechte zaak", benadrukte Van der Veen. „De bollen wereld is nog steeds niet open genoeg. Op dat punt kan men nog wat leren van de overige sectoren in de tuin bouw, waar men wel heeft in gezien dat openheid een voor waarde is voor een goede pro ductontwikkeling en daarom uiteindelijk belangrijk is voor iedereen". Tsjechen bezoeken Ter Aar Een groep Tsjechen brengt dezer dagen een bezoek aan Ter Aar. Het uit acht personen be staande gezelschap is afkomstig uit Dobruska, een plaats waarmee Ter Aar mogelijk een ste denband gaat vormen. De groep was gisteren onder meer te vinden in basisschool Aeresteyn. De Tsjechen lieten zich uitgebreid voorlichten over de Nederlandse onderwijsmethoden. Eerder op de dag werden de bezoekers door het voltallige college officieel ontvangen op het gemeentehuis. Burgemeester P. Verhoef kreeg een kristallen blad met twee kannetjes. De dag werd verder gevuld met een bezoek aan een plaatselijke inleggerij en een reisje naar Amster dam. Voor vandaag staan op het programma: een visite aan een kwekerij, een kaasmakerij, ontmoetingen met sportverenigingen zoals de surfclub, Altior, tennisclub Langeraar en aan Welverro. Vanavond is er een informele bijeen komst in het clubhuis van Welverro met onder meer een optreden van Volksdansgroep Ter Aar. Morgen volgen nog een toeristische route door Ter Aar en omgeving en een rondvaart over de Langeraarse plassen. Maandag wordt de terugreis aanvaard. FOTO: WIM VAN NOORT (ADVERTENTIE) ...Licht in donker wordende dagen geeft 14 dagen lang op vele showroommodellen staande en hangende halogeenverlichting. bezocht st te wordt lienstdoeni lint Elizat» A9.30-2V rs. Kindei u. CCU i 14 00-14.: u. Intensii i 14.00-14 Spreekui het St. El degeest: zo. 11.00 u eerste Jelgersm. PIETERS fa' 14.00-lf dag. tot g van beh i Jen. Acadd, )or alle >n) zijn de agelijks 14 30 u. Avon rerloskunde raematuren a familie is en doorlopg neer aan orlopend hiervoor kken. Kind luters, klei 15.15-17 ifdeling. iet verplei tijden kinde 3rs van opc -erleg met Voor ander ren Keel-, >n neurologCi -19.30. Ooi ide: 14.15- Rijnoordzii J-15.15 u bezoek .30 i E ir. afdeling: 19 ng 15.00-15 3rs 18.00-18 rtEGISTRAT (Koornbrui in, tel 2548 aanmelden .eiden. Geo 12. ir^ericht in de Leidsche op 20 september 1931 laise-land: „In verband de verscherping der jke economische om- ii ghedenwaardoor alle der bevolking worden en, heeft de Koningin n, af te zien van Haar men om gedurende 'erblijf in de hoofdstad, jke ontvangsten ten te doen plaats hebben, zoowel de avondfees- officieele diners niet loorgaan". lagen later een Inge- Stuk: „Geachte Re- Wanneer er in den iets bijzonders plaats vooral als dat van re- jswege komt, is de pers kippen bij om haar ing (haar goedkeuring zelden); de pers weet beter) uit te druk- 'elnu, hoe vindt u nu d van bezuiniging on- .0 ningin in Amsterdam? ^olpoet het heen, als ie- dat slechte voorbeeld lgen, als iedereen die iirig is zijn half pond taartjes enz. aflast. re dan maar beter, dat ld verzonk. Welnu, de ie van dit schrijven is: Nederlandsche pers tegen dat besluit der in, want het is een voorbeeld en er zullen 1 wel zijn die het na- Ik heb ook aan de Ko mijn afkeuring over ïsluit doen toekomen, pen voorbeeld, dat kan mee door. Hoogach- .J.de Gooyer". r ]d :iede Een advertentie: „Gevraagd voor jongeheer, bezoekende Gymnasium te Leiden, gele genheid om eenige dagen per week koffie te drinken. Brieven onder nummer Bu reau van dit blad". Uit Alphen a.d.Rijn: „Maan dagmorgen omstreeks 10 uur passeerden H.M.de Koningin en H.K.H.Prinses Juliana we derom in een tweetal auto's onze gemeente komende van Den Haag en rijdende in de richting van het Loo. Evenals de vorige week moest ook nu weer de Koninklijke familie voor de voor de scheepvaart geopende brug aan Gouwsluis wachten, waar het hooge ge zelschap door inwoners en voorbijgangers enthousiast werd toegewuifd". „De zéstienjarie Alida Mari anne Kiars te Blijham, die Woensdag een puistje in haar gezicht openkrabde, is in het R.K.ziekenhuis te Winschoten overleden". Op 23 sept.'31: „Heden aan vaardde Prof.Huib Luns het ambt van Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft met het uitspreken van een rede, getiteld: „De Ver overing van den Eenvoud, het Karakter en de Ontwikkeling van de Architectuur in het werk van Rembrandt". „Waar de vrouw belang in stelt'. „U kunt gerust wat meer citroenen koopen dan u direct noodig heeft. U kunt ze immers goed en versch en sappig houden, als u ze be waart in een kan koud water. Verversch het water eiken dag" Uit Leiden en van De win kelstand: „De heer P.Devi- lee, die sinds enkele jaren zijn garage aan de Heerenstraat 11 exploiteert, heeft, daartoe door de tijdsomstandigheden gedrongen, een geheel nieuwe autoboxengarage laten inrich ten in perceel Leliestraat 116a-b. Een prachtig boxen