Ccidóe Soinant VS dreigen Irak met tegenactie li Koeterwaals ''1 Reiniging Leiden staakt Y-raad buigt zich nog deze week over burgeroorlog Joegoslavië innaar Donald Duck toch et in Zweeds parlement 14 Dagen Gratis CeuLw&owumt INFORMATIE ZONDER SENSATIE CciclócSouaatvt SEPTEMBER 1991 die di ichtmerrie voorbij 1990 da n laatste goelag takte, i geld maakt ;ulden it. Het p rt aang< lakey, e laatste ijd die de ist ging. Verkoop tentoonstelling Isaac Israels in Den Haag thouder wil huizen Gravendamseweg slopen 5l< jen veel bewolking en r t toe regen. en numtemperatuur nal»veer 13 graden. agtemperatuur e'treeks 17 graden. c I uit zuidwest tot zuid, Afwegend matig, kracht i het Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25143 Losse nummers 1,45. Iran: alle gijzelaars rond januari vrij TEHERAN Alle westerse gijzelaars die door sji'itische fundamentalisten in Libanon worden vastgehouden zullen rond januari worden vrijgelaten, zo heeft het Iraanse persbureau IRNA vandaag gemeld. De Iraanse onderminister van buitenlandse zaken beschuldigde Israël van pogingen tot sabotage van de door de VN geleide inspan ningen om de westerse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen in ruil voor de vrijlating van Arabische gevangenen. De Libanese Orga nisatie voor Revolutionaire Gerechtigheid heeft vandaag laten weten dat ze binnen 48 uur de Britse gijzelaar Jack Mann zal vrijla- De Britse gijzelaar Jack Mann (77). CVSE-deelnemers krijgen vijf Russen vrij MOSKOU Een groep deelnemers aan de Europese mensenrechtenconferentie, onder wie enkele Nederlanders, is erin geslaagd vijf Russische politieke gevangenen uit het strafkamp Perm-35 los te krijgen. De Ne derlandse afvaardiging keert met de politie ke gevangenen terug in Moskou. Het is nog niet bekend om welke politieke gevangenen het gaat. De Russische president Boris Jelt- sin heeft enkele weken geleden een amnes tie afgekondigd voor politieke gevangenen. Pagina 5: Nachtmerrie voorbij in laatste goelag Zoon rijdt per ongeluk eigen moeder dood MIDDELBURG De bestuurder die zondagavond na een aanrijding met dodelijke afloop in Kloosterzan- de doorreed, bleek in de loop van gisteren de 25-jarige zoon van het slachtoffer te zijn, aldus een woord voerder van de rijkspolitie te Mid delburg. Door het ongeluk kwam de 49-jarige mevrouw I. Scheerders- Inghels uit het Zeeuwsvlaamse plaatsje om het leven. De vrouw liep aan de rechterkant op een don ker stuk weg met haar dochter, die ze wegens een lekke fietsband had opgehaald. De vrouw was op slag dood. De bestuurder van de perso nenauto is na de aanrijding niet ge stopt. In de loop van gisteren meld de hij zich alsnog bij de politie. Zelfs VVD schiet Wim Kok te hulp DEN HAAG Vice-premier Wim Kok heeft nu zelfs de hulp gekregen van de opposi tie. VVD-leider Fnts Bolke- stein zet het congres van de PvdA, dat zaterdag in Nijme gen over het lot van Kok moet beslissen, voor het blok. Als de afgevaardigden hun leider af zetten, kunnen ze een plaatsje in de regering voorlopig wel vergeten. „Dan keert de PvdA terug naar de 'Irrealpolitik' en zet zij zich automatisch buiten spel. Dan valt het kabinet en staat de nieuwe coalitie alweer in de steigers: CDA-VVD zegt Bolkestein in een inter view met onze krant. Als het PvdA-congres daarentegen Kok steunt en daarmee dus ook zijn beleid inzake de wao, de ziektewet en de koppeling goedkeurt, wordt de PvdA voor de VVD een aanvaardba re coalitiepartner „Daardoor zou er dus ook (voor het eerst) ruimte komen voor een coali tie zonder CDA", aldus Bolke- WASHINGTON De Verenigde Staten willen Irak nog 48 uur de tijd ge ven om te voldoen aan de eis van de Veiligheidsraad voor het onvoorwaardelijk gebruik van VN-tielikop- ters bij de inspectie van chemische en nucleaire wapenarsenalen. Geeft Irak dan niet toe, dan is de kans op een militair in grijpen van de VS in Irak om de resoluties van de Verenigde Naties af te dwingen groot. Volgens het Witte Huis probe ren de VS de Veiligheidsraad voor het idee van een ultima- Woordvoerder Fitzwater zei niet wanneer het ultimatum in zou moeten gaan. Volgens hem zijn de bondgenoten van de VS in de Veiligheidsraad het plan al aan het bespreken zijn. Anonieme bronnen bij de VN zeiden dat Frankrijk en Enge land, twee van de vijf perma nente leden van de Veilig heidsraad, in elk geval positief staan tegenover het