LEIDEN OMGEVING ,eids dierenasiel moet net extra zorg stoppen u 11 EN STERILISATIES EN CASTRATIES MEER WEEK EINDE Persoonlijk cadeau Ceidóc (Sowuvnt tSotvtont ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 Nieuw onderkomen voor Meldpunt Discriminatie Wethouder H. de La Mar heeft gistermiddag het nieuwe onderkomen van het Meldpunt Discriminatie geopend aan de Herengracht 48 in Leiden, het onderkomen van de sti- ching SKIL. Het Meldpunt was in het verle den samen met de Leidse Rechtswinkel in één pand ondergebracht aan de Ketelboe- tersteeg. Na ruzies met de Rechtswinkel over de status van het Meldpunt en het al of niet terecht openen van post werd vorig jaar besloten een onafhankelijke stichting op te richten en een apart onderkomen te zoeken. Bij het Meldpunt kunnen alle soorten van discriminatie worden gemeld. Het nummer van de klachtenlijn is 071-120903. foto: wim van noort Kampioenschap programmeren LEIDEN Dertig teams van alle universteiten in Nederland nemen op zaterdag 5 oktober deel aan de Nederlandse kampiben- schappen programmeren voor studenten in Leiden. In het ge bouw van het Centraal Rekenin- stituut aan de Niels Bohrweg 1 moeten tussen 10.30 uur en 16.30 uur zoveel mogelijk vraagstuk ken met behulp van de computer worden opgelost. De studenten worden vooral getest op hun creativiteit bij het opstellen van oplossingsstrategieën Lezingencyclus over minderheden LEIDEN In het Centraal Faciliteitengebouw van de universiteit aan de Cleveringaplaats 1 wordt vanaf 1 oktober een serie wekelijkse lezin gen op dinsdag gehouden over stigmatisering en minderheidsvorming. Verschillende sprekers gaan in op vragen hoe minderheden ontstaan en weer verdwijnen, welke groepen in de samenle ving als minderheid kunnen worden aange merkt en hoe de beeldvorming ('stigmatisering') in de maatschappij bijdraagt aan het in stand houden van minderheden. Dr. Lucassen van de Leidse universiteit bijt het spits af op 1 oktober. De lezingen vinden elke dinsdagavond plaats tot en met 10 december. De aanvang is steeds om 20.00 uur en de toegang is gratis. Universiteit krijgt kopie boeddhistisch meesterwerk LEIDEN De Leidse universiteit krijgt maandag een facsimile-uitgave aangeboden van het complete werk van de Japanse boed dhistische monnik Nichiren. De monnik, die in de dertiende eeuw leefde, is de stichter van een belangrijke stroming in het Japanse boeddhisme. De facsimile-uitgave is een na tuurgetrouwe kopie, bestaande uit boeken en rollen, van zo'n 750 brieven, lezingen en su- tra's. De uitgave wordt aangeboden door de Rissho Ankoku Kai, een religieuze groepering uit Japan en kan worden gebruikt bij de stu die van het boeddhisme in Leiden. Het werk wordt om 14.00 uur in het Arsenaal aan het Arsenaalplein overhandigd. ïderhi f, )NIQUE ROSO )EN Het bestuur de stichting Dierente- voor Leiden en om- ten, beheerder van de Oegstgeest en .jJlen, overweegt vol- jaar te stoppen met :aties en sterilisaties de dieren die binnen- en. Voor de noodza- ke zorg is nog net oende geld, maar de 's, zoals de operaties, ;bjlgen volgend jaar te ten worden geschrapt. siel is niet verplicht steri- en castraties uit te voe- naar doet dat wel om het lCl eem van de zwerfdieren wortel aan te pakken, Corrie de Mol, penning- r van de stichting, we hebben elk jaar al 250.000 gulden nodig voor de salarissen, de dierenarts, het voer en natuurlijk gas, licht en water en dat zijn de belangrijkste zaken. Dan blijft er weinig meer over voor ex tra taken". Tekenend voor het dreigend geldgebrek is het te kort op de begroting over 1990, dat driehonderd gulden be droeg. Nu nog een klein be drag, maar De Mol sluit niet uit dat het tekort over dit jaar veel forser zal zijn, zeker als de collecte, die volgende week begint, tegenvalt. Die moet ze ker 25.000 gulden opbrengen. De dierentehuizen knopen al