complex, modern ingericht, voorzien van centrale ver warming, een electrische waschmachine en banden- pompen. Het ziet er keurig en welverzorgd uit". „Te Brooklyn nam een ver jaardagsfeest een vreeselijk eind. Men vermaakte zich met het voorstellen van le vende beelden. Zoo werd ook de terechtstelling van Marie Antoinette nagebootst. Een jong meisje knielde voor den beul, een 19-jarigen knaap, die een bijl in de hand had. Deze zwaaide in scherts de bijl naar beneden, op datzelf de oogenblik liet de bijl los van den steel en trof de slag ader van het jonge meisje. De ongelukkige stierf tijdens het transport naar het ziekenhuis. De jongeman werd terstond gearresteerd, doch weer in vrijheid gesteld aangezien men hier te doen had met een noodlottige samenloop van omstandigheden". „Het grootste Boeddhabeeld ter wereld wordt in de nabij heid van Tokio opgericht. Het beeld zal 120.000 kosten en de afmetingen zijn zoo reus achtig, dat 300 personen in den schoot van het Boeddha beeld kunnen plaatsnemen". „Aan de noordkust van het eiland Helgoland heeft we derom een groote rotsinstor ting plaats gehad. Steeds meer land brokkelt af en stort in De rode rotsen van het afbrokkelende Helgoland. zee, zoodat er van het eens zoo machtige en belangrijke eiland niets meer zal zijn overgebleven dan de naam al leen. Het vredesverdrag van Versailles is de oorzaak van de afbrokkelingen der laatste jaren. Immers, op grond van dit verdrag moesten de ves tingwerken aan de kust wor den geslecht. In den tijd van Karei den Groote had het eiland een oppervlakte van 130 vierkante K.M., waarvan thans nog geen vierkante «ki lometer is overgebleven. Helgoland, oudtijds Hilge- Lund, is gelegen in de Noord zee op 53 K.M. afstand van Sleeswijk. Het behoort thans tot den vrijstaat Pruisen. Bij den vrede van Kiel in 1814 stond Denemarken het af aan Engeland. Sedert 1890 behoort het eiland door ruil aan Prui sen. De bewoners zijn van Noordfriesche afkomst en hebben hun eigen taal behou den. Alleen de godsdienstoe feningen (Luthers-Evange- lisch) en het schoolonderricht vinden in het Hoogduitsch plaats". „Door de KLM is op de Wou- brugscheweg in Alphen a.d.Rijn een lichttoren ge bouwd, waarin bij avond en nacht ten behoeve van het luchtverkeer een flikkerlicht zal branden". Het was niet de bedoeling, maar „bij de gisteren door Hr.Ms.„Gelderland" ter hoog te van Callantsoog gehouden schietoefeningen is de als drij ver voor de schijf gebruikte oude torpedoboot „Ardjoeno" dermate getroffen, dat zij is gezonken. De punt van de „Ardjoeno" steekt nog onge veer drie meter boven water uit. Er zullen pogingen in het werk worden gesteld om te trachten het vaartuig te lich ten en naar het Nieuwe Diep te sleepen". VOORSCHOTEN De begroting van de gemeen te Voorschoten voor 1992 heeft een nadelig saldo van ruim een miljoen gul den. Burgemeester en wethouders stellen in hun aanbiedingsbrief dat hét tekort zeer verontrustend is. Voorschoten moet in vier jaar tijd 650.000 gul den bijdragen aan de be zuinigingen van het Rijk. Daar komen dan ook nog fors stijgende kosten op diverse ge bieden, met name voor het mi lieu bij. Gezien de enorme te korten voor de komende jaren is er volgens het college in principe geen ruimte voor nieuw beleid. De gemeente raad zal zich in de toekomst noodgedwongen moet beper ken tot onontkoombare nieu we uitgaven. In het college programma „Appèl tot samen spel" is alle aandacht gericht op het wegwerken van de te korten. De bezuinigingsopera ties tot 1995 zullen zeer ingrij pend worden. „Er is al enige pijn geleden bij de eerste be zuinigingsronde, die nog maar zeer beperkt was. Helaas moeten wij aankondigen dat de pijn noodgedwongen nog veel groter zal worden", aldus het Voorschotense college. Depot klein chemisch afval in Nieuwkoop voorlopig gesloten NIEUWKOOP Het gemeentelijk depot voor klein chemisch afval aan de Achterweg in Nieuwkoop is met ingang van giste ren voorlopig gesloten Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten omdat gebleken is dat aan de stringente eisen die de Arbeidsinspectie stelt aan dergelijke depots op korte termijn onmogelijk kan worden voldaan. Dit was gebleken na een onlangs gehouden inspectie. In overleg met de Arbeidsinspectie wil de gemeente eerst alle daarbij be trokken aspecten nader bezien. In afwachting daarvan is het de pot gesloten. Zolang dat het geval is en er dus geen klein che misch afval op het depot op de gemeentewerf kan worden afge geven, zal de gemeente de chemokar vaker laten rondgaan om dit soort afval bij de huizen in ontvangst te nemen Zodoende blijft in voldoende mate de mogelijkheid aanwezig om klein chemisch afval gescheiden in te zamelen. De chemokar komt langs in de periode van 5 tot en met 8 november en van 17 tot en met 20 december. a

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13