voorstel. De Amerikaanse president Bush zei gisteren in een toe spraak tot de VN dat Washing ton niets wil weten van een compromis met Baghdad over de inspectie van het Iraakse wapenarsenaal. Bush waar schuwde de Algemene Verga dering dat Irak bezig is om op nieuw massavernietigingswa pens te produceren en in stel ling te brengen. Het Witte Huis verklaarde dat Bush gelooft dat de VS onder de bestaande VN-resoluties het recht hebben om op te treden tegen Irak. Pagina 5: VN-team vindt be lastende documenten over kernbom LEIDEN Het personeel van de gemeentereiniging en de dienst civiele wer ken in Leiden is vanmor gen begonnen aan een 24 uurs-staking. Meer dan tachtig procent van het personeel is niet aan het werk gegaan. In grote de len van de stad, waaron der het centrum, is als ge volg daarvan vandaag geen huisvuil opgehaald. De stakingen zijn uitgeroepen in het kader van de acties van de FNV tegen de wao en ziek tewet-maatregelen van het ka binet. Vanmiddag was er een manifestatie op het Stadhuis plein. Daaraan deed ook per soneel van het Stadsbouwhuis, de universiteit en het sociaal- cultureel werk mee. De estafette-staking van de In dustriebond FNV tegen de voorgenomen ingrepen in ziektewet en wao is overigens al na één dag tot stilstand ge komen Door het afhaken van Globe in Belfeld zijn er van daag geen bedrijfsstakingen. De bond moet zich beperken tot werkonderbrekingen en poortacties in Amsterdam, Gelderland, Friesland en Noord-Brabant. Een woordvoerster van de In- Personeel van de Leidse reiniging schrijft zich in als staker. dustriebond FNV wilde het vroegtijdig tot stilstand komen van de estafette-staking niet in verband brengen met tanende actiebereidheid. „Er valt een klein gat, maar vanaf morgen pakken we de draad weer op", aldus de woordvoerster. Dan staan stakingen bij drie bedrij ven op het programma. Omdat de bond zijn leden nog moet raadplegen, wilde de woord voerster nog geen namen prijs geven. Het stakingsprogram- FOTO: WIM VAN NOORT is nog niet ingevuld. Pagina 9: „We hadden het gisteren moeten doen dan had Brinkman ermee geze ten" Wapenarsenaal gevonden bij bejaarde legerarts RIJSWIJK Uit angst voor het uitbre ken van de Derde Wereldoorlog hield een 75-jarige voormalige legerarts 45 jaar lang een grote kist met geweren, pistolen, munitie en handgranaten ver borgen in zijn flatwoning in Rijswijk. Na het meemaken van de Tweede We reldoorlog, wilde de man niet machte loos staan als het weer eens oorlog zou worden. De dichtgespijkerde kist, die eind '46 was ingepakt en sindsdien nooit meer opengemaakt, bevatte 11 geweren van allerlei makelij, twee Bren-machine ge weren, twee Stenguns, circa 10.000 stuks scherpe munitie, vijf kilo kruit en ze ventien handgranaten. Als legerarts in Nederlands-Indië had de man tijdens de Tweede Wereldoorlog kans gezien deze voorraad op te bouwen. De politie van Rijswijk werd gisteren door familieleden van de bejaarde man op de hoogte gesteld van het bestaan van de kist. De last begon de man, die tobt met zijn gezondheid, zozeer op zijn schouders te drukken dat hij zijn familie na 45 jaar toestemming gaf om aangifte te doen, aldus de politie. NEW YORK De vijf tien ministers van buiten landse zaken van de lan den van de VN-Veilig heidsraad komen later deze week bijeen om de situatie in Joegoslavië te bespreken, zo hebben di plomaten gisteren ver klaard. lutie omdat het een precedent zou kunnen scheppen voor VN-bemoeienis met de interne aangelegenheden van staten. De charta van de Verenigde Naties verbiedt de organisatie inmening in de interne aange legenheden van lidstaten, ten zij er een gevaar is voor de in ternationale veiligheid en vrede. Francois Giuliani, belangrijk ste woordvoerder van de VN, zei dat de bijeenkomst plaats zou vinden voordat Joegosla vië donderdag de algemene vergadering van de VN zal toespreken. Een politieman toont het inbeslaggenomen arsenaal I FOTO: STEPHEN EVENHUIS ie Alphen houdt serie-aanrander aan ERSEN ÏN AAN DEN RIJN itie heeft met de aan- in een 18-jarige in- Alphen aan den rie van tien aanran- die plaats werd gisteren uit ning in de wijk Ridder- ehaald en bekende de der te zijn die Alphen wee maanden in greep hield. Daarbij vooral meisjes in de r. luiden: ^Kingly. (f ïlyn. (2, 1, :erprise Di (8, 2, 4). mrade, 2. G ible (4. 