jaren systematisch de eindjes aan elkaar. Uit subsidies, van Leiden en gemeenten in de Bollen- en Veenstreek, krijgt de stichting 78.000 gulden. Het grootste deel, is afkomstig van donateurs, adopties van hok ken en dieren, de jaarlijkse collecte, en de bedragen die per afgehaald dier moeten worden betaald. Een nieuwe bureaustoel en een aanhang wagen konden er alleen nog komen door bij donateurs te 'bedelen'. Parallel aan de geldproblemen van het asiel lopen de perike len rond de huisvesting. Op het stuk grond aan de Besjes laan is nieuwbouw gepland. „In het voorjaar kregen we te horen dat we binnen een jaar weg moesten. We willen graag dat het asiel in Leiden Zuid blijft, omdat we anders te dicht in de buurt van het asiel in Oegstgeest komen. Van de eerste lokatie die ons werd aangeboden, op het bedrijfster rein Roomburg, hebben we op verzoek van de gemeente af stand gedaan. Er kon zich een bedrijf vestigen dat bereid was 1,25 miljoen gulden voor de grond neer te tellen, en dat is natuurlijk wat lucratiever", al dus beheerder Leen Gottschal. „Maar nu wij onze bereidwil ligheid hebben betoond, ver wachten we eigenlijk wel iets daarvoor in ruil". Hij heeft daarbij een lokatie in de buurt van de volkstuinen op Crones- teyn in gedachten. En dat het asiel dringend toe is aan nieuwe huisvesting, maakt één bezoek meer dan duidelijk. „Als je hier de hoge drukspuit op zet, vliegen de brokstukken eraf", wijst Gott schal op de betonnen afvoer- goten en hokken. „De afvoer heeft geen stankafsluiter, 's Zomers stinkt het hier dan ook ontzettend, en muizen kunnen hier ongehinderd in en uit lo pen. Die zitten trouwens ook tussen de plafonds". Muize- keutels in de plafonnière en weggevreten plafondplaten to nen dat aan. De behandelkamer van de die renarts is noodgedwongen on dergebracht in de werkkeu- ken, terwijl op één pas afstand de kattenquarantaine is ge huisvest. Zo goed en zo kwaad als dat ging, hebben de asiel- medewerkers zelf wat muur tjes gemetseld om de quaran taine op te delen voor ernstige en minder ernstige gevallen. „Maar dat is natuurlijk geen oplossing, dan kun je aan het vertimmeren blijven. Boven dien hebben we het geld hard voor de dieren zelf nodig. Het onderhoud staat op de laatste plaats". Leen Gottschal, beheerder van het asiel aan de Besjeslaan, voor een bijkans ingestorte schuur, die tot een jaar geleden nog werd gebruikt als vast kattenonderkomen en noodopvang. „Toen moesten we er echt uit, omdat er iemand door de vloer zakte". foto: wim van noort oekhuu jdragen van Frans Broeken, Kees van Herpen, e Leeft >ns Koldenhof en Monique Roso. voor de 'gewone' Leide- r haring en wittebrood is, 'oor de notabele haring en ewyn. Afgelopen donder- was de Leidse Pieters- k vervuld van geldgerin- klatergoud. Leidse no- elen, met en zonder eega, stukken uit het bedrijfs- en, en het corps diplomati- dat normaal in het Haag- 3eestviert was uitgenodigd het feest van Leidens ont- mee te maken, dat inmid- door de inspanningen gemeentebestuur en rijfsleven tot ver in het enland bekendheid geniet, i minder dan 6200 harin- die waarschijnlijk ral welkom zijn omdat ze den weggespoeld met 528 sen corenwyn ('vervan- d graanproduct voor wit- rood')zijn dit jaar naar ambassades in het buiten- verstuurd. Dat gebeurde rigens al voor de achtste dat cadeautjesfestival niet ipgemerkt voorbij te laten i moeten notabelen en le- van het corps diplomati- wel even opdraven voor Internationale herdenking NC n was dat een veredelde iptie in Holiday Inn. Dit kreeg het geheel wat r niveau in de Pieters- De genodigden gaven massaler gehoor aan de >ep mee te doen aan de versie van het volks- LEIDERDORP. De sponsors van het hele festijn lieten zich niet onbetuigd. Dat moge dui delijk zijn. Alleen een gratis feest, geheel verzorgd door HEINEKEN en BOLS, gegeven in een pand dat makelaar MENNO SMITSLOO gratis heeft ge zocht en gratis ter beschik king gesteld door GEBR. DE BOLSTER BEHEER, met achteraf een gratis controle van de boeken en een gratis advies over hoe het volgend jaar beter zou moeten door de accountants van TRN GROEP ontbrak er maar aan. Haring (3) Al het klatergoud kon echter het kleine leed in de Pieters kerk niet verhullen. Zo raak te één van de dames van het Volendams koor 'De gespleten klomp' haar leesbril kwijt, was Paul van Vliet, die het geld namens Unicef in ont vangst zou nemen, Verhin derd, bleek de cheque niet on dertekend, vielen de creaties van de 'dames-van' in het niet bij de ontwerpen van coutu rier Frank Govers. Vier Hondepaaltjes De gemeente Leiden is onlangs begonnen met een experiment om monumenten te beschermen met speciale hondeplaspaaltjes. De eerste exemplaren zijn onlangs in stilte geplaatst bij het Trouwstraatje naast het stadhuis. Mocht het experiment succesvol uitpakken dan nemen milieu- wethouder Hans de la Mar en monumentenwethouder Tjeerd van Rij binnenkort de eerste officië le paaltjes feestelijk in gebruik. foto: wim van noort Leidens Ontzet. Andere corpsstudenten straalbezo- ring (2) leek even allemaal goud er blonk. Alle heren ver- nen in smoking al dan gehuurd, en ongetwijfeld >en de gelegenheidskle- verhuurders voor die ld weer goede zaken ge- terwijl hun dames mooiste creaties uit de hadden gehaald. En het kte. De avondkledij gaf de inkomst van 'le tout Ley- j en omstreken' cachet en JII onmiskenbaar aura van 'erigheid. Dat het geld vezig was, bleek uit de engst van de lotenver- voor een tombola: niet ir dan dertigduizend en, en dat op een publiek zo'n vierhonderd zielen, idee voor een tombola ht dan ordinair lijken, de en waren dat duidelijk een zeer luxe stereoset JVC, een long weekend lome met verblijf in een LC JDAY INN-hotel aan het i van de Sint Pieter (hoe en als klap op de pijl een cheque ter waar van tienduizend gulden het MEUBELPLEIN pen, zonder 'black tie' en overlopend van studentikoze brallerigheid kwamen niet verder dan de garderobe. Weliswaar zou hun kennelij ke toestand niet eens zijn op gevallen in het selecte gezel schap, toch werden zij met zachte hand verwijderd. Hoe zij thuisgekomen zijn, is onbe kend. Het zal in elk geval niet met een taxi zijn geweest, want die hadden tot in de heel kleine uurtjes de handen vol aan het afvoeren van no tabelen uit Leiden en omstre ken. Laf Opmerkelijk. Dat was het op treden van onderwijswethou der Jaap Bedijn in de Noord- wijkse gemeenteraad van af gelopen dinsdag. Bedijn was gekwetst, diep geraakt door protesten van omwonenden tegen de nieuwbouw van openbare scholengemeen schap Northgo op het sport park aan de Duinwetering. Het mag duidelijk zijn, Bedijn plengde dinsdag krokodille- tranen. Want niet hij, maar de omwonenden hadden alle re den om gekwetst te zijn. En kele jaren geleden protesteer den zij tegen de bouw van een kantoorgebouw, politiebureau en brandweergarage aan de Duinwetering. De protesten haalden niets uit; deze gebou wen zijn inmiddels praktisch klaar. De omwonenden leg den zich neer bij de bouw in de wetenschap dat het sport park, door hen wat theatraal met 'groene long' aangeduid, niet verder zou worden aan getast. Dat had de gemeente min of meer toegezegd. Vorige week zorgde Bedijn voor een nieuwe schok. De scholengemeenschap kon niet op de hoek Van Berckelweg/ Gooweg worden gebouwd, zo bleek na een jaar onderhan delen. En om de subsidie van het ministerie van onderwijs niet mis te lopen werd beslo ten dat de school dan maar op het sportpark moest komen. Afgelopen dinsdag werd het voorstel door de gemeente raad gejaagd. Tijd voor een informatie-avond was er niet. Die werd pas twee dagen later gehouden en was niet meer dan mosterd na de maaltijd. Vreemd dus, dat Jaap Bedijn zei dat hij zich gekwetst voel