7. Ibbony Prim leeftijd van zeven tot zeven tien het ontgelden. De aanran der liep tegen de lamp toen een oplettende agent de man zag lopen met een pet op die volgens een van de slachtof fers de dader bij een aanran ding had gedragen. De meeste slachtoffers hebben de man ook herkend als de dader. Eerder deze maand zat de Al- phenaar al enige tijd vast na dat hij was betrapt bij een po ging tot inbraak. Duitsland arresteert Markus Wolf KARLSRUHE Markus Wolf, het voormalige hoofd van de Oostduitse geheime dienst, is vandaag door de Duitse politie aangehouden aan de grens met Oostenrijk. Kort tevoren maakte de Oos tenrijkse minister van binnen landse zaken bekend dat de 68-jarige Wolf naar Duitsland was vertrokken. Hij had daar mee gevolg gegeven aan het verblijfsverbod dat tegen hem was uitgevaardigd. De gratis bril is bestemd voor dezelfde .Inde gratis bril gaan normale, blanke persoon die ook de eerste (betaalde) glazen in dezelfde sterkte als in de Dril gaat dragen. eerste (betaalde) bril. Het montuur van de bril die u wel .Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, betaalt mag niet goedkoper zijn dan anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een f 100,-. v-vHHpi toeslag. Het montuur van de J J g1MtA Geen andere kortingen HOLM Donald f de absolute winnaar Delgad en oncjer de alternatie ven die vorige week ïn aan de parlements- ifngen in Zweden. De leef onder meer Cliff uit de tv-serie Dallas nuzikant Frank Zappa id aar geen van hen ver genoeg stemmen om invullen die de overheid strekt, maar mogen ook de naam van een alternatieve partij of kandidaat op een leeg vel schrijven. Ook zulke stem men zijn geldig. Donald Duck is traditiegetrouw favoriet bij de Zweden die willen proteste ren tegen de gevestigde partij en. Alleen al in Stockholm ga ven 73 kiezers de voorkeur aan de Walt Disney-creatie. Andere alternatieve partijen die stemmen haalden waren onder meer de Kannibalen Partij-Eet de Rijken en de Professionele Vrijgezellenpar- tij. i bril komt t collectie monturer het rode labeltje. e zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) g Alphen a/d Rijn van Mandersloostr. 9 (t.o. C&A) De diplomaten zeiden dat de raad naar alle waarschijnlijk heid een resolutie zal overwe gen waarin de vredesinspan ningen van de EG worden on dersteund en waarin wordt op geroepen een „algemeen en al les omvattend embargo op alle wapenleveranties aan Joego slavië" in acht te nemen. De Franse minister van bui tenlandse zaken Roland Du mas zal de bijzondere bijeen komst voorzitten. Er is nog vredestroepen naar Joegosla vië, alhoewel Canada en Au stralië hebben aangegeven dat zij een dergelijke inzet zouden willen steunen. De Franse ambassadeur Jean- Bernard Merimée, voorzitter van de raad voor de maand september, zei dat sommige landen aarzelden over de reso- Sovjetunie loosde ruim twintig jaar kernafval in zee MOSKOU De Sovjetunie heeft meer dan 20 jaar lang ra dioactief afval in lekkende containers voor de ondiepe kustwateren in het noorden gestort, terwijl werd beweerd dat het afval op land werd op geslagen, aldus het Sovjet-par lementslid Andrei Zolotkov. Tot het in het water gedumpte afval behoort volgens Zolot kov de beschadigde reactor kern van de ijsbreker Lenin, die in 1966 of 1967 werd ge troffen door een kernsmelting. Zolotkov deed zijn uitspraken op een studiebijeenkomst van de internationale milieu-orga nisatie Greenpeace. Waar zouden we het moeten zoeken als de debatten in de Tweede Kamer bijvoorbeeld alleen via de kabel te volgen zou den zijn. De taal die daar gebezigd wordt is volstrekt niet de onze. Woorden als ambigu, banaliter, bij-plussen bipartiden, bipatriden, echelonneren, free-basen, deponie, go-no-go beslis sing, horizonering, ze klinken ons als koeterwaals in de oren. En er is al zoveel verwarring over wao, aow, aww. Parlemen taire redacteuren zijn er gelukkig om dat alles te vertalen. Gelukkig vindt zelfs Hans Wiegel dat politici onnodig inge wikkeld doen. Hij zegt vandaag in onze krant terecht „dat je de taal moet spreken die mensen verstaan". Dus zoals de Leidse Courant elke dag doet. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) J kwartaal f. 78,60 ir/Mevr: Voörl: Postcode/Plaats: Deze bon opsturen in een open envelc - zonder postzegel - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 991 2501 VC Den Haag Of bel 071 -313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1