de door Noordwijkers die be grijpelijk heftig reageerden. „De aanval is de beste veredi- ging", moet Bedijn hebben ge dacht. Inderdaad, een aanval. Een laffe, in de rug. Posthout (1) Voorhout was nog niet zo lang geleden een genoeglijk bollen - dorp omgeven door uitge strekte polders. Terwijl de bu ren zich in blinde uitbrei- dingsdrang elkaar de loef pro beerden af te steken, leek Voorhout meer dan tevreden te zijn met de rol van toe schouwer van al die nieuw lichterij. Behaaglijk achtero verleunend aanschouwde men de problemen van Kat wijk, Oegstgeest en Sassen- heim, die de grenzen aan hun groei steeds dichterbij zagen komen. Dé notabelen van het duizend jaar oude Foranholte keken naar de oude kerken in de knusse Herenstraat en za gen dat het goed was. Anno 1991 is van die houding weinig meer te bespeuren. Wat begon met wat nieuw bouw, ontaardde al spoedig in een ongebreidelde expansie drang. Voorhout stortte zich met de ogen dicht volgens sommige critici in een bouwrace zonder weerga. „Van de kerktorens naar de raadhuistoren", zoals Joop van Warmenhoven (Gemeen tebelangen) het maandag avond formuleerde met een steelse blik naar de als immer in zwart leer gehulde Daan IJdo (CDA). En inderdaad, wie tegenwoor dig door het polderlandschap over de Jacoba van Beieren- weg richting Voorhout rijdt, ziet naast de oude symbolen van de suprematie van de kerk brutaalweg de toren van het nieuwe raadhuis oprijzen. Een treffender beeld van Voorhouts jongste ambities is nauwelijks denkbaar. Het nieuwe raadhuis op de groei gebouwd tussen Voorhout en Oosthout, uitto renend boven het nieuwe land. Posthout (2) Het nieuwe land, want daar ging het maandagavond over. De 1600 woningen in Oost hout zijn nog maar eep begin. De contouren van een nieuwe structuurschets, die maandag zichtbaar werden, liegen er immers niet om. Voor 2015 moet Hoogh Teijlingen en een deel van de Boekhorstpolder, het zogenaamde vierde kwa drant, ruimte bieden aan nog eens 2000 woningen. Stof tot discussie leverde dat getal nauwelijks meer op. Een mens past zich snel aan en voor Voorhouts vroede vade ren is expansiedrift al lang en breed een tweede natuur. De aandacht ging vooral uit naar een probleem wat alleen speelt bij grote agglomeraties: hoe de nieuwe wijken te ont sluiten? Het adviesbureau DHV had zich over de kwestie gebogen. Een ingenieus netwerk van ringwegen en ontsluitingsrou tes was het maandag gepre senteerde resultaat. Louter lof was hun deel en het college deelde in de roem. Zelfs Joop Warmenhoven liet blijken on der de indruk te zijn van het masterplan. Wel kwam hij op de proppen met een eigen va riant. „Waarom leggen we geen verbinding aan tussen Sassenheim en de nieuwe ringweg", opperde hij. „Zo wordt niet alleen een deel van die nieuwe route ontlast, maar zal ook onze 's-Graven- damseweg wat rustiger wor den". Hij illustreerde z'n woorden met behulp van de in de raadszaal opgehangen schets van het nieuwe Voorhout. „Kijk, een weg van Posthout naar hier", wees hij. Wethou der Bart Joon corrigeerde hem snel. „Het is Postwijk, Joop, anders zouden onze bu ren er nog wat van kunnen gaan denken". Noordhout, Rijnhout, Oegs- thout en Sassenhout zijn ge waarschuwd. Voor Noordwij- kerhout komt alle hulp te laat. Markt (1) De weekmarkt is het zorgen kindje van Leiderdorp. Ze houdt de gemoederen al jaren bezig en verdeelt het dorp in twee kampen. Het ene (de be woners van het Oude Dorp) wil dat de markt in de Hoofd straat blijft. Het andere wil dat de markt naar de nieuw bouw gaat. De politieke partijen hebben nog geen gepast antwoord op- gevonden. Wel wordt steeds beweerd dat de markt in de Hoofdstraat gehandhaafd moet worden. Maar het heeft er alle schijn van, dat dat meer voorkomt uit schuldbe sef, sinds het raadhuis werd verplaatst van de Hoofdstraat naar de Statendaalder. Het oude dorp werd toen defini tief in de steek gelaten ten gunste van een nieuw klop pend hart, de Winkelhof. Daar willen de marktkooplie den ook zo graag heen. Vorige week besloot het colle ge van burgemeester en wet houders de discussie over de weekmarkt niet te heropenen. Daarvoor was onvoldoende politiek draagvlak te vinden, volgens een teleurgestelde wethouder Cock Huigen. Zij wist zich alleen gesteund door haar eigen fractie. De markt kooplieden voelen zich bij de neus genomen. Aan het be leidsplan bij de begroting 1991 ontleenden zij de hoop om de uitgestorven Hoofdstraat te kunnen verruilen voor een beter bevolkte centrale plaats in Leiderdorp. De worst die hen was voorgehouden bleek een fopspeen. Markt (2) Hen was beloofd dat over ver plaatsing viel te praten als de noodzaak zou blijken uit een onderzoek van het Hoofdbe drijfschap voor de Detailhan del. Dat toonde vorig jaar de teloorgang van de Leider- dorpse markt aan. Verplaat sen was het devies. Maar alle beloften ten spijt werd die conclusie nimmer ter discus sie gebracht. In een volgend onderzoek concludeerde de Kamer van Koophandel dat de markt het beste naar win kelcentrum Santhorst kon. Dat onderzoek werd gekriti seerd en weer veranderde niets. Maar wie denkt dat de ge meente alles op alles zet om de markt voor het oude dorp te behouden komt bedrogen uit. Integendeel. De marktgel- den zijn per 1 juli met 100 procent verhoogd tot een kos tendekkend tarief. De koop lieden weigeren vrijwel una niem bij te dragen in de ge meentelijke tekorten. Leider dorp dreigt nu met de deur waarder. Als de leefbaarheid van het oude dorp zo hoog in het vaandel staat, wordt het hoog tijd dat bestuurlijk Leiderdorp tot bezinning komt. Want de weg die nu gekozen is, bete kent vragen om nog meer moeilijkheden rond de markt. Het in stand houden van de zo geprezen 'sociale functie' van de markt moet de ge meente toch iets waard zijn. ALLERLEI(DS) Koor Het Leiden English Choir geeft vanavond een concert in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Aanvang 20.15 uur. Concert Het Jeugd Symphonieorkest uit Oegstgeest geeft morgen voor de laatste maal dit sei zoen een concert bij het theehuisje in de Leidse Hout. Aanvang 14.00 uur. Verbaal Signaal Bezoekers van de dich ters middag van Verbaal Signaal kunnen voortaan zelf tijdens het zogenaamde ..klein podi um" eigen werk voordragen. Het nieuwe seizoen gaat morgen van start. De midda gen worden verder steeds op de laatste zondag van de maand gehouden. Naast de schrijvers Irun S.. Laurens Boom en Arjan Doorgeest is er muziek van het flamenco duo Benito Y Otto. De bij eenkomst heeft plaats in de salonzaal van sociëteit De Burcht. Burgsteeg 14. Aanvang 14.30 uur, toegang gratis. Heempark Rondleidingen in herfstsfeer worden morgen gegeven in het Heempark aan de Oegst- geesterweg. De wandelingen staan onder leiding van na- tuurgidsen. De rondleiding begint om 14.00 uur. Cantate De Pieters- en Hooglandse Kerk. zijn het komende sei zoen decor voor een serie cantatediensten. De eerste dienst wordt morgen gehou den in de Hooglandse Kerk. Het kamerkoor collegium musicum voert dan de Hymn To St. Cecilia van Benjamin Britten uit. Aanvang 19.00 uur. Voor ganger is ds. A. Alblas. Biografie Een cursus 'creatieve biogra fie' voor vrouwen begint maandag in het Vrouwenge zondheidscentrum Hara. De lessen worden op maandag ochtend gegeven van 9.15 tot 11.30 uur. Inlichtingen en aanmelding bij Marion Schrier-Kersten. 01711- 11964. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 1 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 I n kwartaal via acceptgiro f 78,60 j Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: Straat- I I I I I I !'n3) |l I I I I I Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - njar de J Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11